PDA

View Full Version : GS,Τίγρη ή 990 Adventure?



karellen
27/11/2016, 09:24
Έφυγε λοιπόν το ΧΤ,μια 5ετία γεμάτη βόλτες,ταξίδια και γνωριμίες πολλές με φιλαράκια από δω μέσα,επόμενο λοιπόν να προσανατολίζομαι σε κάτι μεγαλύτερο φυσικά και ταξιδιάρικο.

Οι επιλογές είναι οι εξής: Τα 2 GS 800 και 1200,το Tiger 1050 και το ΚΤΜ 990 Adv. Tα ερωτήματα είναι,τι πρέπει να προσέξω σε κάθε μοντέλο,από ποια χρονολογία και πάνω είναι προτιμότερο και άλλα σχετικά. Πχ ξέρω ότι οι Τίγρηδες 07 και 08 είχαν θέμα με τα πιστόνια,το GS1200 πάλι είναι προτιμότερο να είναι από 08 κι ύστερα,μιας και έχει λύσει μερικά προβλήματα φρένων (σερβό).

Προϋποθέσεις:
1. Δεν πάω χώμα καθόλου (έχω το KLR άμα θέλω).
2. Δεν με ενδιαφέρουν άλλα μηχανάκια (στρητ) αλλά ούτε και Versys-Vstrom κλπ.
3. Το GS 800 θα με βολέψει σε μόνο άσφαλτο καταστάσεις ή ο 21'' μπροστά είναι μείον?
4. Διαθέτω μέχρι 6.500 αλλά στην περίπτωση του 1200 μπορώ να τσοντάρω κάτι τις παραπάνω. :smokin:

Εν κατακλείδι λέγοντας ταξίδια εννοώ εντός Ελλάδας,με αρκετά στροφιλίκια και ενίοτε δικάβαλος.Με πατημένα τα πρώτα -ήντα ΔΕΝ θα στίψω το μηχανάκι,ούτε extreme καταστάσεις.
Θα εκτιμούσα δυο λόγια από κατόχους που ξέρουν καλύτερα το αντικείμενο.:wave2:

ggs
27/11/2016, 09:30
Έφυγε λοιπόν το ΧΤ,μια 5ετία γεμάτη βόλτες,ταξίδια και γνωριμίες πολλές με φιλαράκια από δω μέσα,επόμενο λοιπόν να προσανατολίζομαι σε κάτι μεγαλύτερο φυσικά και ταξιδιάρικο.

Οι επιλογές είναι οι εξής: Τα 2 GS 800 και 1200,το Tiger 1050 και το ΚΤΜ 990 Adv. Tα ερωτήματα είναι,τι πρέπει να προσέξω σε κάθε μοντέλο,από ποια χρονολογία και πάνω είναι προτιμότερο και άλλα σχετικά. Πχ ξέρω ότι οι Τίγρηδες 07 και 08 είχαν θέμα με τα πιστόνια,το GS1200 πάλι είναι προτιμότερο να είναι από 08 κι ύστερα,μιας και έχει λύσει μερικά προβλήματα φρένων (σερβό).

Προϋποθέσεις:
1. Δεν πάω χώμα καθόλου (έχω το KLR άμα θέλω).
2. Δεν με ενδιαφέρουν άλλα μηχανάκια (στρητ) αλλά ούτε και Versys-Vstrom κλπ.
3. Το GS 800 θα με βολέψει σε μόνο άσφαλτο καταστάσεις ή ο 21'' μπροστά είναι μείον?
4. Διαθέτω μέχρι 6.500 αλλά στην περίπτωση του 1200 μπορώ να τσοντάρω κάτι τις παραπάνω. :smokin:

Εν κατακλείδι λέγοντας ταξίδια εννοώ εντός Ελλάδας,με αρκετά στροφιλίκια και ενίοτε δικάβαλος.Με πατημένα τα πρώτα -ήντα ΔΕΝ θα στίψω το μηχανάκι,ούτε extreme καταστάσεις.
Θα εκτιμούσα δυο λόγια από κατόχους που ξέρουν καλύτερα το αντικείμενο.:wave2:


νομιζω οτι περιγραφεις το 1200 GS...

μετα θα κοιταγα το Tiger το 800 ΧR ομως..

μετα το bmw to 800

και , τελος, το ΚΤΜ

SHOOTER045
27/11/2016, 09:40
Θα σου πω για τα bmw
Είχα για αρκετά μεγαλο διάστημα.
Και το F800gs(το μεγάλο με το usd,τις ακτίνες κλπ)
Και το μικρό (f650 gs,που ηταν 800αρι)
Το έχω ξαναγράψει,το F800gs ΚΤΜιζει,είναι όσο χρειάζεται δυνατό.
Παει παντού,και ταξιδεύει άνετα και σε άσφαλτο και σε χώμα.
Λίγο ψάξιμο με την.σέλα θέλει γιατί ο πίσω κάθεται σε σανίδα.
Προβλήματα δεν μας έβγαλε σχεδόν κανένα απο αυτά,σε αντίθεση με το <μικρο>με τις αλουμινενιες και το μονό δισκόφρενα εμπρός.
Αν κοιταξεις αυτό κοίτα μοντέλα μετά το 12/13 που εξαλειψαν(απ οτι λένε) τις παιδικές ασθένειες και έχουν διπλό δισκόφρενο εμπρός


edit
Τώρα που το κοιταξα ,απο το 13 και μετά το αναφέρει σαν f700gs

*τυχαία αγγελία


http://www.car.gr/8393418-bmw-f-700-gs

faraway
27/11/2016, 09:58
Aν μπορείς να πας λίγο παραπάνω από το budget που αναφέρεις ,
μην σκέφτεσαι κάτι άλλο , η λύση είναι μία και είναι gs1200 .

MikeG
27/11/2016, 10:10
Απέρριψε το 800GS & το KTM.

foogr01
27/11/2016, 10:12
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Το F8 μια χαρά πάει άσφαλτο αλλά η περιγραφή που κάνεις για τη χρήση φωτογραφίζει το 1200. Είναι πιο έτοιμο για ταξιδάκια και δε χρειάζεται τίποτα.
Για τον Τίγρη δεν ξέρω.
Τώρα, για το 990 κάποιοι λένε ότι λειτουργεί σαν μηχανή του χρόνου και από τα πρώτα -ήντα σε γυρίζει στα πρώτα -άντα, οπότε σκέψου το :)

DrBig
27/11/2016, 10:39
Παρε κτμ, ειναι το μονο απ οσα σκεφτεσαι που δεν ειναι 'συσκευη' ;)
Απλα μη παρεις το ψηλο....

leo1964
27/11/2016, 10:40
To 1200,περνάνε τα χρόνια,να το ευχαριστηθείς

Ζεύκας
27/11/2016, 11:16
Απέρριψε το 800GS & το KTM.

+1

από αυτά που μένουν, το tiger άμα τρώγεται ο καρπός σου, το 1200gs άμα θες μόνο χαλαρά αβίαστα ταξίδια

anavatis19
27/11/2016, 11:23
1200gs

lleonidas
27/11/2016, 11:26
Καλησπέρα Νικόλα...ε ρε κάτι διλήμματααα!
Με βάση το αρχικό post και αφού κατηγορηματικά αναφέρεις ότι δε θα το βάλεις στο χώμα,θα απέκλεια το f800gs...αν τελικά διαλέξεις bmw και δεν είναι η μεγάλη,τότε πας για f650/f700.
Στα χρήματα αυτά και για τη χρήση που προορίζεται,θα έπαιρνα το πολυεργαλείο tiger 800.Αν αυξανόταν λιιιγο περισσότερο το budget,θα κοίταζα και τη χοντρούλα!
Ωστόσο θα συμφωνήσω ότι μία ζωή την έχουμε οπότε πάρε αυτό ακριβώς που σου κάνει εσένα κέφι,έστω και αν θεωρητικά δεν είναι αυτό που ανταποκρίνεται ακριβώς στις ανάγκες σου,έστω κι αν χρειαστεί μια μικρή υπέρβαση του budget :)

TROOPER
27/11/2016, 11:26
αν θες κατι να σου κανει δουλεια πας σε προπελα 800.

αν θες μηχανη πας σε κατεμουρα και τα μυαλα στο μπλεντερ!!!!

vkats
27/11/2016, 11:27
Καλά ρε σύ, είναι δυνατόν να λές "Δεν πάω χώμα, έχω το KLR" και να μου συζητάς για GS και ΚΤΜ?????

Tiger με κλειστά ματια !!! Αλλά όχι το 1050, το 800άρι το απλό και όχι XC που σου λένε.

95 άλογα, 19-17 τροχοί, κρατήματα τρελλά, ταξίδια δικάβαλα ανετότατα.

Ποια GS και ποιά Κατέμια....:nono:


http://www.car.gr/6289842-triumph-tiger-800

taisteal
27/11/2016, 12:37
νομιζω οτι περιγραφεις το 1200 GS...

:wave2:

Mariner
27/11/2016, 12:39
Κάτοχος 990 + 1200GS.

To GS είναι μηχανή no-thrills, no-chills αλλά αυτά που ζητάς τα κάνει ΠΑΡΑ πολύ καλά. Το σέρβο έχει φύγει απο το '07, τα '08 τα περισσότερα έχουν ESA που έχει βγάλει ψιλοπροβληματάκια και είναι ακριβό. Αν αντέχει το budget κοίτα και σε '10+

Το 990 είναι μια καύλα σκέτη αλλά δεν πολυγουστάρει χαλαρές καταστάσεις. Αν έχει συντηρηθεί σωστά και ξέρεις τι παίρνεις έχοντας αποδεχτεί τα γνωστά "αναλλώσιμα" (τρόμπες συμπλέκτη, νερού κλπ) και ζητάς να βγάλεις γούστα τότε είναι μονόδρομος. Θα το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει και ας κοστίζει λίγο παραπάνω.

Οπότε σύμφωνα με αυτά που είπες νομίζω πως το 1200GS είναι μονόδρομος :)

Kαλοτάξιδο ο,τι κ αν αποφασίσεις

DAYMAN
27/11/2016, 12:47
ελα το GS 1200 θελεις γιατι δεν το λες απο την αρχη;:)

μοντ.2007 και μετα.Το γιατι θα σου πουν οι γνωστες-κατοχοι.

πυξιδας990
28/11/2016, 08:17
οτι και να παρεις καλαματιανο ντονατς:D,σε εχω μια δευτερα.....
κανονισε καφεδια να τα πουμε......
πως ειχα εντυπωση οτι ειχες παρει ηδη 1050....

kordix
28/11/2016, 09:14
Αν πάρεις 990 θα σε πάει μόνο του με το ζόρι στο χώμα.

Ψηφίζω tiger 800 19-17 ή gs 1200

Sapadak
28/11/2016, 09:22
Και εγώ το μικρό το ταιγκερ λέω

MG-KTiNoS
28/11/2016, 15:53
Έφυγε λοιπόν το ΧΤ, bla bla
Οι επιλογές είναι οι εξής: Τα
2 GS 800 και 1200,
το Tiger 1050
και το ΚΤΜ 990 Adv.
bla bla bla

Προϋποθέσεις:
1.
2.
3.
4. Διαθέτω μέχρι 6.500 αλλά στην περίπτωση του 1200 μπορώ να τσοντάρω κάτι τις παραπάνω. :smokin:

Εν κατακλείδι λέγοντας ταξίδια εννοώ εντός Ελλάδας,με αρκετά στροφιλίκια και ενίοτε δικάβαλος.Με πατημένα τα πρώτα -ήντα ΔΕΝ θα στίψω το μηχανάκι,ούτε extreme καταστάσεις.
Θα εκτιμούσα δυο λόγια από κατόχους που ξέρουν καλύτερα το αντικείμενο.:wave2:

Σαν φίλος κατόχνων, (που λένε ότι δεν έχουν πρόβληματα αλλά όλο συνεργείο είναι)
με δεδομένα τα λεφτά που διαθέτεις
και τα στάνταρτ που βάζεις
θα σου λεγα πάρε τα βαραντέρο και ασε τα μηχανάκια αυτά να ταλεπορούν άλλος.
:cool:

υγ σόρι

karellen
28/11/2016, 16:23
Με πέθανες.

amyroukai
28/11/2016, 18:27
θα μΕ επιτρέψετε να δώσω μιά ακόμα οπτική στο θέμα;

Ταξίδι, δικάβαλος, με φόρτωμα. Αυτό το κάνουν όλα (σήμερα διάβασα ποστάκι συνταξιούχου αμερικανού που ζει στο μεξικό πλέον μόνιμα, με ΚΤΜ990ΑDV που θεωρητικά είναι το λιγότερο κατάλληλο για την χρήση, κάνει 36000 μίλια το χρόνο με την κυρία του, το δίνει για να πάρει νέα άφρικα).

Τι θέλει κανείς από ένα μηχανάκι μεγάλων αποστάσεων;

ΟΚ, ας το πάμε αλλιώς γιατί ο κάθε ένας θέλει (και για αυτόν τον λόγο προτείνει) τα δικά του.

Εγώ θέλω χαμηλό βάρος για ευκολία σε κάθε περίπτωση, θέλω καλή θέση οδήγησης για άνεση, θέλω καλά φώτα, θέλω ήσυχη λειτουργία (γιατί μου έχει λείψει με το κανόνι του fazer), θέλω χαμηλή κατανάλωση, θέλω να μην ανησυχώ για το αν θα πάρει μπροστά, θέλω ABS, θέλω καλές αναρτήσεις και θέλω και οικονομία στο σέρβις.

Αυτά, τα παρέχει όλα το F800GS. Κατανάλωση κοντά στα 4λ/100, με την comfort σέλα δεν θέλεις να κατέβεις γιατί οπίσθια είναι "στον αφρό" και γόνατα σε εξαίρετη γωνία και για τους δύο, οι αναρτήσεις της WP είναι πολύ καλές και οι μαρτσόκι που δεν ήταν σούπερ φτιάχνονται, αν γίνει οτιδήποτε "κακό" σηκώνεται εύκολα ή και μανουβράρεται εύκολα σε κανένα στενάκι/ανηφόρα/αδιέξοδο, δεν είναι κλεφτομαγνήτης όπως άλλα. Και το δίκτυο της BMW είναι σαφώς πιο μεγάλο από της Ουμφ και της ΚΤΜ, αν χρειαστεί κάτι και δεν είσαι Αθήνα. Και νομίζω είναι το φτηνότερο από όλα που συζητάμε.

έχει μία ιδιαιτερότητα, ανάλογα το πως το δει κανείς, δεν είναι φτιαγμένο για τον Φρόντο και τον Γκίμλι (δόξα τον μεγαλοδύναμο δηλαδή). Τo ADV δεν το πατάω με όλο το πέλμα :lol:
Έχω άλλα "παράπονα" από το 800, αλλά δεν είναι της παρούσης. Από την παρέα που παρουσιάζεται, το θεωρώ εξίσου καλό με τα άλλα, με σαφή πλεονεκτήματα σε κάποιους τομείς και μειονέκτημα τα λιγότερα άλογα (αλλά σύμφωνα με τις μετρήσεις των περιοδικών, δεν υστερεί σε επιδόσεις από το tiger 800).

Αν ήταν για παραπάνω λεφτά σε μεταχειρισμένο πάντα, αντί για R1200GS θα κοιτούσα σοβαρά τα Super Tenere. Ναι είναι βαρύ και είναι το μόνο του μείον. Δεν το καταλαβαίνεις αν πας να το σηκώσεις από το σταντ, έχω δει βίντεο ηλικιωμένου κατόχου που το σηκώνει *από θέση "πεσμένο"* με το ένα χέρι γιατί είναι πολύ καλά ζυγισμένο. Για την χρήση που φαντάζομαι ότι θέλω (μεγάλη ιστορία το ταραγμένο μου μυαλό) μάλλον δεν κάνει. Αλλά για ασφάλτινο ταξίδι με περιστασιακή διάσχιση χωματόδρομου που περνάνε και στριτ... ;)

kordix
28/11/2016, 18:58
Απλά τα 800 ως και το 10 βγάζουν πηνία και καμμένο μπροστινό φαναρι. Από κει και πέρα είναι ένα πολύ καλό ονοφ και είναι κρίμα να μην μπαίνει χώμα. Επίσης έχει 21 τροχό μπροστά με σαμπρέλα.
Αλλά υστερεί σε άνεση και σε ροπή σε σχέση με το 1200 που στην οδήγηση είναι πουπουλο. Μετά είναι και το θέμα του άξονα, αλλιώς οδηγείται ένα αξονατο αλλιώς ένα με αλυσίδα.




Άλλο θέμα τωρα, όλα τα μεγάλα ον οφ πλην του βαραντερο ( υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις χεραδων) πάνε χώμα ανετα και όταν λέω χώμα εννοώ πολλα χιλιομετρα σε δυσβατους λασπομενους χωματόδρομους με εντονες κλισεις που ένα στριτακι ή θα αφήσει τα φέρινγκ του εκεί ή τα κάρτερ. Υπάρχουν οι ξεμυαλιστρες σαν τα 990, υπάρχουν και τα θηρία 1200 που περνάνε άνετα αλλά όχι με την αίσθηση που προσφέρει το ΚΤΜ και το 800 της ακατονομαστης.

amyroukai
28/11/2016, 19:06
Απλά τα 800 ως και το 10 βγάζουν πηνία και καμμένο μπροστινό φαναρι.

και τα 1200 βγάζουν και τα 990 βγάζουν και όλα κάτι βγάζουν. Αυτά που λες (και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφεις) είναι πιθανό να τα έχει φτιάξει ο προηγούμενος, αν όχι είναι ένα εξαιρετικό ατού για διαπραγμάτευση στην τιμή αγοράς και φτιάχνονται πανεύκολα. Δεν λέω ότι είναι το απόλυτα τέλειο μηχανάκι, ούτε πως είναι το τέλειο για τον OP. Αλλά νομίζω πέσατε όλοι στο 1200 (το οποίο είναι εξαιρετικό επίσης, για άλλους λόγους) και ξεχνάτε τα πλεονεκτήματα του "μικρού" τα οποία δεν είναι αμελητέα.

karellen
28/11/2016, 19:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.αρκετά κατατοπιστικές!
το μεγάλο GS είναι έρωτας από παλιά.Amyrou (Γιάννης; ) σωστή η τοποθέτησή σου,αλλά το ST ξεφεύγει αρκετά από το μπατζετ μου

ggs
28/11/2016, 19:14
Πάει, θα τον τρελανουμε και τον karellen και στο τέλος θα πάρει βεστρομ :bawl:

Όλα τα μηχανάκια που έβαλε ο άνθρωπος στην λίστα, μπορούν να κάνουν αυτά που ζητάει.

Όμως, από την στιγμή που δεν θέλει καθόλου χώμα, αλλά ταξίδι ασφάλτινα 2 Καβαλος, είναι κρίμα να θυσιασει άνεση, τουμπλες, 19ρη τροχό, ροπή χαμηλά.

Από την άλλη, το πιο σημαντικό δεν μας είπε.
Ποιο απ όλα της λίστας γουστάρει να βλέπει στο γκαράζ του. ;)

Όλα τα άλλα φτιάχνουν ;)
. Edit :τώρα είδα το έρωτας... Αντε με το καλό :beer::beer:

foogr01
28/11/2016, 19:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.αρκετά κατατοπιστικές!
το μεγάλο GS είναι έρωτας από παλιά.Amyrou (Γιάννης; ) σωστή η τοποθέτησή σου,αλλά το ST ξεφεύγει αρκετά από το μπατζετ μου

Ε, ώρα του είναι να εκπληρωθεί! Με το καλό :)

teogtp
28/11/2016, 19:48
Στάσου ρε καρελεν που πάς;
Τον Αεκαρα τον ρωτησες;
:D
Αυτά είναι ωραία διλήμματα. :beer:

MikeG
28/11/2016, 20:00
Το 800αρι GS δε σου κάνει όπως έγραψα και πριν. Η σέλα θέλει καλό κώλο ειδικά για ταξίδια και ο συνεπιβάτης έχει γκρίνια, εκτός αν τα χώσεις για καμιά Sargent (http://www.sargentcycle.com/) .
Επίσης δεν υπάρχει λόγος αφού δε θες χώμα να μπλέξεις με 21' μπροστινό αλλά και με σαμπρέλα. VFM θα έλεγα είναι ο 800αρις τίγρης.

Για θεματάκια του GS έχουν γραφτεί πολλά, οπότε είμαι σίγουρος ότι έχεις σχηματίσει άποψη. Το δικό μου έχει 52000 και άλλαξα φλάντζα κεφαλής στα 12000 (εγγύηση) λόγο της κλασικής διαρροής που είχαν όλα. Κατά τα άλλα μέχρι στιγμής μόνο αναλώσιμα.

Αν προσανατολίζεσαι σε μεγάλο GS αν καταφέρεις να βρεις χωρίς αναρτήσεις ESA προτίμησε το.

akis_trevor
28/11/2016, 20:11
θα μΕ επιτρέψετε να δώσω μιά ακόμα οπτική στο θέμα;

Ταξίδι, δικάβαλος, με φόρτωμα. Αυτό το κάνουν όλα (σήμερα διάβασα ποστάκι συνταξιούχου αμερικανού που ζει στο μεξικό πλέον μόνιμα, με ΚΤΜ990ΑDV που θεωρητικά είναι το λιγότερο κατάλληλο για την χρήση, κάνει 36000 μίλια το χρόνο με την κυρία του, το δίνει για να πάρει νέα άφρικα).

Τι θέλει κανείς από ένα μηχανάκι μεγάλων αποστάσεων;

ΟΚ, ας το πάμε αλλιώς γιατί ο κάθε ένας θέλει (και για αυτόν τον λόγο προτείνει) τα δικά του.

Εγώ θέλω χαμηλό βάρος για ευκολία σε κάθε περίπτωση, θέλω καλή θέση οδήγησης για άνεση, θέλω καλά φώτα, θέλω ήσυχη λειτουργία (γιατί μου έχει λείψει με το κανόνι του fazer), θέλω χαμηλή κατανάλωση, θέλω να μην ανησυχώ για το αν θα πάρει μπροστά, θέλω ABS, θέλω καλές αναρτήσεις και θέλω και οικονομία στο σέρβις.

Αυτά, τα παρέχει όλα το F800GS. Κατανάλωση κοντά στα 4λ/100, με την comfort σέλα δεν θέλεις να κατέβεις γιατί οπίσθια είναι "στον αφρό" και γόνατα σε εξαίρετη γωνία και για τους δύο, οι αναρτήσεις της WP είναι πολύ καλές και οι μαρτσόκι που δεν ήταν σούπερ φτιάχνονται, αν γίνει οτιδήποτε "κακό" σηκώνεται εύκολα ή και μανουβράρεται εύκολα σε κανένα στενάκι/ανηφόρα/αδιέξοδο, δεν είναι κλεφτομαγνήτης όπως άλλα. Και το δίκτυο της BMW είναι σαφώς πιο μεγάλο από της Ουμφ και της ΚΤΜ, αν χρειαστεί κάτι και δεν είσαι Αθήνα. Και νομίζω είναι το φτηνότερο από όλα που συζητάμε.

έχει μία ιδιαιτερότητα, ανάλογα το πως το δει κανείς, δεν είναι φτιαγμένο για τον Φρόντο και τον Γκίμλι (δόξα τον μεγαλοδύναμο δηλαδή). Τo ADV δεν το πατάω με όλο το πέλμα :lol:
Έχω άλλα "παράπονα" από το 800, αλλά δεν είναι της παρούσης. Από την παρέα που παρουσιάζεται, το θεωρώ εξίσου καλό με τα άλλα, με σαφή πλεονεκτήματα σε κάποιους τομείς και μειονέκτημα τα λιγότερα άλογα (αλλά σύμφωνα με τις μετρήσεις των περιοδικών, δεν υστερεί σε επιδόσεις από το tiger 800).

Αν ήταν για παραπάνω λεφτά σε μεταχειρισμένο πάντα, αντί για R1200GS θα κοιτούσα σοβαρά τα Super Tenere. Ναι είναι βαρύ και είναι το μόνο του μείον. Δεν το καταλαβαίνεις αν πας να το σηκώσεις από το σταντ, έχω δει βίντεο ηλικιωμένου κατόχου που το σηκώνει *από θέση "πεσμένο"* με το ένα χέρι γιατί είναι πολύ καλά ζυγισμένο. Για την χρήση που φαντάζομαι ότι θέλω (μεγάλη ιστορία το ταραγμένο μου μυαλό) μάλλον δεν κάνει. Αλλά για ασφάλτινο ταξίδι με περιστασιακή διάσχιση χωματόδρομου που περνάνε και στριτ... ;)

το πηρες χαμπαρι οτι φωτογραφισες το στρωμα ετσι;:lol:

αφου το μπατζετ ειναι αρκετα ψηλα,και δεν σε ψηνουν στρωμ,βερσυς κλπ,θα προτεινω κι εγω:τιγρη 800 (βολταρε τον πρωτα γιατι εμενα δεν μαρεσε καθολου η θεση οδηγησες σε σχεση με το τιμονι,ισως με καποιους αποστατες να βελτιωνεται η κατασταση),τζιες 1200 και βαρκαντερο.

amyroukai
28/11/2016, 20:32
το πηρες χαμπαρι οτι φωτογραφισες το στρωμα ετσι;

το οποίο ενώ είναι μιά καλή μοτοσικλέτα, είναι όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό), τα κάνει όλα καλά, το σιχαίνομαι όσο τα ντιντιέμ, τα R1200GS, τα βαρκαδέρα και διάφορα άλλα δηθενιάρικα. Μην με ρωτήσετε γιατί χαλαρά θα αγόραζα R1200GS ενώ το σιχαίνομαι (όχι το ίδιο, την μαλακία που δέρνει αλύπητα/ανελέητα/ασταμάτητα/αβίαστα/αβασάνιστα/αβαβά/ααβόρα/ααα τους κατόχους - καλά, κάποιους εξ αυτών, δεν τους ξέρετε, από το χωριό είναι, α, τον γιατρό τον Ευριπίδη εννοώ).

akis_trevor
28/11/2016, 20:38
το οποίο ενώ είναι μιά καλή μοτοσικλέτα, είναι όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό), τα κάνει όλα καλά, το σιχαίνομαι όσο τα ντιντιέμ, τα R1200GS, τα βαρκαδέρα και διάφορα άλλα δηθενιάρικα. Μην με ρωτήσετε γιατί χαλαρά θα αγόραζα R1200GS ενώ το σιχαίνομαι (όχι το ίδιο, την μαλακία που δέρνει αλύπητα/ανελέητα/ασταμάτητα/αβίαστα/αβασάνιστα/αβαβά/ααβόρα/ααα τους κατόχους - καλά, κάποιους εξ αυτών, δεν τους ξέρετε, από το χωριό είναι, α, τον γιατρό τον Ευριπίδη εννοώ).

μαζι σου..κι εγω οταν το πηρα,το πηρα περισσοτερο οικονομοτεχνικα.
στα χαρτια ειναι το χειροτερο μηχανακι που ειχα,ομως το ευχαριστιεμαι περισσοτερο απο ολα.
ξερεις γιατι;γιατι κανει αυτα ακριβως που ειπες παραπανω.ειναι φθηνο σε χρηση και συντηρηση,ταξιδευει ανετα,ειναι οκ για μεσα στην πολη κλπ κλπ..
θελει βελτιωσεις σιγουρα,αλλα ειναι ας πουμε το gs του φτωχου...
τεσπα,δεν το θελει ο φιλος,κι ετσι κι αλλιως με το μπατζετ του παιρνει καλυτερο μηχανακι οποτε ειναι στον αερα η κουβεντα μας,σορρυ που βγηκα εκτος.
το εχουμε κουβεντιασει και μαζι αυτο με τους αναβατες που αυτοι κανουν τα μηχανακια και οχι το αντιθετο.
οποτε ας βρει ενα καλο μπεμβε και να ειναι καλα να το χαρει ο καρελεν..:)

amyroukai
28/11/2016, 20:49
από τα πιο γρήγορα "τι να πάρω" βγήκε αυτό :lol:

kordix
28/11/2016, 21:08
από τα πιο γρήγορα "τι να πάρω" βγήκε αυτό :lol:


Ναι ρε γαμωτο. Μάλιστα μιλάμε για έλικα και δεν έγραψε κανείς την λέξη μπ@υρδελο. Λες να γίναμε και μεις smartbikable friently - the new generation X;

ggs
28/11/2016, 21:12
Ναι ρε γαμωτο. Μάλιστα μιλάμε για έλικα και δεν έγραψε κανείς την λέξη μπ@υρδελο. Λες να γίναμε και μεις smartbikable friently - the new generation X;

Ρε συ, είδες τον τίτλο; bmw, triumph και Ktm...

Δεν μπορείς να πεις τίποτα...Μόνο, να είναι γρήγορα περαστικά...


:lol:

MG-KTiNoS
28/11/2016, 21:14
το οποίο ενώ είναι μιά καλή μοτοσικλέτα, είναι όμορφο (οκ, υποκειμενικό αυτό), τα κάνει όλα καλά, το σιχαίνομαι όσο τα ντιντιέμ, τα R1200GS, τα βαρκαδέρα και διάφορα άλλα δηθενιάρικα. Μην με ρωτήσετε γιατί χαλαρά θα αγόραζα R1200GS ενώ το σιχαίνομαι (όχι το ίδιο, την μαλακία που δέρνει αλύπητα/ανελέητα/ασταμάτητα/αβίαστα/αβασάνιστα/αβαβά/ααβόρα/ααα τους κατόχους - καλά, κάποιους εξ αυτών, δεν τους ξέρετε, από το χωριό είναι, α, τον γιατρό τον Ευριπίδη εννοώ).

Κοίτα εγώ πάντως τ άλλα μηχανάκια δεν τα σιχαίνομαι...
Κοιτάω με συμπάθια τους ιδιοκτήτες όταν το πρωί της 2ης μέρας του 36ωρου τρέχουν με μπετόνια λάδι ενώ εγώ απλά πείνω καφέ.
Συμπάσχω όταν μου λένε ότι έκλασε ο άξονας και θέλουν 1000 ευρώ για να πάρουν άλλο αλλά τι να κάνουμε είναι.... αναλώσιμος.
Είμαι γεμάτος κατανόηση όταν μου λένε ότι τους σβήνουν τα όργανα, χαλάει το σβηστήρι παίρνουν φωτιά γιατί οι ταχισύνδεσμοι .... λιώνουν τα πιστόνια γιατί η βενζίνη δε ν καλή κλπ κλπ
Πιο πολύ κατανόηση δείχνω όμως όταν ακούω πως υπάρχει και ΕΝΑ... θέλω να πώ ΕΝΑ ολόκληρο συνεργείο που ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ και δε χαλάνε !!!!!
:lol: :lol: :lol:

Φίλε πάρε βαραντέρο να πας κανα ταξείδι ήσυχος και άνετος...
Άκουμε που σου λέω.
Υπάρχει άνθρωπος που τους χάλασε το 1200 τρία καλοκαίρια σερί και ακόμα πιστεύει ότι έχει αντβέ μηχανάκι....

υγ
Το 990 είναι μια ιστορία μόνο του οπότε το ξεχνάω

MiltiadisK.D
28/11/2016, 21:38
Σύμφωνα πάντως με το αρχικό σου πόστ θα απέκλεια το 990.

karellen
28/11/2016, 21:50
Αν προσανατολίζεσαι σε μεγάλο GS αν καταφέρεις να βρεις χωρίς αναρτήσεις ESA προτίμησε το.
Εννοείς για λόγους απλότητας ή παίζει κάτι άλλο?

MikeG
28/11/2016, 22:19
Εννοείς για λόγους απλότητας ή παίζει κάτι άλλο?

Αφενός είμαι fun της απλότητας και αφετέρου έχω ακούσει θεματάκια με ESA. Προσωπικά θα την απέφευγα. Σε 1200 παρότι δε το γουστάρω, θα έψαχνα κάποιο 09 αν έβγαιναν τα χρήματα μου, με απλές αναρτήσεις και χωρίς πολλά πολλά έξτρα. Έτσι ώστε να το αγόραζα οικονομικά και να το "έστηνα" όπως θέλω. Βλέπω βέβαια ότι τα 09 ξεκινάνε από μεγαλύτερο ποσό από ότι διαθέτεις.

Τα χιλιόμετρα αν είναι συντηρημένο σωστά μη σε φοβίζουν. Σημαντικό το service book καθώς και ποιος το "σερβιρε".

:wave2:

ps. Νομίζω πάντως ότι ο τίγρης σου ταιριάζει περισσότερο.

harris_x
29/11/2016, 08:53
το μεγάλο GS είναι έρωτας από παλιά.και τι συζητάμε τότε; :confused:

με το καλό. :beer:

GFawkes
29/11/2016, 09:04
ΒΜW F650-700 twin

Με μια αλλη ζελατινα πας παντου, με 75 αλογα και με καταναλωση 4-5 λιτρα....

με 6500 που εχεις προυπολογισμο θα το βρεις...

απλο, οικονομικο σε βενζινη ΚΑΙ σερβις, ελαφρυ -σχετικα- και τα κανει ολα.

eko
29/11/2016, 09:05
Επειδη απο τα μοντελα που αναφερεις πας καρφι για το GS 1200, ψαξε για μοντελο 07 και μετα που δεν εχουν servo, μετα το 08 εγινε facelift και μετα το 10 ειναι το μοντελο με τους διπλους εκεντροφορους

Παντως βαλε στην εξισωση και το tiger 1200

SHOOTER045
29/11/2016, 09:10
ΒΜW F650-700 twin

Με μια αλλη ζελατινα πας παντου, με 75 αλογα και με καταναλωση 4-5 λιτρα....

με 6500 που εχεις προυπολογισμο θα το βρεις...

απλο, οικονομικο σε βενζινη ΚΑΙ σερβις, ελαφρυ -σχετικα- και τα κανει ολα.

Το 650 είχε θεματακια.
Τουλάχιστον όσα είχαμε βγαλανε.
Τώρα φαντάζομαι ενα μεταχειρο 650 θα τα έχει λύσει.
Δεν μου άρεσαν οι <γερμανικοί>διακόπτες φλας (ένας αριστερά, ένας δεξιά)
Και το μονό δισκόφρενα εμπρός, το έχω δει στην πράξη να ζοριζεται να ακινητοποιήσει την μότο με δικαβαλο.
Αν μπορούσα το 700 η το 800 θα έπαιρνα, όχι το 650

alexis_d
29/11/2016, 10:31
Πάρε τη χοντρή ρε Καλαματιανέ! Τι το συζητάς;
Με το καλό!

πυξιδας990
29/11/2016, 11:38
αμα παρει gs το δουλεμα απο τα κολυταρια του δεν θα εχει προηγουμενο....χοχοχοχοχο

karellen
29/11/2016, 11:43
Έχουν αρχίσει από τώρα,έννοια σου! :cry:

mtsop
29/11/2016, 11:52
Να λάβεις υπόψιν σου και το αν υπάρχει και ο ανάλογος μάστορας για το ανάλογο μηχανάκι στην πόλη σου.

DrBig
29/11/2016, 12:57
Λετε για τα 990 και ξαναλετε για τα 990......εγω παντως εχω δει ουκ ολιγα να εχουν φαει τετοια κακομεταχειρηση που πολυ αμφιβαλλω πως θα την αντεχε ο 'ανταγωνισμος'.

lleonidas
29/11/2016, 13:48
Να λάβεις υπόψιν σου και το αν υπάρχει και ο ανάλογος μάστορας για το ανάλογο μηχανάκι στην πόλη σου.

Αυτό αποτελεί σημαντικό κριτήριο και για'μένα.
Kάτι τέτοιο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8406526/) δεν..;

RaGe_Raptor
29/11/2016, 14:16
Για τη χρήση που περιγράφεις, Hayabusa. :D

πυξιδας990
29/11/2016, 15:55
αμα παρεις gs στον τερματισμο δεν θα ξεχωριζεις......τωρα εκανες μπαμ απο μακρια<ο σιδεροκωλος νικολας>:D;)

karellen
29/11/2016, 16:05
Να λάβεις υπόψιν σου και το αν υπάρχει και ο ανάλογος μάστορας για το ανάλογο μηχανάκι στην πόλη σου.

Έχεις απόλυτο δίκιο,πχ οι BMWδάκηδες από Καλαμάτα πάνε Πάτρα για σέρβις.

MG-KTiNoS
29/11/2016, 18:09
Έχεις απόλυτο δίκιο,πχ οι BMWδάκηδες από Καλαμάτα πάνε Πάτρα για σέρβις.



Πιο πολύ κατανόηση δείχνω όμως όταν ακούω πως υπάρχει και ΕΝΑ... θέλω να πώ ΕΝΑ ολόκληρο συνεργείο που ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ και δε χαλάνε !!!!!
:lol: :lol: :lol:

Εγώ τα λέω αλλά δεν ακούς....

:cool:

yg
πλάκα πλάκa μπας και πάρω κι εγώ κανένα...
Μιλάμε με 4000 έχει μηχανάκια ΤΖΑΜΙ!!!!
:bawl:

bulmont
29/11/2016, 18:22
Έχεις απόλυτο δίκιο,πχ οι BMWδάκηδες από Καλαμάτα πάνε Πάτρα για σέρβις.



Αυτό για την ώρα ξεχάστε το..........................

karellen
29/11/2016, 19:09
Αυτό για την ώρα ξεχάστε το..........................
Τι συνέβη;

leo1964
29/11/2016, 19:46
Έχεις απόλυτο δίκιο,πχ οι BMWδάκηδες από Καλαμάτα πάνε Πάτρα για σέρβις.

Δυο τσιγάρα δρόμος,δηλαδή!!!
Και στην στραβή,τι;Που πάνε;

bulmont
29/11/2016, 20:13
Τι συνέβη;


Ακριβώς δεν ξέρω, πολλά και διάφορα ακούγονται......
Πάντως έκθεση και συνεργείο είναι κάτι μέρες κλειστά.......

karellen
29/11/2016, 20:18
Υπάρχουν μηχανικοί εδώ κάτω και μάλιστα καλοί,απλώς αε θέμα σέρβις μαζεύονται 4-5, κλείνουν ραντεβού με τον Πατρινό και ανηφορίζουν κονβόι .

amyroukai
30/11/2016, 00:59
Έλα παιδιά, για πείτε για το Στέλβιο, καλό; Γιατί δεν βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά... Και το ένα που υπήρχε στην παρέα, ο Χάρης νομίζω ότι θα το θυμάται για καιρό και όχι ευχάριστα.

πυξιδας990
30/11/2016, 09:58
Έλα παιδιά, για πείτε για το Στέλβιο, καλό; Γιατί δεν βλέπω να κυκλοφορούν και πολλά... Και το ένα που υπήρχε στην παρέα, ο Χάρης νομίζω ότι θα το θυμάται για καιρό και όχι ευχάριστα.

μια χαρα μηχανακι...ειδικα στη χακι εκδοση

tolkmt-03
18/12/2016, 00:35
Κάτοχος 990 εδώ και 2 μήνες, είχα και 1050 παλιότερα, αν δεν σε ενδιαφέρει το χώμα ούτε καν το 990.

Απο αυτα που αναφέρεις νομίζω ότι με τίγρη θα είσαι κομπλε.

karellen
19/12/2016, 19:20
Επειδή η ζυγαριά έχει ήδη γείρει 99% προς gs1200,τι λένε οι γνώστες,υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ των 07 & 08 μοντέλων ώστε να δικαιολογούν τα 1500-2000€ διαφορά ή να πάω σε 07 και τα ρέστα λουκούμια; Γνωρίζω την προσθήκη traction control και esa αλλά πόσο απαραίτητα μπορεί να είναι αυτά ώστε να σε βάλουν στο τριπακι της αναβάθμισης;

theofilos888
19/12/2016, 19:26
καπου εκει δεν ειχανε φρενα με σερβο;

karellen
19/12/2016, 19:36
Αυτά καταργήθηκαν το β εξάμηνο του 06.

theofilos888
19/12/2016, 19:39
τοτε παρε του 07. Μια χαρα μηχανακι ηταν και τοτε. Ασε που με λιγοτερα ηλεκτρονικα, θα ειναι καλυτερα απο πλευρας μπαταριας κλπ.

AUFGEBRACHT
19/12/2016, 20:06
Να λάβεις υπόψιν σου και το αν υπάρχει και ο ανάλογος μάστορας για το ανάλογο μηχανάκι στην πόλη σου.

Σωστός-σωστότατος ο συλλογισμός, αλλά από την άλλη οι διαμένοντες στην ελληνική ύπαιθρο και επαρχία θα έπρεπε να κυκλοφορούν μόνο με γιαπωνέζικα...

lleonidas
19/12/2016, 20:41
Νικόλα είναι υποκειμενικό το θέμα με traction control και esa...για κάποιον(συνήθως τον αναβάτη που έχει μάθει να οδηγεί με αυτά) μπορεί να είναι απαραίτητα και για κάποιον άλλο περιττή πολυτέλεια.Προσωπικά θα τα ήθελα αλλά ως νεότερος οδηγός από εσένα,θεωρώ πως μπορεί και να μη σου φανεί καθόλου η διαφορά.Πρώτη προτεραιότητα νομίζω πως είναι ξεκάθαρα η γενικότερη κατάσταση του μεταχειρισμένου που θα βρεις και δευτερευόντως η προίκα σε εξοπλισμό ή ηλεκτρονικά :)

Mariner
20/12/2016, 11:47
Πάρε του '07 και με τα ρέστα βάζεις ανάρτηση της προκοπής (γιατί οι ΟΕΜ απ'ο,τι ειδα οταν έψαχνα δεν αντέχουν κ πολύ). Το ESA μπορεί να είναι βολικό αλλά αν βγάλει βλάβη κοστίζει πολύ.

fz6man
22/12/2016, 13:27
Κάτοχος του 990ADV , φιλε μου εγώ θα πώ οτι δεν νομίζω να ξανα-αλλάξω μηχανή μετά απο το adv μου.. , τι bmw και tiger πατε να συγκρίνετεμε το 990 βρε παιδιά.. ; ΠΑΡΕ ΤΟ 990 να ευχαριστηθείς ΜΗΧΑΝΗ φιλαράκι , δεν ξαναβγαινει τετοιο εργαλείο!

xaotikos
22/12/2016, 23:32
Κάτοχος του 990ADV , φιλε μου εγώ θα πώ οτι δεν νομίζω να ξανα-αλλάξω μηχανή μετά απο το adv μου.. , τι bmw και tiger πατε να συγκρίνετεμε το 990 βρε παιδιά.. ; ΠΑΡΕ ΤΟ 990 να ευχαριστηθείς ΜΗΧΑΝΗ φιλαράκι , δεν ξαναβγαινει τετοιο πολυεργαλείο!
Διόρθωση

karellen
25/12/2016, 13:18
Στα μοντέλα από 08 κι ύστερα ξέρω ότι τα χιλιόμετρα δεν μπορούν να κρυφτούν,ακόμα και αν τα γυρίσεις,τα αληθινά είναι καταγεγραμμένα στην eprom.

Στα προ του 08 ισχύει το ίδιο?

Lioulios
26/12/2016, 00:46
Οτι μηχανακια και να κοιταω στο καρ , παρκαρισμενα εχω μονο τα 990 ...ετσι να τα βλεπω.

Οπως ειπε και ο παραπανω .... δεν ξαναβγαινουν τετοια μηχανακια

kordix
26/12/2016, 08:34
Οτι μηχανακια και να κοιταω στο καρ , παρκαρισμενα εχω μονο τα 990 ...ετσι να τα βλεπω.

Οπως ειπε και ο παραπανω .... δεν ξαναβγαινουν τετοια μηχανακια

Ναι αλλά ο άνθρωπος ζητάει ροπατο ανετο ταξιδιαρικο ον οφ, για ψιλοηρεμη γοργή οδήγηση. Δεν κάνει το 990 για τέτοια, ούτε για καθημερινή χρήση.

LOUKILOUK
26/12/2016, 09:25
Ναι αλλά ο άνθρωπος ζητάει ροπατο ανετο ταξιδιαρικο ον οφ, για ψιλοηρεμη γοργή οδήγηση. Δεν κάνει το 990 για τέτοια, ούτε για καθημερινή χρήση.

κι όμως κάνει...
Ροπάτο...
άνετο...
ταξιδιάρικο...
ον...
οφ..
Αν το φτάνεις (180εκ+) είναι παπί και για καθημερινά...
ΑΛΛΑ καίει...

Μιλάω εκ πείρας σαν κάτοχος και ουχί θεωρητικός σαν αναγνώστης περιοδικών φόρουμ κτλ...
Επίσης μιλάω σαν χρήστης και όχι απλά κάτοχος και οδηγός ΣΚ για καφέ, εφέ και μούρη...
Δύο καλά ταξίδια εξωτερικό, 9κ, 14-15 χώρες, δικάβαλο, με κάμπινγκ
Εκδρομές στην Ελλάδα και με χώμα...
2 36ωρα...
και το μοναδικό μου καθημερινό μεταφορικό μέσο...
(μιλάω με επιχειρήματα που λέει και ο Τζιμάκος...)
Επιμένω οτί κάνει μια χαρά όπως φυσικά και πολλά άλλα...

Επί του θέματος το παλικάρι φωτογραφίζει το 1200 και από την αρχή αυτό ήθελε μάλλον αλλά θέλει και τους φίλους του και τους το φέρνει σιγά-σιγά χαχαχαχαχα
Αν είχε ΧΤ (αν πρόσεξα σωστά...) ότι και να καβαλήσει θα του φανεί πύ...πύ...πύραυλος
Καλές αγορές και καλά χιλιόμετρα...

υ.γ. Άκου δεν κάνει...Αν πάλι εννοείς "δεν ΤΟΥ κάνει..." πάμε αλλού...μόνο εκείνος ξέρει...ίσως...
Μόνο όταν "δεις το έργο" ξέρεις πραγματικά...

kordix
26/12/2016, 20:48
κι όμως κάνει...
Ροπάτο...
άνετο...
ταξιδιάρικο...
ον...
οφ..
Αν το φτάνεις (180εκ+) είναι παπί και για καθημερινά...
ΑΛΛΑ καίει...



Σέβομαι την γνώμη σου αφου είσαι κάτοχος. Αλλά το 990 το έχουν πολλοί φίλοι και μιλάμε συχνά γι' αυτό. Σαν κάτοχος λοιπόν πια είναι η γνώμη σου για τα παρακάτω:


Ροπάτο από τις 3000 στροφές και πάνω που φτιάχνει ο ψεκασμός ή δεν ισχύει αυτό;


Άνετο όσον αφορά τη σέλα, τους χώρους για δύο ή την προστασία από τον αέρα; και σε σχέση με ενα gs 1200; (εδώ θα ήταν ωραία να απαντήσει ο mariner που τα ξέρει και τα δυο)


Ταξιδιάρικο; Εδώ δεν εχω καμμία αντίρρηση πλην την αυτονομίας και των ελαστικών με σαμπρέλα.


ον/οφ, μαζί σου και μάλιστα ίσως το καλύτερο, αλλά στο χώμα μπορείς να το πας χαλαρά, ήρεμα να απολαύσεις το τοπίο;


Στην κίνηση δεν δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ; Το τιμόνι που δεν κόβει; Το μεγάλο ύψος;


Με λίγο καλή θέληση ναι μπορεί να κάνει και τα παραπάνω αλλά η γνώμη μου είναι πως υπάρχουν πιο κατάλληλα μηχανάκια όταν ο παραγοντας χώμα δεν παίζει.

xaotikos
26/12/2016, 23:26
Μην το ψάχνετε, είναι καθαρά πως εννοεί ο καθένας το ταξίδι, την κίνηση στην πόλη, την βόλτα κλπ. Για μένα ένα μηχανάκι σταθερό παντού, χωρίς απότομο αρπαγμα, γραμμικό παντού μπορεί να είναι βαρετό, για κάποιον άλλον να είναι το απόλυτο για βόλτες ταξίδια. Άλλος για πόλη θέλει τράβηγμα από χαμηλά με μια ταχύτητα άλλος πάντες σούζες ευελιξία.

πυξιδας990
27/12/2016, 08:13
tiger θα παρει,μην το ψαχνεται

kordix
27/12/2016, 08:40
Κουβεντούλα κάνουμε κι ολο και κάτι κκαινούργιο μαθαίνουμε.

LOUKILOUK
27/12/2016, 10:18
Σέβομαι την γνώμη σου αφου είσαι κάτοχος. Αλλά το 990 το έχουν πολλοί φίλοι και μιλάμε συχνά γι' αυτό. Σαν κάτοχος λοιπόν πια είναι η γνώμη σου για τα παρακάτω:


Ροπάτο από τις 3000 στροφές και πάνω που φτιάχνει ο ψεκασμός ή δεν ισχύει αυτό;


Άνετο όσον αφορά τη σέλα, τους χώρους για δύο ή την προστασία από τον αέρα; και σε σχέση με ενα gs 1200; (εδώ θα ήταν ωραία να απαντήσει ο mariner που τα ξέρει και τα δυο)


Ταξιδιάρικο; Εδώ δεν εχω καμμία αντίρρηση πλην την αυτονομίας και των ελαστικών με σαμπρέλα.


ον/οφ, μαζί σου και μάλιστα ίσως το καλύτερο, αλλά στο χώμα μπορείς να το πας χαλαρά, ήρεμα να απολαύσεις το τοπίο;


Στην κίνηση δεν δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ; Το τιμόνι που δεν κόβει; Το μεγάλο ύψος;


Με λίγο καλή θέληση ναι μπορεί να κάνει και τα παραπάνω αλλά η γνώμη μου είναι πως υπάρχουν πιο κατάλληλα μηχανάκια όταν ο παραγοντας χώμα δεν παίζει.

Σπάνια κινήσε με κάτω από 3000 στροφές αλλά αν και πάλι η ροπή ενός δικύλινδρου V δεν σου αρκεί στις λίγες στιγμές που θα το χρειαστείς με ξεπερνάει σαν οδηγό...
Για το ταξίδι απάντησα, αν θες στα λέει και η γυναίκα μου...επίσης προσωπικά μου αρέσει να το "γλεντάω" ακόμα και το ταξίδι...τρασφαγαράσαν, γκροσκλογκνερ, άλπεις κ.α. φορτωμένος αλλά να στρίβεις και να απολαμβάνεις οδήγηση δεν το βρίσκεις ευκολά... Οι προτερεότητες του καθενός είναι διαφορετικές φυσικά...ίσως να μην έχουμε τις ίδιες με τους φίλους σου που στα λένε...
Χώμα κινούμε κυρίως χαλαρα και απόλαυστικά ειδικά στα δικάβαλα...
Έμενα επαρχία σαν κάτοχος 990 αλλά και στην Αθήνα δεν έιχα ποτέ πρόβλημα, μεγαλωμένος με παπί στην Αθήνα δεν το άλλαζα το 990...
Προφανώς επίσης τα μηχανάκια μπορούν να κάνουν πολά πράγματα μια χαρά κάποιοι από εμάς δεν μπορούν...δεν φταίει το όχημα...ο αναβάτης μάλλον.
Δεν έχω ταξιδέψει με 1200 δεν το "έχω δει το έργο"...σου περιγράφω ότι έχω δει όσο καλύτερα μπορώ...
:wave2:

Mariner
27/12/2016, 10:26
Σωστοί οι προβληματισμοί του kordix οπότε ας κάνω μερικά σχόλια πάνω σε αυτά..


Σέβομαι την γνώμη σου αφου είσαι κάτοχος. Αλλά το 990 το έχουν πολλοί φίλοι και μιλάμε συχνά γι' αυτό. Σαν κάτοχος λοιπόν πια είναι η γνώμη σου για τα παρακάτω:
Ροπάτο από τις 3000 στροφές και πάνω που φτιάχνει ο ψεκασμός ή δεν ισχύει αυτό;

Όντως ο ψεκασμός του 1200 είναι πολύ καλύτερος απο το 990 αλλά και το ΚΤΜ μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά αλλά θέλει ενασχόληση και λίγες γνώσεις απο τον ιδιοκτήτη. Με οβάλ πεταλούδες και (αρκετή) ενασχόληση με το tuneECU είχα κάνει και το 990 να δουλεύει πολύ ομαλά απο το ρελαντί.


Άνετο όσον αφορά τη σέλα, τους χώρους για δύο ή την προστασία από τον αέρα; και σε σχέση με ενα gs 1200; (εδώ θα ήταν ωραία να απαντήσει ο mariner που τα ξέρει και τα δυο)

Σέλα:
Η σέλα του GS όσο και αν ακούγεται περίεργο δεν με βολεύει καθόλου. Έχει πολύ μεγάλη κλίση προς τα μπροστά και με πετάει πάνω στο τεπόζιτο πιέζοντας τις.. εχμμ.. ευαίσθητες περιοχές :D Η σέλα έχει 2 θέσεις (ψηλή και χαμηλή) και έχω σώσει την κατάσταση βάζοντας το μπροστά μέρος στην ψηλή θέση και το πίσω στη χαμηλή κάτι που στο manual λέει να αποφεύγεται καθώς η σέλα δεν κουμπώνει σωστά αλλά το παραβλέπω εις γνώση μου. Πάντως ακόμα και έτσι σε γρήγορη οδήγηση σε ορεινά στροφιλίκια συνεχίζει να με πετάει μπροστά και να ενοχλεί. Οσονούπω θα την πάω για μετατροπή και να την φέρω στα μέτρα μου.
Με την σέλα του ΚΤΜ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, με είχε βολέψει απίστευτα πολύ απο την 1η μέρα. Όταν μετά απο 6-7 χρόνια είχε πέσει το αφρώδες της και είχε αρχίσει να με κουράζει την πήγα για μετατροπή και έγινε μια σελάρα που πραγματικά δεν ήθελα να κατεβαίνω.

Χώροι:
Συγκρίνοντας ΟΕΜ καταστάσεις το 1200 υπερτερεί. Οι βαλίτσες του είναι αρκετα μεγαλύτερες και εξέχουν ελάχιστα (μου δώσανε την εντύπωση πως είναι στο ίδιο πλάτος με τις κεφαλές του μποξερ) πράγμα που το κάνει πολύ πιο ευέλικτο σε δρόμους με πολύ κίνηση. Στο 990 οι βαλίτσες εξέχουν αρκετά απο το σύνολο τις μηχανής καθώς είναι πολυ πιο λεπτή αλλά θέλει λίγο περισσότερη προσοχή. Για 2ο ατομο με το 1200 δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλα στο 990 δεν ειχα ποτέ παράπονα.

Προστασία απο τον αέρα:
Δεν έχω άποψη απο το απλό 1200 αλλά το adv κλέβει αρκετά σε αυτόν τον τομέα. Το τεράστιο ρεζερβουάρ καλύπτει τα πόδια πολύ καλα, οι μεγάλες χούφτες κόβουν πολύ αέρα απο τα χέρια και τα πλαινά φλάπς μαζί με την μεγάλη ζελατίνα προστατεύουν καλά τον κορμό. Παρόλα αυτά η τουριστική ζελατίνα του 990 ήταν πάρα πολύ καλή σε θέμα προστασίας και σε κάποια σημεία μπορώ να πώ πως την προτιμώ απο το 1200.


Ταξιδιάρικο; Εδώ δεν εχω καμμία αντίρρηση πλην την αυτονομίας και των ελαστικών με σαμπρέλα.

Το tuneECU μπορεί να βοηθήσει κάπως και στην αυτονομία αν κάποιος μπορεί να κάνει κάποιες παραχωρήσεις στην απόλυτη απόδοση του κινητήρα αλλά και πάλι νομίζω το 1200 υπερτερεί αρκετά.


ον/οφ, μαζί σου και μάλιστα ίσως το καλύτερο, αλλά στο χώμα μπορείς να το πας χαλαρά, ήρεμα να απολαύσεις το τοπίο;

Μάλλον όχι, είναι τέτοιο το στήσιμο στο 990 που δεν κάνει για χαλαρές βόλτες. Με το 1200 δεν έχω κάνει ιδιαίτερο χώμα πέρα απο κάποιους χωματόδρομους αλλά πήγαινε πολύ χαλαρά και σίγουρα θα περάσει πιο ξεκούραστα έναν χωματόδρομο με κάποιον οδηγό χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στο χώμα.


Στην κίνηση δεν δουλεύει συνέχεια το βεντιλατέρ; Το τιμόνι που δεν κόβει; Το μεγάλο ύψος;

Αυτό με το βεντιλατέρ νομίζω είναι λίγο υπερβολή. Ναι μπορεί να δουλέψει αρκετά σε κάποιες περιπτώσεις αλλά αυτή είναι και η δουλειά του :) Στα 950 πέταγε τον αέρα στο πόδι αλλα στα 990 έχει διορθωθεί και το ανταλλακτικό μπαίνει και στα 950 για να διορθώσει και εκεί το πρόβλημα. Το τιμόνι πράγματι δεν κόβει πολύ και το 1200 παρά τον μεγαλύτερο όγκο του (ακόμα και το adv) μπορεί να κόψει πιο εύκολα κάθετα τα αυτοκίνητα στην κίνηση. Το ύψος δεν το βρήκα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα (ακόμα και όταν ψήλωσα την σέλα 5cm για να έχω καλύτερες γωνίες στα γόνατα - είμαι 1.80) καθώς βοηθάει το χαμηλό βάρος.


Με λίγο καλή θέληση ναι μπορεί να κάνει και τα παραπάνω αλλά η γνώμη μου είναι πως υπάρχουν πιο κατάλληλα μηχανάκια όταν ο παραγοντας χώμα δεν παίζει.

Συνολικά θα συμφωνήσω. Αυτό απάντησα και εγώ κάπου στην 1η σελίδα και είναι και ο λόγος που δεν πήρα ξανα 990. Απο την στιγμή που το χώμα το είχα καλύψει αλλιώς, προτίμησα να κάνω λίγο πίσω στο fun factor και να πάρω το 1200 που είναι πιο "λογική" επιλογή για αποκλειστικά ασφάλτινη και ταξιδιωτική κατα κύριο λόγο χρήση.

kordix
27/12/2016, 14:27
Αν ήμουν στη θέση του Νίκου θα ήμουν προβληματισμένος τώρα. Ισως τελικά να επέλεγα αυτό που μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά, αυτό που δεν θα θελα να ξεκαβαλήσω και αυτό με το οποίο ονειρεύομαι να ταξιδέψω. Δεν θα έκανα μια ορθολογιστική επιλογή με βάση των όσων διαβάζω εδώ μέσα. Που κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό ότι τα έχουν γράψει γνώστες (σαν μη κάτοχος βγάζω τον εαυτό μου απ έξω).

Οπως και να χει καλή επιλογή.

karellen
27/12/2016, 16:47
Αν ήμουν στη θέση του Νίκου θα ήμουν προβληματισμένος τώρα. Ισως τελικά να επέλεγα αυτό που μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά, αυτό που δεν θα θελα να ξεκαβαλήσω και αυτό με το οποίο ονειρεύομαι να ταξιδέψω. Δεν θα έκανα μια ορθολογιστική επιλογή με βάση των όσων διαβάζω εδώ μέσα. Που κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικό ότι τα έχουν γράψει γνώστες (σαν μη κάτοχος βγάζω τον εαυτό μου απ έξω).

Οπως και να χει καλή επιλογή.
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Μερικές γνώμες σας,δω μέσα,είναι τόσο εμπεριστατωμένες που μου κλονίζουν τις αρχικές αντιλήψεις! Με αναγκάζετε να βρω και τα άλλα μοντέλα που προτάθηκαν για μεγάλο τεστ ράιντ,όχι απλά βόλτα στην πόλη! :lol:

DrBig
27/12/2016, 16:59
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Μερικές γνώμες σας,δω μέσα,είναι τόσο εμπεριστατωμένες που μου κλονίζουν τις αρχικές αντιλήψεις! Με αναγκάζετε να βρω και τα άλλα μοντέλα που προτάθηκαν για μεγάλο τεστ ράιντ,όχι απλά βόλτα στην πόλη! :lol:

Στην θεση σου θα κοιτουσα και το 800ρι triumph με τον 19ρι μπροστινο. Η Ελλας θελει 19ρι τροχο σα γενικης χρησης μοτο.