PDA

View Full Version : 17/11/73



tai
17/11/2005, 19:30
17 ΝΟΕΜΒΡΗ


ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ


ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΘΥΜΆΤΕ ΜΟΝΟ Η ΜΆΝΑ ΤΟΥΣ

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
ΚΑΙ
ΨΩΜΙ
ΚΑΙ
ΠΑΙΔΕΙΑ
ΚΑΙ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
:mad:

matmat
17/11/2005, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
17 ΝΟΕΜΒΡΗ


ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ


ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΘΥΜΆΤΕ ΜΟΝΟ Η ΜΆΝΑ ΤΟΥΣ

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
ΚΑΙ
ΨΩΜΙ
ΚΑΙ
ΠΑΙΔΕΙΑ
ΚΑΙ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
:mad:

Εισαι σίγουρος βρε Χρήστο οτι τα έχουμε πλέον ??

:smokin:

McGyver
17/11/2005, 19:45
Σε όσες και όσους αγωνίστηκαν, βασανίστηκαν και έμειναν αφανείς ήρωες στο κυνήγι της ελευθερίας οφείλω τουλάχιστον το σεβασμό μου...

Σε όσες και όσους χρησιμοποίησαν και χρησιμοποιούν την ημέρα αυτή για προσωπικό όφελος, προβολή και ασυδοσία στο όνομα της ελευθερίας, λέω άντε και γ@μηθείτε @ρχίδι@...

Dodok edessa
17/11/2005, 19:53
αντισταθηκαν ?πολεμησαν? υπέφεραν ?μπαααααα!
ολοι Βολεψακιδες ,κομπιναδόροι ,βουλευτές ,συνδικαλιστές, και δημόσιοι υπάλληλοι έγιναν. απλώς ήθελαν να ρίξουν τους από πάνω για να ανέβουν αυτοί.!!

Στο χωριο μου λέμε ο Λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται :winka:

free rider
17/11/2005, 20:12
μη το βασανίζεις ρε χρήστο ...

:wave2: :wave2:

BELZEBOYLIS
17/11/2005, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
αντισταθηκαν ?πολεμησαν? υπέφεραν ?μπαααααα!
ολοι Βολεψακιδες ,κομπιναδόροι ,βουλευτές ,συνδικαλιστές, και δημόσιοι υπάλληλοι έγιναν. απλώς ήθελαν να ρίξουν τους από πάνω για να ανέβουν αυτοί.!!

Στο χωριο μου λέμε ο Λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται :winka:


SIGKENTROOOOOSOY :a21:

athandim
17/11/2005, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
αντισταθηκαν ?πολεμησαν? υπέφεραν ?μπαααααα!
ολοι Βολεψακιδες ,κομπιναδόροι ,βουλευτές ,συνδικαλιστές, και δημόσιοι υπάλληλοι έγιναν. απλώς ήθελαν να ρίξουν τους από πάνω για να ανέβουν αυτοί.!!

Στο χωριο μου λέμε ο Λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται :winka:

Τα στερνά δεν κρίνουν απαραίτητα και τα πρώτα...
Και αν ήταν αυτοί "Λύκοι" οι "από πάνω" τί ήταν άραγε;
....................................................................................

el_hymador
17/11/2005, 23:25
Πρεπει να ειναι η πλεον ''παρεξηγημενη'' γενια παντως....και σε αυτ φταινε οι ιδιοι....σιγουρα υπηρχαν ανθρωποι που εκεινη την χρονικη περιοδο , πιστευαν σε ιδανικα και αγωνιζοντουσαν για εναν σκοπο .... στην συνεχεια ομως , την βαρια κληρονομια του Πολυτεχνειου , αφου την καπηλευτηκαν μεχρι εσχατων , την αποποιηθηκαν εμμεσως ,αφου πλεον ολοι οι ''εκπροσωποι'' της ενεχονται στα πολιτικα δρωμενα της χωρας...

...Μια απο τα ιδια δηλαδη...θα πρεπει να υπαρχουν ομως και ανθρωποι που δεν εκμεταλευτηκαν την ενεργο συμμετοχη τους στα γεγονοτα του Πολυτεχνειου με ασχημο τροπο και παρεμειναν στην ανωνυμια τους....δεν θα τους μαθουμε ποτε....

athandim
17/11/2005, 23:54
η άποψή μου είναι οτι το Πολυτεχνείο αποτελεί - δυστυχώς - το άλλοθι ενός λαού συμβιβασμένου και βολεμένου με τη χούντα...

...πλην Λακεδαιμονίων....

...Δυστυχώς...:sad: :sad:

marine521
18/11/2005, 10:01
17/11/2005
Να γιατί φώναζαν οι τότε...
για την ελευθερία των τώρα ....

να τους χαίρεστε.


28349

crs-k
18/11/2005, 10:03
Τιμη σε 'κεινους ...

Που ΔΕΝ το εξαργυρωσαν ... :sick:


Ειναι η πραγματικη γενια του Πολυτεχνειου!

Cpt. Haddock
18/11/2005, 10:11
:(
¨
"Κρατάω το στόμα μου κλειστό
Τα χείλη μου ματώσαν
Κι αυτοί μου μας προδώσανε
ανέραστοι να μείνουν

Κουφάλες, εξοφλήσατε αυτό έχω μόνο να τους πω
Τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν"

Δ. Τσακνής, "Νοέμβρης '90"

Dodok edessa
18/11/2005, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τιμη σε 'κεινους ...

Που ΔΕΝ το εξαργυρωσαν ... :sick:


Ειναι η πραγματικη γενια του Πολυτεχνειου!

ετσι ναι !ειμαι μαζι σου.ποσοι όμως ...να πουμε 4-5-6%.




Η δικιά μου διαπίστωση είναι όμως ,ότι οι φωνές που ζητάνε ένα Παπαδόπουλο ,πληθαίνουν, ειδικά εδώ στην επαρχία που έχουν ερημώσει, τσακίσει τα πάντα.

Για ποια δημοκρατία ,για ποιο σοσιαλισμό ,για ποιο φιλελευθερισμό ,για ποια αντίσταση μου λέτε ?
Εγώ βλέπω ανθρώπους που υποφέρουν ,φτάσανε στην εξαθλίωση ,στην μιζέρια, στην Ταπείνωση ,τους παίρνουν τα σπίτια, τα αυτοκίνητα, τα σώβρακα ,για μικροποσά ,και οι επαναστάτες του χτες είναι μεγαλοεκδότες, βουλευτές , συνδικαλιστές, καναλάρχες κτλ.
Και ξέρεται ποιοι?
Αυτη η λαμπρή γενιά του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ…….
Αλλά γάματα …ποιος έβγαλε άκρη από τα πολιτικά?
Η μόνη ελπίδα μας είναι αυτοι οι μογγολοι, κούρδοι , άραβες, βούλγαροι, Αλβανοί, και ότι άλλο έχει μαζευτεί εδώ μέσα να είναι μεγαλόψυχη ,μπας και δώσουν και στον έλληνα καμιά δουλειά να ταΐσει την οικογένεια του.
:smokin:
μια γιορτη εμεινε για δεκα τσουτσεκια :smokin:


28350

OldMan
18/11/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τιμη σε 'κεινους ...
Που ΔΕΝ το εξαργυρωσαν ... :sick:
Ειναι η πραγματικη γενια του Πολυτεχνειου!

:rolleyes: :sad: :rolleyes:

Τώρα τι καταλαβαίνεις ρε Χρήστο.....???








Άει σιχτίρ, γιατί κάποιοι βγάζαμε ξάδερφο με ανοιγμένο κεφάλι από την Στουρνάρη...
:wave2: :sad: :wave2:

crs-k
18/11/2005, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :sad: :rolleyes:

Τώρα τι καταλαβαίνεις ρε Χρήστο.....???

Άει σιχτίρ, γιατί κάποιοι βγάζαμε ξάδερφο με ανοιγμένο κεφάλι από την Στουρνάρη...
:wave2: :sad: :wave2:



Εγω τα 'χω ξαναπει ...
Πιθανον περσυ τετοια εποχη ...

Ειναι (ηταν) αλλιως το Πολυτεχνειο, γι' αυτους που βιωσαν τις καταστασεις ... :sick:

OldMan
18/11/2005, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
17/11/2005
Να γιατί φώναζαν οι τότε...
για την ελευθερία των τώρα ....
να τους χαίρεστε.

Ψιλοσχόλιο, χωρίς τοποθέτηση....

ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες εικόνες (ασπρόμαυρες...) είχε ο Τύπος της εποχής εκείνης !!!
:wave2: :wave2: :wave2:

marine521
18/11/2005, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ψιλοσχόλιο, χωρίς τοποθέτηση....

ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες εικόνες (ασπρόμαυρες...) είχε ο Τύπος της εποχής εκείνης !!!
:wave2: :wave2: :wave2:

Εάν οι λόγοι είναι οι ίδιοι ή έστω παρόμοιοι με τότε πάσο

BELZEBOYLIS
18/11/2005, 11:03
Προς Dodok edessa


Κοίτα λεβεντοτσολιά μου τώρα , αν η επαρχία ψήφιζε 20 χρόνια ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ και τώρα πεινάνε δεν σου φταίει ούτε οι φοιτητές του πολυτεχνείου ούτε οι μετανάστες…

Το άλλο για τον Παπαδόπουλο και το ποιος θέλει κάτι παρόμοιο δεν το σχολιάζω…

Dodok edessa
18/11/2005, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Προς Dodok edessa


Κοίτα λεβεντοτσολιά μου


:lol: :lol: ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!:lol:
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ..ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΤΗΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ..ΣΟΥ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΗΝ ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΚΚΕ ΚΤΛ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ:winka:
ΔΕΝ ,ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΟΦΕ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΑΝ:D

afrotwin
18/11/2005, 11:36
i epanastasi afipnizete ipo proipo8esis
simera se ti na epanastatisoun i an8ropoi?
stin ftoxia?
ta panta iparxoun af8ona ke elef8eries na fane ke i kotes

ala opos leei ke to anekdoto koloi iparxoun lefta den iparxoun

kapia stigmi mpori na kanoun kati oloi i kimismenoi tis xoras mas

pros to paron nomizoun oti kapioi tous sozoun ke perimenoun den milane ke ola pane apo to kako sto xirotero

tora giati den pernoun lefta gia programata pou 8a anaptiksoun tin xora ke pou dini i eok afto ine alo 8ema

profanos epidi ta lefta erxonte me epitiriti ke den mporoun na ta fane...

i eka8liosi pantos me aftous tous ri8mous den ine makria

ala afta ta provlimata linonte alios

ena na kserete omos i epanastasis den aforoun ke oute ginontan apo strogkiloka8ismenous kolous se grafia ka8e idous

ke ama 8elete tous epanastates tou tote ke simera istorika kimilia zitiste na tous kanoun se kouklakia na tous exete se kamia vitrina sto sin8eto tou spitiou

episis i zoi alazi gia olous akoma ke gia epanastates ke ginete apodedigmena...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

giriste tora stin voli sas ke perimenete nees epanastasis na anapolisete afti pe8ane
i valte kana big brother na ektono8ite...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

marine521
18/11/2005, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες εικόνες (ασπρόμαυρες...) είχε ο Τύπος της εποχής εκείνης !!!
:wave2: :wave2: :wave2:

Είμαι περίεργος να μάθω αν αυτές οι ασπρόμαυρες εικόνες περιελάμβαναν και τύπους που τους κάψαν το μαγαζί, τύπους που τους κάψαν το αυτοκίνητο΄ή τη μηχανή, τύπους που καίγαν την ελληνική σημαία.

Εγώ πάντως θυμάμαι τους φοιτητές στον Πολυτεχνείο να κρατάνε την Ελληνική σημαία.

tifoefs
18/11/2005, 13:00
Παντως οσοι κανανε το Πολυτεχνειο τοτε δε θελανε να φανε ξυλο

ουτε να κλαψουν φιλους .............. ουτε να γινουν ηρωες .....

Ενα θελανε οπως ολοι οι ελληνες που ακομα δε τοχουμε πετυχει....

Ειθε καποτε τα ονειρα μας να γινουν πραγματικοτητα .........


28372

GST
18/11/2005, 13:03
σιγουρα η δικια μου η γενια και η μικροτερες δεν μπορουν να αντιληφθουν αυτα που λετε λογω του γεγονοτος οτι τοτε γεννηθηκαμε ....με αλλα ιδανικα μεγαλωσε αυτη η γενια με αλλα η δικια μου και με αλλα η γενια του σημερα ....βλεποντας το πως μεγαλωνουν τα παιδια του σημερα προβληματιζομε ...ποσο μαλλον αυτοι που ζησανε το πολυτεχνειο και τελικα αυτο που ηθελε να εκφρασει σαν συναισθημα και οχι σαν εικονες και τραγουδια που ακουγαμε και ακουνε τα παιδια στο σχολειο....απο κει και περα αυτη η μερα ειναι μια μερα που καποιοι καταφεραν να ριξουν ενα συστημα που δεν μπορεσε να τους εξαληψει ...εγιναν αυτοματα δημιουργοι ενος περιβαλλοντος που ζουμε ολοι μας, ενας κυκλος πραγματων και καταστασεων που αυτοματα αν δεν συμβιβαστεις με αυτο το περιβαλλον σε αποβαλει ..τοτε οι λεξεις ηταν πιο ξεκαθαρες ...δικτατορια...λεγοταν και η αντιδραση η επανασταση ηταν το αντιδοτο ....στην εποχη μας οπου η λεξη ελευθερια ειναι διαχυτη παντου πιο ειναι το αντιδοτο για να αντιδρασουμε για ολα αυτα; πια ειναι η λεξη που μπορει να μας ενωσει να αντιδρασουμε για ολα αυτα που ζουμε ...απλα συνεχιζουμε να ζουμε και να προσαρμοζουμε τη ζωη μας με τα σημερινα δεδομενα και οπου βγει χωρις οραματα και προβληματισμους .....νομιζω οτι το παιχνιδι τοτε ηταν ορατο ..ενω τωρα δεν ειναι ....περισσοτερο για παγιδα μου μοιαζει .....

noble
18/11/2005, 13:13
το Σαββατο στις 2 το μεσημερι εχει μια πολυ ενδιαφερουσα εκπομπη με θεμα το πολυτεχνειο.
δυστυχως δεν θυμαμαι καναλι...
σε ενα μικρο αποσπασμα λοιπον δειχνει τον πατακο,γερο πια να λεει"
κανενας απολυτως φοιτητης δεν σκοτωθηκε στο πολυτεχνειο!ποτε!!!!!"
και συνεχιζει"το τανκς εριξε τη πορτα γιατι δεν ειχαμε εκεινη την ωρα τα κλειδια και χρησιμοποιησαμε τη δυναμη του":eyepop: :eyepop: :yuck:
ο καθενας τα βλεπει οπως θελει.
οι καιροι αλλαζουν,μαζι και οι ανθρωποι.
παλια πιστευα πως ειναι καλο να εχεις μια ιδεολογια και να την κρατας πιστα.αλλοιως εισαι προδοτης.
(και εννοω προδοτης του εαυτου σου)
μπουρδες.
δεν ζεις τη ζωη ετσι,ετσι μενεις πισω και προχωρα χωρις εσενα.
σιγουρα καποιοι εκμεταλευονται καταστασεις,
μια ζωη συνεβαινε δεν θ'αλλαξει ποτε.
υπαρχουν ομως και αυτοι που ζησαν τα γεγονοτα,
βασανιστηκαν τοτε με αισχρο τροπο!!!
αυτοι που φυγαδευσαν ανθρωπους,αυτοι που θα θελαν να ειναι εκει τοτε να συμπαρασταθουν αλλα δεν το εκαναν ποτε.
ειτε γιατι γεννηθηκαν πολυ αργοτερα ειτε γιατι φοβοντουσαν πολυ.
συμβαινει κι αυτο.
κι εσυ κολας στους κανιβαλους??
εχεις σκεφτει πως κι αυτοι εξυπηρετουν συμφεροντα?
πως ισως αποσκοπουν στο να μην πηγαινεις εσυ,εγω,τα παιδια μας,ολοι μας σ'αυτες τις εκδηλωσεις?
τπτ δεν ειναι μαυρο ασπρο!
και στη τελικη οτι κανουμε το κανουμε για μας.
αν δεν πηγες χθες δεν πειραζει,αλλα μην λες δικαιολογιες.
:wave2:

Krokodilos001
18/11/2005, 14:01
se opion itane tote ekei,


efxaristo.


28379

OldMan
18/11/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Εγώ πάντως θυμάμαι τους φοιτητές στον Πολυτεχνείο να κρατάνε την Ελληνική σημαία.

Είπα ότι κάνω σχόλιο, χωρίς τοποθέτηση....

Αν το πρόβλημά μας έγκειται στα σύμβολα και την (όποια) χρήση τους, την κάτσαμε την βάρκα ....:sad:

Κάθε εξέγερση (ότι και αν σημαίνει η λέξη...) στρέφεται εναντίον κάποιων.
Αν οι εξεγερμένοι θεωρήσουν (δικαίως ή αδίκως) ότι η παθητική στάση και η σιωπηρή συμφωνία κάποιων άλλων αποτελεί πρακτικά Αποδοχή και Επικρότηση των πράξεων των (πρώτων) κάποιων, τότε και τα αμάξια τους θα κάψουν και τις βιτρίνες τους θα σπάσουν και θα χαρούν πολύ να δούνε τον τελευταίο Γραφειοκράτη κρεμασμένο από τα έντερα του τελευταίου Καπιταλιστή (Clopyright).

:wave2: :wave2: :wave2:

marine521
18/11/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπα ότι κάνω σχόλιο, χωρίς τοποθέτηση....

Αν το πρόβλημά μας έγκειται στα σύμβολα και την (όποια) χρήση τους, την κάτσαμε την βάρκα ....:sad:

Κάθε εξέγερση (ότι και αν σημαίνει η λέξη...) στρέφεται εναντίον κάποιων.
Αν οι εξεγερμένοι θεωρήσουν (δικαίως ή αδίκως) ότι η παθητική στάση και η σιωπηρή συμφωνία κάποιων άλλων αποτελεί πρακτικά Αποδοχή και Επικρότηση των πράξεων των (πρώτων) κάποιων, τότε και τα αμάξια τους θα κάψουν και τις βιτρίνες τους θα σπάσουν και θα χαρούν πολύ να δούνε τον τελευταίο Γραφειοκράτη κρεμασμένο από τα έντερα του τελευταίου Καπιταλιστή (Clopyright).

:wave2: :wave2: :wave2:

Φρου φρου και αρώματα μπορώ να σου πουλήσω και εγώ. Πήγαινε όμως αυτά να τα πείς στον κακομοίρη που πήγε να ξεπαρκάρει το αμάξι του για να πάει στη δουλειά του (το οποίο μπορεί και να το χρωστάει ακόμα) και το βρήκε φλαμπέ.

η να σε δω τι μούτρα θα κάνεις όταν το επόμενο πρωί που θα ανοίξεις το μαγαζί σου για να δουλέψεις το βρεις ήδη ανοιχτό και πίσσα κατράμι. (Νομίζω στην Εγνατία όδο δεν ήτανε που κλαίγανε το μαγαζάκια τους;)

Αύριο πες μου μου που είναι η μηχανή σου, θα έρθω να στην κάψω γιατί θέλω να διαμαρτυρηθώ επειδή δεν έχουμε δωρεάν καλωδιακή τηλεόραση (και θεωρώ οτι ο αγώνας μου είναι δίκαιος)...:lol: :lol: :lol:
:wave2: :wave2:

OldMan
18/11/2005, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Φρου φρου και αρώματα μπορώ να σου πουλήσω και εγώ.

Λογικότατο μου φαίνεται, μια και η μόνη δουλειά που θα σου ταίριαζε είναι πλασιέ καλλυντικών (εφόσον από τα υπόλοιπα ΔΕΝ κατάλαβες ΤΙΠΟΤΕ).:lol: :lol: :lol:

Όταν η αγανάκτησή μας στρέφεται εναντίον αυτού που μας προκάλεσε την ζημιά και όχι εναντίον αυτού που ανάγκασε τον "ζημιάρη" να το κάνει, ο δεύτερος "αυτός" μπορεί να κοιμάται ήσυχος (έχει κάνει μια χαρά την δουλειά του...).
.
.
.
.
.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την κατάταξη των παραπάνω στα Καλυντικά Νυκτός (υπάρχει λόγος...).

:wave2: :wave2: :wave2:

marine521
18/11/2005, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Λογικότατο μου φαίνεται, μια και η μόνη δουλειά που θα σου ταίριαζε είναι πλασιέ καλλυντικών (εφόσον από τα υπόλοιπα ΔΕΝ κατάλαβες ΤΙΠΟΤΕ).:lol: :lol: :lol:

Όταν η αγανάκτησή μας στρέφεται εναντίον αυτού που μας προκάλεσε την ζημιά και όχι εναντίον αυτού που ανάγκασε τον "ζημιάρη" να το κάνει, ο δεύτερος "αυτός" μπορεί να κοιμάται ήσυχος (έχει κάνει μια χαρά την δουλειά του...).
.
.
.
.
.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την κατάταξη των παραπάνω στα Καλυντικά Νυκτός (υπάρχει λόγος...).

:wave2: :wave2: :wave2:


Είσαι βέβαιος οτι ξέρεις ποιος ανάγκασε τον ζημιάρη να σου κάνει την ζημιά;

Οταν θα σου καίνε το μαγαζί εσύ φώναζε κακούργα κοινωνία και μην κυνηγάς το κωλόπαιδο που στο έκανε να μοιάζει με την μονή Αρκαδίου.



Και εγώ θα σου πουλήσω και βαζελίνη για να μπορείς και να αισθάνεσαι άνετα με τα παλούκια που θα σου μπαίνουν για να το ξαναφτιάξεις

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
18/11/2005, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Και εγώ θα σου πουλήσω και βαζελίνη για να μπορείς και να αισθάνεσαι άνετα με τα παλούκια που θα σου μπαίνουν για να το ξαναφτιάξεις

Δεν έχει νόημα καλέ μου, γιατί θα στο ξανακάψουν !!!

(Εκτός αν γουστάρεις τα παλούκια, οπότε μην βάζεις και βαζελίνη...).

:a026:

Gandalf dr685sm
18/11/2005, 15:37
Λοιπόν ...

ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ...

τα παιδάκια με τα κράνη που καίνε σημαίες, είναι τα ίδια που θα ζητήσουν την προστασία της αστυνομίας και των αρχών αν κάποιος τους επιτεθεί στο ξεμονάχιασμα και θα ουρλιάξουν αν δεν λάβουν την προστασία που θέλουν...

Η σημαία που καίνε, αντιπροσωπεύει το έθνος που ζούν. Αν τους αδικεί ή οχι το ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΕΘΝΟΣ , μπορούν να απευθυνθούν σε εκείνους που το κυβερνούν....

Ψευτοτραμπουκισμοί του στύλ είμαστε 100 και τα κάνουμε γιατί είμαστε μια παρέα απο κοπρίτες , που ζούμε σαν συνταξιούχοι φοιτητές απο την τσέπη του μπαμπά...τα ακούω βερεσέ...
Ας κάνουν την επανάσταση πρώτα στην οικογένεια τους και μετά στον εργοδότη - μπάμπα -οτι να ναι...

Το να σπάω το αυτοκίνητο του γείτονα , απλά για να αποδείξω ..... τι αλήθεια θέλει να αποδείξει με αυτή την κίνηση;...

Οτι μπορεί να το κάνει;....

Τι λες ρε παιδάκι μου...σοβαρό κατόρθωμα και μάλιστα απόδειξη της εναντίωσης του στο σύστημα...

Γιατί δεν πάει να το κάνει μπροστά στην Ρηγίλης ή στην Βουλή;;....
Η μήπως εκεί θα τον "μαζέψουν" σε δεύτερα και θα υποστεί το κλασσικό ατύχημα στα "σκαλοπάτια της Γ.Α.Δ.Α";...


όπως λέει και ο Λεωνίδας... επαναστάτες της δεκάρας.... βολεμένοι και απλά τα σπάνε ενα βράδυ για να ξεχαρμανιάσουν μωρέ τα παιδιά....

Κρυμένοι πίσω απο το άσυλο ιδρυμάτων , που παντού υπάρχει ναι μεν , αλλά έξω υπάρχει και ασφάλεια ιδρυμάτων με ροπαλάκια και άλλα μέτρα προστασίας που τους πετάνε έξω ομαδικώς...

Κρίμα να καπηλεύονται γεγονότα (δεν θα πώ ανθρώπους) της ιστορίας για να προβάλουν τον εγωισμό τους και την παράδοξη αντίληψη που έχουν για το τι εστί η χθεσινή μέρα....

Αλλά είναι και αυτά τα άτομα προϊόντα της κοινωνίας μας και της μη εφαρμογής των νόμων μας...
Ή μήπως πιστεύεται οτι αν οι νόμοι εφαρμόζοταν έστω σε ενα 60-70% θα είχαμε τα γεγονότα που έχουμε κάθε φορά;.... ή μήπως τα γεγονότα της πολιτικής (μολυσμένης)ζωής του τόπου;.


Gandalf

marine521
18/11/2005, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν έχει νόημα καλέ μου, γιατί θα στο ξανακάψουν !!!

(Εκτός αν γουστάρεις τα παλούκια, οπότε μην βάζεις και βαζελίνη...).

:a026:

Γιατί δεν κατεβαίνεις να τα πεις αυτά σε κάποιον που τα έχει πάθει μικρή ανόητη ρομαντική αναρχικιά κατίνα; :lol: :lol: :lol:

Την ώρα που κοιτάει την κατεστραμένη του μηχανή εσύ μίλα του για καπιταλισμούς και κεφάλαιο και για την ωραία σου φιλοσοφία...

Να σαι σίγουρος οτι το παλούκι θα στο βάλει και χωρίς σάλιο.

:lol: :lol: :lol:

Αντε που το έχετε δει όλοι τσε δεν κοιτάτε μπας και βοηθήσετε τον διπλανό σας πρώτα και μετά μου μιλάς για διαμαρτυρίες ...

Τώρα για το αν κατάλαβα η όχι μάλλον έπεσα σε μέλος του Club ''δεν είναι όλα για όλους''

OldMan
18/11/2005, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
Γιατί δεν κατεβαίνεις να τα πεις αυτά σε κάποιον που τα έχει πάθει μικρή ανόητη ρομαντική αναρχικιά κατίνα; :lol: :lol: :lol:

Την ώρα που κοιτάει την κατεστραμένη του μηχανή εσύ μίλα του για καπιταλισμούς και κεφάλαιο και για την ωραία σου φιλοσοφία...

Να σαι σίγουρος οτι το παλούκι θα στο βάλει και χωρίς σάλιο.

:lol: :lol: :lol:

Αντε που το έχετε δει όλοι τσε δεν κοιτάτε μπας και βοηθήσετε τον διπλανό σας πρώτα και μετά μου μιλάς για διαμαρτυρίες ...

Τώρα για το αν κατάλαβα η όχι μάλλον έπεσα σε μέλος του Club ''δεν είναι όλα για όλους''

Κάτι έχεις μπερδέψει τώρα εσύ, αλλά άστο να πάει...

:wave2: :wave2: :wave2:

STOYBI
18/11/2005, 16:09
OldMan
Όταν η αγανάκτησή μας στρέφεται εναντίον αυτού που μας προκάλεσε την ζημιά και όχι εναντίον αυτού που ανάγκασε τον "ζημιάρη" να το κάνει, ο δεύτερος "αυτός" μπορεί να κοιμάται ήσυχος (έχει κάνει μια χαρά την δουλειά του...).

Γιατρε μου αν μου βρεις εσυ ενα μαλακισμενο απο δαυτα να ξερει ποιος << δευτερος >> τον αναγκασε να κανει την ζημια θα σου κανω δωρο ενα ΜΑΙΚΟ 250 του 73....:lol:

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
18/11/2005, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ενα ΜΑΙΚΟ 250 του 73....:

:lol: :rotflmao: :lol:

Πάλι μαϊμούδες μοιράζεις ρε STOYBI ???

ΜΑΙCO είναι (ήταν...) τα μηχανάκια !!!


Και για να λυθεί η πιθανή παρεξήγηση για τα παραπάνω:

Δεν αναφέρομαι στο κάθε τσογλάνι που τα σπάζει για χαβαλέ...!!!
(Ίδια και χειρότερα έχουν γίνει κατά καιρούς από "οπαδούς" ποδοσφαιρικών ομάδων...)

Μίλησα για ανθρώπους που η μόνη τους διέξοδος, στην επίλυση βασικών τους προβλημάτων, είναι η εξέγερση !!!

Και ως είθισται, ή θα πετάς το τούβλο ή θα το τρώς στο κεφάλι... (ενδιάμεσες καταστάσεις απλά ΔΕΝ υπάρχουν)!!!

:wave2: :beer: :wave2:

Dodok edessa
18/11/2005, 17:19
:nono: τζαμπα τπ μαλακισαμε το θέμα .ο καθενας εχει την αποψη του...:winka:αυτη ειναι η μαγκια .να λες την γνωμη σου αλλα να αντεχεις να ακους και την αντιθετη χωρις ειρωνιες και παλικαρισμούς! :lol: εγω παω να ετοιμαστω γιατι εξω βρέχει και ΕΧΩ ΕΝΤΟΥΡΟ ΑΥΡΙΟ!!!!! ακους παππου!:lol: :wave2:

tai
18/11/2005, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai


ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
ΚΑΙ
ΨΩΜΙ αυτοί θέλαν το ψωμι που τρωμε τώρα, τότε. Εμείς θέλουμε το ψωμί που θα τρώμε (?) σε 20 χρόνια, τώρα. Την ιδια απόσταση έχουν, αλλά όχι το ιδιο μελον. :rolleyes:
ΚΑΙ
ΠΑΙΔΕΙΑαυτό ΔΕΝ έχει αλλάξει καθόλου :mad:
ΚΑΙ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑτο δικαίωμα να επιλέγω το μέλον μου ΔΕΝ το έχω ακόμα.
:mad:


όσο για τα μολοτοφάκια (απο το τσακαλοφάκια) υπάρχουν και εξηπερετούν το κράτος. Οσο καίνε αυτοί, τόσο δικαιολογούμε την αυστηρή αστυνόμευση. Μια χαρά παιχνίδι παίζουν οι σημερινοί επαναστάτες. ητε αναρχοτέτοιοι είναι ητε τρομοκρατες, Το μόνο που κατάφεραν είναι να μπορεί το κράτος να έχει χούντα και να γιορτάζει την επέτειο της δημοκρατίας. Δοξάστε την επαναστατική μ@λ@κία μας.
υ.γ.
αυτοί οι τότε ξέρανε τι ζητάγανε. Αυτοί οι τώρα ξέρουν?

OldMan
18/11/2005, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
..εγω παω να ετοιμαστω γιατι εξω βρέχει και ΕΧΩ ΕΝΤΟΥΡΟ ΑΥΡΙΟ!!!!! ακους παππου!:lol: :wave2:

Καλτσόν άλλαξες ή θα σκίσεις το παλιό ???

(Είδες που δεν σε είπα "Λούλη"...)

:lol: :beer: :lol: :beer: :lol:

OldMan
18/11/2005, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
.......................................

Κάπως σαν: "Μόνο εμείς ξέρουμε και κάνουμε το σωστό, όλοι οι άλλοι είναι μαλάκες και άσχετοι" ακούγεται ρε Χρήστο...

Υ.Γ.
Συμφωνώ απόλυτα σε ότι λες, αλλά η διατύπωση είναι κάπως....

:wave2: :beer: :wave2:

zzr2005
18/11/2005, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
όσο για τα μολοτοφάκια (απο το τσακαλοφάκια) υπάρχουν και εξηπερετούν το κράτος. Οσο καίνε αυτοί, τόσο δικαιολογούμε την αυστηρή αστυνόμευση. Μια χαρά παιχνίδι παίζουν οι σημερινοί επαναστάτες. ητε αναρχοτέτοιοι είναι ητε τρομοκρατες, Το μόνο που κατάφεραν είναι να μπορεί το κράτος να έχει χούντα και να γιορτάζει την επέτειο της δημοκρατίας. Δοξάστε την επαναστατική μ@λ@κία μας.
υ.γ.
αυτοί οι τότε ξέρανε τι ζητάγανε. Αυτοί οι τώρα ξέρουν?
έχεις δίκιο για τις επιπτώσεις αυτής της επαναστατικής πρακτικής (βλ. μολότοφ) αλλά ποια είναι η εναλλακτική αντίδραση???
Μην ξεχνάμε ότι η κατάληψη του Πολυτεχνείου ξεκίνησε από μια χούφτα φοιτητές που τους αποδόδηκε ο χαρακτηρισμός αναρχικοί ή ακόμα και πράκτορες της CIA (σύμφωνα με την άποψη των Σταλινικών της τότε Πανσπουδαστικής)

OldMan
18/11/2005, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
(σύμφωνα με την άποψη των Σταλινικών της τότε Πανσπουδαστικής)

Ωχ ωχ ωχ ωχ !!!

Ακόμη δεν πήγε στις Διαμάχες ???

:lol: :rotflmao: :lol:

sonic22
18/11/2005, 18:40
kala kala katse na jana-anakalipsoun kanena tifona oi amerikanoi na ftasei i venzini sta 2,5E kai na doume pios tha petaei molotof kai tha kaiei venzinadika...



:sick: vevea me 2.5E to litro i venzini diskola na tin xaramiseis se mia molotof... :sick:

daxi diorthosi

[..na ftasei i venzini sta 2,5E kai na doume pios tha prospathei na valei me tsakmaki kai efimerida fvtia se oli tin athina...]
:wacko: :look: :wacko:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zzr2005
18/11/2005, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kala kala katse na jana-anakalipsoun kanena tifona oi amerikanoi na ftasei i venzini sta 2,5E kai na doume pios tha petaei molotof kai tha kaiei venzinadika...



:sick: vevea me 2.5E to litro i venzini diskola na tin xaramiseis se mia molotof... :sick:

daxi diorthosi

[..na ftasei i venzini sta 2,5E kai na doume pios tha prospathei na valei me tsakmaki kai efimerida fvtia se oli tin athina...]
:wacko: :look: :wacko:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
και η βλακεία είναι ότι οι καινούργιοι αναρχικοί πετάνε 10 μολότοφ και ανάβει η μία:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
δεν μου΄δίνανε τις υπόλοιπες 9 να έχω βενζίνη για ένα μήνα?

sonic22
18/11/2005, 18:57
prwton i kali molotof den ginete apo benzini alla apo petrelaio kai igro piatwn... oi meraklides vazoun kai ligi xlorini :wacko:

ektos vevea kai an kaei dizel to motory...

molotof fisikou aeriou to exei skeutei kaneis na ftiajei?
poso pio ftina tha erxotan?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zzr2005
18/11/2005, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
prwton i kali molotof den ginete apo benzini alla apo petrelaio kai igro piatwn... oi meraklides vazoun kai ligi xlorini :wacko:

ektos vevea kai an kaei dizel to motory...

molotof fisikou aeriou to exei skeutei kaneis na ftiajei?
poso pio ftina tha erxotan?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
παλαιότερα βάζαν και λίγο λαδάκι...για να μην σβήνει η φωτιά με τίποτα....επίσης βάζαν κ καμία βίδα για τζέρτζελο...
τι έγινε ρε παιδιά ???ο τσελεμεντές του αναρχικού καταντήσαμε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrogin
18/11/2005, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
prwton i kali molotof den ginete apo benzini alla apo petrelaio kai igro piatwn... oi meraklides vazoun kai ligi xlorini :wacko:

ektos vevea kai an kaei dizel to motory...

molotof fisikou aeriou to exei skeutei kaneis na ftiajei?
poso pio ftina tha erxotan?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υγρα πιατων,λουλακια??????????

Αυτα ειναι συνταγες των νεοκαπιταλοαναρχικων.
Εμεις οι παραδοσιακοι σταλινες χρησιμοποιουμε μονο την συνταγη του συντροφου Molotof που εγκρινει το κομμα,Πετρελαιακι 2/3 κι 1/3 λαδακι,
Εσεις εισαστε πολυ προχωρημενοι λεμε.

:beer: (Σε αυτο το smile δυο συντροφια τσουγκρανε τις μολοτοφ τους)

el_hymador
18/11/2005, 23:24
ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ!!!!

Η Ευρωπη ειναι δυο ταχυτητων!!!!!
Οριστε τα χαλια μας , ακομα χρησιμοποιουμε μπουκαλια μπυρας και ρετσινας Κουρτακη για την παρασκευη μολοτωφ!!!!

Ενω στα πολιτισμενα κρατη γνωριζουν οτι για φετος θα ''φορεθει'' πολυ η μολοτωφ dom perignon του 67.....εναλλακτικα ενα shateu de Bolivar του 69 ....κατι τις τελως παντων!!! ......τσ, τσ βλαχοι μια ζωη θα ειμαστε ρε παιδι μου....


28436

stavrogin
19/11/2005, 01:24
Eiναι τρελλοι αυτοι οι Γαλλοι:lol:

OldMan
19/11/2005, 18:50
:wave2: :wave2: :wave2:

Κορίτσια, ότι και να βάλετε μέσα στην Μολότωφ, αν το μπουκάλι δεν είναι από κέτσαπ (πετάει και γ@μώ τα θραύσματα...) μόνο τζερτζελές θα γίνει !!!

:wave2: :beer: :wave2:

sonic22
19/11/2005, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κορίτσια, ότι και να βάλετε μέσα στην Μολότωφ, αν το μπουκάλι δεν είναι από κέτσαπ (πετάει και γ@μώ τα θραύσματα...) μόνο τζερτζελές θα γίνει !!!


auto re old pote de to katalava...












giati oi ketsap vgenoun kai se gialino bukali?
ama pesoun katw kanoun ta pada m...ni
an xtipiseis polles fores ton patw vgenei xeimaros kai pnigese stin ketchap
an den xtipiseis tha geraseis mexri na trejei ketchap alla kai palim pali o ximaros tha se pnijei arga i grigora

giati epimenous sta boukalia???

aa kais to thema mas... kalo to boukali tis ketchap alla xwraei ligo...

prosopika tha prwtina damitzana 10litrwn (gia na boreis na tin sikwseis kiolas...

ela ela
20/11/2005, 21:23
Παιδια επειδη το ψιλογαμησαμε το θεμα,αν θελετε επανασταση σαν πολιτισμενοι ανθρωποι καντε το εξης απλο-
Ακριβινε οι φετα παρανομα;ας μην αγορασει κανενας για καμια-δυο βδομαδες και θα δειτε τη εχει να γινει.....θα μας τη δινουν τσαμπα και στο σπιτι μας delivery.
Aς κανουμε μποΰκοταζ σε αυτα που διθεν μας προσφερουν.

tai
20/11/2005, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Παιδια επειδη το ψιλογαμησαμε το θεμα,αν θελετε επανασταση σαν πολιτισμενοι ανθρωποι καντε το εξης απλο-
Ακριβινε οι φετα παρανομα;ας μην αγορασει κανενας για καμια-δυο βδομαδες και θα δειτε τη εχει να γινει.....θα μας τη δινουν τσαμπα και στο σπιτι μας delivery.
Aς κανουμε μποΰκοταζ σε αυτα που διθεν μας προσφερουν. :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

afrotwin
21/11/2005, 12:16
ego gia to kapsimo tis simeas exo na po to eksis

malon den idate pos kaike ke gia afto lete diafora
ke to kapsimo exi os eksis

tipakos kratai tin eliniki simea
alos tipakos erxete na petaksi molotof i opia stazi fotia ke me to petagma tis dimiourgi mia grami apo floges sto pezodromio
mia floga epese pano stin simea ke pire fotia
ke o tipakos pou tin kratage arxise na adiafori gia tin sinepia ke na apolamvani tin fotia oti ke na kratage to idio 8a tou itane...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

malon apo ili8iotita egine olo to simvan
ke oxi eskemena

pantos an i simea simvolizi to kratos ke i simea kegete ara ke to kratos eflekto ine...:rotflmao:

as ftiaxnane mia simea pou na min katastrefete me tipota na tin spane stous neoanarxikous ke na simvolizi to aklonito kratos...
:rotflmao: :rotflmao:

tora an kegane sovraka 8a simene oti klonizete o andrismos mas?
an kegane kilotes ti 8a simene?
an kegane sevietes:eyepop: ? afto ime periergos na ma8o ti mpori na simene...:lol:


ego kapote ipirksa antirisias
mexri pou anakalipsa oti den ftourame mia mprosta sto kratos
to kratos itan pio anarxiko apo emas ke mono to xaos to xaraktirize se simio pou eftasa na parakalao gia ligo kratos
ke pistevo oti den alakse tipota simera

ke i pitsirikades pou kene simees ine san na prospa8oun na traviksoun tin prosoxi tou kratous na to kanoun kati sigkekrimeno gia na kseroun se ti antidrane
ala pou!!!!!
mono kati dimodiografiski orionte.:rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
21/11/2005, 12:28
Λεωνίδα στο έχω πεί χιλιάδες φορές.. δεν είναι όλα το ίδιο και το να τα ισοπεδώνουμε όλα , δεν είναι πάντα κάτι εφικτό...

Η σημαία λοιπόν ΔΕΝ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.... Συμβολίζει το έθνος και την ιστόρία του , όποια και αν είναι αυτή....

Οι κιλότες και τα σώβρακα όταν θα φύγουν απο τους πισινούς μας , και ανέβουν σε ιστούς, τότε ίσως αποκτήσουν και ανάλογη σημασία...

Οι πιτσιρικάδες που θέλουν προσοχή , ας την έχουν πρώτα απο τις οικογένειες τους και τον περιβάλλοντα χώρο , αν αισθάνονται μειονεκτικά...
Οι υπόλοιποι και οι περιουσίες τους (που μπορεί και να είναι χρεωμένες σε δάνεια κτλ..) δεν τους φταίνε σε κάτι...

Αν θεωρούν εαυτούς λοιπόν , όπως είπα ισχυρούς και αντιδραστικούς , οι κοντινότεροι χώροι της οικογένειας και τα περιβάλλοντα τους , είναι εκεί που θα πρέπει να επαναστατήσουν... αλλά όπως είπες και ο ίδιος , εκεί κόβεται το οικονομικό επίδομα ή μισθός και δεν τους "παίρνει"...

Στα υπόλοιπα και ειδικά στην τελευταία σου παράγραφο συμφωνούμε απόλυτα...

Gandalf

afrotwin
21/11/2005, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λεωνίδα στο έχω πεί χιλιάδες φορές.. δεν είναι όλα το ίδιο και το να τα ισοπεδώνουμε όλα , δεν είναι πάντα κάτι εφικτό...

den ine 8ema isopedosis mia ali prooptiki ton katastaseon as stamatisoume aftin tin karamela..
ola vriskonte se ekseliksi ke epidexonte kritikis ke oxi mono

Η σημαία λοιπόν ΔΕΝ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.... Συμβολίζει το έθνος και την ιστόρία του , όποια και αν είναι αυτή....

e8nos file mou ine ke afti i pitsirikades pou dimiourgoun anataraxes ke afti sto e8nos anikoun


Οι κιλότες και τα σώβρακα όταν θα φύγουν απο τους πισινούς μας , και ανέβουν σε ιστούς, τότε ίσως αποκτήσουν και ανάλογη σημασία...


ke omos se orismenes periptosis 8a protimouses na ise xoris simea para xoris sovrako...xaxaxaxaxaxa


Οι πιτσιρικάδες που θέλουν προσοχή , ας την έχουν πρώτα απο τις οικογένειες τους και τον περιβάλλοντα χώρο , αν αισθάνονται μειονεκτικά...


afti i pitsirikades ine i avriani kareklokentavri tis xoras mas ke kanoun to ksekinima tous stin kratiki mixani ke afto simveni me ma8imatiki akrivia


Οι υπόλοιποι και οι περιουσίες τους (που μπορεί και να είναι χρεωμένες σε δάνεια κτλ..) δεν τους φταίνε σε κάτι...


ma oloi i politiki is varos mas den kanoun pexnidi ke afti pou 8a ma8oun na eksikiononte me to pexnidi tis ekmetalefsis an den anevoun pio pano apo tin periousia sou...


Αν θεωρούν εαυτούς λοιπόν , όπως είπα ισχυρούς και αντιδραστικούς , οι κοντινότεροι χώροι της οικογένειας και τα περιβάλλοντα τους , είναι εκεί που θα πρέπει να επαναστατήσουν... αλλά όπως είπες και ο ίδιος , εκεί κόβεται το οικονομικό επίδομα ή μισθός και δεν τους "παίρνει"...


i prosopiki epanastasi ton efivo poles fores ine sinifasmenoi me tin ipoti8emeni antidrastikotita pou tous diepi enantia tou sistimatos-kratous klp. ke fisika ine akros ekmetalefsimi apo merikous mia olokliri spoudi exi ftasi na dini simasia ke na ekmetalevete to gegonos afto
ola ine logiki sinepia lipon etsi ginete....

Στα υπόλοιπα και ειδικά στην τελευταία σου παράγραφο συμφωνούμε απόλυτα...

Gandalf

to 8ema ine lipon tragelafiko
emis i apli an8ropoi prospa8oume na vroume aksies se mia ali klimaka pou i kratiki mixani adiafori,apaksioi as poume,ke imaste anti8eti ke katigoroume energies pou pragmatika den exoun kamia aksia

to 8ema ine na katalavoun oti oses simees ke an kaoun ante ke kana dio aftokinita den simeni tipota
se periptosi pou nomizoun meriki oti kanoun kati enantia stin kratiki mixani

ke gia na analogistoume ke ligo tin 17 noemvri o apotropiasmos apo ta 8imata pou dimiourgi8ikan erikse tin xounta oxi i kravges ke merika plakat ton fititon

afti i 8elisi tous pou tous estile ston alo kosmo alakse to ka8estos

meta apo afto o mousikos vgazi gkomena me tin ki8ara tou
ke o anarxikos me tis molotof tou

an den exis lefta ftiaxnis mi8ous gia ton eafto sou
alios 8a minis mpakouri:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pantos lipame ta simvola den mou lene tipota
se opia morfi ke na ine

stavrogin
21/11/2005, 13:41
Aου λοιπον τα συμβολα δεν σημαινουν για καποιους τιποτα ,ας καψουμε μερικα συμβολα ακομα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


28765

afrotwin
21/11/2005, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Aου λοιπον τα συμβολα δεν σημαινουν για καποιους τιποτα ,ας καψουμε μερικα συμβολα ακομα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kala etsi ine gamo leme orea idea.....:rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
21/11/2005, 14:14
Λεωνίδα ...

όντως οτι και να κάνουν δεν αλλάζει κάτι... αλλά αυτό είτε δεν μπορούν είτε δεν τους νοιάζει να το καταλάβουν...

Για το πώς έπεσε η χούντα...


Άστο συγκυρία ήταν τα θύματα του Πολυτεχνείου.. αν ήθελαν οι ΗΠΑ , ακόμα θα χαιρετούσαμε στρατιωτικά στους δρόμους και θα πηγαίναμε ενας-ένας με φόβο μήπως ο δεύτερος στην παρέα, μπορεί να μας έστελνε σε κανένα λευκό κελί...

Στην Κίνα του Μάο , οι φοιτητές είχαν γίνει χαλί για τεθωρακισμένα και μόνο όταν πέθανε αυτός , άλλαξαν ΚΑΠΩΣ τα πράγματα εκεί...

Για τα σύμβολα και το τι σημαίνουν για τον καθένα... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.... ή πρασσόπιτα...


Gandalf

afrotwin
21/11/2005, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Λεωνίδα ...

όντως οτι και να κάνουν δεν αλλάζει κάτι... αλλά αυτό είτε δεν μπορούν είτε δεν τους νοιάζει να το καταλάβουν...

Για το πώς έπεσε η χούντα...


Άστο συγκυρία ήταν τα θύματα του Πολυτεχνείου.. αν ήθελαν οι ΗΠΑ , ακόμα θα χαιρετούσαμε στρατιωτικά στους δρόμους και θα πηγαίναμε ενας-ένας με φόβο μήπως ο δεύτερος στην παρέα, μπορεί να μας έστελνε σε κανένα λευκό κελί...

Στην Κίνα του Μάο , οι φοιτητές είχαν γίνει χαλί για τεθωρακισμένα και μόνο όταν πέθανε αυτός , άλλαξαν ΚΑΠΩΣ τα πράγματα εκεί...

Για τα σύμβολα και το τι σημαίνουν για τον καθένα... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.... ή πρασσόπιτα...


Gandalf

re file stin kina ine efxis ergo an 8a pe8enan ka8imerina 1000 atoma....:rotflmao:

pantos edo ixe ali varitita to gegonos ke ime sigouros oti epirease o 8anatos ke i antidrasi tou kosmou stous amerikanous
piksexnas oti ola stin politiki ine politiko ofelos ke komatiko kostos..


giati den les galatopita pou mou aresi kiolas...:rotflmao:

Gandalf dr685sm
21/11/2005, 14:38
Καμία επιρροή δεν είχε φίλε μου....

Μάλιστα υπάρχουν και αρκετές αναφορές για την "μεσολάβηση" τους για την διάρκεια του καθεστώτος στην χώρα μας , σε πρόσφατες "απελευθερώσεις" εγγράφων απο το απόρρητο της CIA... που ακόμα και λογοκριμένες δείχνουν έντονα οτι οι ΗΠΑ την έκαναν με ελαφρά γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε άλλος λόγος να στηρίζουν την χούντα στην Ελλάδα...

Γαλατόπιτα είπες...μιαμ..μιαμ...αχ βρε μπαγάσα τι μου έκανες τώρα....


Gandalf

tifoefs
21/11/2005, 14:40
Βαλε το νεο αβαταρ βρε αφρο !!

Μιλαμε ειναι πρωτο !!!

Μου θυμιζει ταινια με τον μαυρογενη πειρατη σε κατι υπογεια με θεα βουνα και ενα τερας που φυλαει την εισοδο της σπηλιας που κρυβονται οι γυαλισμενοι θυσαυροι !!

Ο δε πειρατης εχει χαλασμενο νυχι και το τερας ειναι μεσα στη μπιχλα απο τη μουτζουρα της σπηλιας !!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

bartlal
22/11/2005, 15:57
ετσι φτιαχνονται στη Γαλλια οι μολοτωφ ασχετοι!!! ακους εκει, με σαμπανια!!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:




πσσσσσσσστ: μην τολμησετε να μου πειτε τιποτα περι recycle,ΟΚ???
εδω ειναι η πρωτη του: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=228238#post228238 :lol:




28913

tifoefs
22/11/2005, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
ετσι φτιαχνονται στη Γαλλια οι μολοτωφ ασχετοι!!! ακους εκει, με σαμπανια!!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:




πσσσσσσσστ: μην τολμησετε να μου πειτε τιποτα περι recycle,ΟΚ???
εδω ειναι η πρωτη του: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=228238#post228238 :lol:




ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΜΠΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=228238#post228238


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
22/11/2005, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΜΠΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=228238#post228238




βρε π@π@ρ@, αφου το γραφω!!! διαβασε πρωτα τι γραφω και μετα πες με!!! :a22: :a22: :a22: :a48: :a48: :a48: :a017: :a02: :a11:

tifoefs
22/11/2005, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
βρε π@π@ρ@, αφου το γραφω!!! διαβασε πρωτα τι γραφω και μετα πες με!!! :a22: :a22: :a22: :a48: :a48: :a48: :a017: :a02: :a11:

Φυσικα και το διαβασα ...........

Εεεετσι για να σε μπριζωσω .............


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

athandim
17/11/2007, 00:20
up....

Έτσι, για το γαμώτο και για το in memoriam.....ρε γαμώτο

675
17/11/2007, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai


ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ
ΚΑΙ
ΨΩΜΙ
ΚΑΙ
ΠΑΙΔΕΙΑ
ΚΑΙ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
:mad:

το ψωμι το εχουμε για τ αλλα δυο δε ξερω...:a35:


αν και μας βλεπω στο μελλον αντι και για ψωμι να μας πουλανε μεταλλαγμενες μπανανες ...

sotpag
17/11/2007, 02:12
ένα μόνο ΒΑΣΙΚΟ μέσα στο πολυτεχνείο ήταν εκτός των φοιτητών και "απλός" κόσμος εργάτες κλπ που μπήκαν μαζί στον αγώνα


ένα ευχαριστώ και σε αυτούς



και τέλος να πάψουν αυτές οι μαλακισμένες γιορτές- συναυλίες στα σχολεία και να δουν την ουσία πιο βαθειά... αν μπορούν

mourgakos
17/11/2007, 02:15
ελπιζω να μην κλαιμε παλι τις βιτρινες......αυτοκινητα .......μηχανες......και λοιπες
χαρωπες εκδηλωσεις.......

npat
17/11/2007, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Κάθε εξέγερση (ότι και αν σημαίνει η λέξη...) στρέφεται εναντίον κάποιων.
Αν οι εξεγερμένοι θεωρήσουν (δικαίως ή αδίκως) ότι η παθητική στάση και η σιωπηρή συμφωνία κάποιων άλλων αποτελεί πρακτικά Αποδοχή και Επικρότηση των πράξεων των (πρώτων) κάποιων, τότε και τα αμάξια τους θα κάψουν και τις βιτρίνες τους θα σπάσουν και θα χαρούν πολύ να δούνε τον τελευταίο Γραφειοκράτη κρεμασμένο από τα έντερα του τελευταίου Καπιταλιστή (Clopyright).

...

Κορίτσια, ότι και να βάλετε μέσα στην Μολότωφ, αν το μπουκάλι δεν είναι από κέτσαπ (πετάει και γ@μώ τα θραύσματα...) μόνο τζερτζελές θα γίνει !!!


Α ρε παλιάνθρωπΑ αναρχο-εντουρά! Πέφτουν τα προσωπεία:



3. The revolutionist despises all doctrines and refuses to accept the mundane sciences, leaving them for future generations. He knows only one science: the science of destruction. For this reason, but only for this reason, he will study mechanics, physics, chemistry, and perhaps medicine. But all day and all night he studies the vital science of human beings, their characteristics and circumstances, at every possible level of social existence. The object is perpetually the same: the surest and quickest way of destroying the whole filthy order.

4. The revolutionist despises public opinion. He despises and hates the existing social morality in all its manifestations. For him, morality is everything which contributes to the triumph of the revolution.

http://www.uoregon.edu/~kimball/Nqv.catechism.thm.htm



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
17/11/2007, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Σε όσες και όσους αγωνίστηκαν, βασανίστηκαν και έμειναν αφανείς ήρωες στο κυνήγι της ελευθερίας οφείλω τουλάχιστον το σεβασμό μου...


o kosmakis o polis tin idia simperifora eixe tote kai exei kai simera..den allazei i maza me mia xounta i me mia dimokratia...


aftoi pou kanan kati gia tis idees tous exoun xathei simera mesa sto plithos....

distixos omos kai etsi, me afti tin (simerini) stasi tous den ekanan kati parapano gia tous epomenous..

jen
17/11/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Λοιπόν ...
.........

Το να σπάω το αυτοκίνητο του γείτονα , απλά για να αποδείξω ..... τι αλήθεια θέλει να αποδείξει με αυτή την κίνηση;...
Οτι μπορεί να το κάνει;....
Τι λες ρε παιδάκι μου...σοβαρό κατόρθωμα και μάλιστα απόδειξη της εναντίωσης του στο σύστημα...
Γιατί δεν πάει να το κάνει μπροστά στην Ρηγίλης ή στην Βουλή;;....
Η μήπως εκεί θα τον "μαζέψουν" σε δεύτερα και θα υποστεί το κλασσικό ατύχημα στα "σκαλοπάτια της Γ.Α.Δ.Α";...

όπως λέει και ο Λεωνίδας... επαναστάτες της δεκάρας.... βολεμένοι και απλά τα σπάνε ενα βράδυ για να ξεχαρμανιάσουν μωρέ τα παιδιά....

Gandalf

+1 όλα όσα είπες αλλά τουλάχιστον + άπειρο στα παραπάνω...
Ποτέ δεν κατάλαβα τί σόι επανάσταση πουλάνε , χωρίς τίμημα ...
Επαναστάτης με backup ακίνδυνης επιστροφής στην προτέρα κατάσταση...
Ειλικρινά μου προξενεί τουλάχιστον αηδία...
Για μένα επανάσταση εκδήλωσε ο συμφορουμήτης που στράβωσε με αυτό που είδε και το έδειξε και είχε και τις συνέπειες. Και έχει και το μυαλό στο κεφάλι του και παρολα αυτά δεν βάζει ετικέτες (όλοι είναι τα ίδια κλπ κλπ)
Εγώ ετσι αντιλαμβάνομαι την επανάσταση.
Τώρα να έρθουν 20 μ@λ$κες και να σπάσουν τα γραφεία της τράπεζας που δούλευα με αποκλειστική συνέπεια να στείλουν στο νοσοκομείο τον μεροκαματιάρη που βρέθηκε κάτω από το σπασμένο τζάμι... μόνο καφριλίκι μου κάνει...
:mad: :mad: :sad:

TROOPER
17/11/2007, 12:09
nostraaaaaaaaaaaaaaaaaa

προβλεπω να πεφτει δουλεια....:lol:

tai
17/11/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
το ψωμι το εχουμε για τ αλλα δυο δε ξερω...:a35:

αυτό το (το έχουμε) πές το στους σημερινούς ανέργους και κυρίως στους χαμηλοσυνταξιούχους των 350 ευρω:(


Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

και τέλος να πάψουν αυτές οι μαλακισμένες γιορτές- συναυλίες στα σχολεία και να δουν την ουσία πιο βαθειά... αν μπορούν
τοτε θα μάθουν να αντιστέκονται στην επιβουλή εξουσίας, και θα χαλάσει η μαγιονέζα :p


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
distixos omos kai etsi, me afti tin (simerini) stasi tous den ekanan kati parapano gia tous epomenous..
Ε! ας κάνουν και κάτι οι 'επόμενοι' που όλα τα θελουν μασημένα και έτοιμα :mad: :(




Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
nostraaaaaaaaaaaaaaaaaa

προβλεπω να πεφτει δουλεια....:lol:

ναι σιγά μην αδυνατίσει ο κώλος του:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apav
17/11/2007, 13:35
old :a024: :a23: :a18:

tai
17/11/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
παλαιότερα βάζαν και λίγο λαδάκι...για να μην σβήνει η φωτιά με τίποτα....επίσης βάζαν κ καμία βίδα για τζέρτζελο...
τι έγινε ρε παιδιά ???ο τσελεμεντές του αναρχικού καταντήσαμε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

για να τον κάνουμε καλό τον τσελεμεντέ

γλυκερίνη και φώσφορος μαζί με την βενζίνα κάνουν καλό τζερτζελέ:D

Tpap
17/11/2007, 13:56
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ-ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑ ΤΙΠΟΤΕ.

old δεν ειμαι συμφωνος με τις τοποθετησεις σου..

ο παππους ηταν στην μικρα ασια απο '19-'22, ο ιδιος που υπεφερε κατα τον εμφυλιο (και απο τις δυο πλευρες ), ο πατερας μου στην κυπρο '68-'70, ο μικρος μου αδελφος το '95 στα ημια, για μενα δεν θα θελα να μιλησω..
και καποιοι καινε σημαιες εν ετη 2000???
που για να μπορουν να τις κρατανε στα χερια τους (πριν τις καψουν), η οικογενεια μου εχει χυσει αιμα??
και καποιοι τους δικαιωνουν/αφηνουν ελευθερους να κυκλοφορουν???
ωραια..τετοια δημοκρατια/ασυδοσια δεν την θελω.

TROOPER
17/11/2007, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΩΣΤΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ-ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑ ΤΙΠΟΤΕ.

old δεν ειμαι συμφωνος με τις τοποθετησεις σου..

ο παππους ηταν στην μικρα ασια απο '19-'22, ο ιδιος που υπεφερε κατα τον εμφυλιο (και απο τις δυο πλευρες ), ο πατερας μου στην κυπρο '68-'70, ο μικρος μου αδελφος το '95 στα ημια, για μενα δεν θα θελα να μιλησω..
και καποιοι καινε σημαιες εν ετη 2000???
που για να μπορουν να τις κρατανε στα χερια τους (πριν τις καψουν), η οικογενεια μου εχει χυσει αιμα??
και καποιοι τους δικαιωνουν/αφηνουν ελευθερους να κυκλοφορουν???
ωραια..τετοια δημοκρατια/ασυδοσια δεν την θελω.

τρικυμια εν κρανιο φιλε μου.επειδη ο παππους σου, ο πατερας σου και ο αδερφος σου ΕΤΥΧΕ να ειναι σε καποια γεγονοτα πρεπει ολοι οι αλλοι να κατσουνε κλαρινο ????και λεω ετυχε γιατι κανεις τους δεν πηγε εθελοντικα.τα γεγονοτα τους βρηκανε.δε βρηκανε αυτοι τα γεγονοτα.παμε παρακατω...
αντι να διαρυγνυεις τα ιματια σου για ενα κοματι πανι μηπως θα ηταν καλυτερο να κανεις κατι για αυτο που πραγματικα συμβολιζει ???και μετα πιστεψε με δε θα χρειαστει να ξανασχοληθεις για αυτο το κοματι πανι μια και ολοι θα το εχουμε αρκετα ψηλα στη συνδειδηση μας.

:wave2:

Tpap
17/11/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τρικυμια εν κρανιο φιλε μου.επειδη ο παππους σου, ο πατερας σου και ο αδερφος σου ΕΤΥΧΕ να ειναι σε καποια γεγονοτα πρεπει ολοι οι αλλοι να κατσουνε κλαρινο ????και λεω ετυχε γιατι κανεις τους δεν πηγε εθελοντικα.τα γεγονοτα τους βρηκανε.δε βρηκανε αυτοι τα γεγονοτα.παμε παρακατω...
αντι να διαρυγνυεις τα ιματια σου για ενα κοματι πανι μηπως θα ηταν καλυτερο να κανεις κατι για αυτο που πραγματικα συμβολιζει ???και μετα πιστεψε με δε θα χρειαστει να ξανασχοληθεις για αυτο το κοματι πανι μια και ολοι θα το εχουμε αρκετα ψηλα στη συνδειδηση μας.
:wave2:

απλα λυπαμαι για τα οσα εγραψες...

Μπορω να σου πω ενα-δυο πραγματα για τον εθελοντισμο που εθιξες.
1. ο παππους μου ως πρωτος ξαδελφος του Γ. Παπανδρεου μπορουσε να ΜΗΝ παει στο μετωπο.
2. ο πατερας μου ΔΗΛΩΣΕ να παει στις ΕΛ.ΔΥ.Κ.
3. ο αδελφος μου προσφερθηκε να ΜΗΝ παραμεινει στο ταγμα και να φυγει με τον λγο του στις βραχονησιδες-οπου και πηγε.
4. ΔΗΛΩΣΑ να υπηρετησω στις Ειδικες Δυναμεις, δηλωσα για ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ και απολυθηκα απο τις ταξεις των ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ ως ανθυπολοχαγος μετα απο 23 ΜΗΝΕΣ θητεια και ολα τα προβλεπομενα σχολεια εκπαιδευσεως (και καποια προερετικα) στις πρωτες 3-4 θεσεις αποφοιτων.
Με εχουν ξανακαλεσει αλλες δυο φορες κ ακολουθησε αναλογος προβιβασμος.

η πατριδα μας βασιστηκε και βασιζεται στους εθελοντες.
οι υπολοιποι στις τρικυμιες φευγαν εξωτερικο.
Και δεν χρειαζεται να καθεται κανεις κλαρινο-χρειαζεται απλα να μαθουμε να τιμαμε αυτο το ''κομματι πανι'' οπως ανεφερες γιατι δεν ειναι μπλε με λευκες λουριδες οπως το βλεπεις αγαπητε μου...
αλλα ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ ποτισμενο με αιμα των προγονων μας.

Και επι την ευκαιρια θα σε παρακαλουσα για τον τροπο που απευθυνεσαι σε καποιον που ΔΕΝ γνωριζεις, ιδιως σε τοσο ευαισθητα θεματα.

TROOPER
17/11/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
απλα λυπαμαι για τα οσα εγραψες...

Μπορω να σου πω ενα-δυο πραγματα για τον εθελοντισμο που εθιξες.
1. ο παππους μου ως πρωτος ξαδελφος του Γ. Παπανδρεου μπορουσε να ΜΗΝ παει στο μετωπο.
2. ο πατερας μου ΔΗΛΩΣΕ να παει στις ΕΛ.ΔΥ.Κ.
3. ο αδελφος μου προσφερθηκε να ΜΗΝ παραμεινει στο ταγμα και να φυγει με τον λγο του στις βραχονησιδες-οπου και πηγε.
4. ΔΗΛΩΣΑ να υπηρετησω στις Ειδικες Δυναμεις, δηλωσα για ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ και απολυθηκα απο τις ταξεις των ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ ως ανθυπολοχαγος μετα απο 23 ΜΗΝΕΣ θητεια και ολα τα προβλεπομενα σχολεια εκπαιδευσεως (και καποια προερετικα) στις πρωτες 3-4 θεσεις αποφοιτων.
Με εχουν ξανακαλεσει αλλες δυο φορες κ ακολουθησε αναλογος προβιβασμος.

η πατριδα μας βασιστηκε και βασιζεται στους εθελοντες.
οι υπολοιποι στις τρικυμιες φευγαν εξωτερικο.
Και δεν χρειαζεται να καθεται κανεις κλαρινο-χρειαζεται απλα να μαθουμε να τιμαμε αυτο το ''κομματι πανι'' οπως ανεφερες γιατι δεν ειναι μπλε με λευκες λουριδες οπως το βλεπεις αγαπητε μου...
αλλα ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ ποτισμενο με αιμα των προγονων μας.

Και επι την ευκαιρια θα σε παρακαλουσα για τον τροπο που απευθυνεσαι σε καποιον που ΔΕΝ γνωριζεις, ιδιως σε τοσο ευαισθητα θεματα.

:a31: και που ασχοληθηκα....

στου κουφου τη πορτα....παρε τη πορτα και φυγε !!!!!!!!

καλη καρδια αδερφε !!!!!!!!!:wave2:

:beer: :beer:

LsKostas
17/11/2007, 20:17
Καθε χρονο σταματανε τα παντα...

Βγαινουν οι μεν,οι "δημοκρατικοι"
(αυτοι που θελουν να αλλαξουν τον εκλογικο νομο...
για να βγαινει πιο δυνατο το πρωτο κομμα...δειγμα δημοκρατιας ειπαν:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

Κοιταζω την τηλεοραση,διαβαζω στις εφημεριδες...Σωστα τα λενε ολοι τους

Οντως ξεσηκωθηκαν οι φοιτητες...

Οντως ο φασισμος των ΗΠΑ τα βρηκε σκουρα απο μια γενια με θαρρος κ ιδανικα...

Καλα τα λενε τα καναλια...Που ακουστηκε στον κοσμο να προκοψει μια χωρα με στρατιωτικους...
με βασανιστηρια και εξοριες... ελα ντε...


Πολυ καλα τα λενε.Απ τις λιγες φορες που συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με το χαζοκουτι.
(Η πηγη ολων των κακων κατ εμε σημερα...TV-> προπαγανδα -> το ασπρο μαυρο)

Μου κανει εντυπωση ομως γιατι συμφωνω...


Αλλαζω καναλι τωρα,γυρναω σελιδα στο περιοδικο...


Τι βλεπω???ΤΟΥΦΕΣ!!!

Καποιοι που κατεθεσαν στεφανι σημερα...μιλανε για συνταξεις στα 75...

Στην Ηλεια βρεχει,και οι ανθρωποι ψαχνουν να...Μην "ξανακαουν"...ΑΠ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΩΡΑ...ντροπη...

Α...δεν παμε καλα...

Συνεχιζω...στα Ζωνιανα οι μπατσοι που ειναι αναμεμιγμενοι στα ναρκωτικα
και στην σωματεμπορια ειναι περισσοτεροι απο τους βοσκους με τα Kalasnikov...
Ρε θα τρελαθουμε εντελως ρε...:confused:

Αντε μην διαβασω παλι το ποστ του Οριζοντα και υποτροπιασω παλι...:lol:


Σαν να προσπαθουν σημερα με τα ρεπορταζ τους να δαιμονοποιησουν μια οντως σαπια
κατασταση(Χουντα) και ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΧΟΥΝΤΑ!!!


Κοιταζω απ το παραθυρο και βλεπω την Παρνηθα...
Προχθες ειδα μια διαφημιση του Μοντ παρνες που λεει οτι θα συμβαλει στην αναπτυξη του πρασινου εκει πανω...

και μου ρχεται κατι ρε παιδια...να παρω οτι μπουκαλι βρω να το γεμισω...(βαζω και λαδι εγω)
hymador φερε και την σαμπανια ρε συ...χρειαζεται...


καποιοι εγραψαν παλι για σημαιες...και για χωρους που το παιζουν τσαμπα μαγκες...

Ας ειμαστε λιγο σοβαροι...Οι μονοι που ανεβηκαν πανω στο καζινο...και αναγκασαν την μιση μπατσαρια να κινητοποιηθει ξερουμε απο που "ερχοντουσαν"...

Μακαρι να καναμε κι εμεις το ιδιο... :look:


υγ.τεραστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην γενια του Πολυτεχνειου.

Τουλαχιστον αυτοι προσπαθησαν...ΕΜΕΙΣ?:wave2:

TROOPER
17/11/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
υγ.τεραστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην γενια του Πολυτεχνειου.

Τουλαχιστον αυτοι προσπαθησαν...ΕΜΕΙΣ?:wave2:

αυτοι ειχαν εναν ορατο αντιπαλο/εχθρο.εμεις???

(για προβληματισμο το εγραψα.οχι για να διαφωνησω σε κατι απο αυτα που λες)

:wave2:

cityfly
17/11/2007, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
το Σαββατο στις 2 το μεσημερι εχει μια πολυ ενδιαφερουσα εκπομπη με θεμα το πολυτεχνειο.
δυστυχως δεν θυμαμαι καναλι...
σε ενα μικρο αποσπασμα λοιπον δειχνει τον πατακο,γερο πια να λεει"
κανενας απολυτως φοιτητης δεν σκοτωθηκε στο πολυτεχνειο!ποτε!!!!!"
και συνεχιζει"το τανκς εριξε τη πορτα γιατι δεν ειχαμε εκεινη την ωρα τα κλειδια και χρησιμοποιησαμε τη δυναμη του":eyepop: :eyepop: :yuck:
ο καθενας τα βλεπει οπως θελει.


δεν είναι αυτό που λες
αλλά είναι ενδιαφέρον
ο πατακός μιλάει για την 21 απριλίου ανήμερα της φετινής επετείου της

25 λεπτά περίπου βίντεο από το ΣΚΑΙ

http://www.skai.gr/master_avod.php?id=49379&cid=47668&bc=47668&lsc=1

δεν έκανε λέει κάτι κακό

cityfly
17/11/2007, 23:19
επίσης πολύ ενδιαφέρον βιβλίο είναι το

2650 μέρες συνομωσίας
του κακαουνάκη

γράφτηκε την περίοδο της δίκης και βασίζεται και σε προσωπικές ομολογίες των δικτατόρων όπου από ένα σημείο και μετά ο ένας κατηγορούσε τον άλλο

tai
18/11/2007, 12:21
του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Η συντριπτική πλειοψηφία της πολιτικής μας τάξης θα ήταν ιδιαίτερα ευτυχής αν η Κύπρος δεν υπήρχε, αν στην Βόρεια Ήπειρο δεν υπήρχαν Έλληνες και εάν ο Φίλιππος ο Β&#182; και το σόϊ του δεν αποκαλούνταν Μακεδόνες. Ορισμένοι θα ήσαν πολύ ικανοποιημένοι εάν είχαμε κάτσει στ&#182; αυγά μας το 1821 ή έστω το 1912 και δεν μπαίναμε στην μύτη των Τούρκων, που ως γνωστόν είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας. Γενικώς η πολιτική μας τάξη θεωρεί τα εθνικά θέματα bad for business.

Αναφέρομαι δε σε «πολιτική τάξη» διότι έχουν ακριβώς χαρακτηριστικά τάξης με ξεχωριστά συμφέροντα από την Πατρίδα, το Έθνος, την Κοινωνία. Εάν είχαν βρει και τον τρόπο να αποφεύγουν τις εκλογές θα το είχαν κάνει αλλά η πίτα είναι μία, την θέλουν όλοι για τον εαυτό τους κι έτσι που και που πρέπει να ιδρώσουν έναντι των αντιπάλων και να πάνε και με τα νερά της λαϊκής πλειοψηφίας, που έχει άλλη ιστορική μνήμη κι άλλα συμφέροντα από γιους, κόρες κι ανήψια, που από την πρώτη τη μικρή προετοιμάζονται να κρατήσουν το Mont Blanc του μπαμπά ή του θείου και να βγάλουν φωτογραφίες στην Βουλή επί τη αναλήψει. Έτσι καμμιά φορά, μοιράζουν χάντρες και καθρεφτάκια στο πόπολο και φτιάχνουν όργανα κι επιτροπές. Μην ξεχνάμε δε ότι η καμήλα είναι ένα καθαρόαιμο άλογο κούρσας που το έφτιαξε μια επιτροπή.

Γενικώς λοιπόν η πλειοψηφία της πολιτικής τάξης δεν κάνει κέφι τα εθνικά θέματα. Πρέπει να ξέρεις Ιστορία, να παρακολουθείς στενά τα διεθνή δρώμενα, να έχεις Εθνική Στρατηγική αλλά και τακτική, να ξοδεύεις τα μαλλιοκέφαλα σου για να έχεις αξιόμαχες Ένοπλες Δυνάμεις, να έχεις δυνατό Διπλωματικό Σώμα κι όχι κίναιδους, μέθυσους κι απάτριδες κοσμοπολίτες. Πράγματα δύσκολα, που δεν στα μαθαίνουν οι επικοινωνιολόγοι, αυτοί που σου λένε να φωτογραφίζεσαι με παιδάκια και να τα σηκώνεις ψηλά, να χαμογελάς και να φοράς γραβάτες με φωτεινά χρώματα. αμα λύνονταν έτσι τα προβλήματα θα εβαζα την καλή μου γραβάτα, θα 'παιρνα την κόρη μου, στους ώμους και θα πήγαινα με τα πόδια μέχρι την Αγκυρα.


Ε??:rolleyes:

TROOPER
18/11/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη

Η συντριπτική πλειοψηφία της πολιτικής μας τάξης θα ήταν ιδιαίτερα ευτυχής αν η Κύπρος δεν υπήρχε, αν στην Βόρεια Ήπειρο δεν υπήρχαν Έλληνες και εάν ο Φίλιππος ο Β&#182; και το σόϊ του δεν αποκαλούνταν Μακεδόνες. Ορισμένοι θα ήσαν πολύ ικανοποιημένοι εάν είχαμε κάτσει στ&#182; αυγά μας το 1821 ή έστω το 1912 και δεν μπαίναμε στην μύτη των Τούρκων, που ως γνωστόν είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας. Γενικώς η πολιτική μας τάξη θεωρεί τα εθνικά θέματα bad for business.

Αναφέρομαι δε σε «πολιτική τάξη» διότι έχουν ακριβώς χαρακτηριστικά τάξης με ξεχωριστά συμφέροντα από την Πατρίδα, το Έθνος, την Κοινωνία. Εάν είχαν βρει και τον τρόπο να αποφεύγουν τις εκλογές θα το είχαν κάνει αλλά η πίτα είναι μία, την θέλουν όλοι για τον εαυτό τους κι έτσι που και που πρέπει να ιδρώσουν έναντι των αντιπάλων και να πάνε και με τα νερά της λαϊκής πλειοψηφίας, που έχει άλλη ιστορική μνήμη κι άλλα συμφέροντα από γιους, κόρες κι ανήψια, που από την πρώτη τη μικρή προετοιμάζονται να κρατήσουν το Mont Blanc του μπαμπά ή του θείου και να βγάλουν φωτογραφίες στην Βουλή επί τη αναλήψει. Έτσι καμμιά φορά, μοιράζουν χάντρες και καθρεφτάκια στο πόπολο και φτιάχνουν όργανα κι επιτροπές. Μην ξεχνάμε δε ότι η καμήλα είναι ένα καθαρόαιμο άλογο κούρσας που το έφτιαξε μια επιτροπή.

Γενικώς λοιπόν η πλειοψηφία της πολιτικής τάξης δεν κάνει κέφι τα εθνικά θέματα. Πρέπει να ξέρεις Ιστορία, να παρακολουθείς στενά τα διεθνή δρώμενα, να έχεις Εθνική Στρατηγική αλλά και τακτική, να ξοδεύεις τα μαλλιοκέφαλα σου για να έχεις αξιόμαχες Ένοπλες Δυνάμεις, να έχεις δυνατό Διπλωματικό Σώμα κι όχι κίναιδους, μέθυσους κι απάτριδες κοσμοπολίτες. Πράγματα δύσκολα, που δεν στα μαθαίνουν οι επικοινωνιολόγοι, αυτοί που σου λένε να φωτογραφίζεσαι με παιδάκια και να τα σηκώνεις ψηλά, να χαμογελάς και να φοράς γραβάτες με φωτεινά χρώματα. αμα λύνονταν έτσι τα προβλήματα θα εβαζα την καλή μου γραβάτα, θα 'παιρνα την κόρη μου, στους ώμους και θα πήγαινα με τα πόδια μέχρι την Αγκυρα.


Ε??:rolleyes:

ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

σορυ ρε δε κρατηθηκα !!!!:cool:

tai
18/11/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ !!!!!!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

σορυ ρε δε κρατηθηκα !!!!:cool:

σφιξου ρε :a31:
:winka:

TROOPER
18/11/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
σφιξου ρε :a31:
:winka:

:nono:
τα αποτελεσματα θα ειναι μοιραια !!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LsKostas
19/11/2007, 01:19
Το Σαββατο ειχα βρεθει κι εγω κατω,στο "κεντρο"...οχι για την πορεια...αλλα για δουλεια...
η μηχανη να αραζει κατω απο ενα υποστεγο στην θρυλικη Λεωφορο Αλεξανδρας,και
λιγο-λιγο να προσπαθω να πλησιασω προς το Πολυτεχνειο...
βροχη...κουραση...και μια αποπνικτικη ατμοσφαιρα...καθε βημα μια τεραστια προσπαθεια
καθως τετοια μερα οποιος πλησιασει στο Πολυτεχνειο θεωρειται by default ταραχοποιο στοιχειο...

καπως ηθελα να περιγραψω την κατασταση που βιωσα...που βιωνω καθε χρονο τετοιες μερες...
απο την εποχη που πιτσιρικας που κατεβαινα στα ουφαδικα της Τζορτζ μεχρι σημερα που κατεβαινω για υποχρεωσεις,και ισως(μαλλον σιγουρα) να ειναι η μοναδικη μερα που το ,τοσο γνωριμο μου, "κεντρο"
μου μοιαζει αφιλοξενο κ κρυο...σαν να μην ημουν τοσα χρονια κομματι του...

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟ INDYMEDIA.GR καποιες σκεψεις που σιγουρα περασαν απ το μυαλο μου περπατωντας φετος κοντα στο Πολυτεχνειο...


"""Η πορεία προς την βορειοαμερικάνικη πρεσβεία, ξεκινά…

Το υπουργείο Δημόσιας ταξης και η νέα Δημοκρατίας τους κάνουν λόγο για 8.500 διαδηλωτές.

Η πραγματικότητα θα τους διαψεύσει άλλη μια φορά.

Με κατακλυσμό βροχής η πορεία ξεκινά όχι με την γνωστή καθυστέρηση αλλά… εσπευσμένα… γύρω στις 3…

Όταν η κεφαλή της πορείας είναι προς το Σύνταγμα… μέσω Σταδίου, η ουρά της φτάνει στην Ομόνοια και προς την Πατησίων, σε όσο χώρο ελεύθερο είχε αφήσει ο πολιορκητικός αστυνομικός μηχανισμός που είχε στηθεί ήδη έξω από το ΕΜΠ.

Ασφαλίτες κάνουν εξακρίβωση στοιχείων σε έναν νεαρό… ξυλοκοπώντας τον ανηλεώς. Τον τραβούν τον συλλαμβάνουν προς στιγμήν αλλά διαδηλωτές παρεμβαίνουν δυναμικά και τον απελευθερώνουν από τα χέρια των ασφαλιτών.

Η ώρα είναι λίγο μετά τις 3 το μεσημέρι.

Το κρατικό τηλεοπτικό κανάλι, (δημόσια τηλεόραση σικ) περνάει σε ένα γρήγορο πλάνο την πορεία και την βροχή. Μιλούν για ελάχιστο κόσμο, για σκέψεις αναβολής της πορείας λόγο καιρικών συνθηκών.

Και μετά την παραπληροφόρηση, τίποτα. Δεν λένε τίποτα. Σιγή. Απόλυτη.

Στα γήπεδα η Ελλάδα αναστενάζει… και το κρατικό τηλεοπτικό κανάλι δείχνει ποδόσφαιρο.

Πλήθος κόσμου σήμερα 17η Νοέμβρη αισθάνεται έντονα την εθνική ανάταση και χιλιάδες ελληνικές οικογένειες κατακλύζονται από υπερηφάνεια… παρακολουθώντας από τον καναπέ τους… μπάλα.

Τα άλλα ιδιωτικά κανάλια επίσης κωφεύουν. Όσα αποφασίζουν να ασχοληθούν με το θέμα "επέτειος πολυτεχνείου" δεν αφιερώνουν παρά ελάχιστο χρόνο. Και αυτόν για να κινδυνολογήσουν, να τρομοκρατήσουν, να διαστρεβλώσουν.

Στην Σταδίου το μοναδικό μπλόκ που βρίσκεται υπό στενή αστυνομικό κλοιό είναι οι αναρχικοί και αντιεξουσιαστές και όσος άλλος κόσμος από άλλα περιφερειακά μπλοκ ΜΑΤ, ΟΠΚΕ ασφαλίτες αγανακτισμένοι κλπ καλόπαιδα ακολουθούν σε ασφυκτικό κλοιό τους διαδηλωτές καθ όλη τη διάρκεια της πορείας.

Στις φωτογραφίες οι μπάτσοι παθαίνουν αλλεργία. Κρύβουν τα πρόσωπα τους. Γυρίζουν το κεφάλι αλλού, κρύβονται ο ένας πίσω από τον άλλο. Οι ασφαλίτες εχουν αποθρασυνθεί. Είναι επικίνδυνα προκλητικοί. Κόβουν φάτσες απο αυτούς και αυτές που τους φωτογραφίζουν. Όλοι μαζί ένστολοι και μη όπου νομίζουν ότι μπορούν να το κάνουν βρίζουν χυδαία.

«Θα σε γαμ%$^$&$ ρε μαλ$%^$##»

«Τι τραβάς φωτογραφίες ρε μ^%$νί»

«Έλα εδώ να σε ξεκοιλιάσω ρε πού$%^»

«Μωρή καρ%$&λα τράβα τώρα, θα τα πούμε μετά»

...αυτά και αλλά ανάλογα κόσμια εκτοξεύονται δια στόματος των καλά εκπαιδευμένων ένστολων φονιάδων που υπηρετούν τη δημοκρατία τους.

Ασφαλίτες σε μπλόκα σε όλα τα στενά. Ζητάδες να περιπολούν ανα δεκάδες.

Στην Κάνιγγος, στη βουλή, στον εθνικό κήπο, στα Χαυτεία, στην πλατεία Αμερικής, στο πεδίο του Άρεως, στο χίλτον, στην βορειοαμερικάνικη πρεσβεία, στη ΓΑΔΑ, παντού κλούβες, πυροσβεστικά και ασφαλίτικα.

Στην βορειοαμερικάνικη πρεσβεία κάθε μπλοκ που περνά δεν φεύγει. Μένει εκεί και φωνάζει συνθήματα, αποχωρεί αργά για να ακολουθήσουν τα άλλα μπλοκ.

Μπροστά στα κορδόνια των ΜΑΤ στην πρεσβεία, μια ομπρέλα «σπάει» και το ελατήριο της γίνεται εκτοξευτήρας του πράσινου πλαστικού κουμπώματος της. Χτυπάει τυχαία σε ένα κεφάλι διαδηλωτή και πέφτει σε μια ασπίδα ΜΑΤ.

Θορυβούνται με την ομπρέλα που πέφτει δίπλα τους. Μαζεύονται. Είναι έτοιμοι για πόλεμο. Σφίγγουν στα χέρια, τα γκλομπς και τις ασπίδες…

Απέναντι από την πρεσβεία στη διμοιρία που προσπαθεί να πλησιάσει τους διαδηλωτές από το πεζοδρόμιο εκτοξεύονται συνθήματα και ένα μπουκάλι μαζί με νεράντζια… Είναι μια στιγμή έντασης.

Επικρατεί μικρή αναστάτωση. Ένα κομμάτι από το μπλοκ αρχίζει να εντείνει το βηματισμό του, καποιοι/ες τρέχουν προς την πλευρά της Αλεξάνδρας. ΜΑΤάδες και ασφαλίτες από τα πλάγια ακολουθούν τους διαδηλωτές που απομακρύνονται και σιγά σιγά διαλύονται. Στο σημείο της έντασης μυρίζει δακρυγόνα. Οι φυσούνες και τα ατομικά σπρέι που έχει ο καθε ΜΑΤάς εχουν ηδη χρησιμοποιηθεί.


Ακολουθούν όμως χιλιάδες διαδηλωτές… και φυσικά προς το τέλος είναι το Πασοκ ενωμένο δυνατό. Κάποιοι από τις αλυσίδες του μπλοκ είναι τρομαγμένοι και ρωτούν αν τους περιμένει κανείς στη πρεσβεία για να τους πλακώσει στο ξύλο. Φαίνεται ότι δεν είχαν τη βοήθεια των έμμισθων συναγωνιστών τους από το Κερατσίνι.

Στην πλατεία Μαβίλη όντως είχαν ένα ραντεβού με κάτι μπουκάλια, πέτρες, σημαιάκια, σπέσιαλ νεράντζια κλπ κλπ. Αποχώρησαν όπως πάντα υπό την προστασία των αστυνομικών δυνάμεων και των τηλεοπτικών καναλιών που ακολουθούσαν.

Ένα μεγάλο τμήμα της πορείας, μετά την πρεσβεία, συνέχισε προς την Αλεξάνδρας όπου και άρχισε να διαλύεται ο κόσμος.

Πολύς κόσμος κατέβηκε προς το μετρό και οσο περνούσε η ώρα ο κόσμος διαλυόταν. ΜΑΤ έτρεχαν δεξιά-αριστερά ακολουθώντας τον κόσμο κατά μήκος της λεωφόρου. Τα περισσότερα ένστολα ήταν με βήμα ταχύ. Τροχάδην και εν δυο-εν δυο μέχρι τη ΓΑΔΑ. Η αστυνομοκρατία συνεχιζόταν σε όλα τα κάθετα στενά της Αλεξάνδρας

Όταν έφτανες στην Πατησίων και έστριβες αριστερά προς πολυτεχνείο, δύσκολο να μην τρόμαζες με το θέαμα.

Στο πρώτο φανάρι της Πατησίων αμέσως μετά την Αλεξάνδρας ήταν τοποθετημένες κλούβες κάθετα και ΜΑΤ παραταγμένα.

Στρατιωτικός νόμος σε εφαρμογή.

Δεν περνάει κανείς. Μόνο μέσου της Γ' Σεπτεμβρίου.

Αλλά και από εκεί μέχρι την Ομόνοια όλα τα στενά από την Γ' Σεπτεμβρίου προς Πατησίων ήταν κλειστά από αστυνομία, ασφαλίτες κλπ. ένστολα.

Όσοι προσπάθησαν να περάσουν την αστυνομική ζώνη ή βρέθηκαν μέσα σε αυτή δεχόντουσαν έλεγχο. Που θες να πάς; Απαγορεύεται.

Έξω από το πολυτεχνείο ΜΑΤ παραταγμένα στην κεντρική πύλη.

Γύρω από το ίδρυμα και στις άλλες πύλες η ίδια εικόνα.

-Τι ημέρα έχουμε;

-17 Νοέμβρη.

-Ποια χρονιά;

...........

Ανατριχίλα.

Tpap
19/11/2007, 15:33
αμφιβαλεις ομως οτι το κακο εχει ξεκινισει απο τοτε που ''καποια'' ταραχοποια στοιχεια βρισκουν ευκαιρια να βανδαλισουν οτι βρουν μπροστα τους εξ'αιτιας της ημερας????
και με καποιον τροπο πρεπει να περιορισθουν, και να προστατευθουν πολιτες και περιουσιες που δεν χρωστανε τιποτε σε καθε βλαμμενο που βγαινει στους δρομους και βαζει φωτιες στα παντα?

παρ'ολα αυτα οσον αφορα στην συγκεκριμενη ημερα μνημης άλλα πρεπει να μας προβληματισουν.
Γιατι ισως -λεω ισως- τα πραγματα μπορει να ΜΗΝ ειναι ετσι οπως φαινονται..
-πρασινα και κοκκινα προβατα προσπαθουν χρονια τωρα να επικαρπωθουν την μερα αυτη και την σημασια της, οτι εκεινοι ξεκινησαν τον αγωνα οτι εκεινοι σκοτωθηκαν κλπ..
-αλλα κοκκινα προβατα υποστηριζουν οτι ολο το ''θεμα'' το ξεκινησαν και το εστησαν αμερικανοι, CIA κλπ.
-μπλε προβατα λενε οτι δεν συνεβει τιποτε κ ολα καλα..

διακεκριμενοι ιστορικοι, ερευνητες δημοσιογραφοι, πολιτικοι συντακτες, ακαδημαικοι, τοτε ''κυβερνητικοι'' υποστηριζουν οτι λιγο πριν την εκρηξη του πολυτεχνειου, ειχε παρθει σχεδον ομωφωνη αποφαση --πλην του κανελλοπουλου που δεν συμφωνησε-- να περιελθουν σε εκλογες μιας κ ο παπαδοπουλος εβλεπε οτι η καρεκλα του δεν αντεχε αλλο με τιποτε..

Η εξεγερση στο πολυτεχνειο ομως διεκοψε την ομαλοτητα της διαδικασιας προς εκλογες και δημιουργησε της προυποθεσεις για μια δευτερη χουντα, εκεινη του ιωαννιδη τρεις φορες χειροτερη απο εκεινη του παπαδοπουλου, με τραγικοτερα βασανιστηρια, περισσοτερους διωγμους κ φυσικα το φιασκο της κυπρου...

Ο ιωαννιδης --εγκλειστος-- ομως δεν μιλα, παρα πιεσεων που του ασκουνται.
Λεγεται οτι εχει στοιχεια κ αποκαλυωεις που δεν περιμενει κανεις μας να ακουσει.
Συγγενης του (λιγο πριν πεθανει στο ωνασειο) αναφερε σε δημοσιογραφους με απελπισια: βρετε τροπο να σας μιλησει πριν πεθανει.
Εκεινος ομως κρατα το στομα του ερμητικα κλειστο δηλωνωντας οτι οτι στοιχεια εχει θα τα παρει μαζι του..

και οπωσδηποτε πολιτικοι κυκλοι θεωρουν οτι θα διαταραχθουν πολλες ισορροπιες αν μιλησει. (οχι σαν τις βλακεις του παττακου)
ειναι πολλες οι υποθεσεις --δεν θα αναθερθω-- ποιοι και γιατι ισως να ''ΜΗΝ'' του ''επιτρεπουν'' να μιλησει.
Αυτα για την ωρα..παρεπιπτοντως η 17η νοε ειναι ημερα γενεθλιων μου.

OldMan
21/11/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Α ρε παλιάνθρωπΑ αναρχο-εντουρά! Πέφτουν τα προσωπεία:
2 χρόνια μετά θυμήθηκες τον Νετσάγιεφ ...??? :eyepop:

npat
21/11/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
2 χρόνια μετά θυμήθηκες τον Νετσάγιεφ ...??? :eyepop:

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ε.. μα... :eyepop:

αφού κρατάμε το ίδιο thread για δύο χρόνια και το ανακυκλώνουμε!!

Πάλι καλά που δεν ήταν από το thread μετεγγραφή από το '73!

Άκυρος λέμε!

:bawl: :bawl:

npat
21/11/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

αφού κρατάμε το ίδιο thread για δύο χρόνια και το ανακυκλώνουμε!!


Και να ανακυκλώναμε μόνο το θρέντ... καλά θα ήταν...

apav
17/11/2008, 10:50
Πάντα έτσι ήταν. Οι νέοι δεν καταλάβαιναν τους παλιούς και το αντίθετο. Έχω δίκιο, όταν λέω πως τα τελευταία 10-15 χρόνια κανείς δεν καταλαβαίνει κανέναν; Σάββατο, 17 Νοεμβρίου 2007. Βρέχει. Λέω να μείνω σπίτι να γράψω το «Εν Λευκώ», έστω κι αν εδώ που έχουμε φτάσει δεν έχει σημασία τι λέει και τι γράφει ο καθένας που μπορεί να εκφράζεται δημόσια. Ακούω στη ΝΕΤ πως πέντε ανήλικα βίασαν ένα 15χρονο αγόρι, επειδή «έριξε κάτω» το μηχανάκι τους. Μια ομάδα πολιτικά ορθών δυσκοίλιων τονίζει την ανάγκη «να τηρηθεί ο νόμος για την προστασία των προσωπικών δεδομένων» και να μη δοθούν ονόματα στη δημοσιότητα. Λες και το πρόβλημα του μπορντέλου είναι αν θα δοθούν τα ονόματα των βιαστών, που κατέγραψαν την πράξη στα κινητά τους και την έστειλαν (με MMS) σε άλλα πιθηκοειδή. Το παραμορφωμένο αντίγραφο μιας -δήθεν- ευρωπαϊκής χώρας, που κυβερνιέται από ανίκανους πολιτικούς και δημόσιους υπαλλήλους, έχει γεμίσει από τα υποπροϊόντα των realities και των σελίδων των περιοδικών για «celebrities». Πνίγομαι. Η χώρα έχει γεμίσει από αρσενικά και θηλυκά τσογλάνια, που δεν προέρχονται μόνο απ’ τα βόρεια προάστια, αλλά επιτίθενται και απ’ τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα. Η Δραπετσώνα, το Μπουρνάζι, το Περιστέρι και άλλες «φτωχικές» γειτονιές είναι τώρα γεμάτες από «Mερσεντέ» και «Mπέμπες». Το χρήμα ρέει άφθονο και, αν μέχρι σήμερα μερικοί αφελείς ρωτούσαν «πού τα βρίσκουν;», έσκασαν τα Ζωνιανά, και λαός και κράτος ξύπνησαν απ’ το συλλογικό λήθαργο. Τώρα, οι πολιτικοί και ο γίγαντας λαός ξέρουν από πού βγαίνει το -μαύρο- χρήμα. Απ’ τα ναρκωτικά, την παράνομη πώληση πετρελαίου, την προστασία, τις βίζιτες και τις επιχειρηματικές αλλαξοκωλιές. Η μοναδική υγιής δραστηριότητα φαίνεται πως είναι εκείνη του «ελληνικού» εφοπλισμού, που, επειδή δεν υπακούει στους νόμους του οίκου ανοχής, τα πάει καλά. Aκούω την ιστορία για τα τσογλάνια. Καμία εντύπωση δε μου κάνουν τα κατορθώματά τους. Χαμένα στο άπειρο είναι. Βγαλμένα από τις οικονομικά και κοινωνικά διευρυμένες μήτρες του Χρηματιστηρίου, και τα χιλιάδες «Zωνιανά» που λειτουργούν σε κάθε γωνιά της χώρας δεν είναι ικανά να κάνουν τίποτα καλύτερο. Αυτές είναι που γέννησαν τα τσογλάνια με τα τούρμπο, τις «Mερσεντέ» και τις «Mπέμπες» που συναντάς στις Tσακάλωφ του κρατιδίου. Τα μεγαλύτερα σε ηλικία τα βρίσκεις σε επιχειρήσεις που πουλάνε -ξένα- φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Όσα έχουν λίγα δράμια μυαλό και προέρχονται από οικογένειες που διατήρησαν την πνευματική τους ισορροπία σπουδάζουν στο εξωτερικό, όπου σκοπεύουν να μείνουν και να εργαστούν. Τα άλλα βιάζουν, φυτεύουν χασισόδεντρα και αγοράζουν «διπλοκάμπινα».

Σάββατο, 17 Νοεμβρίου, λοιπόν. Οι εικόνες από τον «εορτασμό του Πολυτεχνείου» με τις φιγούρες να καταθέτουν λουλούδια και να λένε κοινοτοπίες (Γιώργο, έσκισες πάλι!) φέρνουν στο νου τη 17η Νοεμβρίου του 1973. 34 χρόνια πριν! Τα έχω ξαναγράψει; Δεν ξέρω. Τα χρόνια πέρασαν και ξεχνάω πια. Ήμουνα στο σπίτι του μακαρίτη του συνιδρυτή της εφημερίδας «Εξπρές» και του περιοδικού «Auto Express», του Σπύρου Γαλαίου, στο Παλαιό Φάληρο. Οι φοιτητές ζητούσαν βοήθεια από το σταθμό του Πολυτεχνείου. Αίμα, φάρμακα, φαγώσιμα, τσιγάρα. Εκείνη τη νύχτα έκανα ένα από τα σημαντικότερα βήματα στη ζωή μου. Μπήκα στο αυτοκίνητο, στις 12:30 το βράδυ παρκάρισα στην Μπενάκη και πήγα με τα πόδια στο Πολυτεχνείο. Στην πύλη ζήτησα απ’ τους φοιτητές να μπω. Από την αρχή της εβδομάδας μπαινοβγαίναμε στο χώρο και τα παιδιά με γνώριζαν, μιας και ένας, δύο ήταν αναγνώστες. Άνοιξαν την πύλη. Μ’ άφησαν να μπω. Μου έδωσαν ένα μικρό χαρτάκι που πάνω είχε τυπωμένο με απλή σφραγίδα ένα κόκκινο τριαντάφυλλο. Είπαν να πάω στο κτίριο της Αρχιτεκτονικής. Στη γωνία της μεγάλης αίθουσας τα μέλη της Συντονιστικής. Κάθισα σε μια καρέκλα με μπαμπάκια στη μύτη και βαζελίνη στα μάτια για να προφυλαχτώ (όπως όλοι) απ’ τα δακρυγόνα. Ένας πιτσιρικάς όχι πάνω από 12 ετών μπαινόβγαινε μεταφέροντας πληροφορίες για την κατάσταση στην περίμετρο. Πού ήταν οι μπάτσοι, πού πυροβολούσαν στο ψαχνό, ποιες πόρτες και παράθυρα άντεχαν στην επίθεση... Η αμηχανία και η ηλικία με έκαναν να κατεβώ στο προαύλιο. Ήταν 01:30 το πρωί. Βοήθησα να μεταφέρουν μια κοπελιά στο «ιατρείο» κι έκανα απόπειρα να μιλήσω στα παιδιά με τα πρησμένα μάτια. Ήμουν μεγάλος στην ηλικία για να μ’ εμπιστευτούν και ο χώρος ήταν γεμάτος μυστικούς. Απ’ τη δύσκολη θέση μ’ έβγαλε -πάλι- ένας αναγνώστης. «Έλα» είπε. «Σε λίγο θα ρίξουν την πύλη τα τανκς.» Μου ζήτησε να βγάλω παπούτσια και κάλτσες. Μου έδωσε ένα χαρτάκι με ονόματα και τηλέφωνα. «Αν δεν καταφέρουμε να βγούμε, πείτε στους δικούς μας ότι χαθήκαμε για καλό σκοπό.» Τα λόγια του καίνε ακόμη στην ψυχή μου. Ξένε... Πες στους Λακεδαιμονίους ότι χαθήκαμε πιστοί στις υποσχέσεις μας. Τρέμοντας από φόβο βγήκα στην Πατησίων. Περπατώντας στο αριστερό πεζοδρόμιο, κατευθύνθηκα στην Κάνιγγος. Στη γωνία με τη Χαλκοκονδύλη 300 μπάτσοι. «Πού ’πα, ρε μαλάκα» ρώτησαν. «Δημοσιογράφος. Μόλις βγήκα απ’ το Πολυτεχνείο. Μην μπείτε. Τα παιδιά δεν έχουν όπλα.» Τέτοιος μαλάκας! Έφαγα το ξύλο της ζωής μου, ξέφυγα, χώθηκα σε μια στοά. Συνάντησα μια φίλη και συνάδελφο, τη Λήδα τη Μοσχονά. Περπατήσαμε προς την Ομόνοια αυτήν τη φορά απ’ το πεζοδρόμιο του MINION. Στο περίπτερο που υπήρχε στη γωνία Πατησίων-Πανεπιστημίου με άρπαξαν δύο αστυνομικοί. Ο ένας σήκωσε τον υποκόπανο του Μ1 κι ετοιμάστηκε να με χτυπήσει. Τη γλύτωσα πάλι. Από αστυνομικό αναγνώστη. «Ο Καββαθάς είσαι;» «Ναι.» «Αφήστε τον» είπε. Με τη Λήδα γυρίζαμε τους δρόμους των Εξαρχείων. Στα μπαλκόνια και στις ταράτσες παρακρατικοί πυροβολούσαν ό,τι κουνιόταν, εκτός από τα πρακτόρια, που περιφέρονταν λες κι έκαναν βόλτα στο Ζάππειο. Στάθηκα στο πεζοδρόμιο της Πανεπιστημίου κάτω απ’ τα γραφεία της εφημερίδας. Μπροστά μου περνούσαν τα τανκς που πήγαιναν στο Πολυτεχνείο. Τους έβριζα με όλη μου τη δύναμη κι είμαι τυχερός που δε με πυροβόλησαν. Από πάνω κατέβηκαν τρεις συνάδελφοι. «Τι κάνεις, ρε μαλάκα;» ρώτησε ο Σπύρος Φαναριώτης, που δεν είναι πια μαζί μας. «Θα σε καθαρίσουν.» Ανεβήκαμε στα γραφεία, όπου πλακώθηκα με το διευθυντή μου, το Γιώργο το Λεβεντογιάννη, όταν με ρώτησε τι δουλειά έχει ένας αυτοκινητικός συντάκτης στο Πολυτεχνείο. Μας χώρισαν οι ψυχραιμότεροι, ο Σταύρος ο Απέργης, ο Νίκος Σγουρδαίος, ο Φαναριώτης, που δούλευαν στη «Νέα Πολιτεία». Την έβγαζε ένας «σκληρός» δεξιός, ο Κωνσταντόπουλος, που είχε περάσει χρόνια στη Μακρόνησο, επειδή ήταν... αριστερός! Περίεργα χρόνια. Δύσκολα. Γεμάτα γκρεμισμένα σπίτια και όνειρα. Θυμάμαι τα παιδιά του περιοδικού μας «Ήχος & Hi-Fi», που τώρα λέγεται «ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ» και σε λίγο θα λέγεται «Τα αυτιά του Bugs Bunny», ή «Der wilde Hund», ή κάτι πιο... πιασάρικο, βρε αδερφέ, το Γιώργο Καμπουράκη, τον Ηρακλή Δημόπουλο, τη Σοφία Καββαθά, το Σπύρο Γιακουμάκη, να μεταφέρουν όλες τις προηγούμενες μέρες συσκευές για το σταθμό από την αντιπροσωπεία της Kenwood (ευχαριστούμε, Νότη Βαρελτζίδη), που ήταν στην Πατησίων και Αλεξάνδρας.

Ωραίο Σάββατο κι αυτό... Η ώρα έχει πάει 07:00 το απόγευμα, θυμάμαι τις παραστάσεις του Σαββόπουλου στο «Κύτταρο» κι ακόμη δεν έχω γράψει λέξη «για αυτοκίνητα». Οι «φίλοι του αυτοκίνητου» θα με διαγράψουν. Να γράψω τι; Για το νέο Jeep Patriot, που πωλείται με 72 άτοκες δόσεις; Για την Bentley Continental R; Για την Aston Martin μήπως; Δε με γαμ...! Σαράντα χρόνια στο χώρο και δεν έχω δει να φτιάχνεται ούτε ζάντα στην Τζουτζία. Μόνο κόκκινα δερμάτινα καθίσματα, όπου κάθονται (μετά το πισωγλέντι) κόκκινοι δερμάτινοι κώλοι. Για τους τύπους που παριστάνουν τους πολιτικούς. Τελευταία σκέφτομαι να πάρω κι εγώ Bentley με κόκκινα καθίσματα. Μπορεί μια GT3. Ίσως μια Aston Martin. «Εκδότης» των 4Τ δεν είμαι; Δεν αξίζω ό,τι ο μάγος του copy/paste; Αν σας πω, μάλιστα, ότι ο αντιπρόσωπος της Porsche στην Ελλάδα είναι ο καλύτερος και παλαιότερός μου φίλος, τι θα πείτε; Γιατί, ρε γαμώτο, δεν το κάνω; Μήπως επειδή η μήτρα που με γέννησε έκανε 30 χλμ. τη μέρα για να βρει κάτι να φάμε; Μήπως επειδή το σπίτι όπου γεννήθηκα έχει -ακόμη- σημάδια απ’ τις σφαίρες του Εμφυλίου (φωτ.). Μπας κι επειδή κουβαλάω κόμπλεξ; Μήπως επειδή τα έχω ζήσει και δει όλα; Αν πω και άλλα «μήπως», τι θα μείνει για το «Ασημόσπιτο»; Η απάντηση είναι σύνθετη και διαθέτει χιούμορ. Ποιος δίνει μία για το τι σκέφτεται και πώς αισθάνεται ένας looser; Μιλώντας -πάλι- για τα δικά μου βιώματα, θα έλεγα πως μ’ αυτά που γράφω θυμίζω το Μουσείο της... Μαντάμ Τυσσώ. Η εποχή μου τελείωσε, πέθανε, θάφτηκε, έγινε άμμος που πάνω της γράψαμε τις μικρές ή μεγάλες μας ιστορίες. Οι περισσότερες -στο χώρο του αυτοκινήτου- ήταν αληθινές και ευγενικές. Όπως τα Ακρόπολις, οι αγώνες ταχύτητας στα νησιά, τα Targa Florio και τα Mille Miglia, οι «24 Ώρες» του Λε Μαν και άλλα στα οποία έχω αναφερθεί πολλές φορές. Μιλώντας σε όσους γεννήθηκαν στις δεκαετίες του ’80 και του ’90, έχω να πω πως όλες οι εποχές έχουν τα καλά και τα κακά τους, αλλά τα τελευταία 15 χρόνια αυτά που αποκαλούμε «κακά» φέρνουν προς τα σκατά, γιατί τι άλλο παρά αυτό είναι η υπόθεση των Ζωνιανών;

Τσιτάτο «... Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία...» Ισοκράτης (436 π.Χ.-338 π.Χ.)

Δεκάδες φορές έχω αναφερθεί στον τρόπο που αναπτύσσεται η αεροπορική βιομηχανία στις χώρες του πρώην «υπαρκτού», και ιδιαίτερα στη Σλοβακία και την Τσεχία. Σε πρόσφατο fly in στον Ίκαρο στη Βοιωτία είδα τουλάχιστον τρία ULF’s, τα οποία κάνουν τρελές πωλήσεις σε όλο τον κόσμο και σχεδιάζονται και κατασκευάζονται εκεί. Για να τα βλέπουν οι λωποδύτες και ηθοποιοί που ζητάνε να γίνει το Ελληνικό «Mητροπολιτικό Πάρκο».

Κώστας Καββαθάς, Εν Λευκώ, 4Τ, 447, Δεκέμβριος 2007

http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=587&article=12435

TROOPER
17/11/2008, 11:22
τιπ:

οσοι κινηθουνε σημερα στην ευρυτερη περιοχη των αθηνων....προσοχη στις ζαρτινιερες που καπηλευθηκανε την ελευθερια που καποτε καποιοι κυνηγησαν και τελικα την επιασαν,την εβαλαν σε ενα κλουβι και την ταιζουνε ψωμι δινοντας της ενα καλο χερι...παιδειας.

τα ξαναλεμε του χρονου.

:wave2:

NikosKK
17/11/2008, 11:26
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: απλά εις μνήμην εκείνων που το αξίζουν

ggs
17/11/2008, 12:10
-καλημέρα…

-καλημέρα….ευτυχώς , σήμερα δεν είχε κίνηση….

-…δεν έχει κίνηση γιατί είναι 17 Νοέμβρη και δεν κατέβηκαν πολλοί στο κέντρο λόγω της πορείας ….

-Ωωωωωχχχ…. Είναι 17 Νοέμβρη σήμερα….πάλι θα κλείσουν οι δρόμοι και θα γ@μηθουμε να πάμε σπίτια μας …..κάθε χρόνο οι ίδιες μ@λ@κιες.... γιατι δεν τα σαπίζουν στο ξύλο τα τσογλάνια να ησυχάσουμε???παω να βαλω το αυτοκινητο σε γκαράζ ....γεια σου...

-……….γεια…..


Ο διάλογος είναι σημερινός και πραγματικός …..η ηλικία του «αγανακτισμένου πολίτη» είναι λίγο πάνω από τα 50….

Η ηλικία του «απορημένου πολίτη» είναι πολύ μικρότερη….

Tpap
17/11/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Έχω πάρα πολύ καλή μνήμη και ας ......


Ωραίος ο Αrxaios... :beer:

Μου θύμισες ρε Κώστα -με την ευκαιρία- και το γνώριμο ύφος γραφής του Τrooper...που το είχα ξεχάσει ομολογουμένως...:wave2:

LsKostas
19/11/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
-καλημέρα…

-καλημέρα….ευτυχώς , σήμερα δεν είχε κίνηση….

-…δεν έχει κίνηση γιατί είναι 17 Νοέμβρη και δεν κατέβηκαν πολλοί στο κέντρο λόγω της πορείας ….

-Ωωωωωχχχ…. Είναι 17 Νοέμβρη σήμερα….πάλι θα κλείσουν οι δρόμοι και θα γ@μηθουμε να πάμε σπίτια μας …..κάθε χρόνο οι ίδιες μ@λ@κιες.... γιατι δεν τα σαπίζουν στο ξύλο τα τσογλάνια να ησυχάσουμε???παω να βαλω το αυτοκινητο σε γκαράζ ....γεια σου...

-……….γεια…..


Ο διάλογος είναι σημερινός και πραγματικός …..η ηλικία του «αγανακτισμένου πολίτη» είναι λίγο πάνω από τα 50….

Η ηλικία του «απορημένου πολίτη» είναι πολύ μικρότερη….


Πολυ σωστα