PDA

View Full Version : Γνωρίζει κανείς πως θα βάψω εξωτερικούς αρμους?



puntix
16/11/2016, 21:37
Μιας και εμπλεξα με γύφτο μάστορα (καλά να παθω) λοιπόν εχω εναν διαδρομο οπου τοποθετησα πανω σε τσιμεντοκονία πετρες καρυστου αλλα ο μαστορας εχει αφησει σε αρκετά σημεία πολυ μεγαλους αρμους π΄χ 8-10 εκατοστά και φαινοντε ασχημα , επίσης καποια σημεία δεν φεγουν σωστά τα νερά και κάνει γκιόλα οπότε πρεπει να ξυλωθουν και εκεί οι πέτρες και σαν να μην εφτανε αυτό δεν πέτυχε και το χρώμα στους αρμους ουτε τους καθάρισε κτλ δηλαδή ολο το πρότζεκτ κατέληξε αποτυχημένο με αποτέλεσμα να βγαίνω το πρωί να πάω στην δουλειά μου και να μου αναβουν τα λαμπάκια και για να μην χειροδικήσω θα κάτσω να προσπαθήσω να διορθώσω οτι μπορώ ευτυχώς που περίσεψανε κατι χοντρές πέτρες καμια 20 τμ .
Θέλω να ρωτήσω καταρχην
α)ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να βαφτουν οι αρμοι μια φορά και μετά να πέσει επανω λούστρο πέτρας ;
β)Μπορώ να φτιάξω τσιμέντο με την βέργα που ανακατευει κόλλα ή θελει χειροκίνητο mode? :D
γ) ποσο μαρμαρόσκονη αναλογία μπαινει στο τσιμεντο για να μην σκανε οι αρμοι?

stefanos
16/11/2016, 22:16
Μαρμαρόσκονη?

puntix
16/11/2016, 22:19
ναι

stefanos
16/11/2016, 22:56
1:2,5 έως και 1:4 αν και θα σου συνιστούσα έτοιμο έγχρωμο
γιατί οι αρμοί είναι μεγάλοι για μάρμαρο και θα έχεις συρρίκνωση.

Rigas.
16/11/2016, 23:07
Πάρε έτοιμο, είναι λίγο πιο ακριβός αλλά είναι πιο εύκολος στη χρήση κ έχει κ έγχρωμους

puntix
16/11/2016, 23:13
εξαρχής πηγα να αγοράσω ενχρωμο αρμό durostick αλλα ο τυπάς μου ειπε οτι δεν κάνει πάνω απο 5 εκατοστά γιατί θα ραγίσουν, επίσεις ο διαδρομος ειναι 170 τμ και απο οσο γνωρίζω δεν πιάνει αρμός πάνω απο τον υπάρχων.

Coyote.V
16/11/2016, 23:33
Να πας να πάρεις revinex (υγρό) ή atlakol (σε σκόνη) να ρίξεις μέσα στο χαρμάνι για να μην έχεις σκασίματα και χρησιμοποίησε και μάρμαρο. αν θες να βάψεις τον αρμό θα χρησιμοποιείσεις χρώμα σε σκόνη για κονιάματα και λευκό τσιμέντο.

Το ρεβινέξ γράφει οδηγίες για την ατλακόλ το έχω ακούσει από μάστορες αλλά δεν ξέρω την αναλογία. Λογικά δεν θα θέλει πολύ.

Bob_o_mastoras
16/11/2016, 23:35
Παρε ετοιμο τσιμεντο ταχειας. Φτιαχ'τα, αστο να στεγνωσει καλα, περνα το προσεκτικα με τσιμεντοχρωμα να κλεισουν οι ποροι του και μετα βαφ'το οτι θες.

puntix
17/11/2016, 09:17
Παρε ετοιμο τσιμεντο ταχειας. Φτιαχ'τα, αστο να στεγνωσει καλα, περνα το προσεκτικα με τσιμεντοχρωμα να κλεισουν οι ποροι του και μετα βαφ'το οτι θες.

με τι χρώμα ομως να βάψω με λαδομπογιά , με εποξιδικό ή κάτι άλλο?


αν θες να βάψεις τον αρμό θα χρησιμοποιείσεις χρώμα σε σκόνη για κονιάματα και λευκό τσιμέντο.
πως θα το κάνω αυτό ? Εχω χρησιμοποιήσει τετοια σκονη χρώμα και λευκό τσιμεντο οκ, καταλαβα τι εννοεις αλλα πως θα βαξω τους υπάρχων αρμους?

Coyote.V
17/11/2016, 09:27
πως θα το κάνω αυτό ? Εχω χρησιμοποιήσει τετοια σκονη χρώμα και λευκό τσιμεντο οκ, καταλαβα τι εννοεις αλλα πως θα βαξω τους υπάρχων αρμους?

Κατάλαβα, δεν θα τα ξηλώσεις όλα... τότε θα το φτιάξεις με την ίδια λάσπη βάζοντας μέσα revinex το τονίζω για τα σκασίματα και όταν στεγνώσουν θα βάψεις τους αρμούς με ό,τι χρώμα θες βάσης τσιμέντου (τσιμεντόχρωμα) και μετά βερνίκι πέτρας δύο συστατικών, είναι λίγο ακριβό αλλά θαυματουργό.. τουλάχιστον για μια εικοσαετία θα είναι όπως την πρώτη μέρα που το πέρασες.

puntix
17/11/2016, 16:59
Κατάλαβα, δεν θα τα ξηλώσεις όλα... τότε θα το φτιάξεις με την ίδια λάσπη βάζοντας μέσα revinex το τονίζω για τα σκασίματα και όταν στεγνώσουν θα βάψεις τους αρμούς με ό,τι χρώμα θες βάσης τσιμέντου (τσιμεντόχρωμα) και μετά βερνίκι πέτρας δύο συστατικών, είναι λίγο ακριβό αλλά θαυματουργό.. τουλάχιστον για μια εικοσαετία θα είναι όπως την πρώτη μέρα που το πέρασες.

οκ μπορεί να μπει καποιο βελτιωτικό στην αρμολόγηση αλλα δεν βολευει καθολου να βαψω με τσιμεντοχρωμα διοτι δεν θα ξυλώσω ολους τους αρμους οι αρμοι να φανταστεις ειναι με αυλάκι για να φευγουν τα νερά οπότε πρεπει να βαφτουν με πινελάκι ενας ένας , σημερα επικοινώνησα με την isomat και μου πρότειναν να περάσω http://www.isomat.gr/product/flexcoat/ και http://www.isomat.gr/product/flex-primer/ :rolleyes:

Coyote.V
17/11/2016, 17:21
Σου πρότειναν κάτι για τοίχο και όχι για δάπεδο. Τι να πω, μετά λένε για τους δημόσιους υπάλληλους...

puntix
17/11/2016, 17:43
οτι νανε ρε παιδιά.. τι να πω ρε γαμωτο και τις κατσίκας ο κωλος μάστορας που τα κάνει στρογγυλα.. :D

Coyote.V
17/11/2016, 17:50
Κοίτα αν βάλεις οτιδήποτε άλλο στο δάπεδο εκτός από τελικό εποξικό δύο συστατικών θα έχει όριο ζωής δύο τρία χρόνια. Να σου πω επίσης ότι στην πατητή τσιμεντοκονία περνάνε τελικό χέρι το βερνίκι δύο συστατικών για να μην απορροφάει και να μην πάθει τίποτα.

Αν το ψάξεις θα δεις.

Εφόσον το τσιμεντόχρωμα που σου λέω να βάψεις τους αρμούς..(δεν είναι τίποτα το δύσκολο υπομονή θέλει) θα βαφτεί με το βερνίκι που λέω θα γίνει ένα με την πέτρα.

puntix
17/11/2016, 22:08
Κοίτα αν βάλεις οτιδήποτε άλλο στο δάπεδο εκτός από τελικό εποξικό δύο συστατικών θα έχει όριο ζωής δύο τρία χρόνια. Να σου πω επίσης ότι στην πατητή τσιμεντοκονία περνάνε τελικό χέρι το βερνίκι δύο συστατικών για να μην απορροφάει και να μην πάθει τίποτα.

Αν το ψάξεις θα δεις.

Εφόσον το τσιμεντόχρωμα που σου λέω να βάψεις τους αρμούς..(δεν είναι τίποτα το δύσκολο υπομονή θέλει) θα βαφτεί με το βερνίκι που λέω θα γίνει ένα με την πέτρα. βερνικι θα βαλω καλό αυτό ειναι σίγουρο και η δουλειά θα γίνει ΄΄οταν ζεστάνει ο καιρός και με πινέλο , αυτό που λες για το τσιμεντοχρωμα δε σε πιάνω ομως , εξαρχής την αρμολόγηση την καναμε με ασπρο τσιμεντο και μαυρη σκόνη αλλα εβαλε λίγο προφανώς και εγινε σαν κανονικό τσιμεντο (χρώμα) για να βαψω με τσιμεντοχρωμα θα πρεπει να ξανακάνω αρμολόγηση και αυτό δε παίζει διότι δεν εχω την δυνατοτητα ουτε να ανεβω περισσότερο γιατί ο αρμος κανει αυλακι για να φευγουν τα νερά η μονη λύση ειναι καποιο ακρυλικό χρώμα και λουστρο αλλα ισως και να μην χρειαστεί διότι τωρα που το σκεφτομαι αν βερνικώσω και τους αρμους θα σκουρίνουν και αυτοί χμ.

stefanos
17/11/2016, 23:05
Το τσιμεντόχρωμα είναι μπογιά και πρέπει να το περάσεις με πινέλο και αυτό πάνω στον αρμό.
Τελικά θα το περάσεις όλο με βερνίκι.
Μπορείς να δοκιμάσεις σε μια άκρη για να δείς το αποτέλεσμα αν σου αρέσει.

puntix
18/11/2016, 08:27
νομιζα εννοουσες την σκονη χρώμα που μπαινει στο ασπρο τσιμεντο.