PDA

View Full Version : πως βγάζω τον συναγερμό?



samos-vstrom
21/11/2016, 19:27
καταρχήν μια μεγάλη καλησπέρα σε όλο το forum ..χρειάζομαι της γνώσεις σας στο αν μπορώ να βρω κάποιο (manual -σχέδιο-οδηγίες) στο πως μπορώ μόνος μου να ξεσυνδεσω έναν συναγερμό τύπου (legos3) από ένα vstrom 1000dl του 2004.ο λόγος ολόκληρο βιβλίο, (περιληπτικά) έχει μπλοκάρει και δεν παίρνει μπροστά .δεν υπάρχει τρόπος μεταφοράς σε συνεργείο ,αλλά ούτε και συνεργείο που να ξέρει από τέτοιου είδους μηχανές .ζω σε ένα πανέμορφο νησί την Σάμο αλλά είμαστε αρκετά πίσω σε πολλά πράγματα.. ευχαριστώ εκ τον προτέρων :blush::blush::blush:

cityfly
21/11/2016, 19:34
καταρχήν μια μεγάλη καλησπέρα σε όλο το forum ..χρειάζομαι της γνώσεις σας στο αν μπορώ να βρω κάποιο (manual -σχέδιο-οδηγίες) στο πως μπορώ μόνος μου να ξεσυνδεσω έναν συναγερμό τύπου (legos3) από ένα vstrom 1000dl του 2004.ο λόγος ολόκληρο βιβλίο, (περιληπτικά) έχει μπλοκάρει και δεν παίρνει μπροστά .δεν υπάρχει τρόπος μεταφοράς σε συνεργείο ,αλλά ούτε και συνεργείο που να ξέρει από τέτοιου είδους μηχανές .ζω σε ένα πανέμορφο νησί την Σάμο αλλά είμαστε αρκετά πίσω σε πολλά πράγματα.. ευχαριστώ εκ τον προτέρων :blush::blush::blush:

Χμ δεν ήξερα ότι ο τρόπος απεγκατάστασης του συναγερμού έχει να κάνει με τη μηχανή κι όχι με το συναγερμό.
Συνεργείο που σε ξέρει και ξέρει και τη μηχανή δεν έχεις;

samos-vstrom
21/11/2016, 19:37
ναι είναι 25 χλμ μακριά και μόνο με φορτηγάκι μπορώ να την πάω. έλεγα μήπως γλιτώσω το ρίσκο της μεταφοράς

virus
21/11/2016, 19:39
δεν το γλυτωνεις. αναγκαστικα.

alexis_d
21/11/2016, 19:39
Μπορείς να βρεις manual,κανε μια αναζήτηση στον γκούγκλη και στην σελίδα της εταιρίας.
Αυτά απο εμένα προς το παρόν.

virus
21/11/2016, 19:49
Μπορείς να βρεις manual,κανε μια αναζήτηση στον γκούγκλη και στην σελίδα της εταιρίας.
Αυτά απο εμένα προς το παρόν.

γιατι; θαχουμε κι αλλα; :lol:

alexis_d
21/11/2016, 19:50
γιατι; θαχουμε κι αλλα; :lol:

Μπορεί :lol:

yes-u
21/11/2016, 19:52
Όταν χρειάστηκε να αποσυνδέσω το συναγερμό λόγω προβλήματος, βρήκα μέσα στην εργαλειοθήκη της μηχανής μια φίσσα που ταίριαζε με αυτή που ήταν συνδεδεμένος ο συναγερμός. Την έβαλα αντί του συναγερμού, τον έβγαλα εντελώς, η φίσσα "βραχυκύκλωσε" όπως έπρεπε και όλα καλώς εδώ και 4 χρόνια. Δε γνωρίζω τίποτε από ρεύματα, τη μηχανή την πήρα μεταχείρω...

MISKIN
21/11/2016, 21:19
Αν δεν έχεις γνώσεις Ηλεκτρολογίας δε μπορείς να κάνεις κάτι. Το πιο πιθανό είναι να κάνεις ζημιά. Επειδή όμως είχα πάθει το ίδιο πράγμα πριν χρόνια με το 650 που έχω, θα σου πω ότι το ξεμπλόκαρα με ένα..... άλλεν....
Κοινώς πήρα ένα άλλεν 12αρι και χτύπησα το κουτί του συναγερμού. Ήταν κολλημένο το ρελέ και ξεκόλλησε. Δοκίμασέ το στην απίθανη περίπτωση που έχεις το ίδιο πρόβλημα.

paramedic
22/11/2016, 04:30
Δεν έχει κάποια ασφαλειοθήκη ο συναγερμός ώστε να βγάλεις την ασφάλεια και να το απενεργοποιήσεις έτσι? Έτσι είχα κάνει σε έναν συναγερμό κουτιού παλιά που είχε χαλάσει το χειριστήριο και δεν μπορούσαμε να τον βγάλουμε και ήμασταν στο χωριό ημέρα Κυριακή.

toyar
22/11/2016, 06:43
ο συναγερμος τροφοδοτειται μεσω ασφαλειας
αν τη βρεις και τη βγαλεις ειναι σαν να μην υπαρχει συναγερμος
επισης οι legos ξεμπλοκαρουν με συγκεκριμενη διαδικασια αρκει να εχεις το κλειδι της μηχανης (αν εισαι ο ιδιοκτητης)