PDA

View Full Version : ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ μια βοήθεια



niKorobel
03/12/2016, 00:18
ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

άλλαξα κοντέρ με εσωτερικά led ενδείξεις για φλας , μεγάλη σκάλα και νεκρά.

1) ίσως δεν έχω κάνει σωστές συνδεσμολογίες αλλά έχω θέμα με τις led ενδείξεις μιας και τα φώτα μου είναι πυρακτώσεως (? )

να εξηγηθώ αυτά που ΔΕΝ μου δουλεύουν ή δεν έχω βρεί εγώ πως δουλεύουν είναι τα led φλας και οι led ενδείξεις του κοντέρ.

- δουλεύουν κανονικά μικρή μεσσάια μεγάλη σκάλα μπροστά , στοπ και πορείας πίσω led και φωτισμός κοντερ led λειτουργεί.

έχω αλλάξει φλασέρ με άλλο για led αν και αυτό που πήρα είχε 2 επαφές αλλά αυτό που φόραγε από μαμα είχε 3 !

ΟΚ να δεχτώ πως φλας κάτι χαζό έχω κάνει και σε συνδυασμό με φλασερ δεν ανάβουν

ΑΛΛΑ οι ενδείξεις στο κοντερ που είναι led έχω θέμα που είναι πυρακτώσεως τα άλλα ή και εκεί εγώ έχω κάνει τη πατάτα ?????? θα έπρεπε να ανάβουν παρόλο που είναι led??

αν κάποιος γνωρίζει θα βοηθούσε ... συγκεκριμένα όμως παιδιά μή ξεφύγουμε του στύλ ηλεκτρικά δεν αγγίζουμε και άλλα γενικά.

ευχαριστώ φιλικά πάντα Νίκος

toyar
03/12/2016, 05:43
αν τα φλας σου ειναι led και εχεις σωστο φλασερ τοτε ειναι θεμα συνδεσμολογιας
οι ενδειξεις νεκρας και μεγαλης σκαλας δεν παιζει ρολο αν ειναι led η απλες αν συνδεθουν σωστα πρεπει να δουλεψουν
τσεκαρε οτι εχεις καλη γειωση

Kape
03/12/2016, 09:52
Μήπως τα έχεις βάλει ανάποδα, γιατί τα LED έχουν πολικότητα..

niKorobel
05/12/2016, 00:34
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όλων.
ήταν θέμα συνδεσμολογίας σε συνδυασμό με λάθος φλασέρ.
η συνδεσμολογία λύθηκε και θα αγοράσω ένα νέο φλασέρ να κάνω τη δουλειά μου. ευχαριστώ και πάλι

mallllias
05/12/2016, 22:20
φιλε δες πανω στο flaser εχει 2 γραμματα σε καθε ακιδα, το B και το L.. δωσε βαση στη συνδεση εκει μη κανεις λαθος..

niKorobel
11/12/2016, 15:24
φιλε δες πανω στο flaser εχει 2 γραμματα σε καθε ακιδα, το B και το L.. δωσε βαση στη συνδεση εκει μη κανεις λαθος..

ευχαριστώ, θα το συνδέσω κατάλληλα , δεν γνώριζα