PDA

View Full Version : cbr απο injection σε carburretor???



nikolas_tzan
13/11/2016, 01:58
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη :)

Ετοιμαζόμενος να πάρω -μετά από πολλά χρόνια παιδικού ονείρου- το πρώτο μου μηχανάκι, έχω προσανατολιστεί σε ένα μικρό ss-ακι, cbr/ninja ή κάτι παρόμοιο, προφανώς μεταχειρισμενο. Η ερώτησή μου αφορά ενα cbr 125 του 10' που βρήκα σε γνωστή ιστοσελίδα σε τρομερή τιμή, αλλά στα χαρακτηριστικά είδα ότι ο τύπος έχει κανει αυτό που αναγράφει ο τίτλος, αλλαγή δηλαδη σε καρμπυρατερ επειδή λέει είχε πρόβλημα στο ρελαντί. Εκτός αυτού έχει κάνει λέει και αρκετές αλλαγές. Ιδέα ομολογώ πως δεν είχα, αλλά οι περισσότεροι φίλοι, περίπου γνώστες του αντικειμένου, μου έιπαν μακρια και να μην το σκεφτώ καν. Αντιλαμβάνομαι ότι όσο περισσότερο έχει πειράξει καποιος ένα μηχανάκι, τόσο πιο επίφοβο το κάνουν σε μετέπειτα βλάβες κλπ. Έχει κάποιος κάποια πιο εξειδεικευμένη γνώμη; Αξίζει το ρίσκο;

Φοιτητής γαρ, τα μάζεψα με αίμα και ιδρώτα τα λεφτά και το τελευταίο που θα ήθελα ήταν να τα πετάξω σε κάτι που δεν αξίζει.

Αφήνω και το λίνκ για να έχετε καλύτερη εικόνα, ελπίζω να μην απαγορεύεται από τους κανόνες.. http://www.car.gr/8976632-honda-cbr-125r

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση :)

Dalt0n
13/11/2016, 02:57
Κοίτα για κανένα άλλο,ινδιάνος μου φαίνεται ο τύπος που το πουλάει

nikolas_tzan
13/11/2016, 04:13
βρε δε μπα να ειναι και αζτεκος, εγω το μηχανακι του θελω :Ρ

7gibernau
13/11/2016, 07:32
βρε δε μπα να ειναι και αζτεκος, εγω το μηχανακι του θελω :Ρ
Και αυτός Θελει το ζεστό χιλιαρικακι σου που με κόπο έχεις μαζέψει!!
Κοιτά κάτι άλλο,δηλαδή τι παει να πει ότι δεν κράταγε ρελαντί;για πιο λόγο;δεν μας το λέει!

lykourgi
13/11/2016, 07:40
Δηλαδή, ότι δεν κρατάει ρελαντί, του ξηλώνουμε τον ψεκασμό και του βάζουμε καρμπυρατέρ;
Και τότε κρατάει;
Και αφού έχουμε κάνει όλη αυτή τη διαδικασία (και όχι μόνο), σε μερικές μέρες το πουλάμε;

Μακρυά!

nikosmec
13/11/2016, 07:59
Το ειπε και ο dalton. Αν η ηλεκτρονική που βλέπω έχει μπει πάνω τότε έχει και ρεύματα από παπί οπότε έχει φάει γερό ξυλωμα. Μακριά καλύτερα. Τώρα το δεν κρατάει ρελαντί και ξυλωνουμε ψεκασμο εντάξει τι να πω.

telegonos
13/11/2016, 08:58
Ή

Κάτι του χάλασε (ηλεκτρονική, αντλία βενζίνης, μπεκ ψεκασμού) και κόστιζε πιο πολύ να το αντικαταστήσει από το να βάλει ένα κινέζικο καρμπ των 20 ευρώ και μια παπίσια κινέζικη ηλεκτρονική άλλα 20 ευρώ

Ή

Νόμιζε ότι έτσι θα το κάνει να πάει καλύτερα, πράγμα φυσικά που θέλει κόπο και χρόνο και χρήμα.

Το πιο πιθανό, ειδικά αν το έχει έτσι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες χωρίς καμία προστασία φιλτρόκουτο, έστω μια χοάνη, το μοτό δεν θα δουλεύει καθόλου καλά.

Ψάξε για κάτι άλλο, γιατί είναι και Ναύπακτο... Ή ζήτα να το ξανακάνει εργοστασιακό, και δες το αν δουλεύει.

ptc
13/11/2016, 09:28
Οπως τη βλεπω την αγγελια να σου εδινε αυτος 1000€ μπορει και παλι χαμενος να εβγαινες στο τελος. :p
Φωτογραφια του κοντερ να "κοφτιαζει" το μηχανακι, ενω εχει βγαλει και τον κοφτη. Καλα για το καρμπιρατερ δε θα σχολιασω, τα ειπαν οι προηγουμενοι.

Κοιτα για κατι αλλο φιλε. Ειδικα σε τετοια μικρα μηχανακια που τα καβαλανε πιτσιρικαδες ψαχνε για οσο πιο μαμα μηχανακι γινεται. Αν γινεται να εχει αφημενη και τη μαμα βαση πινακιδας επανω και τα μαμα φλας.

Οι μετατροπες αν γινουν σωστα μπορει να δωσουν αξια στο μηχανακι. Αλλα για να γινουν σωστα χρειαζονται λεφτα. Και συνηθως ενα παιδι 20 χρονων δεν τα εχει, οποτε κανει ο,τι να'ναι, οπως να'ναι.

leo1964
13/11/2016, 09:52
Και αυτός Θελει το ζεστό χιλιαρικακι σου που με κόπο έχεις μαζέψει!!
Κοιτά κάτι άλλο,δηλαδή τι παει να πει ότι δεν κράταγε ρελαντί;για πιο λόγο;δεν μας το λέει!

...και γιατί δεν το έφτιαξε;;
Ευκολότερη ήταν η μετατροπή;
Κάτι βρωμάει,ή δεν πάει καλά από μυαλά

7gibernau
13/11/2016, 11:17
...και γιατί δεν το έφτιαξε;;
Ευκολότερη ήταν η μετατροπή;
Κάτι βρωμάει,ή δεν πάει καλά από μυαλάκαι μένα γιατί με ρωτάς;;
Δικό μου είναι;;
Εγω το πουλαω;;:lol:

stefanos
13/11/2016, 11:20
Από αυτό το μηχανάκι λείπει ένα χιλιάρικο σε ανταλλακτικά τουλάχιστον.
Είναι τεράστια χαζομάρα να το αγοράσεις.
Εξάλλου δεν ξέρω εάν περνάει και κτεο σε αυτή την κατάσταση.

nikolas_tzan
13/11/2016, 13:21
Εντάξει, νομιζω ήσασταν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικοί... Η αλήθεια είναι πως παρα ήταν καλό για να είναι αληθινο
Μακριά και αγαπημένοι λοιπόν. Συνεχίζουμε να κάνουμε ποδήλατο μεχρι να προκύψει κατι καλύτερο :) ευχαριστώ για τις άμεσες απαντησεις

SHOOTER045
13/11/2016, 13:27
Κοίτα για κανένα άλλο,ινδιάνος μου φαίνεται ο τύπος που το πουλάει

Εδώ σου είπε ο θεός της μοντας <ΜΗ >και εσύ επιμενεις?

Tedvj23
13/11/2016, 14:04
Εδώ σου είπε ο θεός της μοντας <ΜΗ >και εσύ επιμενεις?

:bawl::beer:

leo1964
13/11/2016, 17:14
και μένα γιατί με ρωτάς;;
Δικό μου είναι;;
Εγω το πουλαω;;:lol:

ξεκινώ με..... που σημαίνει συμπληρώνω το δικό σου ποστ:D

BLiTzER
14/11/2016, 15:51
Μακρυά, επειδή γράφει greeklish και "karbilater".