PDA

View Full Version : Φακοί φωτισμού - φωτιστικά εργασιας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Ασωτος
13/11/2016, 20:08
Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό :

Φακός

Χρησιμότατο και απαραίτητο εργαλείο, σε οποιαδήποτε μορφή και μέγεθος. Είτε για να βρούμε κάτι ή να μην πατήσουμε κάτι είτε να δούμε καλύτερα όταν ο φυσικός φωτισμός δεν βοηθάει ...

Για πέστε .....

Δύο stanley (ο μικρός μαζί πάντα με τα κλειδιά), με χαρακτηριστικό το τριποδάκι...

Δύο maglite - κλασικοί

Ένας nitecore, χτεσινό δώρο από τον αδερφό ...

teogtp
13/11/2016, 20:26
Πιο βολικο απο φακο κεφαλης δεν θα βρεις.
Π.χ. Αυτο ειναι ωραιο κομματι (http://www.batteryjunction.com/nitecore-nu20-headlamp.html?utm_source=2016-11-1NitecoreNu20ALT&utm_medium=email&utm_campaign=responsiveTemplate&_bta_tid=213077456576000124487126472638979874847160407388957896323388562665261147972709650762771&_bta_c=aqwx491mctgjongg6o87yw53twdjx)

Μανολης67
13/11/2016, 20:26
Oi maglite - κλασικοί απαρχαιωμένοι....γενικά καθε φακός με λάμπα πυρακτώσεως ειναι αρχαίος, χρησιμότητα ισως του maglite oti λογω βαρους και ογκου χρησιμευει ως γκλομπ για αυτομυνα, για αυτό χρησιμοποιειται κλασικά απο σωματα ασφαλείας....

ο παρακάτω αγορασμένος το 2007 50 ευρω τότε με 3 μπαταρίες ΑΑ ειναι οτι καλύτερο εχω δοκιμάσει, παναλαφρος, λαμπα LED και απιστευτη δεσμη σε εκατοντάδες μετρα,
373694
για καθημερινη χρηση σωτηριος ο παρακατω, με LED νεας γενια 9 ευρω αγορασμενος προσφατα
373695
οσο αφορά το θέμα που ανοιξες, ενας καλός αξιοπιστος φακός, ενα αδιάβροχο, ενα πολυεργαλείο και ενας αναπτηρας zippo , στο βουνό πχ,μπορεί να κάνει την μικρή διαφορά μεταξύ ηρεμίας και απόγνωσης...:evil:

SHOOTER045
13/11/2016, 22:12
Oi maglite - κλασικοί απαρχαιωμένοι....γενικά καθε φακός με λάμπα πυρακτώσεως ειναι αρχαίος, χρησιμότητα ισως του maglite oti λογω βαρους και ογκου χρησιμευει ως γκλομπ για αυτομυνα, για αυτό χρησιμοποιειται κλασικά απο σωματα ασφαλείας....

ο παρακάτω αγορασμένος το 2007 50 ευρω τότε με 3 μπαταρίες ΑΑ ειναι οτι καλύτερο εχω δοκιμάσει, παναλαφρος, λαμπα LED και απιστευτη δεσμη σε εκατοντάδες μετρα,
373694
για καθημερινη χρηση σωτηριος ο παρακατω, με LED νεας γενια 9 ευρω αγορασμενος προσφατα
373695
οσο αφορά το θέμα που ανοιξες, ενας καλός αξιοπιστος φακός, ενα αδιάβροχο, ενα πολυεργαλείο και ενας αναπτηρας zippo , στο βουνό πχ κάνουν μερικές την μικρή διαφορά μεταξύ ηρεμίας και απόγνωσης...:evil:

Mag lite έχω δυο.
Σαν τους δικούς σου.
Εναν που παιρνει τέσσερις χοντρές και τον μικρό που παίρνει δυο ΑΑ.
Πλεον όπως είπε ο Μανώλης είναι απαρχαιωμένοι.
Εδώ και λιγα χρόνια έχω εναν κινεζικό,που είναι υπέρ του δέοντος αξιόπιστος και ανθεκτικός με led.
Για καμπιγκ,ψάρεμα η εργασίες ένας κεφαλής είναι οτι πρέπει.
Παρόμοιους έχει πολλούς αλλά αν θες στανταρακι,είναι στο στενό απέναντι απο τα δικαστήρια (Σαπφούς ) στην ίδια πλευρα που είναι τα γραφεία του οπαδ

Προδιαγραφής
14/11/2016, 00:29
H αληθεια ειναι οτι χωρις led σημερα δεν λεει..ετσι στον απαρχαιωμενο χωροφυλακιστικο maglite εβαλα led της μαννας του και τον χαρισα,λογω βαρους,ογκου και γενικα κιτσαριας αμερικανικης.Μετα πηρα εναν notecore ec4sw
373764 ο οποιος σκιζει σε ολα του.Και να μην ξεχασω και την σταθερη αξια το facom
373765 που ολοι στο σπιτι αυτο εχουμε σε πρωτη ζητηση και ας εχει καει στην κουζινα απο φωτια και λειτουργει,χρονια τωρα...

bulmont
14/11/2016, 07:22
Εναν που παιρνει τέσσερις χοντρές ........



Βρέ τον αθεόφοβο.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bawl::bawl:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/11/2016, 07:28
Μήπως να διευκρίνιζες για ποια χρήση προορίζονται.:confused:

Για την μηχανή να των έχουμε μαζί μας, η για το σπίτι - αποθήκη κλπ?:beer:

Ασωτος
14/11/2016, 09:27
Φακός κεφαλής - ναι υπάρχει και ένας τέτοιος, με μεγάλο συν ότι αφήνει τα χέρια ελεύθερα αλλά ο δικός μου, δεν ξέρω γιατί (χτύπημα, φθορά), κάθε τόσο ανοίγει και σκορπά τις μπαταρίες του στο πάτωμα. Τον έχω μόνιμα στο σπίτι, (για να βρίσκω εύκολα τις μπαταρίες του):lol::lol: ......


Τώρα, οι δύο maglite, παλιοί μεν, αλλά εφόσον δουλεύουν, παραμένουν ....

Μαζί μου πάντα ο μικρός stanley, και σε μηχανή / αυτοκίνητο, ο nitecore ...

Στο μαγαζί, και στη δουλειά, στα μηχανήματα, ο μεγάλος stanley - βολεύει το τριποδάκι ....

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/11/2016, 09:31
μονιμα στην μηχανη ο μικρος. μονιμα στο τσαντακι (μαζι μου) ο μεγαλος.373800

el_hymador
14/11/2016, 09:39
Παίζουν LED με εσωτερική επαναφορτιζόμενη μπαταρία, σχετικά cοmpact σε διαστάσεις, που φτάνουν σχεδόν τα 12.000 lumens… η νύχτα μέρα κυριολεκτικά.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/11/2016, 09:42
Παίζουν LED με εσωτερική επαναφορτιζόμενη μπαταρία, σχετικά cοmpact σε διαστάσεις, που φτάνουν σχεδόν τα 12.000 lumens… η νύχτα μέρα κυριολεκτικά.

ο μεγαλος ειναι λεντ με επαναφοριζομενη.:)

teogtp
14/11/2016, 09:48
ο μεγαλος ειναι λεντ με επαναφοριζομενη.:)

Άνθιμος approved;

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/11/2016, 09:49
Άνθιμος approved;

βρε Τεο. βρε Αγαπουλα. μην με πεδευης με τα λατινικα. νασε καλα:beer:

argy_kap
14/11/2016, 13:01
https://olightworld.com/store/flashlight/m22-warrior.html

Αυτό με 2 rechargable extra μπαταρίες....950 lumens και είναι αρκετά....σ

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/11/2016, 13:03
https://olightworld.com/store/flashlight/m22-warrior.html

Αυτό με 2 rechargable extra μπαταρίες....950 lumens και είναι αρκετά....σ

ξερουμε τιμη?

Sapadak
14/11/2016, 13:05
ξερουμε τιμη?

75 αμερικάνικα

ή 79 ευρωπαϊκά

http://www.batteries.gr/product.asp?catid=4665

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/11/2016, 13:06
επιτρεπετε να ανεβασο λινγ για εδω (Ελλαδα) αθηνα
με καλες τιμες?

Sapadak
14/11/2016, 13:08
επιτρεπετε να ανεβασο λινγ για εδω (Ελλαδα) αθηνα
με καλες τιμες?

Φυσικά, εκτός αν ειναι δικό σου το κατάστημα

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
14/11/2016, 13:10
http://www.smart-tech.gr/Our-electronics-store.html

Υγ ουδεμια σχεση εχω με το ανω καταστημα. το ανεβαζω σαν ευχαριστημενως πελατης.:)

απο εκει αγορασα το δικο μου με λιγοτερα.:)

Bowleno
14/11/2016, 15:32
Φακός με...μανιβέλα από....τα lidl! Αξία αγοράς 7 ευρά, αξιά χρήσης; απλώς ανεκτίμητη.... Μανιβελιάζεις κάνα δυο λεπτά και έχεις αρκετό φως να κάνεις την δουλειά σου, δεν αγχώνεσαι αν οι μπαταρίες τελειώσουν η αν λόγω πολυκαιρίας σε "αφήσουν" απροειδοποίητα :)

MISKIN
14/11/2016, 19:37
Πιστεύω ότι μέχρι τα 15€ ο παρακάτω φακός είναι πολύ καλός. Μόνο μειονέκτημα ότι ζεσταίνεται λίγο παραπάνω, χωρίς όμως να επηρεάζεται η λειτουργία του.

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_232308.html


https://www.youtube.com/watch?v=q2kW52HLk-U

373928

373929

virus
14/11/2016, 20:02
αμα ζεσταινεται ανοιξε τον και δες τα καλωδιακια του. μην κανει κανενα κακη επαφη. παθων και μου ετρωγε την μπαταρια σαν πασατεμπο.

MISKIN
14/11/2016, 20:08
αμα ζεσταινεται ανοιξε τον και δες τα καλωδιακια του. μην κανει κανενα κακη επαφη. παθων και μου ετρωγε την μπαταρια σαν πασατεμπο.

Μπα είναι γνωστό σε όσους τον έχουν, ότι ζεσταίνεται.

ionized
14/11/2016, 22:11
ο παλιος και ογκωδες maglite ml300 που εχει περασει τα απειρα αναπαυεται στο αμαξι
συναδελφος μου προτεινε αυτον http://www.skroutz.gr/s/7455060/Peli-Mitylite-TM-2340.html με ξενον λαμπα.δυνατος αρκετα και η μπαταριες κρατανε με λογικη χρηση
για πιο οικονομικη λυση η alpin βγαζει αξιολογους φακους επισης

daz
14/11/2016, 23:36
για πιο οικονομικη λυση η alpin βγαζει αξιολογους φακους επισης

Η alpine δε βγάζει φακούς. Μια εταιρία είναι που βάζει την επωνυμία της επάνω σε ότι θέλει, νομίζω Ελληνική. Έχει όμως αξιόλογα μοντέλα!
Το είχα ψάξει γιατί έχω έναν πολλά χρόνια και είναι αρκετά καλός. Αδιάβροχος, αλουμίνιο, led. Έχει περάσει τα πάνδεινα πραγματικά και ακομα δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Αυτός ο φακός έχει δουλέψει μέχρι και σαν λάμπα κρεμασμένος όλο το βράδυ για πολλές μέρες συνεχόμενα, έχει κατρακυλήσει σε βράχια, έχει φάει βροχή με το τσουβάλι και άλλο τόσο λάσπη μαζί με άπειρα χτυπήματα. Συνταξιοδοτήθηκε μετά από 15 ολόκληρα χρόνια καθ' ότι αντικαταστάθηκε με πιο φωτεινό και πλέον εκτελεί χρέη οικιακού βοηθού.

teogtp
14/11/2016, 23:45
Για rugged καταστάσεις δείτε τους armytek

macdeath_s
15/11/2016, 00:10
2 σε 1
http://www.fluke.com/Fluke/r0en/Accessories/Lights/LVD2.htm?PID=56369

telegonos
15/11/2016, 00:29
Περάστε και μια βόλτα από το Lidl, έχει καλό φακό Led με τρεις ΑΑΑ σήμερα (χθες) και 5.99 αν θυμάμαι καλά.

daz
15/11/2016, 02:04
Νομίζω ότι τα έχουμε μπλέξει όλα μαζί!

Μιλάμε για φακούς 12.000 lumen μαζί με φακούς με μανιβέλα.

Ο κατάλληλος φακός υπάρχει μόνο σε συνάρτηση με την χρήση. Και είναι πολλά αυτά που πρέπει να προσέξει κάποιος σε έναν φακό. Ειδικά αυτοί που θα ξοδέψουν κάποια χρήματα παραπάνω από κάποιους άλλους.

Αν ξεκινήσουμε απ' τις μπαταρίες, ο κάθε φακός παίρνει διαφορετικό είδος. 3A, 2A, 14500, 18650 ktl. Με το ειδος και το πλήθος των μπαταριών έρχονται και lumen.
H κάθε μπαταρία έχει θετικά και αρνητικά. Κάποιες δίνουν μεγάλη δύναμη αλλά έχουν μικρή διάρκεια, άλλες αντέχουν περισσότερο και δεν χάνουν τη φόρτιση τόσο εύκολα όταν ο φακός δεν χρησιμοποιείται κτλ. Ακόμα και το πόσο εύκολα μπορούμε να προμηθευτούμε μπαταρίες δεν είναι καθόλου άσχετο.

Τα προγράμματα που έχει ο κάθε φακός ειναι εξίσου σημαντικά. Πόσες διαφορετικές λειτουργίες δίνει και πόσο εύκολα αλλάζουν αυτές? Θυμάται την τελευταία επιλογη όταν ειναι σβηστός? Πόση είναι η μικρότερη απόδοση που μπορεί να δώσει? Παίρνει φίλτρα? κ.α πολλά!

Κάποιοι φακοί έχουν το ον οφφ μπροστά και άλλοι πίσω. Δεν κάνουν και οι δύο για όλους. Δε μπορεί να ψάχνει ο αστυνομικός για το ον οφφ γυρίζοντας το φακό στο χέρι, ούτε ο στρατιωτικός με το χέρι παγωμένο φορώντας γάντι, για το κουμπί που αλλάζει τη φωτεινότητα. Ο αστυνομικός θελει instant on κατευθείαν στην μέγιστη φωτεινότητα και το κουμπί στη μοναδική θέση που μπορεί να το βρει σε ολες τις συνθήκες, δλδ πίσω. Και όλες οι λειτουργίες προσβάσιμες μόνο απ' αυτό το κουμπί!

Στο κάμπινγκ βέβαια δεν έχουμε τέτοιες ανάγκες αλλά σίγουρα δε μπορούμε να διακινδυνεύσουμε το φακό μας από μια απλή πτώση σε ένα βράχο.

Απ' την άλλη κανενας απ' τους παραπάνω δεν κανει για να δουλεύουμε ξάπλα, κάτω απ' το αμάξι μας, ή διπλα απ' τη μηχανή μας!

Ούτε η δέσμη είναι ανεξάρτητη με τη χρήση. Αυτός που θέλει να πάει νύχτα στο χωράφι του δεν έχει ανάγκη από συγκεντρωμένη δέσμη αλλά από πολλά lumen και μεγάλη γωνια. Ούτε το βάρος ούτε ο όγκος τον πειράζει και αν είναι και επαναφορτιζόμενος ακόμα καλύτερα. Ο φακός στο σπίτι δεν διαφέρει τόσο πολύ απ' του καμπινγκ πλην της ποιότητας που μπορει να μην είναι τόσο υψηλή αλλά πρέπει να μπορεί να σταθεί όρθιος και να φωτίσει ένα χώρο και όχι μόνο ένα σημείο.

Δεν είναι δύσκολο να πάρουμε ένα καλό φακό ούτε χρειάζονται πολλά χρήματα. Απ' όλες τις μάρκες που έχουν αναφερθεί μόνο λίγες είναι οι πραγματικά αξιόλογες και όλες έχουν και οικονομικά μοντέλα στην γκάμα τους. Για απλή χρήση με λίγο απ' όλα μια πολύ καλή επιλογή είναι αυτή. (http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5143) (και ακόμα φθηνότερος). Δοκιμασμένος στις χειρότερες συνθήκες με σώμα από αλουμίνιο, λεντάκι τελευταίας γενιάς και από μια απλή μπαταρία 2Α δίνει 130 lumens με αρκετά καλό ευρος δέσμης αλλά και βάθος. 50 και 8 lumens στις άλλες δυο σκάλες προσβάσιμες όλες απ' το πίσω κουμπί. Αδιάβροχος στα 2 μέτρα, impact resistant, μπορεί να σταθεί όρθιος κτλ κτλ..

Επίσης με ένα headband μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε και σαν φακό κεφαλής ή με τις προσθήκες που δεν θυμαμαι πως λέγονται γίνεται και λάμπα.

373961

373962

Για τους πιο απαιτητικούς που δεν θέλουν να απαρνηθούν την ευκολία της ΑΑ μπαταρίας αλλά θέλουν και την μεγάλη απόδοση χωρίς το μεγάλο όγκο των πολλαπλών μπαταριών.. Υπάρχει και ο ld11 με τη διχασμένη προσωπικότητα.
Μέχρι 300 lumen με μπαταρία 14500 και μέχρι 130 με ΑΑ.
373960

fenix, nitecore, olight, surefire, thrunith κ.α είναι καλές επιλογές με μεγάλο εύρος τιμών. Από μπρελόκ με 7 ευρώ και 40 lumens με πολύ καλή κατασκευή, μέχρι 12.000 lumen που στέλνουν τη δέσμη πάνω από ένα χιλιόμετρο.

Μη κοιτάμε μόνο τη φωτεινότητα όμως! Οι περισσότεροι δεν χρειαζόμαστε κάτι το ιδιαίτερο από άποψη φωτεινότητας και τα 300 lumen είναι υπερ αρκετά για τις περισσότερες περιστάσεις. Τα 1000 lumens έρχονται εύκολα με μια 18650 αλλά δεν είναι ή δεν πρέπει να είναι τόσο φθηνά κατά τα γνώμη μου. Αυτός πάντως που έχει πραγματικά ανάγκη τα 1000 lumens από μικρό μέγεθος, σίγουρα θα δώσει περισσότερη βαρύτητα στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που ανέφερα απ' ότι στην τιμή.

SHOOTER045
15/11/2016, 07:14
Είσαι τεράστιος πραγματικά.
Και ακριβής σε όσα ειπες για την κάθε χρήση.
Είχα surefire(δεν θυμάμαι το μοντέλο) που η διαφορά σε ποιότητα κατασκευής με τον κινεζικό που έχω σήμερα στην δουλειά ηταν μέρα με την νύχτα.
Όπως και η τιμή τους βέβαια.
Τον έχασα όμως και βολευτηκα με τον κινέζικο.

ggs
15/11/2016, 07:25
Τώρα, όπως είπαν και παραπάνω, ανάλογα την χρήση που θέλει κανείς.

Για την μηχανή ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΑΚΌ ΚΕΦΑΛΉΣ.
Προσωπικά, έχω ένα της φτηνης σειράς της PETZL (λίγα lumen) με απλές ΑΑΑ μπαταρίες και ένα πακετάκι μπαταρίες.
Τα λίγα lumen κρατάνε περισσότερο την μπαταρία.
Ο φακός κεφαλής, σου αφήνει ελεύθερα τα χέρια, δείχνει εκεί που κοιτάς, εκτελεί χρέη φαναριου άμα σου καεί λάμπα στο μηχανάκι.

AristidisZ
15/11/2016, 08:00
εκτελεί χρέη φαναριου άμα σου καεί λάμπα στο μηχανάκι.

Πάνω από το κράνος ; :lol:

SHOOTER045
15/11/2016, 08:24
373963


373964

Bowleno
15/11/2016, 08:24
Αυτόν με την μανιβέλα που είπα πιο πάνω, τον έχω πάρει αποκλειστικά για χρήση στο σπίτι (διακοπές ρεύματος, επισκευές πριζών κ.λ.π) χωρίς βεβαίως να αποκλείεται και η χρήση στο κάμπινγκ.
Το ότι έχει μανιβέλα με έχει απαλλάξει από το άγχος να ψάχνω μπαταρίες και αν τις βρω, θα είναι λειτουργικές μετά από τόσο καιρό που θα βρίσκονται στο συρτάρι; χώρια που δεν ξοδεύεις κιόλας να τις αγοράσεις.....:lol:

notakos600
15/11/2016, 08:29
Αυτόν με την μανιβέλα που είπα πιο πάνω, τον έχω πάρει αποκλειστικά για χρήση στο σπίτι (διακοπές ρεύματος, επισκευές πριζών κ.λ.π) χωρίς βεβαίως να αποκλείεται και η χρήση στο κάμπινγκ.
Το ότι έχει μανιβέλα με έχει απαλλάξει από το άγχος να ψάχνω μπαταρίες και αν τις βρω, θα είναι λειτουργικές μετά από τόσο καιρό που θα βρίσκονται στο συρτάρι; χώρια που δεν ξοδεύεις κιόλας να τις αγοράσεις.....:lol:

Πως κάνεις μανιβέλα και συγχρόνως μαστορεύεις? :lol:

SHOOTER045
15/11/2016, 08:32
Πως κάνεις μανιβέλα και συγχρόνως μαστορεύεις? :lol:

Έχω τον ίδιο για το σπίτι.
Η μανιβέλα(φόρτιση) κρατάει αρκετή ώρα και έχει ποδαράκι για να αλλάζει κλίση

ggs
15/11/2016, 08:32
Πάνω από το κράνος ; :lol:

πανω στο κρανος, πανω στην ζελατινα, πισω στην σχαρα , στον σακο κλπ κλπ... εχει βοηθησει πολλες φορες , πολλες δυσκολες καταστασεις.


προφανώς , δεν αντικαθιστά τα φώτα της μηχανής , αλλα σε βλάβες ρευμάτων που δεν είχες τίποτα και είσαι σε κανενα σκοτεινο επαρχιακο , κατι βλέπεις και ,κυρίως , ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ.

GFawkes
15/11/2016, 08:50
Πως κάνεις μανιβέλα και συγχρόνως μαστορεύεις? :lol:

Τς......

κανεις οτι δεν ξερεις....;;;

:a31: :bawl:

Υ.Γ.

πλακα κανουμε ρεεεεεεε

notakos600
15/11/2016, 08:51
Τς......

κανεις οτι δεν ξερεις....;;;

:a31: :bawl:

Υ.Γ.

πλακα κανουμε ρεεεεεεε

:bawl:

daz
15/11/2016, 10:36
Τώρα, όπως είπαν και παραπάνω, ανάλογα την χρήση που θέλει κανείς.

Για την μηχανή ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΑΚΌ ΚΕΦΑΛΉΣ.
Προσωπικά, έχω ένα της φτηνης σειράς της PETZL (λίγα lumen) με απλές ΑΑΑ μπαταρίες και ένα πακετάκι μπαταρίες.
Τα λίγα lumen κρατάνε περισσότερο την μπαταρία.
Ο φακός κεφαλής, σου αφήνει ελεύθερα τα χέρια, δείχνει εκεί που κοιτάς, εκτελεί χρέη φαναριου άμα σου καεί λάμπα στο μηχανάκι.

Η φθηνή σειρά της petzl είναι πολύ καλή, καμία σχέση με τα κινέζικα μισού κιλού που σε πιάνει πονοκέφαλος. Είχα ένα τέτοιο και το έχασα.
Τα πολλά lumen έχουν κι άλλα αρνητικά εκτός απ' το ότι τελειώνουν τις μπαταρίες. Ο φακός που έχει μεγάλη απόδοση πρέπει να έχει και τα κατάλληλα προγράμματα. Ακόμα και χάρτη να θέλεις να διαβάσεις, δε μπορείς με πολύ φωτεινό φακό γιατί το χαρτί γυαλίζει! Επειδή έχω φάει πολλές ώρες με το φακό στο στόμα και αφού έχασα το φακό κεφαλής θα δοκιμάσω το handband της fenix ή της nitecore. Της fenix μπορεί να πάρει και 2 φακούς αλλά δε μπορώ το βάρος.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
15/11/2016, 10:38
οι καινουργιες σειρες τις πετζλ εκτος απο 2-3 σκαλες φωτηνοτητας εχουν και στρομπο:)

daz
15/11/2016, 10:38
Το ότι έχει μανιβέλα με έχει απαλλάξει από το άγχος να ψάχνω μπαταρίες και αν τις βρω, θα είναι λειτουργικές μετά από τόσο καιρό που θα βρίσκονται στο συρτάρι; χώρια που δεν ξοδεύεις κιόλας να τις αγοράσεις.....:lol:

Μια απλή καλή μη επαναφορτιζόμενη ΑΑ αντέχει πααααρα πολύ. Δε θυμάμαι ποιες μπαταρίες έχουν την καλύτερη διάρκεια στην αναμονή όμως.

teogtp
15/11/2016, 12:05
Μια απλή καλή μη επαναφορτιζόμενη ΑΑ αντέχει πααααρα πολύ. Δε θυμάμαι ποιες μπαταρίες έχουν την καλύτερη διάρκεια στην αναμονή όμως.

Eneloop

teogtp
15/11/2016, 12:07
Τις συγκεκριμενες τις έβγαζε η Sanyo, τώρα έχει αγοραστεί από την Panasonic οπότε μιλάμε για τις ίδιες μπαταρίες.
Εγγύηση.

Bowleno
15/11/2016, 12:47
Πως κάνεις μανιβέλα και συγχρόνως μαστορεύεις? :lol:


Τς......

κανεις οτι δεν ξερεις....;;;

:a31: :bawl:

Υ.Γ.

πλακα κανουμε ρεεεεεεε

Ειστε κακοί και εγκάθετοι :lol:

Μανιβελιάζεις κανένα δίλεπτο (αν δεν έχει καθόλου ρεύμα μέσα) και μετά μια χαρά μαστορεύεις και όπως είπε και ο Δημήτρης, το ποδαράκι της μανιβέλας αλλάζει κλίσεις και τον τοποθετείς κατά πως σε βολεύει :)

el_hymador
15/11/2016, 13:13
Τις συγκεκριμενες τις έβγαζε η Sanyo, τώρα έχει αγοραστεί από την Panasonic οπότε μιλάμε για τις ίδιες μπαταρίες.
Εγγύηση.

+ για τις eneloop είναι ότι καλύτερο στον χώρο των επαναφορτιζόμενων.

daz
15/11/2016, 13:55
Eneloop

Όπως είπαν και οι από πάνω αυτές είναι απ' τις καλύτερες επαναφορτιζόμενες. Δε θυμάμαι όμως ποιο είδος μπαταρίας διατηρεί περισσότερο χρόνο το φορτίο της.

OldMan
15/11/2016, 14:42
Δε θυμάμαι όμως ποιο είδος μπαταρίας διατηρεί περισσότερο χρόνο το φορτίο της.
Μην αρχισουμε παλι...!!!!:smokin:

daz
15/11/2016, 15:33
Μην αρχισουμε παλι...!!!!:smokin:

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι! :D
Για τη λάθος ορολογία το λες? Το self-discharge εννοώ εγώ! :D:D

Αν έχω τον φακό να κάθεται στο συρτάρι 1 χρόνο θα ανάψει όταν τον χρειαστώ?

Νομίζω οι nimη είναι καλύτερες σε αυτό το θέμα απ' τις li-ion που προσφέρουν όμως καλύτερες επιδόσεις. Ακόμα καλύτερες αν δε κάνω λάθος είναι οι μη επαναφορτιζομενες, λιθίου και αλκαλικές.

OldMan
15/11/2016, 15:58
Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι! :D
Για τη λάθος ορολογία το λες? Το self-discharge εννοώ εγώ! :D:D
Κατ αρχήν, μη μΕ δειχνεις εμενα την τελευταια δουλεια του οδοντιατρου σου μη σΕ δειξω κι εγω την τελευταια δουλεια του ουρολόγου μου, 'νταξ'..??:smokin:

Όσο για την αυτο-εκφορτιση, εμπεριέχει δυο μηχανισμούς (εσω και εξω) με τον "εξω" (enviroment conditions) να ειναι αυτός που παίζει τον -σχεδόν- αποκλειστικο ρόλο...

Ο "εσω" αφορα στην εσωτερική αντισταση της μπαταρίας, η οποια είναι πρακτικα ίδια σε μπαταρίες με τον ίδιο βαθμό φορτισης...

Sapadak
15/11/2016, 16:00
"εξω" (enviroment conditions) να ειναι αυτός που παίζει τον -σχεδόν- αποκλειστικο ρόλο...



H μεγαλύτερη θερμοκρασία ή η μεγαλύτερη σχετική υγρασία παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στο ταχύτερο άδειασμα των μπαταριών?
Ή ο συνδιασμός αυτών?

OldMan
15/11/2016, 16:11
H μεγαλύτερη θερμοκρασία ή η μεγαλύτερη σχετική υγρασία παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στο ταχύτερο άδειασμα των μπαταριών?
Ή ο συνδιασμός αυτών?
Εξαρταται..

Θα πας να αγαπηθεις απο μονος σου ή χριεαζεται καποια εντονη παροτρυνση..??

Sapadak
15/11/2016, 16:12
Εξαρταται..

Θα πας να αγαπηθεις απο μονος σου ή χριεαζεται καποια εντονη παροτρυνση..??

Μπορώ και μόνος, όκ

daz
15/11/2016, 16:13
Κατ αρχήν, μη μΕ δειχνεις εμενα την τελευταια δουλεια του οδοντιατρου σου μη σΕ δειξω κι εγω την τελευταια δουλεια του ουρολόγου μου, 'νταξ'..??:smokin:

Όχι αυτό δε το θέλουμε! :lol:


Όσο για την αυτο-εκφορτιση, εμπεριέχει δυο μηχανισμούς (εσω και εξω) με τον "εξω" (enviroment conditions) να ειναι αυτός που παίζει τον -σχεδόν- αποκλειστικο ρόλο...

Ο "εσω" αφορα στην εσωτερική αντισταση της μπαταρίας, η οποια είναι πρακτικα ίδια σε μπαταρίες με τον ίδιο βαθμό φορτισης...

Nice info.

telegonos
15/11/2016, 17:24
Το ότι θα χρειαστεί να αναβάλω να δώσω Απειροστικό Λογισμό 3, γιατί πρέπει αντί αυτού, να διαλέξω ένα φακό να φωτίζει... ρε τι σου είναι τα φόρουμ...

sahara
15/11/2016, 19:27
Εχω τον Petzl tikka r+ και με εχει βολεψει πολυ.
Επαναφορτιζομενη μπαταρια μεσω USB, ρυθμιζομενη ενταση με φωτοκυτταρο, αρκετα mode λειτουργιας αναλογα με τις αναγκες, κοκκινο led για εντοπισμο σε κινδυνο, ποιοτικο λουρι κεφαλης, σχετικα οικονομικος.
Τον συνιστω σιγουρα...

R43
15/11/2016, 20:57
+ για τις eneloop είναι ότι καλύτερο στον χώρο των επαναφορτιζόμενων.

Έχω αρκετές τετράδες και από τις άσπρες με 2.100 mAh, αλλά και από τις μαύρες με 2.500 mAh (ονομαστικές τιμές), η διαφορά είναι εμφανής και υπέρ των άσπρων. Όταν οι άσπρες μου βγάζουν περισσότερες από 100 φλασιές στο flash (Nikon SB700), οι μαύρες δεν πλησιάζουν. Φυσικά μιλάμε για ομαδοποιημένες με μέγιστη διαφορά 5% στα mAh.
Στους φακούς, με τις αλκαλικές έχουμε καλύτερη απόδοση, προφανώς λόγω τάσης 1,5V σε σχέση με 1,2v των επαναφορτιζόμενων.

virus
15/11/2016, 21:26
για γενικη χρηση κι οχι σε δουλειες . δλδ μικρος ευχρηστος με μπαταρια ΑΑ τον εχω δει σε φιλο μου που τον εχει τουλαχιστον πενταετια και με εχει πειση η αντοχη του στα χερια του.

προκειτε για τον zebralight (http://www.zebralight.com/Headlamp_c_7.html)

θα ειναι η μελλοντικη μου αγορα. σιγουρακι μολις βρω λεφτα :tooth:

τωρα για δουλειες πανω σε μηχανη η αμαξι παει αλλου το θεμα. καθε φακος εχει την δουλεια του.

daz
15/11/2016, 21:35
για γενικη χρηση κι οχι σε δουλειες . δλδ μικρος ευχρηστος με μπαταρια ΑΑ τον εχω δει σε φιλο μου που τον εχει τουλαχιστον πενταετια και με εχει πειση η αντοχη του στα χερια του.

προκειτε για τον zebralight (http://www.zebralight.com/Headlamp_c_7.html)

θα ειναι η μελλοντικη μου αγορα. σιγουρακι μολις βρω λεφτα :tooth:

τωρα για δουλειες πανω σε μηχανη η αμαξι παει αλλου το θεμα. καθε φακος εχει την δουλεια του.

Απ' τους καλύερους 90 μοιρών. :beer:

BLiTzER
15/11/2016, 21:46
Εγώ έχω αυτόν και είναι εξαιρετικός:

374011

teogtp
15/11/2016, 21:57
Έχω αρκετές τετράδες και από τις άσπρες με 2.100 mAh, αλλά και από τις μαύρες με 2.500 mAh (ονομαστικές τιμές), η διαφορά είναι εμφανής και υπέρ των άσπρων. Όταν οι άσπρες μου βγάζουν περισσότερες από 100 φλασιές στο flash (Nikon SB700), οι μαύρες δεν πλησιάζουν. Φυσικά μιλάμε για ομαδοποιημένες με μέγιστη διαφορά 5% στα mAh.
Στους φακούς, με τις αλκαλικές έχουμε καλύτερη απόδοση, προφανώς λόγω τάσης 1,5V σε σχέση με 1,2v των επαναφορτιζόμενων.

Από Eneloop ,μόνο οι λευκές.
Οι μαύρες έχουν μικρότερο κύκλο ζωης.

teogtp
15/11/2016, 22:24
374014
374016

Imalent emt 16.
Μπαταρία 18650
Οθόνη αφής για την διαβάθμιση της έντασης του φωτός.
Επίσης έχει και laser pointer αλλά και ασυρματο τηλεχειρισμο.
Γκατζετακι τρελό.

MISKIN
15/11/2016, 22:45
Εγώ έχω αυτόν και είναι εξαιρετικός:

374011

Μάλλον ανακάλυψα από ποιον προμηθεύεται φακούς η Hazet. :beer:

Έχουν κάποιες διαφορές αλλά μάλλον είναι ίδια εταιρία. Για να τους δουλεύει η Hazet δε μπορεί παρά να είναι κορυφαία ποιότητα.

374023

374024

http://www.tbs-aachen.de/Hazet/lamps_und_covers/Hazet_1979-7_LED_work_light_i2941_55253.htm

BLiTzER
16/11/2016, 09:39
Έχουν κάποιες διαφορές αλλά μάλλον είναι ίδια εταιρία. Για να τους δουλεύει η Hazet δε μπορεί παρά να είναι κορυφαία ποιότητα.

Μικρό μέγεθος, αντιολισθητικό γκριπ, κλιπ και μαγνήτης για στήριξη οπουδήποτε, 2 φακοί (ένα led spot μπροστά και 7 led σε θέση 90 μοιρών) και επαναφορτιζόμενος. Τον πήρα για μικρό/πρόχειρο, αλλά πραγματικά βολεύει παντού και φωτίζει εκπληκτικά.

Nektarios2016
16/11/2016, 20:31
Μάλλον ανακάλυψα από ποιον προμηθεύεται φακούς η Hazet. :beer:

Έχουν κάποιες διαφορές αλλά μάλλον είναι ίδια εταιρία. Για να τους δουλεύει η Hazet δε μπορεί παρά να είναι κορυφαία ποιότητα.

374023

374024

http://www.tbs-aachen.de/Hazet/lamps_und_covers/Hazet_1979-7_LED_work_light_i2941_55253.htm

Απο ποιον δεν καταλαβα...
Και ο hazet μας χαζεψε..120€?

virus
16/11/2016, 20:38
scangrip νεκταριε

Nektarios2016
16/11/2016, 21:16
scangrip νεκταριε

Τωρα καταλαβα, νομιζα ηταν χαρακτηρισμος μοντελου, οχι η μαρκα.
:D

MISKIN
16/11/2016, 21:48
Το πήρα και γω το φωτάκι και το δοκίμασα ήδη (αν και προορίζεται για τελείως διαφορετική χρήση).

374060

374061

374062

Το Scangrip Lighting του μπλιτσερ που το είδα στο Βράττη, φαίνεται εξαιρετικό άλλα είναι πιο ακριβό και είναι επαναφορτιζόμενο, πράγμα που δε με βολεύει.

Ασωτος
27/11/2016, 12:33
Ο -πολύ- παλιός και ο νέος.....

Τυπικός φακός με μπαταρία πλακέ 4,5 V και ένας φακός κεφαλής (στην φωτο ο δικός μου στη συνηθισμένη του κατάσταση)..

Δουλεύουν όμως και οι δύο ....

Nektarios2016
27/11/2016, 13:56
Χα
374665

Ειχα και ενα πρασινο μεταλλικο, πιο παλιο αλλα μαλλον "ανακυκλωθηκε".

byron
27/11/2016, 14:12
Εγώ πήρα από τον Ηλία έναν μικρό Bahco BLTS7P (http://www.bmtools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4494&virtuemart_category_id=120&Itemid=470&ref=bestprice.gr) με 7 led, led στην κεφαλή, μαγνήτη και επαναφορτιζόμενο. 45 lumen είναι, αλλά πραγματικά βλέπω ότι χρειάζομαι και χωράει στην τσέπη.
Δεν θυμάμαι πόσο μου τον άφησε ο Ηλίας, αλλά σίγουρα δεν είχε 30€.


Τα 120€ του Hazet, μου φαίνονται για γέλια. Δλδ πως δικαιολογεί 45€ παραπάνω από τον Bahco BLTFS6U (http://www.bmtools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4497&virtuemart_category_id=120&Itemid=470&ref=bestprice.gr), που είναι στην ίδια κατηγορία (αρθρωτοί, 250 lumen κλπ) ?

byron
27/11/2016, 14:21
Εγώ έχω αυτόν και είναι εξαιρετικός:

374011

Ο όποιος είναι εντυπωσιακά ίδιος με τον δικό μου...

374668


Μάλλον ανακάλυψα από ποιον προμηθεύεται φακούς η Hazet. :beer:

Έχουν κάποιες διαφορές αλλά μάλλον είναι ίδια εταιρία. Για να τους δουλεύει η Hazet δε μπορεί παρά να είναι κορυφαία ποιότητα.


Κατα πάσα πιθανότητα, από εκεί που ψωνίζει η Hazet ψωνίζει και η Bahco. :lol:

byron
27/11/2016, 14:32
Βρείτε τις διαφορές...

374672
374673

daz
27/11/2016, 15:10
Δεν είναι ίδιοι!

Δεν λέω ότι ο πολύ ακριβός είναι προτιμότερος ή πιο απαραίτητος από έναν καλό φθηνότερο με τις ίδιες ή παρόμοιες δυνατότητες, αλλά σίγουρα δεν είναι ίδιοι.

Και είναι πολλά τα σημεία που μπορεί να διαφέρουν όσο και αν μοιάζει η εξωτερική εμφάνιση.

Σώμα φακού = Ποιότητα πλαστικού, ποιότητα συναρμολόγησης, αντοχή στις πτώσεις, εργονομία. (η εργονομία τελευταία και καταϊδρωμένη γιατί οι φθηνοί δεν υστερούν εκεί).
Αδιαβροχοποίηση. Ο ένας μπορεί να ειναι ip20 και ο άλλος ip57.
Led = αντοχή, απόδοση, ποιότητα φωτισμού (hot spot κ.α).
Ποιότητα ηλεκτονικών = διαχείριση ενεργειας, προγράμματα. (ανεξάρτητα απ' τους χρόνους που ανακοινώνουν οι εταιρίες, αυτοί μπορεί να διαφέρουν σημαντικά στους πραγματικούς χρόνους που αντέχουν χωρίς φόρτιση-αλλαγή μπαταρίας)
Απόδοση = ανεξάρτητα απ' την απόδοση που ανακοινώνουν οι εταιρίες αυτή μπορεί να διαφέρει σημαντικά απ' αυτό που γράφουν οι συσκευασίες και τα φυλλάδια.
Ποιότητα κατασκευής. Πέρα απ' το σώμα του φακού το εσωτερικό του είναι εξίσου σημαντικό. Η ποιότητα κατασκευής στις επαφές σε κουμπιά και μπαταρίες, είναι πολύ σημαντική σε φακούς που είναι καταδικασμένοι να τρώνε συνέχεια χτυπήματα και πτώσεις. Ειδικά αν θέλουμε να αντέξει η κατασκευή στο χρόνο.

Στην τιμή φυσικά, πέρα απ' τα παραπάνω, παίζει ρόλο και η χώρα κατασκευής.
Επίσης παίζει ρόλο αν τον αγοράζουμεα απ' τον κατασκευαστή του ή από κάποιον τρίτο. Ο hazet θα είναι λίγο ακριβότερος για παράδειγμα απ' τον scangrip. Αλλά, μπορεί η hazet να ζήτησε μεγαλύτερη απόδοση και να αγόρασε και τα δικαιώματα ώστε να μην τον βγάλει και σαν scangrip η κατασκευάστρια.

Δες λίγο, τον είχε βρει ο leon και τον είχε ποστάρει κάπου.

http://www.katsifas.gr/store/fakos-stylo-me-6-led-klip-hofftech-008627.html

Υπόσχομαι να τον πάρω και να πω εντυπώσεις σε σύγκριση με τον φακομ.

Πάντως αυτήν ακριβώς τη δουλειά κάνει η κίνα. Βγάζει τέλειες αντιγραφές που άλλοτε είναι αξιόλογες και φθηνότερες απ' το original και άλλοτε πολύ φθηνές για να είναι ποιοτικές. Αυτό που μας μπερδεύει είναι ότι αυτές οι δύο εκδόσεις της κίνας μοιάζουν τόσο πολύ μεταξύ τους όσο και με κάποιου επώνυμου κατασκευαστή. (στην περίπτωσή μας κατασκευαστής είναι μόνο η scangrip, δεν είναι ούτε η facom ούτε η bahco).

Leon67
28/11/2016, 07:03
Ά μα βάλλουμε στο Skroutz φακός στυλό LED βγάζει αρκετά. Εκτός από αυτό που έβαλλέ ο daz έχει και με μαγνήτη:http://www.katsifas.gr/store/fakos-stylo-led-cob-me-magnhth-se-3-xrwm.html

και αρκετούς άλλους.από 2,90 έως 40 ευρώ

Προδιαγραφής
08/12/2016, 22:21
Ά μα βάλλουμε στο Skroutz φακός στυλό LED βγάζει αρκετά. Εκτός από αυτό που έβαλλέ ο daz έχει και με μαγνήτη:http://www.katsifas.gr/store/fakos-stylo-led-cob-me-magnhth-se-3-xrwm.html

και αρκετούς άλλους.από 2,90 έως 40 ευρώ


ενας ο φακος που λεει ο Λεων πιο πανω και ενας ο φακος που εγραψε ο daz

http://www.katsifas.gr/store/fakos-s...ch-008627.html

Υπόσχομαι να τον πάρω και να πω εντυπώσεις σε σύγκριση με τον φακομ.

Επειδη τους εχω και εχω αποψη εχουμε και λεμε:αυτος του daz,ειναι για πεταμα!!! και αν θελεις στον στελνω για εξακριβωση daz.Το φως του ειναι το μισο σε σχεση με τον φακομ και δεν εχει μαγνητη...αλλα και η δεσμη του ειναι πολυ στενη για εξη led και αντιγραφη του φακομ.
Ο αλλος εχει τα δυο τριτα της ισχυος του φακομ,αλλα πιο ευρεια δεσμη,υποτυπωδη εως αδυναμο μαγνητη στο κλιπ του στυλου και το κυριωτερο ηδη κανει διακοπες και ανοιγοκλεινει μονος του.Και για οσους απορουν,ετυχε να κατεβαινω απο Καρδιτσα προς Βραττη και μετα Βασκα Πατρα και μετα Πρεβεζα,οποτε σταματησα στον Κατσιφα Λαμια και πηρα αυτον που υποδεικνυε ο daz οτι θα δοκιμαζε και απο τα υπολοιπα κατα συμπτωση αυτο του Λεων.Δοκιμασα αρκετους απο καθε ενα γιατι δεν εδειχναν οι του daz να δουλευουν καλα τα κουμπια τους και τελικα μου βγηκε ο αλλος του Λεων ελατωμματικος...αποριες δεκτες.Και οσοι εχουν τον στυλο του Miskin θα ξερουν οτι τετοιος απιστευτος ενσωματωμενος μαγνητης αλλα και ο εξτρα του με το βελκρο δεν υπαρχει...

MISKIN
08/12/2016, 22:27
Δημήτρη τον έχω διαλύσει το φακό αλλά ακόμα δουλεύει κανονικά. Έχει φάει πολύ καυτό γρέζι! Το βέλκρο είναι αυτό που κάνει τη διαφορά. Ο μαγνήτης στο πάτο δε βολεύει πάντα. Δύο μείον έχει. Λιιιιίγο πιο δυνατό θα το ήθελα και το σώμα του να ήταν στρογγυλό για να γυρνάει εύκολα με το βελκρο σφιχτό.

Προδιαγραφής
08/12/2016, 22:30
Δημήτρη τον έχω διαλύσει το φακό αλλά ακόμα δουλεύει κανονικά. Έχει φάει πολύ καυτό γρέζι! Το βέλκρο είναι αυτό που κάνει τη διαφορά. Ο μαγνήτης στο πάτο δε βολεύει πάντα. Δύο μείον έχει. Λιιιιίγο πιο δυνατό θα το ήθελα και το σώμα του να ήταν στρογγυλό για να γυρνάει εύκολα με το βελκρο σφιχτό.

Επειδη και εγω εχω απαιτησεις και τοχω ψαξει,αν ηταν στρογγυλος δεν θα εκανε πατουρα και δεν θα κουμπωνε,θα γυριζε...και αν ηταν πιο δυνατος δεν θαχε μεγαλη αυτονομια λογω περιορισμου στις 3Α μπαταριες.Οταν τους προτεινα να μεγαλωσει η διαμετρος(στην φακομ) για να εχει διπλασια και βαλε αυτονομια με μπαταριες ΑΑ,αντετειναν την αυξηση ογκου και βαρους...

daz
08/12/2016, 23:36
Δημήτρη δεν κατάλαβες, τον facom έχω εγώ!

Αχιλλεα τσεκαρε μήπως έχουν πέσει οι μπαταρίες και έχει μείωθει ή απόδοση. Ο φακός αυτός είναι σχεδιασμένος να είναι κοντά σου, αν ήταν πιο δυνατός θα ήταν πιο κουραστικός και θα χρειαζόταν και δεύτερο πρόγραμμα. Αν όχι για να μη γυαλιζει, τουλάχιστον για να μη ξεζουμιζει τις μπαταρίες!

Προδιαγραφής
08/12/2016, 23:44
Δημήτρη δεν κατάλαβες, τον facom έχω εγώ!

Αχιλλεα τσεκαρε μήπως έχουν πέσει οι μπαταρίες και έχει μείωθει ή απόδοση. Ο φακός αυτός είναι σχεδιασμένος να είναι κοντά σου, αν ήταν πιο δυνατός θα ήταν πιο κουραστικός και θα χρειαζόταν και δεύτερο πρόγραμμα. Αν όχι για να μη γυαλιζει, τουλάχιστον για να μη ξεζουμιζει τις μπαταρίες!

Δεν εγραψα οτι τον εχεις,αλλα οτι υποσχεσαι να τον παρεις αυτον απο τον Κατσιφα και να πης εντυπωσεις σε συγκριση με τον φακομ...και εβαλες και το λινκ.κανω λαθος και ηταν κειμενο αλλου?

daz
09/12/2016, 00:03
Μάλλον χαθήκαμε. ;)
:beer:

Προδιαγραφής
09/12/2016, 00:08
Εγω απλα επειδη χρονια τωρα εχω αγορασει οτιδηποτε πεταει και οτιδηποτ...εννοω μοιαζει με τον φακο της φακομ,ειπα να σε προλαβω γιατι οσο καλα και να ηταν τα αντιγραφα απο Αγγλια κυριως που επαιρνα,εμοιαζαν ιδια αλλα δεν ηταν.Και παντως κανενα δεν ειχε το απιστευτο μαγνητακι με το βελκρο.Και ολα εχουν χαλασει,ευτυχως ημουν επιφυλακτικος για την αντοχη τους και δεν τα χαρισα!Θα γινομουν ρεζιλι!

Leon67
09/12/2016, 05:51
1. Τους φτηνούς φακούς-εγώ τουλάχιστον-τους έβαζα - βάζω για να πειράξω τον κ.ΜΙSKIN αν και μαζί πήγαμε για να πάρει τον Facom από τον κ.Βράττη και μπήκα στον πειρασμό να πάρω και εγώ έναν.
2. Ένας ακόμα αντίγραφο του Facom που μου φαίνεται κάπως καλύτερος από τους πάμφθηνους είναι αυτός στα 7,49 ευρώ:http://www.stereotiki.gr/store4/brennenstuhl-hlsb71mc-71-led.html
3. Στο ανωτέro site υπάρχουν και 1-2 Scangrip το ένα επαναφορτιζόμενο τύπου στυλό: http://www.stereotiki.gr/store4/scangrip-lighting-magpen-led..html

MISKIN
09/12/2016, 06:01
Επειδη και εγω εχω απαιτησεις και τοχω ψαξει,αν ηταν στρογγυλος δεν θα εκανε πατουρα και δεν θα κουμπωνε,θα γυριζε...και αν ηταν πιο δυνατος δεν θαχε μεγαλη αυτονομια λογω περιορισμου στις 3Α μπαταριες.Οταν τους προτεινα να μεγαλωσει η διαμετρος(στην φακομ) για να εχει διπλασια και βαλε αυτονομια με μπαταριες ΑΑ,αντετειναν την αυξηση ογκου και βαρους...
Συμφωνώ σε όλα Δημήτρη και όντως μια καλή ΑΑΑ (https://eu.nkon.nl/rechargeable/aaa-size/4-aaa-eneloop-pro-bulk.html) έχει 1000 mAh, λίγο αν δουλεύει 7-8 ώρες το φως! Αν ήταν και πιο δυνατό θα τελείωναν γρηγορότερα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά ίσως χρειαζόμουν διαφορετικό φως, με μεγαλύτερες μπαταρίες και διαφορετικό σώμα, αλλά με velcro και τέτοια ποιότητα.


Αχιλλεα τσεκαρε μήπως έχουν πέσει οι μπαταρίες και έχει μείωθει ή απόδοση. Ο φακός αυτός είναι σχεδιασμένος να είναι κοντά σου, αν ήταν πιο δυνατός θα ήταν πιο κουραστικός και θα χρειαζόταν και δεύτερο πρόγραμμα. Αν όχι για να μη γυαλιζει, τουλάχιστον για να μη ξεζουμιζει τις μπαταρίες!
Αποστόλη ότι είπα και στο Δημήτρη! Λιιιιιιίγο πιο δυνατός.

daz
09/12/2016, 09:04
.

Αποστόλη ότι είπα και στο Δημήτρη! Λιιιιιιίγο πιο δυνατός.

Right tool for the job buddy! Βάλε τον στην άκρη για κανένα κάμπινγκ και πάρε άλλον.

Προδιαγραφής
09/12/2016, 14:55
Miskin,δεν ηξερα οτι παιζεις τον φακο με επαναφορτιζομενες...στην πρωτη ωρα λοιπον απο οταν τις εβαλα γεματες,εχει κατεβει στο 70% η φωτεινοτητα του.Συνεχιζω το τεστ και οταν φτασει 50% θα ενημερωσω σε ποσες ωρες εγινε.
Μετα θα βαλω αλκαλικες φρεσκες και ξανα μετρημα(τζαμπα εχουμε το παρατσουκλι?)
Εν τω μεταξυ μιας και τα ματια θελουν υλικο,εδω το σετ που αναφερομοαστε στα τελευταια μηνυματα,οπως τα μετρησα φυσικα.
375811
375812

daz
09/12/2016, 15:23
Με τις αλκαλικές θα αντέξει περισσότερο. :)

Προδιαγραφής
09/12/2016, 15:26
Με τις αλκαλικές θα αντέξει περισσότερο. :)
Εννοειται!Οι συγκεκριμενες eneloop εχουν 800 mah εναντι 1500 περιπου των αλκαλικων.Αλλα δεν μετραω αυτονομια ,απλα να δω αν αυτο που λεει λιιιιγο φως ο ΜΙΣΚΙΝ ειναι απο τις επαναφορτιζομενες,ενω οι αλκαλικες απο αρχη ως τελος θεωρητικα παιζουν στο φουλ της φωτεινοτητας...

MISKIN
09/12/2016, 16:44
Για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω λίγο φως, δεν εννοώ ότι το λεντάκι φωτίζει λιγότερο από ότι ισχυρίζεται ο κατασκευαστής. Τα δικά μου θέλω είναι για μεγαλύτερη ένταση. Οι αλκαλικές μπαταρίες είναι καλές αν το έχεις για χρήση σε ώρα ανάγκης (αυτός είναι και ο σκοπός του). Αν όμως το δουλεύεις συνέχεια, θα πρέπει να αγοράζεις μπαταρίες κάθε δυο μέρες.

Προδιαγραφής
09/12/2016, 19:58
ΜΙΣΚΙΝ,ενας φιλος μου,απο την δεκαετια του 70 ελεγε,πως ο καταναλωτισμος πρωτα σου εχει ετοιμασει το προιον που θα σου πουλησει και μετα θα διαπιστωσεις την αναγκη του!
Λογικα,αν δεν εχει βγει κατι σε 18650 λιθιου η και 26650 αν δεν εχεις θεμα βαρους και ογκου,με σουπερ αυτονομια κλπ κλπ οπου ναναι θα βγει!Εκεινος ο μαγνητης που να τον ξετρυπωνα δεν ξερω,σκετο χωρις τον φακο,με το βελκρο του...

daz κανε κατι,βρες την πηγη του μαγνητη με τα μαγικα σου...

Nektarios2016
26/12/2016, 13:54
Προσφορα σετ φακων φακομ
http://www.tbs-aachen.de/Special_Offer/Facom_77915IM_Setundnbspwith_3_lamps_i342_57362.htm

100€

DAYMAN
09/01/2017, 17:01
γνωριζει καποιος αν υπαρχουν οι φακοι Heider εδω στην Ελλαδα;
Μην μου πειτε ebay amazon κτλ εννοω μαγαζι.

macdeath_s
30/01/2017, 01:17
Σιγά που δεν θα χαμε thread ειδικό :p

Λοιπόν ψάχνω ένα φακό για τη δουλειά λεπτό ελαφρύ και δυνατό.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία. Ο τύπος που είναι o Bahco και ο Facom, η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν θα με βολέψει γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ τέτοιο τύπο. Πάντως για να το ακουμπήσεις/στερεώσεις κάπου ίσως είναι καλύτερη λύση.

Για δουλειά λοιπόν είμαι ανάμεσα σε αυτά:

- bacho (https://www.amazon.es/Bahco-BLTS7P-L%C3%A1mpara-Linterna-Bolsillo/dp/B00TT37FN4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1485734980&sr=8-1&keywords=linterna+bahco)
- hazet (https://www.amazon.es/Hazet-1979-71-Linterna-zonas-trabajo/dp/B00F2ZB5HU/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1485735219&sr=8-2&keywords=linterna+hazet)
- facom (https://www.amazon.es/Facom-779-PENPG-Linterna-con-ledes/dp/B00M2IE7HU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1485735244&sr=8-1&keywords=linterna+facom)

Για το σπίτι τώρα θέλω κάτι πιο δυνατό από το φως του iPhone :p και να μην ξεπεράσει το 20αρικο. Νομίζω Stanley είναι η καλύτερη επιλογή.

- facom (https://www.amazon.es/Linterna-en-Facom-836-LEDs/dp/B007259Q74/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1485733830&sr=8-3&keywords=linterna+facom)
- maglite (https://www.amazon.es/Maglite-Minimag-Linterna-acampada-senderismo/dp/B000UV1FJO/ref=sr_1_20?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1485715947&sr=1-20&keywords=linterna+maglite)
- maglite (https://www.amazon.es/Mag-Lite-M2A01H-Mini-Linterna-nailon/dp/B00002N6SN/ref=sr_1_3?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1485733721&sr=1-3&keywords=linterna+maglite)
- stanley (https://www.amazon.es/Stanley-0-95-112-Linterna-MAXLIFE-tr%C3%ADpode/dp/B000SHU5BY/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1485715715&sr=8-3&keywords=linterna+stanley)

Προδιαγραφής
30/01/2017, 01:57
Οταν λες δουλεια,για τι χρηση ακριβως?

macdeath_s
30/01/2017, 03:01
Καλωδιώσεις. Κυρίως σε rack, πάνω σε ψευδοροφές, σκέψου ηλεκτρολόγου πάνω κάτω...

Προδιαγραφής
30/01/2017, 08:01
Aρα,θες κατι που να φεγγει κοντα σου και οσο πιο ευρεια δεσμη τοσο το καλυτερο.Οποτε το "σποτ" της hazet δεν κανει.Τα αλλα δυο κανουν.Αν εχεις σημεια που παιρνουν μαγνητη,το facom ειναι μονοδρομος κυριως για το σε ποσα σημεια προσκολλαται μαγνητικα.Κανα 20 ρικο ευρω εχει.Και θα το αγαπησεις και στις δουλειες του σπιτιου οσο κανενα,λογω μαγνητη με velcro που παει σε καθε σημειο που θελεις.Το bahco παντως εχει πιο high quality φωτισμο και πιο ομογενη.
Για το σπιτι κ γενικα αν επιμενεις για φακο-ψαχτηρι δηλαδη σποτ δεσμης,μην πληρωσεις καμμια μαρκα απο ολες...παρε κατι επωνυμο αλλα οχι ακριβο.

byron
30/01/2017, 10:12
Λοιπόν ψάχνω ένα φακό για τη δουλειά λεπτό ελαφρύ και δυνατό.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία. Ο τύπος που είναι o Bahco και ο Facom, η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν θα με βολέψει γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ τέτοιο τύπο. Πάντως για να το ακουμπήσεις/στερεώσεις κάπου ίσως είναι καλύτερη λύση.

Για δουλειά λοιπόν είμαι ανάμεσα σε αυτά:

- bacho (https://www.amazon.es/Bahco-BLTS7P-L%C3%A1mpara-Linterna-Bolsillo/dp/B00TT37FN4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1485734980&sr=8-1&keywords=linterna+bahco)
- hazet (https://www.amazon.es/Hazet-1979-71-Linterna-zonas-trabajo/dp/B00F2ZB5HU/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1485735219&sr=8-2&keywords=linterna+hazet)
- facom (https://www.amazon.es/Facom-779-PENPG-Linterna-con-ledes/dp/B00M2IE7HU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1485735244&sr=8-1&keywords=linterna+facom)


Εχω τον Bahco (από τον Ηλία τον είχα πάρει). Καλή δέσμη στα led, αλλά έχει και spot (όπως και ο Facom). Κολλάει εύκολα με τον μαγνήτη και είναι εύχρηστος, πιθανότατα θα σε καλύψει και στο σπίτι εφόσον έχει και spot.
Αν δεν κάνω λάθος, τον προτίμησα απ΄τον facom γιατί είχε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, που τις φορτίζεις με mini-usb (είχε φορτιστή και καλώδιο μαζί), δυνατότητα που δεν την είχε ο facom.

Προδιαγραφής
30/01/2017, 12:31
Πραγματι,δεν εχει κατι τετοιο ο facom...και ο bahco ειναι οπως θυμαμαι στον ομοιομορφο φωτισμο?

byron
30/01/2017, 13:26
Πραγματι,δεν εχει κατι τετοιο ο facom...και ο bahco ειναι οπως θυμαμαι στον ομοιομορφο φωτισμο?

Δηλαδή; Δεν ξέρω πως να το περιγράψω, αν θέλει ο macdeath μπορώ να ανεβάσω μια φωτογραφία σε νυχτερινές συνθήκες στο γκαράζ πχ.

macdeath_s
30/01/2017, 13:26
Aρα,θες κατι που να φεγγει κοντα σου και οσο πιο ευρεια δεσμη τοσο το καλυτερο.Οποτε το "σποτ" της hazet δεν κανει.Τα αλλα δυο κανουν.Αν εχεις σημεια που παιρνουν μαγνητη,το facom ειναι μονοδρομος κυριως για το σε ποσα σημεια προσκολλαται μαγνητικα.Κανα 20 ρικο ευρω εχει.Και θα το αγαπησεις και στις δουλειες του σπιτιου οσο κανενα,λογω μαγνητη με velcro που παει σε καθε σημειο που θελεις.Το bahco παντως εχει πιο high quality φωτισμο και πιο ομογενη.
Για το σπιτι κ γενικα αν επιμενεις για φακο-ψαχτηρι δηλαδη σποτ δεσμης,μην πληρωσεις καμμια μαρκα απο ολες...παρε κατι επωνυμο αλλα οχι ακριβο.

Den μπορώ να έχω το ίδιο για τη δουλειά και για το σπίτι. Της δουλειάς δεν τα πληρώνω εγώ :D Oι facom και ο Bahco τελικά που έβαλα για τη δουλειά είναι και spot τελικά ? Τo σποτ με ενδιαφέρει γιατί μπορεί να χρειαστώ κάτι που δεν είναι κοντά.

Για το σπίτι τώρα αρχίζω να πιστεύω ότι ο stanley και ο Facom είναι η καλύτερη λύση σε αυτά τα χρήματα. Μάλλον o Stanley είναι πιο δυνατός.

@Προδιαγραφής: Μπορείς να κοιτάξεις τιμή για τα Facom και να μου στείλεις εδώ pm ?