PDA

View Full Version : Χτύπησαν και εγκατέλειψαν 28χρονο σε τροχαίο στην περιοχή της Νίκαιας



Billymuse
19/11/2016, 18:33
Έκκληση βοήθειας απευθύνουν οι συγγενείς του 28χρονου Γιάννη Παρδάλη (http://www.aek365.com/a-490620/xtuphsan-kai-egkateleipsan-28xrono-se-troxaio-fwto.htm), τον οποίο ασυνείδητος οδηγός αυτοκινήτου τραυμάτισε σοβαρά και εγκατέλειψε αιμόφυρτο στο οδόστρωμα στην περιοχή της Νίκαιας το βράδυ της 16ης Νοεμβρίου.

Επίσης όταν ήταν αιμόφυρτος του κλέψανε το κινητό κατα το ρεπορτάζ...

astroman76
19/11/2016, 18:39
Έκκληση βοήθειας απευθύνουν οι συγγενείς του 28χρονου Γιάννη Παρδάλη (http://www.aek365.com/a-490620/xtuphsan-kai-egkateleipsan-28xrono-se-troxaio-fwto.htm), τον οποίο ασυνείδητος οδηγός αυτοκινήτου τραυμάτισε σοβαρά και εγκατέλειψε αιμόφυρτο στο οδόστρωμα στην περιοχή της Νίκαιας το βράδυ της 16ης Νοεμβρίου.

Επίσης όταν ήταν αιμόφυρτος του κλέψανε το κινητό κατα το ρεπορτάζ...

πραγματικα κριμα σαν κοινωνια....

lleonidas
19/11/2016, 19:00
Είναι ένας δρόμος που περνάω συχνά αλλά δεν είχα μάθει για το ατύχημα αυτό.Πριν από λίγο το έδειξαν και στις ειδήσεις στην tv...και εκεί είπαν ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου πήγαινε ανάποδα,ότι υπάρχουν βίντεο από κάμερες οι οποίες έχουν καταγράψει το περιστατικό και ότι οι γιατροί αναγκάστηκαν να ακρωτηριάσουν το ένα πόδι.Αν ισχύει η κλοπή του κινητού,είναι κατάντια.
Μακάρι να βρεθεί ο οδηγός του zafira...δε θέλω να σκέφτομαι πώς νιώθει το παλικάρι που χτύπησε και οι συγγενείς του.

Bob_o_mastoras
19/11/2016, 19:01
:uplate:....

Tι να πω...;;; Ενταξει, το hit and run το εχουμε πλεον, δυστυχως, συνηθισει με τη συχνοτητα που συμβαινει... Αλλα να κλεψεις το κινητο απο τραυματια τροχαιου που βρισκεται αιμοφυρτος στο εδαφος...;; Δεν χωνευεται... :sick:

astroman76
19/11/2016, 19:21
Είναι ένας δρόμος που περνάω συχνά αλλά δεν είχα μάθει για το ατύχημα αυτό.Πριν από λίγο το έδειξαν και στις ειδήσεις στην tv...και εκεί είπαν ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου πήγαινε ανάποδα,ότι υπάρχουν βίντεο από κάμερες οι οποίες έχουν καταγράψει το περιστατικό και ότι οι γιατροί αναγκάστηκαν να ακρωτηριάσουν το ένα πόδι.Αν ισχύει η κλοπή του κινητού,είναι κατάντια.
Μακάρι να βρεθεί ο οδηγός του zafira...δε θέλω να σκέφτομαι πώς νιώθει το παλικάρι που χτύπησε και οι συγγενείς του.

λογικα θα βρουν και το αμαξι.. καθαρμα...

7Tolis
19/11/2016, 19:26
Πιο πιθανό είναι να εκσφενδονιστηκε το κινητό παρά να του το ψυρισε ο οδηγός. Εκτός αν του το πήρε κάποιος περαστικός.

Hayate
19/11/2016, 19:30
Τόλη στο ρεπορτάζ λέει οτι το παιδί ζήτησε να πάρουν απο το κινητό του την αδερφή του να ειδοποιήσει οτι χτύπησε ο αλλος πήρε ειδοποίησε και το τσέπωσε και άφησε το παλικάρι με κομμένο πόδι στο έλεος του...

Πραγματικά με κάτι τέτοια είναι που εξοργίζομαι...ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΟ εχει γινει ο κόσμος;

astroman76
19/11/2016, 19:30
Πιο πιθανό είναι να εκσφενδονιστηκε το κινητό παρά να του το ψυρισε ο οδηγός. Εκτός αν του το πήρε κάποιος περαστικός.

αυτος που πηρε τηλ στην Αδερφη του παιδιου το καβατσωσε...

lleonidas
19/11/2016, 19:31
λογικα θα βρουν και το αμαξι.. καθαρμα...
Λογικά αυτό θα γίνει εκτός και αν τον συμβουλέψει κάποιος δικηγόρος και παραδοθεί σύντομα.

Πιο πιθανό είναι να εκσφενδονιστηκε το κινητό παρά να του το ψυρισε ο οδηγός. Εκτός αν του το πήρε κάποιος περαστικός.

Εδώ (http://www.sport-fm.gr/article/xtupisan-kai-egkateleipsan-auton-ton-28xrono-se-troxaio-fwnaze-aboithitos-breite-to-podi-mou/3242981) αναφέρεται ότι
Μάλιστα σημειώθηκε και ένα απίστευτο περιστατικό. Ενώ ο 28χρονος ήταν πεσμένος στο έδαφος και βαριά τραυματισμένος, ζήτησε σε έναν περαστικό να καλέσει από το κινητό του την αδερφή του, προκειμένου να ενημερωθούν οι δικοί του για το τι συνέβη. Τότε ο άγνωστος άνδρας, έκανε το καθήκον του και στη συνέχεια έκλεψε το κινητό του νεαρού Γιάννη! Και εμένα μου φαίνεται τραβηγμένο αλλά τίποτα δεν αποκλείεται.

7Tolis
19/11/2016, 19:33
Μπορεί και από την ταραχη, τον πανικό να υπερισχυσε η μυικη μνήμη.

Τεσπα, Shit happens.

Edit:Κρίμα αν έγινε λαμογια πάντως.

thunder ace
19/11/2016, 19:38
:uplate:....

Tι να πω...;;; Ενταξει, το hit and run το εχουμε πλεον, δυστυχως, συνηθισει με τη συχνοτητα που συμβαινει... Αλλα να κλεψεις το κινητο απο τραυματια τροχαιου που βρισκεται αιμοφυρτος στο εδαφος...;; Δεν χωνευεται... :sick:
Μη το λες....καπου μεσα στο 80,στη Συγγρου εχει γινει ενας τρακος με αμαξια,βραδυ.
Περνωντας σταματαμε και κοιταγαμε τις λαμαρινες απο το ενα.
Ενας τυπος λοιπον βαζει το χερι μεσα απο τα σπασμενα τζαμια και βουταγε τις κασσετες που ειχαν σκορπισει δεξια και αριστερα μεσα στη καμπινα.
Και διπλα ακομα να φυγουν τα νοσοκομειακα.
Τι να πεις;τετοια ξεφτιλα!!!!

7Tolis
19/11/2016, 19:40
Βρε εδώ σε ατύχημα έσκασε μύτη ο ξεμπαρκος και είπε το ξέρω το θύμα και θα συνοδευσω και τελικά του έκλεψε τον χαρτοφύλακα ο αθεόφοβος. Άστα να πάνε.

leo1964
19/11/2016, 19:47
Κοινωνία σε τέλμα,δεν υπάρχει σωτηρία,σκατόψυχοι και παρτάκηδες,ΝΤΡΟΠΗ,αποβράσματα!!!

DAYMAN
19/11/2016, 21:47
τωρα αν πω οτι δεν πιστευω οτι καποιος θα εκλεβε το κινητο τραυματια;Ποσο μαλιστα αν ειναι Ελληνας -ναι ρε και οσοι θα μου την πεσετε τετοιοι ειναι για τον καιαδα και ειναι μαπασταρδεμενοι- δεν εχει αυτες τις αρχες αυτα τα αισθηματα αυτη την παιδεια οσο σκατοψυχος οσο και μεγαλωμενος στην ανεχεια ειναι οσο απο τελειωμενη οικογενεια σπαρμενος.Οι μεγαλυτεροι καταλαβαινουν τι εννοω.Δεν ημασταν ετσι ρε πστ μου.

Coyote.V
19/11/2016, 22:04
Και εγώ τι να πω με αυτά που διαβάζω;
Παρουσιάζεται αυτός που έκλεψε το κινητό ως μεγαλύτερος εγκληματίας από αυτόν που τον χτύπησε και τον παράτησε.

Ίσως έγινε με μηχανική κίνηση μέσα στον πανικό και να του το επιστρέψει.

DAYMAN
19/11/2016, 22:07
Και εγώ τι να πω με αυτά που διαβάζω;
Παρουσιάζεται αυτός που έκλεψε το κινητό ως μεγαλύτερος εγκληματίας από αυτόν που τον χτύπησε και τον παράτησε.

Ίσως έγινε με μηχανική κίνηση μέσα στον πανικό και να του το επιστρέψει.

για κανεναν απο τους 2 δεν θα δακρυζα Coyote.V

Coyote.V
19/11/2016, 22:09
Ούτε και εγώ. Απλά θέλω να πιστεύω ότι έγινε κατά λάθος.

mikes
19/11/2016, 22:09
τωρα αν πω οτι δεν πιστευω οτι καποιος θα εκλεβε το κινητο τραυματια;Ποσο μαλιστα αν ειναι Ελληνας -ναι ρε και οσοι θα μου την πεσετε τετοιοι ειναι για τον καιαδα και ειναι μαπασταρδεμενοι- δεν εχει αυτες τις αρχες αυτα τα αισθηματα αυτη την παιδεια οσο σκατοψυχος οσο και μεγαλωμενος στην ανεχεια ειναι οσο απο τελειωμενη οικογενεια σπαρμενος.Οι μεγαλυτεροι καταλαβαινουν τι εννοω.Δεν ημασταν ετσι ρε πστ μου.
εγω από την άλλη πιστευω ότι μονο ελληνας θα μπορουσε να κανει κατι τετοιο... παιζει βεβαια και πανω στη ταραχη ο ανθρωπος να το πηρε μαζι του καταλαθος και να το επιστρεψει, αλλα αν κλαπηκε με αυτό το τροπο, μονο ελληνας θα το εκανε!

aetomenios
19/11/2016, 22:27
Εδω μιλαει αναλυτικα ο πατερας του παιδιού...http://www.star.gr/Pages/Ellada.aspx?art=347270&artTitle=chtypisan_kai_egkateleipsan_afton_ton_28chrono_se_trochaio_fonaze_avoithitos_vreite_to_podi _mou

virus
19/11/2016, 23:09
χτυπας ανθρωπο και φευγεις. ΤΡΑΓΙΚΟ πραγματικα :(

tzimidis
19/11/2016, 23:10
.......Δεν ημασταν ετσι ρε πστ μου.


1)Paliotera oxi. Den imastan etsi.
tora min tin psaxneis.


2)mou exei tyxei otan stamatisa se troxaio stin e.o. sto kiato.
sikosa ena zeygari gyalia iliou gia na min ta patisei kaneis kai xalasoun.
molis eida to thyma, apo to sok ta kratousa misi ora sto xeri. Eykola kapoios tha nomize oti pao na ta fao.

3)Bebaia, kai mixanika na to ebale to kinito stin tsepi kapoios, ante tora na emfanistei na to epistrepsei.

an kai to theoro poly pithano na pseiristike skopima.

MG-KTiNoS
19/11/2016, 23:19
Είναι κάτι φάσεις που ελπίζω πραγματικά να υπάρχει ΘΕός
:(

υγ
Ξέρεις κάποιος να μου πει γιατί γίναμε έτσι?

basilis_k6
19/11/2016, 23:20
μαλλον απλα το κρατησε και το ξεχασε. οπως επισης θεωρω θεμα ωρων να βρουνε το αμαξι. ειδικα αν οντως ηταν ασημι ζαφυρα.

astroman76
20/11/2016, 11:46
μαλακιες το κρατησε και ξεχασε? ποιος απο εδω μεσα θα του εδηνε το τηλ καποιος που ειχε τροχαιο και εσυ φεβγεις με το κινητο στο χερι... θα το εδηνα στο ασθενοφορο σε καποιον απο την οικογενια του και αν το ρκατα καβατσα οπως θα εκανα και ενα κρανος κτλ το πρωτο που θα εκανα θα ητανε να παω το αλλο πρωι στην αστυνομια η νοσοκομειο να βρω το ατομο να του τα δωσω (νομιζω ενα παιδι εδω μεσα ειχε γραψει οτι ειχε το κρανος απο καποιο παιδι που ειχε τρακαρει..) αυτος ειναι ο σωστος τροπος ολλα τα αλλα ειναι ΛΑΜΟΓΙΑ και στην Ελλαδα ειναι τεχνη πλεον..

atom_smasher
20/11/2016, 13:06
Μη το λες....καπου μεσα στο 80,στη Συγγρου εχει γινει ενας τρακος με αμαξια,βραδυ.
Περνωντας σταματαμε και κοιταγαμε τις λαμαρινες απο το ενα.
Ενας τυπος λοιπον βαζει το χερι μεσα απο τα σπασμενα τζαμια και βουταγε τις κασσετες που ειχαν σκορπισει δεξια και αριστερα μεσα στη καμπινα.
Και διπλα ακομα να φυγουν τα νοσοκομειακα.
Τι να πεις;τετοια ξεφτιλα!!!!


Βρε εδώ σε ατύχημα έσκασε μύτη ο ξεμπαρκος και είπε το ξέρω το θύμα και θα συνοδευσω και τελικά του έκλεψε τον χαρτοφύλακα ο αθεόφοβος. Άστα να πάνε.


τωρα αν πω οτι δεν πιστευω οτι καποιος θα εκλεβε το κινητο τραυματια;Ποσο μαλιστα αν ειναι Ελληνας -ναι ρε και οσοι θα μου την πεσετε τετοιοι ειναι για τον καιαδα και ειναι μαπασταρδεμενοι- δεν εχει αυτες τις αρχες αυτα τα αισθηματα αυτη την παιδεια οσο σκατοψυχος οσο και μεγαλωμενος στην ανεχεια ειναι οσο απο τελειωμενη οικογενεια σπαρμενος.Οι μεγαλυτεροι καταλαβαινουν τι εννοω.Δεν ημασταν ετσι ρε πστ μου.


1)Paliotera oxi. Den imastan etsi.


Περαστικά στο παιδί

panGS
20/11/2016, 15:50
Σύντροχοι το βάζω από εκεί που το διάβασα .
Αυτόν τον υπάνθρωπο πρέπει να τον κρεμάσουν...


http://www.aek365.com/a-490620/xtuphsan-kai-egkateleipsan-28xrono-se-troxaio-fwto.htm







(Αν υπάρχει πρόβλημα με το ποστ ας το σβήσουν οι διαχειριστές).

SHOOTER045
20/11/2016, 16:32
Τι είναι ποιο ειδεχθές?
Οτι τον χτύπησαν και τον εγκατέλειψαν η οτι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση του και του έκλεψαν το κινητό?
Περαστικά στο παλικάρι κατ αρχήν.
Δυστυχώς δεν τον λένε Τσίπρα, Σταθακη κτλπ.
Να θυμισω οτι πριν λίγο καιρό η μάνα του πρωθυπουργού έπεσε θύμα κλοπής/της άρπαξαν την τσάντα.
Τοτε τι υπερκοριους εβαλαν ,τι ηλεκτρονικών εγκλημάτων, δορυφόρους κτλπ.
Και βρέθηκε η τσάντα σε χρόνο DT.
Δηλαδή τώρα δεν μπορούν και να μπαγλαρωσουν το αρχ@δ@?

devil's animal
20/11/2016, 17:50
περαστικα του παιδιου...

λυπη και θυμος για την καταντια μας...

Δεινόσαυρος
20/11/2016, 18:12
Ξέρεις κάποιος να μου πει γιατί γίναμε έτσι?

Δεν νομίζω να «έγινε κάτι» και να γίναμε έτσι.
Πάντα έτσι ήμασταν, δεν έριξε κανείς κάτι στη δεξαμενή ύδρευσης.
Απλά παλιά, ή υπό άλλες συνθήκες υπήρχαν περιθώρια που κρύβαν την πιο ωμή όψη της πραγματικότητας.
Όταν τα περιθώρια εξαντλούνταν, άλλαζε η φάση, βλ. π.χ. Κατοχή.

Και φυσικά δεν είμαστε ούτε ήμασταν όλοι πάντα έτσι. Αλλά στην πλειοψηφία παίζει άνετα να ήταν.
Δες Νεο-Ελληνική ιστορία. Λαμόγια από την πρώτη στιγμή.
Απλά επικρατούσε ένα αστικό παραμύθι περί φιλότιμου στην "καλή κοινωνία", και κάτι άλλα τέτοια τερπνά.

Εγώ πάντως θυμάμαι όταν είχα πρωτοβρεθεί Ευρώπη, πιτσιρικάς, στα λεητ70ς, όλοι μου λέγαν - κοίτα μη σου ξεφύγει οτι είσαι Έλληνας, μας έχουν πάρει πρέφα από καιρού...

Γενικά βλέπουμε το παρελθόν κάπως ρόδινα, ανθρώπινη φύση γαρ...

Billymuse
23/11/2016, 12:08
Aν χωράνε ''καλά'' νέα σε αυτη την ιστορία, μάλλον κάτι έχουμε (http://www.aek365.com/a-491190/brethhke-o-odhgo-pou-xtuphse-kai-egkateleipse-ton-28xrono-sth-nikaia.htm)..

Ζεύκας
23/11/2016, 14:36
Aν χωράνε ''καλά'' νέα σε αυτη την ιστορία, μάλλον κάτι έχουμε (http://www.aek365.com/a-491190/brethhke-o-odhgo-pou-xtuphse-kai-egkateleipse-ton-28xrono-sth-nikaia.htm)..

τι καλά νέα; μέχρι να αλλάξει η νομοθεσία δεν πρόκειται να δει άσπρη μέρα αυτός ο τόπος

Coyote.V
23/11/2016, 14:48
Όλα καλά, αλλά γιατί αφού τον γνωρίζουν δεν τον συλλαμβάνουν παρά κάνουν έκκληση να παραδοθεί;

BLiTzER
23/11/2016, 14:49
Δεν τον βρίσκουν.

byron
23/11/2016, 14:51
τι καλά νέα; μέχρι να αλλάξει η νομοθεσία δεν πρόκειται να δει άσπρη μέρα αυτός ο τόπος

Δεν χρειάζεται κάτι τρομερό. Πέραν του ποινικού/αστικού μέρους που έτσι κι αλλιώς υπάρχει, η κατάσχεση διπλώματος για πάντα σε όσους εγκαταλείπουν τον τόπο ατυχήματος, θα ήταν μια καλή αρχή.
Η πρόκληση ατυχήματος δεν είναι προμελετημένη πράξη, γιαυτό και αντιμετωπίζεται ως πλημμέλημα. Η εγκατάλειψη όμως είναι κάτι άλλο, εφόσον προυποθέτει συνειδητή ενέργεια.

Δεν θα ξεχάσω εκείνο το ρεμάλι με την Porsche που είχε σκοτώσει δύο ανθρώπους πέφτοντας πάνω τους στην Βουλιαγμένης, και μετά από ένα-δύο χρόνια είχε σκοτώσει την έγκυο κοπέλλα στην Γλυφάδα.

Ζεύκας
23/11/2016, 14:58
Δεν χρειάζεται κάτι τρομερό. Πέραν του ποινικού/αστικού μέρους που έτσι κι αλλιώς υπάρχει, η κατάσχεση διπλώματος για πάντα σε όσους εγκαταλείπουν τον τόπο ατυχήματος, θα ήταν μια καλή αρχή.
Η πρόκληση ατυχήματος δεν είναι προμελετημένη πράξη, γιαυτό και αντιμετωπίζεται ως πλημμέλημα. Η εγκατάλειψη όμως είναι κάτι άλλο, εφόσον προυποθέτει συνειδητή ενέργεια.

Δεν θα ξεχάσω εκείνο το ρεμάλι με την Porsche που είχε σκοτώσει δύο ανθρώπους πέφτοντας πάνω τους στην Βουλιαγμένης, και μετά από ένα-δύο χρόνια είχε σκοτώσει την έγκυο κοπέλλα στην Γλυφάδα.

να είσαι μεθυσμένος, να παρασέρνεις στο πεζοδρόμιο άνθρωπο, να τον σκοτώνεις, να τον εγκαταλείπεις και να δικάζεσαι για ΦΟΝΟ ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ που είναι ΠΛΗΜΜΕΛΗΜΑ.

να αφήνεις ορφανά παιδιά, μάνα θα θάβει το παιδί της και εσύ να κάνεις διακοπές στη μύκονο.

γαμώ το δικαστικό σύστημα γαμώ

basilis_k6
23/11/2016, 15:31
να είσαι μεθυσμένος, να παρασέρνεις στο πεζοδρόμιο άνθρωπο, να τον σκοτώνεις, να τον εγκαταλείπεις και να δικάζεσαι για ΦΟΝΟ ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ που είναι ΠΛΗΜΜΕΛΗΜΑ.

να αφήνεις ορφανά παιδιά, μάνα θα θάβει το παιδί της και εσύ να κάνεις διακοπές στη μύκονο.

γαμώ το δικαστικό σύστημα γαμώ

δεν ειναι η εγκαταλειψη εκ προμελετης. Παρόλα αυτα θα έπρεπε η εγκαταλειψη να αντιμετωπίζεται ως κακουργημα και να έχει πολύ χοντρη ποινη. Βεβαια η δικαιοσυνη αγοράζεται. Πάλι διακοπες στη μυκονο θα κανεις αν ειχες τα λεφτα για πορσε.

alexis_d
23/11/2016, 15:51
να είσαι μεθυσμένος, να παρασέρνεις στο πεζοδρόμιο άνθρωπο, να τον σκοτώνεις, να τον εγκαταλείπεις και να δικάζεσαι για ΦΟΝΟ ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ που είναι ΠΛΗΜΜΕΛΗΜΑ.

να αφήνεις ορφανά παιδιά, μάνα θα θάβει το παιδί της και εσύ να κάνεις διακοπές στη μύκονο.

γαμώ το δικαστικό σύστημα γαμώ

Και το δικαστικό σύστημα μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι,απαρτίζεται από άτομα τα οποία με την σειρά τους είναι μέρος του συνόλου και κατ επέκταση της κοινωνίας.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ξενίζει ρε Μπάμπη!
Ήταν είναι και θα είναι ετσι και χειρότερα.Όχι μόνο σε αυτό τον τομέα αλλά σε όλους.Το σύνολο των "πραγμάτων"στην Ελλάδα είναι προβληματικά.Δεν άλλαξε τίποτα τόσα χρόνια,δεν θα αλλάξει ποτέ,αυτοί που μπορούν να το αλλάξουν δεν θέλουν.
Δηλαδή τα αλλοδαπά στα εξωτερικά γιατί απλά δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα;Γιατί πολύ απλά ισχύουν νόμοι και κανόνες για όλους.

SHOOTER045
23/11/2016, 15:56
δεν ειναι η εγκαταλειψη εκ προμελετης. Παρόλα αυτα θα έπρεπε η εγκαταλειψη να αντιμετωπίζεται ως κακουργημα και να έχει πολύ χοντρη ποινη. Βεβαια η δικαιοσυνη αγοράζεται. Πάλι διακοπες στη μυκονο θα κανεις αν ειχες τα λεφτα για πορσε.

Οταν προκαλείς ατύχημα (έστω απο αμέλεια)
Και φεύγεις απο τον τόπο του ατυχήματος, δεν είναι προμελετημένο?
Εν βρασμώ έγινε?

astroman76
23/11/2016, 15:58
Και το δικαστικό σύστημα μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι,απαρτίζεται από άτομα τα οποία με την σειρά τους είναι μέρος του συνόλου και κατ επέκταση της κοινωνίας.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ξενίζει ρε Μπάμπη!
Ήταν είναι και θα είναι ετσι και χειρότερα.Όχι μόνο σε αυτό τον τομέα αλλά σε όλους.Το σύνολο των "πραγμάτων"στην Ελλάδα είναι προβληματικά.Δεν άλλαξε τίποτα τόσα χρόνια,δεν θα αλλάξει ποτέ,αυτοί που μπορούν να το αλλάξουν δεν θέλουν.
Δηλαδή τα αλλοδαπά στα εξωτερικά γιατί απλά δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα;Γιατί πολύ απλά ισχύουν νόμοι και κανόνες για όλους.

σωστα για πιο απλα πραγματα χανεις διπλωματα εκει για τετοιες φασεις εχει φυλακη...

https://www.french-property.com/guides/france/driving-in-france/driving-offences/

τσουχτερα ποσα και τα εφαρμοζουν :cry:

SHOOTER045
23/11/2016, 16:02
Έτσι
Αφαίρεση διπλώματος ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ
όπως σε αυτή http://policenet.gr/article/%CE%BC%CE%B5%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5-19%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%88%CE%B5
Η σε όλες τις παρόμοιες χωρίς εξαίρεση.
Τώρα για ποινές οι νομοθέτες ξέρουν περισότερα

Ζεύκας
23/11/2016, 16:06
Και το δικαστικό σύστημα μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι,απαρτίζεται από άτομα τα οποία με την σειρά τους είναι μέρος του συνόλου και κατ επέκταση της κοινωνίας.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε ξενίζει ρε Μπάμπη!
Ήταν είναι και θα είναι ετσι και χειρότερα.Όχι μόνο σε αυτό τον τομέα αλλά σε όλους.Το σύνολο των "πραγμάτων"στην Ελλάδα είναι προβληματικά.Δεν άλλαξε τίποτα τόσα χρόνια,δεν θα αλλάξει ποτέ,αυτοί που μπορούν να το αλλάξουν δεν θέλουν.
Δηλαδή τα αλλοδαπά στα εξωτερικά γιατί απλά δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα;Γιατί πολύ απλά ισχύουν νόμοι και κανόνες για όλους.

δεν με ξενίζει, το έχω νιώσει.

alexis_d
23/11/2016, 16:09
Έτσι
Αφαίρεση διπλώματος ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ
όπως σε αυτή http://policenet.gr/article/%CE%BC%CE%B5%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B5-19%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%88%CE%B5
Η σε όλες τις παρόμοιες χωρίς εξαίρεση.
Τώρα για ποινές οι νομοθέτες ξέρουν περισότερα

Οκ μαζί σου.Με την αφαίρεση διπλώματος έλυσες το πρόβλημα;Το πρόβλημα είναι γενικό και πολυπαραγοντικό.
Και η αλήθεια είναι πως ναι αυτοί ξέρουν περισσότερα..Ειδικά όταν οι αναθεωρήσεις των ποινών γίνονται με "ειδικούς" γνώμονες.

Tycho Moon
23/11/2016, 16:24
Εδώ βγαίνουν έξω αυτοί που έχουν εγκληματήσει. Θα μπουν μέσα αυτοί που προκάλεσαν τροχαίο, - "απλώς" - τραυμάτησαν και την κοπάνησαν???

Τί λέμε τώρα...

DAYMAN
23/11/2016, 16:26
η ποινη καποτε ηταν καθειρξη.Ποτε και ποιος τον αλλαξε τον νομο οεο;Ποιος ο λογος;Ποιος ο ρολος (τοτε) της δικαιοσυνης; Ποιοι βολευτηκαν; υπαρχει μια τρομερη ιστορια καπου στην Σαμο.
Επισης για εμενα η πιο ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΗ αποφαση ηταν αυτη που πηρε οχι το δικαστηριο αλλα αυτος ο πατερας αφηνοντας εν ζωη ομως 2 ακομα καθηκια της εδρας.
http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/dikastiko_gkran_gkiniol_gia_to_makeleio_tou_1993_sto_rouf-64379320/


υ.γ επειδη καποιοι θα θιχτουν και θα αρχισουν τα .........δεν ειναι λυση,δημοκρατια εχουμε ,δεν ειναι λυση αυτη και παπαρια μαντολες τους λεω εκ' των προτερων ....αντε γαργαληθειτε ρε μαγκες.:smokin:

Hayate
23/11/2016, 16:27
Δεν χρειάζεται κάτι τρομερό. Πέραν του ποινικού/αστικού μέρους που έτσι κι αλλιώς υπάρχει, η κατάσχεση διπλώματος για πάντα σε όσους εγκαταλείπουν τον τόπο ατυχήματος, θα ήταν μια καλή αρχή.
Η πρόκληση ατυχήματος δεν είναι προμελετημένη πράξη, γιαυτό και αντιμετωπίζεται ως πλημμέλημα. Η εγκατάλειψη όμως είναι κάτι άλλο, εφόσον προυποθέτει συνειδητή ενέργεια.

Δεν θα ξεχάσω εκείνο το ρεμάλι με την Porsche που είχε σκοτώσει δύο ανθρώπους πέφτοντας πάνω τους στην Βουλιαγμένης, και μετά από ένα-δύο χρόνια είχε σκοτώσει την έγκυο κοπέλλα στην Γλυφάδα.

Που αν δεν κάνω λάθος ήταν γνωστής οικογενείας το παλικάρι που την είχε...

basilis_k6
23/11/2016, 16:37
Οταν προκαλείς ατύχημα (έστω απο αμέλεια)
Και φεύγεις απο τον τόπο του ατυχήματος, δεν είναι προμελετημένο?
Εν βρασμώ έγινε?

εν βρασμω ειναι ορος μονο για ανθρωποκτονια νομιζω. Ομως ναι η εγκαταληψη δεν μπορει να σταθει σαν πραξη που εγινε σε ψυχικη ηρεμια. Ομως ο υπατιος ενος ατυχηματος (πλημμελημα) σε συνδιασμο με την εγκαταλειψη (πλημμελημα) θα έπρεπε να ειναι δικάζεται για κακουργημα.

SHOOTER045
23/11/2016, 16:48
εν βρασμω ειναι ορος μονο για ανθρωποκτονια νομιζω. Ομως ναι η εγκαταληψη δεν μπορει να σταθει σαν πραξη που εγινε σε ψυχικη ηρεμια. Ομως ο υπατιος ενος ατυχηματος (πλημμελημα) σε συνδιασμο με την εγκαταλειψη (πλημμελημα) θα έπρεπε να ειναι δικάζεται για κακουργημα.

Το ξέρω φίλε μου.
Την σκέψη μου έγραψα.
Όταν κάποιος ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ εγκαταλείπει τόπο ατυχήματος, με θύματα (τραυματίες)είναι έγκλημα, και σαν τέτοιο θα έπρεπε να λογίζεται

7Tolis
23/11/2016, 17:20
Που αν δεν κάνω λάθος ήταν γνωστής οικογενείας το παλικάρι που την είχε...
Ο φούρνος είναι γνωστός. Το θυμάμαι το αμάξι. Μακελειό είχε γίνει εκεί.

taisteal
23/11/2016, 17:27
Σύμφωνα με μαρτυρίες ο οδηγός άνοιξε την πόρτα έριξε μια ματιά στην κοπέλα που ήταν χτυπημένη στο δρόμο και έφυγε, εγκαταλείποντας το σημείο. Κάποιοι λένε ότι τον άκουσαν να λέει «φεύγω γιατί είμαι μεθυσμένος».

Εξω από το σπίτι μου αυτό σήμερα..

http://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/52422-lamia-methysmenos-odigos-paresyre-kai-travmatise-sovara-19xroni

amyroukai
23/11/2016, 17:31
Που αν δεν κάνω λάθος ήταν γνωστής οικογενείας το παλικάρι που την είχε...

Όπως και ο άλλος με το S3 στην Κηφισίας.

7Tolis
23/11/2016, 17:36
Ήθελα να ήξερα ποιος μαλακας πήγε με το κουτάλι να γυρίσει τη γλώσσα. Με πιρούνι γίνεται όλοι το ξέρουν αυτό.

skylaros
23/11/2016, 17:48
Ήθελα να ήξερα ποιος μαλακας πήγε με το κουτάλι να γυρίσει τη γλώσσα. Με πιρούνι γίνεται όλοι το ξέρουν αυτό.

Παλιά στην αστυνομία (60ς και είχε μείνει και στα 70ς) έλεγαν ότι αν δουν γυναίκα με κρίση πανικού να της βάλουν δάχτυλο γιατί η κρίση αυτή είναι αποχή από σεξ. Κάπως έτσι έχει μείνει και αυτό με τις γλώσσες και τα κουτάλια, οι σφαλιάρες κλπ.

thunder ace
23/11/2016, 17:56
η ποινη καποτε ηταν καθειρξη.Ποτε και ποιος τον αλλαξε τον νομο οεο;Ποιος ο λογος;Ποιος ο ρολος (τοτε) της δικαιοσυνης; Ποιοι βολευτηκαν; υπαρχει μια τρομερη ιστορια καπου στην Σαμο.
Επισης για εμενα η πιο ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΗ αποφαση ηταν αυτη που πηρε οχι το δικαστηριο αλλα αυτος ο πατερας αφηνοντας εν ζωη ομως 2 ακομα καθηκια της εδρας.
http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/dikastiko_gkran_gkiniol_gia_to_makeleio_tou_1993_sto_rouf-64379320/


υ.γ επειδη καποιοι θα θιχτουν και θα αρχισουν τα .........δεν ειναι λυση,δημοκρατια εχουμε ,δεν ειναι λυση αυτη και παπαρια μαντολες τους λεω εκ' των προτερων ....αντε γαργαληθειτε ρε μαγκες.:smokin:
Ναι ρε γαμωτω ,την θυμαμαι ΠΟΛΥκαλα την υποθεση και ειχα σκυλιασει για την αντιμετοπιση του κρατους.Για μενα ο πατερας του παιδιου που τα εκανε πουτανα ολα,ειναι ακομα ψηλα στη συνειδηση μου.Τελεια και παυλα.

byron
23/11/2016, 19:55
Μην ακούω και διαβάζω μπούρδες μάγκες. Ο τραγικός πατέρας, σκότωσε δυο δικηγόρους που φαντάζομαι έκαναν την δουλειά τους, δεν ήταν οι δράστες.

Τις μαλακίες με τα κουμπουρια και λοιπές μαγκιές του Hollywood, τις αφήνω ασχολιαστες. Για κανένα καφενείο που συναγωνίζονται ποιος θα πετάξει την μεγαλύτερη παπάρα για να κερδίσει τα μπράβο της ομηγυρης καλά είναι.
Όταν σου χώσει ο άλλος στη μούρη την κάνη επειδή γουστάρει, τότε συζητάμε για τα περί δικαίου αίσθημα.

Δεινόσαυρος
23/11/2016, 20:24
Μην ακούω και διαβάζω μπούρδες μάγκες. Ο τραγικός πατέρας, σκότωσε δυο δικηγόρους που φαντάζομαι έκαναν την δουλειά τους, δεν ήταν οι δράστες.

Μάλλον εξαρτάται από το τι «φαντάζεται» ο καθένας οτι ήταν η «δουλειά τους».
Αν ο τραγικός πατέρας - όπως ο ίδιος τον αποκαλείς - «φαντάστηκε» οτι τα παίρνουν χοντρά κοροϊδεύοντας τους πάντες και τα πάντα σε κάθε επίπεδο, δεν θέλει πολλά για να καταλάβεις την - έστω απελπισμένη - πράξη του.

Πάντως το θεωρώ κάπως απαξιωτικό να χαρακτηρίζεις ως «μπούρδες» τις απόψεις ανθρώπων που ίσως καταλαβαίνουν καλύτερα αυτό που εσένα σου δημιουργεί πρόβλημα.

Εγώ νομίζω μάλλον οτι το απόλυτο μούδιασμα και και απανθρωποίηση παράγονται όταν καταστέλλονται ολοκληρωτικά αυτά τα δυνατά, ακραία συναισθήματα, συνήθως είτε γιατί δεν βολεύει τον καθωσπρεπισμό μας, είτε την την ιδέα μας για το πως θέλουμε να μας φαίνεται η κοινωνική τάξη, είτε γιατί απλά θίγονται συμφέροντά μας.

Αν όμως κάποια στιγμή εκραγούνε, (απουσίᾳ δικλείδας ασφαλείας) δεν πρέπει να μας φαίνεται ούτε παράξενο, ούτε «μπούρδα», αλλά απλά η φυσιολογικότατη - και ίσως αναπόφευκτη - έκβαση των πραγμάτων.



Σε κάποιο βαθμό αυτό το βλέπουμε και στην σημερινή παγκόσμια πολιτική με την αντίδραση στην αποπνικτική «πολιτική ορθότητα».

DAYMAN
23/11/2016, 20:30
Μην ακούω και διαβάζω μπούρδες μάγκες. Ο τραγικός πατέρας, σκότωσε δυο δικηγόρους που φαντάζομαι έκαναν την δουλειά τους, δεν ήταν οι δράστες.

Τις μαλακίες με τα κουμπουρια και λοιπές μαγκιές του Hollywood, τις αφήνω ασχολιαστες. Για κανένα καφενείο που συναγωνίζονται ποιος θα πετάξει την μεγαλύτερη παπάρα για να κερδίσει τα μπράβο της ομηγυρης καλά είναι.
Όταν σου χώσει ο άλλος στη μούρη την κάνη επειδή γουστάρει, τότε συζητάμε για τα περί δικαίου αίσθημα.

μην εισαι σιγουρος οτι εκαναν την δουλεια τους τιμια.Κατι ξερω πρωην ενστολος ημουν και στον κυκλο μας ειναι γνωστα καποια ονοματα που κινουν τα νηματα στα στρατοδικεια.
Χασε παιδι - 5 χαθηκαν-και ζητα το δικιο σου απο την δικαιοσυνη η οποια δεν κανει καλα την δουλεια της και τοτε κρινε την παπαρα.Αισθανεσαι οτι δεν σε αδικει το πως λειτουργει το παρακρατος της δικαιοσυνης;Τελος παντων αποψη σου σεβαστη απο πλευρα μου.Εγω δεν θεωρω καθολου παπαρα το να αποδιδεις δικαιοσυνη σε ενα σαπιο συστημα. Οι παρενεργειες της σαπιλα παραμενουν και σημερα.Καθημερινα ζουμε και ολοι μας βιωνουμε τον φοβο οτι καποιος παπαρας θα μας παρει την ζωη.Συμφωνεις;

SHOOTER045
23/11/2016, 20:43
Μάλλον εξαρτάται από το τι «φαντάζεται» ο καθένας οτι ήταν η «δουλειά τους».
Αν ο τραγικός πατέρας - όπως ο ίδιος τον αποκαλείς - «φαντάστηκε» οτι τα παίρνουν χοντρά κοροϊδεύοντας τους πάντες και τα πάντα σε κάθε επίπεδο, δεν θέλει πολλά για να καταλάβεις την - έστω απελπισμένη - πράξη του.

Πάντως το θεωρώ κάπως απαξιωτικό να χαρακτηρίζεις ως «μπούρδες» τις απόψεις ανθρώπων που ίσως καταλαβαίνουν καλύτερα αυτό που εσένα σου δημιουργεί πρόβλημα.

Εγώ νομίζω μάλλον οτι το απόλυτο μούδιασμα και και απανθρωποίηση παράγονται όταν καταστέλλονται ολοκληρωτικά αυτά τα δυνατά, ακραία συναισθήματα, συνήθως είτε γιατί δεν βολεύει τον καθωσπρεπισμό μας, είτε την την ιδέα μας για το πως θέλουμε να μας φαίνεται η κοινωνική τάξη, είτε γιατί απλά θίγονται συμφέροντά μας.

Αν όμως κάποια στιγμή εκραγούνε, (απουσίᾳ δικλείδας ασφαλείας) δεν πρέπει να μας φαίνεται ούτε παράξενο, ούτε «μπούρδα», αλλά απλά η φυσιολογικότατη - και ίσως αναπόφευκτη - έκβαση των πραγμάτων.



Σε κάποιο βαθμό αυτό το βλέπουμε και στην σημερινή παγκόσμια πολιτική με την αντίδραση στην αποπνικτική «πολιτική ορθότητα».

Οφ τοπικ
Οι δικηγόροι ερμηνεύουν τον νόμο.
Ψάχνουν δεδικασμένα η παραθυράκια του νομού.
Ο ίδιος δικηγόρος που αθωώνει τον.εγκληματία, μπορεί.μετά απο λίγες μέρες να<χωσει> εναν άλλο φυλακή.
Μην ακούω μλκιες.
Συνήθως αυτοί που εκπροσώπουν τομάρια είναι 5/10 καλοί
Άλλοι τόσοι είναι απο απέναντι.
Είναι.γνωστό οτι αμα θες να.κερδισεις υπόθεση παίρνεις κάποιον απο αυτούς
Να μου.πείτε οτι <διαλέγουν> έδρες( μπροστά μου λέει δικηγόρος σε κατηγορούμενο<φύγε, η έδρα θα μας τσακίσει>,και όταν τους φώναξε τον παρουσίασε άρρωστο-περιπου-)
Και στην επόμενη εκδίκαση έπεσε πολυυυυ ποιο μαλακά.

Δεινόσαυρος
23/11/2016, 20:54
Οφ τοπικ
Οι δικηγόροι ερμηνεύουν τον νόμο.
[..]
Μην ακούω μλκιες.

Ποιές είναι οι μλκιες που ακούς;
Το οτι το πήρε στο κρανίο ο άλλος που η δικαιοσύνη (έστω και μόνο στην περίπτωσή του) ήταν ΓΤΠΚ;
Έ σύρε εσύ εξήγησέ του οτι κακώς τα παρεξήγησε τα πράγματα και το κράτος είναι καλό και η μόνη του έννοια είναι η πρόνεια ολονών μας, και δεν υπάρχει πρόβλημα και όλα είναι Α-ΟΚ,

Είμαι σίγουρος οτι θα καταλάβει αν του τα πείς σωστά... Οπότε problem solved.

SHOOTER045
23/11/2016, 21:06
Αν το συνεχίσουμε θα παει για κλείδωμα

panavour
23/11/2016, 21:20
Αν το συνεχίσουμε θα παει για κλείδωμα

Ως συνηθως και ειδικα αν οι αντιρρησιες δεν ειναι του στενου αρεστου κυκλου.

byron
23/11/2016, 21:26
Άλλο πράγμα η ποιότητα και η ταχύτητα απονομής δικαιοσύνης, και άλλο πράγμα το να γίνεται ο καθένας δικαστής-τιμωρός σύμφωνα με τον καημό που κουβαλάει.

@ΗΛΙΑΣΚΤΜ, δεν ξέρω ποια είναι η λογική πίσω από την δολοφονία δύο δικηγόρων που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους όπως λες.
Συμπερασματικά, για κάθε έναν από τους δεκάδες χιλιάδες νεκρούς που έχουμε ως χώρα σε τροχαία, θα έπρεπε να αντιστοιχεί και ένας αντίστοιχος αριθμός θανατικων ποινών στον θύτη και άλλοι τόσες ποινές στους δικηγόρους τους που τολμούν να τους υπερασπίζονται, σωστά;

Εξακολουθώ να λέω πως λέτε μπούρδες. Θεωρητικά μια κοινωνία πρέπει να έχει ξεφύγει από τον νόμο του Λιντς για να υπάρχει συνοχή και κοινωνική ειρήνη.
Διαφορετικά, αποδεχόμαστε (και ταυτιζόμαστε) με δικαιοσύνη τύπου ISIS που πετάνε τον κόσμο από τα μπαλκόνια.

DAYMAN
23/11/2016, 21:39
Άλλο πράγμα η ποιότητα και η ταχύτητα απονομής δικαιοσύνης, και άλλο πράγμα το να γίνεται ο καθένας δικαστής-τιμωρός σύμφωνα με τον καημό που κουβαλάει.

@ΗΛΙΑΣΚΤΜ, δεν ξέρω ποια είναι η λογική πίσω από την δολοφονία δύο δικηγόρων που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους όπως λες.
Συμπερασματικά, για κάθε έναν από τους δεκάδες χιλιάδες νεκρούς που έχουμε ως χώρα σε τροχαία, θα έπρεπε να αντιστοιχεί και ένας αντίστοιχος αριθμός θανατικων ποινών στον θύτη και άλλοι τόσες ποινές στους δικηγόρους τους που τολμούν να τους υπερασπίζονται, σωστά;

Εξακολουθώ να λέω πως λέτε μπούρδες. Θεωρητικά μια κοινωνία πρέπει να έχει ξεφύγει από τον νόμο του Λιντς για να υπάρχει συνοχή και κοινωνική ειρήνη.
Διαφορετικά, αποδεχόμαστε (και ταυτιζόμαστε) με δικαιοσύνη τύπου ISIS που πετάνε τον κόσμο από τα μπαλκόνια.

ατυχης η ταυτιση -συγκριση με τον ISIS.Οσο για τις μπουρδες ειναι αποψη σου και δεν θα την κρινω.Τοποθετηθηκα παραπανω.
υγ.μη σου τυχει κατι τετοιο το τελευταιο που λεω...............:)

byron
23/11/2016, 21:44
ατυχης η ταυτιση -συγκριση με τον ISIS.Οσο για τις μπουρδες ειναι αποψη σου και δεν θα την κρινω.Τοποθετηθηκα παραπανω.
υγ.μη σου τυχει κατι τετοιο το τελευταιο που λεω...............:)

Το "μπούρδες" είναι ευγενικός όρος για να μην πω κάτι αντίστοιχο του "αντε γαργαληθειτε" που είπες σε όσους δεν συμφωνούν με την άποψη περί αυτοδικίας που έχεις.

Για την ευχή, ευχαριστώ. Το ίδιο εύχομαι σε κάθε άνθρωπο, και δεν παρακαλάω να του τύχει ή να μην του τύχει κάτι για να θυμηθεί τα λόγια μου.

MG-KTiNoS
23/11/2016, 22:03
Οφ τοπικ
Οι δικηγόροι ερμηνεύουν τον νόμο.
Ψάχνουν δεδικασμένα η παραθυράκια του νομού.
Ο ίδιος δικηγόρος που αθωώνει τον.εγκληματία, μπορεί.μετά απο λίγες μέρες να<χωσει> εναν άλλο φυλακή.
Μην ακούω μλκιες.
Συνήθως αυτοί που εκπροσώπουν τομάρια είναι 5/10 καλοί
Άλλοι τόσοι είναι απο απέναντι.
Είναι.γνωστό οτι αμα θες να.κερδισεις υπόθεση παίρνεις κάποιον απο αυτούς
Να μου.πείτε οτι <διαλέγουν> έδρες( μπροστά μου λέει δικηγόρος σε κατηγορούμενο<φύγε, η έδρα θα μας τσακίσει>,και όταν τους φώναξε τον παρουσίασε άρρωστο-περιπου-)
Και στην επόμενη εκδίκαση έπεσε πολυυυυ ποιο μαλακά.

όπως τα λέει είναι

υγ
πάντως -το έχω ξαναπεί-
Το αγγούρι δε μπονάει όταν δε μπαίνει στο δικό σου κώλο
Μπουκόφσκι

KAGOURO
23/11/2016, 23:02
τώρα διάβασα το ποστ....έχω πέσει κι έχω σφηνωσει με ένα τρανσαλπ που είχα το 98 κάτω από φορτηγάκι στην αγίας βάρβαρας στο παλαιό φαληρο....το κινητό στη δέστρα του μπγκστερ (μλκια)....περνάει τύπος με παπί....με ρωτάει αν είμαι καλά ενώ είμαι σφηνωμένος.....σκιβει παίρνει το κινητό και .......τσιου ! επί δύο χρόνια την εστηνα κάνα τετρωρο στο σημείο μπας και περάσει....στάθηκε τυχερός και δεν ξαναιδωθηκαμε ! πινακίδα μη ρωτήσετε..τέτοια ώρα και σε τέτοια κατάσταση ! εύχομαι να βρουν σύντομα το κάθαρμα και να σαπίζει στη στενή γνωρίζοντας την αγάπη στα ντουζ....

lleonidas
23/11/2016, 23:24
Είναι αλήθεια πως μπορεί να γυρίσει το μυαλό ακόμα και του πιο πράου και φιλήσυχου πολίτη όταν βρίσκεται αντιμέτωπος με τέτοιου τύπου συμπεριφορές και περιστατικά...νομίζω πως για όλους ή τουλάχιστον για τους περισσότερους, έχει περάσει έστω και φευγαλέα από το μυαλό σε συνθήκες μεγάλης έντασης η ιδέα της αυτοδικίας.Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ τον εαυτό μου στη θέση του πατέρα/αδερφού/γιου του παλικαριού που εγκαταλείφθηκε αβοήθητο από αυτόν που τον χτύπησε...πιθανότατα δε θα μπορούσα για μέρες να κλείσω μάτι και θα ζούσα για να τον δω να υποφέρει...
ΑΛΛΑ...πάντα υπάρχει ένα αλλά..και γι'αυτό νομίζω πως έχουμε επιλέξει να ζούμε με κανόνες και όρους,για να μην υπάρχει αναρχία...και αυτό το γράφω επειδή το ''ακραίο'' και η αφορμή για αυτοδικία δεν ορίζεται κάπως...για εμένα δηλαδή αφορμή για ν'αρπάξω το όπλο και να βγω παγανιά θα μπορούσε να είναι π.χ. ότι κάποιος μου σκότωσε το παιδί και για κάποιον άλλο ότι ο απέναντι τον έβρισε ή τον στραβοκοίταξε ή του έγδαρε τ'αμάξι.Αυτό σημαίνει ότι αν εγώ μπορώ να ασκήσω βία(έστω και αν αποδεχτούμε ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένη,με τα όποια ''αντικειμενικά'' κριτήρια μπορούν να υπάρξουν),με την ίδια συλλογιστική μπορεί να το κάνει και ο απέναντί μου προς εμένα ή προς τους οικείους μου για μιαν άλλη αφορμή,το ίδιο ή λιγότερο ''δικαιολογημένη''.
Η κουβέντα αυτή σχετίζεται με αυτήν της θανατικής ποινής και αν κρίνω από τις φορές που θυμάμαι να την έχω κάνει με διαφορετικές παρέες και σε διαφορετικές χρονικές συγκυρίες,είναι ατελείωτη καθώς υπάρχουν ισχυρά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές.
Κατά τα άλλα, σαφώς και ισχύει ότι εμείς μια χαρά τα γράφουμε από το pc στο γραφείο μας και ότι είναι πολύ μα πολύ διαφορετικό να είσαι παθών...ίσως και εγώ αν βίωνα κάτι παρόμοιο,να γινόμουν άλλος άνθρωπος και να άρπαζα την καραμπίνα...δεν ξέρω και ελπίζω να μη βρεθώ ποτέ στη δύσκολη θέση να το μάθω.

MG-KTiNoS
24/11/2016, 00:43
δεν ξέρω και ελπίζω να μη βρεθώ ποτέ στη δύσκολη θέση να το μάθω.

αυτό...

kostasagk
24/11/2016, 08:29
το πρωτο πραγμα είναι να αλλαξουν οι νομοι ,καποτε ο εισαγγελεας της πατρας κατασχεσε ένα αγροτικο τσιγγκανου που ηταν τυφλα,φυσικα ουτε ασφαλειες ουτε ΚΤΕΟ,αποτελεσμα βγηκε αντισυνταγματικο.........όταν η ατυνομια είναι κλεισμενη στα γραφεια αντι να είναι στο δρομο,όταν μεθυσμένος περσυ το καλοκαιρι στο βολο σκοτωσε του πηρανε το διπλωμα και φετος παλι τα ιδια,στην λαμια τα διαβασατε εχθες ,όταν τρως 43 χρονια με αναστολή ,όταν ο αστυνομικος πρναει διπλα από αυτό που μιλαει στο τηλ ακομα και σε μηχανες όταν βλεπει να περνανε με κοκινο και απλως κοιταει θα γινόμαστε ολο και χειρότεροι,αν τα προστιμα ηταν όπως στην ελβετια θα τα σκεφτόμαστε περισσοτερο να κανουμε παραβαση δυστηχως οσο πιο υποανάπτυκτος είναι ο λαος τοσο περισσοτερο μαστιγιο χρειαζεται,οσο δεν αλλαζουν οι νομοι σε τετοια θεματα θα γινεται καθημερινο το φαινομενο,αλλωστε οι αριθμοι νεκρων ανα χιλιους κατοικους εν συγκρισει με τις περισσοτερες χωρες μιλουν μονοι για το τι ειμαστε
οσο για το γενικο συμπερασα είναι να μην σου κατση μετα αλλαξαν όλα από την ζωη σου και την ζωη των γυρων σου......περαστικα στο παλικαρι

astroman76
24/11/2016, 12:29
το μονο που ενοχλει καποιον για να κοψει τις μαλακιες ειναι το χρημα... δηστηχως ετσι ειναι.. οταν εχεις τσουχτερα προστιμα που τα επιβαλουν θα κοπουν ολλα...

οταν φας 300αρα για κοκκινο και 100 για κιτρινο δεν το ξανακανεις..
οταν εχει 200ρες για Στοπ και παρανομο παρκαρισμα δεν σου ξαναπερνα απο το μυαλο...

αλλα μετα θα βγενουν ολλοι και θα κλεγονται οτι μας γαμουν κτλ....

kostas777
24/11/2016, 12:59
Χασε παιδι - 5 χαθηκαν-και ζητα το δικιο σου απο την δικαιοσυνη η οποια δεν κανει καλα την δουλεια της και τοτε κρινε την παπαρα.

Το να σκοτώσεις δικαστές/δικηγόρους/θύτες το βλέπεις «σωστό».

Είναι όμως μια τρύπα στο νερό. Η σωστή εκδίκηση είναι να πας να σκοτώσεις το παιδί του άλλου.

basilis_k6
24/11/2016, 13:16
το μονο που ενοχλει καποιον για να κοψει τις μαλακιες ειναι το χρημα... δηστηχως ετσι ειναι.. οταν εχεις τσουχτερα προστιμα που τα επιβαλουν θα κοπουν ολλα...

οταν φας 300αρα για κοκκινο και 100 για κιτρινο δεν το ξανακανεις..
οταν εχει 200ρες για Στοπ και παρανομο παρκαρισμα δεν σου ξαναπερνα απο το μυαλο...

αλλα μετα θα βγενουν ολλοι και θα κλεγονται οτι μας γαμουν κτλ....

δεν μπορω με λογια να εκφρασω ποσο συμφωνω....

sergiosm
24/11/2016, 13:31
δεν ειναι η εγκαταλειψη εκ προμελετης.

Η εγκατάλειψη ΕΙΝΑΙ εκ προμελέτης, με τη έννοια ότι γίνεται με πρόθεση (δόλο) και όχι από αμέλεια.
(Η φράση "εκ προμελέτης" χρησιμοποιείται αλλά δεν ακριβολογεί).

Θεωρητικά πάντως, αν κάποιος τραυματίσει κάποιον, τον εγκαταλείψει, το θύμα πεθάνει και αποδειχθεί ότι αν δεν τον είχε εγκαταλείψει θα ζούσε, τότε μπορεί να καταδικαστεί και για ανθρωποκτονία με δόλο ...

sergiosm
24/11/2016, 13:31
Η σωστή εκδίκηση είναι να πας να σκοτώσεις το παιδί του άλλου.

και να αρχίσεις μια ωραιότατη βεντέτα :nono:

Billymuse
24/11/2016, 13:35
Το να σκοτώσεις δικαστές/δικηγόρους/θύτες το βλέπεις «σωστό».

Είναι όμως μια τρύπα στο νερό. Η σωστή εκδίκηση είναι να πας να σκοτώσεις το παιδί του άλλου.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Neanderthal

GFawkes
24/11/2016, 13:37
Απαραιτητο αξεσουαρ κριτων

374479

BLiTzER
24/11/2016, 13:39
Τσακνόριδες του φόρουμ, χαλαρώστε. Κρύψτε τα ρουκετοβόλα και ανεβάστε τα φερμουάρ. Ας μείνουμε στο θέμα, όσο κρατήσει.

amyroukai
24/11/2016, 13:39
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα του, ε;

πιστολάδες όλου του κόσμου, εκτονωθείτε αλλούθε.

Μπιλάκο αν υπάρξει άλλο νεότερο στείλε πμ να το προσθέσουμε.



Για το άλλο συμβάν που ανέφερε ο taisteal στην Λαμία...


http://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/52460-lamia-xeiropedes-ston-methysmeno-odigo-pou-paresyre-tin-kopela-se-krisimi-katastasi-i-19xroni


Ελεύθερος ο οδηγός μέχρι νεωτέρας.