PDA

View Full Version : Daytona SPRINTER 50cc θεματα μετα τη μετατροπη σε 72cc



giorgosasp
20/11/2016, 20:54
Καλησπερα.
προχτες εκανα μετατροπη σε 72cc και καθε μα ΚΑΘΕ φορα που ψιλοζεστενεται το μοτερακι,μετα αν ανοιξω γκαζι χτυπαει κατι,και κανει ενα περιεργο ηχο,και δεν δινει ρε παιδια! δηλαδη πχ τερμα γκαζι και χανει και ταχυτητα κιολας!
οι στροφες ανεβαινουν κανονικα.
tο συνεργειο μου ειπε οτι φταιει το καρμπιρατερ λενε ειναι μικρο.και ο λαιμος επισης.ισχυει?

εν το μεταξυ,μου ζητανε αλλα 50 ευρω να το φτιαξουν.οποτε θα αργησει.

προτεινετε κατι?

ΝΑ προσθεσω οτι αυτο γινεται μονο οταν ανεβαινω ανυφορα.δηλαδη σε κανονικο δρομο και κατυφορα συμπεριφερεται σαν 72cc.στις ανυφορες κανει αυτο τον ηχο σαν την ουρα του κροταλια,και συμπεριφερεται σαν πεθαμενο 50αρακι.μιλαμε για ταχυτητες των 10-15 χιλιομετρα σε μικρη ανυφορα!

toyar
20/11/2016, 21:17
κροταλιας........:lol:
πυρακια βαραει, θελει αλλο πιστονι γιατι εχει ανεβασει πολυ συμπιεση
τσεκαρε το και με 100αρα βενζινη

SHOOTER045
20/11/2016, 21:46
Κραταω αυτό<προχτες εκανα μετατροπή>
Στρώθηκε?

Bowleno
21/11/2016, 12:18
Εκτός του (πολύ) σημαντικού που επισήμανε ο Δημήτρης (Shooter45) να προσθέσω ότι το sprinter έχει αδύναμο κομβίο στοφάλου όπως και μπιέλα και δεν "σηκώνει" ανεβάσματα κυβικών έστω και αν είναι μόνο 22 κ. εκ.
Κάτι μου λέει ότι θα σε αφήσει σύντομα....

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο το 110 της ίδιας εταιρίας προτιμάται αντί του 125 από τους απανταχού ντελιβεράδες..... ;)

Flinis
21/11/2016, 18:47
Πυράκια είναι σίγουρα. Οπωσδήποτε φτωχό μίγμα, πιθανόν και λάθος στην ανάφλεξη-αβανς. Το καύσιμο σκάει λόγω θερμοκρασίας και συμπίεσης και όχι από το μπουζί. Μη το ζορίζεις. Προσωπικά τρύπησα εμβολο.

nikosmec
22/11/2016, 19:12
κροταλιας........:lol:
πυρακια βαραει, θελει αλλο πιστονι γιατι εχει ανεβασει πολυ συμπιεση
τσεκαρε το και με 100αρα βενζινη

+1 και από μένα. Το πιο πιθανό αυτό είναι, το έχω πάθει σε sprinter που το είχα κάνει 51mm γιατί είχα πάρει λάθος πιστόνι.

Επίσης το πήγες σε συνεργείο, σου έκαναν επισκευή και σου ζητάνε εξτρα 50 € για να σου αλλάξουν καρμπυλατέρ (αν υποθέταμε ότι έχουν δίκιο στην βλάβη) που ένα απλό κάνει το πολύ 20€. Μόνο σε μένα φαίνεται λίγο κλεψιά?

Στρώσιμο οπωσδήποτε όπως είπε και ο shooter αν και μάλλον δεν το γλυτώνεις το δεύτερο λύσιμο.

Δεν ξέρω αν φημίζονται για αδύναμη μπιέλα και κομβίο πάντως το δικό μου στα 72cm μια χαρά άντεξε. Όταν το πήγα κοντά στα 90cm χάλασε και αυτό νομίζω μετά από δυο χρόνια και με ζημιά μόνο στο ρουλεμάν της μπιέλας και αφού του είχα πιει το αίμα και είχε μείνει από λάδια 2-3 φορές.

leo1964
22/11/2016, 20:49
Πάει περίπατο το στρώσιμο......