PDA

View Full Version : Γυάλισμα λαιμών εξατμίσεων



Konstantinos
19/11/2016, 23:03
Καλησπέρα.
Με τα χρόνια, οι λαιμοί των εξατμίσεων του ZR7 έχουν χάσει τη γυαλάδα τους κι αυτό το υπέροχο χρυσαφί χρώμα που είχαν.
Έχουν γίνει θαμποί, με μαύρες πιστσιλιές (λόγω οξείδωσης ίσως;)
Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να τους επαναφέρω στην αρχική (ή έστω σε μια αξιοπρεπή) κατάσταση;

I-want-a-moto
19/11/2016, 23:27
Ψιλο σύρμα και πετρέλαιο μετά από γερό πλύσιμο στην αρχή με προσοχή δοκιμαστικά και μετά βλέπεις, ενοείται πολύ καλό ξέπλυμα μετά το πετρέλαιο... Βάλε φώτο άμα το επιχειρήσεις.

nikosmec
19/11/2016, 23:58
Έχω δοκιμάσει με γυαλοχαρτα 200, 400-600 νερού και πανοβουρτσα και βγήκαν πολύ καλά

Coyote.V
20/11/2016, 00:10
Με συρματόβουρτσα σε τρυπάνι χοντρή αν είναι πολύ χάλια, μετά ψιλή και στο τέλος αλοιφή venol με πανάκι.

WiSe
20/11/2016, 01:36
Καλα τα λετε για τα γυαλοχαρτα αλλα θελει και πιο ψιλο και μετα αλοιφη. Εγω τους περασα και με 1000 και με 2500, εννοειται νερου. Τα κοβεις λωριδες και κανεις δουλιτσα...

Konstantinos
21/11/2016, 08:13
Η συρματόβουρτσα (αλλά και το χοντρό γυαλόχαρτο) δεν θα χαράξουν την επιφάνεια των λαιμών;
Επίσης, τα χρησιμοποιούμε μόνα τους ή μαζί με κάποιο υγρό διαλυτικό (ίσως WD40);
(Εννοώ πριν το τελικό γυάλισμα με την αλοιφή).

Coyote.V
21/11/2016, 08:21
Οι εξατμίσεις είναι από ανοξείδωτο ατσάλι. Από συρματόβουρτσα δεν κινδυνεύουν, από γυαλόχαρτο αν επιμείνετε πολύ σε ένα σημείο... δεν ξέρω, μπορεί.
Όσες φορές έχω γυαλίσει, μόνες τους χρησιμοποιώ τις συρματόβουρτσες. Μόνο στο τέλος χρησιμοποιώ αλοιφή για να γυαλίσουν.

Konstantinos
21/11/2016, 11:43
Η γνώμη του μηχανικού μου είναι να αφήσω τους λαιμούς ήσυχους, αφού ακόμα κι αν καθαρίσουν πολύ σύντομα θα γίνουν όπως πριν.

Coyote.V
21/11/2016, 11:59
Εύγε.

Konstantinos
21/11/2016, 12:05
Εύγε.
Στο μηχανικό;

Coyote.V
21/11/2016, 12:16
Εσύ θες να τις καθαρίσεις ή όχι; Σου αρέσει αυτό που βλέπεις; Τι δουλειά έχει ο μηχανικός;

Και φυσικά θα ξαναγίνουν έτσι. Υπάρχουν άνθρωποι που τις καθαρίζουν κάθε χρόνο και οι εξατμίσεις τους είναι σε μια καλή κατάσταση πάντα. Επίσης αν έχει αρχίσει και διαβρώνεται και μείνει έτσι τότε θα προχωρήσει η διάβρωση πιο γρήγορα, αυτό είναι κανόνας. Επίσης υπάρχουν και καθαριστικά υγρά που κάνουν αυτή την δουλειά.
Αλλά αν τα χρησιμοποιήσεις αυτά ή την βούρτσα τότε να ξέρεις ότι θα χάσεις αυτό το κιτρινωπό χρώμα και θα γίνουν σαν νίκελ. Το κιτρινωπό χρώμα οφείλεται σε κάποιο χημικό που βάζουν οι εταιρίες για να μην αρχίσουν να διαβρώνονται πριν την πώλησή τους.

RAMMSTEIN
21/11/2016, 12:39
Αλλά αν τα χρησιμοποιήσεις αυτά ή την βούρτσα τότε να ξέρεις ότι θα χάσεις αυτό το κιτρινωπό χρώμα και θα γίνουν σαν νίκελ. Το κιτρινωπό χρώμα οφείλεται σε κάποιο χημικό που βάζουν οι εταιρίες για να μην αρχίσουν να διαβρώνονται πριν την πώλησή τους.

νομιζω αυτό εξαρτάται από το υλικο της εξάτμισης
αν είναι αλουμινιο με την θερμοκρασια που θα αναπτυξει θα ξανακιτρινισει
παλια που βουρτσαραμε τους λαιμους στα μηχανάκια (tt,lc4 ktl) μετα από λιγο καιρο αλλαζαν χρωμα κα περναν παλι αυτό το κιτρινομωβ

Coyote.V
21/11/2016, 12:54
Θα μελανιάσει και θα τείνει προς το μελιτζανί, επίσης δεν υπάρχουν λαιμοί από αλουμίνιο.

RAMMSTEIN
21/11/2016, 13:03
ναι οκ σορρυ ανοξειδωτο
αλλα το θεμα είναι ότι ξαναπαιρνουν χρωμα

Konstantinos
21/11/2016, 13:06
Εσύ θες να τις καθαρίσεις ή όχι; Σου αρέσει αυτό που βλέπεις; Τι δουλειά έχει ο μηχανικός; Έχει δουλειά στο να μου προτείνει πώς να το κάνω! Αυτό τον ρώτησα και όχι αν συμφωνεί...


Επίσης αν έχει αρχίσει και διαβρώνεται και μείνει έτσι τότε θα προχωρήσει η διάβρωση πιο γρήγορα, αυτό είναι κανόνας. Μα, όπως λες κι εσύ, οι λαιμοί είναι από ανοξείδωτο χάλυβα, άρα δεν θα πρέπει να διαβρώνονται.


Επίσης υπάρχουν και καθαριστικά υγρά που κάνουν αυτή την δουλειά. Αλλά αν τα χρησιμοποιήσεις αυτά ή την βούρτσα τότε να ξέρεις ότι θα χάσεις αυτό το κιτρινωπό χρώμα και θα γίνουν σαν νίκελ. Το κιτρινωπό χρώμα οφείλεται σε κάποιο χημικό που βάζουν οι εταιρίες για να μην αρχίσουν να διαβρώνονται πριν την πώλησή τους.
Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, είδα υπάρχουν αλοιφές γυαλίσματος μετάλλων (γενικά), όπως glanol, autosol. Υπάρχει και η autosol antiblau η οποία φαίνεται ότι είναι ειδικά γι' αυτή τη δουλειά, αλλά κοστίζει (γύρω στα 17€ τα 125ml).

theofilos888
21/11/2016, 13:08
Εγω παω το μηχανακι στο σμπρινη για πλυσιμο και μου τους καθαριζει. Ολα τζαμι.

Coyote.V
21/11/2016, 13:34
Μα, όπως λες κι εσύ, οι λαιμοί είναι από ανοξείδωτο χάλυβα, άρα δεν θα πρέπει να διαβρώνονται.

Ανοξείδωτο δεν σημαίνει ότι δεν διαβρώνεται ποτέ. Διαβρώνεται με πολύ αργούς ρυθμούς και με to καθάρισμα φεύγει η επιφανειακή οξείδωση. Οι λαιμοί δείχνουν πιο γρήγορα την οξείδωση από το ψυγείο του σπιτιού γιατί ανεβάζουν πολλές θερμοκρασίες. Αν τις αφήσεις χωρίς να τις καθαρίσεις θα γίνουν όπως στα παλιά μηχανάκια που βλέπεις και η οξείδωση μαζί με την λάσπη θα σου δώσουν αυτό το υπέροχο χρώμα της άμμου της ερήμου. :)



Με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, είδα υπάρχουν αλοιφές γυαλίσματος μετάλλων (γενικά), όπως glanol, autosol. Υπάρχει και η autosol antiblau η οποία φαίνεται ότι είναι ειδικά γι' αυτή τη δουλειά, αλλά κοστίζει (γύρω στα 17€ τα 125ml).

Ναι είναι ακριβές. Αν δεν έχουν μεγάλο πρόβλημα οι λαιμοί μπορεί να καθαρίσουν και με την αλοιφή σκέτη και ένα πανάκι.

Rigas.
21/11/2016, 13:39
για δοκιμασε...374326

WiSe
21/11/2016, 13:48
Ολα τα κραματα ανοξειδωτου χαλυβα οπως λενε (κραματα για να ειναι πιο ευπλαστο αλλιως σπαει) ή inox εχουν σιδερο μεσα το οποιο ποσοστο αυτου του μεταλλου ποικίλει. Οποτε σκουριαζουν ετσι κ αλλιως. Πιο αργα και πιο δυσκολα αλλα σκουριαζουν.

Konstantinos
23/11/2016, 08:39
Χθες πήρα τη μόνη αλοιφή γυαλίσματος που βρήκα σε μαγαζί με αξεσουάρ auto-moto:
http://www.autosol.com/ProductDetails.asp?ProductCode=1188
Στις οδηγίες γράφει ότι κάνει -μεταξύ άλλων- για stainless steel, chrome exhausts.
Γράφει επίσης ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε ανοδιωμένο αλουμίνιο.
Είμαστε σίγουροι ότι το υλικό των λαιμών είναι ανοξ. χάλυβας;
Αυτό το χρυσαφί χρώμα που έχουν μήπως είναι ανοδίωση και με την αλοιφή την καταστρέψω;

sapila racing
23/11/2016, 09:30
Χθες πήρα τη μόνη αλοιφή γυαλίσματος που βρήκα σε μαγαζί με αξεσουάρ auto-moto:
http://www.autosol.com/ProductDetails.asp?ProductCode=1188
Στις οδηγίες γράφει ότι κάνει -μεταξύ άλλων- για stainless steel, chrome exhausts.
Γράφει επίσης ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε ανοδιωμένο αλουμίνιο.
Είμαστε σίγουροι ότι το υλικό των λαιμών είναι ανοξ. χάλυβας;
Αυτό το χρυσαφί χρώμα που έχουν μήπως είναι ανοδίωση και με την αλοιφή την καταστρέψω;

Οι λαιμοί του ZR7 είναι ανοξείδωτος χαλυβας, μια χαρα σου κάνει η autosol.
Απλά μετα απο λίγο καιρό θα είναι παλι όπως πριν.

Konstantinos
12/03/2017, 12:38
Ξεκίνησα να γυαλίζω δοκιμαστικά το ένα λαιμό της εξάτμισης με AUTOSOL SHINE 1187.
Οι σκούροι καφέ λεκέδες της οξείδωσης άρχισαν να φεύγουν αλλά νομίζω ότι άρχισε να φεύγει και η ανοδίωση!
Έχω την εντύπωση ότι αν συνεχίσω το γυάλισμα, οι λαιμοί θα λάμπουν μεν αλλά θα έχουν το κλασικό χρώμα του ανοξείδωτου χωρίς το χρυσαφί της ανοδίωσης.
Δεν ξέρω αν το θέλω αυτό...

Μανολης67
12/03/2017, 19:15
Η γνώμη του μηχανικού μου είναι να αφήσω τους λαιμούς ήσυχους, αφού ακόμα κι αν καθαρίσουν πολύ σύντομα θα γίνουν όπως πριν.

Καλυτερα το γυάλισμα να γίνεται άνοιξη λόγω μειωμένης... βροχόπτωσης! μετά την βροχή το χειρότερο για τους γυαλισμένους λαιμούς είναι η βουνίσια λάσπη....ότι χειρότερο..εγω γυαλίζω με αλουμινόχαρτο και το κλασικό (πάει παντού) WD 40

sapila racing
12/03/2017, 21:21
Ξεκίνησα να γυαλίζω δοκιμαστικά το ένα λαιμό της εξάτμισης με AUTOSOL SHINE 1187.
Οι σκούροι καφέ λεκέδες της οξείδωσης άρχισαν να φεύγουν αλλά νομίζω ότι άρχισε να φεύγει και η ανοδίωση!
Έχω την εντύπωση ότι αν συνεχίσω το γυάλισμα, οι λαιμοί θα λάμπουν μεν αλλά θα έχουν το κλασικό χρώμα του ανοξείδωτου χωρίς το χρυσαφί της ανοδίωσης.
Δεν ξέρω αν το θέλω αυτό...

Το χρυσαφί χρώμα στους λαιμούς δεν είναι ανοδίωση, δημιουργήθηκε απο τις υψηλές θερμοκρασίες.

Konstantinos
13/03/2017, 08:15
Το χρυσαφί χρώμα στους λαιμούς δεν είναι ανοδίωση, δημιουργήθηκε απο τις υψηλές θερμοκρασίες.
Όντως; Αν είναι έτσι, δεν πειράζει να γυαλίσουν οι λαιμοί και να χάσουν το χρυσαφί χρώμα, αφού θα το αποκτήσουν ξανά, σωστά;

o teos
13/03/2017, 08:19
Καπως ετσι ξεκινανε ολες και μετα απο χρηση και θερμοκρασια γίνονται περτικαλι


379663 ;)

Konstantinos
13/03/2017, 08:39
Σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο google, είδα ότι δεν συνηθίζεται η ανοδίωση στο ανοξείδωτο ατσάλι, απ' το οποίο είναι φτιαγμένοι οι λαιμοί των εξατμίσεων. Είναι μια τεχνική που εφαρμόζεται κυρίως στο αλουμίνιο και πρόκειται ουσιαστικά για ελεγχόμενη οξείδωση της επιφάνειας του υλικού που το προστατεύει από περαιτέρω οξείδωση και επιπλέον του δίνει εντυπωσιακά χρώματα! Φαντάζομαι ότι ίσως υπάρχουν και ανοδιωμένοι λαιμοί, αλλά δεν είναι ο κανόνας. Επομένως έχει δίκιο ο Άρης.

Vice
13/03/2017, 09:42
Ειχα κάνει πριν κανα 6 χρόνια τους λαιμους του Fz6 με γυαλοχαρτο 1000ρι και έγιναν σούπερ.

379664

NikosBu
29/03/2024, 08:51
Καλησπέρα κι απο εμένα, είχα βάλει πάνω στις εξατμίσεις για καθαρισμό σε ενα FMX 650 το συγκεκριμένο προιόν https://www.motoraid.eu/main-maintenance/motorcycle-washing/high-grade-steel-anti-blue-cleaner. Έκανε δουλειά μετα απο πολυ τρίψιμο με χιλιάρι γυαλόχαρτο μιας και φοβήθηκα μη τυχόν τραυματίσω τους λαιμούς. Το αποτέλεσμα ήταν ένα χρώμα γκρί και μετά το άναψα λίγο για να πάρει πιο όμορφη θερμοκρασία η εξάτμιση χωρίς πολλά ζόρια και το έσβησα μετα απο 1-2 λεπτά. Κιτρίνε κατευθείαν αλλά με όμορφο τρόπο ενώ μετα απο 2-3 βόλτες πήρε ενα τσάκ πιο σκούρο κίτρινο και έμεινε έτσι. Τώρα έχω στην κατοχή μου ένα Tracer 700 του 2019 και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος για το αν η συγκεκριμένη αλοιφή είναι συμβατή με τους λαιμούς καθώς δεν είμαι 100 τα 100 σίγουρος για το υλικό κατασκευής τους ( μάλλον απο ανοξειδωτο ατσάλι η χάλυβα?). Μην κάνω και καμια ζημιά και τρέχω μετά, ευχαριστώ!

Tsber
29/03/2024, 09:48
Καλησπέρα κι απο εμένα, είχα βάλει πάνω στις εξατμίσεις για καθαρισμό σε ενα FMX 650 το συγκεκριμένο προιόν https://www.motoraid.eu/main-maintenance/motorcycle-washing/high-grade-steel-anti-blue-cleaner. Έκανε δουλειά μετα απο πολυ τρίψιμο με χιλιάρι γυαλόχαρτο μιας και φοβήθηκα μη τυχόν τραυματίσω τους λαιμούς. Το αποτέλεσμα ήταν ένα χρώμα γκρί και μετά το άναψα λίγο για να πάρει πιο όμορφη θερμοκρασία η εξάτμιση χωρίς πολλά ζόρια και το έσβησα μετα απο 1-2 λεπτά. Κιτρίνε κατευθείαν αλλά με όμορφο τρόπο ενώ μετα απο 2-3 βόλτες πήρε ενα τσάκ πιο σκούρο κίτρινο και έμεινε έτσι. Τώρα έχω στην κατοχή μου ένα Tracer 700 του 2019 και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος για το αν η συγκεκριμένη αλοιφή είναι συμβατή με τους λαιμούς καθώς δεν είμαι 100 τα 100 σίγουρος για το υλικό κατασκευής τους ( μάλλον απο ανοξειδωτο ατσάλι η χάλυβα?). Μην κάνω και καμια ζημιά και τρέχω μετά, ευχαριστώ!

Καλημέρα Νίκο, ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156818&page=5

Μπορεί να βρεις πιο εύκολες - ήπιες λύσεις αν και δε νομίζω να έχεις θέμα με την αλοιφή :)

NikosBu
29/03/2024, 11:51
Καλημέρα Νίκο, ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156818&page=5

Μπορεί να βρεις πιο εύκολες - ήπιες λύσεις αν και δε νομίζω να έχεις θέμα με την αλοιφή :)

Χαίρεται, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κιόλας. Ειχα διαβάσει το άρθρο και είχα πάρει κάποια πραγματάκια απλώς δεν μπορώ να βρώ πουθενά τι μέταλλο είναι οι λαιμοί της εξάτμισης μου γι αυτό έχω κάποιες επιφυλλάξεις. Επίσης δεν θέλω το αποτέλεσμα να βγεί μάτ γκρί όπως στο FMX.

Tsber
29/03/2024, 12:54
Να είσαι καλά, κάνε μία δοκιμή σε ένα σημείο του λαιμού που δεν φαίνεται για να είσαι σίγουρος.

Οι ψιλές αλοιφές έχουν την ιδιότητα να επαναφέρουν τη λάμψη και να στιλβώνουν την επιφάνεια πάντως, στην περίπτωσή μου η Glanol Ultra Soft το κάνει αυτό ακόμα και όταν η επιφάνεια γίνεται ματ από το πολύ τρίψιμο με το σκοτς παντ :D

NikosBu
29/03/2024, 13:32
Ααα κατάλαβα νομίζω , οπότε λές να πάρω την Glanol Soft και με ενα χιλιάρι γιαλόχαρτο η και πιο ελαφρύ να το περναώ σιγα σιγα απο 2-3 στρώματα ενώ στο τέλος να το βγάλω με πετσέτα έτσι ώστε να μη μου δώσει αυτή την θαμπάδα. Δεν γνώριζα ότι η θαμπάδα γίνεται απο το πολυ τρύψιμο, εκτός αν δεν κατάλαβα καλα.

Tsber
29/03/2024, 16:42
Ααα κατάλαβα νομίζω , οπότε λές να πάρω την Glanol Soft και με ενα χιλιάρι γιαλόχαρτο η και πιο ελαφρύ να το περναώ σιγα σιγα απο 2-3 στρώματα ενώ στο τέλος να το βγάλω με πετσέτα έτσι ώστε να μη μου δώσει αυτή την θαμπάδα. Δεν γνώριζα ότι η θαμπάδα γίνεται απο το πολυ τρύψιμο, εκτός αν δεν κατάλαβα καλα.

Θα σου πω τι κάνω εγώ γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες, αν οι λαιμοί είναι πολύ βρώμικοι αντί να τρίβω και να ξανατρίβω με ψιλή αλοιφή βάζω λίγο Harpic, τρίβω με ένα σκοτς παντ και μετά το σκούπισμα οι λαιμοί είναι καθαροί αλλά η επιφάνειά τους είναι σαγρέ και ματ. Η μέθοδος που περιγράφω το κάνει αυτό αλλά μετά από ένα πέρασμα με Glanol Ultra Soft ή άλλη παρόμοια αλοιφή επανέρχεται το χρώμα, βγαίνουν τα τελευταία υπολείμματα βρωμιάς και η επιφάνεια γίνεται στιλβωμένη, γυαλιστερή και μένει έτσι για περισσότερο χρόνο.

Τώρα αν οι λαιμοί σου δεν είναι τόσο βρώμικοι και δεν θέλεις να ξεφύγεις πολύ με το καθάρισμα, με ψιλή αλοιφή και διαδοχικά περάσματα ελέγχεις καλύτερα το αποτέλεσμα αλλά θέλει πολύ υπομονή!

Το τρίψιμο με την ψιλή αλοιφή και τραχύ πανί δεν πρόκειται να σου δώσει ματ αποτέλεσμα ακόμα και αν κάνεις δύο και τρία περάσματα.

Δοκίμασε αυτό σε ένα μέρος που δεν φαίνεται και αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα πας σε κάτι πιο δραστικό.

doctor_john
29/03/2024, 18:54
Τέτοιες κουβέντες μ' αρέσουν ;)

Του FMX μου μοιάζουν σστινέ, γυαλίζει λίγο αλλά δεν αντανακλά. Όπως βγαίνει το ανοξείδωτο ατσάλι σε σωλήνες από τα ράουλα που τους διαμορφώνουν.
Bάλε μια φωτό από το αποτέλεσμα που σου αρέσει, θα ξεκαθαρίσει το ζητούμενο.

Όταν καθαρίσεις τους λαιμούς θα είναι σχεδόν έτσι. Για να το έχεις σε κλίμακα γυαλόχαρτων (gritt) το 800 είναι πολύ φίνο, το 600 αρχίζει να γίνεται έντονο.
Μπορείς και με γυαλόχαρτο, πιο εύκολα με κόκκινο "scotch brite" (~700gritt) από το χρωμματοπωλείο.

Δεν μπορείς να κάνεις ζημιά με αυτά τα υλικά.
Το καλύτερο για γυμνό ανοξείδωτο είναι να είναι γυαλιστερό, κλείνουν περισσότεροι πόροι, κολλάνε λιγότερα πάνω του.
Η διαφορά με υαλοβολισμένο, αποχαρταρισμένο, ματ επιφάνειας είναι μικρή αλλά φαίνεται.

Πολύ ωραία λύση να πας για κεραμική βαφή, θα το υαλοβολίσουν και θα βαφεί με πολύ λεπτό και ανθεκτικό ασημι ή ότι άλλο.
Αν ρωτήσεις γράψε τιμές να ξέρουμε.

Και τα μαλακά οξέα που βρίσκουμε σαν αδρανοποιητές σκουριάς δίνουν ματ επιφάνεια, θέλει προσεκτικό πλύσιμο μετά.

NikosBu
15/04/2024, 07:55
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ θέλω να γυαλίζουν οι εξατμίσεις σε αυτό το χρυσαφή χρώμα όπως η φωτογραφία του Versys πιο πάνω ένα παράδειγμα. Λέω να πάρω την Glanol soft και με ένα 1000αρι γυαλοχαρτο να κάνω 2-3 στρώσεις προσεκτικά και όχι πολύ τρίψιμο στην ίδια επιφάνεια. Θα αφήνω κάθε στρώση την αλοιφή να δουλεύει για κάνα 5 λεπτό και μετά θα τρίβω σιγά σιγά. Αμέσως μετά πετσέτα και ξανά την ίδια διαδικασία άλλες 2-3 φορές. Θα στείλω φωτογραφία με το αποτέλεσμα όταν το κάνω.

atom_smasher
15/04/2024, 22:53
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ θέλω να γυαλίζουν οι εξατμίσεις σε αυτό το χρυσαφή χρώμα όπως η φωτογραφία του Versys πιο πάνω ένα παράδειγμα. Λέω να πάρω την Glanol soft και με ένα 1000αρι γυαλοχαρτο να κάνω 2-3 στρώσεις προσεκτικά και όχι πολύ τρίψιμο στην ίδια επιφάνεια. Θα αφήνω κάθε στρώση την αλοιφή να δουλεύει για κάνα 5 λεπτό και μετά θα τρίβω σιγά σιγά. Αμέσως μετά πετσέτα και ξανά την ίδια διαδικασία άλλες 2-3 φορές. Θα στείλω φωτογραφία με το αποτέλεσμα όταν το κάνω.

Καταρχάς, θα πρέπει να αγοράσεις ένα versys! :P

doctor_john
15/04/2024, 23:13
Με την αλοιφή και σκληρό πανί καθάρισε τις εξατμίσεις σου αν δεν είναι καθαρές και γυαλιστερές.
Μετά περνάς κάθετα στους σωλήνες το 1000 για να κάνεις την επιφάνεια.
Το κίτρινο είναι οξείδωση και δημιουργείται με τον καιρό.

NikosBu
16/04/2024, 09:26
Θα μείνω με το Tracer τότε :p

NikosBu
16/04/2024, 09:27
Κατάλαβα , άρα πρώτα θα αφήσω λίγο την αλοιφή να δουλέψει μετά θα την σκουπίσω ( ίσως χρειαστεί η ίδια διαδικασία 2-3 φορές) και όταν καθαρίσει θα τρίψω με το 1000αρι και αλοιφή για να γυαλίσουν . Υποθέτω όμως όχι τρίψιμο με δύναμη και υπερβολικό γιατί θα κάνω καμία ωραία ομορφιά και θα σκούζω.

Tsber
16/04/2024, 09:48
Κατάλαβα , άρα πρώτα θα αφήσω λίγο την αλοιφή να δουλέψει μετά θα την σκουπίσω ( ίσως χρειαστεί η ίδια διαδικασία 2-3 φορές) και όταν καθαρίσει θα τρίψω με το 1000αρι και αλοιφή για να γυαλίσουν . Υποθέτω όμως όχι τρίψιμο με δύναμη και υπερβολικό γιατί θα κάνω καμία ωραία ομορφιά και θα σκούζω.

Καλημέρα Νίκο, μήπως μπορείς να βάλεις μία φωτό των λαιμών να δούμε στο περίπου σε τι κατάσταση είναι;

Αν είναι σε σχετικά καλή κατάσταση ίσως να αρκεί ένα μόνο πέρασμα με αλοιφή και τραχύ πανί για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

Αν βαριέσαι ή δεν ευκαιρείς πήγαινε βήμα - βήμα και αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα μετά από 3 - 4 βόλτες που θα ζεσταθεί και θα κρυώσει το μέταλλο, προχώρα στα πιο δραστικά μέτρα.

NikosBu
20/04/2024, 23:54
Καλησπέρα, θα στείλω μια αύριο αλλά είναι σε αρκετά καλή κατάσταση όποτε απλά θέλω να γυαλίζουν με αυτό το χρυσάφι χρωμα. Θα στείλω μια φωτογραφία αύριο που θα κάνει μπανάκι κιόλας.
452460

NikosBu
21/04/2024, 16:27
Νομίζω είναι σε νορμαλ κατάσταση απλά έτσι να ασχοληθούμε με κάτι :p

Tsber
22/04/2024, 10:10
Νομίζω είναι σε νορμαλ κατάσταση απλά έτσι να ασχοληθούμε με κάτι :p

Νίκο όπως τους βλέπω ένα τριψιματάκι το θέλουν!

Μετά το μπανάκι κάνε μια δοκιμή με τραχύ πανί και ψιλή αλοιφή σε ένα μέρος που δε φαίνεται για δοκιμή και αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα σε σχέση με τον κόπο, πέρνα τους όλους.

Εγώ θα άπλωνα λίγο Χάρπικ, μετά τρίψιμο με σκοτς παντ και τελείωμα με ψιλή αλοιφή πάντως.

Το αποτέλεσμα μετά το σκοτς παντ θα είναι ματ - σαγρέ και μπορεί να σε τρομάξει πάντως, αλλά με την ψιλή αλοιφή μετά από δυο - τρεις βόλτες επανέρχεται πάντα το ωραίο χρυσαφί που θέλεις.

Με μόνο την αλοιφή πάντως θα έχει περισσότερο έλεγχο αλλά με μεγαλύτερο κόπο!

NikosBu
22/04/2024, 11:26
Μάλλον με την αλοιφή θα πάω για να μου δώσει την γυαλάδα μια και καλή . Έλεγα να πάρω αυτη την autosol. Έχεις βα προτείνεις κάποια άλλη ;

Tsber
22/04/2024, 11:44
Μάλλον με την αλοιφή θα πάω για να μου δώσει την γυαλάδα μια και καλή . Έλεγα να πάρω αυτη την autosol. Έχεις βα προτείνεις κάποια άλλη ;

Οκ, πήγαινε βήμα - βήμα :D

Εγώ έχω την Glanol Ultra Soft, αλλά ίσως είναι υπερβολικά...soft για την περίπτωσή σου!

doctor_john
22/04/2024, 12:06
Νομίζω είναι σαν την autosol. Αν λέμε την ίδια που πωλούσε και το δίκτυο της bmw είναι πιο λεπτή από την glanol

NikosBu
22/04/2024, 12:19
https://www.skroutz.gr/s/17046316/Autosol-Bluing-Remover-150ml.html αυτή είχα βάλει στο παρελθόν αλλά είχε αυτό το ασημί χρωμα χωρίς γυαλάδα κλπ. Βέβαια το πέρασα 4-5 στρώματα το αφηνα να δουλέψει πάνω στους λαιμούς 5-6 λεπτά και μετά 1000 αρι γυαλοχαρτο νερού.

NikosBu
22/04/2024, 12:23
https://www.skroutz.gr/s/22532391/Glanol-Aloifi-Gyalismatos-Metallon-Krema-100ml.html. Αλλιώς κάτι τέτοιο ? Η κάτι πιο δυνατό ; https://www.skroutz.gr/s/22541462/Dursol-Aloifi-Gyalismatos-Metallon-Shine-Krema-75ml.html

Tsber
22/04/2024, 16:00
https://www.skroutz.gr/s/22532391/Glanol-Aloifi-Gyalismatos-Metallon-Krema-100ml.html. Αλλιώς κάτι τέτοιο ? Η κάτι πιο δυνατό ; https://www.skroutz.gr/s/22541462/Dursol-Aloifi-Gyalismatos-Metallon-Shine-Krema-75ml.html

Το ζαλίσαμε το θέμα, πάρε την πρώτη που έβαλες ή τέλος πάντων μία κάτω των πέντε ευρώ να κάνεις τη δουλειά σου, θα σου μείνει και για το μέλλον για άλλες χρήσεις.

Δε γλιτώνεις τη μανούρα ειδικά αν δεν έχεις σταντ και πρέπει να σκύβεις κιόλας, αλλά αξίζει τον κόπο :)

NikosBu
23/04/2024, 12:41
Η μανούρα δε με πειράζει μπορώ να κάθομαι να τρίβω και να σκουπίζω για ωρα . Με νοιάζει να βγει το αποτέλεσμα του χρυσαφί και όχι αυτό το ασημένιο ματ σαν σωλήνας. Θα πάρω την μαλακή ίσως και απλά θα κάνω λίγη περισσότερη ωρα. Ευχαριστώ για την βοήθεια

katsar
23/04/2024, 13:02
Η πρώτη Glanol δεν γνωρίζω αν θα δώσει στους λαιμούς το χρώμα που θέλεις αλλά σε τελικά εξάτμισης που την δουλεύω πέρασε μια 7τία και είναι
για να ξυριστείς μετά από γυάλισμα,304 stainless steel υλικό.

NikosBu
24/04/2024, 13:10
Και ασημένια να γίνουν γυαλιστερά δεν με πειράζει. Αρκεί να μην είναι ματ σαν σωλήνας από υδρορροή

doctor_john
24/04/2024, 14:20
Αντίστοιχα θα μπορούσε να πει κάποιος
δεν τις θέλω γυαλιστερές σαν λατέρνα.