PDA

View Full Version : XT 660 X δυσκολία εκκίνησης



DeusEx
28/11/2016, 15:31
Καλησπέρα,

το Σάββατο βράδυ είχα σοβαρό θέμα να πάρει μπροστά το XT 660 X '2005 μοντέλο.
Πήγα κανονικά χωρίς πρόβλημα σε ένα παρτάκι, και γύρω στα μεσάνυχτα πάω να φύγω για σπίτι.

Μίζαρε κανονικά κ έπαιρνε, αλλα μετα απο 3-4 δευτερόλεπτα έσβηνε. Αυτό γινόταν για κανένα 5 λεπτο. Υπέθεσα οτι ηταν απο το πολύ κρύο (είχε 1 βαθμό, ισως κ λιγότερο - Γερμανία)
Μπαταρία πρέπει να είναι εντάξει, γιατι μετά απο τόσα απανωτά μιζαρίσματα θα είχε ξελιγωθεί αν είχε θέμα.
Προσπάθησα να το βάλω μπρος με 3/4 γκάζι ανοιχτό κ δεν έπαιρνε καν, ενω μίζαρε κανονικά.

Μετά απο κανένα 10λεπτο πήρε κ με απανωτές μιζιές κράτησε ρελαντί, οπότε κ το άφησα αλλα 5 λεπτά για να ζεσταθεί καλά.
Με το που βάζω ταχυτητα κ παω να ξεκινήσω μου σβήνει! Το ξαναβάζω κ προσπαθώ να κρατήσω το γκάζι ανοιχτό για να μην σβήσει κ ξεκινάω.
Σε κάθε φανάρι που σταματούσα κ άφηνα λίγο το γκάζι, τσουπ, έσβηνε ... Μέχρι να φτάσω μου είχε σβήσει τουλάχιστον 10 φορές, σε 10 χιλιόμετρα απόσταση.

Τί μπορεί να φταίει?

Η μηχανή έχει 22.000 χλμ (στην Γερμανία την χρησιμοποιουν μονο το καλοκαίρι συνήθως οταν το επιτρέπει ο καιρός) ΧΤ 660 Χ του 2005
- Έχει ελευθερο φιλτρο αερα DNA, με την "φυσούνα-snorkel" του αερόκουτου να έχει αφαιρεθεί.
- Εξατμίσεις arrow με τα DB-Killer μέσα.
- Power commander 5 με χάρτη για το συγκεκριμένο set-up, που το έβαλα πέρυσι. Επίσης είχα ανεβάσει τα c1 και c2 απο την κονσόλα +15

Γενικά η μηχανή πήγαινε μια χαρά, πρώτη φορά μου το έκανε αυτό χθες. Ημουν στο τσακ να καλέσω οδική.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/11/2016, 15:42
κατι το εχει πιαση. μαλων ο αριθμος των ποστ σου.:bawl::bawl::beer:

Bowleno
28/11/2016, 15:43
Τσέκαρε σε συνεργείο το TPS......

BLiTzER
28/11/2016, 15:44
2004-2005 δεν είχαν θέμα με το TPS; Ξεκίνα από εκεί.

taisteal
28/11/2016, 15:44
Tps??

toyar
28/11/2016, 15:46
τσεκαρε διακοπτη συμπλεκτη και σταντ

DeusEx
28/11/2016, 15:57
Λές? Αν κ το 666 τον θεωρώ τυχερό αριθμό :p

Το TPS νομίζω μου είχε πει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης οτι έχει αλλαχτεί με την ανάκληση πρίν απο πολύ καιρό!
Οπως κ να εχει, δεν θα μου το έβγαζε το πρόβλημα κ σε άλλες στιγμές?

Διακόπτης συμπλέκτη που είναι? Πώς το ελέγχο? Κλασσικός με ντίζα είναι. Του στάντ ίσως να βγάζει νόημα, ίσως κανένα βραχυκύκλωμα, γιατι ξέχασα να πω οτι απο την υγρασία η μοτο ήταν σαν έχει βρέξει.
Ωστόσο την έχω οδηγήσει πολλές φορές στην βροχή χωρίς πρόβλημα.

Κάτι με την κρύα θερμοκρασία υποψιάζομαι κυρίως, αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι? Να σημειώσω οτι την έχω σε κλειστό γκαράζ με θερμοκρασία γυρω στους 14 βαθμούς, οπότε οταν πήγαινα στο παρτυ και την έβαλα μπροστα πήρε κανονικά χωρίς κανένα θέμα

Μανολης67
28/11/2016, 17:12
Μηπως το Power commander ??? για να παίξεις με τα μιγματα (οπώς γράφεις) κανονικά θελει καυσανάλυση......μηπως η χαμηλή θερμοκρασία να μπερδευει την ουτως η αλλος πειραγμενη χαρτογράφηση?

DeusEx
29/11/2016, 09:44
Μηπως το Power commander ??? για να παίξεις με τα μιγματα (οπώς γράφεις) κανονικά θελει καυσανάλυση......μηπως η χαμηλή θερμοκρασία να μπερδευει την ουτως η αλλος πειραγμενη χαρτογράφηση?

Ναι, αυτο θα μπορουσε να ειναι η εξήγηση .. Τα μείγματα στο power commander ειναι ετοιμος χαρτης για ακριβώς αυτα τα εξαρτήματα οπως είναι, γιαυτό δεν ασχολήθηκα.
Ωστόσο εννοούσα οτι ειχα πειράξει επι πλέον τα μείγματα c1 k c2 απο την κονσόλα της μηχανής (όχι του power commander), κ αυτά κάνουν το μείγμα ακόμα πιο πλούσιο.

Άρα παίζει να έχω υπερβολικά πολύ καύσιμο σε σχέση με τον αέρα κ γιαυτό να είχε αυτά τα συμπτώματα?

DeusEx
30/11/2016, 09:44
Τα κατέβασα τα μείγματα στην κονσόλα -15 το c0 k c1, ανέβασα κ αρκετά το ρελαντί κ πήρε με την μία κ γουργουριζε σαν γατακι .. Μεσα στο γκαραζ με περιπου 12 βαθμους θερμοκρασία.
Το πώς θα συμπεριφερθεί εξω με 0 βαθμους είναι αλλη ιστορία βέβαια.

Πηρα κ ενα κιτ καθαρισμού για το αεροφιλτρο, για να ειμαι σιγουρος

Μανολης67
30/11/2016, 10:32
Ελπιζω να βοήθησα !!! πάντως φίλε μου προσοχή με τις ρυθμίσεις -μίγματα γιατί παίζουν και σβησίματα....με 90-120 χαω και δεν στο ευχομαι......

DeusEx
30/11/2016, 11:20
Ελπιζω να βοήθησα !!! πάντως φίλε μου προσοχή με τις ρυθμίσεις -μίγματα γιατί παίζουν και σβησίματα....με 90-120 χαω και δεν στο ευχομαι......

Ναι, σε ευχαριστώ! Γενικά κάπου είχα διαβάσει οτι τα c0 k c1 της κονσόλας είναι η ρυθμιση του καυσίμου στο ρελαντί (μόνο) .. Το power commander είναι σε όλο το εύρος στροφών, και γενικά στις περισσότερες στροφές δεν έχει θέματα, ο χάρτης είναι σωστός.
Υποθέτω οτι είχα ανεβάσει ήδη την βενζίνη στο ρελαντί μεσω της κονσόλας, και το pc5 την αύξησε περαιτέρω και το μπούκωσε, γιαυτο ίσως να μην κραταγε ρελαντι οταν εκανε κρυο.
Βέβαια πρέπει να δοκιμαστεί ξανά στο κρυο, μιας κ η δοκιμη στο γκαράζ ηταν με υψηλες θερμοκρασίες αερα

karellen
30/11/2016, 12:10
Αν δεις στο service manual έχει τις προτεινόμενες τιμές για τα μείγματα.
Γενικά μην πολυπειράζεις τις παραμέτρους,ούτως ή άλλως το ΧΤ έχει κάμποσους αισθητήρες (θερμοκρασίας αέρα-μέσα/έξω,πίεση αέρα στην εισαγωγή κλπ) ώστε να αυτορυθμίζεται και δουλεύει τον ψεκασμό ανάλογα.

DeusEx
30/11/2016, 13:24
Αν δεις στο service manual έχει τις προτεινόμενες τιμές για τα μείγματα.
Γενικά μην πολυπειράζεις τις παραμέτρους,ούτως ή άλλως το ΧΤ έχει κάμποσους αισθητήρες (θερμοκρασίας αέρα-μέσα/έξω,πίεση αέρα στην εισαγωγή κλπ) ώστε να αυτορυθμίζεται και δουλεύει τον ψεκασμό ανάλογα.

Ok, σε ευχαριστώ για το tip ... θα ψάξω να βρώ ενα service manual .. καμία συμβουλή αν παίζει online πουθενά?

DeusEx
30/11/2016, 13:46
Άκυρο, το βρήκα το service manual.
Αλλά δεν λέει προτεινόμενες τιμές μέσα .. μονο την διαδικασία πως να μπεις στην κονσόλα

karellen
30/11/2016, 16:21
Προτεινόμενες τιμές εννοώ τις κατώτερες και ανώτερες του TPS και των αισθητήρων (sensors).
Του μεν πρώτου είναι 15-17 και μάλιστα δίνει οδηγίες για τη ρύθμισή του (πιο πολύ για να ελαχιστοποιήσεις το σκορτσάρισμα στις χαμηλές)
Για τους sensors πάει ως εξής (με Bold είναι οι συνήθεις τιμές):

Part I : Sensors
01 : Throttle position - must be from 15-17 (closed) to 97-100 (opened) 16
02 : Atmospheric pressure given in mmHg (normal is 760 - average weather)
03 : Differential pressure between air and intake pipe 100
05 : Air intake temperature (in Celcius) 13
06 : Cooling liquid temperature (in Celcius) 25
07 : Absolute speed (must be 000 in garage). Check with rear weel. 0
08 : Lean angle safety switch control - must be from 0.4-1.4 (upright) to 3.8-4.2 (horizontal). DISMOUNT THE switch FOR CHECKING !!! 0.6
09 : Battery voltage - must be above 12.0 12.2
20 : Side stand switch - displays ON or OFF on
21 : Neutral gear switch - displays ON or OFF on

DeusEx
01/12/2016, 11:04
Προτεινόμενες τιμές εννοώ τις κατώτερες και ανώτερες του TPS και των αισθητήρων (sensors).
Του μεν πρώτου είναι 15-17 και μάλιστα δίνει οδηγίες για τη ρύθμισή του (πιο πολύ για να ελαχιστοποιήσεις το σκορτσάρισμα στις χαμηλές)
Για τους sensors πάει ως εξής (με Bold είναι οι συνήθεις τιμές):

Part I : Sensors
01 : Throttle position - must be from 15-17 (closed) to 97-100 (opened) 16
02 : Atmospheric pressure given in mmHg (normal is 760 - average weather)
03 : Differential pressure between air and intake pipe 100
05 : Air intake temperature (in Celcius) 13
06 : Cooling liquid temperature (in Celcius) 25
07 : Absolute speed (must be 000 in garage). Check with rear weel. 0
08 : Lean angle safety switch control - must be from 0.4-1.4 (upright) to 3.8-4.2 (horizontal). DISMOUNT THE switch FOR CHECKING !!! 0.6
09 : Battery voltage - must be above 12.0 12.2
20 : Side stand switch - displays ON or OFF on
21 : Neutral gear switch - displays ON or OFF on

Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση!
Και εσύ κ εγώ έχουμε the number of the beast σε αυτό το post. Τυχαίο ?! :bawl:

karellen
01/12/2016, 12:13
Ωχ,τώρα το είδα! :lol:

Xtr660
24/12/2019, 01:18
Εγώ να κάνω μια ερώτηση καταρχάς να πω ότι είμαι από αυτούς που τους έχουν γδύσει τα μπροστινά άρα δεν έχω κοντέρ άρα δεν έχω εγκέφαλο να βλέπω καύσεις το θέμα είναι ότι είχα μείνει από μπαταρία κια επειδή είχα αρπάξει μια δυνατή κλήση την είχα παρατήσει δώρα της έβαλα καινούργια μπαταρία το μηχανάκι περνει αμέσως και ρελαντί κρατάει και στρωτά δουλεύει αλλά όταν βάζω ταχύτητα σβρινει δεν ειν; Ι κολλημένηβηβασφαλεια του νυχιου. Παίζει να μην έχει τόσα λάδια ώστε η βαλβίδα να μη δουλεύει σωστά στις ταχύτητες και να μ το σβ3ινει?

karellen
24/12/2019, 09:10
Εγώ να κάνω μια ερώτηση καταρχάς να πω ότι είμαι από αυτούς που τους έχουν γδύσει τα μπροστινά άρα δεν έχω κοντέρ άρα δεν έχω εγκέφαλο να βλέπω καύσεις το θέμα είναι ότι είχα μείνει από μπαταρία κια επειδή είχα αρπάξει μια δυνατή κλήση την είχα παρατήσει δώρα της έβαλα καινούργια μπαταρία το μηχανάκι περνει αμέσως και ρελαντί κρατάει και στρωτά δουλεύει αλλά όταν βάζω ταχύτητα σβρινει δεν ειν; Ι κολλημένηβηβασφαλεια του νυχιου. Παίζει να μην έχει τόσα λάδια ώστε η βαλβίδα να μη δουλεύει σωστά στις ταχύτητες και να μ το σβ3ινει?

Έχουν κολλήσει οι δίσκοι από την ακινησία.
Όπως δουλεύει ρελαντί με νεκρά,κράτα πατημένο το συμπλέκτη καμμιά 10ριά δευτερόλεπτα και μετά να κουμπώσεις ταχύτητα.

typhoon
24/12/2019, 09:46
Παίζει να μην έχει τόσα λάδια ώστε η βαλβίδα να μη δουλεύει σωστά στις ταχύτητες και να μ το σβ3ινει?

Δεν μπορώ να κατανοήσω τι θέλει να πει ο ποιητής, αλλά αν ρωτάς εμάς εδώ αν έχει επαρκή λάδια ο κινητήρας σου...κάτι δεν πάει καλά!

Για τους κολλημένους δίσκους που λεει ο συνφορουμίτης, κάνα δυο ακόμη γιατροσόφια.
Αν δεν λειτουργήσει όπως σου είπε:
1)επαναλαβε την διαδικασία, μόνο αυτή την φορά, δώσε μπόλικο γκάζι με πατημένο συμπλέκτη και κάρφωσε ταχύτητα.
2)βάλε κάποιον να σε σπρώξει και μετά βάλε ταχύτητα. Δουλεψέ λίγο ανεβάσματα κατεβάσματα και θα στρώσει.

Αν παρόλα αυτα εξακολουθεί να σβήνει, δεν έχεις τελικά θέμα με τους δίσκους σου...

Xtr660
14/01/2020, 10:39
Ευχαριστώ για τη λύση θα το προσπαθήσω πριν με τα λάδια εννοούσα ότι νομίζω πως εκεί έχει μια βαλβίδα στα λάδια τώρα σταμάτησε να κάνει και το θόρυβο η αντλία κια φοβάμαι κ δεν περνει και μπροστά

Xtr660
27/01/2020, 01:06
Φίλε σε ευχαριστώ πολύ οι δίσκοι ήταν τελικά; το πηρα απόφαση αν κ; Ι ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα; κ; Ι του έκανα; σέρβις το μεγάλο ευχαριστώ παντως