PDA

View Full Version : ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ( ΠΑΠΑΚΙ)



trompetos194959
16/11/2016, 08:57
Καλησπέρα
Ξέρει κανείς αμα υπάρχει περίπωση να μπρορώ να βγάλω άδεια σε ένα παπί (ας πούμε astrea ή glx ή supra κτλπ..) το οποίο εχω αγοράσει καινούργιο ή μεταχειρισμένο σκελετό με χαρτία, μοτερ καινούργιο με τιμολόγιο και όλα τα άλλα πράγμματα καινούργια πάνω(λογικά θα περνάει ΚΤΕΟ);;

BLiTzER
16/11/2016, 09:45
Φίλε, όταν ανοίγεις ένα καινούριο θέμα, φρόντισε να βρίσκεται στη σωστή κατηγορία. Το πρόβλημά σου δε νομίζω ότι έχει να κάνει με ανταλλακτικά ή βελτιώσεις. Και σίγουρα όχι με ανακατασκευές.

SHOOTER045
16/11/2016, 11:18
Καλησπέρα
Ξέρει κανείς αμα υπάρχει περίπωση να μπρορώ να βγάλω άδεια σε ένα παπί (ας πούμε astrea ή glx ή supra κτλπ..) το οποίο εχω αγοράσει καινούργιο ή μεταχειρισμένο σκελετό με χαρτία, μοτερ καινούργιο με τιμολόγιο και όλα τα άλλα πράγμματα καινούργια πάνω(λογικά θα περνάει ΚΤΕΟ);;

Εαν το σασί (σκελετός) έχει χαρτιά (άδεια)
Και το μοτέρ αγορασμενο ΚΑΝΟΝΙΚΑ με τιμολογιο,και ίδιου τύπου,τοτε
Α) βεβαίωση μηχανολόγου/μηχανικού οτι είναι ιδίου τύπου
Β)βεβαίωση/υπεύθυνη δήλωση μηχανικού (συνεργείου) για την εγκατάσταση μοτέρ
Γ)καταθετεις τα χαρτιά στο μηχανολογικό του συγκοινωνιών της περιοχής σού, τα τσεκαρουν,μαζί και το μηχανάκι.
Δ)περνάς ΚΤΕΟ
Ε)σου βγάζουν καινούργια άδεια





Τα υπόλοιπα είναι των αντμιν/μοντ δουλειά

nikosmec
16/11/2016, 11:39
Πλέον πωλούνται πλαίσια σαν ανταλλακτικά. Αυτά συνοδεύονται με τιμολόγιο. Όμως νομίζω δεν μπορείς να βγάλεις άδεια με το τιμολόγιο αλλά μόνο αν έχεις άδεια από πριν και το έχεις τρακαρει πχ να αλλάξεις τον σκελετό

SHOOTER045
16/11/2016, 13:51
Το έχω δει σε CBR 1000RR,αυτό που λες και το μηχανολογικό του συγκοινωνιών του <χτύπησε>νούμερα.

andreaspetr
17/11/2016, 22:38
αν ο σκελετος εχει ηδη χαρτια αρα εχει και αδεια(χαρτια ειναι η αδεια)
Του δηλωνεις το μοτερακι που θα βαλεις πανω και εισαι κομπλε.
αν τωρα αγορασεις σκελετο ως ανταλλακτικο απλα με τιμολογιο δεν μπορεις να
βγαλεις αδεια καινουργια ως οχημα.
μονο να αντικαταστησεις τον σκελετο σε ενα αλλο που εχει ηδη αδεια αλλα ειναι πχ τρακαρισμενο.
επισης δεν μπορεις να αλλαξεις και κινητηρα και σκελετο σε ενα οχημα μαζι γιατι δεν
εχει μεινει κατι απο το υπαρχον οχημα.