PDA

View Full Version : Το CBF πάει ορθοπεδικό...



gory
26/11/2016, 18:33
Παρέα καλησπέρα!

Την περασμένη Τετάρτη είχα ένα ατυχηματάκι, δεν χτύπησα, είμαι σώος κι αβλαβής και φορούσα όοοοολο τον εξοπλισμό μου. :)
Την πλήρωσε, βέβαια, το cbf-άκι για λογαριασμό μου... :(

Συγκεκριμένα, η ετυμηγορία του μηχανικού είναι στραβός σταυρός και ίσως τιμονόπλακα. Οπότε και μου πρότεινε να τα αλλάξω, παρέα με τα ρουλεμάν.
Ο προβληματισμός μου: σε τέτοια περίπτωση δεν θα έπρεπε να λύσει το τιμόνι να κοιτάξει μήπως και άλλα εξαρτήματα έπαθαν βλάβη; Διότι η ετυμηγορία έγινε με.. "το μάτι".

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτό το εγχείρημα θέλει κόπο και χρόνο, αλλά αναρωτιέμαι εγώ ο άσχετος και λέω: "Παρήγγειλε τα ανταλλακτικά, το λύνει, και διαπιστώνει ότι χρειάζεται κι άλλα πράγματα που στραβώσαν, χαλάσαν κλπ κλπ, δεν θα πρέπει να το ξαναλύσει; Δεν θα παραγγείλει τα υπόλοιπα ανταλλακτικά; Κι εν τέλη... εγώ πότε θα έχω πίσω το μηχανάκι μου;"

Ποια η άποψη σας/γνώση σας επί του θέματος; Ποιος είναι ο "σωστός" τρόπος να βγάλει την ετυμηγορία του ο μηχανικός; Να το λύσει, να δεί τι έχει σπάσει, τι θέλει αλλαγή κλπ κλπ; Ή να το δεί αφού έρθουν τα ανταλλακτικά, και μετά ότι άλλο βγάλει έξτρα; Κι εμένα θα με επιβαρύνει δις για την διπλή δουλειά; Ή είναι διπλή δουλειά εξαρχής, οπότε και θα την χρεώσει ανάλογα, κάτι που θεωρώ εύλογο...

amyroukai
26/11/2016, 19:03
Στραβός "σταυρός" και τιμονόπλακα;

και τα καλάμια σου είναι ίσια ας πούμε και δεν τα ανέφερε;

Ή κάτι δεν έχει δει σωστά ο μάστορας ή λέει αηδίες φίλε μου. Το ρουλεμάν ναι ΟΚ. Αλλά να στραβώσουν αυτά που λες και να μην γίνει και άλλη ζημιά, απλά δεν το βλέπω δυνατό.

Θα σου έλεγα να το πας και αλλού και πρώτα απ' όλα να το δεις εσύ ο ίδιος με προσοχή. Το αν είναι στραβά τα καλάμια θα φανεί και με το μάτι (αν έχει φτάσει να στραβώσει ο σταυρός, πάει να πει γερό στούκι και άρα γερή παραμόρφωση). Και για τα ρουλεμάν λαιμού, αν το βάλεις διπλό στάντ, κάποιος φίλος σου να πατήσει την ουρά να σηκωθεί ο εμπρός τροχός στον αέρα, το νιώθεις να "κολλάει" στο κέντρο ή σε κάποιο άλλο σημείο γυρνώντας το τιμόνι αριστερά/δεξιά; Αν έχει φάει χτύπημα και έχει κάνει "δόντι" θα φαίνεται. Με κόστος 20 ευρώ πάντως (για μιά καλή ποιότητα βιομηχανικά κωνικά, πχ SKF) καλό θα ήταν να τα αλλάξεις. Όπως και τα ρουλεμάν του τροχού, 3 ευρώ το ένα επίσης από βιομηχανικά (έχουν τις περισσότερες διαστάσεις, αλλά η χόντα είναι λίγο περίεργη όπως διαπιστώσαμε πρόσφατα σε μηχανάκια φίλων).

Εμένα η διάγνωση μου φαίνεται ύποπτη πάντως.

vaska
26/11/2016, 19:22
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο μάστορας να είδε εύκολα ευρουλάκια (πάντα με κίνδυνο να λέμε μ@λ@κίες αφού δεν έχουμε δει το μηχανάκι αλλά συμπεραίνουμε από την περιγραφή) και να θέλουν απλά χαλάρωμα οι βίδες του σταυρού και της τιμονόπλακας και ξανά σφίξιμο και να είσαι ΟΚ. Για τα ρουλμαν τιμονιού και τροχού στα είπε ο Γιάννης πιο πάνω.

gory
26/11/2016, 22:31
Να περιγράψω λίγο την πτώση. Το μηχανάκι έπεσε στην δεξιά μεριά του, στράβωσε το ποδόφρενο και το αντίβαρο του τιμονιού. Τα φέριγκ μείνανε άθικτα και έσπασε και το δεξί φλασάκι στη βάση του. Όταν πήγα να το οδηγήσω, και με ίσιο το τιμόνι η ρόδα κοιτούσε λοξά. Μου θύμισε, πάντως, εποχές με το ποδήλατο, όπου γυρνούσε η ρόδα, την βάζαμε ανάμεσα στα πόδια και ισιώναμε. Αυτό που είπε ο vaskas δηλαδή..

Σε αυτά τα θέματα είμαι ακόμη ντιπ άσχετος για να μπορώ να καταλάβω.

Αυτό για το σταυρό μου το έδειξε, και μπορώ να το βγάλω μια φωτό. Δεν το σκέφτηκα αρχικά.
Από πάνω όταν κοιτάς το τιμόνι "κάθονται" στραβά οι μπουκάλες, οπότε όντως κάτι δεν πάει καλά.

Οι μπουκάλες δεν μου φάνηκε να πάθανε κάτι, αλλά έχεις δίκιο πρέπει να τις κοιτάξω καλύτερα.

Τώρα για τα εύκολα ευρουλάκια τι να σας πώ... Το κόστος των ανταλλακτικών είναι αυτό που χτυπάει, ο μάστορας θέλει 70 ευρώ.

Υπάρχει, γενικά, περίπτωση το σύστημα να μπορεί να φτιαχτεί όπως είναι;

Όσο για τα ρουλεμάν, δεν αισθάνθηκα το τιμόνι βαρύτερο από άλλες φορές.

BLiTzER
26/11/2016, 22:36
Το'χω πάθει κι εγώ. Είχε στραβώσει η κάτω τιμονόπλακα, αλλά οι μπουκάλες δεν είχαν πάθει απολύτως τίποτα. Αρχικά, κάνε αυτό που σου είπαν παραπάνω. Λύσε και ξαναδέσε τις τιμονόπλακες και ίσως έρθουν τα πάντα στη θέση τους. Αν δεν, προχωράς σε πιο ακριβές λύσεις.

telegonos
27/11/2016, 00:44
Σε μέτρια χτυπήματα, σαν αυτό που περιγράφεις ότι έπαθες, χωρίς να στραβώσει κάτι, απλά φεύγουν τα καλάμια από την παραλληλία μέσα στις πλάκες τους.

Λυνεις βίδες στις πλάκες (ή τις κάτω ή τις πάνω ή όλες αλλά αφού στηρίξεις το μοτό από κάτω) και ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ, γυρνάς το σύστημα να πάνε όλα στην θέση τους.

Δλδ , αν η ρόδα κοιτάει ας πούμε αριστερά, γυρνάς το τιμόνι τέρμα δεξιά, να φτάσει στο στοπ, κι εκεί πιέζεις τον τροχό, να στρίψει λίγο ακόμα.

Αν δεν έχουν στραβώσει οι πλάκες, το σύστημα έρχεται στα ίσια του, δένεις τις βίδες και είσαι έτοιμος.

Αν έχουν στραβώσει οι πλάκες, φυσικά ισχύει ότι σου είπε ο μάστορας, εμείς εδώ υποθέσεις κάνουμε, αλλά έχε το νού σου, μην έχει σκοπό να κάνει τα παραπάνω, 5 λεπτά δουλειά και ανταλλακτικά μηδέν, και να σε χρεώσει αλλαγή πλακών.

Dalt0n
27/11/2016, 01:55
Φίλε μ βρομαει η δουλειά..μας λες ότι στράβωσε το αντίβαρο στο τιμόνι και έσπασε το φλας,το φερινγκ τπτ..δν μπορώ να διανοηθώ ότι στράβωσε τιμονοπλακα ΚΑΙ σταυρός :nono:...τέτοιες πτώσεις έχω μαζέψει αρκετές..το cbf έχει καρατιμοναρα όταν έπεσε στην άσφαλτο έφαγε όλο το ζόρι το τιμόνι.το τιμόνι έκοψε ή τέρμα δεξιά ή τέρμα αριστερά.η ρόδα όμως βρήκε αντίσταση στην άσφαλτο (αφου το μηχανάκι ηταν πλαγιασμενο κάτω) με αποτέλεσμα να στρίψει το τιμόνι μαζί μόνο τις τιμονοπλακες και εκεί που έχεις το τιμόνι και τις τιμονοπλακες εσύ ίδια ίσια τα καλάμια με την ρόδα κοιτάν αλλού..λύσε τις βίδες απ τις τιμονοπλακες πάνω κάτω και γύρνα την ρόδα να κοιτάει ίσια..90% το θέμα έληξε

amyroukai
27/11/2016, 02:00
Συν το ότι κάτω τιμονόπλακα αλλαγή δεν κάνει 70 ευρώ...

Οπότε, με δεδομένη την περιγραφή, συμφωνώ με τους απο πάνω.

gory
27/11/2016, 12:37
Παίδες ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Much appreciated! :beer:

Μου κάνει εντύπωση που δεν το ανέφερε αυτό ο μηχανικός... Τι να πώ...

@amyroukai δεν είναι μόνο η τιμονόπλακα, απ'το σταυρό, απ'όσο λέει ο μάστορας, ξεκινάει το θέμα και ίσως τιμονόπλακα.

astroman76
27/11/2016, 16:32
για να φτασουν να στραβοσουν αυτα πρεπει να εχεις τιποτα μπουκαλες απο WSBk ... λογικα με χαλαρωμα απο κατω σιγα σιγα μεχρι κατω τον αξονα παιζει να ερθει το μηχανακι στα εισα του...

amyroukai
27/11/2016, 17:35
@amyroukai δεν είναι μόνο η τιμονόπλακα, απ'το σταυρό, απ'όσο λέει ο μάστορας, ξεκινάει το θέμα και ίσως τιμονόπλακα.

Ναι η ΚΑΤΩ τιμονόπλακα είναι ο "σταυρός" γιατί τα γαμημένα αγράμματα μαστόρια δεν μπορούν/δεν θέλουν να κατανοήσουν ότι σε αυτό το ανταλλακτικό υπάρχει α)η κάτω τιμονόπλακα και β)ο άξονας που περνάει τον λαιμό και στον οποίο βιδώνει η άνω τιμονόπλακα. Και ναι είναι δύο κομμάτια και ναι μπορείς να βγάλεις τον άξονα αυτόν σε μερικές μοτοσικλέτες χωρίς να κάνεις ζημιά στην τιμονόπλακα (το έψαχνα για να βάλω USD στο fazer). Επίσης γνωστή ως "μάνα" και "παραμάνα" γιατί μέχρι εκεί έφταναν τα γραικά στο χΟΥρΓιό και προφανώς θα έχει και άλλες ονομασίες τις οποίες ειλικρινά δεν ενδιαφέρομαι να μάθω. Tο σημαντικό είναι πως αν έχει στρίψει απλά, τα 70 ευρώ που ζητάει ο τυπάκος για να λύσει και να ξαναδέσει 5-6 βίδες σε μισή ωρίτσα μαζί με καφέ και τσιγάρο, μου φαίνονται πολλά. Για αγορά ανταλλακτικού πέραν των ρουλεμάν (που λόγω χαμηλής δύναμης στην πτώση θεωρώ απίθανο να έπαθαν ζημιά) το θεωρώ υπερβολή επίσης.

Αν μιλάμε για 70 ευρώ για να αλλάξει τα ρουλεμάν του λαιμού, όπου προφανώς στο λύσε/δέσε θα μπουν και σωστά τα καλάμια και το όλον θα ισιώσει ΜΑΖΙ με τα ρουλεμάν (τα οποία θα κοιτάξεις τι είναι, γιατί τα βουλγάρικα που φορούσε ο Πήγασος ήταν ας πούμε σκουριά με ολίγο μέταλλο) τότε είναι ΟΚ η τιμή. Αν είναι χτυπημένα τότε δεν "βαραίνει" κατ' ανάγκη το τιμόνι αλλά κάνει σαν "κόμπιασμα/κλείδωμα" σε ένα σημείο (συνήθως στο κέντρο λόγω λακκουβών ή σουζών) που είναι πιο εύκολα αντιληπτό αν βγουν τα καλάμια.

lykourgi
27/11/2016, 20:43
Πόσο πιθανό είναι να "χτύπησαν" ρουλεμάν και να στράβωσε τιμονόπλακα (αλλά όχι τα καλάμια), σε μία πτώση που δεν έσπασαν καν τα πλαστικά;

Dalt0n
28/11/2016, 01:10
Πόσο πιθανό είναι να "χτύπησαν" ρουλεμάν και να στράβωσε τιμονόπλακα (αλλά όχι τα καλάμια), σε μία πτώση που δεν έσπασαν καν τα πλαστικά;

:beer:

gory
28/11/2016, 08:59
Τι να πώ ρε παιδιά...
Τον πήρα τηλέφωνο να τον ρωτήσω και μου λέει "έλα να στο δείξω" κάτι που ήδη το κάναμε. Επιμένει ότι στράβωσε ο σταυρός και αυτό που λέτε/είπα δεν γίνεται/υπάρχει δεν θυμάμαι πως μου το'πε...
Έχω προβληματιστεί... και δεν ξέρω κι αν υπάρχει κάποιος να μπορείς να ρωτήσεις να εμπιστευτείς..

Όσο για τα ρουλεμάν μου είπε ότι είναι κωνικα και ότι με το που τα βγάζεις διαλύουνε.. ή ότι αν προσπαθήσεις να τα βάλεις ξανά πίσω μπορεί να μην δουλεύουν σωστά, δεν το είπε έτσι, αλλά έτσι το κατάλαβα...

gory
28/11/2016, 09:05
Συν το ότι κάτω τιμονόπλακα αλλαγή δεν κάνει 70 ευρώ...

Οπότε, με δεδομένη την περιγραφή, συμφωνώ με τους απο πάνω.

Πόσο κοστολογείται αλήθεια; Και είναι ανεξαρτήτου μηχανής το κόστος; Θέλω να πώ μήπως σε κάποια είναι πιο δύσκολο και σε κάποια πιο εύκολο;

SHOOTER045
28/11/2016, 09:11
Τι να πώ ρε παιδιά...
Τον πήρα τηλέφωνο να τον ρωτήσω και μου λέει "έλα να στο δείξω" κάτι που ήδη το κάναμε. Επιμένει ότι στράβωσε ο σταυρός και αυτό που λέτε/είπα δεν γίνεται/υπάρχει δεν θυμάμαι πως μου το'πε...
Έχω προβληματιστεί... και δεν ξέρω κι αν υπάρχει κάποιος να μπορείς να ρωτήσεις να εμπιστευτείς..

Όσο για τα ρουλεμάν μου είπε ότι είναι κωνικα και ότι με το που τα βγάζεις διαλύουνε.. ή ότι αν προσπαθήσεις να τα βάλεις ξανά πίσω μπορεί να μην δουλεύουν σωστά, δεν το είπε έτσι, αλλά έτσι το κατάλαβα...

Είναι οι λεγόμενες <τάσεις>.
Τα καλάμια είναι λεία,δεν έχουν καρέ ώστε να ασφαλιζουν.
Σε πτώση η σύγκρουση υπάρχει το ενδεχόμενο να γλιστρησουν απο την ευθεία θέση τα καλάμια και χασει η μότο την ευστάθεια τής.
Όπως ειπαν και ποιο πάνω.
Λυσε πάνω και κάτω πλάκα/λασκαρισε τις βίδες,ώστε να στρίβουν τα καλάμια, όχι όμως να βγουν.
Φερε τον τροχό στην ευθεία (καλά είναι να υπάρχει και δεύτερο άτομο να κρατάει το τιμόνι στην ευθεία, καθώς θα συστρέφεις τον εμπρός τροχό)
Αν το μηχανάκι<έρθει>στην ευθεία,ηταν αυτό.
Αν όχι τοτε ψάξε για σταυρό.
Υπ όψιν οτι απο το χτύπημα μπορεί να πήραν και τα ρουλεμάν του λαιμού.
Αν έχουν χοντρό πρόβλημα κάπου θα σκαλωνει το τιμόνι, η σε ακινητοποίηση με το μπροστινό φρένο, θα κανει σκαλοπάτι

gory
28/11/2016, 09:33
Είναι οι λεγόμενες <τάσεις>.
Τα καλάμια είναι λεία,δεν έχουν καρέ ώστε να ασφαλιζουν.
Σε πτώση η σύγκρουση υπάρχει το ενδεχόμενο να γλιστρησουν απο την ευθεία θέση τα καλάμια και χασει η μότο την ευστάθεια τής.
Όπως ειπαν και ποιο πάνω.
Λυσε πάνω και κάτω πλάκα/λασκαρισε τις βίδες,ώστε να στρίβουν τα καλάμια, όχι όμως να βγουν.
Φερε τον τροχό στην ευθεία (καλά είναι να υπάρχει και δεύτερο άτομο να κρατάει το τιμόνι στην ευθεία, καθώς θα συστρέφεις τον εμπρός τροχό)
Αν το μηχανάκι<έρθει>στην ευθεία,ηταν αυτό.
Αν όχι τοτε ψάξε για σταυρό.
Υπ όψιν οτι απο το χτύπημα μπορεί να πήραν και τα ρουλεμάν του λαιμού.
Αν έχουν χοντρό πρόβλημα κάπου θα σκαλωνει το τιμόνι, η σε ακινητοποίηση με το μπροστινό φρένο, θα κανει σκαλοπάτι

Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί αυτός είναι τόσο αρνητικός στο να το δοκιμάσει αυτό έστω; Αφού υποτίθεται ότι δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο...

SHOOTER045
28/11/2016, 09:38
Τα φράγκα.
Ρώτα και άλλου, σε άλλο συνεργείο

amyroukai
28/11/2016, 10:16
το σετάκι κάτω τιμονόπλακας; Σόρι, δεν ξέρω να σου πω για το δικό σου, να σου πω ας πούμε πρόχειρα για τον Πήγασο, η επάνω έχει 600 ευρώ καινούργια. Φαντάζομαι παρόμοια τιμή θα είναι και το κάτω.

Για τα ρουλεμάν έχει δίκιο, ΑΝ τα βγάλεις, θέλουν αλλαγή. Για να ισιώσεις το τιμόνι σου εν προκειμένω, απίθανο να θέλουν βγάλσιμο. Αν βγάλεις απλά τις τιμονόπλακες μπορείς άνετα να τα καθαρίσεις, να τα ξαναγρασσάρεις και να συναρμολογήσεις χωρίς να πάθουν κάτι κακό και χωρίς να χρειαστείς τίποτα σε αναλώσιμα. Αν έχουν φθορά, δεν είναι κακό να τ'αλλάξεις πάντως.

gory
28/11/2016, 10:18
Για την εργασία εννοούσα, όχι τα ανταλλακτικά.

amyroukai
28/11/2016, 10:38
70 ευρώ εργασία είναι ΟΚ για αλλαγή ρουλεμάν λαιμού.

Το γιατί επιμένει τόσο... δεν το ξέρω. Η διάγνωσή του πάντως δεν είναι λογική. Φαντάσου πχ το fazer έχει δύο τούμπες με τις οποίες στράβωσα δύο τιμόνια, όχι τρελά γερές αλλά ούτε και απαλές σαν την δική σου (το βάρος μοιράστηκε τιμόνι/μανιτάρι). Ε, το μπροστινό δεν έπαθε κάτι, ούτε τα ρουλεμάν.

gory
28/11/2016, 10:44
70 ευρώ εργασία είναι ΟΚ για αλλαγή ρουλεμάν λαιμού.

Το γιατί επιμένει τόσο... δεν το ξέρω. Η διάγνωσή του πάντως δεν είναι λογική. Φαντάσου πχ το fazer έχει δύο τούμπες με τις οποίες στράβωσα δύο τιμόνια, όχι τρελά γερές αλλά ούτε και απαλές σαν την δική σου (το βάρος μοιράστηκε τιμόνι/μανιτάρι). Ε, το μπροστινό δεν έπαθε κάτι, ούτε τα ρουλεμάν.

Μάλιστα τι να πώ.. αρχίζω και σκέφτομαι να το πάρω από κεί...

gory
28/11/2016, 12:25
Τώρα που το θυμήθηκα. Μία τελευταία ερώτηση να μη σας κουράζω άλλο.
Παίζει ρόλο πόσο λοξά κοιτάει η ρόδα σε σχέση με το τιμόνι;
Έτσι όπως το είδα εγώ, θα έλεγα ότι η ρόδα "φεύγει" καμιά 20-30 μοίρες.

Θα πάω να βγάλω και καμιά φωτογραφία...

telegonos
28/11/2016, 12:56
20-30 μοίρες είναι πολύ εκτός του ορίου, για να είναι απλά μετατόπιση.

Για να φτάσει 20-30 μοίρες έχει όντως φάει στράβωμα η κάτω πλάκα και έχει δίκιο ο μάστορας.

amyroukai
28/11/2016, 13:57
Ε ναι. Αλλά 30 μοίρες και... Τα καλάμια ίσια; Χλωμό.

astroman76
28/11/2016, 14:38
20-30 μοίρες είναι πολύ εκτός του ορίου, για να είναι απλά μετατόπιση.

Για να φτάσει 20-30 μοίρες έχει όντως φάει στράβωμα η κάτω πλάκα και έχει δίκιο ο μάστορας.

γηρνανε τα καλαμια..

SHOOTER045
28/11/2016, 14:56
20-30 μοίρες είναι πολύ εκτός του ορίου, για να είναι απλά μετατόπιση.

Για να φτάσει 20-30 μοίρες έχει όντως φάει στράβωμα η κάτω πλάκα και έχει δίκιο ο μάστορας.
Το βρίσκω λίγο κουφό να έχει στρίψει τόσο η ρόδα, να έχει πάρει η κάτω πλάκα .
Και τα.καλάμια να.είναι άθικτα.
Όπως επίσης και οτι δεν έχεις άλλες ζημιές
374752


Η κάτω πλάκα (μαύρη)/είναι κολλημένη στον σταυρό,αρα αν είναι στραβη αυτή θέλει όλο το σετ.
Αλλά
Δεδομένου οτι δεν έχεις ζημιες εξωτερικά (φέρινγκ/πλαστικά) και όχι δυνατό χτύπημα στην πανω πλάκα,το συμπέρασμα για στραβη πλάκα-σταυρο,πως βγήκε?
Γνώμη μου
Παρτο απο εκεί και βρες κάποιον άλλο, και στο λύσιμο του μπροστινού κοιτά να είσαι παρών

amyroukai
28/11/2016, 16:21
Η κάτω πλάκα (μαύρη)/είναι κολλημένη στον σταυρό,αρα αν είναι στραβη αυτή θέλει όλο το σετ.

οχι σε όλες τις μοτοσικλέτες. Στο fazer είναι πρεσσαριστή με ασφάλεια και βγαίνει. Αν είναι στραβή, μπορεί να πάει για ίσιωμα. Όπως και τα καλάμια. Αλλά θέλουν λύσιμο, έλεγχο σε μηχάνημα ή πρόχειρα με μιά βέργα ή κάποια απολύτως επίπεδη επιφάνεια για χοντρικά με το μάτι σε πρώτη φάση. Το οποίο σημαίνει λύσιμο, το οποίο σημαίνει λάδια και τσιμούχες, το οποίο σημαίνει κόστος (αν πάρεις "μαμά" ανταλλακτικά). Και σίγουρα όλα αυτά δεν χρεώνονται εβδομήντα ευρώ, είναι αρκετές ώρες εργασίας.

gory
28/11/2016, 22:51
Το βρίσκω λίγο κουφό να έχει στρίψει τόσο η ρόδα, να έχει πάρει η κάτω πλάκα .
Και τα.καλάμια να.είναι άθικτα.
Όπως επίσης και οτι δεν έχεις άλλες ζημιές
374752


Η κάτω πλάκα (μαύρη)/είναι κολλημένη στον σταυρό,αρα αν είναι στραβη αυτή θέλει όλο το σετ.
Αλλά
Δεδομένου οτι δεν έχεις ζημιες εξωτερικά (φέρινγκ/πλαστικά) και όχι δυνατό χτύπημα στην πανω πλάκα,το συμπέρασμα για στραβη πλάκα-σταυρο,πως βγήκε?
Γνώμη μου
Παρτο απο εκεί και βρες κάποιον άλλο, και στο λύσιμο του μπροστινού κοιτά να είσαι παρών

Ουσιαστικά το τιμόνι (το αντίβαρο συγκεκριμένα) και το ποδοφρενο φαγαν το ξύλο. Το τιμόνι, μετά, ακουμπούσε σχεδόν το ντεπόζιτο από δεξιά, αλλά αριστερά δεν έφτανε τόσο. Τι να πω ίσως το αυτοκίνητο να "εσμπρωξε" την μηχανή και να έπεσε με δύναμη.

gory
29/11/2016, 11:20
Τελικά έκανα λάθος για τις μοίρες. Πέρασα πριν από λίγο και δεν ήταν τόσο μεγάλη η κλίση, μου φάνηκε όταν πήγα να το οδηγήσω.
Πάντως εγώ με το μάτι δεν κατάλαβα διαφορά πάνω στο σταυρό, όπως σας είπα και παραπάνω, η διαφορά φαίνεται επειδή δεν είναι πλέον τα καλάμια παράλληλα.
Του είπα να το βάλει μπρος να μην έχω άλλες φασαρίες... θα ελέγξω όταν ολοκληρώσει τα παλιά εξαρτήματα.

Το μεγάλο λάθος μου ήταν ότι από φόβο βιάστηκα και τον πήρα κατευθείαν τηλέφωνο, αντί να περιμένω... έλα όμως που το μηχανάκι το χρειάζομαι και τώρα με το κουτί νιώθω... πως να το πώ... κενός... :a35:

gory
27/12/2016, 13:29
The aftermath

Το λοιπόν παρέλαβα με μηχανάκι Παρασκευή.
Ο μάστορις μου έδωσε και τα παλιά ανταλλακτικά, και αναλυτικά τις χρεώσεις για την επισκευή. Υπήρξε μία καθυστέρηση επιπλέον για ένα έξτρα ανταλλακτικό, το οποίο μπορούσε να είχε παραγγελθεί αν είχε ανοιχτεί εξαρχής το μηχανάκι, αλλά χαλάλι.
Εξετάζοντας τα ανταλλακτικά η άνω τιμονόπλακα ήταν όντως στραβή, επίσης είχε στραβώσει η βάση του λασπωτήρα σε βαθμό μη επισκευάσιμο (το έξτρα ανταλλακτικό). Ο σταυρός δεν φάνηκε να έχει εμφανή βλάβη, θα πρέπει να κάτσω να τον μετρήσω σχολαστικά.

Πάντως το μηχανάκι πλέον "πάει ίσια", ενώ πριν "βάιζε" λίγο προς τα αριστερά.
Το αν η ζημιά έγινε εξολοκλήρου από εμένα, ή ήταν κατάλοιπο του προηγούμενο (ήξερα ότι είχε πτώση, αλλά ως πρώτο μηχανάκι δεν ήξερα να ελέγξω τίποτα) αφήνεται στους τζογαδόρους.

Ετούτα, Καλή Χρονιά να έχουμε τώρα, και να'μαστε πάντα όρθιοι!

astroman76
27/12/2016, 15:11
συνηθως οι τιμονοπλακες σπανε δεν στραβωνουν μιας και ειναι καστ αλουμινο ο αξονας του λαιμου μπορει να στραβωσει ... μπορεις να βαλεις φωτο?

gory
27/12/2016, 16:36
Μόλις ευκαιρήσω και τα βγάλω απ'την αποθήκη θα ανεβάσω.

gory
07/01/2017, 22:58
377322377323

Στο αριστερό μέρος του σταυρού φαίνεται ένα ελάχιστο στραπαταρισμα, δεν ξέρω πόσο καλά φαίνεται στις φωτογραφίες. Θαρρώ πως είναι πραγματικά ελάχιστο το στραβωμα και μπορεί να προκλήθηκε κι απτην χρήση.

gory
07/01/2017, 23:02
377325
377325
Εδώ οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε και πολύ... Στο μάτι φαίνεται ότι η δεξιά πλευρά της τιμονοπλακας έχει αρπάξει, ελάχιστα κατά τη γνώμη μου.

gory
07/01/2017, 23:06
377326

Και η βάση του λασποτηρα.

astroman76
08/01/2017, 13:30
οκ εγω νομιζα οτι ειναι 250 500 600... αυτες οι τιμονοπλακες ειναι σαν ζ50... 125ρι ειναι?

gory
08/01/2017, 18:47
Ναι του 2009.