PDA

View Full Version : Πολύ ψηλό ρελαντί



Bladerunner
18/11/2016, 09:43
Τις τελευταίες μέρες, όταν το βάζω μπροστά το πρωί, το ρελαντί μένει καρφωμένο στις 2000 στρ. ακόμα κι αφού ζεσταθεί το μηχανάκι.

Για να πέσουν στις νορμάλ 1200-1300 δεν αρκεί το πολύ καλό ζέσταμα, αλλά πρέπει να το πηγαίνεις και μαλλιοκούβαρα έχοντας διαρκώς ψηλές στροφές!

Το καλό ζέσταμα, πάει στο καλό, έχω υπομονή. Το μαλλιοκούβαρα όμως πρωί-πρωί το φοβάμαι.

Το μηχανάκι είναι CBR 600RR του 05. Τι μπορεί να φταίει; Το tps παίζει ρόλο; Αν ναι, δεν θα έπρεπε να το κάνει συνέχεια κι όχι μόνο όταν είναι κρύο;

yiannis172
18/11/2016, 09:52
Καποιο θεμα υπαρχει με την Cold Idle Valve (η οπως αλλιως μπορει να λενε στη Honda,τη βαλβιδα κρυου ρελαντι),το αυτοματο τσοκ δηλαδη.

Κοιταξε το αμεσα,γιατι με το ''καλο ζεσταμα'' που υποθετω οτι εννοεις στατικο,μεγαλυτερη ζημια κανεις.

Bladerunner
18/11/2016, 09:55
Καποιο θεμα υπαρχει με την Cold Idle Valve (η οπως αλλιως μπορει να λενε στη Honda,τη βαλβιδα κρυου ρελαντι),το αυτοματο τσοκ δηλαδη.

Κοιταξε το αμεσα,γιατι με το ''καλο ζεσταμα'' που υποθετω οτι εννοεις στατικο,μεγαλυτερη ζημια κανεις.

Όχι στατικό. Όση ώρα και να το αφήσεις δεν πέφτουν οι στροφές. Μόνο στον δρόμο και με ιδιαίτερα σβέλτη οδήγηση πέφτουν.

Θα το κοιτάξω.

yiannis172
18/11/2016, 10:02
Επισης κατι σχετικο που εχει τυχει σε μενα (στο αυτοκινητο) και μου φαινεται πιθανη εμπλοκη του TPS....
Πολλες φορες κατα την πρωτη εκκινηση,οι στροφες πανε στις 2000 και σταθεροποιουνται...αυτο παρατηρησα οτι με μια κοφτη γκαζια σταματαγε και θελοντας να δω αν ηταν θεμα αποτομης αυξησης στροφων ή εντολης,εκανα το ιδιο αφου ειχα ξεκινησει με μια μεγαλη σχεση στο κιβωτιο,η οποια δε θα αφηνε να ανεβουν οι στροφες.
Το αποτελεσμα ηταν ιδιο,οποτε συμπερανα οτι οι στροφες επεφταν οταν γινοταν ενα ποσοστο ανοιγματος της πεταλουδας και οχι απαραιτητα αποτομη αυξηση στροφων (δεν εχει ηλεκτρογκαζο το αμαξι μου).

Bladerunner
18/11/2016, 10:10
παρατηρησα οτι με μια κοφτη γκαζια σταματαγε

Το δοκίμασα, δεν πιάνει.

Μόνο με συνεχές άνοιγμα και φορτίο επανέρχεται.

Διαβάζω πάντως ότι πολλά CBR το κάνουν κι έφταιγε σχεδόν πάντα η βαλβίδα αέρα (αυτό που έγραψες).

kostas777
18/11/2016, 10:33
Το είχε πάθει και το δικό μου, έστελνε το ρελαντί στις ...4000 και δεν έπεφτε με τίποτα

o teos
18/11/2016, 10:52
Mολις καθαρισα το φιλτρο του αερα και το πρωι μονο κραταει για 1 λεπτο στις 2000 και μετα πεφτει στις 1400..ανοιξε φιλτροκουτο ισως θελει καθαρισμα η φύσα η η ''βελονα'' του αισθητηρα..πριν το ανοιξω και καθαρισω δεν ανέβαινε στις 2000 ποτε το πρωι..αν το φιλτρο ειναι χαλια η θελει αντικατασταση ισως το επηρεάζει και για αυτο περνει σωστη ένδειξη αφου πας γρηγορα και τραβήξει αερα πολυ...λεω τωρα..επισης προβληματα τετοια εχω ακουσει αφου γινει καθαρισμα σε aftermarket φιλτρο και εχει παραπανίσιο λαδι παει πανω στη βελονα και δίνει λαθος ένδειξη...λεω τωρα..

theofilos888
18/11/2016, 11:39
Το επαθε προσφατα φιλος σε rr 08. Βαλβιδα ρελαντι. Αυτο το μοτερακι που κανει 160 ευρω.

Cpt. Haddock
18/11/2016, 12:28
Μόνο στον δρόμο και με ιδιαίτερα σβέλτη οδήγηση πέφτουν.

Αμα εισαι κουλάδι :p

Bladerunner
18/11/2016, 12:47
Αμα εισαι κουλάδι :p

Στρίψε σε στενό χωρίς καθόλου φρένο κινητήρα, και να επιταχύνει κιόλας το γαμίδι πριν την κορυφή! :lol:

sapila racing
18/11/2016, 12:58
Στρίψε σε στενό χωρίς καθόλου φρένο κινητήρα, και να επιταχύνει κιόλας το γαμίδι πριν την κορυφή! :lol:

Aδρεναλίνη τζάμπα! :lol:

Μαλλον θα έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα στην εισαγωγή. Αν το μπριζώσεις θα το έχει καταγράψει πιστεύω.
Μακάρι να είναι αυτό, γιατί δεν είναι ακριβός.

pipe_smoker
18/11/2016, 14:33
Στρίψε σε στενό χωρίς καθόλου φρένο κινητήρα, και να επιταχύνει κιόλας το γαμίδι πριν την κορυφή! :lol:

Αυτά τραβάω κι εγώ με το μεγάλο και στρίβω συμπλεκταριστός...
Τα μούτρα μου να δώ πότε θα τα φάω:lol:

Bladerunner
19/12/2016, 14:09
Νεότερα:

Το μηχανάκι έχει ψιλο-στρώσει. Συνεχίζει μεν να μην πέφτει το ρελαντί χωρίς φορτίο, αλλά αν το κυνηγήσεις μέχρι να ανεβάσει 75-80°C στρώνει αμέσως.
Όταν μάθω ακριβώς τι φταίει (και το διορθώσω), θα ενημερώσω.

(Για να "στρώνει" μόνο του, ή τυχαίο είναι ή για φίλτρο μου κάνει)

SHOOTER045
19/12/2016, 14:21
Εκτός και αν έχει maf sensor.
Ίσως οφείλεται και εκεί.
Παρόμοιο πρόβλημα μου έκανε το SUBARU.
Αν και είναι στα όρια της αλλαγής 150κ λέει και έχω 140.
Τον έβγαλα τον καθάρισμα με καθαριστικό επαφών χωρίς λάδι και έστρωσε.