PDA

View Full Version : Τρύπημα τιμονόπλακας για τοποθέτηση καβαλέτων



lospsi
14/11/2016, 19:49
Καλησπέρα στην παρέα,
σκέφτομαι μια μετατροπή ss σε streetfighter και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ να τρυπηθεί μια ΟΕΜ τιμονόπλακα ώστε να τοποθετηθούν καβαλέτα και τιμόνι. Εάν ναι, τι θα πρέπει να προσέξω, tips, μάστορες που αναλαμβάνουν κτλ...Τα έτοιμα κιτ είναι πανάκριβα (ABM, LSL κτλ).

theofilos888
14/11/2016, 19:52
Εγω νομιζω, πως η μαμα τιμονοπλακα δε θα αντεξει. Θα θελει ενισχυση, αν παιρνει.

nikosmec
14/11/2016, 20:04
ίσως ακουστεί λίγο τρολ αλλά...
παίρνεις τα καβαλέτα. βρίσκεις τρυπάνι στην διάμετρο των βιδών τους (και μερικά μικρότερα τριπάνια για να μην πας μονομιάς με το μεγάλο. μετράς την απόσταση φροντίζοντας να είναι συμμετρικά οι τρύπες και στην σωστή απόσταση τα καβαλέτα για να πιάνουν στο σωστό σημείο το τιμόνι αλλά και για να μην ακουμπάει το τιμόνι στην κορυφή από τα καλάμια και σημαδεύεις. Προσέχεις από την κάτω μεριά της τιμονόπλακας οι τρύπες να μην πέσουν πάνω σε νεύρα ή σε κάποια βάση (πχ διακόπτη) και τρυπάς με διαδοχικά τρυπάνια. Αν έχεις και κολονάτο δράπανο ακόμα καλύτερα. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα αλλά δεν πρόσεξα όσο έπρεπε και τρύπησα κοντά στην βάση του διακόπτη αλλά μικρό το κακό.

nik69
14/11/2016, 20:10
Δες εδώ ένα παράδειγμα.
Κλειδί το σημείο που θα τρυπήσεις. Όχι εκεί που είναι αδύνατη η πλάκα.
https://www.youtube.com/watch?v=Sh7O8mAb8BQ

telegonos
14/11/2016, 20:12
Καλησπέρα στην παρέα,
σκέφτομαι μια μετατροπή ss σε streetfighter και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ να τρυπηθεί μια ΟΕΜ τιμονόπλακα ώστε να τοποθετηθούν καβαλέτα και τιμόνι. Εάν ναι, τι θα πρέπει να προσέξω, tips, μάστορες που αναλαμβάνουν κτλ...Τα έτοιμα κιτ είναι πανάκριβα (ABM, LSL κτλ).

Αναφέρεσαι στην ασφάλεια της τρυπημένης σαν αντοχή, έτσι; Όχι στην ασφάλεια του χειριστή που την τρυπάει...

Αν δεν κόψεις ενισχυτικό νεύρο της πλάκας, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης το δέσιμο των καβαλέτων, πρέπει να γίνει, έτσι ώστε τα παξιμάδια που τα δένουν στην τιμονοπλακα, να ακουμπάνε ισομερώς στην επιφάνεια γύρω από τις τρύπες: Αν η επιφάνεια έχει κλίση ή καμπυλότητα, προφανώς το παξιμάδι αλλού θα γδέρνει και αλλού δεν θα αγγίζει καν.

Γενικά μην ακούς τον πανικό και την παραπληροφόρηση στα φόρουμ, η πάνω πλάκα δέχεται μικρές δυνάμεις, και υπάρχει για την ενίσχυση-ισορροπία δυνάμεων της κάτω πλάκας, η οποία και δέχεται τις μεγαλύτερες δυνάμεις.

Μέτρημα σωστό, κόψιμο με καλό τρυπάνι ώστε να μην κάνει τραυματισμό στο μέταλο και να κόψει όμορφα, και μην κόψεις νεύρο, και θα είναι μια χαρά.

lospsi
14/11/2016, 20:29
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!
Τα τρυπήματα δεν θα τα κάνω εγώ, θα ψάξω να βρώ κάποιον που να ανακατεύεται με τέτοια πράγματα (έχω έναν στο νου μου που έκανε και δουλειά/ελάφρωμα στην γραναζιέρα μου). Απλά ρώτησα για να ξέρω αν είναι κάτι που γίνεται χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να σπάσει η τιμονόπλακα. Γιατί τα κιτ πάνε στα 400-500Ε

telegonos
14/11/2016, 20:35
Απλά το κιτ, έχει το καλό, ότι σου μένει η ΟΕΜ πλάκα, και αν θέλεις για όποιον λόγο, αντιστρέφεις την μετατροπή.

Ενώ αν έχεις τρυπήσει την ΟΕΜ, θα μείνει με τις τρύπες, και αν θέλεις να μην φαίνεται, θα πρέπει να πάρεις άλλη.

lospsi
14/11/2016, 20:53
Εννοείται ότι άμα το κάνω θα πάρω άλλη τιμονόπλακα, και πάλι φθηνότερα βγαίνει από έτοιμο κιτ...
Για GSXR1000K7 το κιτ της ABM κάνει 525Ε συν μεταφορικά:D

Dalt0n
20/11/2016, 21:06
Καλού κακού πάνε σε ένα μηχανουργειο να στην γεμίσουν-ενισχυσουν.ούτε 20 ευρώ δν θα σ πάρουν

DrBig
21/11/2016, 07:39
Καλησπέρα στην παρέα,
σκέφτομαι μια μετατροπή ss σε streetfighter και θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ να τρυπηθεί μια ΟΕΜ τιμονόπλακα ώστε να τοποθετηθούν καβαλέτα και τιμόνι. Εάν ναι, τι θα πρέπει να προσέξω, tips, μάστορες που αναλαμβάνουν κτλ...Τα έτοιμα κιτ είναι πανάκριβα (ABM, LSL κτλ).

Θα χρειαστει ενισχυση, ειτε απο πανω ειτε απο κατω.
Στην θεση σου θα εβαζα ρυθμιζομενα κλιπον, οπως πχ τα apex
Θα πρεπει επισης να σκεφτεις πολυ καλα την γεωμετρια της κατασκευης σου. Αναλογα με την αποσταση της ευθειας που ενωνει τα δυο γκριπ, απο τον αξονα του λαιμου, η αισθηση στο τιμονεμα αλλαζει δραματικα.

17inchwheeler
21/11/2016, 09:05
καλημερα ψηλε μου
αναλογα την πλακα
θα σου ελεγα πως δεν εχεις προβλημα αλλα εχει να κανει με την πλακα
εχω βαλει καβαλετα σε cbr,σε bross και σε srx χωρις προβλημα αλλα ειναι πλακες απο παλια μηχανακια με πολυ υλικο και αρκετο παχος και το βασικοτερο,ειναι συμπαγης & επιπεδες στην επανω μερα
στα νεοτερα ss που στο βωμο της μειωσης του βαρους εχουν χασει υλικο και απο τις πλακες ισως να μην ενδεικνυται
τι "σκαλιζεις" παλι?!!

Dalt0n
21/11/2016, 13:06
Η τιμονοπλακα του k7 απο πάνω νομίζω κατά 99% είναι επίπεδη και θα παίρνει άνετα γέμισμα

Dalt0n
21/11/2016, 13:13
374320

byron
21/11/2016, 13:35
Όπως είπαν telegonos & 17"inch. Προφανώς έχει να κάνει με το πάχος της πλάκας, και που θα γίνει για να μην κόψει ενισχύσεις. Οι τρύπες που είχα κάνει σε πάνω πλάκα από TZR250 3XV για να βάλω καβαλέτα, δεν είχε θέμα πάντως.