PDA

View Full Version : ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ YAMAHA XJ6 PEARL WHITE



santeilam
03/12/2016, 14:22
καλησπέρα

έχω ένα Yamaha xj6 pearl white, όπου στο τεπόζιτο του υπάρχουν στιγματα χρώματος πορτοκαλί, πιθανόν από δέντρα. αυτά έχουν κολλήσει τόσο πολύ που δε φεύγουν ούτε με ζεστό νερό κατά το πλύσιμο, ούτε με WD40, ούτε με ισοπροπυλική αλκοόλη (γενικά ότι προτείνεται για καθαρισμό από το ίντερνετ).

έχει κανείς ιδέα πως φεύγουν ή τι μπορεί να είναι;

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
03/12/2016, 14:25
Από μένα καλώς ήρθες. :beer:
Δεν μας λες και τι Δένδρα είναι ώστε να τα αποφεύγουμε.:confused:

o teos
03/12/2016, 14:31
Χαζή ερώτηση αλλά δοκίμασες ελαφρά με το νύχι σου να το ξυσεις??και αν ναι είναι ανάγλυφα η είναι "ποτισμένα "και δε τα καταλαβαίνεις με το νύχι? Έχει σημασία γιατί αν δε τα νιώθεις πάει να πει ότι ίσως τα έχει βγάλει το τεποζιτο..
Εναλλακτικά μια απαλή ψιλη αλοιφή γυάλισματος με πανί μικρό ινών θα τα βγάλει

ionized
03/12/2016, 15:36
θα σου προτεινα να δοκιμασεις και με ξυδι

santeilam
03/12/2016, 18:26
ναι φίλος δοκίμασα με το νύχι...δε βγαίνουν, δυστυχώς είναι ανάγλυφα και χρώματος πορτοκαλί..δλδ καμία σχέση με το χρώμα της μηχανής... πιο πολύ είναι σαν να τα έκανε σημάδια από π.χ πετραδάκια αλλά αυτά είναι πορτοκαλί...
εξήγησε τι συμβαίνει όταν τα βγάζει το τεπόζιτο... ;;;

santeilam
03/12/2016, 18:26
οκ..θα δοκιμάσω και το ξύδι..

o teos
03/12/2016, 18:32
Ίσως ήταν κάποιος απόχρωματισμός στο χρώμα κάτω από το βερνίκι...εφοσον είναι ανάγλυφα δοκίμασε να τα κάνεις με ζεστό νερό και σαπούνι να μαλακοσουν όπως τις κουτσουλιές και μετά κάνε με το νύχι μήπως και βγει...αλλιώς δοκιμάσε με αλοιφή όπως σου είπα αλλά προσοχή να ναι ψιλή μην κάνεις και άλλη ζημιά...το ξύδι συνήθως είναι για λεκέδες αλλά ίσως τις μαλακώσει και τις βγάλεις με το νύχι...προσοχή όχι με αιχμηρό αντικείμενο μόνο με το νύχι....


Αν δεν κάνεις δουλειά μια φώτο θα βοηθούσε μήπως κάποιος το χει αντιμετώπισει και ξέρει μόλις το δει.

santeilam
03/12/2016, 19:14
Ίσως ήταν κάποιος απόχρωματισμός στο χρώμα κάτω από το βερνίκι...εφοσον είναι ανάγλυφα δοκίμασε να τα κάνεις με ζεστό νερό και σαπούνι να μαλακοσουν όπως τις κουτσουλιές και μετά κάνε με το νύχι μήπως και βγει...αλλιώς δοκιμάσε με αλοιφή όπως σου είπα αλλά προσοχή να ναι ψιλή μην κάνεις και άλλη ζημιά...το ξύδι συνήθως είναι για λεκέδες αλλά ίσως τις μαλακώσει και τις βγάλεις με το νύχι...προσοχή όχι με αιχμηρό αντικείμενο μόνο με το νύχι....


Αν δεν κάνεις δουλειά μια φώτο θα βοηθούσε μήπως κάποιος το χει αντιμετώπισει και ξέρει μόλις το δει.

Οκ θα ανεβάσω και φωτο... Τι ακριβώς αλοιφή να πάρω;

Panos76
04/12/2016, 00:42
Μήπως να το δει κάποιος επαγγελματιας μη γινει ζημιά στο χρώμα; Αυτοί ξέρουν πόσο χοντρή αλοιφή θα βάλουν, με αλοιφαδόρο ή μη, κλπ. Στην Αττική από αυτούς που έχουν την καλύτερη φήμη είναι Περιστέρι κ Πευκη.

o teos
04/12/2016, 09:35
Πας σε είδη αυτοκινήτου και ζητάς αλοιφή για γυάλισμα όσο πιο ψιλή υπάρχει....αν δεν το χεις μπορείς να πας και όπως πρότεινε ο Πάνος σε κάποιον που ξέρει...συνήθως στην 3m ξέρει τι να σου δώσει...βαλε όμως και τη φώτο ε

santeilam
04/12/2016, 11:04
ναι και εγώ αυτό λέω..είναι καλύτερα να το δει κάποιος που ξέρει...Θεσσαλονίκη μένω...αν έχει κανείς καμιά ιδέα για κάποιο καλό μαγαζί που να πλένει μηχανές και να το έχει γενικά...; ανεβάζω και τις φωτό...375495 375496 375497

santeilam
04/12/2016, 11:10
375498

o teos
04/12/2016, 12:24
Περίεργα σημάδια.....μια βόλτα από κάποιον που ξέρει καλύτερα...είναι και στο πλάι...πως πέσανε στο πλάι από δέντρο :rolleyes:

ggs
04/12/2016, 12:32
Έκαναν τίποτα εργασίες κοντά στην μηχανή σου;

o teos
04/12/2016, 12:44
Έκαναν τίποτα εργασίες κοντά στην μηχανή σου;

Μες το μυαλό μου είσαι σαν τα γρέζια από τροχό μου φανηκαν και μενα

Apache
04/12/2016, 13:30
Μήπως έβαφαν κάτι (πχ. κάγκελα σπιτιού) κοντά στην μηχανή;

Panos76
05/12/2016, 09:52
ναι και εγώ αυτό λέω..είναι καλύτερα να το δει κάποιος που ξέρει...Θεσσαλονίκη μένω...αν έχει κανείς καμιά ιδέα για κάποιο καλό μαγαζί που να πλένει μηχανές και να το έχει γενικά...;

Μιλώντας για επισκευές/γυάλισμα/κέρωμα, κλπ,

Για άριστη δουλειά πάρε εδώ http://www.dazzle-car.gr/index.php?route=information/services

Αν θες να στο αγγίξει το χέρι του θεού, πάρε εδώ http://www.theopro.gr/

notakos600
05/12/2016, 10:35
Εγώ προτίμησα την έσχατη λύση του bagster σε μαύρο XJ6 για να μη πονοκεφαλιάζω κάθε τρεις και λίγο.
Τελικά αποδείχτηκε πολύ πιο ζεστό και βολικό από το κρύο μέταλλο.
But that's only me...

SoR
05/12/2016, 10:54
δοκίμασε με παραφιλελαιο (λάδι για καντήλια )
κόστος ~2€ απο σουπερ μαρκετ. βάλε σε ενα πανάκι και προσπάθησε μπας και φύγουν. αν δεν φύγουν , δεν θα πάει χαμένο το λάδι. εγω με τέτοιο καθαρίζω τις ζάντες...

santeilam
05/12/2016, 16:34
ευχαριστώ για τη βοήθεια....Βγήκαν όλα με αλοιφή 3Μ . πήγα σε συνεργείο και λύθηκε τοι θέμα.. Τζάμπα παιδευόμουν...λύση υπάρχει τελικά...

amyroukai
05/12/2016, 17:04
Παίζει και το σενάριο της πολυουρεθάνης... Αυτή βγαίνει με ασετον συνήθως.(λέμε τώρα, αν τύχει σε κανέναν άλλον)

I-want-a-moto
05/12/2016, 17:23
Τα περισσότερα σπρευ (του χρωματοπωλείου) βγαίνουν με ασετόν (ακόμα και αυτό για τα νύχια) ειδικά αν μιλάμε για λεπτες στρώσεις σε απροετοίμαστη επιφάνεια (πχ overspray). Προσοχή όμως στο χρώμα από κάτω καθώς κάποια χρώματα/υλικά μπορεί να θολώσουν.Γενικά με τα χρώματα θέλει δοκιμές και πειράματα.