PDA

View Full Version : ΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ



Nafths
07/12/2016, 23:38
Χαιρεται παιδες.

Λοιπον ειναι ενας γειτονας οπου εχει ενα παρκινγκ το οποιο το εχει αποθηκη, αλλα δεν με ενδιαφερει. Την εχει βρει ο τυπος και παρκαρει παραλληλα με το πεζοδρομιο και μαγκια του. Παω και παρκαρω λοιπον 1 μετρο πριν αρχισει η νοητη πορτα. Ελα ομως που ο φιλαρακος δεν χωραει να το βαλει παραλληλα με το πεζοδρομιο κι ερχεται με τσαμπουκα και μου λεει παρ' το κτλ, οποτε εγω βιδωσα και δεν το πηρα. Απεναντι ακριβως απο το παρκινγκ του εχει αλανα, οποτε μπορει να κανει μανουβρα για να μπει θεωρητικα απο το παρκινγκ. Κανει καταγγελια λοιπον το τυπακι και ερχονται με γραφουν 40€ και μου παιρνουν και τις πινακιδες ενω δεν ενοχλω καθολου!!! Ιδεες καποιος για το πως να το χειριστω με την δικαιοσυνη;;;

BLiTzER
07/12/2016, 23:42
Αν έχεις παρκάρει παράνομα, τι να χειριστείς ακριβώς; Και τι θα πει "δεν ενοχλώ"; Είναι παράνομη η θέση ή όχι;

Nafths
07/12/2016, 23:43
Οχι ρε φιλε, ξεκιναει η πορτα του γκαραζ στο χ κι εγω ειμαι ενα μετρο πισω απο το χ, πως το λενε;

taisteal
07/12/2016, 23:45
Γιατί δεν παρκάρεις στην αλάνα;;

Nafths
07/12/2016, 23:48
Είπαμε να δώσουμε καμία σοβαρή απάντηση. Αλάνα εννοούσα ότι έχει χώρο να κάνει όσο μεγάλη μανούβρα θέλει.

BLiTzER
07/12/2016, 23:48
Δεν ξέρω πού ξεκινάει η πόρτα και πού έχεις παρκάρει. Είσαι 100% βέβαιος ότι επιτρέπεται να παρκάρει όχημα εκεί; Γιατί υποστηρίζεις ότι σου έκοψαν μια κλήση για κάτι που δεν είναι παράνομο. Ε τι να σου πω... βγάλε φωτογραφίες και πήγαινε στον διοικητή να στη σβήσει.

ptc
07/12/2016, 23:48
Οταν λες να το χειριστεις με τη δικαιοσυνη, τι εννοεις; Θα το πας δικαστικα; :confused:

Οταν λες ηρθαν, προφανως εννοεις αστυνομια. Αφου εκριναν πως ειχες παρκαρει παρανομα τελειωνει καπου εκει το θεμα. Πληρωνεις τα 40 (20 εντος δεκα ημερων) και μαθαινεις απο τα λαθη σου (να μην εκνευριζεις τους λαθος ανθρωπους εννοω).

Nafths
07/12/2016, 23:54
Δεν ξέρω πού ξεκινάει η πόρτα και πού έχεις παρκάρει. Είσαι 100% βέβαιος ότι επιτρέπεται να παρκάρει όχημα εκεί; Γιατί υποστηρίζεις ότι σου έκοψαν μια κλήση για κάτι που δεν είναι παράνομο. Ε τι να σου πω... βγάλε φωτογραφίες και πήγαινε στον διοικητή να στη σβήσει.

375770375771

για το θεο θα βγω και ο μαλακας της υποθεσης. Δεν ξερω αν φαινονται καλα οι φωτο, ειμαι ο κοκκινος!

Apache
07/12/2016, 23:57
Να σε ρωτήσω κάτι; Αυτός ο μ@λ@κας αυτόν τον χώρο που χρησιμοποιεί για πάρκινγκ, έχει άδεια;

http://www.capital.gr/forum/thread/4052699

Nafths
08/12/2016, 00:01
Να σε ρωτήσω κάτι; Αυτός ο μ@λ@κας αυτόν τον χώρο που χρησιμοποιεί για πάρκινγκ, έχει άδεια;

Προφανως και οχι, αποθηκη το εχει μεσα. Απλα δεν χωραγε να παρκαρει αναμεσα σε εμενα και το ασημι οποτε θεωρησε καλο να καλεσει την τροχαια!

teogtp
08/12/2016, 00:02
Αν δεν μπορει να βγει οχημα απο το παρκινγκ,απλα φταις.

taisteal
08/12/2016, 00:03
Του χώθηκες,έπαιξες κι έχασες.
Αν έχεις όρεξη μάθε αν έχει άδεια και πράξε τα ανάλογα.

Apache
08/12/2016, 00:03
Προφανως και οχι, αποθηκη το εχει μεσα. Απλα δεν χωραγε να παρκαρει αναμεσα σε εμενα και το ασημι οποτε θεωρησε καλο να καλεσει την τροχαια!

Τον γαμάς πήγαινε στην τροχαία και κάνε ένσταση, τα ίδια τράβαγα και εγώ, θα ψάξω να σου στείλω το φύλο της κυβέρνησης με τον νόμο...

teogtp
08/12/2016, 00:04
Προφανως και οχι, αποθηκη το εχει μεσα. Απλα δεν χωραγε να παρκαρει αναμεσα σε εμενα και το ασημι οποτε θεωρησε καλο να καλεσει την τροχαια!

Βρε και κουνελια να εχει μεσα ,αν εχει αριθμο αδειας δεν μπορεις να παρεμποδιζεις την εισοδο-εξοδο αυτου.

Nafths
08/12/2016, 00:04
Ελεος δηλαδη, ειστε απαιχτοι. Φαντασου να το ειχα καρφωσει και πανω στην εισοδο να μην μπορει να μπει με τιποτα!!

Apache
08/12/2016, 00:04
http://www.capital.gr/forum/thread/4052699

:alien::alien:

Nafths
08/12/2016, 00:05
Τον γαμάς πήγαινε στην τροχαία και κάνε ένσταση, τα ίδια τράβαγα και εγώ, θα ψάξω να σου στείλω το φύλο της κυβέρνησης με τον νόμο...

Αν μπορεις βοηθησε, γιατι πραγματικα ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ. Η ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΑΝΟΙΧΤΗ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΕ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ!!!!

teogtp
08/12/2016, 00:07
Αν δεν εχει αδεια του σκιζεις την κωλαρα.
Μαρτυρας ο μ@λακας ο διπλανος μου.........:D

ptc
08/12/2016, 00:07
Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το νοημα να κρινουν κατι ξενυχτηδες σε ενα φορουμ για μοτοσυκλετες αν εχεις δικιο ή οχι ομως... Εστω οτι ολοι εδω λεμε πως εχεις δικιο.
Ηρθαν τα οργανα και εκριναν οτι ειχες παρκαρει παρανομα. Ακομα και αν δεν ισχυει κατι τετοιο, τωρα τι θα κανεις; Θα πας τις φωτογραφιες που μας δειχνεις στο διοικητη; Και πώς θα αποδειξεις οτι οταν ηρθαν για την καταγγελια ηταν εκει το οχημα σου και οχι ενα μετρο μπροστα ας πουμε; Εχεις μηπως βιντεο που να φαινεται το οχημα σε νομιμη θεση και τους αστυνομικους να σου δινουν παρανομη κληση;

amyroukai
08/12/2016, 00:07
Αυτή η συζήτηση για τα γκαράζ έχει ξαναγίνει και μάλιστα σε παραπάνω από ένα νήματα. Ζαβώνουν οι μη έχοντες με τους έχοντες.

Αν δεν είχες παρκάρει παράνομα, δεν θα είχαν λόγο και δικαίωμα να σε γράψουν. Δεν γίνεται "παραγγελία" στην κλήση για στάθμευση έτσι γιατί κάποιος είχε όρεξη να το κάνει. Επίσης, αν έχεις διάθεση να το τραβήξεις με το "γκαράζ", ψάξε το αν έχει άδεια από τον δήμο και αν υφίσταται νομίμως στην άδεια της οικοδομής, μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, το ότι έχει γκαράζ δεν τον αποκλείει από το δικαίωμά του να σταθμεύει επί της οδού όπως όλοι οι υπόλοιποι. Αν είχες την δυνατότητα να του αφήσεις περισσότερο χώρο να παρκάρει όπως επιθυμεί αλλά δεν το έκανες "γιατί έτσι" τιμωρητικά, δεν είναι συνθήκη καλής γειτονίας. Νομικά, ψάξε τι δικαιούται και τι δικαιούσαι. Κάνε ένσταση με τα επιχειρήματά σου και ότι βγει. Αν όντως το γκαράζ το χρησιμοποιεί για αποθήκη και δεν μπορεί να μπει αυτοκίνητο, πες το και αυτό στον διοικητή στην ένστασή σου, λογικά θα μετρήσει.

Επίσης, κωμικό αλλά ισχύει, ακόμα και ο ιδιοκτήτης ενός γκαράζ δεν επιτρέπεται να κλείνει την δική του είσοδο. Δεν νομίζω να τον γράψουν ποτέ για άλλους λόγους, αλλά κανονικά θα μπορούσες να του το κάνεις και εσύ κάθε φορά που τον βλέπεις παρκαρισμένο εκεί :lol:

Άρθρο 34 ΚΟΚ
3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:

β) Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής.
γ) Σε θέση από την oπoία παρεμπoδίζεται όχημα πoυ σταθμεύει κανoνικά να εξέλθει από τo χώρo πoυ έχει σταθμεύσει.
θ) Αν εμπoδίζει τη χρήση χώρων στάθμευσης πoυ σημαίνεται κατάλληλα.

Apache
08/12/2016, 00:14
Παιδιά ο νόμος λέει πολλά, το ξέρετε ότι δεν μπορούμε να παρκάρουμε το όχημά μας σε δημόσιο δρόμο για πάνω από 24 ώρες; Δηλαδή εάν ένα αμάξι έχει παρκάρει έξω από το πεζοδρόμιο της πόρτας σου για πχ 3 ημέρες, έχεις το δικαίωμα και κάνεις καταγγελία και το φορτώνει ο γερανός της τροχαίας παλιότερα ή του δήμου τώρα..

Dant3
08/12/2016, 00:15
Αδεια κατα 90% δε θα εχει.
Περα απο αυτο και να εχει ,δεν εχει δικαιωμα να το παρκαρει εκει ,αφου το οτι ειναι δικο του δε σημαινει οτι δεσμευει θεση αυτοκινητου αλλα χωρο ωστε να μπαινει αυτοκινητο μεσα.
Οι τροχαιοι προφανως δεν ειδαν αδεια και δεν ασχοληθηκαν ιδιαιτερα.
Ψαξε τα ολα και πηγαινε κανε ενσταση.
Εχω και εγω 2-3 εδω περα που εχουν κανει το ιδιο.
Ο αλλος δε ,εχει βαψει και κιτρινες γραμμες σε ολη τη προσοψη της αποθηκης,ουτε καν μονο στη πορτα.

amyroukai
08/12/2016, 00:16
να μην πιάσουμε όλα τα στραβά της νομοθεσίας, παρακαλώ.

Nafths
08/12/2016, 00:16
Αυτή η συζήτηση για τα γκαράζ έχει ξαναγίνει και μάλιστα σε παραπάνω από ένα νήματα. Ζαβώνουν οι μη έχοντες με τους έχοντες.

Αν δεν είχες παρκάρει παράνομα, δεν θα είχαν λόγο και δικαίωμα να σε γράψουν. Δεν γίνεται "παραγγελία" στην κλήση για στάθμευση έτσι γιατί κάποιος είχε όρεξη να το κάνει. Επίσης, αν έχεις διάθεση να το τραβήξεις με το "γκαράζ", ψάξε το αν έχει άδεια από τον δήμο και αν υφίσταται νομίμως στην άδεια της οικοδομής, μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, το ότι έχει γκαράζ δεν τον αποκλείει από το δικαίωμά του να σταθμεύει επί της οδού όπως όλοι οι υπόλοιποι. Αν είχες την δυνατότητα να του αφήσεις περισσότερο χώρο να παρκάρει όπως επιθυμεί αλλά δεν το έκανες "γιατί έτσι" τιμωρητικά, δεν είναι συνθήκη καλής γειτονίας. Νομικά, ψάξε τι δικαιούται και τι δικαιούσαι. Κάνε ένσταση με τα επιχειρήματά σου και ότι βγει. Αν όντως το γκαράζ το χρησιμοποιεί για αποθήκη και δεν μπορεί να μπει αυτοκίνητο, πες το και αυτό στον διοικητή στην ένστασή σου, λογικά θα μετρήσει.

Επίσης, κωμικό αλλά ισχύει, ακόμα και ο ιδιοκτήτης ενός γκαράζ δεν επιτρέπεται να κλείνει την δική του είσοδο. Δεν νομίζω να τον γράψουν ποτέ για άλλους λόγους, αλλά κανονικά θα μπορούσες να του το κάνεις και εσύ κάθε φορά που τον βλέπεις παρκαρισμένο εκεί :lol:

Άρθρο 34 ΚΟΚ
3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:

β) Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής.
γ) Σε θέση από την oπoία παρεμπoδίζεται όχημα πoυ σταθμεύει κανoνικά να εξέλθει από τo χώρo πoυ έχει σταθμεύσει.
θ) Αν εμπoδίζει τη χρήση χώρων στάθμευσης πoυ σημαίνεται κατάλληλα.

Μα ρε παιδια λεμε ειχε χωρο για να μπει μεσα, απλα αυτος ηθελε να παρκαρει παραλληλα με το πεζοδρομιο. Εγω φαινομαι να μην του πιανω το χωρο του γκαραζ! Καλλιστα μπορουσε να ειχε γραψει και τον φιλο μπροστα με το ασημι!

amyroukai
08/12/2016, 00:21
Μα ρε παιδια λεμε ειχε χωρο για να μπει μεσα, απλα αυτος ηθελε να παρκαρει παραλληλα με το πεζοδρομιο. Εγω φαινομαι να μην του πιανω το χωρο του γκαραζ! Καλλιστα μπορουσε να ειχε γραψει και τον φιλο μπροστα με το ασημι!

Ναύτη δεν μιλάω κινέζικα. Στην φωτογραφία δεν φαίνεσαι ούτε φαίνεται ούτε τίποτα, είναι η μαυρίλα η ίδια. Αλλά ακόμα και να φαίνεσαι και να φαίνεται, δεν είμαστε η τροχαία της περιοχής σου. Τα δικαιώματά σου στα έγραψαν και άλλοι, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις κυρίως του άλλου στα έγραψαν επίσης.

Από εκεί και πέρα, η συνέχεια αύριο στην τροχαία που σε έγραψαν και αν θέλεις πες μας τι έγινε. Ένα απλό ζήτημα μεταξύ γειτόνων το έχετε κάνει μεσανατολικό, τόσο αυτός όσο και εσύ από ξεροκεφαλιά. Μιλήστε, λύστε το και λήξτε το.

Nafths
08/12/2016, 00:29
Ναύτη δεν μιλάω κινέζικα. Στην φωτογραφία δεν φαίνεσαι ούτε φαίνεται ούτε τίποτα, είναι η μαυρίλα η ίδια. Αλλά ακόμα και να φαίνεσαι και να φαίνεται, δεν είμαστε η τροχαία της περιοχής σου. Τα δικαιώματά σου στα έγραψαν και άλλοι, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις κυρίως του άλλου στα έγραψαν επίσης.

Από εκεί και πέρα, η συνέχεια αύριο στην τροχαία που σε έγραψαν και αν θέλεις πες μας τι έγινε. Ένα απλό ζήτημα μεταξύ γειτόνων το έχετε κάνει μεσανατολικό, τόσο αυτός όσο και εσύ από ξεροκεφαλιά. Μιλήστε, λύστε το και λήξτε το.

Δεν φαινεται που ειναι το κοκκινο και που η πορτα; Δηλαδη για το θεο. Προφανως και εσυ δεν θα ησουν ηρεμος, αμα ερχοταν να σου χτυπησει το κουδουνι του σπιτιου σου μια αγνωστη και να σου λεει ελα να μαζεψεις το αμαξι σου κωλοπαιδο από την στιγμή που δεν φταις. Η λαθος κανω;

amyroukai
08/12/2016, 00:36
Δεν φαινεται που ειναι το κοκκινο και που η πορτα; Δηλαδη για το θεο. Προφανως και εσυ δεν θα ησουν ηρεμος, αμα ερχοταν να σου χτυπησει το κουδουνι του σπιτιου σου μια αγνωστη και να σου λεει ελα να μαζεψεις το αμαξι σου κωλοπαιδο από την στιγμή που δεν φταις. Η λαθος κανω;

Το τι κάνω εγώ δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι είστε αμφότεροι λάθος για πολλούς λόγους, τόσο της κοινής λογικής όσο και της ισχύουσας νομοθεσίας, απλά εσύ εν προκειμένω το πληρώνεις γιατί σε πρώτη φάση ο άλλος δείχνει να έχει ισχυρότερη θέση. Να αποδείξεις ότι έχει άδικο, επιχειρήματα για να στηρίξεις την θέση σου αλλά και το που μπορείς να πατήσεις νομικά στα δώσαμε στο πιάτο. Το αν θα επιλέξεις να ξεφορτώνεις τα νεύρα σου εδώ όλο το βράδυ ή αν θα κάτσεις να διαβάσεις/τυπώσεις δυό πράγματα για να πας και να ξελασπωθείς αύριο, δικό σου θέμα. Θα προτιμούσα να κάνεις το δεύτερο και όχι το πρώτο, γιατί το πρώτο είναι ανούσιο.

Φιλικά πάντα.

TROOPER
08/12/2016, 07:40
Δεν ξέρω πού ξεκινάει η πόρτα και πού έχεις παρκάρει. Είσαι 100% βέβαιος ότι επιτρέπεται να παρκάρει όχημα εκεί; Γιατί υποστηρίζεις ότι σου έκοψαν μια κλήση για κάτι που δεν είναι παράνομο. Ε τι να σου πω... βγάλε φωτογραφίες και πήγαινε στον διοικητή να στη σβήσει.

αυτο. αν παρκαρες νομιμα φωτο (που να φαινονται) και στον δοικα.
αν οχι...20 ευρω.
as simple as that.

viper1
08/12/2016, 07:44
0130 το πρωί δεν έχει κανα ντοκυμαντέρ η ΕΡΤ να δείτε ?

GIXXERAKIAS
08/12/2016, 08:48
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να του την φέρεις με το ίδιο νόμισμα....αφού όπως λες δεν το παρκάρει μέσα στο γκαράζ και απλά το βάζει ανάμεσα από το δικό σου παράλληλα με το πεζοδρόμιο,απλά παίρνεις τηλέφωνο και έρχονται και τον γράφουν,πέρνουν πινακίδες του γιατί έχει κλείσει πάρκινγκ και άστον να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας μετά.....

Εσύ πλήρωσε το 20ρικο τώρα και περίμενε να του την φέρεις.Τιποτα δεν μπορείς να κάνεις άλλο.

sapila racing
08/12/2016, 09:04
Η κλήση που σου έκοψαν τι γράφει? Για ποιό λόγο σε έγραψαν?

pektis
08/12/2016, 09:34
Ρε παιδια, εδω φαινεται καθαρα στην φωτογραφια πως δεν εχει παρκαρει μπροστα στο parking
Αρα, κακως επεσε η κληση...
Εκτος αν εχει καποια αλλη σημανση και απαγορευει το παρκαρισμα σε ολο το μηκος...

AristidisZ
08/12/2016, 09:39
Μάλλον πρέπει να πάω σε οφθαλμίατρο πάντως, ανάθεμα κι αν βλέπω τίποτα στις φωτό...

Τεσπά, προφανώς και ο ναυτάρας έχει παρκάρει παράνομα, για αυτό και έφαγε και την κλήση, ασχέτως αν έκλεινε ή δεν έκλεινε είσοδο

Όλα τα άλλα είναι για να χαμε να λέγαμε

VANDA
08/12/2016, 09:42
Δεν ξερω αν φαινονται καλα οι φωτο, ειμαι ο κοκκινος!

Μήπως να κοιτάξεις λίγο τη φωτεινότητα της οθόνης σου πριν σε τυφλώσει;

375776

375777

Μπορεί να μην τον κλείνεις (αν και δε σε βλέπω ένα μέτρο πίσω στη φωτό), μπορεί να μην έχει καν άδεια.. αλλά παίζει να έχει μπατζανάκη στην υπηρεσία.

TROOPER
08/12/2016, 09:48
ασχετως αδειας η οχι (δεν εχουνε τη δυνατοτητα ο βεβαιων την παραβαση να γνωριζουν αν υπαρχει αδεια η οχι) ο νομος οριζει ποσο πισω και μπροστα απο θεση παρκιν μπορει να σταθμευσει οχημα. εδω το κοκκινο αμαξι φαινεται να εχει παρκαρει ακριβως εκει που ξεκιναει η θεση. αρα ειναι αδυνατο να μπει και να βγει το οχημα στο παρκιν. σωστα επεσε η κληση.

τωρα...αν ΔΕΝ εχει αδεια ειναι ενα αλλο θεμα που πρεπει να κυνηγηθει και αν βγει ακρη, βγηκε. αλλα η κληση ορθα κοπηκε.

AristidisZ
08/12/2016, 09:50
Μήπως να κοιτάξεις λίγο τη φωτεινότητα της οθόνης σου πριν σε τυφλώσει;

375776

375777

Μπορεί να μην τον κλείνεις (αν και δε σε βλέπω ένα μέτρο πίσω στη φωτό), μπορεί να μην έχει καν άδεια.. αλλά παίζει να έχει μπατζανάκη στην υπηρεσία.

Θαύμα, θαύμα είδα :bawl:

amyroukai
08/12/2016, 09:58
Βλέποντας την διορθωμένη φωτό του Βάντα (και βάζοντας στο τέρμα την φωτεινότητα της δικής μου οθόνης στιγμιαία), καλά έκαναν και στην έριξαν. Είσαι σύριζα με την πόρτα και η νοητή ευθεία που ορίζει ο προφυλακτήρας σου και ο τοίχος της ράμπας το μαρτυράει. Ο άλλος με το ασημί, αυτός είναι ένα-ενάμιση μέτρο μακριά. Ανεξαρτήτως του αν το δουλεύει το πάρκινγκ ή όχι, το ότι κόλλησες (μάλλον επίτηδες) αντί να αφήσεις χώρο όπως αυτός με το ασημί είναι λάθος σου.

Ότι είπαμε περί της νομιμότητας της ύπαρξης του χώρου στάθμευσης ισχύει στο ακέραιο, φυσικά. Όπως και το ότι δεν επιτρέπεται ούτε ο ιδιοκτήτης να παρκάρει μπροστά από νόμιμη είσοδο πάρκινγκ. Θα επιμείνω όμως στο ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να αρχίσετε να φέρεστε και οι δύο σας σαν ενήλικες και όχι σαν παιδάκια.


προσθήκη:

ο νομος οριζει ποσο πισω και μπροστα απο θεση παρκιν μπορει να σταθμευσει οχημα.

Ο νόμος δεν ορίζει απόσταση αριθμητικά, τρουπ. Λέει απλά ότι δεν πρέπει να παρεμποδίζεται η πρόσβαση στην είσοδο από τα πλάγια και από απέναντι. Και λογικό είναι, αφού σε έναν στενό δρόμο χρειάζεται περισσότερος χώρος ελεύθερος από την πόρτα για την πρόσβαση, σε έναν φαρδύ δρόμο λιγότερος, οπότε είναι στο "μάτι του τροχαίου" η απόφαση. Συμφωνώ με ότι λες, το γράφω μόνο για να μην έχουμε νέο γύρο συζήτησης σχετικά με το "πόσα εκατοστά πρέπει να την έχουμε". Την απόσταση από την πόρτα, φυσικά.

teogtp
08/12/2016, 10:16
Τώρα που ξημέρωσε στην φωτογραφία, (:a014:) καταλαβαίνω ότι μόνο με περονοφορο μπαίνει αμάξι στο πάρκινγκ. .....

TROOPER
08/12/2016, 10:18
............


Ο νόμος δεν ορίζει απόσταση αριθμητικά, τρουπ. Λέει απλά ότι δεν πρέπει να παρεμποδίζεται η πρόσβαση στην είσοδο από τα πλάγια και από απέναντι. Και λογικό είναι, αφού σε έναν στενό δρόμο χρειάζεται περισσότερος χώρος ελεύθερος από την πόρτα για την πρόσβαση, σε έναν φαρδύ δρόμο λιγότερος, οπότε είναι στο "μάτι του τροχαίου" η απόφαση. Συμφωνώ με ότι λες, το γράφω μόνο για να μην έχουμε νέο γύρο συζήτησης σχετικά με το "πόσα εκατοστά πρέπει να την έχουμε". Την απόσταση από την πόρτα, φυσικά.

ευχαριστω για την διορθωση Γιαννο. δεν γνωριζα. θενκς. :beer:

leo1964
08/12/2016, 10:29
Ερώτηση κρίσεως.
Μόνο ο φίλος ήταν παράνομα παρκαρισμένος;
Οι υπόλοιποι ήταν νόμιμα;
Ρε μπας και έχει γνωστό-συγγενή στην τροχαία;

AristidisZ
08/12/2016, 10:36
Δε παίζει αυτό που λες

Αν πέσει σήμα για παράνομο παρκάρισμα, ο τσέος που θα έρθει είναι υποχρεωμένος να γράψει όλους όσοι είναι παράνομα παρκαρισμένοι (δεν εννοώ σε ακτίνα ενός χλμ φυσικά)

Παράδειγμα:

Έστω ότι το κόκκινο Golf παρεμποδίζει την έξοδο από το γκαράζ του σπιτιού που είναι στο βάθος

375781

Επειδή όμως είναι πεζόδρομος, εάν γίνει κλήση στην τροχαία, πρέπει να γράψουν και τα 3 αυτοκίνητα, καθώς είναι πεζόδρομος

(Το συγκεκριμένο παράδειγμα ΔΕΝ είναι τυχαίο, έχει γίνει περιστατικό εκεί που το γνωρίζω προσωπικά)

buckley
08/12/2016, 11:46
Τώρα που ξημέρωσε στην φωτογραφία, (:a014:) καταλαβαίνω ότι μόνο με περονοφορο μπαίνει αμάξι στο πάρκινγκ. .....

Με την απόσταση που έχει το suv από το πάρκινγκ ,χαλαρά παρκάρει με την όπισθεν ρε παρ' όλο που ο δικός μας έχει παρκάρει τσίμα τσίμα.
Το θέμα δεν είναι εκεί πάντως ,είναι ότι έχουν σίγουρα προηγούμενα και σίγουρα θα έχουν και άλλα επεισόδια στο μέλλον.
Τι είπε ότι τον φώναξαν το βράδυ " έλα ρε κωλόπαιδο να πάρεις τ' αμάξι " αχαχα. Δε παίρνει μαζί και τον κτίνο την άλλη φορά για παρέα που είναι και πράο παιδί...

amyroukai
08/12/2016, 12:00
Με την απόσταση που έχει το suv από το πάρκινγκ ,χαλαρά παρκάρει με την όπισθεν ρε παρ' όλο που ο δικός μας έχει παρκάρει τσίμα τσίμα.
Το θέμα δεν είναι εκεί πάντως ,είναι ότι έχουν σίγουρα προηγούμενα και σίγουρα θα έχουν και άλλα επεισόδια στο μέλλον.
Τι είπε ότι τον φώναξαν το βράδυ " έλα ρε κωλόπαιδο να πάρεις τ' αμάξι " αχαχα. Δε παίρνει μαζί και τον κτίνο την άλλη φορά για παρέα που είναι και πράο παιδί...

ε είπε όμως και ότι ήρθε "μιά άγνωστη" και του το είπε αυτό :lol:
όπως είπε και ότι είχε αφήσει ένα μέτρο...

ρε σεις, μήπως μπερδεύτηκε και έχει το ασημί αυτοκίνητο τελικά;

buckley
08/12/2016, 12:09
ε είπε όμως και ότι ήρθε "μιά άγνωστη" και του το είπε αυτό :lol:
όπως είπε και ότι είχε αφήσει ένα μέτρο...

ρε σεις, μήπως μπερδεύτηκε και έχει το ασημί αυτοκίνητο τελικά;

Πιθανόν...
http://90lepta.com/m2058.html

MG-KTiNoS
08/12/2016, 12:30
Χαιρεται παιδες.

Λοιπον ειναι ενας γειτονας οπου εχει ενα παρκινγκ το οποιο το εχει αποθηκη, αλλα δεν με ενδιαφερει. Την εχει βρει ο τυπος και παρκαρει παραλληλα με το πεζοδρομιο και μαγκια του. Παω και παρκαρω λοιπον 1 μετρο πριν αρχισει η νοητη πορτα. Ελα ομως που ο φιλαρακος δεν χωραει να το βαλει παραλληλα με το πεζοδρομιο κι ερχεται με τσαμπουκα και μου λεει παρ' το κτλ, οποτε εγω βιδωσα και δεν το πηρα. Απεναντι ακριβως απο το παρκινγκ του εχει αλανα, οποτε μπορει να κανει μανουβρα για να μπει θεωρητικα απο το παρκινγκ. Κανει καταγγελια λοιπον το τυπακι και ερχονται με γραφουν 40€ και μου παιρνουν και τις πινακιδες ενω δεν ενοχλω καθολου!!! Ιδεες καποιος για το πως να το χειριστω με την δικαιοσυνη;;;

κάνε μια βόλτα στην Πολεοδομία και ρώτα αν έχει άδεια για γκαράζ....
Αν δεν έχει μη πεις τίποτα γύρνα πίσω και ζήτα του τα λεφτά που έχασες με ΤΟΚΟ.
:D

basilis_k6
08/12/2016, 12:44
δωσε κανα φραγκο στα καλοπαιδα της περιοχης και δεν θα εχει αμαξι να παρκαρει. Αν κάποιος εχει μεσον στην αστυνομια πρεπει να πας στο "απέναντι" μαγαζι. Σιγα που σηκωθηκαν οι λαντζέρηδες να ερθουν μεχρι εκει για να κοψουν κληση για παρκιν. Με το ζόρι ερχονται για δολοφονια.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
08/12/2016, 12:58
ασχετως αδειας η οχι (δεν εχουνε τη δυνατοτητα ο βεβαιων την παραβαση να γνωριζουν αν υπαρχει αδεια η οχι) ο νομος οριζει ποσο πισω και μπροστα απο θεση παρκιν μπορει να σταθμευσει οχημα. εδω το κοκκινο αμαξι φαινεται να εχει παρκαρει ακριβως εκει που ξεκιναει η θεση. αρα ειναι αδυνατο να μπει και να βγει το οχημα στο παρκιν. σωστα επεσε η κληση.

τωρα...αν ΔΕΝ εχει αδεια ειναι ενα αλλο θεμα που πρεπει να κυνηγηθει και αν βγει ακρη, βγηκε. αλλα η κληση ορθα κοπηκε.

Άλλα ήθελα να γράψω, αλλά μόλις είδα τις καθαρές Φώτο συμφωνώ απολύτως με των Τρουπερ.:beer:

SHOOTER045
08/12/2016, 13:20
Βλέποντας την διορθωμένη φωτό του Βάντα (και βάζοντας στο τέρμα την φωτεινότητα της δικής μου οθόνης στιγμιαία), καλά έκαναν και στην έριξαν. Είσαι σύριζα με την πόρτα και η νοητή ευθεία που ορίζει ο προφυλακτήρας σου και ο τοίχος της ράμπας το μαρτυράει. Ο άλλος με το ασημί, αυτός είναι ένα-ενάμιση μέτρο μακριά. Ανεξαρτήτως του αν το δουλεύει το πάρκινγκ ή όχι, το ότι κόλλησες (μάλλον επίτηδες) αντί να αφήσεις χώρο όπως αυτός με το ασημί είναι λάθος σου.

Ότι είπαμε περί της νομιμότητας της ύπαρξης του χώρου στάθμευσης ισχύει στο ακέραιο, φυσικά. Όπως και το ότι δεν επιτρέπεται ούτε ο ιδιοκτήτης να παρκάρει μπροστά από νόμιμη είσοδο πάρκινγκ. Θα επιμείνω όμως στο ότι η καλύτερη λύση θα ήταν να αρχίσετε να φέρεστε και οι δύο σας σαν ενήλικες και όχι σαν παιδάκια.


προσθήκη:


Ο νόμος δεν ορίζει απόσταση αριθμητικά, τρουπ. Λέει απλά ότι δεν πρέπει να παρεμποδίζεται η πρόσβαση στην είσοδο από τα πλάγια και από απέναντι. Και λογικό είναι, αφού σε έναν στενό δρόμο χρειάζεται περισσότερος χώρος ελεύθερος από την πόρτα για την πρόσβαση, σε έναν φαρδύ δρόμο λιγότερος, οπότε είναι στο "μάτι του τροχαίου" η απόφαση. Συμφωνώ με ότι λες, το γράφω μόνο για να μην έχουμε νέο γύρο συζήτησης σχετικά με το "πόσα εκατοστά πρέπει να την έχουμε". Την απόσταση από την πόρτα, φυσικά.

Το αυτό
Όπως και στην στάθμευση σε γωνία μετα απο 5μ .
Ο νόμος/Κ.Ο.Κ το λέει, άσχετα αν δεν εφαρμόζεται

SHOOTER045
08/12/2016, 13:24
κάνε μια βόλτα στην Πολεοδομία και ρώτα αν έχει άδεια για γκαράζ....
Αν δεν έχει μη πεις τίποτα γύρνα πίσω και ζήτα του τα λεφτά που έχασες με ΤΟΚΟ.
:D

Στην.πινακίδα γκαράζ (όχι σε είσοδο εξοδο πυλωτης)
Αναγραφεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ο αριθμός άδειας

Θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις τι παράβαση (άρθρο) σου καταλογισαν.

cityfly
08/12/2016, 13:31
Στην.πινακίδα γκαράζ (όχι σε είσοδο εξοδο πυλωτης)
Αναγραφεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ο αριθμός άδειας

Θα ήθελα αν μπορούσες να μου πεις τι παράβαση (άρθρο) σου καταλογισαν.
Είσαι βέβαιος για αυτό ή μάλλον για την ακρίβεια τι ακριβώς εννοείς γκαράζ;
Παράδειγμα πολυκατοικία με πυλωτή και υπόγειο γκαράζ με ράμπα. Είναι σαφές οπτικά ότι έχει χτιστεί όλο μαζί είναι κουφό να πρέπει να υπάρχει α.α. στο γκαράζ αλλά όχι στην πυλωτή.
Λογικά αυτό που λες ισχύει όταν κάποιος έχει φτιάξει γκαράζ αργότερα.

Παρεπιμπτόντως το συγκεκριμένο δεν μοιάζει να έγινε γκαράζ σργότερα

amyroukai
08/12/2016, 13:38
Οι θέσεις στάθμευσης ορίζονται στην άδεια *είτε είναι υπαίθριες είτε σε κλειστό χώρο*, έχουν μεταγραφεί ως τέτοιες στο υποθηκοφυλακείο πριν καν βγει η άδεια οικοδομής, *αναφέρονται σαφώς στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας* και σε κάθε περίπτωση η είσοδος οφείλει να αδειοδοτείται και από τον δήμο με συγκεκριμένο αριθμό.

Φυσικά, επειδή πολλά οφείλει το δημόσιο (ή πιο σωστά ο πολίτης απέναντι στο δημόσιο και στους συμπολίτες του) αλλά δεν συμβαίνουν, αυτό με τις άδειες κάθε είδους φυσικά δεν τηρείται και ουδείς ενδιαφέρεται για αυτό τόσο από πλευράς ιδιωτών (γιατί βολεύονται) όσο και από πλευράς δημοσίου (για να μην στεναχωρηθεί η πελατειακή βάση).

Αν το ψάξεις, μπορεί στην άδεια οικοδομής να μην φαίνεται καν το γκαράζ, μπορεί να είναι το σπίτι ισόγειο, μπορεί μπορεί μπορεί. Σημασία έχει πως ο κάτοχος του κόκκινου αυτοκινήτου έχει άδικο να φωνάζει εν προκειμένω.

Apache
08/12/2016, 13:46
0130 το πρωί δεν έχει κανα ντοκυμαντέρ η ΕΡΤ να δείτε ?

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

cityfly
08/12/2016, 13:52
Οι θέσεις στάθμευσης ορίζονται στην άδεια *είτε είναι υπαίθριες είτε σε κλειστό χώρο*, έχουν μεταγραφεί ως τέτοιες στο υποθηκοφυλακείο πριν καν βγει η άδεια οικοδομής, *αναφέρονται σαφώς στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας* και σε κάθε περίπτωση η είσοδος οφείλει να αδειοδοτείται και από τον δήμο με συγκεκριμένο αριθμό.

Φυσικά, επειδή πολλά οφείλει το δημόσιο (ή πιο σωστά ο πολίτης απέναντι στο δημόσιο και στους συμπολίτες του) αλλά δεν συμβαίνουν, αυτό με τις άδειες κάθε είδους φυσικά δεν τηρείται και ουδείς ενδιαφέρεται για αυτό τόσο από πλευράς ιδιωτών (γιατί βολεύονται) όσο και από πλευράς δημοσίου (για να μην στεναχωρηθεί η πελατειακή βάση).

Αν το ψάξεις, μπορεί στην άδεια οικοδομής να μην φαίνεται καν το γκαράζ, μπορεί να είναι το σπίτι ισόγειο, μπορεί μπορεί μπορεί. Σημασία έχει πως ο κάτοχος του κόκκινου αυτοκινήτου έχει άδικο να φωνάζει εν προκειμένω.

Ακριβώς, η μόνη περίπτωση είναι να είναι παράνομο το γκαράζ αλλά δεν μοιάζει και πολύ πιθανό αυτό το σενάριο
(Υ.γ. Όχι ότι αλλάζει κάτι αλλά μπορεί να είναι και κάθετη η ιδιοκτησία :p) :wave2:

sniper
08/12/2016, 13:55
Φακτ 1 : Εφαγες κλήση.
Φακτ 2 : Είσαι αρπαγμένος επειδή κατα τη γνώμη σου τα όργανα έκαναν λάθος.
Φακτ 3 : Όλοι εδώ μέσα είναι γνώστες του ΚΟΚ και των λοιπών σχετικών διατάξεων :tooth:

Χαλάρωσε και βρείτε τα μεταξύ σας, αν το συνεχίσετε έτσι, θα μπλέξετε.

SHOOTER045
08/12/2016, 13:57
Ο Κ.Ο.Κ το διαχωρίζει.
Αλλη παράβαση για είσοδο έξοδο οχημάτων αλλη για στάθμευση σε χώρο- είσοδο οπου σημαίνεται και με σχετική άδεια.
Για να καταλάβω και εγώ και εσύ, μια φωτό αυτών που λες θα βοηθούσε.

BLiTzER
08/12/2016, 13:58
Ο Κ.Ο.Κ το διαχωρίζει.
Αλλη παράβαση για είσοδο έξοδο οχημάτων αλλη για στάθμευση σε χώρο- είσοδο οπου σημαίνεται και με σχετική άδεια.
Για να καταλάβω και εγώ και εσύ, μια φωτό αυτών που λες θα βοηθούσε.

Έχεις δίκιο. Ορίστε:

375789

SHOOTER045
08/12/2016, 13:59
Έχεις δίκιο. Ορίστε:

375789

:moutza: ρε

sniper
08/12/2016, 13:59
Έχεις δίκιο. Ορίστε:

375789


Φίλος, τα γυαλιά ηλίου από που τα πήρες; Έχεις ΠΜ.

skylaros
08/12/2016, 14:38
Έχεις δίκιο. Ορίστε:

375789

375790 Κάτι ξεχωρίζω !!!

byron
08/12/2016, 14:43
:wave2: