PDA

View Full Version : Ανακαίνιση σπιτιού στη Θεσσαλονίκη.



ptc
29/11/2016, 21:32
Σκοπευω να κανω μια ανακαινιση σπιτιου αλλα πραγματικα δεν ξερω απο πού να ξεκινησω. Απ΄ο,τι βλεπω στο διαδικτυο υπαρχουν γραφεια που αναλαμβανουν το ολο εργο απο την αρχη μεχρι το τελος, εχουν δλδ ολα τα συνεργεια μαζι. Νομιζω πως κατι τετοιο θα ηταν καλυτερο απο το να ψαχνω ενα-ενα τα μαστορια.

Εχει κανεις καμια σχετικη εμπειρια να με βοηθησει/κατευθυνει; Αν υπαρχει και καμια συγκεκριμενη προταση στην συμπρωτευσουσα για γραφειο ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε συνεισφορα.

MG-KTiNoS
29/11/2016, 22:01
λεφτά έχεις?

ptc
29/11/2016, 22:04
λεφτά έχεις?

Εχω ενα budget γυρω στα 10000€.

basilis_k6
29/11/2016, 22:04
πολύ παλαιότερα ήταν πιο ακριβο το ολα-σε-εναν παρα το ενας-ενας. Αθήνα 1999

7Tolis
29/11/2016, 22:37
Ο όλα σε έναν όμως σου δίνει χρονοδιάγραμμα ότι τάδε ημερομηνία σου παραδιδω. Αν όχι, σου κόβω χρήματα για κάθε ημέρα που αργώ να παραδώσω.

ptc
29/11/2016, 22:39
πολύ παλαιότερα ήταν πιο ακριβο το ολα-σε-εναν παρα το ενας-ενας. Αθήνα 1999

Απο την εμπειρια σου, μιλαμε για διαφορα που δικαιολογει την εξτρα προσπαθεια και κυνηγητο που θα χρειαστει;

Απο ολες τις ειδικοτητες που θα χρειαστουν ο μονος που εχω καταληξει ειναι ο τεχνικος για το τζακι. :cry:
Οποτε θα χρειαστει πολυ ψαξιμο για να το παω μεμονωμενα.

Απο την αλλη βεβαια ετσι μοιραζεις και το ρισκο. Δλδ δεν μπορει να σου βγουν ολοι σκαρτοι. Ενω στην περιπτωση του γραφειου, αν ειναι για τα κλαρινα τον εχεις πιει τρισδιαστατα.


Ο όλα σε έναν όμως σου δίνει χρονοδιάγραμμα ότι τάδε ημερομηνία σου παραδιδω. Αν όχι, σου κόβω χρήματα για κάθε ημέρα που αργώ να παραδώσω.

Ειναι κι αυτη μια παραμετρος που τη λαμβανω σοβαρα υποψιν. Μεχρι τωρα η μονη σοβαρη δουλεια που ειχα κανει ηταν η κουζινα και ειχα πολυ ασχημη εμπειρια με τον μαστορα. Πηγαμε πανω απο ενα μηνα πισω απο αυτα που ειχαμε συμφωνησει, γιατι του πεσαν και αλλες δουλειες μαζι.
Οντως παιζει τετοια συμφωνια;

AristidisZ
29/11/2016, 22:39
Αν δεν μπορείς να είσαι συνέχεια από πάνω, η λύση εργολάβου νομίζω είναι επιβεβλημένη

basilis_k6
29/11/2016, 22:44
Απο την εμπειρια σου, μιλαμε για διαφορα που δικαιολογει την εξτρα προσπαθεια και κυνηγητο που θα χρειαστει;



30% κάτω

ptc
29/11/2016, 22:45
Αν δεν μπορείς να είσαι συνέχεια από πάνω, η λύση εργολάβου νομίζω είναι επιβεβλημένη

Ο χρονος υπαρχει, καθως εργαζομαι εποχιακα και τον καιρο που θα γινει η ανακαινιση θα ειμαι αεργος. Απλα ειμαι παντελως ασχετος με το αντικειμενο οποτε δεν ξερω τι ακριβως θα μπορουσα να "ελεγξω".

Ιδανικα θα ηθελα μια προταση ενος γραφειου που να μπορω να εμπιστευτω οτι θα κανει καλη δουλεια και δε θα προσπαθησει να με εκμεταλλευτει.

7Tolis
29/11/2016, 22:46
Ναι είναι συμβόλαιο αυτό με τα γραφεία και υπάρχει σαν ρητρα. Κύριε εγώ το θέλω τότε έτοιμο. Μπορείτε; Καλώς. Πέραν της ημερομηνίας πέφτει Πέτρος Αμάραντος το χρυσό ψαλίδι.

wthanasis
29/11/2016, 22:46
Αν έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς, έχω να σου προτείνω καλούς και τίμιους επαγγελματίες για να κάνεις τη δουλειά σου.
Να ασχοληθείς εννοώ, οτι θα πρέπει εσύ να συντονίζεις/συζητάς/πληρώνεις κτλ το κάθε συνεργείο.
Αν δεν παίζει κάτι τέτοιο θα πρέπει να το αναθέσεις σε κάποιον μηχανικό ή τεχνικό γραφείο, με το ανάλογο κόστος βέβαια.
Ανάλογα με το χρόνο που έχεις να διαθέσεις και φυσικά το μέγεθος της ανακαίνισης, θα αποφασίσεις.
Γίνε λίγο πιο λεπτομερής αν θες και ότι βοήθεια χρειαστείς πες μου να σε βοηθήσω.

basilis_k6
29/11/2016, 22:47
φυσιολογικο δεν ειναι να ειναι πιο ακριβο το ολα σε ενα? παντα ετσι ειναι, ξερουν οτι σε διευκολυνει και το βαρανε λιγο παραπάνω. βεβαια λογω κρισης εχουν ερθει τα πανω κατω και οι τιμες ειναι τελειως χυμα.

teogtp
29/11/2016, 22:51
Τι θες να κανεις δεν μας ειπες.
Υδραυλικα;
Ηλεκτρολογικα;
Πατωματα;
Ποσα τ.μ. ειναι το σπιτι;

ptc
29/11/2016, 22:51
Αν έχεις χρόνο και διάθεση να ασχοληθείς, έχω να σου προτείνω καλούς και τίμιους επαγγελματίες για να κάνεις τη δουλειά σου.
Να ασχοληθείς εννοώ, οτι θα πρέπει εσύ να συντονίζεις/συζητάς/πληρώνεις κτλ το κάθε συνεργείο.
Αν δεν παίζει κάτι τέτοιο θα πρέπει να το αναθέσεις σε κάποιον μηχανικό ή τεχνικό γραφείο, με το ανάλογο κόστος βέβαια.
Ανάλογα με το χρόνο που έχεις να διαθέσεις και φυσικά το μέγεθος της ανακαίνισης, θα αποφασίσεις.
Γίνε λίγο πιο λεπτομερής αν θες και ότι βοήθεια χρειαστείς πες μου να σε βοηθήσω.

Για να δωσω μια εικονα.
Μιλαμε για αλλαγη εσωτερικων κουφωματων, εγκατασταση κεντρικης θερμανσης (υπαρχει αεριο στην οικοδομη αλλα το σπιτι δεν ειχε ποτε καλοριφερ), πληρη ανακαινιση μπανιου, δαπεδα(luminate), τζακι ενργειακο και βαψιμο εσωτερικο. Ηλεκτρολογικα και υδραυλικα δεν εχουν θεμα. Το σπιτι ειναι γυρω στα 70τμ.

Οπως ειπα και πιο πανω χρονος και διαθεση υπαρχει, αρκει να ειναι ανθρωποι εμποστοσυνης γιατι δεν εχω τις γνωσεις να ελεγχω την ποιοτητα της δουλειας.

teogtp
29/11/2016, 23:01
Οριακα εισαι στα λεφτα....

ptc
29/11/2016, 23:04
Οριακα εισαι στα λεφτα....

Το ξερω. Και κανα 2+ μπορω να διαθεσω.

Απλα δε θα αλλαξω αναρτησεις στο ΜΤ. :cry:

wthanasis
29/11/2016, 23:10
Μιλαμε για αλλαγη εσωτερικων κουφωματων, --- δεν γνωρίζω
εγκατασταση κεντρικης θερμανσης --- φαντάζομαι εννοείς ατομικής θέρμανσης ε ? , γνωρίζω καλό θερμουδραυλικό
πληρη ανακαινιση μπανιου, --- μπορώ να σου προτείνω και καλό υδραυλικό και καλό πλακατζή
δαπεδα(luminate), --- δεν γνωρίζω
τζακι ενργειακο --- δεν γνωρίζω
βαψιμο εσωτερικο. --- μπορώ να σου προτείνω πολύ καλό μπογιατζή
Ηλεκτρολογικα και υδραυλικα δεν εχουν θεμα. --- Επειδή όπως είπες δεν έχεις τις γνώσεις, καλό θα ήταν να ελεγχθούν από κάποιον αξιόπιστο τεχνικό ( γνωρίζω ) γιατί αυτά είναι που θα σου βγάλουν και τα πιο εκνευριστικά ''μερεμέτια'' μελλοντικά, εφόσον δεν είναι πράγματι εντάξει.
Το σπιτι ειναι γυρω στα 70τμ. --- είναι πολύ μικρό για να σε ανυσυχεί ο όγκος δουλειάς. Γίνεται και χωρίς μηχανικό.

wthanasis
29/11/2016, 23:14
ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ : ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΧΝΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΟΥΤΕ ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕΣΙΤΗΣ ΕΙΜΑΙ, ΟΥΤΕ ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ !

(για να μην ακούσω καμια μ......α βραδιάτικα :) )

ptc
29/11/2016, 23:16
Μιλαμε για αλλαγη εσωτερικων κουφωματων, --- δεν γνωρίζω
εγκατασταση κεντρικης θερμανσης --- φαντάζομαι εννοείς ατομικής θέρμανσης ε ? , γνωρίζω καλό θερμουδραυλικό
πληρη ανακαινιση μπανιου, --- μπορώ να σου προτείνω και καλό υδραυλικό και καλό πλακατζή
δαπεδα(luminate), --- δεν γνωρίζω
τζακι ενργειακο --- δεν γνωρίζω
βαψιμο εσωτερικο. --- μπορώ να σου προτείνω πολύ καλό μπογιατζή
Ηλεκτρολογικα και υδραυλικα δεν εχουν θεμα. --- Επειδή όπως είπες δεν έχεις τις γνώσεις, καλό θα ήταν να ελεγχθούν από κάποιον αξιόπιστο τεχνικό ( γνωρίζω ) γιατί αυτά είναι που θα σου βγάλουν και τα πιο εκνευριστικά ''μερεμέτια'' μελλοντικά, εφόσον δεν είναι πράγματι εντάξει.
Το σπιτι ειναι γυρω στα 70τμ. --- είναι πολύ μικρό για να σε ανυσυχεί ο όγκος δουλειάς. Γίνεται και χωρίς μηχανικό.

Τζακας ειναι ο μονος που εχω ηδη. Αρα ειμαστε σε καλο δρομο.

Σχετικα με ηλεκτρολογικα και υδραυλικα μαλλον εχεις δικιο, ειναι κατι που θα πρεπει να το δω κι αυτο.

Θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω τις προτασεις σου. Μιας και εισαι και καρντασης αν θες πινουμε και καφε να τα πουμε. :beer:

ΝΤΙΚ
30/11/2016, 00:11
στειλε μου πμ τι ακριβως θελεις αν δεν σου ειναι κοπος.
ειμαι της δουλειας

ptc
30/11/2016, 00:19
στειλε μου πμ τι ακριβως θελεις αν δεν σου ειναι κοπος.
ειμαι της δουλειας

:a013:

amyroukai
30/11/2016, 00:46
Θα ρωτήσω και έναν φίλο που είναι στην πόλη σας και δουλεύει σε εταιρία που συνεργάζομαι και εγώ εποχιακά. Για τα κουφώματα και την θέρμανση παίζει επίσης να βολευτείς με τα εξοικονομώ, τα οποία μας έχουν ζαλίσει τα αυτιά ότι "θα ξεκινήσουν άμεσα" από το καλοκαίρι, αλλά τέλος πάντων. Θα σου πω αύριο.

ptc
30/11/2016, 00:49
Θα ρωτήσω και έναν φίλο που είναι στην πόλη σας και δουλεύει σε εταιρία που συνεργάζομαι και εγώ εποχιακά. Για τα κουφώματα και την θέρμανση παίζει επίσης να βολευτείς με τα εξοικονομώ, τα οποία μας έχουν ζαλίσει τα αυτιά ότι "θα ξεκινήσουν άμεσα" από το καλοκαίρι, αλλά τέλος πάντων. Θα σου πω αύριο.

Ναι το εχω υποψιν το προγραμμα, ειχαμε κανει πριν 3-4 χρονια το σπιτι της γιαγιας μου.

Οπως και να'χει, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι κυριως να βρω καποιον ανθρωπο να μπορω να τον εμπιστευτω να με οδηγησει καταλληλα.

:beer:

Cpt_Slow
30/11/2016, 07:29
Παντως φιλε μου καλυτερα να τα κανεις μονος σου ενα ενα παρα να τα δωσεις σε καποιον ολα.Προυποθετει να εχεις χρονο βεβαια, σιγουρα θα σου βγει πιο οικονομικα. Αυτα περι deadline να ξερεις οτι μπορει να ισχυουν οντως αλλα θα φας μια υπερτιμολογηση που αμα το πας πιο χαλαρα θα αποφυγεις. Στο λεω γιατι μηχανικος ειμαι και οταν δινω "προσφορες" με deadline παντα τσιμπαω την τιμη ενα 15-20%. Και Θεσσαλονικη που μενω ισχυει απο ολους αυτο..

nickald
30/11/2016, 07:46
Απο την αλλη βεβαια ετσι μοιραζεις και το ρισκο. Δλδ δεν μπορει να σου βγουν ολοι σκαρτοι. Ενω στην περιπτωση του γραφειου, αν ειναι για τα κλαρινα τον εχεις πιει τρισδιαστατα.



Μπορουν όμως στην μαλακια που θα γινει να τα ριχνουν ο ενας στον άλλο....

Το χειροτερο πραγμα που εχω δει είναι να δουλευουν διαφορετικα συνεργεια μεσα σε ένα σπιτι.... Βαγδατη κατασταση...

Όταν είναι ενας ο εργολάβος υπαρχει και ενας υπεύθυνος για να βαζεις γκαζια όταν βλέπεις μαλακιες.

Είναι ακριβότερος γιατι π.χ. πορτες ψωνιζει από αλλου και βαζει κερδος πανω στην τιμη που ψωνιζει. Θα μου πεις τωρα, ιδια τιμη θα παρω εγω από τον πορτά αν παω μονος μου? Όχι αλλα βαλε το ένα βαλε το άλλο ο ενας εργολάβος θα βγει ακριβότερος.

Επισης επειδή μπαινεις σε μια διαδικασια που και κοστιζει και είναι για πολλα χρονια, να εχεις στο νου σου ότι ισχυει απολυτα το κοινοτυπο "ο φτηνος μαστορας δεν είναι παντα φτηνος". Ειδικα σε εργασιες στο σπιτι δεν πρεπει να ψάχνεις τον απολυτα φτηνοτερο.

εντιτ

κοιτα να υπαρξει καλη συνεργασια του συνεργείου που θα σου βαλει τις πορτες με τους πατωματαδες.
και σιγουρα ριξε έναν ελεγχο σε ηλεκτρικα και υδραυλικα γιατι τωρα είναι η ωρα να τα δεις.... μετα θα σου κοστισει τα διπλα.

AristidisZ
30/11/2016, 08:01
Θα ρωτήσω και έναν φίλο που είναι στην πόλη σας και δουλεύει σε εταιρία που συνεργάζομαι και εγώ εποχιακά. Για τα κουφώματα και την θέρμανση παίζει επίσης να βολευτείς με τα εξοικονομώ, τα οποία μας έχουν ζαλίσει τα αυτιά ότι "θα ξεκινήσουν άμεσα" από το καλοκαίρι, αλλά τέλος πάντων. Θα σου πω αύριο.

Εσωτερικά κουφώματα είπε βρε, με 10000 όλα αυτά που θέλει + εξωτερικά δε βγαίνει με τίποτα...

Βασικά ήδη τα βλέπω δύσκολα αυτά που συζητάμε με ένα δεκάρικο

Sapadak
30/11/2016, 08:22
Εχεις πμ

ptc
30/11/2016, 08:29
Όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι πως έχω ακριβώς 10 στην άκρη. Απλά ξεκινάω με ένα budget χονδρικά στο μυαλό μου και βλέπουμε πώς πάει.

Δλδ αν δω πως για να γίνουν οι δουλειές χρειάζονται 12 ή 13 δε θα κόψω από τις δουλειές.

ptc
30/11/2016, 08:32
Εχεις πμ

:beer:

sahara
30/11/2016, 08:45
Αν θελεις γνωμη η οποια βοηθεια για υδραυλικα ,ειμαι στη διαθεση σου.
Καλη αρχη!

Panos76
30/11/2016, 09:00
374880

ptc
30/11/2016, 09:03
Αν θελεις γνωμη η οποια βοηθεια για υδραυλικα ,ειμαι στη διαθεση σου.
Καλη αρχη!

:beer:


374880

:bawl:

Να 'σαι καλά ρε Πάνο, μ'έκανες και γέλασα πρωινιάτικα!

DAYMAN
30/11/2016, 09:06
Σκοπευω να κανω μια ανακαινιση σπιτιου αλλα πραγματικα δεν ξερω απο πού να ξεκινησω. Απ΄ο,τι βλεπω στο διαδικτυο υπαρχουν γραφεια που αναλαμβανουν το ολο εργο απο την αρχη μεχρι το τελος, εχουν δλδ ολα τα συνεργεια μαζι. Νομιζω πως κατι τετοιο θα ηταν καλυτερο απο το να ψαχνω ενα-ενα τα μαστορια.

Εχει κανεις καμια σχετικη εμπειρια να με βοηθησει/κατευθυνει; Αν υπαρχει και καμια συγκεκριμενη προταση στην συμπρωτευσουσα για γραφειο ακομα καλυτερα.

Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε συνεισφορα.

εχω παρα πολλα να σου πω γιατι πολυ προσφατα εκανα το ιδιο αλλα θα περιοριστω στο .............ΠΡΟΣΕΧΕ τους επαγγελματιες, την "καλη δουλεια" το "after sales service" την "καλη" ποιοτητα ,την αψογη συνεργασια,το "αριστα" καταρτισμενο προσωπικο μας και το χαμογελο του λαμογιου.
υγ αν θελεις να σου πω ποιους ΜΗΝ και ποιους ΝΑΙ ευχαριστως.

ptc
30/11/2016, 09:13
εχω παρα πολλα να σου πω γιατι πολυ προσφατα εκανα το ιδιο αλλα θα περιοριστω στο .............ΠΡΟΣΕΧΕ τους επαγγελματιες, την "καλη δουλεια" το "after sales service" την "καλη" ποιοτητα ,την αψογη συνεργασια,το "αριστα" καταρτισμενο προσωπικο μας και το χαμογελο του λαμογιου.
υγ αν θελεις να σου πω ποιους ΜΗΝ και ποιους ΝΑΙ ευχαριστως.

Πήγες μέσω εργολάβου ή με μάστορες ξεχωριστά;
Προφανώς και είμαι όλος αυτιά, ειδικά αφού είσαι και από τα μέρη μου.

:beer:

7Tolis
30/11/2016, 09:17
http://m.imdb.com/title/tt0091541/?ref_=m_nm_knf_act_i68
Κάπως έτσι τη βλέπω τη δουλειά.

AristidisZ
30/11/2016, 09:17
Αν μπορούσες να κάνεις και συμφωνία να προμηθευόσουν εσύ τα υλικά θα ήταν καλύτερο νομίζω :)

teogtp
30/11/2016, 09:22
374880

374882

:D

ptc
30/11/2016, 09:23
http://m.imdb.com/title/tt0091541/?ref_=m_nm_knf_act_i68
Κάπως έτσι τη βλέπω τη δουλειά.

Ενταξει μωρε, ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευαταιος που μπλεκει με αυτα δεν ειμαι.

Αλλωστε εγω εχω ηδη πλεονεκτημα λογω βοηθειας απο το moto.gr! ;) :smokin:




:D

:bawl:

DAYMAN
30/11/2016, 09:30
Πήγες μέσω εργολάβου ή με μάστορες ξεχωριστά;
Προφανώς και είμαι όλος αυτιά, ειδικά αφού είσαι και από τα μέρη μου.

:beer:

και τα δυο. Μεσω ξαδερφου της συμβιας "δικος" μας ανθρωπος και για καποιους μονος μου.
αν μπορεσεις να δουλεψεις με μαστορες ξεχωριστα ειναι καλυτερα κατα την γνωμη μου αρκει να καταφερεις να συντονισεις συνεργεια να δουλευουν μαζι η και διαδοχικα μολις τελειωνει ο ενας να μπαινει ο αλλος -σημαντικο αυτο- και να μην σε καθυστερουν.Μην κανεις πισω σε τπτ ειτε για χρηματα -σχεδον ολοι θα στα ζητησουν μαυρα- οποτε παιρνει παζαρι αλλα ουτε και στην ποιοτητα του υλικου και της δουλειας τους.
Σβερκωσα εναν και πεσαν οι σχετικες ψιλες γιατι ηταν καλος "επαγγελματιας" οποτε προσεχε το αυτο και εχε τους απο κοντα.Επιβαλλεται η καθημερινη και πολυωρη παρουσια σου.Αν αυτο φαινεται ενοχλητικο για αυτους στα φρυδια σου.Εσυ θα λουστεις για παντα τη κακοτεχνια και την λαλακια του.
Εννοειται οτι δεν εξοφλεις ΚΑΝΕΝΑΝ πριν κανεις δοκιμη για μερες ισως και μηνες για την δουλεια του πχ υγρασιες η υδραυλικα που θα φανουν οχι αμεσως.
Χωρις να σε απογοητευσω γερο στομαχι και μεγαλο στομα να καταπινεις τα παντα και ...........374883.
τα υπολοιπα με pm

byron
30/11/2016, 09:48
Τα έχω κάνει και τα δύο, υπάρχουν + και -. Τα συνεργεία που θα βρεις μόνος, δεν σημαίνει πως μπορείς να ελέγξεις τι κάνουν. Το φτηνό σε τέτοιες δουλειές, μπορεί να γίνει πολύ ακριβό ΠΟΛΥ εύκολα. Με τον εργολάβο, συνεννοείσαι πιο εύκολα και τους τρέχει αυτός. Μπορείς να βρεις τα υλικά εσύ εννοείται και να στα βάλει, δεν χρειάζεται να πας στους "δικούς" του.
Μιας και τα έχω δει και τα δύο όπως σου είπα, θα επέλεγα εγολάβο.

Κανόνας απαράβατος. Για κανέναν λόγο, δεν επιλέγεις "φίλους" και συγγενείς στις επισκευές.

AristidisZ
30/11/2016, 09:54
Κανόνας απαράβατος. Για κανέναν λόγο, δεν επιλέγεις "φίλους" και συγγενείς στις επισκευές.

Σε δουλειές γενικότερα θα έλεγα... :p

teogtp
30/11/2016, 09:55
Τα έχω κάνει και τα δύο, υπάρχουν + και -. Τα συνεργεία που θα βρεις μόνος, δεν σημαίνει πως μπορείς να ελέγξεις τι κάνουν. Το φτηνό σε τέτοιες δουλειές, μπορεί να γίνει πολύ ακριβό ΠΟΛΥ εύκολα. Με τον εργολάβο, συνεννοείσαι πιο εύκολα και τους τρέχει αυτός. Μπορείς να βρεις τα υλικά εσύ εννοείται και να στα βάλει, δεν χρειάζεται να πας στους "δικούς" του.
Μιας και τα έχω δει και τα δύο όπως σου είπα, θα επέλεγα εγολάβο.

Κανόνας απαράβατος. Για κανέναν λόγο, δεν επιλέγεις "φίλους" και συγγενείς στις επισκευές.

Αυτό!

Coyote.V
30/11/2016, 09:57
Θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια σειρά. Από μπάνιο-κουζίνα που μπορεί να έχεις τα μεγαλύτερα μερεμέτια και από εκεί και πέρα με σειρά θα προχωρήσεις σε εγκατάσταση καλοριφέρ, τοίχους, κουφώματα, πατώματα και τέλος ο ελαιοχρωματιστής. Τα σώματα καλό θα ήταν να κρεμαστούν στο τέλος για να γίνουν πιο εύκολα οι δουλειές στον τοίχο και τα πατώματα, αλλά γίνονται και με αυτά αν υπάρχει ανάγκη.

THEOD
30/11/2016, 10:41
Εννοειται οτι δεν εξοφλεις ΚΑΝΕΝΑΝ πριν κανεις δοκιμη για μερες ισως και μηνες για την δουλεια του πχ υγρασιες η υδραυλικα που θα φανουν οχι αμεσως.


Δηλαδή όταν θα τελειώσει ο μάστορας τι θα του πεί ? - Πέρνα σε 3 μήνες να βεβαιωθώ ότι έκανες καλή δουλειά ??? :bawl:

AristidisZ
30/11/2016, 10:48
Δηλαδή όταν θα τελειώσει ο μάστορας τι θα του πεί ? - Πέρνα σε 3 μήνες να βεβαιωθώ ότι έκανες καλή δουλειά ??? :bawl:

Παρακράτηση καλής λειτουργίας το λένε, και είναι ίση με το 10% του συνολικού τιμήματος που θα λάβει ο εργολάβος, μετά το πέρας ενός εξαμήνου από την οριστική παράδοση του έργου.

Πάντως δεν ξέρω αν συνηθίζεται σε τέτοιας κλίμακας εργασίες (χλωμό το κόβω)

amyroukai
30/11/2016, 10:53
το να κρατήσεις ένα 10% ας πούμε σαν εγγύηση για κάποιο προσυμφωνημένο διάστημα (όχι... απροσδιορίστων μηνών πάντως) είναι θεμιτό.

Για το θέμα δουλειάς με φίλους και συγγενείς έχω και καλές εμπειρίες και κακές και αστείες (λόγω extreme κακών φάσεων δηλαδή). Αλλά δεν είναι σε διαφορετικό ποσοστό με τον τυχαίο μάστορα. Ακόμα και άνθρωπος που ξέρεις αποδεδειγμένα και σε βάθος ετών ότι κάνει εξαιρετική δουλειά μπορεί να έχει κακές μέρες και να σε κρεμάσει σε ανύποπτο χρόνο. Γενικά πάντως, με λίγη προσοχή τίποτα δεν πάει τόσο στραβά που να μην διορθώνεται εύκολα, αν χρειαστεί.

teogtp
30/11/2016, 11:00
Απλά, με τον φίλο -συγγενή θα μαλώσεις και θα χαλάσεις τις σχέσεις σου.
Με τον ξένο του τραβάς γαμωσταυρα και δεν σε νοιάζει.

amyroukai
30/11/2016, 11:07
δηλαδή ας πούμε τώρα, δεν μπορεί άνθρωπος να πει "α, ξέρεις, εκεί υπάρχει μιά σκιά στο βάψιμο, πέρνα ένα χέρι ακόμα", η μόνη επικοινωνία είναι "την μπανανία σου και τον κάστρο σου γ@μημένε εργάτη του κερατά, πως έκανες τον τοίχο έτσι ρε π@@στη" :bawl:

Mariner
30/11/2016, 11:33
Εγώ σε ανακαίνιση πριν μερικά χρόνια τελικά προτίμησα εργολάβο. Είχα να μιλήσω και να συννενοηθώ μόνο με 1 άτομο το οποίο ήταν βασικό για να τηρηθούν οι χρόνοι και επιπλεόν ψώνισα και απο τους προμηθευτές του με τις εκτπώσεις που κάνουν σε αυτόν με αποτέλεσμα να μου βγούν κάποια πράγματα εώς και 50% κάτω απο τιμες που έδιναν σε μενα.

byron
30/11/2016, 11:40
Ακόμα και άνθρωπος που ξέρεις αποδεδειγμένα και σε βάθος ετών ότι κάνει εξαιρετική δουλειά μπορεί να έχει κακές μέρες και να σε κρεμάσει σε ανύποπτο χρόνο.

Τι χαριτωμένα που λες την καραμαλακία και την τσαπατσουλιά...λες και έχει περίοδο ένα πράμα.

ptc
30/11/2016, 11:40
Εγώ σε ανακαίνιση πριν μερικά χρόνια τελικά προτίμησα εργολάβο. Είχα να μιλήσω και να συννενοηθώ μόνο με 1 άτομο το οποίο ήταν βασικό για να τηρηθούν οι χρόνοι και επιπλεόν ψώνισα και απο τους προμηθευτές του με τις εκτπώσεις που κάνουν σε αυτόν με αποτέλεσμα να μου βγούν κάποια πράγματα εώς και 50% κάτω απο τιμες που έδιναν σε μενα.

Βλεπω πως αυτη ειναι μαλλον η λογικη οδος. Το να πας μεμονωμενα μπορει να σου βγει πιο φτηνο αλλα μπορει και να πας για μαλλι αλλα να βγεις κουρεμενος.

Εχω ηδη καποια τηλεφωνα που μου εδωσαν συμφορουμιτες, οποτε θα ξεκινησω σιγα σιγα να κανω καποιες επαφες για να παρω προσφορες/προτασεις.

Σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση και τη βοηθεια! Αληθεια νοιωθω πως ειμαι μερος μιας οικογενειας εδω και μου το δειξατε για αλλη μια φορα, ακομα και για κατι ασχετο με τις μοτοσυκλετες!

:beer: :beer: :beer:

7Tolis
30/11/2016, 11:58
Για θερμοσίφωνα έχεις κάτι να ρωτήσεις τώρα που το έχουμε ζεστό;

byron
30/11/2016, 12:11
Για θερμοσίφωνα έχεις κάτι να ρωτήσεις τώρα που το έχουμε ζεστό;

Έχεις εξάτμιση από Bandit για πούλημα;

DAYMAN
30/11/2016, 13:55
Δηλαδή όταν θα τελειώσει ο μάστορας τι θα του πεί ? - Πέρνα σε 3 μήνες να βεβαιωθώ ότι έκανες καλή δουλειά ??? :bawl:

ναι αυτο εκανα Θεοδωρε η Θεοδοση. Εξοφληση μετα απο 2 μηνες αφου αποδειχθηκε οτι δεν εκανε λαλακια.:)

καλη συνεχεια στον ptc.Αν χρειαστεις κατι απο εμενα ευχαριστως.:beer:

Apache
30/11/2016, 14:06
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι (για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι :tooth:), εάν αλλάξει τα εσωτερικά κουφώματα μετά δεν θέλει σοφατζή;

amyroukai
30/11/2016, 14:23
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι (για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι :tooth:), εάν αλλάξει τα εσωτερικά κουφώματα μετά δεν θέλει σοφατζή;

όχι, δεν θέλει. Εκτός και αν τα βγάλει γορίλας δηλαδή και σου ρίξει και τον τοίχο μαζί. Τα μερεμέτια που θα γίνουν γύρω από την παλιά κάσα, στα μαζεύει ο μπογιατζής σου εύκολα.

Panos76
30/11/2016, 14:24
Αν ξηλωθούν προσεκτικά οι κάσες και δε γίνει ζημιά δε θέλει μερεμέτι. (το έχω κάνει σε μία πόρτα, για αυτό το λέω).

Grafton 505
30/11/2016, 19:35
... δαπεδα(luminate)...

Δηλαδή κάτι τέτοιο θες να κάνεις με το δάπεδο;

374906

:bawl:

laminate ρε μάστορα :lol: !!!

DAYMAN
30/11/2016, 19:57
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι (για να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι :tooth:), εάν αλλάξει τα εσωτερικά κουφώματα μετά δεν θέλει σοφατζή;

αν τα κουφωματα ειναι της δεκαετιας 70-80 ειναι καρφωμενα στον τοιχο και ειδικα στο κατω μερος που εφαπτεται στο πατωμα μπορει να ειναι χωμενα μεσα και καλο ειναι να τα βγαλει καποιος που ξερει,ενω νεοτερης τοποθετησης ειναι ευκολο να βγουν και απο καποιον που δεν ξερει.
Τι τοιχο εχεις;10,12,14,15 cm;
Στο 90% των περιπτωσεων δεν θελει σοβαδες κτλ εκτος και αν ριξεις την πορτα με Μ113.Αυτος που θα τοποθετησει λογικα ξερει να σου φτιαξει το φινιρισμα αν οχι η βαριεται η θελει παραπανω χρημα η ειναι ασχετος.:beer:

ptc
30/11/2016, 20:12
Δηλαδή κάτι τέτοιο θες να κάνεις με το δάπεδο;

:bawl:

laminate ρε μάστορα :lol: !!!

Βασικα καπως ετσι το σκεφτομουν.

374907

Ασε, δε με προλαβες ρε φιλε και το ξεφουρνησα ηδη σε εναν μηχανικο που μιλησα σημερα... :blush:

Μιση ντροπη δικη μου... κι η αλλη μιση παλι δικη μου. :D

Grafton 505
30/11/2016, 20:24
Ασε, δε με προλαβες ρε φιλε και το ξεφουρνησα ηδη σε εναν μηχανικο που μιλησα σημερα... :blush:

Μιση ντροπη δικη μου... κι η αλλη μιση παλι δικη μου. :D

:lol:

Είναι που το ανοίγω αργά το ριμάδι !!!!

Ξάδερφος είπε τρεις φορές στον μάστορα να φτιάξει καλή τσιμεντοΓωνία και δεν τον διόρθωσα ποτέ !!!! :lol:

Μιας και δεν έχω να συνεισφέρω κάτι άλλο στο θρεντ να πω ότι δύσκολη εποχή ξεκινάς ανακαίνιση.

Καλό κουράγιο. :beer:

MG-KTiNoS
01/12/2016, 00:17
Εχω ενα budget γυρω στα 10000€.

οκ ξεκίνα από τα υδραυλικά γιατί από εκεί έρχονται οι μεγάλες καταστροφές

devil's animal
01/12/2016, 06:56
καλα κουραγια Πετρο...
:hunter: