PDA

View Full Version : Dainese μποτακια γνωμες?



giorgosmg
14/11/2016, 14:40
Κυριοι θελω την βοηθεια σας.

Ειμαι αναμεσα στα dainese street biker d-wp
Και στα dainese street rocker.

373849

373850

373851

Και τα δυο αδιαβροχα, σχεδον ιδια τιμη.

Καποιος που να τα εχει να πει γνωμη για ανεση?
Να τα περπαταω και λιγο, χωρις να βγαλουν φουσκαλες τα πόδια
Και αντοχη στον χρονο.
Μην παω να δωσω 150€ και βγαλουν κανα χρονο...

Μου αρεσουν τα street biker d-wp πιο πολυ, αλλα φοβαμαι μηπως το suede δερμα κανει σημαδια/λεκεδες ? :sad:


Ευχαριστώ

GFawkes
14/11/2016, 14:42
Για τι χρηση τα θελεις;

Billymuse
14/11/2016, 15:19
Τα πρώτα ειναι καλά για Αγ.Ειρήνη, τα δεύτερα για εξάρχεια :D
Περα απτη πλάκα τα δευτερα τα ειχα δοκιμάσει απο περιέργια αλλα δεν μου είχαν κάτσει καλα στο μάτι απο θέμα αίσθησης...

giorgosmg
14/11/2016, 15:22
Γιατι τοσο μισος ρε παιδια?

Τεσπα.

Ευχαριστω οσους απαντησαν σοβαρα

BLiTzER
14/11/2016, 15:35
Για casual παπουτσάκι είναι μια χαρά, αλλά μην περιμένεις ιδιαίτερη προστασία. Είναι απλά καλύτερα από κανονικό παπούτσι. Αν δε θέλεις να πας σε κάτι που δείχνει πιο μοτοσικλετιστικό, είναι καλή επιλογή.

giorgosmg
14/11/2016, 15:37
Να εισαι καλα.

:wave2:

Cpt_Slow
14/11/2016, 15:46
Κ εγω συντομα με βλεπω για ενα απο τα δυο.. αμα θες κατι σε μοτοσυκλετιστικο, εστω με υποτυπωδη προστασια, χωρις να μπαινεις στη δουλεια και να σε ρωτανε που παρκαρες το αλογο νομιζω ειναι μονοδρομος.

giorgosmg
14/11/2016, 16:08
Ετσι το σκεφτηκα κι εγω...
Ειχα Alpinestars Ridge και τις ειχα φορεσει ελάχιστα γι αυτο τον λογο

amyroukai
14/11/2016, 16:11
τα αντίστοιχα της Alpinestars, μοντέλο Joey, δύο χρόνια έχουν κρατήσει καλά και έχουν φάει βροχές και ταλαιπωρία... :)

Καλοκαιρινό μοντέλο τα δικά μου (όχι αδιάβροχα δηλαδή) αλλά τέλος πάντων.

giorgosmg
14/11/2016, 16:46
Ευχαριστω!
Θελω να παω να δω και τα joey & j6.
Επισης txc & revit εχουν.
Θα βγω για δοκιμες.
Απλα αυτα μου αρεσαν στην αρχη.

Δοκιμασα επισης τα revit mohawk αλλα δεν μου αρεσαν , τουλαχιστον για το στυλ το δικο μου.

Nik0s_Dk
14/11/2016, 17:21
Εχω τα Rocker και τα Motorshoe D-WP Boots. Προστασία όπως προείπαν τα παιδιά όχι κάτι ιδιαίτερο. Θεωρητικά έχουν προστασία στον αστράγαλο και στην φτέρνα, δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω πως και πόσο προστατεύουν!! :bawl:
Από θέμα άνεσης και τα δύο χρειάστηκε να φορεθούν κάποιες φορες για να στρώσουν, να παρουν φόρμα κλπ αλλά πλέον τα φοράω καθημερινα άνετα, δεν με ενοχλουν καθολου.
Οσον αφορά το αδιάβροχο της υπόθεσης, πέρσι δεν έμπασαν νερό ουτε το ένα ουτε το άλλο. Υγρασια ναι αλλά νερό δεν μπήκε, δεν βράχηκε το πόδι. Φετος τα ΜοτορσΗοε εμπασαν για τα καλά στην πρώτη βροχη, τα rocker δεν εμπασαν αλλα η υγρασία ήταν εντονότερη και ένιωθα σαν να είναι βρεγμένο το πόδι.. Ωστόσο νερό δεν είχε περάσει. Αυτά από με. Αν ξαναέπαιρνα άμεσα μποτάκια θα τα απέφευγα μονο και μόνο για το ποσο αδιάβροχα δεν είναι. Θα δοκιμάσω και με σπρέυ αδιαβροχοποίησης μπας και βελτιωθεί η κατάσταση αλλά... Ααα ειναι και σχετικά ζεστά και τα δύο..

DAYMAN
14/11/2016, 17:43
Για casual παπουτσάκι είναι μια χαρά, αλλά μην περιμένεις ιδιαίτερη προστασία. Είναι απλά καλύτερα από κανονικό παπούτσι. Αν δε θέλεις να πας σε κάτι που δείχνει πιο μοτοσικλετιστικό, είναι καλή επιλογή.

+650

giorgosmg
14/11/2016, 17:58
Ευχαριστω Νικος για το λεπτομερες review!

Τελικα ουτε οι Ιταλοι δεν ξερουν..
Απ οσο ειχα ψαξει τα street rocker ειναι αδιαβροχα.
Και στο σαιτ λεει..

"can be worn in any weather thanks to a waterproof, breathable membrane."

Στα specks για waterproofness ομως γραφει οχι.

http://www.dainese.com/eu_en/street-rocker-d-wp-74190.html


Σε αντιθεση με τα street runner.
http://www.dainese.com/eu_en/street-runner-gore-tex.html

Μαλλον για καλυτερη προστασια απο βροχη/κρυο πρεπει να κοιταξω και εναλλακτικη με gore tex.

mike_4
14/11/2016, 18:14
Σε αυτό το στυλ έχω τα tcx x-street. Πολύ καλύτερη προστασία από κανονικό παπούτσι (αστράγαλος και ενισχυμένη φτέρνα δάχτυλα) αλλά πολύ χειρότερη από μπότα. Στο μάτι και στο χέρι πέρυσι που ψαχνόμουν μου είχαν φανεί πιο στιβαρά από dainese αλλά δεν είμαι και κανένας ειδικός.
Θεωρητικά είναι αδιάβροχα, όμως δεν τα έχω δοκιμάσει σε πολύ ζόρικη βροχή. Στα λίγα κάνουν δουλειά.

EDIT: Τώρα που το θυμήθηκα, το καλοκαίρι σκάς!!!

nik69
14/11/2016, 18:17
Με gortex της dainese σε μποτάκι είναι αυτά
http://www.dainese.com/eu_en/s-germain-gore-tex-74189.html
Αδιάβροχα είναι αλλά πρέπει να προσέξεις και να μην περνάει βροχή από την επάνω μεριά (πρέπει να τα καλύπτει το παντελόνι δηλαδή.
Τα έχω 2 χρόνια σχεδόν. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα με την ποιότητα τους και δεν έχει μυρίσει και τίποτα παρ'όλο που έχω περπατήσει κάποιες πολύ ζεστές μέρες μαζί τους.
Σίγουρα σε "βρώμικες" περιπτώσεις είναι ποιό διακριτικά από τα σουεντ με την άσπρη σόλα που κοιτάς και πλένονται και ποιό εύκολα εξωτερικά.
Για city ride μεταξύ φθινοπώρου και άνοιξης είναι ότι πρέπει

lleonidas
14/11/2016, 18:18
Συμφωνώ και εγώ ως προς τη μηδαμινή προστασία που προσφέρουν. Σκεφτόμουν και εγώ κάποιο από αυτά τα casual motorshoes και αφού δοκίμασα αρκετά, κατέληξα σε tcx x-move

giorgosmg
14/11/2016, 20:03
Να στε καλα για τις απαντήσεις.

Θα παω να δοκιμάσω :)

kalampokas
15/11/2016, 12:38
όπως τα λέει και ο Blitzer είναι. εγώ έχω τα αντίστοιχα υφασμάτινα, μια χαρά από άνεση, από προστασία λίγα πράγματα-σε επίπεδο μποτακίου αθλητικού, θα το έβαζα.

giorgosmg
18/03/2017, 17:16
Θελω να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια και απαντησεις.
Ειχαμε ενα σοβαρό θέμα υγείας με τον πατέρα μου και ξεχασα να ενημερωσω το θέμα!

Τελικά εκείνες τις μέρες αγοράστηκαν τα dainese.
Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημενος
Το μονο θεμα ηταν μέχρι να στρώσουν/μαλακωσουν στο περπατημα.

Πολυ ζεστά, χωρις να ιδρωνουν τα πόδια.
Και άνετα

Μια φωτο :)

379875

barimagas
18/03/2017, 19:17
και εγω τα ιδια εχω. η καλυτερη αγορα που εκανα ποτε.

doctoras
19/03/2017, 08:12
καλορίζικα! πολύ όμορφο και στιλάτο παπούτσι!

giorgosmg
19/03/2017, 18:49
ευχαριστω πολυ :D