PDA

View Full Version : Honda cb 500 πίσω ανάρτηση



nikoloulop
15/11/2016, 14:10
Έχω ένα cb 500 2002 και εχω το εξης ''θεμα'' με την πίσω ανάρτηση.Η ανάρτηση ενώ με ένα άτομο ειναι
μια χαρά με 2 ατομα(αναλογα και του βαρους φυσικα τερματίζει).Η αλήθεια είναι ότι εχω περιθώριο να σφίξω την προφόρτιση αλλα μετα
ειδικά όταν είμαι μονος μου φαινεται ότι δεν δουλεύει σωστά αφου αντι να διαβάζει τις ανωμαλίες τους δρόμου ''πηδαει''.:mad:
Αξίζει κάποια αλλαγη? Σε ένα άλλο thread Διαβασα πχ οτι ένα παιδι πήρε yss και ήταν για κλαματα.Ξέρω για αυτη την μηχανή οτι τα Koni ειναι
πολύ καλα(απο forum στο εξωτερικο) αλλα και πολυ ακριβα.Τα Hagon τι λενε?Έχει δοκιμάσει κανεις σε cb 500?
Είδα οτι απο τιμές ειναι σχετικα φτηνά.Να κοιτάξω για την αλλαγη η να το αφησω οπως ειναι?

OldMan
15/11/2016, 14:38
Εν ταχει...

Αλλαξε ελατήριο..

nikoloulop
15/11/2016, 14:42
Εν ταχει...

Αλλαξε ελατήριο..
Με μια γρηγορη αναζήτηση στο ebay δεν βρήκα καπου shocks spring(αν ειναι σωστο)
για cb 500.να σημειώσω ότι μιλάμε για twin shocks

DrBig
15/11/2016, 14:45
Έχω ένα cb 500 2002 και εχω το εξης ''θεμα'' με την πίσω ανάρτηση.Η ανάρτηση ενώ με ένα άτομο ειναι
μια χαρά με 2 ατομα(αναλογα και του βαρους φυσικα τερματίζει).Η αλήθεια είναι ότι εχω περιθώριο να σφίξω την προφόρτιση αλλα μετα
ειδικά όταν είμαι μονος μου φαινεται ότι δεν δουλεύει σωστά αφου αντι να διαβάζει τις ανωμαλίες τους δρόμου ''πηδαει''.:mad:
Αξίζει κάποια αλλαγη? Σε ένα άλλο thread Διαβασα πχ οτι ένα παιδι πήρε yss και ήταν για κλαματα.Ξέρω για αυτη την μηχανή οτι τα Koni ειναι
πολύ καλα(απο forum στο εξωτερικο) αλλα και πολυ ακριβα.Τα Hagon τι λενε?Έχει δοκιμάσει κανεις σε cb 500?
Είδα οτι απο τιμές ειναι σχετικα φτηνά.Να κοιτάξω για την αλλαγη η να το αφησω οπως ειναι?

Δηλαδη θες να αλλαξεις αμορτισερ επειδη βαριεσαι να σφιγγεις και να ξεσφιγγεις την προφορτιση αναλογα με το αν εισαι μονος η διπλος;

notakos600
15/11/2016, 14:52
Έχω ένα cb 500 2002 και εχω το εξης ''θεμα'' με την πίσω ανάρτηση.Η ανάρτηση ενώ με ένα άτομο ειναι
μια χαρά με 2 ατομα(αναλογα και του βαρους φυσικα τερματίζει).Η αλήθεια είναι ότι εχω περιθώριο να σφίξω την προφόρτιση αλλα μετα
ειδικά όταν είμαι μονος μου φαινεται ότι δεν δουλεύει σωστά αφου αντι να διαβάζει τις ανωμαλίες τους δρόμου ''πηδαει''.:mad:
Αξίζει κάποια αλλαγη? Σε ένα άλλο thread Διαβασα πχ οτι ένα παιδι πήρε yss και ήταν για κλαματα.Ξέρω για αυτη την μηχανή οτι τα Koni ειναι
πολύ καλα(απο forum στο εξωτερικο) αλλα και πολυ ακριβα.Τα Hagon τι λενε?Έχει δοκιμάσει κανεις σε cb 500?
Είδα οτι απο τιμές ειναι σχετικα φτηνά.Να κοιτάξω για την αλλαγη η να το αφησω οπως ειναι?

Your secret weapon mate...do your tricks...

373981

OldMan
15/11/2016, 14:53
Μισο γιατι θα μπερδευτουμε..

Το μανισιο ελατήριο, οταν ήταν καλο, σου ηταν ΟΚ..??

nikoloulop
15/11/2016, 14:53
Δηλαδη θες να αλλαξεις αμορτισερ επειδη βαριεσαι να σφιγγεις και να ξεσφιγγεις την προφορτιση αναλογα με το αν εισαι μονος η διπλος;

Μα αυτο ρωτάω αν αξίζει να την αλλάξω.Τώρα το να πρέπει κάθε πρωι πχ να αλλαζω την προφόρτιση και να είμαι με το κλειδί στο χέρι
δεν μου φαινεται και πολυ λογικο :p

nikoloulop
15/11/2016, 14:54
Your secret weapon mate...do your tricks...

373981

ΧΑΧΑΧΑΧΑ καπως ετσι τριγυρνω

nikoloulop
15/11/2016, 14:57
Μισο γιατι θα μπερδευτουμε..

Το μανισιο ελατήριο, οταν ήταν καλο, σου ηταν ΟΚ..??

το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο και το έχω 2 χρόνια.το πήρα με 38 και τώρα έχει 56 χιλιαδες χιλιομετρα.
Απο κει και πέρα απο όσο θυμάμαι όταν το χα πρωτοπάρει ήταν οκει δηλαδή δεν είχα καν μπει στην διαδικασία να
πειράξω προφοτιση.Το τελευταίο 7μηνο έχω παρατηρήσει αυτο το φαινόμενο.

OldMan
15/11/2016, 15:04
Είσαι λοιπόν αλλος ενας ευτυχής κατοχος μηχανακιου του οποίου τα ελατήρια των αμορτισερ μεταλλαχθηκαν σε σωβρακολάστιχα..

Ή θα τα αλλαξεις (με μανισια ή after ίδιας σκληροτητας με τα μανισια) ή θα αρχισεις τα πειραματα κοβοντας σπειρες και προσθετοντας αποστατες..

nikoloulop
15/11/2016, 15:08
Είσαι λοιπόν αλλος ενας ευτυχής κατοχος μηχανακιου του οποίου τα ελατήρια των αμορτισερ μεταλλαχθηκαν σε σωβρακολάστιχα..

Ή θα τα αλλαξεις (με μανισια ή after ίδιας σκληροτητας με τα μανισια) ή θα αρχισεις τα πειραματα κοβοντας σπειρες και προσθετοντας αποστατες..

Αρα ειναι θέμα ελατηρίου ουσιαστικά και οχι αμορτισερ?

nik69
15/11/2016, 15:19
Εγώ λέω ότι είναι θέμα αμορτισέρ (λαδιών)
Η προτερή μου εμπειρία δεν είχε δώσει δείγματα πτώσης ελατηρίου (το βλέπεις από το sag αυτό). Τουλάχιστον στα 50.000 Km.
Εάν περνάς από ανωμαλίες με αρκετή ταχύτητα (πάνω από 60-70 Km/h) και παρατηρείς ταλαντώσεις ή και τερματίσματα της ανάρτησης οι οποίες δεν υπήρχαν πριν τότε είναι πεσμένα αμορτισέρ.

Δεν το λέω 100%. Από έναν υπολογιστή δεν γίνεται τηλεδιάγνωση. Μέτρα το sag της ανάρτησης σου (με μια μέση ρύθμιση στην προφόρτηση). Εκεί θα δεις εάν έχει πέσει το ελατήριο.

OldMan
15/11/2016, 15:35
Βρειτε τα, κοριτσια...

Από ποτε το λαδι έχει σαν πρωτιστη δουλεια την συμπίεση σαν διαδρομή και όχι σαν αποσβεση, δεν το γνωριζω..

toyar
15/11/2016, 15:46
το αμορτισερ δεν ειναι φτιαγμενο για να σηκωνει βαρος ουτε καινουριο
μια αναρτηση με χαλασμενο αμορτισερ θα τερματιζει λιγο πιο ευκολα αλλα το βασικο της προβλημα ειναι οτι θα ταλαντωνεται ανεξελεγκτα
μια αναρτηση με τελειωμενο ελατηριο θα διαλυσει γρηγορα και το αμορτισερ
στην πραξη η τελευταια περιπτωση δεν προκυπτει καθως το αμορτισερ εχει μικροτερη διαρκεια ζωης απο το ελατηριο
νομιζω πως μηχανη με κοντα 60Κ που κινειται δικαβαλη θελει σιγουρα πισω αναρτηση, καινουρια ή σωστα επισκευασμενη

amyroukai
15/11/2016, 18:21
Και γενικά ένα ελατήριο που το φορτίζεις την μία με 80 κιλά και την άλλη με 140 κιλά (δεν ξέρω πόσα είστε κιόλας) δεν περιμένουμε να μην θέλει και ένα τσίκι στην προφόρτιση. Από την άλλη ισχύει και αυτό που έγραψε ο DrBig (και που το δοκίμασα την Κυριακή στην βόλτα, ευχαριστώ) ότι αν δεν αποσβένεται επαρκώς η συμπίεση, είναι λογικό να βυθιστεί περισσότερο το μηχανάκι στις λακκούβες. Οπότε παίζει να είναι ένας συνδυασμός και των δύο "βλαβών". Τα αμορτισέρ αυτά δεν επισκευάζονται;

panavour
15/11/2016, 18:38
Ειχα cb και ειχα το ιδιο προβλημα οπως εσυ και δυστυχως σε καμμια μηχανη δεν λυνεται ειδικα σε αυτες που εχουν 2 αμορτισερ λογω μικροτερης προοδευτοκοτητας λογω ελλειψης μοχλικου που εχουν τα μονα.ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΟς ΑΝ ΠΑΡΕΙς ohlins ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ κοστισουν οσο ολο το cb.MHN παρεις ΥSS γιατι ειναι αχρηστα.Η καλυτερη λυση αν εχουν ψωμι ακομα ειναι να τα βαλεις μια θεση στην προφορτιση σκλήροτερα απο ενα ατομο ωστε να καλυπτεις και το δικαβαλλο.ΓΕΝΙΚΗ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙς ΠΑΙΡΝΕΙς.ΜΙΑ ΑΛΛΗ λυση ειναι να παρεις αμορτισσερ απο μεγαλυτερη μηχανη και μεχρι 7-8 χιλιοστα μεγαλυτερη διαδρομη ,

sapila racing
15/11/2016, 19:04
Ειχα cb και ειχα το ιδιο προβλημα οπως εσυ και δυστυχως σε καμμια μηχανη δεν λυνεται ειδικα σε αυτες που εχουν 2 αμορτισερ λογω μικροτερης προοδευτοκοτητας λογω ελλειψης μοχλικου που εχουν τα μονα.ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΟς ΑΝ ΠΑΡΕΙς ohlins ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ κοστισουν οσο ολο το cb.MHN παρεις ΥSS γιατι ειναι αχρηστα.Η καλυτερη λυση αν εχουν ψωμι ακομα ειναι να τα βαλεις μια θεση στην προφορτιση σκλήροτερα απο ενα ατομο ωστε να καλυπτεις και το δικαβαλλο.ΓΕΝΙΚΗ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙς ΠΑΙΡΝΕΙς.ΜΙΑ ΑΛΛΗ λυση ειναι να παρεις αμορτισσερ απο μεγαλυτερη μηχανη και μεχρι 7-8 χιλιοστα μεγαλυτερη διαδρομη ,

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις εκτός απο τα πανάκριβα Ohlins.

H πιο καλή είναι τα IKON που είναι remake των παλιων καλών Koni.
Βγάζουν πολλά χλμ μεχρι να χρειαστούν service, το οποίο είναι φτηνό, βγαίνοην και σε έκδοση με ρύθμιση απποσβεσης για πιο απαιτητικές καταστάσεις και μπορείς να τα παραγγείλεις και με πιο σκληρό/μαλακό ελατήριο.
Η έκδοση με ρύθμιση απόσβεσης κοστίζει γύρω στα 350 Ευρω.

Τα Hagon δεν αξίζουν και πολλά, τα YSS δεν τα ξερω αλλά δεν μου γέμιζουν το ματι.

Τα Koni τα ξέρω και τα εμπιστεύομαι εδώ και πολλά χρόνια και τα IKON ειναι ακριβώς ίδια από όσο ξέρω. Οσοι τα εβαλαν μονο καλά λόγια είπαν.
Πολύ καλά είναι και τα Bitubo και σε διάφορες εκδόσεις κι αυτα, με ρύθμιση απόσβεσης η όχι, εχουν γυρω στα 350 τα απλά. Δεν τ αέχω δοκιμάσει όμως.
Υπάρχουν κι άλλα πολύ αξιόλογα και καλύτερα απο τα Ikon-Koni αλλά είναι και πιο ακριβά βέβαια πχ Wilbers που τα εχω δοκμάσει και ηταν τέλεια σε πίστα.

OldMan
15/11/2016, 19:13
Διαβασατε τι εγραψε ο άνθρωπος..??

Η αλήθεια είναι ότι εχω περιθώριο να σφίξω την προφόρτιση αλλα μετα ειδικά όταν είμαι μονος μου φαινεται ότι δεν δουλεύει σωστά αφου αντι να διαβάζει τις ανωμαλίες τους δρόμου ''πηδαει''.

Αφήστε τα λαδια και τα αζωτα ησυχα για ουτε σφιγγουν ουτε λασκαρουν με την προφορτιση..

Αν ολο το αμορτισερ είναι για τον φουτσο, ειναι αλλη παραγραφος (με την οποια συμφωνω απολυτα αλλα δεν ειναι της παρουσης..)

@nikoloulop: Αν δεν βαριεσαι, πηγαινε τα αμορτισερ σε ενα μηχανουργειο να σου κοψουν περιπου το 10% του ελευθερου μήκους των ελατηρίων (απο την αραιή πλευρα, αν ειναι μεταβλητης σκληροτητας) και να σου φτιαξουν στρόγγυλους αποστατες περίπου στο μηκος των κομμενων σπειρών (ιδανικο θα ηταν να ξερεις ποση είναι η διαφορά των μηκών μεταξυ ελευθερου και περασμενου στο αμορτισερ ελατήριου αλλα δε μαμεις ψηλά καπέλα..) - at your own risk και με την λογική οτι τα ελατηρια ειναι για πεταμα...;)

nikoloulop
16/11/2016, 02:42
παντως οχι δεν ειναι μεταβλητης σκληρότητας.Για τα ikon εχω διαβάσει και εγώ τα καλύτερα τώρα για ohlins wilbers ikon Κλπ
δεν νομιζω ότι αξίζει μία μετατροπή που κοστίζει σχεδόν το 1/3 της αξίας της μηχανής(γυρω στα 5 κατοστάρικα τα βρίσκω τα καλα αμορτισερ καλών εταιριών).
Για αυτο και εξ αρχης ρώτησα για hagon yss Κλπ