PDA

View Full Version : SOS με θερμοσιφωνα



thunder ace
26/11/2016, 19:58
Παιδια καλησπερα.Πριν απο λιγο εσπασε και τρεχει ο γαμοθερμοσιφωνας.
Εναι καθετος απο οτι ειδα και στα 60 λιτρα.
Καποια καλη μαρκα οποιος γνωριζει.
Δυστυχως εκει που ειναι ΔΕΝ μπορεις να βαλεις καποιον λιγο μεγαλυτερο.
Οποια βοηθεια δεκτη(δεν ξερω ουτε μαρκες ,ουτε τιποτα):a52:

congate7
26/11/2016, 21:29
Θες να περιγράψεις το "έσπασε";

teogtp
26/11/2016, 22:03
Θες να περιγράψεις το "έσπασε";

Πάντως δεν εννοεί ότι μάζεψε τα μπογαλάκια του και την έκανε. .....

tzimidis
26/11/2016, 23:02
Epidimia prepei na einai.....
o dikos mou 80aris epathe to idio proxtes.
trexei nero, peripou 1 koubas tin ora.
pros to paron kleisimo vanas kai mpanio sti giagia.
kapoios mpu eipe oti ftaiei to asfalistiko, alla den katalaba an ennoei to thermosifona mou,
i an apla paramilage.

Mallon gia allagi to blepo.

thunder ace
27/11/2016, 09:18
Epidimia prepei na einai.....
o dikos mou 80aris epathe to idio proxtes.
trexei nero, peripou 1 koubas tin ora.
pros to paron kleisimo vanas kai mpanio sti giagia.
kapoios mpu eipe oti ftaiei to asfalistiko, alla den katalaba an ennoei to thermosifona mou,
i an apla paramilage.

Mallon gia allagi to blepo.
Εγω δεν εχω γιαγια (αν ειχα θα ηταν 200χρονων)....αλλα και ο δικος μου τα ιδια επαθε:μου γεμισε την κουζινα νερα.

thunder ace
27/11/2016, 09:22
Θες να περιγράψεις το "έσπασε";
εσπασε,τρυπησε,χαλασε....οπως και να το πεις το ιδιο κανει.
Ανοιξα το ντουλαπι που ειναι μεσα και απο την κατω μερια εσταζε.Ειναι απο το 1999.

zannisvel
27/11/2016, 09:45
Οπως ειπες εχεις θεμα με το χωρο. Οποτε παρε διαστασεις απο τον προηγουμενο και κανε μια γυρα. Μαρκες δε ξερω να σου πω. Εγω θα διαλεγα αυτον με τη μεγαλυτερη εγγυηση. Υδραυλικο- ηλεκτρολογο δε χρειαζεσαι μιας και μπορεις να τον εγκαταστησεις μονος σου πολυ ευκολα με εναν καβουρα και λιγη ταινια τεφλον. Αν ο προηγουμενος ειναι με χαλκινους σωληνες, παρε και 2 ευκαμπτους και θα εισαι μια χαρα. Ειχα παρει για το εξοχικο εναν 80αρι απο το πρακτικερ με 60 ευρω πριν 3 χρονια και ακομα μια χαρα κραταει και εχει και αλλα 2 χρονια εγγυηση. Ελληνικος πρεπει να ειναι btw.

Ichigo
27/11/2016, 10:18
Και πολύ κράτησε. Συνήθως μετά τα 10-15 χρόνια το πολύ οι ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες τρυπάνε. O Θερμοσίφωνας δεν είναι κάποια συσκευή υπερυψηλής τεχνολογίας και μπορείς να βρεις και ελληνικής κατασκευής αρκετά αξιόπιστους. Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από ELCO (σειρά ΤΙΤΑΝ). Λένε ότι στη διάβρωση παίζει μεγάλο ρόλο η χρήση χαλκοσωλήνα για την ένωση με το δίκτυο νερού, ας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω σε αυτό.

amyroukai
27/11/2016, 11:40
Αυτό που λες ιτσιγκο ισχύει αν έχεις μεικτό δίκτυο με χαλκο και σίδηρο. Αναλόγως τώρα την θεωρία, από δέχονται την διάβρωση του σιδήρου σε κλειστό σε αέρα δικτυο άλλοι όχι. Μία που ανακυκλοφορία στα περισσότερα σπίτια δεν υπάρχει, ή συζήτηση δεν έχει νόημα για ζνχ αλλά μόνο για θέρμανση, όπου αν θες να είσαι καλυμμένος βάζεις ανοδιο και ένα φίλτρο.

Θα πρότεινα επίσης έναν απλό ελληνικό τύπου glass για μακροζωία και αν υπάρχουν ζητήματα υπερπίεσης στο δίκτυο ύδρευσης, έναν μειωτηρα με μανόμετρο για ασφάλεια, κοντά στο ρολόι αν γίνεται. Θα αποτρέψει και... Τα καζανάκια φαντάσματα, όπως του φίλου Βαντα.

7Tolis
27/11/2016, 12:40
Ένας Howat ούτε και που ξέρω πόσα χρόνια παίζει πάντως. Αξιόπιστος οπότε.

Road Pirat
27/11/2016, 17:06
Ο θερμοσίφωνας σου μαλών τρύπησε από σκουριά, πολλοί το παθαίνουν αυτό και εγώ για αυτό τον λόγο άλλαξα τον δικό μου πριν λίγο καιρό. Αφού δεν έχεις πολύ χρόνο κάνε οπός σου είπαν και πιο πάνω, με τις διαστάσεις να πας σε μαγαζιά που πουλάνε και θα βρεις. Για 80 λιτ. από 80+ ευρό πάνε, εγώ έβαλα ΕΛΚΟ στα 100 ευρό οριζόντιο.

thunder ace
27/11/2016, 17:47
Καλησπερα.Ο δικος μου ειναι καθετος 60L .
kαι απο οτι ειδα και διαβασα στο ιντερνετ μαλλον σε ΕΛΚΟ παω(οχι οτι ειναι οι καλυτεροι,αλλα τελος παντων).
Επειδη εχει λιγο παραπανω χωρο εκει που ειναι ο παλιος,μαλλον θα παρω 80L.(αν τον βρω σε μικρη διαφορα χρηματων με τον 60)
Κατι που θα πρεπει να προσεξω στα χαρακτηριστικα;καταναλωση,καποιες προδιαγραφες κλπ.

amyroukai
27/11/2016, 17:59
GLASS για να καθυστερήσεις την σκουριά (ή να την ελαξείψεις, ξέρω και 'γω)...

Από εκεί και πέρα, όλοι πάνω κάτω 4KW είναι, οι "μικροί" της ELCO είναι 3.7 αν θυμάμαι καλά. Ε, πρακτικά δεν έχει κάτι άλλο να προσέξεις, ένας απλός φτηνός θερμοσίφωνας είναι. Οι τιμές στα μικρά κυβικά είναι ίδιες πάνω κάτω.

thunder ace
27/11/2016, 18:33
δλδ amyrou ΔΕΝ ειναι ολοι πλεον με γυαλι;
Πρεπει να το λενε στις προδιαγραφες τους;
Υπαρχουν και σκετοι;
υπαρχει θεος;(τωρα που πηρα φορα,θα λυσω ολα τα ερωτηματα που κουβαλαω :D)

amyroukai
27/11/2016, 18:57
πότε ήταν όλοι με γυαλί; δεν έχω ιδέα. Άλλοι το γράφουν και άλλοι λίγο φτηνότεροι όχι, οπότε αυτό μάλλον απαντάει έμμεσα στο ερώτημα.

Μανολης67
27/11/2016, 20:39
Oi καλοί (και από παλιά ) ειχαν εσωτερική επένδυση απο γυαλί για προστασια στην διάβρωση, η διαπίστωση φίλου ότι επεσε επιδημία εχει βαση! αν η πιεση του δικτύου ανεβει (συμβαίνει) εχουμε τετοια!!

andreaspetr
28/11/2016, 01:20
οσο χειμωνιαζει και δεν εχει μεγαλη καταναλωση το δικτυο η πιεση ανεβαινει και
οτι ειναι ευαισθητο και ταλαιπωρημενο την ακουει.
εγω ανοιξα το μποιλερ προχτες και εβγαλα δυο κουβαδες αλατα και το ανωδιο ισα που φαινοταν...

nikos_abel
28/11/2016, 11:27
Να κάνετε συντήρηση στους θερμοσίφΟΥνες, κάποιοι άσχετοι δεν ήξεραν, αλλά έμαθαν με τον κακό τον τρόπο :tooth:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147440&highlight=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1

thunder ace
28/11/2016, 18:00
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
Νιωθω σαν υδραυλικος με 30χρονη προυπηρεσια με αυτα που ακουσα / διαβασα αυτες τις μερες.
Θα φαει η μυγα σιδερα και ο thunder ΕLCO θερμοσιφωνα.
(παει το 100αρικο:a7: )