PDA

View Full Version : Πάμε ξανά...



LOUKILOUK
03/12/2016, 10:12
Τις ευχές μου πρώτα από όλα και τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όλους.
Όπως έχω ήδη αναφέρει το FZS600 (fazer) μοντ. 1999 που είχα τα τελευταία 3+ χρόνια εκλάπει πριν σχεδόν ένα μήνα και τώρα περιμένω τα χρήματα της ασφάλειας για να βγω για "ψώνια"...
Βρίσκομαι Εδιμβούργο, το μηχανάκι θα μπαίνει σε γκαράζ, χρήση κυρίως για βόλτες τα ΣΚ και 1-2 φορές την εβδομάδα ίσως για μετακίνηση στην δουλειά. Το μπάτζετ θα φτάσει μάξιμουμ τα 2κ λίρες και θα προτιμούσα κάτι φτηνότερο μιας και πρέπει να υπολογιστούν χρήματα για ασφάλεια, κλειδαριά, θερμενόμενα γκριπ (αν δε έχει ήδη...)κτλ...
Η χώρα, αλλά και τα γούστα με προσανατολίζουν πάλι σε μηχανή δρόμου γύρο στα 600-800κ.εκ.
Ο κατάλογος με τις υποψήφιες είναι προς το παρόν μακρύς με φαβορί και αουτσάιντερ... Έχει γίνει ήδη ένα καλό ψαξιμο και υπάρχει μια σχετική γνώση της αγοράς. Αν είχα λίγο παραπάνω χρήματα θα πήγαινα καρφί για GSXR750 k5 καλοσυντηρημένο και με εξτραδάκια και τέλος, αλλά προς το παρόν είναι εκτός μπάτζετ...
Έχουμε λοιπόν και λέμε...
Τα επικρατέστερα...
VFR800 Fi (1999-2000)
VFR800 Vtec (2002-2004)
CBR900 Fireblade 918/928 (1998-2001)
CBR600rr (2004)
GSXR600/750 k1/k2
R6 (1999-2002)
Τα αουτσάιντερ...
ZX600/636r ninja(2000)
ZR750 (1999)
VTR1000 fireblade
CB400/600/900
Aprilia falco 1000 (2002-2004)
Aprilia rcv1000 (2000)
και ξανά FZS600 (2000) που το ξέρω και το εκτιμώ αλλά θα το έπαιρνα κυρίως λόγο τιμής μια και το βρίσκεις γύρω στο χιλιάρικο σε αξιοπρεπή κατάσταση...
Τα μοντέλα μπήκαν και κατά σειρά προτίμησης λίγο πολύ αλλά όπως είναι κατανοητό μιλάμε για μεταχείρο άρα η τιμή και η κατάσταση και πιθανά έξτρα του καθενός θα εκτιμηθεί ξεχωριστά...
Οι χρονολογίες είναι ενδεικτικές, 1-2 χρόνια πάνω κάτω σε κάποια μοντέλα παίζουν σε αυτές τις τιμές.
Τα χιλιάρια μειονεκτούν μιας και ίσως είναι ακριβότερα τελικά λόγω ασφαλειών, φόρων και συντήρησης αλλά είναι και κ@υλα...
Το 400άρι κουκλίτσα αλλά "μικρό"... ίσως ιδανικό για δεύτερο αλλά αν υπάρξει ευκαιρία θα μπορούσα να ξεκινήσω από το δεύτερο...
Τα ss πόθος αλλά με το μπάτζετ μου δεν ξέρω αν αξίζει να το τολμήσω...με ένα 500άρικο παραπάνω θα ήταν αλλιώς...
Η βεφα μοιάζει ιδανική και είναι και μέσα στο μπάτζετ χαλαρά...
Αν μπορείτε να μου πείτε για κλασσικά προβλήματα/θεματάκια και ψιλοδιαφορές στα συγγενικά μοντέλα, πράγματα που θα πρέπει να προσέξω σε κάθε ένα από αυτά θα ήταν πολύ βοηθητικό.
Γενικά ακούω γνώμες και απόψεις...είμαι όλος αυτιά...
Θανκς...:wave2:

o teos
03/12/2016, 10:31
Βέφα 2004 με κλειστά μάτια για αυτό που τη θες..είναι Honda δε έχειπροβλήματα :p όλα τα άλλα ss που έχεις βάλει είναι 15ετιας πιθανών μετά από 1-2 χέρια άνετα και ποιος ξέρει σε τι κατάσταση....για μένα σαν επιλογή θα ταν κλειστά μάτια δαγκωτό εκεί...:wave2:

devil's animal
03/12/2016, 11:23
καποιο πουλακι γνωστης μου ειχε πει, νομιζω, οτι το καλυτερο vfr ειναι το αυτο το 800αρι του 98-01...
μου ειχε αναφερει τους λογους...αλλα δεεεν...:blush:

αν το βρισκεις σε καλη κατασταση, σαφως και ειναι προτιμοτερο απο ss ιδιας ή και λιγο νεωτερης γενιας για τους γνωστους λογους...
τα μηχανακια αυτα ειναι ασπαστα κυριολεκτικα...χωρις να στροφαρουν στον Θεο (οπως τα ss) με μπολικη ροπη που σου προσφερει ενεργητικη ασφαλεια και φοβερες ταξιδιωτικες ικανοτητες...

o teos
03/12/2016, 11:54
Ναι αλλά του 2001 όπως και να το κάνεις είναι λίγο ασουλουποτο του 2004 όμως....18 τότε το χε ένας γνωστός και είχα σκαλώσει άσχημα..αν αλλάζα το rr θα το σκεφτόμουν σοβαρα:D

MG-KTiNoS
03/12/2016, 12:08
με 2 άτομα πας βόλτα ή με ένα?

LOUKILOUK
03/12/2016, 12:51
με 2 άτομα πας βόλτα ή με ένα?

Προς το παρόν σόλο καριέρα λόγω της κόρης...κάποιος πρέπει να μένει μαζί της...αλλά η μαμά δεν κολώνει σκαρφαλλωνει και σε φλίδα από SS... Για ταξίδια φυσικά δεν θα το τολμούσα αλλά
Η λογική λέει βεφα και μαλιστα την παλιά προ βιτεκ...μου αρέσει και εμφανισιακά...
CBR900? συγκρίσεις?

TROOPER
03/12/2016, 13:28
CB 900 και ξενοιασες.

sapila racing
03/12/2016, 13:54
Προς το παρόν σόλο καριέρα λόγω της κόρης...κάποιος πρέπει να μένει μαζί της...αλλά η μαμά δεν κολώνει σκαρφαλλωνει και σε φλίδα από SS... Για ταξίδια φυσικά δεν θα το τολμούσα αλλά
Η λογική λέει βεφα και μαλιστα την παλιά προ βιτεκ...μου αρέσει και εμφανισιακά...
CBR900? συγκρίσεις?

Το μπερδεύεις πολύ το πράγμα οταν αναφέρεις πχ ZR7 και CBR600RR, R6, GSXR, VFR κλπ.

Αφού βάζεις και CBR900 στην σύγκριση, το 929 είναι αλλού σε όλα σε σχέση με τα υπόλοιπα Sport Touring, ενώ ταυτόχρονα κάνει και γι αυτό κι είναι και σχετικά άνετο για SS. Σε σχέση με τα σημερινά SS είναι πάρα πολύ άνετο. Είναι και Honda και μάλιστα αλλης εποχής και αυτό μετράει όσο περνανε τα χρόνια, και ειδικά εκεί που είσαι!


CB 900 και ξενοιασες.

Τα κάνει όλα και συμφέρει, πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα. :D
Δεν ξέρω αν τον καλύπτει εκεί, αφού θέλει θερμαινόμενα γκρίπ τότε μαλλον θα θέλει και λίγο φαίρινγκ μπας και την γλυτώσει απ το κρύο.

kordix
03/12/2016, 14:04
Επειδή κάνει κρύο εκεί, θα προτιμούσα κάποιο με πολύ καλή κάλυψη από το φέρινγκ, ας πούμε το VFR 800 το πρώτο και όχι το VTeck (βγάζει πηνία κάπου κοντά στις 60.000.

Πολύ καλό σπορτ μηχανάκι, γρήγορο αλλα και άνετο το ZX 636 του 2002.

Γυμνό εκεί πάνω με τίποτα.

LOUKILOUK
03/12/2016, 14:51
CB 900 και ξενοιασες.

Καλό και άγιο ΑΛΛΑ δεν παίζουν πολλά, είναι λίγο ακριβό όταν βρεις κάποιο σε αξιοπρεπή κατάσταση, οπότε χρειάζεται υπομονή και τύχη...
όπως είπα το μπάτζετ ορίζει την επιλογή αρχικά, αν βρεθεί κάτι αξιόλογο...ξένοιασα...

TROOPER
03/12/2016, 15:03
Τοτε πας ξανα σε αυτο που ειχες.
Long live the fazer!!!

LOUKILOUK
03/12/2016, 15:08
Το μπερδεύεις πολύ το πράγμα οταν αναφέρεις πχ ZR7 και CBR600RR, R6, GSXR, VFR κλπ.

Αφού βάζεις και CBR900 στην σύγκριση, το 929 είναι αλλού σε όλα σε σχέση με τα υπόλοιπα Sport Touring, ενώ ταυτόχρονα κάνει και γι αυτό κι είναι και σχετικά άνετο για SS. Σε σχέση με τα σημερινά SS είναι πάρα πολύ άνετο. Είναι και Honda και μάλιστα αλλης εποχής και αυτό μετράει όσο περνανε τα χρόνια, και ειδικά εκεί που είσαι!



Τα κάνει όλα και συμφέρει, πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα. :D
Δεν ξέρω αν τον καλύπτει εκεί, αφού θέλει θερμαινόμενα γκρίπ τότε μαλλον θα θέλει και λίγο φαίρινγκ μπας και την γλυτώσει απ το κρύο.

τα είπα και πριν, τα πλέονεκτήματα του φέρινγκ σπουδαία, από την άλλη με τα γυμνά δεν σε νοιάζουν χαζοπτώσεις και λύσε-δεσε για τακτική συντήρηση...

Για αυτό ζητάω την βοήθεια του κοινού Άρη γιατί και εγω μπερδεμένος είμαι...τα 929 είναι συνήθως λίγο πάνω από τα 2κ ενώ τα VFR800fi μπορεί και λίγο κάτω. Αυτά τα 2 είναι και στο τοπ5 των επιλογών μου για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ, αλλά και ο devil's...
Για το aprilia Falco 1000 έχει κάποιος να πει κάτι (πέρα από τα κλασσικά εικονογραφημένα περί Ιταλικών τριμπούρδελων...)? έχω διαβάσει αρκετά και είναι λίγο αστείο αλλά το συμπέρασμα είναι ότι όταν λύσεις μια ολόκληρη λίστα μικροθεμάτων που έχει και ποτέ δεν δόθηκε η πρέπουσα προσοχή από το εργοστάσιο, τότε αξίζουν και με το παραπάνω... κάτι σαν τα caponord1000 ας πούμε...

LOUKILOUK
03/12/2016, 15:18
Τοτε πας ξανα σε αυτο που ειχες.
Long live the fazer!!!


Ξαναζεσταμένο ρε Γιώργο και μην πάμε στα... "το καλύτερο σεξ είναι με τις πρώην"...τα ξέρω, συμφωνώ, αλλά ευκαιρία να πάμε για άλλα...
Αν τώρα πάλι έρθει και μου στηθεί μπροστά μου προκλητικά φτηνή και φτιασιδωμένη θα την... πάρω, αλλά δεν εγγυώμαι κατά πόσο θα την σεβαστώ...
Μπορεί να την καβαλώ για δεύτερη μέχρι να μπορώ να υποστηρίξω την πρώτη...

Leon67
03/12/2016, 16:51
Έχω μείνει UK αρκετά χρόνια με βοριότερη διαμονή την περιοχή του Bradford-Leeds όπου και είχα μηχανάκι. Άμα την παλεύεις με τον καιρό γενικά το λέω αυτό- VFR, VTR σαν πρώτες επιλογές. ίσως να περίμενα λίγο για VTECH 2006+ που έχει λυμένα κάποια θεματάκια με V-Tech. Μετά CBR-600 και αν ήμουν του ρίσκου Falco γιατι είναι κούκλα και ξεχωριστή. H ασφάλεια είναι θέμα εκεί και παίζει μεγάλο ρόλο που μένεις και ποσο χρονών είσαι αρα εσύ ξέρεις καλυτερα τοις διαφορές μεταξύ μοντέλων στο κόστος συντήρησης.

LOUKILOUK
03/12/2016, 17:13
Έχω κλείσει 5 χρόνια στο Εδιμβούργο, 3+ χρόνια με το φέιζερ, παντός καιρού και εποχής...ετών 41, οδηγάω από 18 χειμώνα-καλοκαίρι, βρέξει-χιονίσει (κυριολεκτικά...). Το VFR το έχω οδηγήσει, έχω άποψη, το VTR ποτέ και ψήνομαι μιας και έχω ακόμα στην κατοχή μου μεγάλο V δικύλινδρο (990adv) και μου αρέσει πολύ...
Δεν θα βιαστώ για την αγορά, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω να μαζέψω για βέφα 06...
CBR 600 μόνο το rr, το f δεν μου αρέσει. CBR900 μάλιστα...
Το falco κούκλα, λίγο σπάνιο, ιδιαίτερο, θα το ψάξω...
Θάνκς

DrBig
03/12/2016, 18:02
Κανα fazer 1000 δεν παιζει;

LOUKILOUK
03/12/2016, 18:22
Που και που βλέπω κανένα στο gumtree....
Σε μαγαζί δεν πάω...
Δεν με τρελαίνει κιόλας...
Έχω και κάτι μνήμες από πηνεία που ξεκολλάνε...

DrBig
03/12/2016, 18:24
Που και που βλέπω κανένα στο gumtree....
Σε μαγαζί δεν πάω...
Δεν με τρελαίνει κιόλας...
Έχω και κάτι μνήμες από πηνεία που ξεκολλάνε...

Τα προβληματα αυτα ειναι των 2006+. Τα 1st gen απλα καινε λιγο λαδακι.

zannisvel
03/12/2016, 18:33
Δηλαδη μενεις Εδιμβούργο και το μηχανακι το εχεις για commuting κανονικα?
:a012::a012:

Θα κοιτουσα τη Βεφα και το CB900. Το Fazer το ειχες... Αν ραγισει το γυαλι...

theofilos888
03/12/2016, 20:13
Μονο στο gumtree κοιτας;

LOUKILOUK
03/12/2016, 20:20
Κανονικά... αν και τώρα χρησιμοποιώ ποδήλατο καθημερινά...
Νταξυ, μια χαρά το φέιζερ δεν είχα παράπονο, αλλά και μια αλλαγή ανανεώνει...

LOUKILOUK
03/12/2016, 20:22
Κυρίως ναι. Όλα τα άλλα είναι ακριβότερα, αν ξέρεις κάτι ενδιαφέρον είμαι όλο αυτιά...

basilis_k6
03/12/2016, 20:37
το 750 κ5 ειναι 2 κλάσεις πανω απο ολα τα (σχεδον χρέπια) που κοιτας. Πόσα λεφτα θέλει?

zannisvel
03/12/2016, 21:02
Craigslist δεν παιζει εκει ε?

viper1
03/12/2016, 21:24
Bandit 650

LOUKILOUK
03/12/2016, 21:37
Συμφωνώ για το κ5. Χρέπια υπάρχουν και κ5... τα "σωστά" είναι εκτός του μπάτζετ μου...
Αν μετά την τελευταία πρόταση σου συμπλήρωνες "να στα δώσω εγώ..." 1500£ θα σου ζητούσα...
Thanks

LOUKILOUK
03/12/2016, 21:39
Bandit 650
Sorry, αλλά χίλιες φορες το "ξαναζεσταμένο" φειζεράκι... παρά τον ληστή...

LOUKILOUK
03/12/2016, 21:43
Πληροφορίες για αυτά που ήδη έβαλα δεν βλέπω... αυτά τα CBR900 δεν έχουν κάτι που να προσέξω ή θα πρέπει να ξέρω ας πούμε; (εκτός από ανορθωτές...χόντα γαρ...)

basilis_k6
03/12/2016, 22:17
έχω ακουσει για πολύ ακριβη επισκευη στο μονομπρατσο του vfr. Υψηλή κατανάλωση το rr600 '04.

636 03 επίσης εκτός μπάτζετ?

TROOPER
04/12/2016, 07:27
Ξαναζεσταμένο ρε Γιώργο και μην πάμε στα... "το καλύτερο σεξ είναι με τις πρώην"...τα ξέρω, συμφωνώ, αλλά ευκαιρία να πάμε για άλλα...
Αν τώρα πάλι έρθει και μου στηθεί μπροστά μου προκλητικά φτηνή και φτιασιδωμένη θα την... πάρω, αλλά δεν εγγυώμαι κατά πόσο θα την σεβαστώ...
Μπορεί να την καβαλώ για δεύτερη μέχρι να μπορώ να υποστηρίξω την πρώτη...

καθε αλλο!!! αν ημουν στη λογικη ''το καλυτερο σεξ ειναι με τις πρωην'' θα σου ελεγα για ''βεφα'' αφου ειχε περασει απο τα χερια μου ενα τετοιο...αλλα μαλλον καλυτερο θα ηταν το σεξ με τη βεφα αλεξιαδου παρα με τη βεφα της χοντα!!!:lol:

LOUKILOUK
04/12/2016, 07:49
έχω ακουσει για πολύ ακριβη επισκευη στο μονομπρατσο του vfr. Υψηλή κατανάλωση το rr600 '04.

636 03 επίσης εκτός μπάτζετ?

Επισκευή λόγω προβλημάτων; ή την περιοδική συντήρηση μιλάς;
Τα συνεργεία εδώ είναι φαρμακεία έτσι κι αλλίως.
636 του 03 είναι λίγο εκτός μπάτζετ αλλά μέσα στο καταχείμωνο θα κάνω σκληρό παζάρι...αν βρω κάτι.

LOUKILOUK
04/12/2016, 08:00
καθε αλλο!!! αν ημουν στη λογικη ''το καλυτερο σεξ ειναι με τις πρωην'' θα σου ελεγα για ''βεφα'' αφου ειχε περασει απο τα χερια μου ενα τετοιο...αλλα μαλλον καλυτερο θα ηταν το σεξ με τη βεφα αλεξιαδου παρα με τη βεφα της χοντα!!!:lol:

Στα λόγια μου έρχεσαι... εσύ την βέφα την πήρες...και δεν την προτείνεις...για μένα όμως είναι κάτι καινούριο...και επειδή την έχω πιάσει και λιγάκι μου κάνει κλικ. Λίγο βαριά ήταν αλλά συμπαγής, ροπάτη,άνετη, με καλή προστασία και καλή ποιότητα.
Τέλος, μικρός είμαι ακόμα, εμπειρίες ψάχνω, δεν θα την παντρευτώ....έχω και άλλες στο μάτι...

TROOPER
04/12/2016, 08:52
Στα λόγια μου έρχεσαι... εσύ την βέφα την πήρες...και δεν την προτείνεις...για μένα όμως είναι κάτι καινούριο...και επειδή την έχω πιάσει και λιγάκι μου κάνει κλικ. Λίγο βαριά ήταν αλλά συμπαγής, ροπάτη,άνετη, με καλή προστασία και καλή ποιότητα.
Τέλος, μικρός είμαι ακόμα, εμπειρίες ψάχνω, δεν θα την παντρευτώ....έχω και άλλες στο μάτι...

Kαλο βολι καουμποι! ;)

panavour
04/12/2016, 08:59
off topic προτιμησης σου αλλα κοιτα και ZRX 1200S και GPZ 1100 S ABS .Επειδη τα εχω απωθημενο :D:D:D

LOUKILOUK
04/12/2016, 14:02
off topic προτιμησης σου αλλα κοιτα και ZRX 1200S και GPZ 1100 S ABS .Επειδη τα εχω απωθημενο :D:D:D

Το ZRX φίλε και εγώ πολύ το γουστάρω και θα έπιαρνα και το 1100 αν έβρισκα στο μπάτζετ μου αλλά δεν παίζει... Το GPZ δεν μου αρέσει...
Γενικά αυτά που έβαλα στο αρχικό ποστ είναι αυτά που με ενδιαφέρουν και τα βρίσκω και κοντά στα χρήματα που διαθέτω σε αξιοπρεπή τουλάχιστον κατάσταση... την εποχή αυτή οι τιμές μπορεί να είναι καλύτερες λόγω χειμώνα αλλά και η προσφορά είναι περιορισμένη για ευνόητους λόγους...
Επίσης δεν θα "ξενιτευτώ" για να πάρω μηχανή... κοιτάω σε μια ακτινα 100-150μίλια μαξ και ότι κάτσει...
Τέλος τα φράγκα δεν υπάρχουν ακόμα...σε καμιά 10αρια μέρες ελπίζω...

LOUKILOUK
04/12/2016, 14:09
Kαλο βολι καουμποι! ;)


Η ποικιλία είναι το μεγαλύτερο αφροδισιακό...και ευτυχώς κοινωνικά είναι απόδεκτό με τα μηχανάκια...Σε άλλα ΟΧΙ ;):(:rolleyes:

Καλές βόλτες εκεί στα ζεστά...
Την Qatara σου να χαμε...

TROOPER
04/12/2016, 16:42
Η ποικιλία είναι το μεγαλύτερο αφροδισιακό...και ευτυχώς κοινωνικά είναι απόδεκτό με τα μηχανάκια...Σε άλλα ΟΧΙ ;):(:rolleyes:

Καλές βόλτες εκεί στα ζεστά...
Την Qatara σου να χαμε...

προσεχε τι ευχεσαι!!!

basilis_k6
04/12/2016, 18:20
Επισκευή λόγω προβλημάτων; ή την περιοδική συντήρηση μιλάς;
Τα συνεργεία εδώ είναι φαρμακεία έτσι κι αλλίως.
636 του 03 είναι λίγο εκτός μπάτζετ αλλά μέσα στο καταχείμωνο θα κάνω σκληρό παζάρι...αν βρω κάτι.

επισκευή. ψαξτο λιγο γιατι δεν θυμαμαι ακριβως το θεμα του. Θυμαμαι μονο τιμη πανω απο 300ευρω επισκευη

LOUKILOUK
04/12/2016, 19:52
επισκευή. ψαξτο λιγο γιατι δεν θυμαμαι ακριβως το θεμα του. Θυμαμαι μονο τιμη πανω απο 300ευρω επισκευη

θα το ψάξω οποσδήποτε...θανκσ...

basilis_k6
04/12/2016, 20:06
θα το ψάξω οποσδήποτε...θανκσ...

http://www.vfrdiscussion.com/index.php?/forums/

LOUKILOUK
04/12/2016, 21:21
http://www.vfrdiscussion.com/index.php?/forums/


:a10::a013::beer::wave2:

Δεινόσαυρος
05/12/2016, 00:20
Εγω στη θέση σου θα κοίταζα 929. Πολύ καλό και το 636 - αλήθεια βρίσκεις σε αυτά τα λεφτα;; Επίσης πολλά καλά, φτηνά Φάλκο κυκλοφορούν και δεν θα τα έχουν απαυτώσει σε πίστα - γιατί τα έχεις στην β' επιλογή; Μπορεί να το προτιμούσα και από 929.
Η βέφα δεν είναι λίγο ντιβανομπάουλο για αυτό που θες; Και δεν το λέω αρντητικά (είμαι φάν, pre-VTEC εννοείται) απλά αντικειμενικά.

Καλά ψώνια, ο,τι και να αποφασίσεις!

LOUKILOUK
05/12/2016, 14:18
Εγω στη θέση σου θα κοίταζα 929. Πολύ καλό και το 636 - αλήθεια βρίσκεις σε αυτά τα λεφτα;; Επίσης πολλά καλά, φτηνά Φάλκο κυκλοφορούν και δεν θα τα έχουν απαυτώσει σε πίστα - γιατί τα έχεις στην β' επιλογή; Μπορεί να το προτιμούσα και από 929.
Η βέφα δεν είναι λίγο ντιβανομπάουλο για αυτό που θες; Και δεν το λέω αρντητικά (είμαι φάν, pre-VTEC εννοείται) απλά αντικειμενικά.
Καλά ψώνια, ο,τι και να αποφασίσεις!

Απλά αντικειμενικά συμφωνώ...
929 βρίσκω αλλά γενικά παίζουν λίγο ακριβότερα...
Το ίδιο και τα 636...
Λίγο φτηνότερα βρίσκω VFR800fi σε πολύ καλή κατάσταση και εκεί είναι η παγίδα...
Για τα φάλκο έχεις δίκιο,αλλά είναι λίγο άγνωστα σε μένα και επίσης σαν χιλιάρια τα φοβάμαι λίγο στο κόστος λειτουργίας...
Η ουσία είναι ότι μιλάμε για αγορά μεταχειρισμένων και στο μπάτζετ των 2κ τα 3-4 κατοστάρικα κάνουν διαφορά...
Ιδανικά αν μπορούσα θα τα αγόραζα όλα, ένα ανά εξάμηνο για long test ride... μέχρι να μαζέψω για GSXR750...
Thanks

Δεινόσαυρος
05/12/2016, 14:56
Να σου πω γιατί το είπα, εγγυήσεις βέβαια ποτέ δεν υπάρχουν, αλλά τα ss μεγαλύτερη πιθανότητα να τα έχουν ξεσκίσει. Με βέφα ή φάλκο παίζει περισσότερο να είχαν gentleman rider. Γι αυτό το ανέφερα, όπως και ΔΕΝ ανέφερα παλιό Μίλλε, που πάλι βρίσκεις. Ένα άλλο που ίσως να σκεφθείς είναι το SV1000, πολύ καλές τιμές, πολύ κοινά, έτσι πάντα υπάρχει επιλογή, ανταλλακτικά, κ.ο.κ. - ΟΚ δεν είναι φάλκο, αλλά καλά, τίμια και αξιόπιστα, πιο μονδέρνα και σωστή επιλογή από VTR (firestorm και ουχί fireblade, BTW), IMHO.

ΥΓ. Α, ναι, ρίξε μια ματιά και σε 'ουμφ 595/995 Daytona & Sprint. κάτι μπορεί να δεις. Ιδίως τα Daytona, για κάποιο λόγο.

basilis_k6
05/12/2016, 15:05
Να σου πω γιατί το είπα, εγγυήσεις βέβαια ποτέ δεν υπάρχουν, αλλά τα ss μεγαλύτερη πιθανότητα να τα έχουν ξεσκίσει. Με βέφα ή φάλκο παίζει περισσότερο να είχαν gentleman rider. Γι αυτό το ανέφερα, όπως και ΔΕΝ ανέφερα παλιό Μίλλε, που πάλι βρίσκεις. Ένα άλλο που ίσως να σκεφθείς είναι το SV1000, πολύ καλές τιμές, πολύ κοινά, έτσι πάντα υπάρχει επιλογή, ανταλλακτικά, κ.ο.κ. - ΟΚ δεν είναι φάλκο, αλλά καλά, τίμια και αξιόπιστα, πιο μονδέρνα και σωστή επιλογή από VTR (firestorm και ουχί fireblade, BTW), IMHO.

ΥΓ. Α, ναι, ρίξε μια ματιά και σε 'ουμφ 595/995.

καλή επιλογή το sv. Δεν ξερω ομως οι καταναλωσεις του (οπως και των αλλων προ 2000) κινητηρων τι λενε. Να παρεις ενα μηχανακι που καίει 1,2-2 λίτρα πανω απο το 636 για 400 ευρώ διαφορα ειναι ανούσιο. Θα τα [πληρωσεις σε βενζινη σιγα σιγα.

LOUKILOUK
05/12/2016, 15:19
Να σου πω γιατί το είπα, εγγυήσεις βέβαια ποτέ δεν υπάρχουν, αλλά τα ss μεγαλύτερη πιθανότητα να τα έχουν ξεσκίσει. Με βέφα ή φάλκο παίζει περισσότερο να είχαν gentleman rider. Γι αυτό το ανέφερα, όπως και ΔΕΝ ανέφερα παλιό Μίλλε, που πάλι βρίσκεις. Ένα άλλο που ίσως να σκεφθείς είναι το SV1000, πολύ καλές τιμές, πολύ κοινά, έτσι πάντα υπάρχει επιλογή, ανταλλακτικά, κ.ο.κ. - ΟΚ δεν είναι φάλκο, αλλά καλά, τίμια και αξιόπιστα, πιο μονδέρνα και σωστή επιλογή από VTR (firestorm και ουχί fireblade, BTW), IMHO.

ΥΓ. Α, ναι, ρίξε μια ματιά και σε 'ουμφ 595/995 Daytona & Sprint. κάτι μπορεί να δεις. Ιδίως τα Daytona, για κάποιο λόγο.

SV δεν...ούτε 650, ούτε1000. Όπως και TLR100...
VTRfirestorm( δικό μου λάθος, thanks για την διόρθωση...) το βλέπω...
Γενικά στο ίδιο μήκος κύματος είμαι με τα λεγομενά σου... Για τα εγγλέζικα που λες δεν έχω δει κάτι αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα... θυμίζω ότι είμαι Σκωτία...υπάρχει διαφορά στον αριθμό των αγγελιών που θα έβλεπα νοτιότερα...
Όπως και να έχει όλα είναι υπό συζήτηση και μάλιστα θεωρητική μέχρι να πάρω ταχρήματα. Μετά θα αρχίσω να βλέπω και από κοντά... ίσως τα πράγματα να ξεδιαλύνουν καλύτερα τότε...

Sapadak
09/12/2016, 15:05
VFR υπάρχουν αρκετά, η χρήση τους συνήθως ειναι τουριστάδικη και περιστασιακή, και συνήθως ειναι και φορτωμένα με καλούδια.

Προσωπικά μου αρέσει το VTEC και οχι το Fi, αλλά και τα 2 ειναι αξιόλογα

LOUKILOUK
17/12/2016, 16:31
VFR υπάρχουν αρκετά, η χρήση τους συνήθως ειναι τουριστάδικη και περιστασιακή, και συνήθως ειναι και φορτωμένα με καλούδια.

Προσωπικά μου αρέσει το VTEC και οχι το Fi, αλλά και τα 2 ειναι αξιόλογα

Έτσι, και τα δύο αξιόλιογα και η λογική λέει ότι θα είναι μάλλον η ποιο σίγουρη λύση...ΑΛΛΑ εδω μιλάμε για μένα...πάνω από 15 χρόνια με ΚΤΜ...;):D...
Triumph t509 900 cc μοντ97....
κουκλί...ξέρουμε κάτι παραπάνω...?
κάτι καμπάνες βαράγανε αν θυμάμε σωστά, αλλά έχουν και περάσει και χρόνια...ξεκινάω διάβασμα...

υ.γ. σήμερα ήρθε και το τσεκ...

Δεινόσαυρος
19/12/2016, 14:37
υ.γ. σήμερα ήρθε και το τσεκ...

Ευχάριστα νέα, Just in time for Christmas!

Το 509, απ' ο,τι έχω καταλάβει είναι Daytona χωρίς φαίριγκ. Αν είναι του γούστου σου θα έλεγα να το σκεφτείς, ήδη ανέφερα τα Daytona σαν VFM, νομίζω, αλλά και σαν καύλα. Η ΜΟΝΗ σκέψη που με προβλημάτισε ποτέ με παλιά 'ουμφ ήταν κάτι ιστορίες με συμπλέκτες μίζας, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για το συγκεκριμένο. Μπες στο http://www.triumphrat.net/forum.php και ρώτα, είναι γερό φόρουμ για την μάρκα.

Προσωπικά, αυτό του να μην έχει η μηχανή φαίριγκ ΣΚΟΠΙΜΑ, και να το σπρώχνουν και σαν selling point, (naked σου λέει) με ξεπερνάει εντελώς - καλά, ταξίδια δεν θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης;;; :p :lol: :p :lol: :p :lol:

Δικαιολογείται για τα σούπερμοταρ, αλλά ως εκεί, και μη παρέκει.

Ε, ναι, και στα κρούζερ, φυσικά στα κρούζερ...

Δεινόσαυρος
20/12/2016, 15:08
Κι αν αποφασίσεις, παζάρεψέ το, έτσι;
Κανα 1500αρι θα έλεγα, να σου μείνουν και για μπιχλιμπίδια...
Στα 2χ βρίσκεις αξιόλογα Daytona (που έχουν και φαίριγκ... :p)

LOUKILOUK
20/12/2016, 18:42
Κι αν αποφασίσεις, παζάρεψέ το, έτσι;
Κανα 1500αρι θα έλεγα, να σου μείνουν και για μπιχλιμπίδια...
Στα 2χ βρίσκεις αξιόλογα Daytona (που έχουν και φαίριγκ... :p)

Χειμωνιάτικα το παζάρι είναι σιγουράκι...
Για ταξίδι δεν με βλέπω σύντομα...για οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους...
αυτό είναι το συγκεκριμένο...
https://www.gumtree.com/p/triumph-motorbikes/triumph-speed-triple-1997-t509-900cc/1205335112

Η έλλειψη φαιρινγκ έχει και τα θετικά του...
Το προβληματάκι τώρα είναι η έλλειψη χρόνου σε συνδυασμό με τις γιορτές...
Υπομονή...

zannisvel
21/12/2016, 12:11
Είναι πολύ ωραίο και φαίνεται πολύ προσεγμένο.
Επισης σου κάνει και τη ζωή λίγο πιο εύκολη με αυτό "I am open to sensible offers,maybe swap etc".
Θα ξεκινούσα μια επικοινωνία.

MikeG
21/12/2016, 12:15
Χειμωνιάτικα το παζάρι είναι σιγουράκι...
Για ταξίδι δεν με βλέπω σύντομα...για οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους...
αυτό είναι το συγκεκριμένο...
https://www.gumtree.com/p/triumph-motorbikes/triumph-speed-triple-1997-t509-900cc/1205335112

Η έλλειψη φαιρινγκ έχει και τα θετικά του...
Το προβληματάκι τώρα είναι η έλλειψη χρόνου σε συνδυασμό με τις γιορτές...
Υπομονή...

Ωραίο μοτόρι! Αν βρεθεί και κάποιο όμορφο μασκάκι να κόβει κρύο, ακόμα καλύτερο!
Με το καλό!

:beer: :beer:

sapila racing
21/12/2016, 12:42
Χειμωνιάτικα το παζάρι είναι σιγουράκι...
Για ταξίδι δεν με βλέπω σύντομα...για οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους...
αυτό είναι το συγκεκριμένο...
https://www.gumtree.com/p/triumph-motorbikes/triumph-speed-triple-1997-t509-900cc/1205335112

Η έλλειψη φαιρινγκ έχει και τα θετικά του...
Το προβληματάκι τώρα είναι η έλλειψη χρόνου σε συνδυασμό με τις γιορτές...
Υπομονή...

Πολύ καλή μοτοσυκλέτα και όμορφη!
Αφού είναι απο τις πρώτες να ξέρεις οτι είχαν ενα θέμα με το κιβώτιο. Το θυμομουν οτι κατι ετρεχε και το εψαξα τώρα παλι.
Με ενα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα οτι πριν τον αρ κινητηρα 57946 τα παίζει η 4η ταχυτητα και η επισκευή φυσικά είναι πολύ ακριβή.
Πρόσεχε μην την πατήσεις γιατί θέλει λυσιμο το κιβώτιο αν δεν το έχουν φτιάξει!

http://www.triumphrat.net/speed-triple-forum/120866-t509-1997-4th-gear-issue.html
http://www.triumphrat.net/speed-triple-forum/87793-potential-purchase-1997-speed-triple-t509.html

LOUKILOUK
21/12/2016, 12:47
Πολύ καλή μοτοσυκλέτα και όμορφη!
Αφού είναι απο τις πρώτες να ξέρεις οτι είχαν ενα θέμα με το κιβώτιο. Το θυμομουν οτι κατι ετρεχε και το εψαξα τώρα παλι.
Με ενα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα οτι πριν τον αρ κινητηρα 57946 τα παίζει η 4η ταχυτητα και η επισκευή φυσικά είναι πολύ ακριβή.
Πρόσεχε μην την πατήσεις γιατί θέλει λυσιμο το κιβώτιο αν δεν το έχουν φτιάξει!

http://www.triumphrat.net/speed-triple-forum/120866-t509-1997-4th-gear-issue.html
http://www.triumphrat.net/speed-triple-forum/87793-potential-purchase-1997-speed-triple-t509.html

Thanks sapila...:wave2:

sergiosm
21/12/2016, 17:57
Spam on


Έχω κλείσει 5 χρόνια στο Εδιμβούργο

Εδιμβούργο;

Τί μου θύμισες τώρα;;

Έκανα ένα χρόνο εκεί (2000 - 2001) το μεταπτυχιακό.
Ωραία πολή με ωραίες αναμνήσεις

Spam off

:beer:

LOUKILOUK
21/12/2016, 18:05
Spam on



Εδιμβούργο;

Τί μου θύμισες τώρα;;

Έκανα ένα χρόνο εκεί (2000 - 2001) το μεταπτυχιακό.
Ωραία πολή με ωραίες αναμνήσεις

Spam off

:beer:

Ρώτα τον αδερφό σου να σου πει που έκανα το δικό μου Σέργιο...

Δεν κολλάει αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό...."με θυμάσε ρε ποόστη...?!!" χαχαχχαχα
τα λέμε... φιλιά...:beer::wave2:

sergiosm
21/12/2016, 18:10
Ρώτα τον αδερφό σου να σου πει που έκανα το δικό μου Σέργιο...

Δεν κολλάει αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό...."με θυμάσε ρε ποόστη...?!!" χαχαχχαχα
τα λέμε... φιλιά...:beer::wave2:

Θα τον ρωτήσω. Έρχεται άλλωστε οσονούπω ...

:beer:

Δεινόσαυρος
22/12/2016, 13:16
Πρόσεχε μην την πατήσεις γιατί θέλει λυσιμο το κιβώτιο αν δεν το έχουν φτιάξει!

Πράγματι είναι παράγοντας που πρέπει να υπολογίσεις. ΑΝ χρειαστεί να ανοίξει το μοτέρι, είτε για σπραγκ είτε για σαζμαν, πάει το χιλιάρικο, οπότε χαιρετίσματα στην καλή κυρία σας... Έχε το νου σού και για πιο πρόσφατα μοντέλα Daytona, νομίζω οτι τα λύσαν τα προβλήματα, αλλα πάλι, Triumphrat για πιο έγκυρες πληροφορίες.

LOUKILOUK
12/01/2017, 11:57
Το αγγλικό δεν "κόλλησε"... ένα VTR1000 πεντακάθαρο και φτηνό δεν το πρόλαβα...του ίδιο και ένα Daytona...
Παίζει ένα ακόμα VTR, μάλλον θα το δω το Σάββατο μιας και δεν είναι κοντά....

LOUKILOUK
12/01/2017, 12:03
Εδώ είμαστε https://www.gumtree.com/p/cars-vans-motorbikes/honda-vtr-1000-firestorm/1209042877?utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_ios&utm_medium=social&utm_source=sms

Sapadak
12/01/2017, 12:05
Εδώ είμαστε https://www.gumtree.com/p/cars-vans-motorbikes/honda-vtr-1000-firestorm/1209042877?utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_ios&utm_medium=social&utm_source=sms

Παραδυο η πινακίδα θα γαμ%^σε

LOUKILOUK
20/01/2017, 00:43
Το VTR αγοράστηκε το Σάββατο που πέρασε...
Θα ανοίξω σύντομα νέο νήμα με έντυπώσεις...
Να πω μόνο ότι έκανα 80 μίλια με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός (-1/-3) για να το φέρω από Damfries στο Εδιμβούργο...μπρρρρρρ

bulmont
20/01/2017, 07:03
Το VTR αγοράστηκε το Σάββατο που πέρασε...
Θα ανοίξω σύντομα νέο νήμα με έντυπώσεις...
Να πω μόνο ότι έκανα 80 μίλια με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός (-1/-3) για να το φέρω από Damfries στο Εδιμβούργο...μπρρρρρρ


:a18::a20:

devil's animal
20/01/2017, 07:07
καλοταξιδο, καλοστριφτο και αγρατζουνιστο...
:beer::beer:

harris_x
20/01/2017, 07:35
Καλοβολτο να είναι :beer:

vaska
20/01/2017, 07:42
καλόβολτο και άπεφτο να είναι
:beer:

buckley
20/01/2017, 07:58
Το VTR αγοράστηκε το Σάββατο που πέρασε...
Θα ανοίξω σύντομα νέο νήμα με έντυπώσεις...
Να πω μόνο ότι έκανα 80 μίλια με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός (-1/-3) για να το φέρω από Damfries στο Εδιμβούργο...μπρρρρρρ

Έλα ρε παίχτη, ωραίος.

akis_trevor
20/01/2017, 11:01
Καλόταξιδο το μοτορι.... Αναμένουμε review...
:beer:

sapila racing
20/01/2017, 11:21
καλά χιλιόμετρα! :beer:

προσοχή στην μικρή αυτονομία, μην μείνεις στο πουθενα!

amyroukai
20/01/2017, 12:08
Καλοτάξιδο :)

zannisvel
20/01/2017, 12:34
vroom vroom!!!
Καλοταξιδο!!!!
:beer::beer:

taisteal
20/01/2017, 12:40
Καλόβολτο!!

:beer::beer::beer:

theofilos888
20/01/2017, 13:04
Καλοβολτο!!!! Κανει λιγο κρυο ειναι η αληθεια εδω πανω. Και πως καβαλανε με ενα τζιν ηθελα να ηξερα...

foogr01
20/01/2017, 19:44
Καλοτάξιδοοοο :beer:

Δεινόσαυρος
28/01/2017, 06:32
Ώπα! Με γενιές...
Το νου σου στον τεντωτήρα καδένας, άλλα θέματα δε νομίζω να 'χουν.
Ψιλοφαινόταν ότι προς Χονδα μεριά έγερνες, εδω που τα λέμε...
Δεν έχω μέχρι στιγμής συναντήσει ιδιοκτήτη απογοητευμένο.

LOUKILOUK
28/01/2017, 09:01
Thanks. Αυτό για τα Honda τί να πω... όπως έγραψα και αλλού το αντίπαλο δέος ήταν το falco της Aprilia αλλά τελικά δεν το αποφάσισα... προφανώς έπαιξα στα ποιο σίγουρα, μεγάλωσα έγινα και μπαμπάς, τα φράγκα δεν περισσεύουν....
Για τα triumph πάλι δεν έτυχε...
Δες και στα "Μοντέλα" που γράφω για το VTR...

Δεινόσαυρος
28/01/2017, 21:21
Thanks. Αυτό για τα Honda τί να πω...[...]... προφανώς έπαιξα στα ποιο σίγουρα, μεγάλωσα έγινα και μπαμπάς, τα φράγκα δεν περισσεύουν....

Χαχα, « Με γενιές...» έγραψα, «με γειές» ήθελα να πω gm τα αυτόματα διορθωτήρια μου gm, αλλά όπως τα λες, στην περίπτωσή σου, και «με γενιές» καλή ευχή είναι. :D

Ωραία η καταγραφή του "VTR", κάποτε πρέπει να γραφεί και το έπος: «In Praise of Old Bikes»!
Καλές βόλτες!