PDA

View Full Version : Καθαρισμός (και λίπανση) εργαλείων ...



Ασωτος
27/11/2016, 21:23
Έχω ακούσει ότι το καλό εργαλείο κάνει το μάστορα. Μπορεί ....

Το καθαρό εργαλείο όμως, είτε κατσαβίδι, πένσα, καστάνια είτε κάποιο ηλεκτρικό π.χ δράπανο, τροχός, δείχνει άνθρωπο που αγαπά και προσέχει τα πράγματά του, είτε τα έχει για τη δουλειά του είτε για χόμπυ...

Χαίρεσαι να βλέπεις, να πιάνεις και να δουλεύεις με καθαρά, καλολαδωμένα εργαλεία, όπως αντίστοιχα σκέφτεσαι να βγάλεις και να πιάσεις, μπροστά σε πελάτη, σε αποστειρωμένο σχεδόν χώρο, το μαυρισμένο και σκονισμένο ''special tool'' ...

Για λάδωμα σε αρθρώσεις, χρησιμοποιώ λίγο multi της wurth. Κάνει δουλειά....

Λεκέδες από λάδια, γράσσα κλπ συνήθως βγαίνουν εύκολα με wd40 και ένα πανί...

Εκεί που ζορίζομαι, είναι το toner, που λειώνει πάνω στο εργαλείο και δεν φεύγει εύκολα. Το wd 40 δεν κάνει τίποτα. Χρησιμοποίησα contact cleaner, το παλιό της philips, λίγο καλύτερα ....Κάποιοι συνάδελφοι είχαν βάλει διαλυτικό νίτρου, δεν το εμπιστεύομαι όμως σε λαβές. σε μεταλλική επιφάνεια ναι, αν και πάλι θέλει ξύσιμο...

Για πέστε ....


ΥΓ. - Δύο μυτοτσίμπιδα ασφαλειών της beta, καθαρισμένα μεν, αλλά έχουν ακόμη.
- Αφιερωμένο στον Κυριάκο πάλι

virus
27/11/2016, 21:46
ασετον δοκιμασες;

teogtp
27/11/2016, 21:58
Ο γκουγκλης μου εκμυστηρευτηκε ότι με isopropyl alcohol αφαιρείς λεκέδες από τόνερ.
:D

Sapadak
28/11/2016, 09:32
Ο γκουγκλης μου εκμυστηρευτηκε ότι με isopropyl alcohol αφαιρείς λεκέδες από τόνερ.
:D

καθαρή ή 70%-30% με νερό?

Λευκάδιος
28/11/2016, 09:54
Τα μωρομάντηλα είναι επίσης αποτελεσματικά για καθαρισμό εργαλείων από λάδια/γράσο.

teogtp
28/11/2016, 09:57
Δεν γνωρίζω περαιτέρω πληροφορίες.
Απλά είχα χρόνο και περιέργεια :D