PDA

View Full Version : αγορά χομπιστικού air compressor



doctoras
26/11/2016, 07:03
καλημέρα παιδιά,
έχω χρόνια στο μυαλό μου να αγοράσω ένα κομπρεσσεράκι να μπορώ να φουσκώνω τα λάστιχα αυτοκινήτου - μηχανακίου παράλληλα να χρησιμοποιηθεί χομπιστικά με τα κατάλληλα εξαρτήματα για να βάψω διάφορα πραγματούδια + ότι άλλη εφαρμογή μου κατέβει να κάνω

επειδή ως τώρα δεν είχα κάτι παρόμοιο, θα ήθελα να αγοράσω κάτι φθηνό αλλά όχι ψευτικο εννοώντας να χαλάσει εύκολα και θα μου μείνει στα χέρια
τσεκάροντας λίγο στο skroutz συνάντησα ένα στο κατοστάρικο απο την einhell 1.5hp 24lt

ποια είναι η αποψη σας οι γνώστες? τι specs θα συνιστούσατε? κάποια ένσταση ή προτίμηση σε κάποια low budget brand?

teogtp
26/11/2016, 08:24
Εγώ αγόρασα προ 5 μηνών αυτό 374603

Με φυσητηρα, ένα μετρητή πίεσης για ελαστικά και περίπου 7 μέτρα λάστιχο στα 150 γιούρια.

doctoras
26/11/2016, 08:42
50lt 2hp δεν ειναι αυτο;
Σε ικανοποιεί για τις εφαρμογές σου; ο χρόνος επαναφορτίσης ειναι επαρκής;
Συνδέεις και αεροκλειδο πανω; παίζει;

teogtp
26/11/2016, 08:57
Ναι 50αρι με 2ίππους. Εγώ το θέλω για φύσημα (καθάρισμα ).
Κρατάει καλά και γεμίζει γρήγορα.
Για αεροκλειδο δεν γνωρίζω τι προδιαγραφές χρειάζεται.
Ήθελα να αγοράσω ένα μικρό σαν αυτό που έγραψες ,αλλά τελικά προτίμησα το μεγαλύτερο και μάλλον καλύτερα γιατί θα δουλευε υπερωρίες.

pano kato
26/11/2016, 10:24
374606 Πριν λιγο καιρο το πηρα 165ε. Διλεξα το μεγαλυτερο, ερασιτεχνικο μονοκυλινδρο toros, για τις σπανιες φορες που θα χρειαστει λιγο παραπανω δυναμη! Για αεροκλειδο, εξαρτατε απο την παροχη lit\min kαι πιεση που ζηταει το εργαλειο που θες να δουλεψεις. θα σου πουνε στο καταστημα που θα πας. Νομιζω πως μια μικρη αεροκαστανια η ενα μικρο αεροκλειδο,τα σηκωνει και ας δουλευει συνεχεια!

stefanos
26/11/2016, 12:08
Αν στην ερασιτεχνική χρήση βάζεις και εργαλεία και βαψίματα κλπ νομίζω (είμαι πολύ σίγουρος) ότι χρειάζεσαι πάνω από 250lt/min αναρρόφηση.
Μην κοιτάς ούτε λίτρα ούτε άλογα.
Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο.

doctoras
26/11/2016, 12:49
Απο οτι είδα καταλυτικός παράγοντας για την αναρρόφηση/min παίζει η ισχύς του μοτερ, κάπου στα 2,5hp ανέρχεται σε πανω των 250~280/min
Αντιθέτως τα των 2 αλόγων παίζουν απο 200 ~ 220/min

Μάρκες στα μεχρι 150ευρω(που ειναι το ταβάνι μου) λογο υποστήριξης, official site, και ανταλλακτικών τρεις toros, Enhell, black&decker

Και υπαρχει το εξής δίλημμα
Toros 2,5hp/24, 250 άναρροφηση
B&D 2hp/50, 210 αναρρόφηση
Τι θα επιλέγατε;

pano kato
26/11/2016, 17:15
Και τα 50lit αεροφυλακιο και τα 25 ειναι λιγα για πιο σοβαρες δουλειες. Παρε το toros!

alex14
26/11/2016, 17:49
Μια χαρα δουλευει αεροκλειδο το απο πανω toros. Τσεκαρισμενο.
Για ερασιτεχνη μια χαρα, για βουλκανιζατερ δεν κανει :D

vaska
26/11/2016, 19:26
Μια χαρα δουλευει αεροκλειδο το απο πανω toros. Τσεκαρισμενο.
Για ερασιτεχνη μια χαρα, για βουλκανιζατερ δεν κανει :DΕγώ πάλι, με το ίδιο σε όγκο και ισχύ δεν με καλύπτει για το αερόκλειδο. Για να λύσω βολάν στο παπί ταλαιπωρήθηκα γιατί όλα αυτά έχουν μικρή παροχή και τα αερόκλειδα πίνουν τον άμπακο. Αδειάζει ο σωλήνας παροχής πιο γρήγορα από ότι μπορεί να γεμίσει και ξεμένει από δύναμη το αερόκλειδο. Αλλά μπορεί να είναι το δικό μου σπειράλ μικρής διατομής και να φταίει αυτό αν και δεν νομίζω

alex14
27/11/2016, 05:43
Εγώ πάλι, με το ίδιο σε όγκο και ισχύ δεν με καλύπτει για το αερόκλειδο. Για να λύσω βολάν στο παπί ταλαιπωρήθηκα γιατί όλα αυτά έχουν μικρή παροχή και τα αερόκλειδα πίνουν τον άμπακο. Αδειάζει ο σωλήνας παροχής πιο γρήγορα από ότι μπορεί να γεμίσει και ξεμένει από δύναμη το αερόκλειδο. Αλλά μπορεί να είναι το δικό μου σπειράλ μικρής διατομής και να φταίει αυτό αν και δεν νομίζω

Η αληθεια ειναι οτι και μενα με παιδεψε να λυσω το παξιμαδι του μπροστα γραναζιου του bandit αλλα νομιζα οτι το ειχαν σφιξει πολυ και με δυνατοτερο αεροκλειδο απο το δικο μου (einhel). Ισως εχεις δικιο.
Παντως αλλες βιδες π.χ. τροχου, πισω γραναζιου , ροδα αυτοκινητου κτλ τις εχει ευκολα αλλα αδειαζει γρηγορα .

doctoras
27/11/2016, 08:39
Μια χαρα δουλευει αεροκλειδο το απο πανω toros. Τσεκαρισμενο.
Για ερασιτεχνη μια χαρα, για βουλκανιζατερ δεν κανει :D


Εγώ πάλι, με το ίδιο σε όγκο και ισχύ δεν με καλύπτει για το αερόκλειδο. Για να λύσω βολάν στο παπί ταλαιπωρήθηκα γιατί όλα αυτά έχουν μικρή παροχή και τα αερόκλειδα πίνουν τον άμπακο. Αδειάζει ο σωλήνας παροχής πιο γρήγορα από ότι μπορεί να γεμίσει και ξεμένει από δύναμη το αερόκλειδο. Αλλά μπορεί να είναι το δικό μου σπειράλ μικρής διατομής και να φταίει αυτό αν και δεν νομίζω


Η αληθεια ειναι οτι και μενα με παιδεψε να λυσω το παξιμαδι του μπροστα γραναζιου του bandit αλλα νομιζα οτι το ειχαν σφιξει πολυ και με δυνατοτερο αεροκλειδο απο το δικο μου (einhel). Ισως εχεις δικιο.
Παντως αλλες βιδες π.χ. τροχου, πισω γραναζιου , ροδα αυτοκινητου κτλ τις εχει ευκολα αλλα αδειαζει γρηγορα .

Επειδή με ενδιαφέρει η εμπειρία όλων των κατόχων please define
πάνω τα παιδιά έγραψαν για ένα toros 2hp/50lt & ένα toros 2.5hp/50lt με 200&250lt/min αναρρόφηση αντιστοίχως
εσύ βάσκα για πιο μοντέλο μιλάς?

αλεξ πιο μοντελάκι einhel σε έβγαλε παλικάρι?

απο ότι με βλέπω είναι προτιμότερο απο όλους να κινηθώ προς toros για πρώτη εμπειρία την αγορά τέτοιου μηχανήματος και λίγες αρχικά απαιτήσεις, δύο οι επιλογές
2,5hp/24lt 130euros + μεταφορικά
2.5hp/50lt 165euros + μεταφορικά
φυσικά κλείνω προς το μικρό για λόγους περιορισμένου μπατζετ αλλά βάζω όλες τις απόψεις που διαβάζω/ακουω στο τραπέζι

Ασωτος
27/11/2016, 11:42
Ειχα αεροσ/τη 25άρη no name, που για πάνω από δέκα χρόνια είχε τραβήξει φυσήματα. φουσκώματα σε λάστιχα αυτοκινήτου/μηχανής και αερόκλειδο για λάστιχα αυτοκινήτου/τρέιλερ και παξιμάδι συμπλέκτη στο KTM. Δούλευε μεν αλλά έμενε από αέρα σχετικά σύντομα ...Η δουλειά έβγαινε όμως ...Για καθαρά ερασιτεχνική χρήση ήταν φοβερός, αν είχες λίγη υπομονή για να ξαναγεμίσει για να συνεχίσεις. .. Ένα λάστιχο στο τρέιλερ, εξαγωγή - τοποθέτηση το έκανε με τη μια. Στο ΚΤΜ τα ίδια ....Για δύο αυτοκίνητα, 2 χ 4 λάστιχα, ήθελε να ξαναγεμίσει όμως .....

Μια και πλέον έχει πάει για ανακύκλωση, κάποια περίεργη βλάβη που δεν είχα διάθεση να ψάξω για επισκευή, ανταλλακτικά κλπ, αγοράσα έναν toros 50lt/2.5 hp*, από το γνωστό μαγαζί της Θεσ/νίκης που σαφώς δουλεύει πιο ''άνετα''..

ΥΓ. * ο συγκεκριμένος στο εξάμηνο, με ήρεμη χρήση, παρουσίασε μια μικρή διαρροή λαδιου. Επιστροφή στο μαγαζί, και σε δύο εβδομάδες ήρθε πίσω έτοιμος. Διαρροή σε φλάτζα η διάγνωση, η αλλαγή της έγινε στην Αθήνα, κόστος 0 λόγω εγγύησης, αποτέλεσμα ένα συν για την αντιπροσωπεία/κατασκευαστή.

nik69
27/11/2016, 17:50
Εγώ πάλι, με το ίδιο σε όγκο και ισχύ δεν με καλύπτει για το αερόκλειδο. Για να λύσω βολάν στο παπί ταλαιπωρήθηκα γιατί όλα αυτά έχουν μικρή παροχή και τα αερόκλειδα πίνουν τον άμπακο. Αδειάζει ο σωλήνας παροχής πιο γρήγορα από ότι μπορεί να γεμίσει και ξεμένει από δύναμη το αερόκλειδο. Αλλά μπορεί να είναι το δικό μου σπειράλ μικρής διατομής και να φταίει αυτό αν και δεν νομίζω

Ποιόν ονομάζεις σωλήνα παροχής? Αυτόν που συνδέεις το εργαλείο (μετά το αεροφυλάκιο δηλαδή)?
Εάν νιώθεις να ξεφουσκώνει το λάστιχο που συνδέεις το εργαλείο πριν ξεκινήσει να παίρνει το κομπρεσέρ τότε όντως είναι μικρή η διατομή και μπορεί να δεις βελτίωση
βάζοντας μεγαλύτερη διατομή. Και το συνολικό μήκος παίζει ρόλο. Όσο ποιό κοντά στο αεροφυλάκιο (μικρό μήκος) τόσο καλύτερα.