PDA

View Full Version : Κοντρίτσα τολμάει κανένας?



mankam
04/12/2016, 21:23
Ενα τετοιο στην γιορτή μου παρακαλώ μια και πλησιάζει :D

https://www.youtube.com/watch?v=deyMNPbaRpA

Tedvj23
04/12/2016, 21:26
Πολυ καλο!!!:beer:

Υ.γ.Η κοντρα θαναι προς τα πανω..?:bawl:

Shinji Ikari
05/12/2016, 17:42
Μαγκα μου τι ειπες τωρα! Οι κολοκυθοβομβες του λειπουν!

Δεινόσαυρος
06/12/2016, 14:03
Πω ρεπστμ τι κάνει ο κόσμος!
Και ο,τι είχα μείνει μλκς με τα jetwing (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=115076&page=122&p=2829138&viewfull=1#post2829138) που πόσταρα στον καφενε.

Πόσο άραγε θα πάρει να τα συνδυάσουν τα δύο;

Αυτόνομο προσωπικό τζετ κατευθυνόμενο απο μετατόπιση βάρους. Χέβεν.

Δεινόσαυρος
06/12/2016, 14:28
Τέσσερα μοτέρια τζετ και τούτα, 250 μουλάρια έκαστον, άρα μιλάμε για χιλιάρα (ΗΡ).
Το σακίδιο ήταν γεμάτο κηροζίνη.

Ιδού: http://www.theverge.com/2016/4/15/11439798/franky-zapata-racing-jet-powered-flying-hoverboard-interview

Άρα αν το συνδυάσουν με τα φτερά δεν θα χρειάζεσαι καν ξέχωρες μηχανές.

Κομπιουταρισμένο VTOL για εκκίνηση/άφηξη, και κανονική ώθηση για πτήση σε ύψη.

Βέβαια λίγο προβληματικα τα πρώτα 200 μέτρα, αλλά γι αυτό έχουμε cojones.



========

Εδώ που τα λέμε τώρα, δεν έχω αποκλείσει ακόμα την περίπτωση φωτοσοπιά, αλλά είμαι παλιός, ίσως στους νέους να μην φαίνεται τόσο εξωφρενικό!

Πολύ μικρή η πλατφόρμα για να κουβαλάει 4 τζετ μου φαίνεται. Τι λένε οι πιο ειδικοί εδώ μέσα;


=========


Ώπα, τώρα το πρόσεξα ΕΞΙ μοτόρια όχι τέσσερα!

4 μεγάλα για ώθηση, και δυο μικρά στα πλάγια για σταθεροποίηση.... λέει ο κυριος.

sapila racing
06/12/2016, 15:49
Πριν μερικά χρόνια αυτα τα βλέπαμε σε ταινίες, τωρα είναι πραγματικότητα.

Βεβαια το οτι φοράει κράνος, πετάει αρκετά χαμηλά και μόνο πάνω απο λίμνη κατι μας λέει.

BLiTzER
06/12/2016, 15:54
Και με 14 jetski να τον ακολουθούν σε κάθε κίνηση. :p

o teos
06/12/2016, 16:11
Πριν μερικά χρόνια αυτα τα βλέπαμε σε ταινίες, τωρα είναι πραγματικότητα.

Βεβαια το οτι φοράει κράνος, πετάει αρκετά χαμηλά και μόνο πάνω απο λίμνη κατι μας λέει.


Ακομα και ετσι να ναι σε μια 5-10ετια θα τα αγοραζεις οπως ενα R1 η κατι αντοιστιχο..:D

Δεινόσαυρος
06/12/2016, 16:23
Και με 14 jetski να τον ακολουθούν σε κάθε κίνηση. :p

Σαν πολυ κακομαθημένοι εσείς οι νέοι. Όλα έτοιμα τα θέλετε.. :p

Πρωτότυπο είναι, μήπως έπρεπε να είχε και σύνδεση με τουίτερ για να κάνω λάικ αν μου αρέσει το τοπίο;

notakos600
06/12/2016, 17:20
Πότε θα βγει στη αγορά?
Θα το προλάβω ή θα μυρίζω χωματίλα τότε?

Δεινόσαυρος
06/12/2016, 17:46
Έτοιμο για την αγορά (από τεχνικής άποψης) φαντάζομαι σε 5 χρόνια άνετα.
Το λογισμικό συνέχεια βελτιώνεται.

Το πρόβλημα είναι μετά οι κανονισμοί - εφόσον πρόκειται για αεροσκάφος, μπορεί και ποτέ. Εξ άλλου έχει και μεγάλη στρατιωτική αξία.

Κανόνισε καμιά ιδιοκατασκευή. Σιδερικά σίγουρα θα βρεις εύκολα...

===

Πλάκα-πλάκα αυτά τα σύγχρονα μικρά μοτεράκια τζετ είναι φοβερά. Μεγάλη πρόοδος.
Είχα δεί ένα προ 10+ετιας σε υπερέλαφρο και ήταν συμφορά. Φοβερός θόρυβος, ελάχιστη δύναμη, 5 λεπτά αυτονομία καύσιμων.
Είπα τότε... δεν έχει μέλλον, (αυτομούτζα)

skylaros
06/12/2016, 19:39
Το μέλλον είναι στις μπαταρίες. Όταν θα μπορείς να έχεις πολύ ενέργεια σε μικρό βάρος και όγκο, ο κόσμος θα αλλάξει αμέσως. Καλά και αυτά που λέτε αλλά είναι καταδικασμένα εξαιτίας του καυσίμου τους, θα είναι πάντα για λίγους και για λίγο.

Coyote.V
06/12/2016, 21:43
Εδώ που τα λέμε τώρα, δεν έχω αποκλείσει ακόμα την περίπτωση φωτοσοπιά, αλλά είμαι παλιός, ίσως στους νέους να μην φαίνεται τόσο εξωφρενικό!

Πολύ μικρή η πλατφόρμα για να κουβαλάει 4 τζετ μου φαίνεται. Τι λένε οι πιο ειδικοί εδώ μέσα;



Οι ειδικοί λένε ότι είναι εφικτό και δεν είναι φωτοσουπιά , όπως με τους προωθητήρες στην πλάτη αλλά σε βέρσιον σκέτιμπορντ.. σαφώς ποιο διασκεδαστική για τους λάτρεις του αθλήματος. :)

Εδώ να πω ότι οι γυροσκοπικοί σταθεροποιητές της τεχνολογίας των drone κάνουν θαύματα. Σε λίγο περιμένω και τις πρώτες ιπτάμενες μότο :D

https://www.youtube.com/watch?v=soxxPyaAT1k

375660

o teos
06/12/2016, 22:30
Όχι ρε...όχι ιπτάμενα μοτοσακα..Μετά πάνε οι κουβέντες για λάστιχα γομες και αναρτήσεις και ρυθμίσεων αυτών.:p..αντε να βρεις μετά τεχνικό αεροσκαφών να σου λέει τι και πως....μη λέτε τέτοια και κάνει κανείς :lol:

Coyote.V
06/12/2016, 22:34
Στο μέλλον δεν θα κινδυνεύουν από λακκούβες, λάδια στον δρόμο κλπ... αλλά από καλώδια της ΔΕΗ και χαρταετούς.. :p

o teos
06/12/2016, 22:38
Στο μέλλον δεν θα κινδυνεύουν από λακκούβες, λάδια στον δρόμο κλπ... αλλά από καλώδια της ΔΕΗ και χαρταετούς.. :p

Και καμιά μπεκατσα:lol:

Coyote.V
06/12/2016, 23:18
Η φράση: «Πετάει το εργαλείο» θα πάρει άλλες διαστάσεις από την σημερινή. :)

Λευκάδιος
07/12/2016, 06:50
Μπαρμπάδια το θυμάστε αυτό? https://youtu.be/L9Cj0cMJNbs

Δεινόσαυρος
07/12/2016, 22:08
Το μέλλον είναι στις μπαταρίες. Όταν θα μπορείς να έχεις πολύ ενέργεια σε μικρό βάρος και όγκο, ο κόσμος θα αλλάξει αμέσως.


Το κακό είναι οτι όπως παν τα πράγματα το μέλλον θα είναι πάντα στις μπαταρίες. :D





Στα ηλεκτρονικά έχουμε κάνει τεράστιες προόδους, στη χημεία ακόμα σκράπες - ε, ΟΚ, βγάλαμε τις ΛΙΠΟ, αλλά εκεί μείναμε...