PDA

View Full Version : Διπλωμα δικαστηριο



Toympa
15/11/2016, 15:18
Καλησπερα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,ειμαι 16 χρονων εχω δωσει ηδη σηματα για αυτοκινητο και μηχανακι τωρα αρχιζω εκπαιδευση στα πρακτικα..Το μηχανακι που θα οδηγησω ειναι 50αρι στα χαρτια εαν πιαστω απο την αστυνομια τωρα πριν βγαλω το διπλωμα τι κυρωσεις εχω; Γιατι ακουσα οτι αν με πιασουν και εχω δικαστηριο σε 1 χρονο εστω αν παρουσιασω το διπλωμα θα αθωωθω και δε θα πληρωσω ισχυει; Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Sapadak
15/11/2016, 15:20
Καλησπερα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,ειμαι 16 χρονων εχω δωσει ηδη σηματα για αυτοκινητο και μηχανακι τωρα αρχιζω εκπαιδευση στα πρακτικα..Το μηχανακι που θα οδηγησω ειναι 50αρι στα χαρτια εαν πιαστω απο την αστυνομια τωρα πριν βγαλω το διπλωμα τι κυρωσεις εχω; Γιατι ακουσα οτι αν με πιασουν και εχω δικαστηριο σε 1 χρονο εστω αν παρουσιασω το διπλωμα θα αθωωθω και δε θα πληρωσω ισχυει; Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Αν θα εμπλακείς σε ατύχημα τι κυρώσεις θα έχεις και εσυ και αυτός που το μηχανάκι ειναι στο ονομα του?

Καλύτερα κάνε υπομονή, μέχρι να περάσεις τις εξετάσεις/πάρεις το δίπλωμα στα χέρια σου, γιατι να μη τραβιεσαι και εσυ και οι γονείς σου

BLiTzER
15/11/2016, 15:23
"Όποιος οδηγεί αυτοκίνητο ή τρίτροχο όχημα ή μοτοσικλέτα χωρίς να έχει εκδοθεί νόμιμα στο όνομά του η κατάλληλη άδεια οδήγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στο παρόν άρθρο, τιμωρείται με φυλάκιση από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες και με χρηματική ποινή τουλάχιστον διακοσίων (200,00) ευρώ."

Toympa
15/11/2016, 15:28
Ξερω σε ατυχημα ειναι πολυ μεγαλο τρεξιμο και ιστοριες,κυρωσεις εννοω χρηματικο αλλα μου απαντησε ο Blitzer opote eyxaristw

Sapadak
15/11/2016, 15:28
Ξερω σε ατυχημα ειναι πολυ μεγαλο τρεξιμο και ιστοριες,κυρωσεις εννοω χρηματικο αλλα μου απαντησε ο Blitzer opote eyxaristw

Ευτυχώς ειναι μόνο 200 ευρώ, 100 αν πληρωθεί εντος 10ημέρου

BLiTzER
15/11/2016, 15:29
Ξερω σε ατυχημα ειναι πολυ μεγαλο τρεξιμο και ιστοριες,κυρωσεις εννοω χρηματικο αλλα μου απαντησε ο Blitzer opote eyxaristw

Αυτά που έγραψα ισχύουν αν απλά σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα σε έλεγχο. Αν εμπλακείς σε ατύχημα, ακόμα και ελαφρύ και χωρίς ευθύνη σου και δεν έχεις δίπλωμα και ασφάλεια, δε θέλεις να ξέρεις πόσο θα τρέχεις.

Vamael
15/11/2016, 15:30
Δεν σου απάντησε καθόλου, αν χτυπήσεις και τραυματίσεις κάποιον δεν θα έχει καμία σημασία το παραπάνω. Περίμενε να το πάρεις στα χέρια σου !!!

amyroukai
15/11/2016, 17:02
το μηχανάκι είναι 50άρι "στα χαρτιά" άρα παράνομο και συζητάμε το αν θα οδηγεί παράνομα χωρίς δίπλωμα... Γιατί συζητάμε δεν κατάλαβα και δεν στείλαμε το θεματάκι στην λήθη, αλλά τέλος πάντων.

Stefanos73
15/11/2016, 18:48
Καλησπερα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω,ειμαι 16 χρονων εχω δωσει ηδη σηματα για αυτοκινητο και μηχανακι τωρα αρχιζω εκπαιδευση στα πρακτικα..Το μηχανακι που θα οδηγησω ειναι 50αρι στα χαρτια εαν πιαστω απο την αστυνομια τωρα πριν βγαλω το διπλωμα τι κυρωσεις εχω; Γιατι ακουσα οτι αν με πιασουν και εχω δικαστηριο σε 1 χρονο εστω αν παρουσιασω το διπλωμα θα αθωωθω και δε θα πληρωσω ισχυει; Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Άντε πάλι!

SHOOTER045
15/11/2016, 19:34
:a014::a014:

ptc
15/11/2016, 19:49
Σειρα, διαβασε αυτο το κειμενο που ακολουθει. Ειναι απο ενα παληκαρι σαν κι εσενα, το εχει ποσταρει σε γειτονικο φορουμ για μηχανες. :wave2:


γεια σας μαγκες λεγομαι δημητρης και ειμαι 16 χρονων απο μια μικρη πολη....εχω διπλωμα για 50 κυβικα μονο και πριν περιπου ενα μηνα οπως εκανα την καθημερινη μου βολτα συνηθισμενος με το σκουτερακι του μπαμπα κυβισμου 350 η απλη μερα κατεληξε σε εφιαλτης. Ηταν γυρω στις 7¨20 το απογευμα ενω εκανα βολτες με φιλους μου ενω ξαφνικα βλεπω το ρολοι απο το μηχανακι και ηταν 7¨28 ενω 7¨30 ειχα μαθημα ....τελος παντων χαιρεταω γρηγορα τους φιλους μου και παταω λιγο παραπανω γκαζι για να παω στο μαθημα εγκαιρως μιας και ηταν γυρω στα 3-4 χμ μακρυα απο εκεινο το σημειο ποθ ημουνα....λοιπον ενω ειχα γυρω στα 150χμ την ωρα μεςα σε εναν ανοιχτο δρομο της πολης που το οριο ηταν 50 πεταγεται μια γιαγια με το αυτοκινητο της απο το στοπ χωρις ναδει αν περναει κανεις .....παω να κανω προσπεραση αλλα ερχοταν αμαξι και απο την αντιθετη λωριδα στα φουλ αριστερα οποτε ηταν απιθανο .....πλακωνω τα φρενα μπαινουν τα αβσ και ειχα κατεβει γυρω στα 50 χμ σε κλασματα αλλα δεν προλαβα να κοψω και αλλο γιατι αυτη μολισ ειχε αρχησει να επιταγχυνει ετσι την χτυπαω πισω και μπαινω μες το αμαξι σπαζοντας το πισω τζαμι και βγαινω γεματος ουλες και τζαμια σε ολο μου το σωμα εφοσον αυτη με πηρε μαζι τησ καμια 20 μετρα πιο περα απο το σημειο που τρακαραμε....ευτυχως φορουσα κρανος και στολη και δεν επαθα τιποτα παρα μονο καποιες μικρες ουλες απο τα τζαμια στα σημεια τα οποια δεν καλυπτε επαρκως η στολη,,Μετα εφοσον βγω απο το μπαρμπριζ της λεω μην καλεσεις αστυνομια δεν εχω διπλωμα παιρνω την πινακιδα σου και φευγω γιατι γυρω ειχαν μαζευτει ηδη καμια 10αρια ατομα ετσι βαζω μπρος το μηχανακι και τρεχω σπιτι μες το αγχος χωρισ να εχω καταλαβει τι εγινε και αν οντως ηταν αληθινο ...μετα απο 30 λεπτα περιπου δεχεται η μητερα μου τηλεφωνο απο την αστυνομια και ρωτησαν αν εχουμε αυτες τισ πινακιδες οποτε λογικα καποιοσ μαρτυρας ειδε τισ πινακιδες μου και το ειπε ...ετσι πηγε η μητερα μου στο σημειο του ατυχηματος μας πηραν τα στοιχεια και σημερα μολις ηρθε το δικαστηριο και θα βαλουν τον πατερα μου φυλακη αν δεν πληρωσει διοτι το αμαξι το μηχανακι οι δικηγοροι και ολα ξεπαιρνουν τα 10 χιλιαρικα κατα πολυ μαλιστα .....το δικαστηριο θα γινει τον φεβρουαριο και η κατασταση που υπαρχει στο σπιτι μεσα ειναι τραγικη ηξερα οτι ειχα τεραστια ευθυνη που οδηγουσα μηχανακι χωρις διπλωμα αλλα ξεπερασα τις δυνατοτητες μου εκεινα τα δευτερολεπτα που ειπα μεσα μου ας τρεξω λιγο παραπανω να μην φαω κραξιμο ....τελικα προτιμοτερο ηταν το κραξιμο και ας πηγαινα με 30 στο σπιτι με καθυστερηση 10 λεπτων .....οι γονεις μου μου λενε πως δεν πρεπει να στεναχωριεμαι και πως για να τους το ανταποδωσω το μονο που μου ζητανε ειναι να περασω στη σχολη που θελω στην ελλαδα ωστε να μην εχουν και αλλα εξοδα ...ολη την ωρα με ενθαρρυνουν αλλα ξερω οτι καταβαθος πονανε και δεν ειναι τα πραγματα τοσο απλα οσο δειχνουν ....εχω τασεις αυτοκοτονιας εξαιτιας εκεινης της μερας και δεν μπορω πλεον να κανω τιποτα ...φοβαμαι καθε μερα ολο και πιο πολυ οσο σκευτομαι το τρελο ποσο που χρωσταει η οικογενεια μου εξαιτιας της απερισκεψιας μου ...και ακομα πιο πολυ να σκευτομαι τον πατερα μου πισω απο τα καγκελα και να απολογειται στο δικαστηριο γιατι με αφηνε να οφηγαω μηχανακι μεγαλυτερου κυβισμου....επειδη εγω ο ηλιθιος ηθελα να ξεσπαω στην ταχυτητα και στις μαλακιες.....πραγματικα δεν ξερω τι να κανω το μονο που ζηατω ειναι να ξυπνησω μια μερα και να ακουσω πως ολα ηταν ενα ονειρο πως η μητερα μου κοιμαται ησυχη και πως ο πατερας μου συνεχιζει και μμου εχει εμπιστοσυνη και δεν κλιαει πισω απο την πλατη μου γιατι πλεον με φοβουνται και με το 50αρι οταν το παιρνω γαι να κανω καμια βολτα παραπανω απο το να παω στο μαθημα ..

o_gavros
15/11/2016, 23:01
ο δράκος πότε βγαίνει;
το κείμενο είναι λίγο μούφα.
δεν αναφερει τίποτα ο γράφων για το κασελάκι που πήρε για να τα φέρει βόλτα τωρα που εγινε η μαλακία.
φήμες ότι κάνει τα χαρτιά του για φυλλάδιο ώστε να μπαρκάρει στέκουν ανεπιβεβαίωτες.


Καλό είναι να μπάσουμε κάνα νεαρό στο νόημα περί πόσο σκατά μπορεί να πάνε τα πράγματα,αλλά δεν νομίζω ότι αυτα βοηθάνε (ή έστω ότι ο εκάστοτε πιτσιρικάς θα μας ακούσει)

astrapogiannos7
16/11/2016, 01:00
Παιδιά και εγώ είχα την ανάγκη από μηχανάκι γιατί είμαι φοιτητής και είχα περίεργες ώρες και έπρεπε να πηγαινοέρχομαι πολλές φορές σχολή τη μέρα πήρα το μηχανάκι αλλά το άγχος του να οδηγάς χωρίς δίπλωμα δεν περιγράφεται (έχω πηγμένο μυαλό και δεν τρέχω , απλά κάνω την δουλειά μου σαν άνθρωπος )απλά ποτέ δεν ξέρεις ποιος μαλάκας θα πέσει πάνω σ :mad: γιαυτό καλύτερα να έχεις την χαρτούρα και να είσαι οκ γιατί δεν λέει :wave2:

Stefanos73
16/11/2016, 06:53
Νομίζω ότι αρχίζει ξανά η ατέρμονη συζήτηση με άξονα το γεγονός ότι το δίπλωμα είναι κάτι άχρηστο και χάρη κάνουν μερικοί οδηγοί που το έχουν. Αυτοί που δεν το έχουν είναι βέβαια δικαιολογημένοι γιατί είναι φοιτητές, βιοπαλαιστές και δεν ξέρω τι άλλο. Έλεος πια! ΧΩΡΊΣ ΔΊΠΛΩΜΑ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΟΔΉΓΗΣΗ.

MG-KTiNoS
16/11/2016, 07:17
Αυτά που έγραψα ισχύουν αν απλά σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα σε έλεγχο. Αν εμπλακείς σε ατύχημα, ακόμα και ελαφρύ και χωρίς ευθύνη σου και δεν έχεις δίπλωμα και ασφάλεια, δε θέλεις να ξέρεις πόσο θα τρέχεις.

ki αν πάθει κάποιος κάτι τεν μπουτς....
(νομίζω και ο πατέρας σου.... Εμένα όταν με είχαν πιάσει 2 3 φορές το είχαν γ.... :lol: το γέρο )

amyroukai
16/11/2016, 08:50
Καλημέρα σας παιδάκια!


Τώρα που συμφωνήσαμε όλοι μας για το ότι οδηγώντας χωρίς δίπλωμα, με παράνομο μηχανάκι, θα σκίσουν το κορμάκι του οδηγού (και ως ανηλίκου θα σκίσουν και του πατέρα του), ας αναπαυθεί το θέμα αυτό εν ειρήνη.