PDA

View Full Version : 98' R1 σπασιμο μπιελας-ΒΟΗΘΕΙΑ!



Vasilhs28
23/11/2016, 18:20
Καλησπερα,

Κάνω μια μελέτη για μια βλάβη κινητήρα R1 για ενα μαθημα που εχουμε στο μεταπτυχιακο μου στην Αγγλια (MOTORSPORT ENGINEERING).Θα χρειαστω τη βοηθεια σας καθως η σχεση μου με μηχανες δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα πιστευω σαν ειδικοι θα μπορουσατε να βοηθησετε.Πιο συγκεκριμένα:

O κινητήρας είναι ένας Yamaha YZF-R1 1998 (4XV1-AE1). Έχει χρησιμοποιηθεί σε έναν αγώνα αυτοκινήτων, αγωνιστικά στην κατηγορία 998cc. Ξαναχτίστηκε το 2009, και από τότε άντεξε περίπου 50 ώρες αγώνα πριν από την αποτυχία. Κατά τη διάρκεια μιας προπόνησης το περασμένο έτος, το 2015, το αυτοκίνητο πήγε για 5 γυρους, καθώς διέσχισε τον 5ο γυρο στην ευθεια τερματισμου ο κινητηρας εσπασε. Το αυτοκίνητο έπρεπε να ρυμουλκηθεί πίσω στα pits και διαπιστώθηκε οτι η μπιέλα του τριτου κυλινδρου είχε αποτύχει, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι πιστευετε εγινε αυτο και τι θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει για να αποφυγουμε το μοιραιο.
374434374435374436

Vasilhs28
23/11/2016, 18:21
374437

AristidisZ
23/11/2016, 18:25
Ρε παλικάρι καταρχήν αν επιτρέπεται, τι έχεις τελειώσει και κάνεις μεταπτυχιακό σε MOTORSPORT ENGINEERING, και δε ξέρεις και από μηχανές ;

Κατά δεύτερον, ρωτάς γιατί αστόχησε (και όχι απέτυχε) ένας διωστήρας από μηχανή που προορίζεται για μοτοσυκλέτα και είχε μπει (προφανώς με πατέντα ότι νάναι) σε αυτοκίνητο ;

alexis_d
23/11/2016, 18:44
Ρε παλικάρι καταρχήν αν επιτρέπεται, τι έχεις τελειώσει και κάνεις μεταπτυχιακό σε MOTORSPORT ENGINEERING, και δε ξέρεις και από μηχανές ;

Κατά δεύτερον, ρωτάς γιατί αστόχησε (και όχι απέτυχε) ένας διωστήρας από μηχανή που προορίζεται για μοτοσυκλέτα και είχε μπει (προφανώς με πατέντα ότι νάναι) σε αυτοκίνητο ;

+999
Αν και πολλοί κινητήρες μοτοσυκλετών έχουν τοποθετηθεί σε πρωτότυπα αυτοκίνητα,δοκιμές ακόμα και για αγώνες.

nightraider
23/11/2016, 18:54
Μπορεί να στέγνωσε απο λάδια σε παρατεταμένη στροφή με πολλά G. Σε τέτοιες εφαρμογές συνήθως κανούν μετατροπή σε ξηρό κάρτερ.

kostaskk
23/11/2016, 18:57
εκοψε την μια βιδα στην μεση. (εκει που χωρίζει η διαιρουμενη μπιελα)
το κομβιο στην συνέχεια στράβωσε το κατω μερος τις μπιελας το οποιο πλέων ειχε μονο μια βιδα στήριξης. (κατα το ανεβασμα του πιστονιου μαλλον)
μετα το κομβιο βρήκε στην μπιελα και εσπασε το δεξι μικρο κομμάτι τις που ειχε την υπολοιπη βιδα μεσα.

αστοχια υλικου(βιδας) ή ειχε μεγαλα κενα η μπιελα σε σχεση με το κομβιο, χαλασμενα μεταλλα κτλ. οσο ποιο μεγάλα τα κενα τοσο ποιο δυνατα χτυπαει το κομβιο στο τοίχωμα τις μπιέλας.. αρα περισσοτερη δυναμη ασκήθηκε στις βιδες.

ή χρηση ενός μοτερ και η αξιοπιστία ενός μοτερ ειναι συνδεδεμένα.
η αξιοπιστεια μπορει να επηρεαστεί απο το στροφαρισμα (υπερβολικο στροφαρισμα) ή απο υπερφόρτωση του μοτερ. (εχει κ αλλα,αλλα αυτα φτανουν)
σκορτσαρισμα-ζόρισμα (οταν ανεβαινεις μια ανηφορα με 6ή 1000 στροφες και ανοιξεις τερμα γκαζι.
το r1 μοτερ εχει σχεδιαστει για να τραβαει 250 κιλα και οχι 1000+ που θα ηταν το αυτοκινητο.

sapila racing
23/11/2016, 19:00
Τα λάδια που είχε τα αναλύσατε? Αν όχι και τα εχετε να το κάνετε.
Πολλές φορές τέτοια καταστροφικά αποτελέσματα εχουν να κανουν με λάδια που έχουν πολλά κατάλοιπα, πχ απο καμμένο συμπλέκτη.
Αν μάλιστα ήταν και σε αυτοκίνητο ο συμπλέκτης σίγουρα ζοριζόταν παραπάνω.
Ο κόφτης είχε πειραχτεί μήπως και στροφάριζε παραπάνω απο το κανονικό όριο?

toyar
23/11/2016, 19:05
η μπιελα δεν εσπασε το καβαλετο διαλυθηκε
ελλιπης λιπανση ή λαθος σφιξιμο;

mankam
23/11/2016, 19:16
Τηλεδιάγνωση χωρίς όλα τα δεδομένα δύσκολα.. :hunter: λύσε το μοτέρ πρώτα!

Tycho Moon
23/11/2016, 19:18
Ξεκινάς από τη σπασμένη βίδα. Αν είχε λασκάρει και στη συνέχεια χόρευε και κόπηκε, φαίνεται απο το κάτω μέρος του κεφαλιού της καθώς και στο σημείο του καβαλέτου που ακουμπάει. Θα έχουν σημάδια από σφυροκοπανήματα.

Αν δεν φαίνεται κάτι τέτοιο, τότε η βίδα κόπηκε μπαμ και κάτω, πράγμα που σημαίνει ή αστοχία υλικού της βίδας ή ο κινητήρας στρόφαρε σε περισσότερες στροφές από το nominal ή οι μπίελες έχουν μπαινοβγεί αρκετές φορές χωρίς να αλλαχτούν οι βίδες.

byron
23/11/2016, 19:28
Ρε παλικάρι καταρχήν αν επιτρέπεται, τι έχεις τελειώσει και κάνεις μεταπτυχιακό σε MOTORSPORT ENGINEERING, και δε ξέρεις και από μηχανές ;

Κατά δεύτερον, ρωτάς γιατί αστόχησε (και όχι απέτυχε) ένας διωστήρας από μηχανή που προορίζεται για μοτοσυκλέτα και είχε μπει (προφανώς με πατέντα ότι νάναι) σε αυτοκίνητο ;

Ο Vasilis28 ήρθε να κάνει μια ερώτηση, προφανώς για εργασία και ζητάει μια βοήθεια. Οποίοι ξέρουν απαντούν, δεν δίνει εξεταστική στο moto.gr

Οι αγώνες αυτοκινήτου (τετρατροχων καλυτερα) με κινητήρα μοτοσυκλέτας υπάρχουν πολλές 10ετιες.
Τα μοτέρ από τα Norton Manx τα φόραγαν σε αγώνες Formula 3 500cc, και κάπως έτσι προέκυψαν τα πρώτα υβρίδια τύπου Triton.
Φαντάζομαι πως τέτοιοι αγώνες θα υπάρχουν ακόμα στη χώρα που κάνουν αγώνες ακόμα και με ξυλοπόδαρα.

AristidisZ
23/11/2016, 19:43
Ο Vasilis28 ήρθε να κάνει μια ερώτηση, προφανώς για εργασία και ζητάει μια βοήθεια. Οποίοι ξέρουν απαντούν, δεν δίνει εξεταστική στο moto.gr

Οι αγώνες αυτοκινήτου (τετρατροχων καλυτερα) με κινητήρα μοτοσυκλέτας υπάρχουν πολλές 10ετιες.
Τα μοτέρ από τα Norton Manx τα φόραγαν σε αγώνες Formula 3 500cc, και κάπως έτσι προέκυψαν τα πρώτα υβρίδια τύπου Triton.
Φαντάζομαι πως τέτοιοι αγώνες θα υπάρχουν ακόμα στη χώρα που κάνουν αγώνες ακόμα και με ξυλοπόδαρα.

Νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε 50 λόγους γιατί μπορεί να αστοχήσει ένας κινητήρας κατ' αυτόν τον τρόπο

Δεν θα έπρεπε να έχουμε όμως και κάποια άλλα δεδομένα, λαμβάνοντας υπόψη ότι μιλάμε για μια αστοχία ενός μοτέρ που δεν λειτουργούσε έτσι όπως είχε αρχικά σχεδιαστεί ;

RaGe_Raptor
23/11/2016, 19:47
Είχα "πέσει" πάνω σε άρθρο για αγώνες τετράτροχων με κινητήρες μοτοσικλετών όπου σε παρόμοια τοποθετημένους κινητήρες οι Κ7-8 δεν έσπαγαν,οι Κ9-L1 έσπαγαν ο ένας πίσω απ'τον άλλο και οι L2+ δεν έσπαγαν επίσης. Οι Κ9-L1 έχουν απλώς διαφορετική εσωτερική λίπανση.

Vasilhs28
23/11/2016, 19:55
Ζητω συγγνωμη για τις λίγες λεπτομέρειες.οσο αφορά τα κακόβουλα σχόλια τα προσπερνώ!θα γραψω ενα μηνυμα με ολες τις λεπτομέρειες ξανα πιο αναλυτικά για να σας βοηθήσω για να με βοηθήσετε

byron
23/11/2016, 20:08
Νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε 50 λόγους γιατί μπορεί να αστοχήσει ένας κινητήρας κατ' αυτόν τον τρόπο

Δεν θα έπρεπε να έχουμε όμως και κάποια άλλα δεδομένα, λαμβάνοντας υπόψη ότι μιλάμε για μια αστοχία ενός μοτέρ που δεν λειτουργούσε έτσι όπως είχε αρχικά σχεδιαστεί ;

Αν ξέρεις 50 λόγους, γράψε 10.
Σε ένα ελαφρύ αυτοκίνητο, μια χαρά δουλεύει, δεν είναι κάτι καινούργιο. Ιδίως τα μοτέρ από busa τα βάζουν σε ότι απίθανο θέλεις.
Τα jet ski της Kawasaki, φοράνε μοτέρ από Ninja υπερκυβισμενο στα 1500cc.
Τα μοτέρ των Tuono Mille είναι πάνω στα snowmobile της Bombardier...

Σε αγώνες, οι συμπλεκτες τραβάνε κάποιο ζόρι όπως είπε ο sapilas, και that's it.

AristidisZ
23/11/2016, 20:19
Να σου πω τον πιο απλό:

Έσπασε η βίδα στο κομβίο

Πιο "περίεργο" ;

Άρπαξε το κομβίο και τα έκανε όλα σμπαράλια

Μετά, ήταν σίγουρα σωστά ευθυγραμμισμένος ο στρόφαλος με το βολάν ;

Το κιβώτιο ήταν σωστά μελετημένο για την μετατροπή που έγινε ;

Το ότι γίνεται να μπει κινητήρας από μηχανάκι σε αυτοκίνητο δε πάει να πει ότι θα δουλέψει κιόλας :p

stefanos
23/11/2016, 21:29
Θα ξεκίναγα ψάχνοντας τις επιφάνειες θραύσης στα κομμάτια που σπάσαν, πιθανά σημάδια από θραύση λόγω κόπωσης
να σε οδηγήσουν τί έσπασε πρώτο.
Μετά έχεις άλλες 3 μπιέλες που δεν έσπασαν ακόμα αλλά έχουν εξίσου ταλαιπωρηθεί.
Και εκεί μπορεί να βρεις στοιχεία που θα σε βοηθήσουν.

byron
23/11/2016, 21:39
Δεν νομίζω να βοηθάει μιας και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δύο περιπτώσεις που έχω δει ανατίναξης μπιελας (όχι σε αυτό το σημείο), μια σε XJR1300 και μια σε GSXR750 είχαν γίνει από λάδι, και η ζημιά είχε γίνει παντού. Απλά η μπιελα κόπηκε πρώτη.

Αυτό το κρακ στο καβαλετο, μπορεί να είναι και εκ κατασκευής στην χυτευση που έκανε ρωγμή και διαλύθηκε. Ιδίως αν οι πλαϊνές μπιελες είναι καθαρές.

stefanos
23/11/2016, 22:20
Δεν νομίζω να βοηθάει μιας και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δύο περιπτώσεις που έχω δει ανατίναξης μπιελας (όχι σε αυτό το σημείο), μια σε XJR1300 και μια σε GSXR750 είχαν γίνει από λάδι, και η ζημιά είχε γίνει παντού. Απλά η μπιελα κόπηκε πρώτη.

Αυτό το κρακ στο καβαλετο, μπορεί να είναι και εκ κατασκευής στην χυτευση που έκανε ρωγμή και διαλύθηκε. Ιδίως αν οι πλαϊνές μπιελες είναι καθαρές.

Ακριβώς, αν το κρακ στο καβαλέτο ήταν από κατασκευής θα έχει εντελώς συγκεκριμένη επιφάνεια θραύσης
και εκεί έχεις λύσει το πρόβλημα μοντάροντας τον επόμενο κινητήρα αφού πρώτα ελέγξεις τις μπιέλες για ρωγμές:) πχ
Αν η βίδα έχει στένωση στο σημείο που κόπηκε....
Αν όπως είπε παραπάνω ένας συνφορουμίτης δεν ήταν σφιγμένη σύμφωνα με τα προβλεπόμενα...
Αν βρεις τι έσπασε πρώτο και από τι το έλυσες το πρόβλημα.

Apache
24/11/2016, 00:26
Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα μα πάντα να βλέπεις και να εξετάζεις την τομή του κοψίματος,πράγμα πού δέν έχεις κάνει εδώ, Βάλε φωτό να δούμε εάν είναι από κόπωση ή παραμόρφωση...

Apache
24/11/2016, 00:28
Αν και μου "μυρίζει" υπερστροφία...

andreaspetr
24/11/2016, 00:34
παρομοια εκρηξη εχω σε ενα μοτερ απο αμαξι που πηρα για ανταλλακτικα αλλα εκει εκανε και παραθυρακι στο μπλοκ...

virus
24/11/2016, 06:30
ειναι πολλοι οι παρσγοντες. γενικα οταν ενα μοτερ παει για αγωνες τοτε πλεον περναμε στον χωρο βελτιωσης. και στην αγγλα τα ρεκτιφιε οπως και να το κανουμε ειναι πιο σχολαστικοι στην δουλεια. οποτε μου ειναι δυσκολο να δεχτω τα περι αστοχιας υλικου, λαθος ανοχες.

παιζει ρολο ακομα και το πως ηταν τοποθετημενη η μηχανη πανω στο αμαξι.

δεν μπορω να καταλαβω αν οι βιδες ειναι αλαγμενες με ενισχυμενες. οι μπιελες πιστευω οτι ειναι οι μαμισιες. (αν οι βιδες ειναι μαμισιες τοτε ισως να εχουμε κωποση η αστοχια)

καμια φωτο της τρομπας λαδιου;


οπως εχει ειπωθει ηδη η ποιοτητα λαδιου, καποιο προβλημα στο συστημα λαδιου, και τα G.

bros400pgm
24/11/2016, 06:42
Κακό σφίξιμο των βιδων του καβαλέτου της μπιελας ή/και επαναχρησιμοποίηση της ίδιας βίδας (θα θέλει νέες).
Πάντως, τα Yamaha έχουν ενα θέμα με τις στροφαλομπιελες :)

vaska
24/11/2016, 07:19
η μπιελα δεν εσπασε το καβαλετο διαλυθηκε
ελλιπης λιπανση ή λαθος σφιξιμο;




Ξεκινάς από τη σπασμένη βίδα. Αν είχε λασκάρει και στη συνέχεια χόρευε και κόπηκε, φαίνεται απο το κάτω μέρος του κεφαλιού της καθώς και στο σημείο του καβαλέτου που ακουμπάει. Θα έχουν σημάδια από σφυροκοπανήματα.

Αν δεν φαίνεται κάτι τέτοιο, τότε η βίδα κόπηκε μπαμ και κάτω, πράγμα που σημαίνει ή αστοχία υλικού της βίδας ή ο κινητήρας στρόφαρε σε περισσότερες στροφές από το nominal ή οι μπίελες έχουν μπαινοβγεί αρκετές φορές χωρίς να αλλαχτούν οι βίδες.

Νομίζω εδώ εντοπίζονται οι περισσότερες πιθανότητες για το προκάλεσε την ζημιά. Λάθος τρόπος σφιξίματος, ξαναχρησιμοποιημένες βίδες, ελλιπής λίπανση και τελευταία η υπερστροφία.

Τηλεδιάγνωση χωρίς όλα τα δεδομένα δύσκολα.. :hunter: λύσε το μοτέρ πρώτα!

θεωρώ ότι αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κάνουν για να έχουν συνολικά την εικόνα της ζημιάς και πιθανές απαντήσεις.

Eversman
24/11/2016, 08:34
Βασίλη νομίζω ότι ψάχνεις λύσεις στο πρόβλημα σου, σε λάθος μέρος. Εδώ, μέσα στο forum, υπάρχουν σίγουρα γνώστες, αλλά πολλοί λίγοι έχουν ασχοληθεί επαγγελματικά με την συντήρηση και επισκευή κινητήρων.

Δέν εννοώ πώς δεν υπάρχουν ιδέες ή εμπειρίες που θα μπορούσες να λάβεις ύπ' όψη - δεν μειώνω τους συμφορουμίτες/το αντίθετο. Ωστόσο -και κατα την γνώμη μου πάντα- το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία στην περιοχή που βρίσκεται ο κινητήρας, καθώς διάγνωση έξ' αποστάσεως, ακόμη και με φωτό, δέν γίνεται.
Το να σου πούμε ότι υπήρχε φθορά στα καβαλέτα ή ότι δεν τοποθετήθηκαν σωστά, ότι οι ροπές σύσφιξης ήταν λάθος, ότι οι βίδες ήταν ελλατωματικές, ότι είχε γρέζι επάνω ο στρόφαλος την στιγμή της τοποθέτησης, ή ότι τα μέταλλα δεν ήταν τα γνήσια, είναι μέν γνώμες, αλλά παραμένουν υποθέσεις.

Ο Άγγλος επαγγελματίας , θα ακούσει για τις συνθήκες στις οποίες έγινε η ζημία και θα εξετάσει επί τόπου τα δεδομένα. Μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις εργατώρα, αλλά θα είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις το μάθημα σου. Επειδή δεν λέω λόγια του αέρα, το ίδιο είχα κάνει και εγώ σε μάθημα χύτευσης και διαμόρφωσης αντοχών μετάλλων.
Καλή επιτυχία.

GFawkes
24/11/2016, 08:58
Αν δεν δω απαντηση απο τον μαεστρο,
δεν πιστευω κανεναν ....

alex14
24/11/2016, 09:05
Βασιλη, εγραψες οτι ο κινητηρας ειχε σπασει στο παρελθον τουλαχιστον μια φορα εαν καταλαβα καλα.
Πριν το rebuilding εγινε οτι προβλεπεται. π.χ. , μετρηθηκε το hardness των κομβιων (crankpin) πριν το rebuilding ?
Ειναι απο τα πιο βασικα που θα επρεπει να ειχε ελεγχθει.
Οι βιδες αλλαχθηκαν ή μπηκαν οι ιδιες ?

AristidisZ
24/11/2016, 09:22
Δείχνοντας τις φωτογραφίες πάντως σε κάποιους συναδέλφους (που σίγουρα ξέρουν περισσότερα από εμένα), όλοι είπαν ότι 99,9% είναι από λάδι η ζημιά

Coyote.V
24/11/2016, 09:34
Όλα δείχνουν ότι δεν άντεξε η βίδα του καβαλέτου.
Σε αυτή την περίπτωση μόνο τρία πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

1) Αστοχία υλικού της βίδας
2) Μη επαρκής λίπανση
3) Λάθος ροπή σύσφιξης.

Για να βρεις τι την έσπασε πρέπει να κάνεις ανάλυση του υλικού της βίδας στο σημείο που έσπασε σε κάποιο εργαστήριο. Αν ανέβασε θερμοκρασία λόγω μη καλής λίπανσης θα στο δείξει όπως επίσης και την αστοχία του υλικού.
Αν δεν ανέβασε θερμοκρασίες και το υλικό είναι σωστό στο σημείο που κόπηκε αποκλείοντας την αστοχία τότε μπορούμε να μιλήσουμε για λάθος ροπή σύσφιξης, ο εφελκυσμός φαίνεται στους εργαστηριακούς ελέγχους και μπορείς να καταλάβεις αν είχε σφιχτεί παραπάνω.

Από ότι καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε περαιτέρω από μερικές φωτογραφίες.

Coyote.V
24/11/2016, 09:46
Με λίγα λόγια πρέπει να κάνεις φασματοσκοπική ανάλυση της βίδας.

Vamael
24/11/2016, 10:25
https://en.wikipedia.org/wiki/Engine_knocking

Detonation μήπως ? Το έχω πάθει σε εξωλέμβιο με αποτέλεσμα να βγει η μπιέλα από την τρύπα που έκανε.374466

Coyote.V
24/11/2016, 11:11
https://en.wikipedia.org/wiki/Engine_knocking

Detonation μήπως ? Το έχω πάθει σε εξωλέμβιο με αποτέλεσμα να βγει η μπιέλα από την τρύπα που έκανε.374466

Σε αυτή την περίπτωση η μπιέλα θα είχε γίνει έτσι:

374471

374472

OldMan
24/11/2016, 15:06
οσο αφορά τα κακόβουλα σχόλια τα προσπερνώ!
Και καλα ξηγιέσαι...

Δωσε μας και την ηλεκτρονικη υπογραφή σου να καταθεσουμε κατ'ευθειαν την εργασία του μεταπτυχιακού, να μην παιδευεσαι...

Vasilhs28
24/11/2016, 15:46
Ανοιγω ξανα το θέμα αυτή τη φορά με περισσοτερες πληροφοριες για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις:)

Κανω το μαστερ μου στο Motorsport Engineering στην Aγγλια (το πτυχιο μου ειναι Ηλεκτρονικος Μηχανικος ).Οι σχεσεις μου με μηχανολογια ειναι αρκετα καλες αλλα αυτο οτι εχει σχεση πιο πολυ με αυτοκινητα και οχι με μηχανες.

Το μαθημα λεγεται forensic Engineering και πρεπει να γραψουμε μια εκθεση πραγματογνωμοσυνης γιατι εσπασε η μπιελα στον κινητηρα.Πιο αναλυτικα :

O κινητήρας είναι ένας Yamaha YZF-R1 1998 (4XV1-AE1).Μπηκε σε πρωτοτυπο αγωνιστικο αυτοκινητο ως εχει χωρις καμια μετατροπη και απο τοτε εχει χρησιμοποιηθεί σε έναν αγώνα αυτοκινήτων, στην κατηγορία 1000cc. Eγινε rebuild το 2009, και από τότε άντεξε περίπου 50 ώρες χρησης. Κατά τη διάρκεια μιας προπόνησης το περασμένο έτος, το 2015, το αυτοκίνητο πήγε για 5 γυρους, καθώς διέσχισε τον 5ο γυρο στην ευθεια τερματισμου ο κινητηρας εσπασε. Το αυτοκίνητο έπρεπε να ρυμουλκηθεί πίσω στα pits και διαπιστώθηκε οτι η μπιέλα του τριτου κυλινδρου είχε σπασει, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.
Αξιζει να αναφερθει οτι τα service του moter ειχαν γινει παραπανω απο τακτικα και οτι στο rebuild δεν ειχαν φτασει στο σημειο να λυσουν μπιελες-πιστονια κτλ πραγμα το οποιο σημαινει οτι ειχαν να πειραχτουν απο το εργοστασιο.

Oπως φαινεται και στη μια φωτογραφια η μπιελα δειχνει να ειχε δεχθει υπερθερμανση και αυτο να την εκανε να φτασει σε σημειο να σπασει.
Επιπλεον να αναφερω οτι το μοτερ λυθηκε και ολο το συστημα λαδιου (τρομπα λαδιου φιλτρο λαδιου και γενικα τροφοδοσια) δειχνει να δουλευε αρτια χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω τα εξης:
1)Οι μαμα μπιελες εχουν καποια ''ημερομηνια ληξης'' η οποια μπορει να επηρεασε?
2)Υπαρχει περιπτωση η επιλογη λαδιου η καποιο συμπληρωμα λαδιου να οδηγησε σε αυτο 100% ή απλα να επηρεασε και αυτη ενα ποσοστο?
3)Ποια πιστευετε εσεις οτι μπορει να ειναι η αιτια που μπορει να προκληθει κατι τετοιο?

Οπως σας ανεφερα παραπανω πιστευω οτι η γνωμη σας θα μετρησει αρκετα και σιγουρα θα βοηθησει.Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θελετε και μπορω να την απαντησω θα το κανω.
Τελος να αναφερθει οτι εγω το μοτερ το ειδα σπασμενο αφου ξεκινησα το μεταπτυχιακο μου τον Σεπτεμβρη και οτι πιο πριν οι απαντησεις ειναι απο τον μηχανικο που εχουμε στο πανεπιστημιο.
374486374487374488

Vasilhs28
24/11/2016, 15:47
374489374490

Grafton 505
24/11/2016, 19:54
στο rebuild δεν ειχαν φτασει στο σημειο να λυσουν μπιελες-πιστονια κτλ

Ερωτήσεις :

Το ''κτλ'' ποια μέρη του κινητήρα καλύπτει.

Ανεβάσανε συμπίεση πλανάρωντας την κεφαλή;

Αλλάξανε εκκεντροφόρους ;

Ανεβάσανε το όριο των max rpm ;

Τι λάδια βάζανε ;

toyar
24/11/2016, 20:16
τι rebuild ειναι χωρις πιστονια μπιελες;
σε πολιτικο κινητηρα για αγωνιστικη χρηση;

stefanos
24/11/2016, 21:57
1)Οι μαμα μπιελες εχουν καποια ''ημερομηνια ληξης'' η οποια μπορει να επηρεασε?


Κόπωση https://www.google.gr/search?safe=active&rlz=1C1CHNG_elGR350GR350&biw=1440&bih=788&tbm=isch&q=fatigue+failure&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwj7pZvIo8LQAhXEOxoKHdgnC-wQvwUIFygA&dpr=1#imgrc=_

H.A.Balafoutre
24/11/2016, 22:05
Πολύ παράδοξο θέμα...ειλικρινά.

Vasilhs28
24/11/2016, 22:20
Παιδια ειμαι 26 χρονων και προσπαθω απλα να παρω μια βοηθεια απο εσας που ειστε πιο ειδικοι στο θεμα yamaha r1 και γενικα στο χωρο των μοτοσυκλετων.
Σας ειπα οτι οποια δηποτε απορια που μπορω να καλυψω θα την καλυψω ωστε να με βοηθησετε.Δεν εχω καταλαβει γιατι με εχετε παρει απο τα μουτρα ειλικρινα!
Μπηκα για καλο εδω γιατι ξερω οτι ειναι απο τα καλυτερα forum για μηχανες και αρχιζω να απογοητευομαι.Συζητηση θελω να κανω.Δεν θελω να μου γραψετε πραγματογνωμοσυνη 4000 λεξεων.

Vasilhs28
24/11/2016, 22:21
τι rebuild ειναι χωρις πιστονια μπιελες;
σε πολιτικο κινητηρα για αγωνιστικη χρηση;

ναι ακριβως.Και εγω φανταστηκα οτι ειναι απραδεκτο κατι τετοιο δεδομενο οτι η μηχανη ειναι απο το 1998

Vasilhs28
24/11/2016, 22:25
Ερωτήσεις :

Το ''κτλ'' ποια μέρη του κινητήρα καλύπτει.

Ανεβάσανε συμπίεση πλανάρωντας την κεφαλή;

Αλλάξανε εκκεντροφόρους ;

Ανεβάσανε το όριο των max rpm ;

Τι λάδια βάζανε ;

λαδια Silkolene Pro 4 10W40
οχι αλλαξανε απλα τσιμουχες,φλατζες και κανανε καθαρισμο βαλβιδων

Lioulios
25/11/2016, 00:14
Την ιστορια της μοτο που φοραγε το μοτερ τοσα χρονια την ξερετε ?
Και το λεω αυτο γιατι μου κανει εντυπωση πως αντεξε μεχρι τωρα και δεν σκορπισε νωριτερα . Σχεδον μια 20ετια σκισιματα ,τελικιασματα και καθε λογης κανιβαλισμοι οπως μπερναουτ κ.α ....το γαμησατε και εσεις ... τί να κανει ? Περεδωσε .
Οπως και να εχει , καλη επιτυχια σε αυτο που κανεις και καλως ηλθες εδω .

telegonos
25/11/2016, 00:30
Δεν εχω καταλαβει γιατι με εχετε παρει απο τα μουτρα ειλικρινα!

Γιατί ο άνθρωπος σε ρώτησε κάτι πολύ λογικό, κάτι εύλογο διαβάζοντας αυτά που γράφεις, και τον βάφτισες ''κακόβουλο''. Μπαμ η ταμπέλα ρίχθηκε, χωρίς ενδοιασμό, χωρίς τύψη. Εμφανίστηκες μια μέρα, να ρωτήσεις κάτι για να κάνεις την δουλειά σου, και όποιος δεν σε βοήθησε επί τούτου, πήρε και χαρακτηρισμό. Ενοχλήθηκες ε;

Προσωπικά, αυτό μου φέρνει στο μυαλό, χαζογκόμενες, που ενώ ολοφάνερα χρωστάνε, συμπεριφέρονται σαν να τους χρωστάνε. Γιατί έτσι. Γιατί κατά βάθος δεν έχουν κανένα κώδικα τιμής παρά μόνο το ''την δουλίτσα μου να κάνω εγώ κι οι άλλοι δεν πα να...''.

Πολύ καλά σου είπε ο oldman παραπάνω.

Για το τεχνικό του θέματος που ρωτάς, φαγώθηκε το μέταλο του κουζινέτου κομβίου από τα χρόνια, αφού δεν είχε αλλαχθεί όταν έπρεπε. Όλα τα κουζινέτα κάποτε τρώγονται. Απλά συνήθως έχει προλάβει να πεταχτεί από βαθύ γήρας από κάτι άλλο ο κινητήρας. Σε ένα rebuild πάντως, είναι από τα πρώτα πράγματα που αλλάζουμε, και υπάρχει τρόπος να τα μετρήσεις (με σημάδια, νούμερα χτυπημένα σε σημεία του μοτέρ που αντιστοιχούν και σε διαφορετικές διαστάσεις μετάλων ή χρώματα στον κινητήρα, και μέτρηση με plastigauge, το ξέρεις τι είναι αυτό ε πτυχιακέ μου; )

Καθώς το κουζινέτο τρωγόταν, σταδιακά μεγάλωσε το διάκενο, το λάδι δεν συγκρατιόταν πια ανάμεσα στις επιφάνειες και άρχισε να τρίβεται μέταλο με μέταλο. Η θερμοκρασία ανέβηκε, φαίνεται και από το ''βαψιμο'' που έχει πάθει το υλικό της μπιέλας γύρω από εκεί που ήταν το μέταλο του κουζινέτου.

Και κάποια στιγμή έσπασε το καβαλέτο από τις παραπανίσιες δυνάμεις τριβής που δεχόταν, είμαι βέβαιος ότι άνοιξε από την μεριά που είναι σαν να ήθελε να το πάρει το κομβίο του στροφαλοφόρου μαζί του όπως αυτό περιστρεφόταν, δλδ το σπασμένο μέρος του καβαλέτου, στο μπροστά μέρος του μοτέρ, το κάτω από τις βαλβίδες εξαγωγής.

Ελπίζω να σε βοηθήσαμε.

EDIT: Δες και τα κουζινέτα των άλλων μπιελών, σε τι φάση είναι τα μέταλά τους. Λογικά κι αυτά, θα ακολουθούν ανάλογη φθορά.

astrapogiannos7
25/11/2016, 00:40
Για να γινόταν σωστή χρήση του κινητήρα θα έπρεπε να μετρηθούν παντού οι ανοχές για να είναι εντός ορίων ... Μετά από εκείνο το στάδιο δεν ξέρουμε αν πειράχτηκε ο κόφτης (πολύ πιθανό γιατί απο πλευρικά g δεν νομίζω να είχε πρόβλημα μεσαίος κύλινδρος .Άρα οι ανοχές της βίδας απο τον κατασκευαστή δεν έφτασαν τις προσδοκίες του υψηλότερου κόφτη που ορίστηκε μετέπειτα ) Οπτικά τώρα εκεί που έχει κόψει φαίνεται να έχει ''καεί'' το μέταλλο άρα παίζει κάτι να είχε φράξει από εκεί που περνάει το λάδι και να μην έφτανε στο συγκεκριμένο σημείο (κάποια δίοδος στο block του μοτέρ που περνάει το λάδι ) . Ο Coyote.V είπε μέχρι στιγμής το πιο σωστό να γίνει και ένας φασματοσκοπικός έλεγχος για παραπάνω πληροφορίες
Κάνω και εγώ εικασίες βραδιάτικο (μηχανολόγος μηχανικός σπουδάζω 3ο έτος ) αν κάτι σε προβληματίζει στην μελέτη σου εδώ είμαστε :wave2:
Κανείς δεν τα ξέρει όλα και όλοι μας κάνουμε λάθει αν κάτι που έχω γράψει παραπάνω είναι λάθος διορθώστε με για να μάθω από εσάς :beer:

Vasilhs28
25/11/2016, 01:29
Γιατί ο άνθρωπος σε ρώτησε κάτι πολύ λογικό, κάτι εύλογο διαβάζοντας αυτά που γράφεις, και τον βάφτισες ''κακόβουλο''. Μπαμ η ταμπέλα ρίχθηκε, χωρίς ενδοιασμό, χωρίς τύψη. Εμφανίστηκες μια μέρα, να ρωτήσεις κάτι για να κάνεις την δουλειά σου, και όποιος δεν σε βοήθησε επί τούτου, πήρε και χαρακτηρισμό. Ενοχλήθηκες ε;

Προσωπικά, αυτό μου φέρνει στο μυαλό, χαζογκόμενες, που ενώ ολοφάνερα χρωστάνε, συμπεριφέρονται σαν να τους χρωστάνε. Γιατί έτσι. Γιατί κατά βάθος δεν έχουν κανένα κώδικα τιμής παρά μόνο το ''την δουλίτσα μου να κάνω εγώ κι οι άλλοι δεν πα να...''.

Πολύ καλά σου είπε ο oldman παραπάνω.

Για το τεχνικό του θέματος που ρωτάς, φαγώθηκε το μέταλο του κουζινέτου κομβίου από τα χρόνια, αφού δεν είχε αλλαχθεί όταν έπρεπε. Όλα τα κουζινέτα κάποτε τρώγονται. Απλά συνήθως έχει προλάβει να πεταχτεί από βαθύ γήρας από κάτι άλλο ο κινητήρας. Σε ένα rebuild πάντως, είναι από τα πρώτα πράγματα που αλλάζουμε, και υπάρχει τρόπος να τα μετρήσεις (με σημάδια, νούμερα χτυπημένα σε σημεία του μοτέρ που αντιστοιχούν και σε διαφορετικές διαστάσεις μετάλων ή χρώματα στον κινητήρα, και μέτρηση με plastigauge, το ξέρεις τι είναι αυτό ε πτυχιακέ μου; )

Καθώς το κουζινέτο τρωγόταν, σταδιακά μεγάλωσε το διάκενο, το λάδι δεν συγκρατιόταν πια ανάμεσα στις επιφάνειες και άρχισε να τρίβεται μέταλο με μέταλο. Η θερμοκρασία ανέβηκε, φαίνεται και από το ''βαψιμο'' που έχει πάθει το υλικό της μπιέλας γύρω από εκεί που ήταν το μέταλο του κουζινέτου.

Και κάποια στιγμή έσπασε το καβαλέτο από τις παραπανίσιες δυνάμεις τριβής που δεχόταν, είμαι βέβαιος ότι άνοιξε από την μεριά που είναι σαν να ήθελε να το πάρει το κομβίο του στροφαλοφόρου μαζί του όπως αυτό περιστρεφόταν, δλδ το σπασμένο μέρος του καβαλέτου, στο μπροστά μέρος του μοτέρ, το κάτω από τις βαλβίδες εξαγωγής.

Ελπίζω να σε βοηθήσαμε.

EDIT: Δες και τα κουζινέτα των άλλων μπιελών, σε τι φάση είναι τα μέταλά τους. Λογικά κι αυτά, θα ακολουθούν ανάλογη φθορά.

δεν ενοχληθηκα απλα δεν προλαβα να σας πω ολες τις πληροφοριες γιατι δεν τις ηξερα μεχρι που συμπληρωσα το post.Ζητω εκ μερους μου συγγνωμη λοιπον.
Οπως ειπα δεν ανοιξα το θεμα για να παρω απαντηση και να φυγω.Απλα μετραει αρκετα η γνωμη σας για μενα και την χρειαζομαι χωρις απαραιτητα να σημαινει οτι θα ειναι και η απαντηση.
Πιο συγκεκριμενα εχω να γραψω μια αναφορα 7000 λεξεων για να περιγραψω μεσω εφαρμογων σε μικροσκοπειο,συγκρισεις με αλλες μπιελες,βιβλιογραφια και γνωμες ειδικων.
Οπως και εαν εχει ευχαριστω παρα πολυ για τη γνωμη σου και την συμβουλη σου.

Vasilhs28
25/11/2016, 01:30
Για να γινόταν σωστή χρήση του κινητήρα θα έπρεπε να μετρηθούν παντού οι ανοχές για να είναι εντός ορίων ... Μετά από εκείνο το στάδιο δεν ξέρουμε αν πειράχτηκε ο κόφτης (πολύ πιθανό γιατί απο πλευρικά g δεν νομίζω να είχε πρόβλημα μεσαίος κύλινδρος .Άρα οι ανοχές της βίδας απο τον κατασκευαστή δεν έφτασαν τις προσδοκίες του υψηλότερου κόφτη που ορίστηκε μετέπειτα ) Οπτικά τώρα εκεί που έχει κόψει φαίνεται να έχει ''καεί'' το μέταλλο άρα παίζει κάτι να είχε φράξει από εκεί που περνάει το λάδι και να μην έφτανε στο συγκεκριμένο σημείο (κάποια δίοδος στο block του μοτέρ που περνάει το λάδι ) . Ο Coyote.V είπε μέχρι στιγμής το πιο σωστό να γίνει και ένας φασματοσκοπικός έλεγχος για παραπάνω πληροφορίες
Κάνω και εγώ εικασίες βραδιάτικο (μηχανολόγος μηχανικός σπουδάζω 3ο έτος ) αν κάτι σε προβληματίζει στην μελέτη σου εδώ είμαστε :wave2:
Κανείς δεν τα ξέρει όλα και όλοι μας κάνουμε λάθει αν κάτι που έχω γράψει παραπάνω είναι λάθος διορθώστε με για να μάθω από εσάς :beer:

Θα γινουν φασματικοι ελεγχοι και τεστ κοπωσεως της βιδας και των λοιπων εξαρτηματων.Σε ευχαριστω για την αποψη σου.Καλη επιτυχια και συνεχεια στις σπουδες σου

astrapogiannos7
25/11/2016, 01:52
Θα γινουν φασματικοι ελεγχοι και τεστ κοπωσεως της βιδας και των λοιπων εξαρτηματων.Σε ευχαριστω για την αποψη σου.Καλη επιτυχια και συνεχεια στις σπουδες σου

Να σαι καλά φίλε και εσένα σου εύχομαι ότι σκοπούς έχεις να του εκπληρώσεις πάντα με διάβασμα , υπομονή και επιμονή !!!

andreaspetr
25/11/2016, 02:52
τα μεταλλα οταν το μοτερ λυθηκε εχουν να πουν πολλα.
αν εχουν γινει αλουμινοχαρτο απο την χρηση η πιεση λαδιου παει περιπατο.
Παντως πολυ θα ηθελα να παω μια βολτα ενα τετοιο εργαλειο!!

Vasilhs28
25/11/2016, 09:42
τα μεταλλα οταν το μοτερ λυθηκε εχουν να πουν πολλα.
αν εχουν γινει αλουμινοχαρτο απο την χρηση η πιεση λαδιου παει περιπατο.
Παντως πολυ θα ηθελα να παω μια βολτα ενα τετοιο εργαλειο!!
Σημερα θα γινει η ανάλυση και θα σας ενημερωςω για τους υπόλοιπους τρεις Κυλινδρους! Εχουμε και αλλα τετοια καλούδια εδω

Grafton 505
25/11/2016, 19:40
λαδια Silkolene Pro 4 10W40
οχι αλλαξανε απλα τσιμουχες,φλατζες και κανανε καθαρισμο βαλβιδων


Αυτό δεν είναι rebuilt. Ούτε καν top overhaul δεν είναι. Ήταν θέμα χρόνου λοιπόν κάτι να σπάσει.

Μετρούσε κανείς τα μίλια του μοτέρ και πόσα είχε όταν έσπασε ;

Η ανάλυση θα είναι ενδιαφέρουσα.







Edit : Μόλις ισοφάρισα με τα μηνύματα το user name μου. Γιούχου !!!!

Vasilhs28
03/12/2016, 22:32
Μπορω να βρω καπου σχεδιαγραμμα για τη ροη του λαδιου ΜΕΣΑ στο μπλοκ του κινητηρα και πως κατανεμεται στους κυλινδρους?
Καθως υπαρχει μεγαλη υπονοια να ειχε βουλωσει η τρυπα που τροφοδοτειται ο 3ος κιλυνδρος που εγινε η ζημια.

lykourgi
03/12/2016, 23:45
Ψάξε το service manual.
Λογικά θα περιέχει το διάγραμμα λίπανσης (lubrication chart).

viper1
04/12/2016, 14:43
Νεαρέ σου λείπουν πολλά στοιχεία για την εργασία σου. Πριν φτάσεις εδώ και να ρωτάς θα έπρεπε πρώτιστος να ξέρεις
Α. ΟΛΟ το ιστορικό του rebuild
B. ΟΛΟ το ιστορικό του μοτέρ πριν το rebuild
Γ. ΟΛΟ το ιστορικό και τις ακριβής συνθήκες λειτουργείας μετά το rebuild
Δ. ΟΛΕΣ τις συνθήκες που δούλεψε ο κινητήρας μέχρι και που έσπασε

Τα μέταλλα για να βρεις την αιτία που δεν άντεξαν θα πρέπει να τα στείλεις για μεταλλουργική ανάλυση . Αν περιμένεις από εδώ να σου πει ο καθένας τι νομίζει τότε η εργασία σου θα βασίζεται σε ένα φόρουμ και εκεί που θα την παρουσιάσεις δεν νομίζω να σε περάσουν...