PDA

View Full Version : Ttr 250 γιατι μπερδευει;



xtontsidis90
28/11/2016, 17:11
Καλησπερα!εχω ενα ττρ250 το οποιο αφησα στην ακρη 2 χρονια πριν,τωρα αποφασισα να το συμμαζεψω και να το ξαναβγαλω!το πηγα στο συνεργειο για καθαρισμο καρμπυρατερ,ρυθμισμα βαλβιδες,λαστιχα φρενα κτλ...το μηχανακι ενω πριν το αφησω στην ακρη δουλευε ρολοι και τωρα μπερδευει και βγαζει πολυ μαυριλα απο πισω,πνιγετε απο βενζινη!ο μηχανικος μου ειπε οτι η χαλασε το καρμπυρατερ απο την ακινησια γιατι το αφησα με βενζινη μεσα η εχω προβλημα με τα ρευματα!πως μπορει να εχω θεμα με τα ρευματα ενω δουλευε ρολοι;καμια ιδεα κανενας τι μπορει να ειναι;

Acacius
28/11/2016, 19:28
Αν το είχες αφήσει έξω υπάρχει πιθανότητα να έχουν υποστεί διάβρωση τα ηλεκτρικά. Αν ήταν σε κλειστό χώρο θεωρώ πιο λογικό να έχεις θέμα με το καρμπ (και τη βενζίνη που άφησες μέσα) παρά με τα ηλεκτρικά τα οποία λειτουργούσαν χωρίς πρόβλημα.

Εφ' όσον ο μάστορας έλυσε και επανασυναρμολόγησε το καρμπυρατέρ για να το καθαρίσει σωστά θα έπρεπε να μπορεί να σου πει αν έχει πάθει κάτι και όχι να βγάζει χρησμό "ίσως είναι καρμπ, ίσως είναι ρεύματα".
Από την άλλη, σε καρμπυρατέρ με πρόβλημα από κατάλοιπα βενζίνης θα περίμενα το μείγμα να είναι πιο φτωχό και όχι πιο πλούσιο - αν θέλει ας το αναλύσει/διορθώσει κανείς με γνώσεις πάνω στο θέμα.

Άλλα που μου έρχονται:
Μπουζί άλλαξες;
Φίλτρο αέρα;
Κολλάρα και λοιπές ενώσεις και δίοδοι ελέγθηκαν;
Παρά το πνίξιμο ανεβάζει καθόλου στροφές ο κινητήρας;
Πριν το πας στο συνεργείο λειτουργούσε καθόλου;

toyar
28/11/2016, 19:32
πυραυλακι θελει και ελεγχο στην εδρα του και στο φλοτερ

Παναγιώτης Χ.
13/12/2016, 13:22
Είχα ένα παρόμοιο φαινόμενο ανοίγοντας και κοιτώντας τα πηνια είχα διαπιστώσει ότι είχαν ξεκολλήσει δύο καλωδιακια από τα πηνια τα κόλλησα με καλάι και μέχρι τώρα δουλεύει ρολόι