PDA

View Full Version : Θρεντ γκρίνιας κατά κινέζικων προϊόντων



Coyote.V
17/11/2016, 11:16
Και πως να μην γκρινιάζεις; Ένα χρόνο μπαταρία τα έφτυσε στα πρώτα κρύα!!!

Συγκεκριμένα αγόρασα πέρυσι τέτοιο καιρό μια μπαταρία Haijiu εναλλάκτη της Yasa YTX20A-BS πλήρωσα 50€ και φέτος θέλει αλλαγή. Με δύο μέρες ακινησίας.... Να σημειώσω ότι το κύκλωμα φορτίζει σωστά, το μέτρησα και ότι δεν έχω τίποτα έξτρα στην μηχανή όπως προβολάκια θερμαινόμενα γκριπ και τέτοια.

Μα τόσο άχρηστα είναι τελικά; ούτε την μισή ζωή της μαμά μπαταρίας που κράτησε 5 χρόνια με την ίδια χρήση;

ΕLEOC :a52:

Panos76
17/11/2016, 11:22
Μπήκε ο κινέζος δαίμονας και σου χάλασε μέχρι και τον τίτλο :lol: (θερντ)

Για κινέζικα προϊόντα τι να πεις; Όσο και να τα αποφεύγεις, κάποια στιγμή συνειδητοποιείς ότι όλος ο κόσμος είναι made in china.

Παραδείγματα προσωπικά, πολλά, δεν έχει νόημα να τα αναφέρω. Λατρεύω να τα σiχαίνομαι.

o teos
17/11/2016, 11:22
Οτι πλερωκεις περνεις... νομος...να ουμ :smokin:

MikeG
17/11/2016, 11:25
Είμαι μάλλον από τους τυχερούς. Haijiu πάνω στο μηχανάκι 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα με αρκετές μέρες ακινησίας. Τη 4η χρονιά την έβαλα μερικές φορές σε συντηρητή.

Φέτος την άλλαξα προληπτικά, επειδή θα έλειπα σε ταξίδι ενός μήνα και ήθελα να εξαλίψω πιθανότητα προβλήματος. Τη μπαταρία όμως πλέον τη ξαναφόρτισα και τη χρησιμοποιώ για να δουλεύω διάφορα χαζά εργαλειάκια που χρειάζονται τάση 12V.

Panos76
17/11/2016, 11:26
Οτι πλερωκεις περνεις... νομος...να ουμ :smokin:

Συμφωνώ αλλά

όταν όμως πληρώνεις τον κινέζικο πολλαπλασιαστή της Bmw για Γερμανικό αλλά η ποιότητα και κατασκευή του είναι ''κινέζικη'' και Κινέζικη αντίστοιχα, είναι θέμα. (και μάλιστα όταν και η μαμά εταιρία κάνει τη κινέζα)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
17/11/2016, 11:31
ΜΙΑ Φωτο απ την βιτρινα μου.:)
374074

karellen
17/11/2016, 11:34
Μπήκε ο κινέζος δαίμονας και σου χάλασε μέχρι και τον τίτλο :lol: (θερντ)

Μάλλον θα την έχει πατήσει για τρίτη φορά (third) :lol:
Πλάκα πλάκα σε GSR φίλου μπήκε κινέζικη gel των 50€ και 4 χρόνια τώρα είναι άψογη.Σημειωτέον ότι το μηχανάκι το έχει μόνο για ταξίδια και το βάζει μπρος μια φορά το μήνα,όταν είναι να βολτάρει!

o teos
17/11/2016, 11:50
Συμφωνώ αλλά

όταν όμως πληρώνεις τον κινέζικο πολλαπλασιαστή της Bmw για Γερμανικό αλλά η ποιότητα και κατασκευή του είναι ''κινέζικη'' και Κινέζικη αντίστοιχα, είναι θέμα. (και μάλιστα όταν και η μαμά εταιρία κάνει τη κινέζα)

Ορθώς αλλα....οταν χαλασει κατι που εχει το εκάστοτε λογκο επανω BMW,APRILIA κλπ κλπ μπορεις να πεις κατι για την ποιοτητα κατασκευής αλλα οταν αγοραζεις καθε αυτου κινεζικο τοτε ας προσεχες γιατι ειναι επιλογη σου και τελος..
Μην παρεξηγηθώ εε δε μου τρεχουν απ τα μπατζάκια και εχω παρει και φλασακια κινεζικα και μπλιμπλικια αλλα μεχρι εκει..οταν εχει να κανει με πραγματα οπως μπαταριες προτιμώ να τα δωσω και να χω το κεφαλι μου ησυχο..:wave2:

Coyote.V
17/11/2016, 12:05
Είμαι μάλλον από τους τυχερούς. Haijiu πάνω στο μηχανάκι 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα με αρκετές μέρες ακινησίας. Τη 4η χρονιά την έβαλα μερικές φορές σε συντηρητή.

Φέτος την άλλαξα προληπτικά, επειδή θα έλειπα σε ταξίδι ενός μήνα και ήθελα να εξαλίψω πιθανότητα προβλήματος. Τη μπαταρία όμως πλέον τη ξαναφόρτισα και τη χρησιμοποιώ για να δουλεύω διάφορα χαζά εργαλειάκια που χρειάζονται τάση 12V.

Οχι, δεν είσαι τυχερός και εγώ άτυχος σε σχέση με την μπαταρία.. αν είχες Varadero που χρειάζεται πολύ ρεύμα εκκίνησης στιγμιαία, δεν θα ήσουν τυχερός... Όταν πάρει μπροστά το πρωί μετά δεν έχει κανένα πρόβλημα να ξαναπάρει όσες φορές να την σβήσεις και να την ξαναβάλεις μπρος... την μετρήσαμε και σε συνεργείο. Λέει ότι έχει τις προδιαγραφές της YTX20A-BS αλλά στην πραγματικότητα είναι η YTX20L-BS... σου λέει ο Κινέζος.. για ένα γράμμα θα τα χαλάσουμε τώρα;

Απλά έχει άλλες προδιαγραφές και ο Κινέζος την δίνει με άλλες προδιαγραφές ως εναλλάκτη της YTX20A-BS

Coyote.V
17/11/2016, 12:15
Μάλλον θα την έχει πατήσει για τρίτη φορά (third) :lol:
Πλάκα πλάκα σε GSR φίλου μπήκε κινέζικη gel των 50€ και 4 χρόνια τώρα είναι άψογη.Σημειωτέον ότι το μηχανάκι το έχει μόνο για ταξίδια και το βάζει μπρος μια φορά το μήνα,όταν είναι να βολτάρει!

Είμαι σίγουρος 100% ότι την έχει σε γκαράζ όπου η θερμοκρασία δεν πέφτει αρκετά την νύχτα για να την γονατίσει.. εγώ έχω μόνο αυλή και την σκεπάζω.

o_gavros
17/11/2016, 12:22
κογιότ, μάλλον ατύχησες φίλε.
είχα και γω χαιτζιου πως σκατα τις λενε, σε 2 μηχανακια (ΧΤ & Ζ).στο ΧΤ συγκεκριμένα που το'χουμε μια δεκαετία,παίζει να ήταν και πάνω απο 5-6 χρόνια η μπαταρία αυτη πανω του.Το μηχανακι κοιμοταν παντα έξω χειμωνα καλοκαίρι.
Μπορεί στα κρύα να μην έπαιρνε με την πρωτη μιζιά,αλλά ποτέ δεν με άφησε.

Όταν ηρθε ο καιρός για αλλαγή προτίμησα τις Varta και με πολύ λιγότερα λεφτα απο το πενηντάρικο που έσταξες.

Coyote.V
17/11/2016, 12:28
Βασικά δεν ατύχησα γιατί η Α έχει cca 270 και η L cca 240. Αυτά τα 30cca κάνουν την διαφορά στο Varadero που τα χρειάζεται στιγμιαία.
Σαν μπαταρία λειτουργεί κανονικά.
Απλά έπεσα στην περίπτωση που για ένα γράμμα την δίνουν εναλλακτή.. από το εργοστάσιο.

Μπορείς να καταλάβεις τι έπαθα από αυτά που γράφω..... Γαμώ την Κίνα μου μέσα; &@%$#@@&& !!!


cca είναι το ρεύμα εκκίνησης.

Coyote.V
17/11/2016, 12:45
Το έψαξα το θέμα δίνει την ίδια μπαταρία η Haijiu και για την YTX20A-BS και για την L .... Βασικά την ονομάζει ΗΤΧ20-BS.

taisteal
17/11/2016, 12:48
Τρεις haijiu μέχρι τώρα,νο προμπλεμ..
Είσαι άτυχος

Coyote.V
17/11/2016, 12:51
Τρεις haijiu μέχρι τώρα,νο προμπλεμ..
Είσαι άτυχος

Το ξαναγράφω χρειάζομαι 270cca τα οποία δεν μπορεί να μου τα δώσει όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 10°C. Μόλις ξυπνήσει το πρωί από τον ύπνο μπορείς να την ανάβεις και να την σβήνεις όλη μέρα χωρίς να κάνεις ούτε ένα χιλιόμετρο.

taisteal
17/11/2016, 12:57
Το ξαναγράφω χρειάζομαι 270cca τα οποία δεν μπορεί να μου τα δώσει όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 10°C. Μόλις ξυπνήσει το πρωί από τον ύπνο μπορείς να την ανάβεις και να την σβήνεις όλη μέρα χωρίς να κάνεις ούτε ένα χιλιόμετρο.

Εχεις δίκιο,δεν το είδα.

teogtp
17/11/2016, 13:03
Εχεις δίκιο,δεν το είδα.

Μετα απο ένα ταψί μελομακάρονα ούτε εγώ θα έβλεπα από το ζάχαρο .
:D

Coyote.V
17/11/2016, 13:15
Σαν μπαταρία είναι καλή, αν δεν είχα τόσο μεγάλη ζήτηση στην εκκίνηση ειδικά το πρωί, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ή αν την είχα σε γκαράζ που δεν πέφτει τόσο πολύ η θερμοκρασία όσο έξω.
Αν βάλεις τον συντηρητή για ένα τσιγάρο χρόνο το πρωί τότε σκοτώνει όλη την υπόλοιπη μέρα και βράδυ έως ότου κλείσει 24 ώρες σβηστή η μηχανή και σε μικρές θερμοκρασίες.
Με παιδεύει εδώ και 15 μέρες. Την έχω αφήσει επίτηδες τρία 24ώρα για να την τσεκάρω και συμπεριφέρεται το ίδιο.

zopas
17/11/2016, 13:34
Ψαχνομαι και εγω σισιγα για μπαταρια για το βαρα μου..πλεον δεν κινειται πολυ και η μαμα μετα απο 3 χρονια δεινει σημεια κοπωσης..130 θελουν για μαμα ενα μαστορι μου προτεινε μπαταρια μαρκας Gs στα μισα χρηματα...μου φαινεται φιλε μου θα την πατησουμε μαζι...

basilis_k6
17/11/2016, 13:49
τα cca τα μετρανε πολύ κατω απο 10 βαθμους. συγκεκριμένα στους -18. Βέβαια οι περισσοτεροι γραφουν οτι αριθμούς γουσταρουν. Γιατι ζητάει τοσα το βαραντερο?

teogtp
17/11/2016, 13:52
Για δειτε και τις motobatt.

Bob_o_mastoras
17/11/2016, 14:08
Μια χαρα ειναι τα κινεζικα αφου..!!! ...... Τι, οχι...;;; :bawl:

Coyote.V
17/11/2016, 14:26
τα cca τα μετρανε πολύ κατω απο 10 βαθμους. συγκεκριμένα στους -18. Βέβαια οι περισσοτεροι γραφουν οτι αριθμούς γουσταρουν. Γιατι ζητάει τοσα το βαραντερο?

270cca είναι οι προδιαγραφές της yuasa. Φαντάσου λοιπόν πόσο χάλια είναι οι μπαταρίες που δεν μπορούν να τα δώσουν κάτω από τους 10°... Κατά τα άλλα αν ξυπνήσει το πρωί μπορείς να την ξελιγώνεις όλη μέρα χωρίς να κάνει το παραμικρό κιχ.

Coyote.V
17/11/2016, 14:32
Για δειτε και τις motobatt.

Για εμένα τελείωσε το ζήτημα. Θα βάζω τον συντηρητή για να μην πέφτει για ύπνο την νύχτα τον χειμώνα (γιατί αυτό είναι το πρόβλημά της) και του χρόνου θα βάλω μια καινούργια yuasa.

7Tolis
17/11/2016, 14:41
Zopas οι GS είναι made in Taiwan και είναι της προκοπής.

akis_trevor
17/11/2016, 15:25
Zopas οι GS είναι made in Taiwan και είναι της προκοπής.

Αυτήν έχω βάλει κι εγώ σχεδόν δύο χρόνια τωρα στο στρωμ.

Coyote.V
17/11/2016, 15:29
Zopa να κοιτάξεις τα cca να είναι όσα της μαμάς 270.


Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα ύπνου της μπαταρίας άλλο ένα κόλπο αν δεν έχεις φορτιστή πρόχειρο είναι να αφήσεις 5 λεπτά τον διακόπτη ανοικτό και αλλά 5 λεπτά κλειστό.

Αυτό όσον αφορά την εκκίνηση και τα cca που πρέπει να ανακτήσει μετά από το κρύο της νύχτας.

vaska
17/11/2016, 15:54
Zopa να κοιτάξεις τα cca να είναι όσα της μαμάς 270.


Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα ύπνου της μπαταρίας άλλο ένα κόλπο αν δεν έχεις φορτιστή πρόχειρο είναι να αφήσεις 5 λεπτά τον διακόπτη ανοικτό και αλλά 5 λεπτά κλειστό.

Αυτό όσον αφορά την εκκίνηση και τα cca που πρέπει να ανακτήσει μετά από το κρύο της νύχτας.Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο μπας και το "πιάσω"??

toyar
17/11/2016, 16:20
υποτιθεται οτι αναβοντας για λιγο τα φωτα ζεσταινεται η παγωμενη μπαταρια και ανακτα δυναμη
δεν ξερω αν ειναι αστικος μυθος γιατι κανεις δεν μπορει να καθορισει ποση ωρα να μεινουν τα φωτα αναλογα με την κατασταση της μπαταριας

Coyote.V
17/11/2016, 16:22
Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο μπας και το "πιάσω"??

Όταν η μπαταρία είναι καλή αλλά έχει πρόβλημα με το κρύο και δεν μπορεί να δώσει επαρκές ρεύμα τότε της δίνεις κατανάλωση για λίγο χρονικό διάστημα και την αφήνεις να ξεκουραστεί άλλο τόσο.
Μετά πατάς μιζιά και είναι τσακμάκι.

Σου παραθέτω κείμενο που έχω διαβάσει. Από εδώ: http://www.olatapsaxno.gr/going-out/car-economy/168-mpataries-aftokinitou


Ο λόγος που οι μπαταρίες συνήθως παρουσιάζουν προβλήματα στα πρώτα κρύα του χειμώνα οφείλεται στο γεγονός ότι τα υγρά της και τα λάδια του κινητήρα είναι κρύα οπότε χρειάζεται να αποδώσει περισσότερα amper για να εκκινήσει το αυτοκίνητο. Κάποιοι συνιστούν τις πολύ κρύες μέρες πριν την πρώτη μιζιά να ακούσει ο οδηγός λίγα (5) λεπτά ραδιόφωνο, ώστε να σπάσει η "παγωνιά" της μπαταρίας. Μια άλλη λύση για εύκολη εκκίνηση (αν η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση) είναι να ανοίξουμε τον διακόπτη και να ανάψουμε τα φώτα για λίγη ώρα (5 λεπτά). Το μικρό ρεύμα που τραβάνε τα φώτα θα ζεστάνουν σιγά σιγά τα κρύα υγρά της μπαταρίας με αποτέλεσμα όταν μετά από λίγο μιζάρουμε η εκκίνηση να είναι ευκολότερη. Όλα αυτά τα κόλπα πετυχαίνουν με την προϋπόθεση να λειτουργεί σωστά όλο το ηλεκτρικό σύστημα και η μπαταρία να είναι σε σχετικά καλή κατάσταση. Σε αντίθετη περίπτωση η μπαταρία θα γονατίσει ακόμα περισσότερο.

basilis_k6
17/11/2016, 16:32
Όταν η μπαταρία είναι καλή αλλά έχει πρόβλημα με το κρύο και δεν μπορεί να δώσει επαρκές ρεύμα τότε της δίνεις κατανάλωση για λίγο χρονικό διάστημα και την αφήνεις να ξεκουραστεί άλλο τόσο.
Μετά πατάς μιζιά και είναι τσακμάκι.

Σου παραθέτω κείμενο που έχω διαβάσει. Από εδώ: http://www.olatapsaxno.gr/going-out/car-economy/168-mpataries-aftokinitou

η ουσια ειναι οτι για εμας εδω στην ελλαδα η μπαταρια καταστρεφετε το καλοκαιρι. εκτος απο τους κατοικους του βορρα που τραβανε χοντρο χειμωνα καποιες φορες. Το χειμωνα απλα βλεπουμε τα αποτελεσματα λογω των πεσμενων cca. Το κολπο με τα φωτα και τα ραδια ειναι (οπως λεει σωστα) για καλες μπαταριες σε περιοδο παγωνιας. δυσκολα να λυσει καποιος ετσι τα προβληματα του στην αθηνα για παραδειγμα.

leo1964
17/11/2016, 17:19
Το ξαναγράφω χρειάζομαι 270cca τα οποία δεν μπορεί να μου τα δώσει όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 10°C. Μόλις ξυπνήσει το πρωί από τον ύπνο μπορείς να την ανάβεις και να την σβήνεις όλη μέρα χωρίς να κάνεις ούτε ένα χιλιόμετρο.

Τα φώτα της μηχανής ανάβουν με το άνοιγμα του κεντρικού διακόπτη;
Αν ναι,πας για μπαταρία
Αν όχι,τ'ανάβεις πρώτα και μετά πατάς το μπουτόν

Coyote.V
17/11/2016, 17:27
Τα φώτα της μηχανής ανάβουν με το άνοιγμα του κεντρικού διακόπτη;
Αν ναι,πας για μπαταρία
Αν όχι,τ'ανάβεις πρώτα και μετά πατάς το μπουτόν

Το ξέρω. Τα φώτα ανάβουν με το άνοιγμα του διακόπτη και σβήνουν με το πάτημα της μίζας μέσω του ρελέ. Θα την βγάλω τον χειμώνα με αυτή και τον συντηρητή παρέα, το καλοκαίρι δεν έχει πρόβλημα θα την αλλάξω του χρόνου τέτοιο καιρό. Και φυσικά δεν ξανασυζητώ για Κινέζικια.

toyar
18/11/2016, 05:32
τα κινεζικα γενικα ειναι θεμα -πολλης-τυχης
εχω παρει 2 μπαταριες ΟΥΕΚ σε τιμη ξεφτιλα και σε ποιοτητα jumbo και εχω μεινει κουτος με την αντοχη τους
η μια δουλευει σχεδον καθημερινα η αλλη βαζει μπρος το sr καθε 4-5 εβδομαδες

zopas
18/11/2016, 12:56
πηγα στο νέο μου μηχανικο και συζητησα το θεμα...εκεινος μιλησε με μια παλια καραβανα ηλεκτρολογο και του ειπε εναλλακτικη λυση βασει τεχνικων χαρακτηριστικων της μπαταριας είναι η μπαταρια που φορουσε το fjr1300 με το διαφορικο...είναι 20Α αλλα τραβάει 320cca, τα οποια είναι πολύ καλυτερα και δεν δημιουργουν κανενα θεμα στο ηλεκτρικο κύκλωμα της μοτο...Δεν ηταν σιγουρος όμως για τις διαστασεις της πραγμα που θα το ξεκαθαρισει ο μηχανικος μου σε λιγες μερες..Η μπαταρια αυτή είναι η GS αλλα κοστιζει 100 ευρω...κατά τη γνωμη του είναι ότι καλυτερο κυκλοφορει...αν σε ενδιαφερει αμεσα να μεινουμε σε επαφη με π.μ η σου δινω το τηλεφωνο του, ότι θελεις..

Προσωπικα θα την αλλαξω γιατι κάθε πρωι μου κανει κατι τσαλιμάκια, την εχω και 3 χρονια και βαλε..

Coyote.V
18/11/2016, 15:37
πηγα στο νέο μου μηχανικο και συζητησα το θεμα...εκεινος μιλησε με μια παλια καραβανα ηλεκτρολογο και του ειπε εναλλακτικη λυση βασει τεχνικων χαρακτηριστικων της μπαταριας είναι η μπαταρια που φορουσε το fjr1300 με το διαφορικο...είναι 20Α αλλα τραβάει 320cca, τα οποια είναι πολύ καλυτερα και δεν δημιουργουν κανενα θεμα στο ηλεκτρικο κύκλωμα της μοτο...Δεν ηταν σιγουρος όμως για τις διαστασεις της πραγμα που θα το ξεκαθαρισει ο μηχανικος μου σε λιγες μερες..Η μπαταρια αυτή είναι η GS αλλα κοστιζει 100 ευρω...κατά τη γνωμη του είναι ότι καλυτερο κυκλοφορει...αν σε ενδιαφερει αμεσα να μεινουμε σε επαφη με π.μ η σου δινω το τηλεφωνο του, ότι θελεις..

Προσωπικα θα την αλλαξω γιατι κάθε πρωι μου κανει κατι τσαλιμάκια, την εχω και 3 χρονια και βαλε..

Μήπως κάνει κάποιο λάθος; Είναι πιο μικρή σε διαστάσεις τα cca είναι 210... και τα αμπέρ 12

Εδώ του fjr http://yuasabatteries.com/battery.php?bID=B204&vID=3547

Εδώ του Varadero http://store.yuasabatteries.com/p/ytx20l αλλά η L είναι ίδιες σε διαστάσεις. Βασικά φοράμε την μεγαλύτερη μπαταρία αν δεν το έχεις καταλάβει.

sapila racing
18/11/2016, 15:44
Βασικά φοράμε την μεγαλύτερη μπαταρία αν δεν το έχεις καταλάβει.

Την μεγαλύτερη μπαταρία απ όλες τις μοτοσυκλέτες εννοείς? Αν εννοείς αυτό κάνεις μεγάλο λάθος.
To R75/6 μου έχει μπαταρία 28 Ah που ζυγίζει 7 κιλα. :eek:

zopas
18/11/2016, 15:45
τι να σου πω...να ειπε λαθος fjr?..ολοι κανουμε λαθη αλλα αυτος το προτεινε γιατι τις εχει δουλεψει..κατσε να το δω το θεμα και σε ενημερωνω..

Coyote.V
18/11/2016, 15:49
Τις καινούργιες;

Με αυτή την λογική η gs θα πρέπει να φοράει 50άρα ! Η Yuasa βγάζει μια 30 που δεν ξέρω που μπαίνει... και η αμέσως επόμενη είναι η 20άρα που φοράει το varadero

basilis_k6
18/11/2016, 20:34
και οι harley φοράνε κατι τέτοια θηρια. bigger is better ακομη και εκει

leo1964
18/11/2016, 23:05
τα κινεζικα γενικα ειναι θεμα -πολλης-τυχης
εχω παρει 2 μπαταριες ΟΥΕΚ σε τιμη ξεφτιλα και σε ποιοτητα jumbo και εχω μεινει κουτος με την αντοχη τους
η μια δουλευει σχεδον καθημερινα η αλλη βαζει μπρος το sr καθε 4-5 εβδομαδες

2 στις 2;
Δεν μπορεί να είναι σύμπτωση!

toyar
18/11/2016, 23:57
κι αλλη μια ΟΥΕΚ ενας φιλος με transalp 4 χρονια αλλα δεν την υπολογιζω γιατι δουλευει καθημερινα

virus
19/11/2016, 14:19
πιο παλια ειχα παρει δυο φορες την φθηνοτερη απο το πρακτικερ. και τις δυο φορες μου εβγαλε δυο χρονια αλλα την κυκλοφορουσα καθημερινα.

το καθημερινα παιζει τον σημαντικοτερο λογο στις μπαταριες

Bob_o_mastoras
19/11/2016, 18:25
Αλλαξτε τιτλο στο thread ρε!! Ακομα ψαρωνω και μπαινω να κραξω... :lol::lol:

Coyote.V
19/11/2016, 22:07
Αλλαξτε τιτλο στο thread ρε!! Ακομα ψαρωνω και μπαινω να κραξω... :lol::lol:

Κράξε ελεύθερα, για οτιδήποτε, γιαυτό το άνοιξα.

Acacius
20/11/2016, 00:54
Για να πηδήξω τελείως το θέμα... εγώ σε γενικές γραμμές ό,τι κινεζιά έχω πάρει μου έχει βγει καλό value for money. Απλά αποφεύγω να αγοράζω πράγματα με κόστος πάνω από εικοσάρικο (οπότε και να χαλάσει, υποφέρεται).

stefanos
20/11/2016, 08:31
Ακόμα και σε πράγματα ακριβά μια χαρά είναι.
Όταν σου λέει ο Σαρακάκης για μια gx200 υπέρ τετραπλάσια τιμή από τον Κινέζο, σταματάει κάθε συζήτηση για "ποιότητα".
Η όταν η Ιταλική αντλία αυτοκαταστρέφεται ανατινάζοντας τους πυκνωτές στο μοτέρ στα 2 χρόνια
γιατί να μην δώσω τα μισά για τον κινέζο (που ήδη δουλεύει πάνω από 2 χρόνια).
Μπορεί να είναι τεχνολογικά πίσω σε αρκετά πράγματα αλλά υπάρχουν πολλές εφαρμογές
που τα τεχνολογικά πίσω κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους

SHOOTER045
20/11/2016, 09:00
1)Πριν λιγα χρόνια για ενα yamaha cygnus,το οποίο ήθελε βαλβίδες και δεν βρίσκαμε( το ειχα ποσταρει και εδω/λυσεις που ειχαν προταθει για βαλβιδες απο αλλο μοντελο,ποιο εμπορικο και με το αναλογο μηχανουργειο δεν προτιμηθηκαν)πουθενά εντος Ελλάδας (εκτός απο αντ/πεια),και οι τιμές που ζηταγε η yamaha ηταν πολύ ψηλά(δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο) μετα απο ψάξιμο σε ebay κλπ.
Απο σελιδα σε σελίδα βγηκα σε εναν κινέζο βίοτεχνη.
Ο οποίος και στην πρώτη συνομιλία μπορούσε να τις φτιάξει !!!
Το πρόβλημα ηταν οτι η μικρότερη παραγγελία ηταν 100 κομμάτια.
Αφού ξανασυνομιλησαμε,του πρότεινα να μου φτιάξει δυο σετ και αν μείνω ικανοποιημένος θα έπαιρνα και τα 100.
Ε το μηχανάκι δουλεύει ακόμα με το πρωτο σετ βαλβίδες, όπως την πρώτη μέρα που έγινε επισκευή.
2)φορητό πομποδέκτη που έχω στην δουλειά μάρκας<puxing>
Είναι πανομοιότυπος με τον επώνυμο<midland>
Το μονο που αλλάζει είναι η μάρκα, αν κρυψω την μάρκα και τις δει κάποιος, δεν τις ξεχωρίζει.
Το puxing έχει γύρω στο 50αρικο,ενω η midland στοιχίζει υπερδιπλασια...
Απο αντοχή τον έχω πανω απο δεκαετία, μια φορά χρειάστηκα καντράν (κουμπάκια) και επειδή βιαζομουν τα πήρα απο Ελλάδα (midland)και όλα καλά.
3) κινητό lenovo το οποιο δεν ερχόταν Ευρώπη, αλλά είχε ελληνικό μενού.
Το πήρα για την κόρη μου,όταν έσπασε η οθόνη μου ζήτησαν εδώ αξία μεγαλύτερη απο το τηλ.Το παρατησα και πήρα άλλο.
4)Διάφορα μπλιμπλικια που έχω πάρει για το παπί, απο ρυθμιζόμενη μανέτα,σωληνάκι υψηλής, ψυγείο λαδιού κλπ.
Αποδυκνειουν τήν αντοχή τους καθημερινά.

Τα ίδια ακριβώς υπάρχουν και σε προθήκες ελληνικών καταστημάτων / δεν εξετάζουμε εδώ την διαφορά τιμής η οτι το ελληνικό μαγαζί πληρώνει φόρους, εφορία, μεταφορικά,υπαλλήλους κτλπ,το θέμα αγορες απο έξω η απο εδώ το εχουμε αναλύσει αλλού.Εδώ εξετάζουμε την αντοχή, ευτυχώς σε οτι έχω πάρει δεν μου βγήκε σκαρτο.