PDA

View Full Version : Ισοθερμικά γάντια



Σελίδες : [1] 2

Grafton 505
04/12/2016, 20:02
Χρησιμοποιεί κανείς ισοθερμικά γάντια κάτω από τα κανονικά γάντια μηχανής ;

Κάνουν δουλειά ;

daz
04/12/2016, 20:09
Μικρή διαφορά!

Grafton 505
04/12/2016, 20:29
Δεν έχω άλλη λύση, γι' αυτό το άνοιξα το θρεντ.

anavatis19
04/12/2016, 20:33
σχεδον καμια διαφορα εως μηδαμινη

basilis_k6
04/12/2016, 20:53
εγω θα έλεγα οτι κάνουν δουλεια. οχι κατι φοβερο, γιατι τα χερια μου ειναι μονιμα κρυα σαν παγος ακομη και μεσα στο σπιτι με καλοριφερ, αλλα σιγουρα δεν ειναι αχρηστα.

AUFGEBRACHT
04/12/2016, 21:18
Έχω κάτι ισοθερμικά γάντια της IXS, σε συνδυασμό με τα θερμαινόμενα γκριπ και τις χούφτες, κάνουν διαφορά. Σημαντική παρατήρηση για τα ισοθερμικά γάντια: έτσι και ΔΕΝ τα φορέσεις μέσα σε ζεστό χώρο, αλλά έξω στο κρύο, είναι σαν να μην τα έχεις φορέσει καθόλου...

Grafton 505
04/12/2016, 21:58
Σημαντική παρατήρηση για τα ισοθερμικά γάντια: έτσι και ΔΕΝ τα φορέσεις μέσα σε ζεστό χώρο, αλλά έξω στο κρύο, είναι σαν να μην τα έχεις φορέσει καθόλου...

Αυτό είναι πολύ σωστό.

Πάντως οι απόψεις διίστανται.

basilis_k6
04/12/2016, 22:10
Αυτό είναι πολύ σωστό.

Πάντως οι απόψεις διίστανται.

9 ευρω κάνουν και σιγουρα τα αξιζουν. 2 πακετα τσιγαρα ειναι γιατι το ψαχνεις τοσο?

Grafton 505
04/12/2016, 22:23
9 ευρω κάνουν και σιγουρα τα αξιζουν. 2 πακετα τσιγαρα ειναι γιατι το ψαχνεις τοσο?

Γιατί θα τα παραγγείλω από το ίντερνετ, επειδή εδώ που είμαι δεν υπάρχουν.

Αλλά περισσότερο θέλω να μάθω από κάποιους που τα έχουν δοκιμάσει.

Κουβέντα.

basilis_k6
04/12/2016, 22:31
σε ζεστα χερια κάθυστερουν το παγωμα αρκετα. βγαζεις δηλαδη 20λεπτα φυσιολογικου κρυου ενω χωρις αυτα 10 πριν κρυωσεις. Αν τα εχεις μαζι με τα γαντια στη βαλιτσα και τα φορεσεις ειναι αχρηστα τελειως. Τα λάτεξ παντως ειναι καλυτερα για πανω απο το γαντι αν εισαι σε παγετο.

Grafton 505
04/12/2016, 22:49
Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδιασμούς έκτος από τα ισοθερμικά. Κανένας δεν άντεξε. Γι' αυτό ρωτάω.

basilis_k6
04/12/2016, 22:57
Έχω δοκιμάσει πολλούς συνδιασμούς έκτος από τα ισοθερμικά. Κανένας δεν άντεξε. Γι' αυτό ρωτάω.

που εισαι?

congate7
04/12/2016, 23:05
Χούφτες έχεις; Αν δεν έχεις όπως και εγώ δε σε σώνει τίποτα.
Εγώ έχω βρει ότι μόνο μέχρι τα 60 χλμ δουλεύει καλά το πακέτο χειμωνιάτικο και ισοθερμικό.


Edit: μιλάμε για κρύο κοντά και κάτω από το μηδέν έτσι;

daz
05/12/2016, 00:18
Πάντως οι απόψεις διίστανται.

Εγώ διαπιστώνω ότι οι απόψεις συγκλίνουν στο γεγονός ότι δε θα σε καλύψουν.

Οι μικρές διαφορές οφείλονται στο γεγονός ότι ο καθένας οδηγεί διαφορετική μηχανή και πολλές φορές σε διαφορετικές συνθήκες και με διαφορετική διάρκεια.

Ούτε τα λατέξ δουλεύουν σε μένα ούτε τίποτα. Και δεν μιλάω μόνο για θερμοκρασίες κάτω του 0.. Καλά σε τέτοιες θερμοκρασίες θα πάρεις τα δάχτυλα στη μασχάλη μετά από μια ώρα ότι και να φορέσεις.

Η αίσθηση του κρύου αυξάνεται με την ταχύτητα. Με μια ταχύτητα ταξιδιού 130χλμ με εξωτερική θερμοκρασία 5οC και με μηχανή με χούφτες, μετά από την 1 ώρα ξεκινά η αντίστροφη μέτρηση αν δεν έχεις θερμαινόμενα (ανάλογα και με το μέγεθος που έχουν οι χούφτες σου). Όσο χοντρά και να είναι τα γάντια σου, ότι και να βάλεις από μέσα ή απ' έξω δεν έχεις τύχη στο κρύο. Το μόνο που μπορεί να αυξήσει το χρόνο είναι τα γάντια με τα 3 δάχτυλα επειδή τα δάχτυλα βρίσκονται στον ίδιο χώρο και ανταλλάσουν θερμότητα.

Τα ισοθερμικά δεν είναι ικανά να κάνουν τη διαφορά. Τα λατέξ από μέσα είναι απλά χειρότερα. Τα εξωτερικά αδιάβορχα με έφαγαν να τα δοκιμάσω και το έκανα. Δεν προσέφεραν τίποτα, ίσως και το αντίθετο. Μα να δίνουμε τόσα λεφτά για αναπνέοντα υλικά και να βάζουμε τα χέρια μας σε λατέξ και λαστιχένιες κάλτσες?

Φόρα το χοντρό γαντάκι σου, βάλε μεγάλες χούφτες στη μηχανή σου, κράτα τα δάχτυλα μακριά απ' τις μανέτες που είναι παγωμένες και όσο αντέξεις. Στην εθνική το ένα μπορείς να το βάλεις στην τσέπη αλλά το άλλο είναι καταδικασμενο. Ίσως στο χέρι του γκαζιού σε βοηθήσει αυτό το παπάρι που μειώνει το σφίξιμο στην μανέτα του γαζιού ώστε να μπορείς να κρατάς το χέρι σου γροθιά επάνω στο γκάζι (τα πρώτα που την ακούνε είναι τα ακροδάχτυλα).

Όταν αρχίζουν να πονάνε τα νύχια σταμάτα. Θα ζεσταθούν πιο γρήγορα τα χέρια σου ώστε να ξαναξεκινήσεις και ακόμα πιο γρήγορα θα γίνει αν βγάλεις το γάντι και κλείσεις τα δάχτυλα στη χούφτα (γροθιά) ώστε να ζεσταθούν απ' την θερμοκρασία της παλάμης.

Αν δε θέλεις μόνιμη εγκατάσταση με θερμενόμενα γκριπ, υπάρχουν και θερμενόμενα πρόσθετα που πάνε στις μανέτες και είναι για μια χρήση και κάποια άλλα που είναι για περιστασιακή εγκατάσταση.

Αλλιώς προσανατολίσου σε θερμαινόμενα γάντια ή σε θερμαινόμενα εσωτερικά γάντια (inergloves) με μπαταρίες ή με τροφοδοσία απ' την μηχανή.

basilis_k6
05/12/2016, 00:42
δεν νομιζω οτι μιλαει για ταξιδι. εκει το μονο που σε σωνει ειναι το πανχοντρο γαντι με δερμα, χνουδι κτλ μαζι με χουφτα.

daz
05/12/2016, 00:48
δεν νομιζω οτι μιλαει για ταξιδι. εκει το μονο που σε σωνει ειναι το πανχοντρο γαντι με δερμα, χνουδι κτλ μαζι με χουφτα.

Κάτω από 5 βαθμούς ή πάνω από μια ώρα με 5 βαθμούς ούτε αυτό τον σώζει!

Σε ταξίδι φυσικά! Μιλάω μόνο για ταχύτητες ταξιδίου!

daz
05/12/2016, 00:50
Επίσης κάτι άλλο που βοηθάει (σε κάθε περίπτωση) είναι το γάντι να μην είναι στενό. Ο αέρας ανάμεσα στο γάντι και το χέρι, είναι το καλύτερο μονωτικό για το κρύο. Αυτό το χάνουμε με το ισοθερμικό.

DAYMAN
05/12/2016, 10:39
Έχω κάτι ισοθερμικά γάντια της IXS, σε συνδυασμό με τα θερμαινόμενα γκριπ και τις χούφτες, κάνουν διαφορά. Σημαντική παρατήρηση για τα ισοθερμικά γάντια: έτσι και ΔΕΝ τα φορέσεις μέσα σε ζεστό χώρο, αλλά έξω στο κρύο, είναι σαν να μην τα έχεις φορέσει καθόλου...

σωστος.

Cpt_Slow
05/12/2016, 10:45
συν-cbf-ερ grafton σε βλεπω να εισαι ο πρωτος που βαζει κανονικες χουφτες και εμενα ο δευτερος. :lol:

Grafton 505
05/12/2016, 16:41
Χούφτες έχεις; Αν δεν έχεις όπως και εγώ δε σε σώνει τίποτα.
Εγώ έχω βρει ότι μόνο μέχρι τα 60 χλμ δουλεύει καλά το πακέτο χειμωνιάτικο και ισοθερμικό.


Edit: μιλάμε για κρύο κοντά και κάτω από το μηδέν έτσι;

Χούφτες δεν έχω αλλά κάτι wind deflectors (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150952&p=2827055&viewfull=1#post2827055) που τα λέει η Honda και δεν κάνουν πολύ δουλειά αλλά είναι όμορφα :D

Μιλάμε για κρύο κάτω από τους 10 βαθμούς φυσάει δεν φυσάει.

@daz Όλα αυτά που γράφεις είναι σωστά και με οδήγησαν να ανοίξω αυτό το θρεντ, και σκοπός μου είναι να καθηστερίσω το πάγωμα των χεριών όσο γίνεται περισσότερο.
Και το πρώτο δάχτυλο που κρυώνει είναι ο δείκτης γιατί τον έχω συνέχεια πάνω στη μανέτα του φρένου.
Τα θερμαινόμενα γκριπς που έχω πάντως κρατάνε την παλάμη και και την αρχή των δακτύλων ζεστά.

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα έχουμε, ότι για να αντέξει το ακροδάχτυλο στο κρύο πρέπει :

α) Να υπάρχουν χούφτες κλειστές και μεγάλες
β) Θερμαινόμενα γκριπς
γ) καλό χειμερινό γάντι με ή χωρίς ισοθερμικά από μέσα.


συν-cbf-ερ grafton σε βλεπω να εισαι ο πρωτος που βαζει κανονικες χουφτες και εμενα ο δευτερος. :lol:

Έτερε καππαδόκη Cpt_Slow, μα τον Δία θα βάλω κάτι τέτοια και θα ησυχάσω...

375624

και μετά θα τα βάλεις και εσύ ! :lol:

amyroukai
05/12/2016, 16:42
Έξω, όπου η μούρη έρχεται σε δεύτερη μοίρα, οι χούφτες τύπου "γάντια φούρνου" μόνιμα στο τιμόνι, όπως φοράνε μερικά ντελιβεράδικα παπιά, λένε ότι παρέχουν ικανοποιητική προστασία. *** Προσθήκη, με πρόλαβες!!!

Στον πηγασο με τις μαμά χούφτες και καλοκαιρινό γάντι με "μεταξένιο" ισοθερμικο από κάτω είχα βγάλει το μεγαλύτερο μέρος του χειμώνα πέρυσι.

basilis_k6
05/12/2016, 17:02
εγω θα τα εβαζα ανετα. μουρη δεν πουλας αλλα μετα το χαιδευεις το κοριτσι, δεν την ακουμπας και πηδαει στο ταβανι

Grafton 505
05/12/2016, 19:08
Μπροστά στην άνεση και στην ασφάλεια, δεν υπάρχει μούρη και πρεστίζ και λοιπά φλέματα.

Αλλά την μηχανή δεν την χρησιμοποιώ κάθε μέρα, παρά σε βόλτες οπότε με τις χούφτες και τα ισοθερμικά θα είμαι καλύτερα από ότι είμαι τώρα.

@Βασίλη, αν είναι να ακουμπίσω το κορίτσι θα πάω με αυτοκίνητο ρε να είμαι large !!! :D

@Amyroukaimod : πια μάρκα ισοθερμικό έχεις ;

Σκέφτομαι να πάρω αυτά, αλλά δεν φαίνονται και πολύ λεπτά για να μπαίνουν μέσα από τα γάντια.
http://motorshop.skroutzstore.gr/p.ISOTHERMIKA-GANTIA-THERMO-GLOVES-NORDCAP.1068626.html

LOUKILOUK
05/12/2016, 19:15
Ότι λέει ο Απόστολος...
Θερμαινόμενα...η πιο αποδοτική λύση.

Grafton 505
05/12/2016, 19:19
Ότι λέει ο Απόστολος...
Θερμαινόμενα...η πιο αποδοτική λύση.

Θερμαινόμενα έχω. Τα δάχτυλα προσπαθώ να κρατήσω όσο πιο ζεστά γίνεται όσο περισσότερο γίνεται

daz
05/12/2016, 19:54
Εσύ ακυρώνεις τα θερμαινόμενα που έχεις. Και με το ισοθερμικό θα το κάνεις ακόμα χειρότερο. Τα θερμαινόμενα δεν θέλουν πολύ χοντρα γάντια.
Μην αφήνεις τα δάχτυλα επάνω στη μανένα. Και εγώ έτσι οδηγώ αλλά όταν έχει κρύο τα μαζεύω.

Υπάρχουν κάποια γάντια που είναι πολύ χοντρά απ' έξω και πιο λεπτά στην παλάμη. Βασικά ολα τα καλά κάπως έτσι είναι σχεδιασμένα και είναι γι αυτό το λόγο. Δοκίμασε με πιο λεπτό γάντι να δεις ότι μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα. Χωρις χούφτες όμως δεν κάνεις δουλειά! Χωρις χούφτες, τα θερμαινόμενα μόνο στην πόλη θα αποδόσουν, στην βόλτα ή στο ταξίδι δε θα κάνουν και πολλά πράγματα. Με θερμαινόμενα, χούφτες και σωστό γάντι, πρώτα θα μείνεις από βενζίνη και μετά θα παγώσουν τα δάχτυλα.

daz
05/12/2016, 19:55
Στο ξαναλέω. Δοκίμασε με λεπτό γάντι αφού έχεις θερμαινόμενα.

basilis_k6
05/12/2016, 20:00
εγω εχω χοντρα, λεπτα, ισοθερμικα, χουφτες, θερμ γκριπ γενικα τα εχω ολα. Χοντρο και θερμ γκριπ δεν πανε μαζι. Ομως το ισοθερμικο δεν ακυρωνει καθολου το θερμ γκριπ. Χουφτα απαραιτητη προφανως. Το 50% του κρυου αυτη το κοβει.

Grafton 505
05/12/2016, 20:21
Δεν έχω χειμερινά γάντια.

Φθινοπορινά-ανοιξιάτικα της A-pro(gripper) έχω και σήμερα έβαλα από μέσα άσπρα λεπτά γάντια (αυτά της παρελάσεως ντε) και βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση με τα θερμενόμαινα.
Αλλά τα ακροδάχτυλα την ακούσανε κατευθείαν.

amyroukai
05/12/2016, 20:25
Τα δικά μου μάρκα... Άγνωστη. Δεν θυμάμαι πια. Θα δω αύριο το ένα που έμεινε γιατί το ζευγάρι του αγνοείται αν γράφει κάτι.

LOUKILOUK
05/12/2016, 21:39
Θερμαινόμενα έχω. Τα δάχτυλα προσπαθώ να κρατήσω όσο πιο ζεστά γίνεται όσο περισσότερο γίνεται

Νομίζω ότι πρέπει να επενδύσεις σε γάντια...με καλό γάντι και θερμαινόμενα χωρίς χούφτες οδηγούσα σερί 2ωρα χωρίς πρόβλημα με θερμοκρασίες γύρο στο μηδέν στη Σκωτία. Όχι οτί ήμουν ζεστά και χλιδάτα αλλά σίγουρα χωρίς πρόβλημα. Φυσικά δεν έχουμε όλοι την ίδια αίσθηση ή αντοχή στο κρύο, την ζέστη κτλ

Grafton 505
05/12/2016, 22:31
Είχα αυτά εδώ και δεν κάνανε δουλειά γι΄αυτό ψάχνομαι λίγο με τα ισοθερμικά.

375638

daz
05/12/2016, 22:58
Πάρε γάντια!

sniper
06/12/2016, 10:08
Δεν υπάρχει σωτηρία με τα ισοθερμικά... Σε θερμοκρασίες χαμηλές (κάτω απο +5 κελσίου) τα μόνα γάντια που θα σου κρατήσουν τα χέρια ζεστά είναι τα χειμερινά.

Πριν από χρόνια σε σούπερ γρήγορη μονοήμερη βόλτα με χαμηλές θερμοκρασίες σε όλη τη διαδρομή, με ισοθερμικά από μέσα και δερματινα μη καλοκαιρινά, στην επιστροφή τα χέρια είχαν μουδιάσει, πρηστεί και τα γάντια κόπηκαν με ψαλίδι για να βγουν... Ο δε πόνος ήταν οξύς...

Πάρε χειμωνιάτικα.

mreza
06/12/2016, 12:32
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου από την εμπειρία μου με το, γάντι-κρύο, σεβόμενος πάντα τις γνώμη και την άποψη όλων.
Χωρίς καλά, καθαρά χειμωνιάτικα γάντια και εξίσου καλά εσωτερικά γάντια συνοδευόμενα με χούφτες δεν κάνεις τίποτα. Παραλείπω τα θερμαινόμενα γκριπ για λόγους που έχουν αναφερθεί παραπάνω. Χάνεις σε αίσθηση χειροπιασίματος αλλά αυτό είναι το τίμημα για να μη πάθεις κρυοπαγήματα. Το πόσο κρυώνει κανείς είναι σχετικό για τον καθένα. Το θέμα ξεκινάει από το να είναι καλός ο εξοπλισμός.
Για το χειμώνα μόνο καθαρά χειμωνιάτικα πράγματα. Ανάλογα το ίδιο και για το θέρος. Και φυσικά το καλό κοστίζει (δυστυχώς) αλλά είναι επένδυση που την καταλαβαίνεις με τη χρήση του. Εγώ ταξιδεύω και χειμώνα και με θερμοκρασίες συχνά κάτω του 0.
Έχει κρύο στα μέρη μου, ακόμα και το καλοκαίρι.. . Ακούει ο Pan (dvs) (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=43923)?
Από χειμερινά γάντια (και εσωτερικά) τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ αυτά στις φωτό και με καλύπτουν αρκετά σε σχέση με άλλα που χρησιμοποιούσα παλιότερα για χειμερινές αποδράσεις και ταξίδια. Εννοείται πως γίνονται και οι απαραίτητες στάσεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα, για λόγους που αναφέρθηκαν από τους προλαλήσαντες.
Ξεκινώντας από το ότι για το κρύο χρειάζεται καλό χειμωνιάτικο γάντι σε συνδυασμό ενίοτε με ανάλογο εσωτερικό γάντι, ικανοποιητικές χούφτες και ενδεχομένως θερμαινόμενα γκριπ, υπάρχουν έτσι αρκετές προϋποθέσεις για άνετη χειμωνιάτικη καβάλα.
Τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη από την εμπειρία μου με τα έσω-έξω γάντια με το μοτοσακό στο χειμωνιάτικο κρύο.

375650

Grafton 505
06/12/2016, 19:09
...

Ε όχι δεν φτάνω ως εκεί. Όταν δω ότι τα χέρια δεν ακούν σταματάω.


...

Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου να κάνω γιατί τα τα χειμερινά αδιάβροχα Dainese δεν με καλύψανε, οπότε λέω κάτι άλλο χρειάζετε.

George_M.
06/12/2016, 19:57
ας πω κ γω το κοντο κ το μακρυ μου...
εχω σωστα χειμωνιατικα γαντια τα οποια ειναι σχετικα λεπτα ωστε να εχω καλη αισθηση,μολις η θερμοκρασια πεσει στους 4-5 τα χερια την ακουνε,παρα τις χουφτες...
ετσι πηρα κ ενα σετακι ισοθερμικα Tucano Urbano για τα δυσκολα.κανουν μια χαρα δουλεια! κ σου λεω να παρεις.
επισης τα χρησιμοποιω κ στις βολτες μου σε κρυα μερη,οπως τουρισμο σε χωρες/πολεις με -2,-3 κ παγωνια,κανουν κ εκει εξαιρετικη δουλεια ΕΝΩ κ με κρυα χερια που τα φοραω παλι ειναι ok!

MG-KTiNoS
06/12/2016, 22:15
Χούφτες και επιγάντια αδιάβροχα (5 6 ευρώ κάνουν αυτά)
Από εκεί και μετά πάμε σε θερμενόμενα γκριπ και γάντια.

gior-gos
07/12/2016, 07:58
Θερμαινομενα γκριπς - χουφτες - χοντρα χειμερινα μοτοσυκλετιστικα γαντια· όσο πιο χοντρα γινεται (κι ας μην εχεις καλη αισθηση των χειριστηριων· ας αφησουμε τη ρέϊσινγκ οδηγηση για καμιά πιο ζεστή μερα ;)).

Απο κει και πανω δε νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο παρα μονο.. αμαξι :)

Cpt_Slow
07/12/2016, 08:29
Έτερε καππαδόκη Cpt_Slow, μα τον Δία θα βάλω κάτι τέτοια και θα ησυχάσω...

375624

και μετά θα τα βάλεις και εσύ ! :lol:

Αμα σου πω οτι τα έχω σοβαρά υπόψιν αυτά τα ντελιβεροκαλύμματα.. φαίνονται οτι θα κάνουν την καλύτερη δουλειά αλλά και οτι είναι εύκολα στο βάλε βγάλε. Επόμενη κίνηση βέβαια είναι η κουβέρτα για τα πόδια :bawl:

εγώ για την ώρα έχω μόνο αυτά και το παίζω σκληρός :ninja:
375663

πηγαινε-ελα δουλειά (Θεσ/νίκη) 10' δρόμος αλλα με 90-100χλμ/ώρα με κάτω απο 5οC οι ακρούλες :wave2: . Στους 10οC και πάνω από την άλλη είναι ακριβώς οτι πρέπει. Μάλλον σε πρώτη φάση θα πάρω ενα ισοθερμικό που έχει και το χαμηλότερο κόστος και βλέπουμε.

Grafton 505
07/12/2016, 19:40
@manianisg : Thanks

@MG-KTiNoS : Τι είναι τα επιγάντια αδιάβροχα ;

@gior-gos : Την οδήγηση πάω να σώσω. Η ρέισινγκ έχει πεθάνει μόλις έπιασε 10 βαθμούς :lol:


Επόμενη κίνηση βέβαια είναι η κουβέρτα για τα πόδια :bawl:

Αμάν μην μπούμε εκεί, δεν το κάνω GS το cbfάκι :bawl::lol:



Τελικά τα ισοθερμικά γάντια είναι χοντρά ή λεπτά;
Οι φωτογραφίες που υπάρχουν στα ιντερνετομάγαζα δεν βοηθάνε να καταλάβω.

amyroukai
07/12/2016, 20:28
αυτά (πιο σωστά αυτό, γιατί είπαμε, το ένα χάθηκε) που έχω είναι λεπτό, σαν "κυριλέ" κάλτσα ας πούμε.

daz
07/12/2016, 20:32
Υπάρχουν και πολύ λεπτά σαν τα παρελάσεως και πιο χοντρά.

Grafton 505
07/12/2016, 20:43
αυτά (πιο σωστά αυτό, γιατί είπαμε, το ένα χάθηκε) που έχω είναι λεπτό, σαν "κυριλέ" κάλτσα ας πούμε.


Υπάρχουν και πολύ λεπτά σαν τα παρελάσεως και πιο χοντρά.


Άρα θα πρέπει να τα δω από κοντά για να καταλάβω.

π.χ. αυτά τι είναι ; Λεπτόχοντρά ;

https://www.louis.eu/artikel/vanucci-windmaster-underneath-gloves/201391?list=257747005

MG-KTiNoS
07/12/2016, 21:51
ρε μη μπεδευεσαι ΜΟΝΟ μ αυτό θα κάνεις δουλεια... (5 6 ευρώ κάνει)
375759

sugariasgeorge
07/12/2016, 23:16
ρε μη μπεδευεσαι ΜΟΝΟ μ αυτό θα κάνεις δουλεια... (5 6 ευρώ κάνει)
375759
και με αυτο...
375761

ggs
07/12/2016, 23:32
Κι όμως, την λύση την είπες μόνος σου

375762

Την ζημιά όλη την κάνει ο αέρας...
Μπορεί εδώ να μην μας φαίνονται πολύ... Σικ.. Αλλά στους βορειους βαρβαρους λαούς που ξέρουν από @@κρυο, τα βάζουν από SS μέχρι ποδήλατα

taisteal
07/12/2016, 23:40
Για heavy duty καταστάσεις μόνο αυτό σε σώζει.
Δοκιμασμένο σε πολύ κρύο,με ένα χοντρό γάντι είσαι αρχηγός.
Ισοθερμικά από μέσα κτλ δεν κάνουν τίποτα.
375763

Grafton 505
08/12/2016, 19:05
ρε μη μπεδευεσαι ΜΟΝΟ μ αυτό θα κάνεις δουλεια... (5 6 ευρώ κάνει)


Που τα βρίσκω αυτά ; Πρώτη φορά τα βλέπω.


και με αυτο...


bmw είναι ή με φαίνεται ;;; :bawl:


@ggs & taisteal


Αν ήθελα να κάνω χειμερινό ταξίδι θα τα έβαζα χωρίς σκέψη αλλά εδώ μιλάμε για βόλτες χωρίς να χρειαστεί να φτάσω στο σημείο να με κόψουν τα γάντια όπως έπαθε ο sniper.

s4socrates
08/12/2016, 19:56
Θερμαινόμενα γάντια έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος να μας πει;

Παρότι έχουν την λογική του θερμαινόμενου γκριπ εκτιμώ ότι έχουν πλεονέκτημα γιατί εστιάζουν καλύτερα στο χέρι - δάκτυλα, ανεξάρτητα πάχους γαντιού. Ειδικά κάποια από αυτά προσφέρουν και ρυθμιζόμενη ένταση.

paramedic
13/12/2016, 20:03
Το θερμαινόμενο γάντι λογικά θα κάνει καλύτερη δουλειά αλλά πάντα με χούφτα στο μηχανάκι. Χωρίς αυτήν τα πράγματα είναι τραγικά στο πολύ κρύο το πρωί ή το βράδυ. Το πρωί ειδικά ο οργανισμός μας έχει χαμηλότερη θερμοκρασία και δεν έχει προσαρμοστεί και στο περιβάλλον ακόμα. Αλλά είναι πανάκριβα τα άτιμα
Αυτό που κάνω εγώ πια στο πολύ κρύο το πρωί ειδικά είναι το εξής. Γάντι χειρουργικό(πιο χοντρό απο το απλό) απο κάτω για να μην αναπνέει το δέρμα. Γαντι πλαστικό απο πάνω(σαν αυτά που βάφουν τα αυγά να σκεφτείτε) για να γλιστρήσει στο γάντι μιας και το λατεξ έχει υψηλό δείκτη τριβής και φυσικά το χειμερινό μου γάντι απο πάνω. Και φυσικά χούφτες στο μηχανάκι. Ετσι δεν κρυώνω και ούτε αίσθηση χάνω στο γκρίπ γιατί τα ισοθερμικά δεν κάνουν τίποτα απολύτως τα άτιμα παρα μόνο προσθέτουν στην κακή αίσθηση.

Cpt_Slow
19/12/2016, 15:04
Εγω παντως δοκίμασα ισοθερμικο απο μεσα, γαντι λατεξ τιποτα,πρέπει να παω η σε χουφτες η σε θερμαινομενα γκριπ ή σε καλύμματα.Νομίζω θα παω σε καλύμματα τα απλά που πιάνουν με εναν ιμάντα χωρις να πιάνουν στο αντίβαρο, ειναι και φτηνα. Αυτα ειναι αξιόπιστα για ταξιδι η θα πετάξουν?

Billymuse
19/12/2016, 15:11
Εχω πάρει αυτα της tucano urbano (http://www.skroutz.gr/s/6084956/Tucano-Urbano-Polo-669.html).
Mπορώ να πώ οτι βλέπω μικρή διαφορά, δεν τα θεωρώ εντελώς άχρηστα αλλα είναι μια μικρή βοηθητική λύση για μηχανάκια χωρίς χούφτες η θερμενόμενα grips..
Αλλα αν τα βάλεις ενω ειναι ήδη παγωμένα τα χέρια σου είναι πραγματικά άχρηστα..

theofilos888
19/12/2016, 19:37
Τα ισοθερμικα ειναι αχρηστα! Δεν κανουν τπτ ουτε στο στεγνο, ουτε στο βρεγμενο! χοντρο γαντι με λατεξ γαντι απο μεσα ειναι μια καλη λυση!!!!

Bladerunner
20/12/2016, 08:58
Δερμάτινο γυναικείο γάντι (λεπτό δέρμα) με μάλλινη επένδυση merino από μέσα. Ό,τι πιο ζεστό έχω φορέσει ποτέ!

Το πρόβλημα είναι ότι από τότε που κατέστρεψα* της γυναίκας μου δεν βρίσκω στο νούμερό μου...

*Δεν τους αρέσει το σύρσιμο στην άσφαλτο...

Billymuse
20/12/2016, 09:01
Δερμάτινο γυναικείο γάντι (λεπτό δέρμα) με μάλλινη επένδυση merino από μέσα. Ό,τι πιο ζεστό έχω φορέσει ποτέ!

Το πρόβλημα είναι ότι από τότε που κατέστρεψα* της γυναίκας μου δεν βρίσκω στο νούμερό μου...

*Δεν τους αρέσει το σύρσιμο στην άσφαλτο...

Αυτο μου είπε και η δικιά μου, ήθελα να της πάρω γάντια για να τα φοράει όταν είμαστε στη μηχανή και έχει παρόμοια με αυτα που περιγράφεις και σε οδήγηση με μειον βαθμούς δεν είχε παραπονεθεί!! Βέβαια παντα απο τη πλεύρα του συνεπιβάτη γιατί αλλάζει το πράγμα οταν κρατάς το τιμόνι..είναι τόσο ζεστά όσο λες;

Bladerunner
20/12/2016, 09:05
είναι τόσο ζεστά όσο λες;

Τα φόραγα σε χειμωνιάτικες βόλτες αστραπή Αθήνα - Σέρρες και δεν καταλάβαινα τίποτα από κρύο. Σε σπορ μηχανάκι, χωρίς χούφτες κλπ

Δεν είναι όμως αδιάβροχα, συνήθως είναι κοντά και ανάλογα το μπουφάν μπορεί να περνάει αέρας στα χέρια από τα μανίκια, δεν κάνει να πέσεις με αυτά και είναι ...ακριβά!

DoctoR_k6
20/12/2016, 10:29
Η τα σκας για ενα γαντι καλο/χειμωνιατικο το οποιο ειναι καθαρα για χειμωνα κ ξεμπερδευεις.
Απο το 2007 ειχα(κ εχω) τα dainese τα sprog-s με τα οποια εκανα καθημερινα 60χλμ με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες(απο 7-8 βαθμους κ κατω εβαζα μονο αυτα)
Αν εξαιρεσεις πως χανεις σε αισθηση (μην πας αγιαννη για στριψιμο κοινως) εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
Με τα χρονια αρχιζουνε κ χανουν στις ακρες των δαχτυλων οπου δεν υπαρχει κ τοσο χοντρο υφασμα/υλικο αλλα γενικα τα εβγαλαν τα λεφτα τους(αν κ ηταν δωρο).
Καμια φορα οτι πληρωνεις παιρνεις...+ βαριεμαι να κανω πατεντες με αλλα γαντια μεσα απο τ αλλα γαντια.

Billymuse
20/12/2016, 11:27
Dainese KKH GoreTex και καθαρισες

MG-KTiNoS
22/12/2016, 17:40
Που τα βρίσκω αυτά ; Πρώτη φορά τα βλέπω.

http://www.stelpet.gr/gr/el/products/gketes-xerion-modeka-8742

΄θα βρεις και πιο οικονομικά

Cpt_Slow
23/12/2016, 13:06
376759

@Grafton σειρα σου!

SHOOTER045
23/12/2016, 13:58
Έχω γάντια spidi h2out.Αδιαβροχα ,ζεστά ,με μεμβράνη (sympathex)νομίζω
Εδώ και λίγους χειμώνες.
Στο ΤΑ που έχει χούφτες είμαι οκ.
Στο στρώμα που δεν έχει μετα απο αρκετή χρήση καταλαβαίνω το κρύο χωρις να γίνεται ανυπόφορη η οδήγηση.
Η μοναδική βλακεία που δεν πήρα τα ποιο μακριά σε μήκος

Grafton 505
23/12/2016, 19:33
376759

@Grafton σειρα σου!


Ρε τρελέ !!!! :lol: :lol: :lol:

Cpt_Slow
28/12/2016, 07:54
Για την ωρα ειναι εξαιρετικα παντως! τα βαλε βγαλε γινεται σε 10'' γιατι ειναι χωρις "σκελετο" απο μεσα και δεν βιδωνουν στο αντιβαρο, απλα πιανουν με ιμαντα.

astrapogiannos7
12/01/2017, 19:52
https://www.amazon.com/gp/product/B00E4HCTZO/ref=as_li_qf_sp_asin_il_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B00E4HCTZO&linkCode=as2&tag=cycle0c3-20&linkId=2MR5YWLLXQQANIXG
κοιτάξτε εδώ ! Αυτή είναι οι λύση στο πολύ κρύο (συγνώμη αν έχει γραφτεί και παραπάνω δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα ακόμα )

nikma
13/01/2017, 17:09
Πριν επενδύσεις σε πολύ καλά γάντια, τα οποία όμως είναι και ακριβά, δοκίμασε να αλλάξεις τρόπο που κρατάς τα γκριπ. Αυτό το συνήθειο να ακουμπάς με τα ακροδάχτυλα τις μανέτες δε βοηθάει και προσωπικά το θεωρώ χωρίς νόημα. Ειδικά αυτή η οδηγία ότι καλό είναι να έχουμε ένα δάκτυλο στο φρένο είναι από τις πιο άκυρες, πρώτον γιατί σε βάζει σε mode να αντιδράσεις με φρένο σαν πρώτη επιλογή σε εμπόδιο και δεύτερον δυσκολεύει τον έλεγχο του γκαζιού.

Αν θες κάνε αυτό, στο πρότεινε κι ο daz κι από εκεί και πέρα καλά χειμωνιάτικα γάντια με καλές προστασίες και χούφτες, όπως προείπαν όλοι. :)

Grafton 505
13/01/2017, 19:23
@ nikma ... έχουν γράψει πολλοί. Σε ποιον τα λες ;

nikma
14/01/2017, 00:00
Grafton@ Αυτά που γράφω αφορούν εσένα φυσικά. Ότι χρειάζεσαι καλύτερα γάντια και χούφτες. Επίσης δοκίμασε να κρατάς διαφορετικά τα γκριπ και να μην έχεις τα δάκτυλα στις μανέτες.

Dant3
14/01/2017, 11:08
Εγω παντως πηρα κατι τετοια γαντακια απο ebay με 3Ε

377609

Πηρα τις αντιστασεις απο μεσα(δεν ειναι ραμμενες) τις φοραω πανω στο χερι μεσα απο το γαντι,συνδεση στο κινητο και με 3Ε κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.

Grafton 505
15/01/2017, 17:53
Grafton@ Αυτά που γράφω αφορούν εσένα φυσικά. Ότι χρειάζεσαι καλύτερα γάντια και χούφτες. Επίσης δοκίμασε να κρατάς διαφορετικά τα γκριπ και να μην έχεις τα δάκτυλα στις μανέτες.

Το δάχτυλο πάνω στην μανέτα του φρένου είναι μια συνήθεια που την απέκτησα μικρός από το ποδήλατο και με έχει σώσει πολλές φορές. Αυτό το 1 sec που κερδίζω στο φρενάρισμα κάνει την διαφορά. Γάντια σίγουρα χρειάζομαι καλύτερα, αλλά μιας και είχα τα χειμερινά και αδιαβροχα της dainese και δεν κάνανε δουλειά, είπα να δω και την λύση των ισοθερμικών από μέσα.


...

Aυτά ζεσταίνουν μόνο τις παλάμες ;

lospsi
15/01/2017, 19:03
Χρησιμοποιώ ισοθερμικά γαντάκια της ixon αν θυμάμαι καλά, δυστυχώς και γώ έχω να πω πως δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά, μπορεί και καθόλου. Πάντα για ταξίδια μιλάμε με την μηχανή. Επίσης όντως έχει διαφορά να τα φορέσεις κρύα ή να προσπαθήσεις να τα θερμάνεις πρώτα!

Πάντως στο beverly που έχω για τις αστικές μετακινήσεις μου, φέτος έβαλα χούφτες tucano urbano και βρήκα την υγεία μου! ΘΑΛΠΩΡΗ! Εάν δεν σε ξενερώνει το λουκ τους για χρήση με την μοτοσυκλέτα σου, προχώρα, κάνουν δουλειά!

Cpt_Slow
17/01/2017, 07:43
άστον άστον.. οταν θα ρωτάει στο γνωστό topic αν οι tucanourbano έχουν καλή εφαρμογή στο cbf θα του κάνω τον δύσκολο :lol:

Dant3
17/01/2017, 11:19
Aυτά ζεσταίνουν μόνο τις παλάμες ;

Ναι,αλλα λογικο ειναι εφοσον ειναι ζεστη η παλαμη να πηγαινει και το αιμα πιο ζεστο και στα δαχτυλα.Για αυτο ειπα οτι νιωθεις μονο στις ακρες κρυο και δε τα νιωθεις ξυλο οπως πριν.

Grafton 505
17/01/2017, 19:44
Ναι,αλλα λογικο ειναι εφοσον ειναι ζεστη η παλαμη να πηγαινει και το αιμα πιο ζεστο και στα δαχτυλα.Για αυτο ειπα οτι νιωθεις μονο στις ακρες κρυο και δε τα νιωθεις ξυλο οπως πριν.

Μα τις άκρες προσπαθώ να ζεστάνω. Τις παλάμες τις ζεσταίνουν τα θερμαινόμενα γκριπς.


άστον άστον.. οταν θα ρωτάει στο γνωστό topic αν οι tucanourbano έχουν καλή εφαρμογή στο cbf θα του κάνω τον δύσκολο :lol:

:bawl:τι αλήτης ρε :lol:

virus
17/01/2017, 21:39
τις γλυκοκοιταζω αληθεια ειναι :(

377703

gory
02/02/2017, 23:13
Τελικά σα να λέμε και 300gr thinsulate να έχει το γάντι, αργά ή γρήγορα πάει το δάχτυλο χωρίς χούφτα ε;

Grafton 505
03/02/2017, 19:22
Τελικά σα να λέμε και 300gr thinsulate να έχει το γάντι, αργά ή γρήγορα πάει το δάχτυλο χωρίς χούφτα ε;


Εφόσον χτυπάει ο αέρας το γάντι, αργά ή γρήγορα θα παγώσει. Σκοπός είναι να γίνει όσο πιο αργά γίνεται ή και καθόλου αν είναι δυνατόν.

ptc
07/12/2021, 19:25
Πηρα τις neopren χουφτες της Tucano Urbano (R363X). Οντως πολυ καλη προστασια απο το κρυο αλλα προσωπικα μου φανηκαν επικινδυνες. Κανουν δυσκολη τη χρηση των περιφερειακων χειριστηριων. Φλας για να αναψω τα εψαχνα, οσες μερες τις φορεσα ειχα σταματησει σχεδον να αναβω φλας. Κορνα πηγα να πατησω μια φορα (στα πλαισια αμυντικης οδηγησης), δεν τη βρηκα. Τελος το κουμπι που παιζεις τα μεγαλα φωτα (παλι για να ειδοποιησεις καποιον οτι εισαι εκει) απλα δεν μπορει να πατηθει με αυτες. Την τεταρτη μερα τις εβγαλα. Καλυτερα το κρυο απο το να μειωνεται η ενεργητικη ασφαλεια. Παλι καλα τις ειχα βρει απο χερι και δε θα χασω τα λεφτα μου, γιατι καινουριες καναν και 50κατι ευρω.


Διαβασα το νημα και ειδα καποιες λυσεις.


ρε μη μπεδευεσαι ΜΟΝΟ μ αυτό θα κάνεις δουλεια... (5 6 ευρώ κάνει)

Ενω ξερω οτι το αδιαβροχο απο πανω εχει πολυ καλη αντιανεμικη δραση, τα συγκεκριμενα (https://www.motoexpert.gr/el/dainese-gketes-xerion-rain-overgloves?ref=bestprice.gr) τα βλεπω στα 42€. ΟΚ ειναι λιγο παλιο το νημα, αλλα οχταπλασιαστηκε η τιμη σε αυτα τα χρονια;


https://www.amazon.com/gp/product/B00E4HCTZO/ref=as_li_qf_sp_asin_il_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B00E4HCTZO&linkCode=as2&tag=cycle0c3-20&linkId=2MR5YWLLXQQANIXG
κοιτάξτε εδώ ! Αυτή είναι οι λύση στο πολύ κρύο (συγνώμη αν έχει γραφτεί και παραπάνω δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα ακόμα )

Αυτο φαινεται σουπερ και η ζωη της μπαταριας ειναι επαρκεστατη. Στο Ελλαντα βρισκουμε κατι τετοια;

Επισης επειδη η διαδρομη που κανω ειναι 20' σκεφτομαι πως μπορει να με καλυπτει και ενα πολυ χοντρο γαντι, ισως τυπου σκι; Αν εχει κανεις να προτεινει κατι. Τωρα εχω χειμερινα SPIDI H2 Out αλλα δεν...

Vassilis
07/12/2021, 20:06
Προσωπικά προς το παρόν τουλάχιστον έχω βολευτεί με τα revit mosca και από μέσα τα grizzly αν έχει 10-14 βαθμούς. Άποψη μου είναι όχι μη-μοτοσυκλετιστικο γάντι γιατί δεν υπάρχει προστασία αν χτυπά ξύλο συμβεί κάτι.

o_gavros
07/12/2021, 20:32
τον περασμένο μήνα που γυρνάγαμε, σαν χαπι τράβελερς κι εμείς, τις Ευρωπες, τις τελευταίες μέρες είχε και ψολιάγκο και βροχούλα (πότε πιτσίλιμα, πότε τουλούμι).
Διαπίστωσα ότι φορώντας ένα ζευγάρι λεπτά ισοθερμικά (της νορντκαπ νομιζω εχω) μέσα απο τα μοτογάντια (ένα ζευγάρι Spidi του πενηντάρικου) τα χέρια μου δεν κρύωσαν ουσιαστικά ποτέ, ακόμα και αν τα εξωτερικά μπορεί να είχαν γίνει λούτσα. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, φτηνά είναι (δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ,μπορεί να τα έχουν ξαναγραψει).

ptc
07/12/2021, 20:45
Περα απ'τις αναμεικτες μαρτυριες που προηγηθηκαν στο νημα για τα ισοθερμικα γαντια, εγω εχω και μια αλλη επιφυλαξη. Τα γαντια που εχω τα εχω αγορασμενα να μου ειναι ακριβως στο μεγεθος (οπως νομιζω ειναι καλο για ολων των ειδων τον προστατευτικο εξοπλισμο). Το να μπει ακομα ενα γαντι -οσο λεπτο κι αν ειναι- απο μεσα, δεν ενοχλει; Το αδιαβροχο απο εξω το καταλαβαινω πχ, το παιρνεις ενα νουμερο παραπανω.

o_gavros
07/12/2021, 20:59
Ναι σωστα, δε το διευκρίνισα.
τα σπιντι για τα οποία μίλαγα πριν, είναι μεγαλύτερο νούμερο γιατι τα φοράω στο παπί στη δουλειά οπότε ήθελα το βάλε βγάλε να είναι παιχνίδι.

Vassilis
07/12/2021, 21:21
Δεν ενοχλεί αλλά δεν είναι και ο,τι πιο εύκολο να μπει. Εμένα είναι ίδιο μέγεθος και τα δυο (έτσι μου είχαν προτείνει) και απλά νομίζω πρέπει να βρεις τον τρόπο να τα φοράς. Στην αρχή δοκίμαζα με το κουμπί του μανικιού του μπουφάν κουμπωμένο και όσο πιο χαμηλά στον καρπό γίνεται αλλά είναι καλύτερα να είναι ελεύθερο, ελαφρώς σηκωμένο, να μπουν τα γάντια και μετά να κουμπώσει. Με αυτόν τον τρόπο τα γάντια έχουν εφαρμόσει πιο σωστά.

katsar
07/12/2021, 21:34
Καλησπέρα.Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα περίπου 1500χλμ βόλτα ,πέρασα από κρύα στα βουνά,υγρασίες ομίχλες,τα ξέρεις λίγο-πολύ.
Φορούσα γάντια σκι (μιας και το ανάφερες) που τα πήρα επίτηδες για αυτό τον λόγο μεγάλο μέγεθος πάνω από λεπτά δερμάτινα χωρίς καμία προστασία για το κρύο όμως.
Δεν κρύωσα καθόλου μετά από αρκετές ώρες ( δεν έχω καν χούφτες) αλλά δεν έχεις και τον καλύτερο έλεγχο ,είναι πολύ bulky κατασταση.
Εγώ θα δοκίμαζα και πλαστικές γκέτες χεριών,το αδιάβροχο/αντιανεμικό μου είναι το καλύτερο ρούχο που αγόρασα ποτέ ενάντια στο κρύο.

sanctusan
07/12/2021, 21:41
Εμένα δεν κρυώνουν τα χέρια μου εύκολα. Μέχρι σήμερα σε αποστάσεις 20-30' φοράω τα καλοκαιρινά γάντια.


τον προπερασμένο μήνα που γυρνάγαμε, σαν χαπι τράβελερς κι εμείς, τις Ευρωπες, τις τελευταίες μέρες είχε και ψολιάγκο και βροχούλα (πότε πιτσίλιμα, πότε τουλούμι).
Διαπίστωσα ότι φορώντας ένα ζευγάρι λεπτά ισοθερμικά (της νορντκαπ νομιζω εχω) μέσα απο τα μοτογάντια (ένα ζευγάρι Spidi του πενηντάρικου) τα χέρια μου δεν κρύωσαν ουσιαστικά ποτέ, ακόμα και αν τα εξωτερικά μπορεί να είχαν γίνει λούτσα. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, φτηνά είναι (δεν έχω διαβάσει όλο το θρεντ,μπορεί να τα έχουν ξαναγραψει).

Στο ίδιο ταξίδι, τις 3 πρώτες μέρες που ήταν στεγνό το τοπίο, κινούμασταν στις Άλπεις και φόραγα καλοκαιρινό γάντι και ένα ισοθερμικό της OJ. Σπάνια έβαλα τα χειμερινά σε στεγνό, γιατί βολευόμουν με τα ισοθερμικά. Άρα, νομίζω ότι δεν είναι τελείως ψέμα τα ισοθερμικά γάντια.

νεοσσός
07/12/2021, 21:42
Σε γυμνή μοτοσυκλέτα, σε διαδρομή περίπου 45' με θερμοκρασίες κάτω από 5°C, τα δάχτυλά μου παγώνουν. Σε τέτοιες συνθήκες φοράω εξωτερικά χειμερινά γάντια και εσωτερικά ισοθερμικά. Χάνεται η αίσθηση στα χειριστήρια, αλλά βελτιώνεται κάπως η προστασία από το κρύο. Τα πράγματα χειροτερεύουν όταν η ταχύτητα είναι 70 km/h και πάνω, οπότε θεωρώ ότι από το πιο σημαντικά είναι να έχεις αντιανεμική προστασία, έστω σαν τις μισές πλαστικές χούφτες που είχαν τα παλιά on/off. Έχω την εντύπωση ότι το fairing κάποιων scooter παρέχει αντιανεμική προστασία για τα χέρια.

Πάντως τα 20 λεπτά που κινείσαι δεν είναι πολύς χρόνος για να παγώσουν τόσο πολύ τα δάχτυλα με ένα καλό ζευγάρι χειμερινά γάντια. Από την άλλη μεριά λες ότι κινείσαι με 120 km/h, ζεις και βόρεια, οπότε δεν ξέρω πώς αλλάζει η αίσθηση σε τέτοιες συνθήκες.

Έχω ακούσει ότι βοηθάει η χρήση πλαστικών γαντιών μίας χρήσης μέσα από τα χειμερινά, διότι κόβει τον άνεμο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

ptc
07/12/2021, 22:08
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Προφανως δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου στα εικοσι λεπτα. Απλα η αληθεια ειναι επειδη πλεον εχω πολυ καλη προστασια στο σωμα (λογω σκουτερ, ζελατινας με σποιλερ, κουβερτας και καλου τζακετ) το χερι το νοιωθω ακομα περισσοτερο που κρυωνει. Με τα γυμνα παλιοτερα δεν το ενοιωθα τοσο πολυ γιατι παγωνα ολοκληρος ετσι κι αλλιως οποτε δεν εστιαζα στα χερια. Επισης το προβλημα μου ειναι κυριως στο σχολασμα (μια το βραδυ) οπου η θερμοκρασια πεφτει αρκετα.

Παρεμπιπτοντως, εγραψα "γαντια ψυχους" στο ψαχτηρι και μου εβγαλε αυτα (https://www.polisafety.gr/product/%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CF%88%CF%8D%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B1-fbf15-delta-plus/). Με πιστοποιηση CE για το κρυο (https://www.deltaplus.eu/en_US/article-details/-/article-details/thermal-cold-works/cowhide-grain-lined-glove/p/FBF15/ST15/8570429/8570415/8570429). Κατι τετοιο εχει δοκιμασει κανεις;

lospsi
08/12/2021, 06:49
Δώσε λίγο περισσότερο χρόνο στις χούφτες, πιστεύω θα τις συνηθίσεις. Εμένα πλέον δεν με ενοχλούν καθόλου! Είναι η καλύτερη και πρακτικότερη λύση...

Γενικότερα, και με ισοθερμικά γαντάκια εσωτερικά (για μένα ΔΕΝ χρειάστηκε να έχω μεγαλύτερο γάντι από το κανονικό μου νούμερο για να μπουν) τα χέρια μου πάγωναν μετά από ώρα, ειδικότερα οι άκρες των δακτύλων μου. Διαπίστωσα ότι ζεσταίνοντας τα ισοθερμικά λίγο πριν τα φορέσω, τα πράγματα ήταν καλύτερα για λίγη παραπάνω ώρα. Πλέον, παίζω με χούφτες και θερμαινόμενα γκριπ, τα δοκίμασα σε μεγάλη βόλτα με σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες και ήταν ταμάμ.

DoctoR_k6
08/12/2021, 08:34
Προσωπικα πιστευω οτι δεν χρειαζονται αλχημειες για να κανεις δουλεια.
Αν ειναι να οδηγας χωρις αισθηση τι να το κανεις? Εγω δεν θα εβαζα σε κινδυνο την σωματικη μου ακεραιοτητα για να μην δωσω κατι παραπανω κ να παρω ενα σωστο χειμερινο.
Δυστυχως τα σκας κ αγοραζεις ενα σωστο γαντι για κρυο που το βαζεις κατω απο τους 9-10 βαθμους.
Οπως εχεις καλοκαιρινα γαντια για τις ζεστες κ κατι ενδιαμεσο για πριν κ μετα το χειμωνα , ετσι θες κ ενα σωστο γαντι για το κρυο.
Ακριβο σπορ λεμε η μοτοσυκλετα...

Eγω ακομα εχω κατι Dainese Spog S apo to 2007 :D . Απλα τα τελευταια χρονια μετα απο ωρα στο κρυο αρχιζουν να κρυωνουν τα ακροδαχτυλα γιατι εχει πεσει το υλικο στο σημειο.
Κατα τ αλλα οταν τα ειχα αγορασει τα εβαζα μεχρι κ με μειον βαθμους κ πηγαινα στη δουλεια απο αττικη οδο κ δεν καταλαβαινα τιποτα. Κ με το μεγαλο κ με το σκουτερ.

ptc
08/12/2021, 09:26
Για τις χούφτες δε θα δώσω χρόνο Γιώργο. Μου έφτανε προσωπικά το ένα περιστατικό που δεν μπόρεσα να πατήσω την κόρνα όταν τη χρειαζόμουν.

Το πρόβλημά μου δεν είναι να τα σκάσω. Τρία ζευγάρια γάντια έχω, όλα επώνυμα. Καλοκαιρινά, δερμάτινα πίστας (φθινόπωρο-άνοιξη) και χειμερινά. Το θέμα του νήματος εξ αρχής ήταν ότι από κάποια θερμοκρασία και κάτω τα μοτοσικλετιστικά γάντια απλά δεν καλύπτουν. Ακόμα και τα χειμερινά. Είμαι και κρυουλιάρης βέβαια, να το πω κι αυτό. Ως μάγειρας είμαι τροπικό είδος, έχω μάθει σε ζέστη και υγρασία. :p

lospsi
08/12/2021, 09:59
Για τις χούφτες δε θα δώσω χρόνο Γιώργο. Μου έφτανε προσωπικά το ένα περιστατικό που δεν μπόρεσα να πατήσω την κόρνα όταν τη χρειαζόμουν.

Το πρόβλημά μου δεν είναι να τα σκάσω. Τρία ζευγάρια γάντια έχω, όλα επώνυμα. Καλοκαιρινά, δερμάτινα πίστας (φθινόπωρο-άνοιξη) και χειμερινά. Το θέμα του νήματος εξ αρχής ήταν ότι από κάποια θερμοκρασία και κάτω τα μοτοσικλετιστικά γάντια απλά δεν καλύπτουν. Ακόμα και τα χειμερινά. Είμαι και κρυουλιάρης βέβαια, να το πω κι αυτό. Ως μάγειρας είμαι τροπικό είδος, έχω μάθει σε ζέστη και υγρασία. :p

Tσέκαρε τότε κάτι σαν αυτά
https://motokinisi.gr/gr/prostasies-xerivn-dual-road-13046-090-black-acerbis-1167049.html?gclid=Cj0KCQiAzMGNBhCyARIsANpUkzNm8bA7Sb0PF2M7oStMxfQwJuIdhagb2fsGxQ1dqP6RY6b-O_Cf0PEaApJIEALw_wcB
https://kmsadstore.gr/shop/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81-bv/%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%83-beverly-300-350/
https://www.skroutz.gr/mp/69521525/Set-CHouftes-Timoniou-Piaggio-Mp3.html

Λογικά, μιας και πιάνουν στα αντίβαρα, θα μπορέσεις να τα βάλεις κι εσύ. Σε συνδιασμό με το χειμερινό σου γάντι, σίγουρα θα είναι καλύτερα...

karellen
08/12/2021, 11:20
Παρομοίως υπερευαίσθητος κι εγώ στα χέρια (άκρες δαχτύλων).
Πέτρο κανένα μα κανένα γάντι δεν θα αντέξει το συνεχόμενο κρύο που σε χτυπάει στα χέρια,μέχρι και χιονοδρομικά έχω στη βαλίτσα,κάτι γκουμούτσες.
Μία λύση του 50% είναι οι χούφτες που έχουν στάνταρ οι μεγάλες μηχανές,αυτές οι αλεξήνεμες.Δεν διάβασα όλο το θρεντ δεν ξέρω σε ποια μηχανή κρυώνεις αλλά δοκίμασε να προσαρμόσεις ένα ζευγάρι τέτοιες,κόβουν πολύ κρύο αέρα.Στα gs είχε από τη μάνα τους αλλά παλιά στο ΧΤΧ είχα βάλει αυτές τις απλές πρόσθετες,τις πλαστικές από ΧΤ,(80ς κι έτσι) και είδα διαφορά!

gior-gos
08/12/2021, 12:18
Είναι κοστοβόρο αλλά

με χούφτες πλαστικές, θερμαινόμενα γκριπ και ένα απλό χειμερινό μοτογάντι (όχι κουμούτσα) έχεις καθαρίσει απ το κρυο· τίποτ άλλο δε θα σε καλύψει τόσο σωστά όσο αυτά.

ptc
08/12/2021, 12:46
Νομίζω πως οι χούφτες θα είναι μια καλή αρχή, είδα τι διαφορά έκανε η ζελατίνα στο σώμα οπότε λογικό μου ακούγεται αυτό που λέτε. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι για το μοντέλο μου συγκεκριμένα οπότε θα πρέπει να το πάω με ψακτική να βρεθεί τι θα βολέψει. Το τρίτο του Γιώργου πιο πάνω μου αρέσει πολύ πχ και φαίνεται να προσφέρει καλή κάλυψη. Επίσης βρήκα κι αυτό (https://www.ridersmarket.gr/exoplismos-moto/axesoyar/zelatines-/-parmpriz/xoyftes-zelinas-faco-kymco-downtown-350-2015-20-fume-p-796.html) που είναι για downtown. Από αυτόν πήρα και ζελατίνα - σπόιλερ οπότε λέω να ξεκινήσω από εκεί (αν υπάρχει διαθέσιμο στο κατάστημα φυσικά).

:beer:

PaNick67
08/12/2021, 13:23
Παρομοίως υπερευαίσθητος κι εγώ στα χέρια (άκρες δαχτύλων).
Πέτρο κανένα μα κανένα γάντι δεν θα αντέξει το συνεχόμενο κρύο που σε χτυπάει στα χέρια,μέχρι και χιονοδρομικά έχω στη βαλίτσα,κάτι γκουμούτσες.


Παρομοιως με ευαισθησια στα ακροδαχτυλα, ρε συ λες να ειναι της ηλικιας; :bawl:, καποια στιγμη πηρα τα χειμερινα της μηχανης σε χιονοδρομικο γιατι δεν εβρισκα τα αναλογα και ΕΒΡΑΣΑΝ τα χερια μου! Για καποια ωρα κατεβαινα με τα γαντια στις τσεπες για να σβησει η φλογα απο τα χερια :lol:. Εκει καταλαβα οτι δεν φταιει κανενα γαντι, η ακινησια στην μηχανη και ο συνεχης κρυος αερας στα χερια.

Οι χουφτες κανουν δουλεια και μετα τα θερμαινομενα, ειτε γκριπς ειτε γαντια.

THRESH
08/12/2021, 14:03
χούφτες κυρίως χρειάζεσαι , κάτι γενικότερα με τέτοιο υλικό που θα κόβει τον αέρα.

Σκεφτόμαστε το απλό, είναι η χειρότερη δυνατή θέση να είσαι αφού δέχεσαι κρύο αέρα , συνεχώς αυξανόμενο λόγω ταχύτητας και χωρίς
να κινείσαι για να ζεσταθείς.

Έχω χρησιμοποιήσει και γάντια που φοράω στο σκι, αδιάβροχα και ζεστά, στο μισάωρο σε μηχανάκι γυμνό χωρίς χούφτες, άρχιζαν πάλι να κρυώνουν.

Άρα, εγώ θα έβαζα χούφτες + λεπτό ισοθερμικό γαντάκι + καλό χειμερινό.

ΥΓ ένας Πολωνός (White Wolf ? Κάτι τέτοιο) διέσχισε τη Σιβηρία , χειμώνα, με μηχανή. Ίσως να έχει ένα δυο τιπς προστασίας :lol:

soulismafia
08/12/2021, 14:44
Εγώ πάλι θα πρότεινα θερμαινόμενα γάντια. Είναι ακριβά αλλά έχεις και προστασία και σε ζεσταίνουν όσο πρέπει.

ptc
08/12/2021, 17:59
Ελα ενταξει, το βρηκαμε. Χουφτες ειδικα για το k-xct. https://moto-discovery.com/eshop/protection-2/handguards-and-adapters/puig-handguards-11979.html

139€ μονο. :bawl: Δεν παμε καλα... :a21:

Αν εχει κανενας υποψιν καποιο universal μοντελο ειμαι ολος αυτια. Λογικα που να βιδωνει σε αντιβαρο;
Το προβλημα ειναι οτι μιας και θα χρειαστει δοκιμη πρεπει να ειναι κατι απο τη Θεσσαλονικη.

karellen
08/12/2021, 20:36
Παρομοιως με ευαισθησια στα ακροδαχτυλα, ρε συ λες να ειναι της ηλικιας; :bawl:, καποια στιγμη πηρα τα χειμερινα της μηχανης σε χιονοδρομικο γιατι δεν εβρισκα τα αναλογα και ΕΒΡΑΣΑΝ τα χερια μου! Για καποια ωρα κατεβαινα με τα γαντια στις τσεπες για να σβησει η φλογα απο τα χερια :lol:. Εκει καταλαβα οτι δεν φταιει κανενα γαντι, η ακινησια στην μηχανη και ο συνεχης κρυος αερας στα χερια.

Οι χουφτες κανουν δουλεια και μετα τα θερμαινομενα, ειτε γκριπς ειτε γαντια.

Κάτι η ηλικία κάτι τα παλιά τραύματα Νίκο κατήντησα να αγκαλιάζω τα κύλιντρα της μηχανής για να ζεσταθώ :lol:
Με τα θερμαινόμενα πάλι ζεσταίνεται η παλάμη αλλά τα δάχτυλα όχι τόσο,χώρια που αυτά δέχονται όλον τον αέρα.

AristidisZ
09/12/2021, 08:54
Κάτι η ηλικία κάτι τα παλιά τραύματα Νίκο κατήντησα να αγκαλιάζω τα κύλιντρα της μηχανής για να ζεσταθώ :lol:
Με τα θερμαινόμενα πάλι ζεσταίνεται η παλάμη αλλά τα δάχτυλα όχι τόσο,χώρια που αυτά δέχονται όλον τον αέρα.

έχω πάρει πάμπολλες φορές αγκαλιά τα καπάκια του Hornet λόγω παγωνιάς :bawl:

πάντως στην F650 που είχα το πάλαι ποτέ, τα θερμαινόμενα σε συνδυασμό με τις χούφτες κάναν όντως δουλειά, δεν θυμάμαι να είχα νιώσει να παγώνουν ποτέ τα χέρια τότε (βέβαια ήμουν και 25 χρονών...)