PDA

View Full Version : προβλημα με τη γιαγια (μπερδευει)



Χρηστος FZR
06/12/2016, 22:36
απο τις 6.000 εως τις 9.000 κανει ενα μπερδεμα σαν να πνιγεται απο βενζινη και απο κει και μεχρι τον κοφτη δουλευει κανονικα.
προσφατα εγινε σερβις, λαδια, φιλτρο, ρυθμισμα βαλβιδων, μπουζι, καθαρισμα και συγχρονισμα καρπυρατερ.
το μηχανακι καθοταν περιπου δυο μηνες ακινητο και πριν λιγες μερες που ειχα χρονο ασχοληθηκα με το σερβις του.
εχω φαγωθει δεν ξερω τι ειναι, σκεφτομαι να του αλλαξω παλι μπουζι μην τυχον και βραχυκυκλωσε κανενα και να ανοιξω παλι καρμπ για καθαρισμα.
απο ηλεκτρικα ειναι οκ και η τρομπα βενζινης δουλευει οπως πρεπει.

τι αλλο θα πρεπει να κοιταξω?

alexis_d
06/12/2016, 23:28
Καρμπς,μιας και τα καθάρισες-ρύθμισες πρόσφατα.Άδειασε μια και τα λεκανάκια..Μπας και δεν είναι καλά ρυθμισμένα;Πέρασε κανά σκουπίδι;
Θα έλεγα να δεις τις πιπες και τα καλωδια τους μια φορά ακόμα

Χρηστος FZR
08/12/2016, 17:08
ολα τσεκαρισμενα παλι για δευτερη φορα και τα βρηκα ολα οκ, αλλα το μηχανακι συνεχιζει και μπερδευει παλι στις μεσαιες.
λοιπον, το φιλτροκουτι μου εχει 2 εισοδους αερα, μολις ταπωσα τη μια με ενα πανι το μηχανακι δουλευει κανονικοτατα.
σκισμενα κολαρα και ολες οι υπολοιπες μεταλλικες εισαγωγες ειναι οκ δεν εχουν κανενα προβλημα, μηπως χρειαζεται αλλαγη το φιλτρο αερα?
δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου.

mankam
08/12/2016, 17:26
Το πρόβλημα φαντάζομαι στο παρουσιάζει σε βόλτα και όχι στατικά, για φίτλρο δεν μου κάνει απο την στιγμή που τάπωσες την μιά είσοδο άρα έκοψες τον αέρα και δουλεύει σωστά.
Μετά το service έγινα αυτά που περιγράφεις?

Χρηστος FZR
08/12/2016, 17:33
και σε βολτα και στατικα το κανει αυτο το μπερδεμα. ναι μετα το σερβις παρουσιαστηκε αυτο.

mankam
08/12/2016, 18:08
και σε βολτα και στατικα το κανει αυτο το μπερδεμα. ναι μετα το σερβις παρουσιαστηκε αυτο.

Κάτι δέν έγινε σωστά τοτε σε αυτά που περιγράφεις στο service, το έκανες εσύ η πήγες συνεργείο?
Να έχεις υπόψιν ότι τα καρμπιρατεράτες κυρίες παλιάς κοπής κάνουν τερτίπια με την αλλαγή θερμοκρασιών, υγρασιας.

Bladerunner
08/12/2016, 18:18
προσφατα εγινε σερβις, λαδια, φιλτρο, ρυθμισμα βαλβιδων, μπουζι, καθαρισμα και συγχρονισμα καρπυρατερ.

Το φίλτρο είναι γνήσιο yamaha ή κάποιο άλλο;

Χρηστος FZR
08/12/2016, 18:27
ολα γνησια ειναι. το σερβις μονος μου το κανω στη γιαγια εδω και δεκα χρονια περιπου χωρις προβλημα,τετοιο χουνερι πρωτη φορα μου κανει.
εντωμεταξυ οση ωρα σας γραφω παλευω με τα καρμπυρατερ του φζρ και στο κυριως ζιγκλερ του δευτερου κυλινδρου (107,5) λειπει το εσωτερικο λαστιχακι του.

λες?

Χρηστος FZR
02/01/2017, 23:57
ευχαριστα νεα απο το μετωπο. πρωτα να σας ευχηθω χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους.
λοιπον το φζρ γιατρευτηκε και η αιτια που ειχε αυτο το ρεταρισμα στις μεσαιες προς υψηλες στροφες οφειλοταν σε συνδυασμο προβληματων. και ειναι απο τις συμπτωσεις αυτες που πραγματικα αναρωτιεσαι πως ειναι δυνατον να συμβαινει.
ολα τα προβληματα αφορουσαν μονο τον 4ο κυλινδρο, κλαταρισμενο μπουζοκαλωδιο, το οποιο δουλευε οταν ηθελε, εμπαζε μπολικο αερα απο τη μεταλλικη εισαγωγη του καρμπ
(αλλαχθηκαν τα ορινγκ σε ολες τις εισαγωγες να εχω το κεφαλι μου ησυχο) και βουλωμενη μια διοδο στο 4ο καρμπ (ειδικα τα καρμπ τα ελυσα και τα καθαρισα με σπρευ 200 φορες, ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως διαολο βρηκα προβλημα).

τωρα η γιαγιακα γκαζωνει ευχαριστα και θα περιμενει στο γκαραζ μεχρι να ανοιξει και παλι ο καιρος να παμε τα ταξιδακια μας.