PDA

View Full Version : καινουρια λαστιχα με παλια ημερομηνια ?



simple76
14/11/2016, 13:32
παράγγειλα λάστιχα και μου έφερε αυτά ο μηχανικός ημερομηνίες 34/15 και 38/15 και σαν όψη δεν μου φαίνονται και καλά, εσείς ρε παιδιά κατά την εμπειρία σας τι λέτε?, πάρε τα πίσω και φερε μου άλλα η θα τα βάζατε ?

https://s12.postimg.org/mft9nb5cp/20161111_0002.jpg (https://postimg.org/image/mft9nb5cp/)

https://s21.postimg.org/n6wbx6ayb/20161111_0003.jpg (https://postimg.org/image/n6wbx6ayb/)

https://s11.postimg.org/4ntmh36yn/20161111_0004.jpg (https://postimg.org/image/4ntmh36yn/)

https://s22.postimg.org/n420v9f6l/20161111_0005.jpg (https://postimg.org/image/n420v9f6l/)

gior-gos
14/11/2016, 13:37
Ειναι περιπου 1 - 1,5 χρονων λαστιχα. Αν ηταν σωστα αποθηκευμενα δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.

o teos
14/11/2016, 13:39
Σαν οψη απ οσο φαίνεται καλα δειχνουν τωρα ενος και κατι χρονου λαστιχα αν ειναι σε σκια και σωστα αποθηκευμένα δεν εχουν θεμα...απο κει και περα εσυ αποφασιζεις..απ την αλλη αν δε στα αφησε κομματι χαμηλότερα εγω θα ζηταγα με ημερομηνία 6μηνου το περισσότερο!

Sapadak
14/11/2016, 13:46
απ την αλλη αν δε στα αφησε κομματι χαμηλότερα εγω θα ζηταγα με ημερομηνία 6μηνου το περισσότερο!

Αυτό ακριβώς.

Αν γράφεις χλμ πολλά και θα τα φας 'συντομα' σταρΧ/ σου, αλλά να εχεις κερδίσει και κάτι απο τα περσινά λάστιχα

simple76
14/11/2016, 13:48
το θέμα είναι οτι δεν ξέρω που τα είχε ο συνεργάτης του αποθηκευμένα, άλλα είναι έμπορας και θέλω να φαντάζομαι οτι τα είχε σε σωστό μέρος, απο την άλλη όμως έστειλα της φώτο σε ενα φίλο λάστιχά και μου είπε οτι αυτά ειναι σαν να τα έχει κάψει ο ήλιος και οτι michelan και μακρινή ημερομηνία δεν πάνε ,εγώ απόρησα που το ενα λάστιχο δεν ειχε καν γραμμή που συνήθως όλα έχουν γραμμές και συν οτι όπως βλέπετε και εσείς στης φώτο το χρώμα τους είναι κάπως αλλά έβαλα νύχι και ήταν μαλακά ,αλλά δεν ξέρω αφού παίρνω και πληρώνω καινούριο λάστιχο γιατι να βάλω μιας μακρινής ημερομηνίας και τιμη Γιώργο δεν κατεβάζει

simple76
14/11/2016, 13:50
εδώ ειναι θέμα δεν γράφω πολλα χιλ κάνω πολυ λιγα την εβδομάδα τα παλιά ειναι άστα πέταμα

Sapadak
14/11/2016, 13:58
εδώ ειναι θέμα δεν γράφω πολλα χιλ κάνω πολυ λιγα την εβδομάδα τα παλιά ειναι άστα πέταμα

Ε αλλαγή τότε με φρέσκα

BLiTzER
14/11/2016, 13:58
Εγώ δε θα τα έπαιρνα στην ίδια τιμή. Δε με ενδιαφέρει πώς τα συντηρεί. Αν θέλει να ξεφορτωθεί περσινό στοκ, να προσπαθήσει περισσότερο.

simple76
14/11/2016, 14:05
να στε καλά ρε παιδιά. Τ
Του είπα να μου φέρει ποιο καινούρια και επειδή δεν είχε μου είπε τέλος του μήνα
μάλλον ενα stock ηταν και ήθελε να τα ξεφορτωθεί για να δω τελος του μήνα τι θα μου φέρει χααχαχ

Tedvj23
14/11/2016, 14:41
To 160/60/17 ποσο το δινει..?

simple76
14/11/2016, 20:35
To 160/60/17 ποσο το δινει..?

190 και τα δυο τοποθετημένα και τιμη για μενα και καλα

mikes
14/11/2016, 22:03
αντε να δω τι άλλη μαλακια θα διαβασω...

συνεχιστε.. :a014: :a014:

(by the way 34-38 εβδομαδα είναι αυγουστος -σεπτεμβριος.. εγω που εβαλα στο μηχανακι μου μπροστινο 0115 και στριβει τρενο και φρεναρει αγκυρα, πρεπει να είμαι μεγα κοροϊδο ετσι? μου επιασε τον κωλο ο προμηθευτης..)

noodles
14/11/2016, 23:33
1 χρονου λαστιχα ειναι ρε παιδια...

βαλτα φιλε δεν υπαρχει προβλημα;)

anavatis19
14/11/2016, 23:38
λαστιχα πανω απο 9 μηνο δεν θα εβαζα..γιατι? γιατι ετσι πολυ απλα. εφοσον θα το πληρωσεις και δεν θελει ο μαγκας να σου κατεβασει την τιμη παρε και βαλε καινουργια αλλα να ειναι 6μηνου αδερφε μην ζητησεις 1-2 μηνες λαστιχο. το λαστιχο ειναι σαν ζωντανος οργανισμος και θελει το χρονο του για να δεσει ας πουμε σωστα..ειναι τοσο μαλακο οταν βγαινει απο την παραγωγη στην αρχη που μπορει να χαλασει. σαν τσιχλα πως να στο πω.

basilis_k6
15/11/2016, 03:25
Και το ζωδιο να προσέχετε. Εγω ζηταω πανω απο 6μηνο κατω απο 9μηνο, οχι κριος η τοξοτης, παραγωγη τριτη η παρακευη (Πέμπτη βγαινουν ολα σκαρτα, τσεκαρισμενο) και αποθηκευμένο στους 25 βαθμούς κελσιου μακριά απο θαλλασα και ηλιο.

irinia
15/11/2016, 05:57
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΑ




Που έχουν παραχθεί το Σεπτέμβριο του 2015,σήμερα στις 15-11-2016
14 μήνες μετά..??
Και μόνο που μειώνεται ο μέσος όρος της ζωής τους κατά 14 μήνες είναι
ένα μεγάλο μειονέκτημα.
Όταν αγοράζουμε και τα χώνουμε πρέπει να απαιτούμε ελαστικά 2-4 το πολύ 6 μηνών..!!
Οι έμποροι όταν αγοράζουν τέτοιες παρτίδες,αν δεν τα έχουν στοκαρία σίγουρα
τα παίρνουν σε καλύτερη τιμή από τους προμηθευτές τους.
Εμείς ΚΟΡΟΙΔΑ είμαστε..??
Θέλεις να τα πουλήσεις..?? Βάλτα 30% κάτω να τα πάρω γιατί και εγώ ένα χρόνο νωρίτερα
ανεξαρτήτως χλμ. αν χρειαστεί θα τα πετάξω..!!
Όλοι ξέρουμε ότι τα ελαστικά ανεξάρτητα με τα χλμ. που θα κάνουν έχουν και κάποιον
μέσο όρο ζωής.Ε.....αυτός δεν είναι μειωμένος εάν εγώ τα αγοράσω όταν
αυτά είναι ήδη 14 μηνών..??
ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ..........ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ..??
Μόνο κανένας λαστιχάς θα έχει διαφορετική άποψη λογικά,γιατί πουλάει ο άνθρωπος.
Όταν πάτε για γάλα στο σούπερ μάρκετ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΤΕ το πιο φρέσκο..??
Άσχετα αν είναι μέσα στην ημερομηνία του,5 μέρες έχει μέχρι τη λήξη,
εσάς θα σας άρεσε να το παίρνατε μία μέρα πριν λήξει,ή ψάχνετε ένα που βγήκε την
προηγούμενη για να είναι πιο φρέσκο και νάχετε και 4 ημέρες μπροστά σας
μέχρι να το καταναλώσετε...??
Άσε που με μπαγιάτικο γάλα σήμερα δεν τρέχει τίποτε έτσι που το έχουν κάνει,
με μπαγιάτικο ελαστικό όμως στη γλίτσα που κυκλοφοράμε....ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ..!!
Γιαυτό ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΜΜΑ,και μην τρώτε το παραμύθι ότι δεν τρέχει τίποτε
και πως το ελαστκό για να ωριμάσει λες και είναι ροδάκινο πρέπει να κάτσει και
μερικούς μήνες στο ράφι.
ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ αυτό,.....την πρώτη μέρα της παραγωγής του μπορείς να το φορέσεις..??
Θα είναι το ιδανικότερο...!!!
Τα υπόλοιπα είναι μασάλια για κατανάλωση....:lol:

mikes
15/11/2016, 07:12
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΛΑΣΤΙΚΑ




Που έχουν παραχθεί το Σεπτέμβριο του 2015,σήμερα στις 15-11-2016
14 μήνες μετά..??
Και μόνο που μειώνεται ο μέσος όρος της ζωής τους κατά 14 μήνες είναι
ένα μεγάλο μειονέκτημα.
Όταν αγοράζουμε και τα χώνουμε πρέπει να απαιτούμε ελαστικά 2-4 το πολύ 6 μηνών..!!
Οι έμποροι όταν αγοράζουν τέτοιες παρτίδες,αν δεν τα έχουν στοκαρία σίγουρα
τα παίρνουν σε καλύτερη τιμή από τους προμηθευτές τους.
Εμείς ΚΟΡΟΙΔΑ είμαστε..??
Θέλεις να τα πουλήσεις..?? Βάλτα 30% κάτω να τα πάρω γιατί και εγώ ένα χρόνο νωρίτερα
ανεξαρτήτως χλμ. αν χρειαστεί θα τα πετάξω..!!
Όλοι ξέρουμε ότι τα ελαστικά ανεξάρτητα με τα χλμ. που θα κάνουν έχουν και κάποιον
μέσο όρο ζωής.Ε.....αυτός δεν είναι μειωμένος εάν εγώ τα αγοράσω όταν
αυτά είναι ήδη 14 μηνών..??
ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ..........ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ..??
Μόνο κανένας λαστιχάς θα έχει διαφορετική άποψη λογικά,γιατί πουλάει ο άνθρωπος.
Όταν πάτε για γάλα στο σούπερ μάρκετ ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΤΕ το πιο φρέσκο..??
Άσχετα αν είναι μέσα στην ημερομηνία του,5 μέρες έχει μέχρι τη λήξη,
εσάς θα σας άρεσε να το παίρνατε μία μέρα πριν λήξει,ή ψάχνετε ένα που βγήκε την
προηγούμενη για να είναι πιο φρέσκο και νάχετε και 4 ημέρες μπροστά σας
μέχρι να το καταναλώσετε...??
Άσε που με μπαγιάτικο γάλα σήμερα δεν τρέχει τίποτε έτσι που το έχουν κάνει,
με μπαγιάτικο ελαστικό όμως στη γλίτσα που κυκλοφοράμε....ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ..!!
Γιαυτό ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΜΜΑ,και μην τρώτε το παραμύθι ότι δεν τρέχει τίποτε
και πως το ελαστκό για να ωριμάσει λες και είναι ροδάκινο πρέπει να κάτσει και
μερικούς μήνες στο ράφι.
ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ αυτό,.....την πρώτη μέρα της παραγωγής του μπορείς να το φορέσεις..??
Θα είναι το ιδανικότερο...!!!
Τα υπόλοιπα είναι μασάλια για κατανάλωση....:lol:

και αυτά τα ξερεις?? ελεος πια...
φυσικα αμα αρχισω να γραφω τι πραγματικα ισχυει για λάστιχα και dot ουτε προκειτε να παραδεχτείς το λαθος που κανεις σαν φωτεινος παντογνώστης που εισαι οποτε τσαμπα κοπος.. ειπαμε ο ασχετος ξερολας πελατης ξερει παντα καλυτερα από τον εξειδικευμενο επαγγελματια..

devil's animal
15/11/2016, 07:14
τι λετε ρε μαγκες?? συγκρινετε τα λαστιχα με το γαλα??τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα...:lol:

εγω δλδ που εβαλα 4 χρονων λαστιχα και μπηκα πιστα, πρεπει να ημουν μεγαλο κοροϊδο, ετσι? και κοιταχτε να δειτε και το αλλο...ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ!

και εκανα και καλους γυρους...(για τα δικα μου δεδομενα)...
δεν γλιστρισε επισης πουθενα και δεν με προβληματισε ποτε...

τα πηρα βεβαια καλυτερη τιμη...προφανως επειδη υπαρχουν τοσοι εκει εξω που δεν προτιμουν του χρονου, οποτε εμειναν αυτα ραφι και δοθηκαν σε προσφορα...

οποτε, ναι...τι λεω??? προτιμηστε τα φρεσκα παλικαρια μου...να μενει και κανενα ζευγαρι στοκ και να τα παιρνουμε οι υπολοιποι που ξερουμε σε μιση τιμη...
:beer::beer:

mikes
15/11/2016, 07:18
τι λετε ρε μαγκες?? συγκρινετε τα λαστιχα με το γαλα??τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα...:lol:

εγω δλδ που εβαλα 4 χρονων λαστιχα και μπηκα πιστα, πρεπει να ημουν μεγαλο κοροϊδο, ετσι? και κοιταχτε να δειτε και το αλλο...ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ!

και εκανα και καλους γυρους...(για τα δικα μου δεδομενα)...
δεν γλιστρισε επισης πουθενα και δεν με προβληματισε ποτε...

τα πηρα βεβαια καλυτερη τιμη...προφανως επειδη υπαρχουν τοσοι εκει εξω που δεν προτιμουν του χρονου, οποτε εμειναν αυτα ραφι και δοθηκαν σε προσφορα...

οποτε, ναι...τι λεω??? προτιμηστε τα φρεσκα παλικαρια μου...να μενει και κανενα ζευγαρι στοκ και να τα παιρνουμε οι υπολοιποι που ξερουμε σε μιση τιμη...
:beer::beer:

4ετιας λαστιχο να το παρεις δικαιολογημένα σε χαμηλοτερη τιμη.. χρονου γιατι όμως?? φρεσκοτατο είναι!

devil's animal
15/11/2016, 07:29
4ετιας λαστιχο να το παρεις δικαιολογημένα σε χαμηλοτερη τιμη.. χρονου γιατι όμως?? φρεσκοτατο είναι!


τελικα ρε Μιχαλη ποιο θεωρειται φρεσκο και ποιο "μπαγιατικο"?
και απο ποια ημερομηνια και περα πρεπει να κοβεται κατι στην τιμη και ποσο θα ειναι αυτο το κατι?

το ποσο που κοβεται απο τον εμπορο καθοριζεται με τα χρονια που καθεται το λαστιχο, με την μη ζητηση του ή με την προταση του πελατη?

BLiTzER
15/11/2016, 08:18
οποτε, ναι...τι λεω??? προτιμηστε τα φρεσκα παλικαρια μου...να μενει και κανενα ζευγαρι στοκ και να τα παιρνουμε οι υπολοιποι που ξερουμε σε μιση τιμη...
:beer::beer:

Αυτό ακριβώς λέμε, ρε παλικάρι. Δεν είπαμε ότι τα λάστιχα είναι άχρηστα. Είπαμε ότι εφόσον η τιμή είναι η ίδια, δε με νοιάζει ακόμα κι αν τα συντηρούσε στην αγκαλιά του, με λίπος φώκιας καθημερινά. Αφού πληρώνω τα ίδια λεφτά, ΑΠΑΙΤΩ το λάστιχο να είναι φρέσκο.

devil's animal
15/11/2016, 08:27
Αυτό ακριβώς λέμε, ρε παλικάρι. Δεν είπαμε ότι τα λάστιχα είναι άχρηστα. Είπαμε ότι εφόσον η τιμή είναι η ίδια, δε με νοιάζει ακόμα κι αν τα συντηρούσε στην αγκαλιά του, με λίπος φώκιας καθημερινά. Αφού πληρώνω τα ίδια λεφτά, ΑΠΑΙΤΩ το λάστιχο να είναι φρέσκο.

δεν λεμε ακριβως αυτο ρε παλικαρε...γιατι και ενας χρονος να εχει περασει απο την παραγωγη, φρεσκο θεωρειται...δεν ειναι φετα...

φανταζομαι οτι δεν θεωρειται φρεσκο των 2 χρονων π.χ. και πρεπει να κοβεται κατι απο εκει και περα...δλδ λαστιχο με ημ. παραγωγης 2 χρονια κοβεται ενα 10%, 3 χρονια 30%, 4 χρονια 40-50%...καπως ετσι τελοσπαντων..

BLiTzER
15/11/2016, 08:30
τελικα ρε Μιχαλη ποιο θεωρειται φρεσκο και ποιο "μπαγιατικο"?
και απο ποια ημερομηνια και περα πρεπει να κοβεται κατι στην τιμη και ποσο θα ειναι αυτο το κατι?

το ποσο που κοβεται απο τον εμπορο καθοριζεται με τα χρονια που καθεται το λαστιχο, με την μη ζητηση του ή με την προταση του πελατη?

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει έκπτωση για περσινό στοκ. Και δεν αναφέρομαι μόνο στα ελαστικά. Οι τιμές μένουν ίδιες, μέχρι να αγοράσουν όλοι από ίντερνετ, στη μισή τιμή και να τα βάλουν εκεί που ξέρουν. Όταν όλα τα καταστήματα του εξωτερικού ρίχνουν τις τιμές στο μισό με το που κυκλοφορήσει το νέο μοντέλο, οι Έλληνες επαγγελματίες ξέρουν καλύτερα.


δεν λεμε ακριβως αυτο ρε παλικαρε...γιατι και ενας χρονος να εχει περασει απο την παραγωγη, φρεσκο θεωρειται...δεν ειναι φετα...

φανταζομαι οτι δεν θεωρειται φρεσκο των 2 χρονων π.χ. και πρεπει να κοβεται κατι απο εκει και περα...δλδ λαστιχο με ημ. παραγωγης 2 χρονια κοβεται ενα 10%, 3 χρονια 30%, 4 χρονια 40-50%...καπως ετσι τελοσπαντων..

Όταν λέω "φρέσκο", εννοώ μηνών. Όπως είπα, μπορεί και το περσινό λάστιχο να βρίσκεται ακριβώς στην ίδια κατάσταση με το φετινό. Αλλά ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Πληρώνω τα ίδια λεφτά, θέλω φετινό, τέλος. Να γίνουν άνθρωποι.

Μικέ, δε λέω για σένα. :p

GFawkes
15/11/2016, 08:30
Καλο θα ειναι καποιος που ειναι "γνωστης" να τοποθετηθει σε 2 γραμμες για το τι και πως διχως υφακι.
Τα υπολοιπα ειναι λογια του αερα.

PortisHead
15/11/2016, 08:37
Εγω να ρωτησω κατι πιο σοβαρο ?

O Terens γραφει σε καποιον ειδικό editor , κι έχει τόσο αυστηρό δεξί margin ?

devil's animal
15/11/2016, 08:38
Εγω να ρωτησω κατι πιο σοβαρο ?

O Terens γραφει σε καποιον ειδικό editor , κι έχει τόσο αυστηρό δεξί margin ?

φανταζομαι παταει enter νωρις...σαν τα φρενα ενα πραγμα...:p

o teos
15/11/2016, 08:43
Εγω να ρωτησω κατι πιο σοβαρο ?

O Terens γραφει σε καποιον ειδικό editor , κι έχει τόσο αυστηρό δεξί margin ?

:bawl:

nik69
15/11/2016, 08:52
και αυτά τα ξερεις?? ελεος πια...
φυσικα αμα αρχισω να γραφω τι πραγματικα ισχυει για λάστιχα και dot ουτε προκειτε να παραδεχτείς το λαθος που κανεις σαν φωτεινος παντογνώστης που εισαι οποτε τσαμπα κοπος.. ειπαμε ο ασχετος ξερολας πελατης ξερει παντα καλυτερα από τον εξειδικευμενο επαγγελματια..

Μήπως πρέπει να γράψεις εάν είσαι του χώρου.
Εγώ πάντως παλιά από κάποια συνέντευξη είχα ακούσει ότι σε συνθήκες αποθήκης δεν παθαίνουν και τίποτα ακόμα και για 5 χρόνια. Η αλλοίωση αρχίζει μετά την τοποθέτηση όταν αρχίζουν να ζεσταίνονται και να κρυώνουν.
Το πρόβλημα με τα παλιότερα (πάνω από 2 ετών λάστιχο) είναι ότι πιθανότερο θα έχει βγει νέο μοντέλο. Και φυσικά το προηγούμενο μοντέλο το παίρνεις με χαμηλότερη τιμή.
Πχ. από την bridgestone τα S20-S20Evo-S21.

leo1964
15/11/2016, 09:38
Τα λάστιχα μια χαρά είναι,συμφωνούμε μέχρι εδώ;
Τώρα αν ήταν να πληρώσετε 200-300 ευρά για ένα ζεύγος,τι θα προτιμούσατε;;;;
6μηνου,τρίμηνου ή 2 χρόνων πριν;;;;
Έτσι απλά

PortisHead
15/11/2016, 09:53
Παντως απο ενα site στην Αγγλια, που ειχα παραγγειλει λάστιχα,
τα ειχε σε ειδικό section τα "παλια"...με 50% κατω στην τιμη.
Και μιλαμε για Αγγλια ε ?
Χωρις ήλιο και υγρασια.
Κανενα πρόβλημα...αντεξαν κανονικά.

devil's animal
15/11/2016, 10:03
Τα λάστιχα μια χαρά είναι,συμφωνούμε μέχρι εδώ;
Τώρα αν ήταν να πληρώσετε 200-300 ευρά για ένα ζεύγος,τι θα προτιμούσατε;;;;
6μηνου,τρίμηνου ή 2 χρόνων πριν;;;;
Έτσι απλά


εγω προσωπικα, δεν θα εδινα σημασια στο 6μηνο, στο 3μηνο ή στον χρονο...για τα 2 χρονια θα ειχα θεμα...μιλαμε παντα να μου τα εδιναν στα ιδια λεφτα ετσι?

λες και πρεπει, ο εργατης στο εργοστασιο να τα παρει κατευθειαν με το που βγουν απο την γραμμη παραγωγης, ο προμηθευτης να την εχει στησει καραουλι απ'εξω απο το εργοστασιο, να τα συσκευασει στα καπακια να τα στειλει στον εμπορο στην Ελλαδα και αυτος να ξυπνησει το πρωϊ να τα παραλαβει και να φωναξει τον μηχανοβιο να του τα βαλει πανω πριν περασει η εβδομαδα και μπαγιατεψουν...drambuie φαση...:rolleyes:

buckley
15/11/2016, 10:58
εγω προσωπικα, δεν θα εδινα σημασια στο 6μηνο, στο 3μηνο ή στον χρονο...για τα 2 χρονια θα ειχα θεμα...μιλαμε παντα να μου τα εδιναν στα ιδια λεφτα ετσι?

λες και πρεπει, ο εργατης στο εργοστασιο να τα παρει κατευθειαν με το που βγουν απο την γραμμη παραγωγης, ο προμηθευτης να την εχει στησει καραουλι απ'εξω απο το εργοστασιο, να τα συσκευασει στα καπακια να τα στειλει στον εμπορο στην Ελλαδα και αυτος να ξυπνησει το πρωϊ να τα παραλαβει και να φωναξει τον μηχανοβιο να του τα βαλει πανω πριν περασει η εβδομαδα και μπαγιατεψουν...drambuie φαση...:rolleyes:

Στην ίδια τιμή δηλαδή ρε 2 μηνών ή 20 μηνών ? Μπα δε θα πάρω λέμε.






























































































Μόλις είδα την αγγελία με το XR , καλά μιλάμε ότι είσαι μέγας κάγκουρας ρει...

zopas
15/11/2016, 12:00
Τα μπριτζεστον battlax Α40 150/70 κ 110/80 μου τα δινει ο λαστιχας τοποθετημενα 180 ευρω παραγωγης τελη 2015..ποκυ καλη τιμη για οποιον ενδιαφερεται.

irinia
15/11/2016, 15:06
ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ




Αν αγοράσεις ένα ελαστικό π.χ. 1,5 έτους ΔΕ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ό μέσος όρος ζωής του..??
Έστω ότι ένα ελαστικό με κανονικές συνθήκες οι εταιρίες το δίνουν μια πενταετία
μέσο όρο ζωής.
Αν το πάρεις ήδη 1,5 έτους δεν χάνεις τον ενάμιση χρόνο,δεν θα συμπληρώσεις τα 5 χρόνια
πιο γρήγορα..??
Ιστορίες για αρκούδες και πονεμένους.....ΔΥΣΤΥΧΩΣ,απαιτείτε σαν καταναλωτές ΠΑΝΤΑ
το ΚΑΛΥΤΕΡΟ..!!
Και είναι αφελές να λέμε...........α αυτό ενός έτους είναι δεν πάλιωσε,αν το είχε σε καμμιά βιτρίνα
με 50 βαθμούς το καλοκαίρι να λιάζεται δεν χρειάζεται χρόνος,και αυτό ρευστό είναι Ντέβιλ..!!
Φυσικά τους εμπόρους τους συμφέρει να κάνουν μεγάλη αγορά για να πάρουν τα μπόνους
από τις εταιρίες,ΑΝ ΟΜΩΣ δεν φύγουν τα λάστιχα για τον Χ Ψ λόγο τότε είμαστε εμείς ΜΑΛΑΚΕΣ
επειδή ζητάμε το καινούργιο,ΞΕΡΟΛΕΣ κ.λ.π.και επειδή διαπραγματευόμαστε την τιμή βάσει αυτού...!!!
Μήπως δεν ισχύει το ίδιο με τα κράνη..??? Τα οποία απλά έχουν ημερομηνία παραγωγής..??
Μήπως μια μπότα που κάθεται 5 χρόνια στο ράφι δεν ξεραίνεται..??
Τα ίδια τα μηχανάκια γιατί τα βγάζουν σε προσφορές οι εταιρείες..??
Εδώ πήρα το Βεστρόμ και έμεινα από ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ ,πάει το πίσω και μου λέγανε ότι το μπλόκαρα ντεμέκ..!!
Αν τα υγρά 4-5 χρόνια μέσα έγιναν σάλτσα..??
Γιατί προτείνουν όλοι αλλαγή υγρών φρένων στα 2 χρόνια..??
ΜΑΓΚΕΣ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ
Καταναλωτές είμαστε και απαιτούμε το καλύτερο,με τον παρά μας και.........
Αν κάποιοι είστε επαγγελματίες του χώρου και δεν σας αρέσουν οι απόψεις μας

ΞΥΔΙ

toyar
15/11/2016, 15:20
το καλυτερο μου το ειχε κανει λαστιχας στο αυτοκινητο
πηγε να βαλει σετ με 3 λαστιχα ενος μηνα και 1 λαστιχο 9 μηνων
το παλιοτερο το καταλαβα απο μακρυα γιατι ειχε αλλο χρωμα:eek:
του ζητησα να βαλει τουλαχιστον 2 ιδια ανα ζευγη και τελικα τα πηρε πισω κι εφυγα
μιλαω για την εμπορικοτερη μαρκα στην εμπορικοτερη διασταση

PortisHead
15/11/2016, 15:40
Σαφής βελτίωση :)

anavatis19
15/11/2016, 16:48
καποιοι πρεπει να ειναι λαστιχαδες εδω μεσα για να τρελαινονται..δεν πειραζει κρατηστε τα στα ραφια

Coyote.V
15/11/2016, 17:25
Για να πω την αλήθεια εγώ ως καταναλωτής δέχομαι λάστιχα μέχρι ως και 18 μήνες από την παραγωγή τους. Επίσης θα πρέπει να μάθετε ότι κάποιες εταιρίες εισαγωγής ελαστικών χρησιμοποιούν κλιματισμό για την αποθήκευση τους τους καλοκαιρινούς μήνες. Τουλάχιστον πριν την κρίση, τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει και γιαυτό το όριο των 18 μηνών... τι στο καλό, αποκλείεται καινούργια λάστιχα να τα έχουν στον ήλιο και γενικότερα εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες.

Μετά τους 18 μήνες δεν ζητώ καλύτερη τιμή. Απλά δεν τα βάζω. Και αυτό εφόσον μεσολαβεί ένα μόνο καλοκαίρι.

irinia
15/11/2016, 19:12
το καλυτερο μου το ειχε κανει λαστιχας στο αυτοκινητο
πηγε να βαλει σετ με 3 λαστιχα ενος μηνα και 1 λαστιχο 9 μηνων
το παλιοτερο το καταλαβα απο μακρυα γιατι ειχε αλλο χρωμα:eek:
του ζητησα να βαλει τουλαχιστον 2 ιδια ανα ζευγη και τελικα τα πηρε πισω κι εφυγα
μιλαω για την εμπορικοτερη μαρκα στην εμπορικοτερη διασταση



ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ






Για 2 χρόνια........:lol:

zopas
15/11/2016, 19:17
προσωπικα παντως δεν θα δωσω 180 ευρω για να παρω λάστιχα 1,5 χρονου..θα δωσω 250ευρω για λάστιχα 4μηνου..τοσο απλα..

OldMan
15/11/2016, 19:22
ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
.................................................................................................... .....
Αν κάποιοι είστε επαγγελματίες του χώρου και δεν σας αρέσουν οι απόψεις μας
ΞΥΔΙ
Επαγγελματιας του χωρου (ουτε του χρόνου) δεν ειμαι ρε παλικαρι αλλα γουσταρεις να σε στείλω σε ένα μορτάκο (κατα Κιλκίς μερια) να σου "χτυπήσει" πανω στα λαστιχα ότι ημερομηνια γουσταρεις..??

irinia
15/11/2016, 19:27
προσωπικα παντως δεν θα δωσω 180 ευρω για να παρω λάστιχα 1,5 χρονου..θα δωσω 250ευρω για λάστιχα 4μηνου..τοσο απλα..



ΜΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ 1,5 ΧΡΟΝΟΥ




Και δώσεις 250 φίλε μου...!!!
Αυτό λέμε τόση ώρα.
Το αν θέλεις να πάρεις 1,5 έτους και να πετύχεις μειωμένη τιμή
για μένα ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ..!!
Διότι θεωρώ τα ελαστικά ως το κυριότερο πράγμα για μία μοτό
σε ότι αφορά την ασφάλεια.
Μέτρια φρένα,κακή ανάρτηση κ.λ.π....παλεύονται,
ΚΑΚΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ σε στέλνουν αδιάβαστο..!!
Θεωρώ τα 3-3,5 έτη σαν όριο ασφαλείας αλλαγής των ελαστικών
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ,
με ότι αυτό συνεπάγεται για την κουβέντα μας..!!
Των δε αυτοκινήτων τα 4-5 έτη.
Και αυτά εννοείται με κανονικές καιρικές συνθήκες της χώρας μας.
Τα χλμ.δεν μπορεί να τα καθορίσει κανείς διότι έχουν να κάνουν με το
οδηγικό στυλ του καθενός,την ποιότητα της ασφάλτου,το είδος
και την ιπποδύναμη της μοτό κ.λ.π.

SHOOTER045
15/11/2016, 19:29
Επαγγελματιας του χωρου (ουτε του χρόνου) δεν ειμαι ρε παλικαρι αλλα γουσταρεις να σε στείλω σε ένα μορτάκο (κατα Κιλκίς μερια) να σου "χτυπήσει" πανω στα λαστιχα ότι ημερομηνια γουσταρεις..??

Μηπως είναι αυτός που φέρνει και εισάγει μόνος του λάστιχα χωρίς dot?
Πήγε γνωστός μου προς τα εκεί και τα έβαλε.
Όταν τον Ρώτησα για το οτι το dot ηταν εμφανώς αλλοιωμένο με κάποιο εργαλείο μου είπε πως τον ρώτησε και η απάντηση του(εμπόρου) ηταν για να αποφύγει κάτι έξοδα (τελωνείο κλπ)
Τουλαχιστον τα πήρε φτηνά

OldMan
15/11/2016, 19:31
Ο ίδιος ειναι Μητσε αλλα εσυ λες για τα αναγομωμένα...

stefanos
15/11/2016, 19:59
Υποθέτω ότι μιλάμε για κάποιου είδους βιολογικά διασπώμενο λάστιχο, που αλλάζουν οι ιδιότητές τους στο χρόνο ή στο δίχρονο.
Αλλά καλά να πάθουν οι λαστιχάδες γιατί κάτι τέτοια επιχειρήματα πώλησης έχουν.
Εδώ τα καλά τα φρέσκα...:lol:

irinia
15/11/2016, 20:05
Επαγγελματιας του χωρου (ουτε του χρόνου) δεν ειμαι ρε παλικαρι αλλα γουσταρεις να σε στείλω σε ένα μορτάκο (κατα Κιλκίς μερια) να σου "χτυπήσει" πανω στα λαστιχα ότι ημερομηνια γουσταρεις..??




ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ..........ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ




Αν θες το συζητάμε...αλλού με άλλο τίτλο
ΜΑΙΜΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ..!!

irinia
15/11/2016, 20:15
και αυτά τα ξερεις?? ελεος πια...
φυσικα αμα αρχισω να γραφω τι πραγματικα ισχυει για λάστιχα και dot ουτε προκειτε να παραδεχτείς το λαθος που κανεις σαν φωτεινος παντογνώστης που εισαι οποτε τσαμπα κοπος.. ειπαμε ο ασχετος ξερολας πελατης ξερει παντα καλυτερα από τον εξειδικευμενο επαγγελματια..





ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ




Για να καταλάβει κάποιος ότι ο μέσος όρος ζωής ενός ελαστικού
ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ πιο μακρυά από την ημερομηνία παραγωγής του
το αγοράσει κάποιος..!!
Απαιτεί κάποια ιδιαίτερη γνώση αυτό..??
Το ότι αν δεν κάνεις τα χλμ. για να τα φθείρεις θα τα πετάξεις νωρίτερα λόγω γήρατος..??
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ για να ψάχνει κάποιος όσο πιο φρέσκα μπορεί να βρει..??
Απάντησε μας φίλε μου επαγγελματία,ας αφήσουμε κατά μέρος το ότι την πρώτη μέρα παραγωγής τους
θα είναι όπως φαντάζομαι ισχυρίζεσαι τα ίδια όπως μετά από 2-3 χρόνια..!!
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ απάντησε.

irinia
15/11/2016, 20:20
τι λετε ρε μαγκες?? συγκρινετε τα λαστιχα με το γαλα??τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα...:lol:

εγω δλδ που εβαλα 4 χρονων λαστιχα και μπηκα πιστα, πρεπει να ημουν μεγαλο κοροϊδο, ετσι? και κοιταχτε να δειτε και το αλλο...ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ!

και εκανα και καλους γυρους...(για τα δικα μου δεδομενα)...
δεν γλιστρισε επισης πουθενα και δεν με προβληματισε ποτε...

τα πηρα βεβαια καλυτερη τιμη...προφανως επειδη υπαρχουν τοσοι εκει εξω που δεν προτιμουν του χρονου, οποτε εμειναν αυτα ραφι και δοθηκαν σε προσφορα...

οποτε, ναι...τι λεω??? προτιμηστε τα φρεσκα παλικαρια μου...να μενει και κανενα ζευγαρι στοκ και να τα παιρνουμε οι υπολοιποι που ξερουμε σε μιση τιμη...
:beer::beer:





ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑ



Για το γάλα εννοώ...
Επίσης έχω κάτι φιλαράκια που τραβάνε κάτι γύρους στις Σέρρες και μετά λίγο
πριν φτάσουν στα λινά πουλάνε λάστιχα σε σούπερ τιμή,ενδιαφέρεσαι..??

pektis
15/11/2016, 20:47
Δεν αγχωνομαι για τα λαστιχα... Παντα βαζω 6μηνου(περιπου) και δεν προλαβαινουν να παλιοσουν λογω χιλιομετρων...:lol:
Ποια 3χρονια;
Το πολυ πολυ να βγαλουν 1,5 χρονο!

devil's animal
15/11/2016, 20:51
Επίσης έχω κάτι φιλαράκια που τραβάνε κάτι γύρους στις Σέρρες και μετά λίγο
πριν φτάσουν στα λινά πουλάνε λάστιχα σε σούπερ τιμή,ενδιαφέρεσαι..??

αυτο το κανω και εγω ρε...τι να ενδιαφερθω??

αν ομως καποιος δεν το εχει το μηχανακι για πιστα και γενικοτερα στροφες..δλδ ειναι ευθειακιας..μια χαρα ειναι αυτα τα λαστιχα...

devil's animal
15/11/2016, 20:59
ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Αν αγοράσεις ένα ελαστικό π.χ. 1,5 έτους ΔΕ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ό μέσος όρος ζωής του..??
Έστω ότι ένα ελαστικό με κανονικές συνθήκες οι εταιρίες το δίνουν μια πενταετία
μέσο όρο ζωής.
Αν το πάρεις ήδη 1,5 έτους δεν χάνεις τον ενάμιση χρόνο,δεν θα συμπληρώσεις τα 5 χρόνια
πιο γρήγορα..??
]

σε λιγο θα μας πεις οτι με το που βγαινουν απο την γραμμη παραγωγης εχουν χρονομετρο με αντιστροφη.μετρηση...:plaf:

mikes
15/11/2016, 21:00
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ




Για να καταλάβει κάποιος ότι ο μέσος όρος ζωής ενός ελαστικού
ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ πιο μακρυά από την ημερομηνία παραγωγής του
το αγοράσει κάποιος..!!
Απαιτεί κάποια ιδιαίτερη γνώση αυτό..??
Το ότι αν δεν κάνεις τα χλμ. για να τα φθείρεις θα τα πετάξεις νωρίτερα λόγω γήρατος..??
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ για να ψάχνει κάποιος όσο πιο φρέσκα μπορεί να βρει..??
Απάντησε μας φίλε μου επαγγελματία,ας αφήσουμε κατά μέρος το ότι την πρώτη μέρα παραγωγής τους
θα είναι όπως φαντάζομαι ισχυρίζεσαι τα ίδια όπως μετά από 2-3 χρόνια..!!
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ απάντησε.
δεν εχω να απαντησω κατι.. διαθέσιμα είναι όλα στο διαδικτυο μπορεις να γκουγκλαρεις και να τα μαθεις απο πρωτο χερι.. εγω ότι και να γραψω, αμα δε συμφωνει με αυτό που εχει σφηνωθεί στο μυαλο σας ως σωστο συμφωνα παντα με τη δικη σας αποψη, θα είμαι ενας κακος επαγγελματιας που το μονο που θελει είναι να κοροϊδεψει τον πελατη για να του τα παρει.. βεβαια εγω ουτε δικο μου μαγαζι εχω ουτε τιποτα.. υπάλληλος είμαι...

το μονο που θα πω είναι αυτό: η διαρκεια ζωης ου ελαστικου απο τη στιγμη που θα τοποθετηθεί, συνισταται στα 2 χρονια για τα μοτο και 4 για τα αυτοκίνητα..

ποσο λογικο λοιπον θεωρείτε να απαιτείτε λάστιχα μεχρι 6μηνου γιατι τα παλιοτερα "πολυμεριζονται και χαλανε" και "με την ασφαλεια μας δε παιζουμαι" αλλα να τα αφήνετε 3+ χρονια στη μηχανη η 6+ χρονια πανω στο αμαξι??

Coyote.V
15/11/2016, 21:17
Ρε παιδιά είναι επικαλυμμένα με ένα ειδικό κερί που για να φύγει πρέπει να το πας μια πολύ καλή βόλτα για να ανεβάσουν θερμοκρασία καλή τα λάστιχα. Όλοι το γνωρίζετε.... Εξάλλου οι εταιρίες δεν στοκάρουν όπως στόκριζαν πιο παλιά. Πολύ δύσκολα θα βρεις λάστιχο δύο χρόνων.
Όταν πάω στον λάστιχα δεν τα έχει στοκ, παίρνουμε τηλ, μας λέει τις ημερομηνίες από την αποθήκη, χωρίς να στεναχωρηθεί κανείς. Πριν είπα το όριό μου είναι 18 μήνες με ένα καλοκαίρι στην μέση.

el-Gatto
15/11/2016, 21:31
Μελετήστε περι βουλκανισμού
και περι θερμικών κύκλων ελαστικού (το οποίο αποτελεί χαμηλής διεργασίας επανα-βουλκανισμό)
και περί σωστής διαδικασίας ανόδου κ καθόδου της θερμοκρασίας λειτουργίας των ελαστικών
κι αφού καταλάβετε οτι το ελαστικό είναι "ζωντανό" , κι αλλάζει
κι οτι οι αλλαγές του πρός το καλύτερο-σταθερο-ή χειρότερο ,είναι άμεσα συνδεδεμένες με την συμπεριφορά μας πρός αυτά
αφήστε τους μύθους για όσους αρέσκονται στην φιλοσοφία.

Μετά βάλτε ότι λάστιχα γουστάρετε ,κι αφού βρείτε τις σωστές πιέσεις ,κι έχετε σωστά ρυθμισμένες και ορθώς λειτουργικά αναρτήσεις ,ζεστάνετε τα και σωστά ,κ στρίψτε άφοβα.

Τα ελαστικά είναι ΧΗΜΕΙΑ και η οδήγηση μοτοσυκλέτας ΦΥΣΙΚΗ.

Η "φιλοσοφία" είναι για τον Dr.Τerens κ για τους πολιτικούς.

stefanos
15/11/2016, 21:35
ποσο λογικο λοιπον θεωρείτε να απαιτείτε λάστιχα μεχρι 6μηνου γιατι τα παλιοτερα "πολυμεριζονται και χαλανε" και "με την ασφαλεια μας δε παιζουμαι" αλλα να τα αφήνετε 3+ χρονια στη μηχανη η 6+ χρονια πανω στο αμαξι??

Με συγχωρείς αλλά η michelin για τα λάστιχά της λέει ετήσιο έλεγχο μετά από τα 5 χρόνια από την πρώτη τοποθέτηση και πέταμα 10 χρόνια από την κατασκευή.
Και αυτό το λέει εταιρεία που πουλάει λάστιχα, που την συμφέρει να τα πετάμε νωρίς.
Το να μιλάμε λοιπόν για ημερομηνία παραγωγής σε κάτι που δεν βγάζει 1 χρόνο καλά καλά είναι φιλοσοφίες.

pektis
15/11/2016, 21:44
Με συγχωρείς αλλά η michelin για τα λάστιχά της λέει ετήσιο έλεγχο μετά από τα 5 χρόνια από την πρώτη τοποθέτηση και πέταμα 10 χρόνια από την κατασκευή.
Και αυτό το λέει εταιρεία που πουλάει λάστιχα, που την συμφέρει να τα πετάμε νωρίς.
Το να μιλάμε λοιπόν για ημερομηνία παραγωγής σε κάτι που δεν βγάζει 1 χρόνο καλά καλά είναι φιλοσοφίες.

Για κανενα λογω δεν πρεπει να αφηνουμε τα λαστιχα στην μηχανη πανω απο 2,5 χρονια το πολυ...
Δεν παιζουν μ'αυτα...(και δεν ειμαι εμπορος!)

mikes
15/11/2016, 22:02
Με συγχωρείς αλλά η michelin για τα λάστιχά της λέει ετήσιο έλεγχο μετά από τα 5 χρόνια από την πρώτη τοποθέτηση και πέταμα 10 χρόνια από την κατασκευή.
Και αυτό το λέει εταιρεία που πουλάει λάστιχα, που την συμφέρει να τα πετάμε νωρίς.
Το να μιλάμε λοιπόν για ημερομηνία παραγωγής σε κάτι που δεν βγάζει 1 χρόνο καλά καλά είναι φιλοσοφίες. αυτό δε το λεει μονο η μισελεν.. το λεει και ο ευρωπαϊκος φορεας ελεγχου για θεματα ελαστικων και τροχων, η λεγομενη ertro.. αλλα το ποσο θα διαρκεσει ένα λαστιχο εξαρτάται απο πολλους παραγοντες.. πηγαινε σε ένα οποιοδήποτε λαστιχαδικο και ζητα να σου δειξουν απο αυτά που εχουν για πεταμα σε τι κατασταση βρισκεται ένα μισελεν 4ετιας σε ελληνικες συνθηκες.. εμεις τα βγαζουμε όλα ψωριασμένα.. μπορει στη γαλλια και στη γερμανια να εχουν μεγαλυτερη διαρκεια.. αλλα στην ελλαδα πανω απο 4 χρονια στο αυτοκινητο δυστυχως δεεεν...

basilis_k6
15/11/2016, 22:22
Να φανταστω οτι τα λαστιχα πρωτης τοποθετησης που ειναι σιγουρα 1 χρονο πανω στο καινουργιο σας μηχανακι τα πετάτε αμεσως ετσι;

stefanos
15/11/2016, 23:12
αυτό δε το λεει μονο η μισελεν.. το λεει και ο ευρωπαϊκος φορεας ελεγχου για θεματα ελαστικων και τροχων, η λεγομενη ertro.. αλλα το ποσο θα διαρκεσει ένα λαστιχο εξαρτάται απο πολλους παραγοντες.. πηγαινε σε ένα οποιοδήποτε λαστιχαδικο και ζητα να σου δειξουν απο αυτά που εχουν για πεταμα σε τι κατασταση βρισκεται ένα μισελεν 4ετιας σε ελληνικες συνθηκες.. εμεις τα βγαζουμε όλα ψωριασμένα.. μπορει στη γαλλια και στη γερμανια να εχουν μεγαλυτερη διαρκεια.. αλλα στην ελλαδα πανω απο 4 χρονια στο αυτοκινητο δυστυχως δεεεν...

Εδώ ξεκινήσαμε να λέμε για χρόνο στο ράφι, όχι για το πως καταντάνε τα λάστιχα μετά από 2-3 χρόνια κυκλοφορίας στους Ελληνικούς δρόμους.:)

mikes
15/11/2016, 23:22
Εδώ ξεκινήσαμε να λέμε για χρόνο στο ράφι, όχι για το πως καταντάνε τα λάστιχα μετά από 2-3 χρόνια κυκλοφορίας στους Ελληνικούς δρόμους.:)οκ! τοτε συμφωνα με αυτό που εγραψες η μισελεν λεει ότι τα λάστιχα αντεχουν τουλάχιστον 5+ χρονια στο ραφι..

irinia
16/11/2016, 06:00
ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ




Με τα λεγόμενα σας ένα ελαστικό μπορεί να είναι 5 χρόνια στο ράφι
και μετά άλλα 5 στο όχημα σύμφωνα λέτε με κάποιες εταιρίες...!!!
Ωραίο αυτό,θα το σκεφτώ με συμφέρει.
Και δεύτερον όσοι απαιτούμε ελαστικά με ημερομηνία παραγωγής ΦΡΕΣΚΙΑ
τόχουμε ρίξει στη φιλοσοφία..!! ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.
Απλά σκέφτομαι πόσα λεφτά έχω πετάξει μέχρι τώρα,τι κορόιδο που ήμουν..!!
Προτείνω λοιπόν να μην ασχολούμαστε από εδώ και στο εξής με
ημερομηνίες,βλακείες και τέτοια.
Πάρτε παιδιά ότι σας πουλάνε και άμα δείτε ΛΙΝΑ τότε σκεφτείτε για αλλαγή
ελαστικών,όσα χρόνια κι αν περάσουν..!!
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΟΡΟΥΜ,ελευθερία σκέψεων και απόψεων.
THANK YOU ......... MOTO.GR

leo1964
16/11/2016, 09:17
Τι σου φταίει το moto.gr?
Να το ευχαριστούμε που μας δίνει βήμα ν'αναπτύσσουμε τις ιδέες μας,όποιες και αν είναι αυτές.
Το λογικό είναι να διίστανται οι απόψεις και όχι το αντίθετο

sniper
16/11/2016, 09:41
....
THANK YOU ......... MOTO.GR

Παρακαλούμε, αλλά δεν είδα το moto.gr να βγάζει ντιρεκτίβα σχετικά με τα λάστιχα.

Πάρ' το αλλιώς.

Cpt. Haddock
16/11/2016, 10:33
Εγω να ρωτησω κατι πιο σοβαρο ?
O Terens γραφει σε καποιον ειδικό editor , κι έχει τόσο αυστηρό δεξί margin ?

Γράφει σε ιαμβικο δεκαπεντασυλλαβο.

Επισης, μαθαμε οτι είτε μπροκολα αγοράζεις, ειτε λαστιχα, το ίδιο ειναι. Ο Τερενς, οταν παει για ψωνια, παει μαναβη, χασαπη, λαστιχά.

AristidisZ
16/11/2016, 10:57
Εγώ δε καταλαβαίνω προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός

Οι "λαστιχάδες" λένε ότι δε παίζει ρόλο αν το λάστιχο είναι ενός χρόνου πριν μπει πάνω στο όχημα

Κάποιοι λένε ότι παίζει ρόλο και θέλουν λάστιχα μηνών

Αυτοί που πλερώνουν, ας κάνουν ότι τους φωτίσει

Διαλέγεις τα λάστιχα που θες, παίρνεις πέντε λαστιχάδες τηλέφωνο, ρωτάς τι DOT έχουν διαθέσιμο, και πας σε εκείνον που νομίζεις ότι σε εξυπηρετεί (είτε από τιμή είτε από ημερομηνία)

daz
16/11/2016, 11:37
Κάτι τέτοια κάνετε και δε βρίσκω σε στοκ πουθενά. :lol:

Panos76
16/11/2016, 11:47
Μέχρι πότε τα ελαστικά θεωρούνται καινούρια;

Τα ελαστικά που προσφέρουν είναι αποκλειστικά από την τρέχουσα παραγωγή. Τα προϊόντα που διαθέτουμε στην αποθήκη και έχουν ηλικία πάνω από 2 χρόνια μαρκάρονται με τον χαρακτηρισμό OLD DOT. Βάσει του χαρακτηρισμού DOT που βρίσκεται στο πλαϊνό του ελαστικού μπορείτε να αναγνωρίσετε τόσο την ημερολογιακή εβδομάδα όσο και το έτος παραγωγής. Ωστόσο δώστε προσοχή ότι τα ειδικά χαρακτηριστικά του υλικού βελτιώνονται με την πάροδο του χρόνου εάν συνοδεύονται από καλή συντήρηση. Σύμφωνα με τις κατασκευάστριες εταιρείες ισχύει ότι με την κατάλληλη αποθήκευση τα ελαστικά μέχρι 3 ετών θεωρούνται ολοκαίνουργια ενώ μέχρι 5 χρόνια καινούρια.

πηγή (http://www.tyres.gr/faq.asp#)

Συνεπώς παίζει ρόλο ο τρόπος αποθήκευσης αλλά και ο ψυχολογικός παράγοντας είναι σημαντικός που θέλει να τοποθετούμε λάστιχα μηνών - αν είναι δυνατόν - στο όχημά μας.

basilis_k6
16/11/2016, 12:54
Ολα συνήθεια ειναι μαλλον. Στην ελλάδα μου μαθατε όλοι απο το χωριο με τις φρεσκες ντοματες και τη φετα και θελετε ολα να ειναι φρέσκα. Προφανώς δεν το βλέπουν ολοι έτσι, σε αντιστοιχο φόρουμ στο tennesee θα λένε τα αναποδα απο εμας.

devil's animal
16/11/2016, 13:00
Ολα συνήθεια ειναι μαλλον. Στην ελλάδα μου μαθατε όλοι απο το χωριο με τις φρεσκες ντοματες και τη φετα και θελετε ολα να ειναι φρέσκα. Προφανώς δεν το βλέπουν ολοι έτσι, σε αντιστοιχο φόρουμ στο tennesee θα λένε τα αναποδα απο εμας.



γιατι πρεπει να συγκρινουμε τα λαστιχα με τα φαγωσιμα και τα ποτα, δεν εχω καταλαβει...:bawl:

δλδ ή φρεσκο κρεας ημερας ή παλαιωμενο ουϊσκυ 15ετιας...μια μεση κατασταση δεν υπαρχει...:look:

gior-gos
16/11/2016, 13:29
Κάποιοι λένε ότι παίζει ρόλο και θέλουν λάστιχα μηνών

Καποιοι

οταν πανε στο περιπτερο παιρνουν την απο κατω εφημεριδα (γιατι στην απο πανω παιζει να χει παρει ο αερας κανα γραμμα..)

δεν βγαζουν ποτέ το αλουμινοχαρτο απο το βουτυρο για να διατηρηθει πιο φρεσκο

αγοραζουν καθε χρονο το νεο μοντελο γιατι το της προηγουμενης χρονιας παλιωσε

:lol:

buckley
16/11/2016, 13:45
Ακόμα ρε με τα λάστιχα ασχολείστε ?
ΥΓ Εγώ πάντως έχω πει στη μικρή όταν πηγαίνει στο περίπτερο να μην παίρνει την πάνω πάνω τσικολάτα γιατί την βλέπει ο ήλιος ,πειράζει ???

byron
16/11/2016, 13:48
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΟΡΟΥΜ,ελευθερία σκέψεων και απόψεων.
THANK YOU ......... MOTO.GR

Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό, μιας και δεν μπορούμε να φθάσουμε στη βαθειά διανόηση των γραπτών σου.?

Panos76
16/11/2016, 14:16
Καποιοι

οταν πανε στο περιπτερο παιρνουν την απο κατω εφημεριδα (γιατι στην απο πανω παιζει να χει παρει ο αερας κανα γραμμα..)

δεν βγαζουν ποτέ το αλουμινοχαρτο απο το βουτυρο για να διατηρηθει πιο φρεσκο

αγοραζουν καθε χρονο το νεο μοντελο γιατι το της προηγουμενης χρονιας παλιωσε

:lol:

Στο SM πάντως παίρνω πάντα από τα πίσω γάλατα με πιο φρέσκια ημερομηνία λήξεως. :D







Τα λάστιχα είναι λίφο ή φίφο άραγε;:lol:

PortisHead
16/11/2016, 14:26
Στο SM πάντως παίρνω πάντα από τα πίσω γάλατα με πιο φρέσκια ημερομηνία λήξεως. :D







Τα λάστιχα είναι λίφο ή φίφο άραγε;:lol:

Ναι ρε τις καργιες....και στα τοστ το ιδιο, βαζουν μπροστα μπροστά αυτα που ληγουν μεθαυριο και πισω πισω τα φρεσκα.
Ευτυχως υπάρχουν και οι ζαμαν-φου και παιρνουν τα πρωτα :lol::lol::lol:

Panos76
16/11/2016, 14:34
Ευτυχως υπάρχουν και οι ζαμαν-φου και παιρνουν τα πρωτα

:lol:

gior-gos
16/11/2016, 15:21
Στο SM πάντως παίρνω πάντα από τα πίσω γάλατα με πιο φρέσκια ημερομηνία λήξεως. :D

Εγω παιρνω απο τα μπροστα αλλά κανω παζαρια για καλυτερη τιμη :lol:

leo1964
16/11/2016, 16:17
Εγω παιρνω απο τα μπροστα αλλά κανω παζαρια για καλυτερη τιμη :lol:

Δικός μου και συ!!!!

irinia
16/11/2016, 18:22
Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό, μιας και δεν μπορούμε να φθάσουμε στη βαθειά διανόηση των γραπτών σου.?



ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ



Το πως το ερμηνεύω εγώ,διότι αυτό το κρατάω για μένα.
Όμως ας δώσει όποια εξήγηση θέλει ο καθένας σας.
Εδώ το πατριωτάκι σου του είπαν να κάνει ξύλινα τείχη
κι αυτός έκανε τριήρεις, τι ψάχνουμε λοιπόν..??
Άσε τη ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΛΠΑΣΕΙ..!!
Καλό κάνει,δε βλάπτει....

leo1964
16/11/2016, 18:34
ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ



Το πως το ερμηνεύω εγώ,διότι αυτό το κρατάω για μένα.
Όμως ας δώσει όποια εξήγηση θέλει ο καθένας σας.
Εδώ το πατριωτάκι σου του είπαν να κάνει ξύλινα τείχη
κι αυτός έκανε τριήρεις, τι ψάχνουμε λοιπόν..??
Άσε τη ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΛΠΑΣΕΙ..!!
Καλό κάνει,δε βλάπτει....

Μην εξηγώντας παρεξηγιέσαι ίσως άδικα και είναι και λίγο άκομψο
Φιλικά

panavour
16/11/2016, 19:57
Μέχρι πότε τα ελαστικά θεωρούνται καινούρια;

Ωστόσο δώστε προσοχή ότι τα ειδικά χαρακτηριστικά του υλικού βελτιώνονται με την πάροδο του χρόνου εάν συνοδεύονται από καλή συντήρηση. Σύμφωνα με τις κατασκευάστριες εταιρείες ισχύει ότι με την κατάλληλη αποθήκευση τα ελαστικά μέχρι 3 ετών θεωρούνται ολοκαίνουργια ενώ μέχρι 5 χρόνια καινούρια.

πηγή (http://www.tyres.gr/faq.asp#)



ωπα σαν το παληο καλο κρασι δηλαδη:D
παντως σοβαρα τωρα κι εγω συμφωνω με τον τερενσ κουικ πανω απο 6 μηνες χωρις εκπτωση και με οριο τον ενα χρονο δεν θα επαιρνα

toyar
16/11/2016, 20:09
τα λαστιχα δεν γερνανε οταν τα βλεπει το φως;
υπαρχει τροπος να γνωριζω πως ακριβως εχει αποθηκευθει ενα λαστιχο; ο λαστιχας που μου το πουλαει ξερει που το ειχε η εταιρεια;
υπαρχει λαστιχο που να αποδιδει καλα μετα την τετραετια ανεξαρτητως χλμ;
γιατι λοιπον να αγορασω ενα λαστιχο 1,5 χρονου που δεν ξερω που και πως ηταν αποθηκευμενο αν μπορω με τα ιδια λεφτα να αγορασω ενα 3 μηνων;
υπαρχει περιπτωση το 3 μηνων να ειναι υποδεεστερο;

stefanos
16/11/2016, 20:42
υπαρχει περιπτωση το 3 μηνων να ειναι υποδεεστερο;

Αν είναι στην ίδια τιμή όχι.:)

mikes
16/11/2016, 21:12
Μην εξηγώντας παρεξηγιέσαι ίσως άδικα και είναι και λίγο άκομψο
Φιλικά

μα το θεμα είναι ότι δεν εξηγει, γιατι απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ επιχειρηματα να εξηγησει, και αναλώνεται σε αμπελοφιλοσοφίες γιατι όπως ειπε και καποιος άλλος προτιμα να φαει σκατα, (νταξ γιδα ζωντανη ειπε αληθεια..) παρα να παραδεχτει ότι εχει λαθος.. εγω ακομα περιμενω να μου τεκμηριωσει τεχνικα αυτά που ειπε στο πρωτο του ποστ σε αυτό το θεμα..

mikes
16/11/2016, 21:16
τα λαστιχα δεν γερνανε οταν τα βλεπει το φως;
υπαρχει τροπος να γνωριζω πως ακριβως εχει αποθηκευθει ενα λαστιχο; ο λαστιχας που μου το πουλαει ξερει που το ειχε η εταιρεια;
υπαρχει λαστιχο που να αποδιδει καλα μετα την τετραετια ανεξαρτητως χλμ;
γιατι λοιπον να αγορασω ενα λαστιχο 1,5 χρονου που δεν ξερω που και πως ηταν αποθηκευμενο αν μπορω με τα ιδια λεφτα να αγορασω ενα 3 μηνων;
υπαρχει περιπτωση το 3 μηνων να ειναι υποδεεστερο;
οι εταιρειες ολες αποθηκευουν τα ελαστικα τους σε ανοιχτα οικόπεδα τιγκα στην υγρασία και τη λασπη εκτεθειμένα στις καιρικες συνθηκες και τον ηλιο...

προτείνω την επομενη φορα που θα αγορασετε λάστιχα, να παρετε φαλαγγι ολες τις αντιπροσωπειες με θερμομετρα, υγρομετρα και φωτομετρα, να επιθεωρήσετε τις συνθηκες αποθηκευσης των ελαστικων τους, ώστε να καταληξετε σε αυτή που τα αποθηκευει καλυτερα.. μετα να τσεκαρετε τις ημερομηνίες στις διαστασεις και μοντελα που θελετε, ώστε συγκρινομενα με αυτά που θα εχουν οι λαστιχαδες στα μαγαζια τους θα καταλάβετε οσους θελουν να σας πιασουν κοροϊδα..

nik69
16/11/2016, 21:53
Φωτό τραβηγμένη κάπου στην αλγερία.:lol:
Μου είχε κάνει εντύπωση η συσκευασία τους και την τράβηξα.
Αυτό που δεν φαίνεται στην φωτογραφία είναι η θερμοκρασία (κάποου κοντά στην έρημο)
374063

tzimidis
16/11/2016, 22:33
Ναι ρε τις καργιες....και στα τοστ το ιδιο, βαζουν μπροστα μπροστά αυτα που ληγουν μεθαυριο και πισω πισω τα φρεσκα.
Ευτυχως υπάρχουν και οι ζαμαν-φου και παιρνουν τα πρωτα :lol::lol::lol:

Ma an bazame mprosta ta freska tha legate "oi kargies bazoun piso ayta pou ligoun gia na mas mperdeyoun"

daz
16/11/2016, 22:57
Φωτό τραβηγμένη κάπου στην αλγερία.:lol:
Μου είχε κάνει εντύπωση η συσκευασία τους και την τράβηξα.
Αυτό που δεν φαίνεται στην φωτογραφία είναι η θερμοκρασία (κάποου κοντά στην έρημο)
374063

Όταν το βλέπεις αυτό πας στο επόμενο μαγαζι.

Εκτός και αν είσαι στην Αλγερία! :lol:

Coyote.V
16/11/2016, 23:45
Φωτό τραβηγμένη κάπου στην αλγερία.:lol:
Μου είχε κάνει εντύπωση η συσκευασία τους και την τράβηξα.
Αυτό που δεν φαίνεται στην φωτογραφία είναι η θερμοκρασία (κάποου κοντά στην έρημο)
374063

Το παλικάρι τα βγάζει και έξω από το μαγαζί για διαφήμιση. :lol:

toyar
17/11/2016, 05:28
οι εταιρειες ολες αποθηκευουν τα ελαστικα τους σε ανοιχτα οικόπεδα τιγκα στην υγρασία και τη λασπη εκτεθειμένα στις καιρικες συνθηκες και τον ηλιο...

προτείνω την επομενη φορα που θα αγορασετε λάστιχα, να παρετε φαλαγγι ολες τις αντιπροσωπειες με θερμομετρα, υγρομετρα και φωτομετρα, να επιθεωρήσετε τις συνθηκες αποθηκευσης των ελαστικων τους, ώστε να καταληξετε σε αυτή που τα αποθηκευει καλυτερα.. μετα να τσεκαρετε τις ημερομηνίες στις διαστασεις και μοντελα που θελετε, ώστε συγκρινομενα με αυτά που θα εχουν οι λαστιχαδες στα μαγαζια τους θα καταλάβετε οσους θελουν να σας πιασουν κοροϊδα..

επειδη δεν μπορουμε να κανουμε ολα τα παραπανω εχουμε ησυχη τη συνειδηση μας απλα ζητωντας φρεσκα.........
ο επαγγελματιας που μας τα πουλαει εχει κανω τους παραπανω ελεγχους ωστε να λεει ''μια χαρα ειναι'' ή απλα ενδιαφερεται να βαλει το επομενο αυτοκινητο μεσα;
κι αν εσυ προσωπικα εισαι σωστος και κυριος ειναι το ιδιο ολοι οι συναδελφοι σου;
γιατι των πελατων τα λεφτα ειναι ολα ιδια και συνηθως βγαλμενα δυσκολα

amyroukai
17/11/2016, 07:52
έτσι τώρα για να πούμε και κάτι διαφορετικό, ένα λάστιχο το οποίο έχει περάσει καιρό σε σκόνη, υγρασία και φως δεν θα το καταλάβεις γιατί θα είναι τίγκα στην μπίχλα και θα είναι αποχρωματισμένο, σταχτί, καφέ, κάτι; Όταν βλέπεις ένα λάστιχο κατάμαυρο και καθαρό-ΚΑΘΑΡΟ, δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένας υπάλληλος που ασχολείται με το ενδελεχές πλύσιμο, στέγνωμα και "γυάλισμα" ελαστικών πριν την παράδοση στον πελάτη. Μάλλον είναι καθαρό και μαύρο γιατί ήταν αποθηκευμένο κάπου εκτός σκόνης και εκτός ήλιου. Και το στοκ που έχει το τυπικό λαστιχάδικο μέσα δεν είναι "πολύ" γιατί δεν τον συμφέρει να έχει λάστιχα να περιμένουν στο μαγαζί για καιρό. Θα έχει λίγα από τις πιο κινήσιμες διαστάσεις της αγοράς που ξέρει ότι θα φύγουν γρήγορα. Προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι ακριβώς αυτό. Τόσα χρόνια δεν έχω δει να μου φέρουν λάστιχο που να έδειχνε "παραμελημένο" στην αποθήκευση. Και δεν έχω ψάξει ποτέ την ημερομηνία του.

simple76
17/11/2016, 08:16
καλησπέρα και πάλι νομίζω οτι έχουμε ξεφύγει λιγο και εχουν δημιουργηθεί εντάσεις απο το ποστ μου και θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη ,ίσως και εγώ δεν τοποθετήθηκα σωστά
ας το πάρω λίγο από την αρχή
τα λάστιχα τα παραγγελα απο των μηχανικό με το λόγο οτι μου κάνει ευκολία στην πληρωμή, έτσι αυτός ήταν η επιλογή μου για να βάλω στην μηχανή λάστιχα ,απο όλα τα λάστιχα που του ζήτησα τα μόνα ετοιμοπαράδοτα ήταν αυτά στο αρχικό ποστ, δεν είχε άλλα ο αντιπρόσωπος που συνεργαζόταν ,έτσι και εγώ πήγα και τα είδα μου φανήκαν οκ μαλάκα, αλλά το ότι το ένα δεν είχε την γραμμή που έχουν όλα συνήθως, η ημερομηνίες που θα ήθελα έστω να είναι αρχές του 16 όχι πως έχω κολλήματα για της ημερομηνίες μιας και γνωρίζω οτι τα λάστιχα θέλουν κάποιο καιρό πριν μπουν στην μηχανή, άλλα όσο να ναι καινούριο λάστιχο παίρνω ας το πάρω κοντινή ημερομηνία και όχι μετά του χρόνου και ο χρωματισμός του ενός σε κάποια σημεία που ήταν κάπως, με έκανε να τραβήξω φώτο και να της στείλω σε ένα φίλο λάστιχά οπού η απάντηση του ήταν ότι Michelin και μακρινή ημερομηνία δεν πάνε μαζί + οτι είναι σαν να τα έχει κάψει ο ήλιος, έτσι σκέφτηκα να το γράψω εδώ το θέμα μου για αυτούς που έχουν κάποια σχετική εμπειρία και άποψη ποιο ψαγμένει απο μένα και ποιο αντικειμενική από λάστιχα και καταναλωτή .
όπως και να έχει τα λάστιχα μετά από λίγα σχόλια σας τα έστειλα πίσω και περιμένω τώρα την ερχόμενη εβδομάδα να μου φέρει άλλα έτσι μου είπε εχθές και ότι το ένα θα έρθει σήμερα και το άλλο τέλος εβδομάδας στον αντιπρόσωπο και ελπίζει οτι θα έχει καντίνες ημερομηνίες γιατί και ο αντιπρόσωπος δεν ξέρει τι ημερομηνίες θα του έρθουν και έτσι θα ενημερώσω

εδώ θα βάλω μια φώτο με μαρκάρισμα την απόχρωση του λάστιχου 374073

συγνώμη για το συντακτικό μου και την ορθογραφία μου ελπίζω να μην σας έβγαλα τα μάτια έξω

:beer:

devil's animal
17/11/2016, 08:43
έτσι τώρα για να πούμε και κάτι διαφορετικό, ένα λάστιχο το οποίο έχει περάσει καιρό σε σκόνη, υγρασία και φως δεν θα το καταλάβεις γιατί θα είναι τίγκα στην μπίχλα και θα είναι αποχρωματισμένο, σταχτί, καφέ, κάτι; Όταν βλέπεις ένα λάστιχο κατάμαυρο και καθαρό-ΚΑΘΑΡΟ, δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένας υπάλληλος που ασχολείται με το ενδελεχές πλύσιμο, στέγνωμα και "γυάλισμα" ελαστικών πριν την παράδοση στον πελάτη. Μάλλον είναι καθαρό και μαύρο γιατί ήταν αποθηκευμένο κάπου εκτός σκόνης και εκτός ήλιου. Και το στοκ που έχει το τυπικό λαστιχάδικο μέσα δεν είναι "πολύ" γιατί δεν τον συμφέρει να έχει λάστιχα να περιμένουν στο μαγαζί για καιρό. Θα έχει λίγα από τις πιο κινήσιμες διαστάσεις της αγοράς που ξέρει ότι θα φύγουν γρήγορα. Προφανώς και υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι ακριβώς αυτό. Τόσα χρόνια δεν έχω δει να μου φέρουν λάστιχο που να έδειχνε "παραμελημένο" στην αποθήκευση. Και δεν έχω ψάξει ποτέ την ημερομηνία του.




ενταξει για να κανω και λιγο τον δικηγορο του διαβολου...αν ο λαστιχας, πριν στο φερει να το δεις και το περασει επανω, το εχει κανει με ενα βετεξακι και εχει παρει την πολλη σκονη και μπιχλα, δεν νομιζω να το καταλαβεις...

εγω παντως αυτα που εβαλα τον Ιουνιο του 16, και ειχαν ημερομηνια παραγωγης τελευταιες εβδομαδες του 2012, φαινοντουσαν μια χαρα...και καθαρα - καθαρα, και μαυρα-μαυρα σε συγκριση με τα αλλα που ειχε εκει διπλα...
αν δεν μου ελεγε δλδ οτι ειναι τετοιας παραγωγης, ουτε που θα το ψυλλιαζομουν...

amyroukai
17/11/2016, 08:45
δεν καθαρίζει με το βετεξάκι αγόρι, δεν έχεις δει πως είναι από μέσα, όλο "αγριάδα" δεν υπάρχει περίπτωση ένα μπιχλιασμένο να γίνει τσίλικο εύκολα. Και άντε ότι φαίνεται, κάτω από το αυτοκόλλητο δεν θα έχει διαφορά; Αν το δεις με λίγη προσοχή, δεν την πατάς (νομίζω δηλαδή, σίγουρος είναι μόνο ο θάνατος).

AristidisZ
17/11/2016, 08:47
σίγουρος είναι μόνο ο θάνατος

και οι φόροι...

Cpt. Haddock
17/11/2016, 11:45
Και ο Τερενς

o teos
17/11/2016, 11:50
Και ο Τερενς

:moutza::bawl::bawl: