PDA

View Full Version : Καινούρια Ελαστικά



koulouri
20/11/2016, 13:54
Καλησπέρα παιδιά,
αυτές τις ημέρες πρέπει να αλλάξω λάστιχα στη μηχανή (vulcan 900). Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε;

zopas
21/11/2016, 11:32
Αυτη την εποχη κορυφαια θεωρουνται απο τους λαστιχαδες τα πιρελλι σκορπιον 2, τα μετζελερ πλεον ειναι κινεζικα και στα μισελεν μην πεσεις σε ελλατωματικη παρτιδα των πολυ καλων κατα αλλα pilot road 4...

mikes
21/11/2016, 21:12
τα μετζελερ πλεον ειναι κινεζικα

αν υποθεσουμε ότι ένα ζευγαρι ελληνων παει μηνα του μελιτος στο μαϊαμι, και εκει κανουν σεξ και η κοπελα μενει εγκυος.. το παιδι θα είναι αμερικανακι να υποθεσω ετσι??

τα μετζελερ ΔΕΝ είναι κινεζικα.. και ουτε θα είναι ποτε.. το ότι η παραγωγη καποιων μοντελων εχει μεταφερθεί στη κινα δεν τα κανει λιγοτερο ποιοτικα από τα αντιστοιχα ευρωπαϊκα... υπαρχουν προδιαγραφες ποιοτητας υπο τις οποιες κατασκευαζονται...

ξεκοληστε με αυτή τη καραμελα... άλλο πραμα το made in china και άλλο το καθαρο κινεζικο..

zopas
22/11/2016, 07:49
Φιλε μου μην κοβεις το κεφαλι σου γιατι εσυ θα χασεις..προσωπικσ την επαθα με μισελεν πολλακις μαλιστα κσι στο διαδυκτιο υπαρχουν πολλες καταγγελιες για τα κινεζικα μετζελερ τουρανς που αποκολλονται ολοκληρα κομματια ελαστικου και μενει τρυπα στα λινα..

Τα γερμανικα μετζελερ οτε δεν ειχα προβλημσ, αλλωστε 8 χρονια μονο καλα ειχα να πω για τα ΕΧΡ, ομως ειναι σιγουρο οτι μακρια απο την γερμανια που οι κανονες ελεχου ειναι αυστηροι αρχιζουν οι εκπτωσεις με σκοπο το κερδος..

Επειδη λοιπον εχω πικρη εμπειρια που μεταφραζοταν σε ατυχηματα σε λιγο κσιρο παω για τα τραιλ 2 που ειναι made in Germany αν και απο την αλλη σιχαινομαι καθε τι γερμανικο λογω πολιτικων πεποιθησεων αλλα για την ασφαλεια μηχανης 280 κιλων το προσπερνω...

AristidisZ
22/11/2016, 08:07
Για ρίξε βρε Μικέ καμιά ιδέα και για το hornet

Ξέρεις, ευθειάκιας, λίγα χλμ το χρόνο, πόλη φουλ κλπ κλπ

teogtp
22/11/2016, 08:39
Για ρίξε βρε Μικέ καμιά ιδέα και για το hornet

Ξέρεις, ευθειάκιας, λίγα χλμ το χρόνο, πόλη φουλ κλπ κλπ

Michelin Primacy. ......
:tooth:

xaotikos
22/11/2016, 09:31
Για ρίξε βρε Μικέ καμιά ιδέα και για το hornet

Ξέρεις, ευθειάκιας, λίγα χλμ το χρόνο, πόλη φουλ κλπ κλπ
Metzeler m7rr, σπορ ελαστικο, γρήγορο ζεσταμα, δεν τετραγωνίζουν ευκολα, κρατανε grip μεχρι τέλος, βγαζουν σχετικά καλά χιλιομετρα. Αντιστοιχα S21 bridgestone.
Αλλιώς πας σε πιο τουριστάδικο, για περισσοτερα χιλιομετρα με καποιες περικοπες σε grip/ζεσταμα. Ισως εκει roadtec 01.

Υ.Γ δεν πάνε να φτιάχνονται και στο τζιμπουτί, τα m7rr είναι λαστιχάρες.

mikes
22/11/2016, 22:23
Για ρίξε βρε Μικέ καμιά ιδέα και για το hornet

Ξέρεις, ευθειάκιας, λίγα χλμ το χρόνο, πόλη φουλ κλπ κλπ
εχασες... σε ολη τη καριερα μου ως λαστιχας δουλευω κυριως κουτια.. οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη πιο λαστιχο είναι καταλληλοτερο για τη μηχανη σου και τον τροπο που οδηγεις.. εδώ καλα-καλα δε γνωριζω όλα τα μοντελα που κυκλοφορουν στην αγορα για μοτο.. μπορω να σου λυσω τη μηχανη να σου μονταρω λάστιχα να στα ζυγισω, να σου εντοπισω πρόβλημα και στα επισκευασω, αλλα για το ποιο λαστιχο να βαλεις δυστυχως δεν μπορω να σε συμβουλεψω..

mikes
22/11/2016, 22:28
Φιλε μου μην κοβεις το κεφαλι σου γιατι εσυ θα χασεις..προσωπικσ την επαθα με μισελεν πολλακις μαλιστα κσι στο διαδυκτιο υπαρχουν πολλες καταγγελιες για τα κινεζικα μετζελερ τουρανς που αποκολλονται ολοκληρα κομματια ελαστικου και μενει τρυπα στα λινα..

Τα γερμανικα μετζελερ οτε δεν ειχα προβλημσ, αλλωστε 8 χρονια μονο καλα ειχα να πω για τα ΕΧΡ, ομως ειναι σιγουρο οτι μακρια απο την γερμανια που οι κανονες ελεχου ειναι αυστηροι αρχιζουν οι εκπτωσεις με σκοπο το κερδος..

Επειδη λοιπον εχω πικρη εμπειρια που μεταφραζοταν σε ατυχηματα σε λιγο κσιρο παω για τα τραιλ 2 που ειναι made in Germany αν και απο την αλλη σιχαινομαι καθε τι γερμανικο λογω πολιτικων πεποιθησεων αλλα για την ασφαλεια μηχανης 280 κιλων το προσπερνω... ότι πεις.. ειπαμε ο πελατης εχει παντα δικιο, και ξερει τη δουλεια καλυτερα απ'τον επαγγελματια στον οποιο απευθύνεται...

zopas
23/11/2016, 09:58
Χωρις να θελω να σε θιξω ψαξστο στο ιντερνετ με τα κινεζικα τουρανς...και φυσικα δεν ξερω περισσοτερα απο σενα απλα η εμπειρια μου που την εχω πληρωσει και σε φραγκα και σε πονο απο ατυχημστα μου δειχνει το δρομο..

Ευχομαι με τα κινεζικα που προτεινεις σε πελατες σου ποτε να μην αντιμετωπισεις προβλημα και να σου πανε ολα καλα..

Φαινεται οτι μονο σε εμενα μου πεφτουνε ελαττωματικες παρτιδες..οποτε ολα ο.κ το προβλημα λυθηκε..

Και επειδη τωρα το θυμηθηκα ειλικρινα πιστευεις οτι μια μερσεντες made in Germany εχει τα ιδια ποιοτικα στανταρτ με μια παρομοια που φτιαχνεται εκτος γερμανιας;..αν δεν το ξερεις ψαξε το και αυτο για να αρχιζεις να συνειδητοποιεις καποια πραγμστα και δεν το λεω με κανενα ιχνος ειρωνιας..

mikes
23/11/2016, 21:47
θες να μου πεις δλδ οτι μια μερα ξυπνησαν οι προεδροι της μετζελερ και της καθε μετζελερ, και της μερσεντες και καθε μερσεντες, και ειπαν
"ωωωω τι ωραια μερα.. ας καταστρεψω το ονομα και το κυρος του με κοπο τοσα χρονια εχτιζε η εταιρεια μου ριχνοντας στην αγορα χαμηλοτερης ποιοτητας προϊοντα απο αυτα που εχει συνηθησει το κοινο μου..."

ελα τωρα.. 2016 εχουμε, τα παντα παιρνουν απο ελεγχους και πιστοποιησεις για να βγουν στην αγορα.. φυσικα και εχουν ιδια ποιοτητα! μαλλον εσυ πρεπει να ψαχτεις..

και δεν προτεινω κινεζικα λαστιχα στον πελατη.. μετζελερ προτεινω οχι λινγκ-λονγκ.. γερμανικα ειναι!! και δεν ειχα ποτε κανενα παραπονο και κανενα θεμα..

εν το μεταξυ, η εμπειρια μου εχει δειξει το 90% οσων εχουν προβληματα η δεν ειναι ικανοποιημενοι με τα λαστιχα τους κανουν εντελως λαθος χρηση και συντηρηση...

zopas
24/11/2016, 07:50
Ειναι η ιδια η εγχωρια ποιοτητα γερμανικων αυτοκινητων με τις εξαγωγικες παρτιδες; ..ασε εμενα και ρωτησε αυτους που ξερουνε...καμια σχεση..αυτοι που ξερουνε πανε γερμανια και αγοραζουν μεταχειρισμενα...θες δεν θες να το πιστεψεις αυτη ειναι η αληθεια..η amg που εφερε κολλητος μου απι γερμανια δεν εχει καμια ποιοτικη σχεση με την αντιστοιχη στην ελλαδα και ιδιατερα σε επιπεδο ποιοτικου εξοπλισμου..

Ετυχε φιλε μου πολυ γνωστος μου να αγορασει 40 χιλιαρικα την BMW x1 και η ποιοτητα εσωτερικου ειναι για κλαματα ποσο μαλλον που το ραδιοφωνο ειχε τα κλασικα ροδακια..απλα γιατι ειναι εξαγωγικο μοντελο...και πολλα αλλα μπορω να σου πω ας μην σε ζαλιζω..

Ολες οι εταιριες που πανε ξινα εχουν ριξει ποιοτητα, αλλες πολυ αλλες λιγο, γιατι αυτο προσφερει η παγκοσμιοποιηση:ΚΕΡΔΟΣ..φθηνα μεροκαματα,παιδια να δουλευουν και απουσια ελεγχου.

Οσο αναφορα τα καστιχα η μετζελερ, η μισελεν κλπ, δεν εχουν πανω απο τα κεφαλια τους νομους καθ ελεγχους με αποτελεσμα καποιες εκπτωσεις στην ποιοτητα..δεν ειναι τυχαιο παραπονα που εχουν αρχισει να εμφανιζονται για το τουρανς(ειχα και εγω απορησει αφου παντα μετζελερ εβαζα χωρις προβληματα)..

Και επειδη αυριο βαζω τα τραιλ2 στην χοντρη μου..ο καταπληκτικος κατα τα αλλα συναδελφος σου επεμενε μεχρι θανατου οτι τα τα τραιλ ειναι κινεζικα..ρε συ του λεω..3 επωνυμους λαστιχαδες πηρα ολοι μου λενε οτι ειναι αοο γερμανια..Οχι εκει να επιμενει..μεχρι που αναγκαστικα πηρε την εταιρια και καταλαβε το λαθος..

Θελω να πω οτι ολοι ανθρωποι ειμαστε, εγω ευχομαι ποτε να μην εχεις καποιο προβλημα με πελατη και αναγκαδτεις στα παρε δωσε με την εταιρια...

Παρεπιπτοντως 250 ευρω μου πηγαν τα ατιμα...αλλα πιο ησυχο το κεφαλι μου..

Ζεύκας
24/11/2016, 09:54
θες να μου πεις δλδ οτι μια μερα ξυπνησαν οι προεδροι της μετζελερ και της καθε μετζελερ, και της μερσεντες και καθε μερσεντες, και ειπαν
"ωωωω τι ωραια μερα.. ας καταστρεψω το ονομα και το κυρος του με κοπο τοσα χρονια εχτιζε η εταιρεια μου ριχνοντας στην αγορα χαμηλοτερης ποιοτητας προϊοντα απο αυτα που εχει συνηθησει το κοινο μου..."

ελα τωρα.. 2016 εχουμε, τα παντα παιρνουν απο ελεγχους και πιστοποιησεις για να βγουν στην αγορα.. φυσικα και εχουν ιδια ποιοτητα! μαλλον εσυ πρεπει να ψαχτεις..

και δεν προτεινω κινεζικα λαστιχα στον πελατη.. μετζελερ προτεινω οχι λινγκ-λονγκ.. γερμανικα ειναι!! και δεν ειχα ποτε κανενα παραπονο και κανενα θεμα..

εν το μεταξυ, η εμπειρια μου εχει δειξει το 90% οσων εχουν προβληματα η δεν ειναι ικανοποιημενοι με τα λαστιχα τους κανουν εντελως λαθος χρηση και συντηρηση...

εμ ναι βασικά δεν τους νοιάζει η πτώση της ποιότητας ειδικά στα basic προιόντα τους.

το honda μου είναι made in india δεν έχει σχέση σαν ποιότητα με ένα cb made in japan.

το duke 200 κι αυτό made in india πάλι καμία σχέση με το duke 690 made in austria.

mikes
24/11/2016, 21:14
εμ ναι βασικά δεν τους νοιάζει η πτώση της ποιότητας ειδικά στα basic προιόντα τους.

το honda μου είναι made in india δεν έχει σχέση σαν ποιότητα με ένα cb made in japan.

το duke 200 κι αυτό made in india πάλι καμία σχέση με το duke 690 made in austria.

συγκρινεις διαφορετικα μοντελα μεταξυ τους.. η σωστη συγκριση ειναι cbf125 india με cbf125 japan, και duke690 india με duke690 austria..

το να συγκρινεις μεταξυ τους ενα 125 με ενα 600 η ενα 200 με ενα 690 ειναι ολιγον ακυρο...

mikes
24/11/2016, 21:45
Ειναι η ιδια η εγχωρια ποιοτητα γερμανικων αυτοκινητων με τις εξαγωγικες παρτιδες; ..ασε εμενα και ρωτησε αυτους που ξερουνε...καμια σχεση..αυτοι που ξερουνε πανε γερμανια και αγοραζουν μεταχειρισμενα...θες δεν θες να το πιστεψεις αυτη ειναι η αληθεια..η amg που εφερε κολλητος μου απι γερμανια δεν εχει καμια ποιοτικη σχεση με την αντιστοιχη στην ελλαδα και ιδιατερα σε επιπεδο ποιοτικου εξοπλισμου..

Ετυχε φιλε μου πολυ γνωστος μου να αγορασει 40 χιλιαρικα την BMW x1 και η ποιοτητα εσωτερικου ειναι για κλαματα ποσο μαλλον που το ραδιοφωνο ειχε τα κλασικα ροδακια..απλα γιατι ειναι εξαγωγικο μοντελο...και πολλα αλλα μπορω να σου πω ας μην σε ζαλιζω..

Ολες οι εταιριες που πανε ξινα εχουν ριξει ποιοτητα, αλλες πολυ αλλες λιγο, γιατι αυτο προσφερει η παγκοσμιοποιηση:ΚΕΡΔΟΣ..φθηνα μεροκαματα,παιδια να δουλευουν και απουσια ελεγχου.

Οσο αναφορα τα καστιχα η μετζελερ, η μισελεν κλπ, δεν εχουν πανω απο τα κεφαλια τους νομους καθ ελεγχους με αποτελεσμα καποιες εκπτωσεις στην ποιοτητα..δεν ειναι τυχαιο παραπονα που εχουν αρχισει να εμφανιζονται για το τουρανς(ειχα και εγω απορησει αφου παντα μετζελερ εβαζα χωρις προβληματα)..

Και επειδη αυριο βαζω τα τραιλ2 στην χοντρη μου..ο καταπληκτικος κατα τα αλλα συναδελφος σου επεμενε μεχρι θανατου οτι τα τα τραιλ ειναι κινεζικα..ρε συ του λεω..3 επωνυμους λαστιχαδες πηρα ολοι μου λενε οτι ειναι αοο γερμανια..Οχι εκει να επιμενει..μεχρι που αναγκαστικα πηρε την εταιρια και καταλαβε το λαθος..

Θελω να πω οτι ολοι ανθρωποι ειμαστε, εγω ευχομαι ποτε να μην εχεις καποιο προβλημα με πελατη και αναγκαδτεις στα παρε δωσε με την εταιρια...

Παρεπιπτοντως 250 ευρω μου πηγαν τα ατιμα...αλλα πιο ησυχο το κεφαλι μου..
το οτι το ενα αυτοκινητο που διατειθεται στη μια αγορα, ειναι πιο φτωχο σε εξοπλισμο απο ιδιο που διατειθεται σε αλλη αγορα, δεν το κανει λιγοτερο ποιοτικο.. εχει να κανει με τη φιλοσοφια του καθε καταναλωτη.. πχ ο ρωσος, θελει απλα να παταει γκαζι και να εξαφανιζεται.. ο γερμανος θελει να κανει το ιδιο ακουγοντας στραους στη διαπασων και εχοντας τρια ραουλα στο καθισμα να του κανουν μασαζ στον κωλο, ο οποιος δε δεχεται να κατσει πουθενα αλλου απο ειδικα επεξεργασμενο δερμα νεαρου μοσχαριου ανθεκτικο στις πορδες.. οποτε αναλογα τις απαιτησεις της καθε αγορας που διατειθονται τα μοντελα φερουν και τον αναλογο εξοπλισμο.. γι αυτο υπαρχουν και διαφορετικες εκδοσεις.. κατα τα αλλα εχουν το ιδιο αμαξωμα, τον ιδιο κινητηρα, τα ιδια μηχανικα μερη...

τωρα οσον αφορα στα λαστιχα... δε λεω οτι ειναι αριστα.. πολλες φορες εχει συμβει ενα νεο μοντελο να μην ειναι τοσο καλο οσο αυτο που αντικατεστησε.. οπως με τα ανακε.. αυτο που λεω ειναι οτι οταν μιλαμε για ενα συγκεκριμενο τυπο ελαστικου πχ 150/70-17 τουρανς, ειτε κινα εχει κατασκευαστει ειτε γερμανια ειτε δε ξερω που, ειναι ιδιας ποιοτητας.. αυτο δε σημαινει κατ'αναγκη οτι η ποιοτητα αυτη θα ειναι καλη.. μπορει να ειναι και μαπα.. αλλα ειναι ιδια! προσεξε: μιλαμε για τον ιδιο τυπο ετσι? γιατι ας πουμε τα τουρανς βγαινουν σε 3 τυπους..τουρανς (σκετο), exp και next... οποτε αν υπαρχουν προβληματα, δε φταιει η χωρα παραγωγης... οι μελετες και το δοκιμαστικο τμημα του κατασκευαστη φταινε... μπορει πχ τα νεα τουρανς να μην ειναι αρκετα ενισχυμενα ωστε να αντεξουν το βαρος του βαραντερο.. σε αυτο δεν φταιει ο κινεζος υπαλληλος, ο γερμανος μηχανολογος φταιει! αν αυτος εκανε καλυτερη μελετη, θα ηταν και το λαστιχο ποιοτικα καλυτερο και ας κατασκευαζεται στη κινα!

zopas
25/11/2016, 17:58
το ότι το polo που παραγεται στην γερμανια για τον γερμανο πολιτη είναι πιο φθηνο και πιο ποιοτικο στις ανεσεις του από την εξαγωγικη του εκδοση στην Ελλαδα για μενα είναι μεγαλη διαφορα...οσο για το δευτερο, σημερα αλλαξα λάστιχα και εβαλα το scorpion trail2 made in Germany..Περιττο να σου πω ότι ο συνάδελφος σου αφου συζητήσαμε το θεμα περι κινεζικων εχει καθετα αντιθετη γνωμη από σενα και συμφωνησε απολυτα μαζι μου...στο μαγαζι του δεν σκέφτεται καν να φερει προιον made in china..Απλα στο αναφερω ότι και αναμεσα σας στο δικο σας χωρο ο καθενας εχει την δικια του αντιληψη..

Τελικα ολοι μας σαν καταναλωτες κανουμε το σταυρο μας σε αυτή τη χωρα να εχουμε κανει σωστη επιλογή μιας και δενμπορουμε να ειμαστε σιγουροι τι ισχυει και τι όχι...και δεν μιλω μονο για τα λάστιχα..

leo1964
25/11/2016, 19:27
Για ελαστικά ρώτησε ο άνθρωπος,στ'αυτοκίνητα το γυρίσαμε

mikes
25/11/2016, 21:47
το ότι το polo που παραγεται στην γερμανια για τον γερμανο πολιτη είναι πιο φθηνο και πιο ποιοτικο στις ανεσεις του από την εξαγωγικη του εκδοση στην Ελλαδα για μενα είναι μεγαλη διαφορα...οσο για το δευτερο, σημερα αλλαξα λάστιχα και εβαλα το scorpion trail2 made in Germany..Περιττο να σου πω ότι ο συνάδελφος σου αφου συζητήσαμε το θεμα περι κινεζικων εχει καθετα αντιθετη γνωμη από σενα και συμφωνησε απολυτα μαζι μου...στο μαγαζι του δεν σκέφτεται καν να φερει προιον made in china..Απλα στο αναφερω ότι και αναμεσα σας στο δικο σας χωρο ο καθενας εχει την δικια του αντιληψη..

Τελικα ολοι μας σαν καταναλωτες κανουμε το σταυρο μας σε αυτή τη χωρα να εχουμε κανει σωστη επιλογή μιας και δενμπορουμε να ειμαστε σιγουροι τι ισχυει και τι όχι...και δεν μιλω μονο για τα λάστιχα.. νταξ ότι πεις.. παω πασο.. σιγα μη καταφερω να σου αλλαξω μυαλα.. σαν εσενα ποσους και ποσους βλεπω κάθε μερα και η εμπειρια μου εχει δειξει ότι τα κολλημένα μυαλα δεν ξεκολλάνε με τιποτα... ειπαμε στην ελλαδα ο πελατης ξερει παντα καλυτερα από τον επαγγελματια


Α! και να του πεις του λάστιχα σου μιας και είναι τοσο απολυτος, ότι σιγα σιγα θα πρεπει να ψαχνει για άλλη δουλεια, γιατι όταν ολες οι εταιρειες μεταφερουν τη παραγωγη συγκεκριμενων τυπων και διαστασεων στη κινα, θα πρεπει να το κλεισει το μαγαζι γιατι δε θα εχει τι να πουλησει...

εκτος φυσικα και αν σου χαϊδευει τα αυτια βλέποντας το μενος σου προς οτιδήποτε made in china απλα για να σε κρατησει πελατη... :smokin: