PDA

View Full Version : Quickshifter σε Versys 650



anavatis19
08/12/2016, 01:37
Πριν μερικες μερες με περασε ενα BMW XR1000 και εκανε κατι αλλαγες σε στυλ φορμουλα 1 και με τρελανε..Λεω σιγουρα φοραει quickshifter. Μου κολλησε στο μυαλο να δω αν μπορω να βαλω και εγω. Το θεμα ειναι αρχικα το εξης. Τι κοστος εχει στο περιπου αυτο? Πιστα δεν μπαινω η τουλαχιστον οχι ακομα αλλα και παλι δεν νομιζω αν μπω να πηγαινω τοσο ταπα και να ρισκαρω μηχανακι 8 μηνων.

Απο την αλλη εχω απορια. Αν βαλεις το συστημα αυτο ποιος ο λογος να χρησιμοποιησεις ξανα συπλεκτη περα απο την πολλη κινηση που χρειαζεται να παιζεις μαζι του για να περνας αναμεσα απο αυτοκινητα. Ουσιαστικα ειναι και ''αχρηστος'' κατα καποιο τροπο μετα. Τα κατεβασματα γινονται με τον ιδιο τροπο οπως τα ανεβασματα? καρφωτα και αυτα δηλαδη?

Για δωστε τα φωτα σας οι εχοντες ή οι γνωστες του θεματος

taisteal
08/12/2016, 01:48
Ο,τι και να βάλεις στο kawa,XR δεν θα γίνει,ούτε και θα συμπεριφέρεται σαν XR.
Εχει πολύ καλή χρηματοδότηση η BMW.

;)

Quickshifter σε καθημερινό μηχανάκι δεν βλέπω τον λόγο να βάλεις,
και ναι δουλεύει όπως το περιέγραψες.
Το κόστος για ένα καλό παίζει στα 400+ και πάνω.

anavatis19
08/12/2016, 02:14
χαχαχα! ναι ρε συ οκ! δεν εχω κανενα κρυφο ποθο απλα μου αρεσε η συχνοτητα των αλλαγων δεν ζηλεψα τη μπεμπα..ξερω τι εχω και ξερω οτι σκιζει το μηχανακι μου!
δεν ηξερα ομως οτι βγαινουν και πολλα ειδη quickshifter. αν παρω ενα οχι τοσο καλο δηλαδη που θα χασω? θα βγαλει καποιο προβλημα που θα επηρρεαζει τη μηχανη?
Δωσε τα φωτα σου!

taisteal
08/12/2016, 02:24
Δεν έχω οδηγήσει το XR για να έχω άποψη,δεν γνωρίζω τι κιβώτιο φοράει.
Οσο αφορά τα QS ισχύει ότι και στα περισσότερα καλούδια.ότι πληρώνεις παίρνεις.
Εχω δει κακής ποιότητος,και απλά δεν δούλευαν και δημιουργούσαν θέματα,αλλά αυτό σε racing κατάσταση.
Για ζημιά δεν ξέρω,θα σε διαφωτίσουν περισσότερο όσοι γνωρίζουν.

ggs
08/12/2016, 07:08
Το quickshifter κόβει στιγμιαία ρεύματα και καύσιμο έτσι ώστε να κάνεις ανέβασμα χωρίς να κλείσεις γκαζι και να πατήσεις συμπλεκτη.(Χοντρικά)
Αυτά, σε συνθήκες οριακες, σου δίνουν κάποια κερδισμένα δεκατα.

Τώρα, για το βερσυς δεν ξέρω αν αξίζει αυτό ή κάποιο άλλο αξεσουάρ που θα του δώσει περισσότερη δύναμη, πάντως πρέπει να έχει η powercommander με κόστος 300-400ευρω

theofilos888
08/12/2016, 07:10
Σου ειναι αχρηστο το qs. Δε θα μπορεσεις να το αξιοποιησεις στο επακρο. Το bmw εχει απο τη μανα του το συστημα και συνεργαζεται με ολο το μηχανακι αρμονικα. Αν το οδηγησεις, θα πεταξεις το βερσυς σε ενα βαθυ πηγαδι και θα το χτισεις να μη το βρουν! Κρατα τα λεφτα σου. Αλλωστε, οπως σου ειπε κ ο γιωργος, εχει πολυ καλο χρηματοδοτικο η bmw.

DrBig
08/12/2016, 08:21
.....αν παντως επιλεξεις καποιο, φροντισε να κοβει ρευμα απο τα μπεκ και οχι μονο απο την αναφλεξη.

anavatis19
08/12/2016, 08:52
το power commander τι ακριβως ειναι και τι κανει?

sapila racing
08/12/2016, 08:59
και μόνο ο τίτλος 'Quickshifter σε Versys 650' είναι για ανέκδοτο.
Απλά ξέχνα το και προχώρα παρακάτω.

TROOPER
08/12/2016, 09:17
qs σε versys 650. σαν να λεμε τριβαλιτσο σε track bike ενα πραμα.

nik69
08/12/2016, 09:24
Πριν μερικες μερες με περασε ενα BMW XR1000 και εκανε κατι αλλαγες σε στυλ φορμουλα 1 και με τρελανε..Λεω σιγουρα φοραει quickshifter. Μου κολλησε στο μυαλο να δω αν μπορω να βαλω και εγω. Το θεμα ειναι αρχικα το εξης. Τι κοστος εχει στο περιπου αυτο? Πιστα δεν μπαινω η τουλαχιστον οχι ακομα αλλα και παλι δεν νομιζω αν μπω να πηγαινω τοσο ταπα και να ρισκαρω μηχανακι 8 μηνων.

Απο την αλλη εχω απορια. Αν βαλεις το συστημα αυτο ποιος ο λογος να χρησιμοποιησεις ξανα συπλεκτη περα απο την πολλη κινηση που χρειαζεται να παιζεις μαζι του για να περνας αναμεσα απο αυτοκινητα. Ουσιαστικα ειναι και ''αχρηστος'' κατα καποιο τροπο μετα. Τα κατεβασματα γινονται με τον ιδιο τροπο οπως τα ανεβασματα? καρφωτα και αυτα δηλαδη?

Για δωστε τα φωτα σας οι εχοντες ή οι γνωστες του θεματος

Μια ιδέα για τα κόστη εδώ http://www.translogicuk.com/quickshifters.php?page=order
Πολύ ακριβό για παιχνίδι!
Δεν είναι αυτόματο κιβώτιο. Το χρησιμοποιείς ανάλογα με τις συνθήκες .

Νομίζω ότι κατά παραγγελία αυτοί φτιάχνουν και για το δικό σου.
Πολύ ακριβό για παιχνίδι.
Οι συνηθισμένες εφαρμογές είναι μόνο για ανεβάσματα και δουλεύουν καλύτερα στις ψηλές στροφές.
Χωρίς να ειμαι σίγουρος για κατεβάσματα πρέπει να έχει το μηχανάκι ride-by-wire (πεταλούδα που ελέγχεται από σερβομοτέρ δηλαδή και όχι σύνδεση με ντίζες).

bros400pgm
08/12/2016, 14:57
.....αν παντως επιλεξεις καποιο, φροντισε να κοβει ρευμα απο τα μπεκ και οχι μονο απο την αναφλεξη.


Γιατί το λες αυτό;

DrBig
08/12/2016, 16:18
Γιατί το λες αυτό;

Γιατι θα μαζευει ακαυστη μπενζινα που μετα θα μετατρεπεται σε φωτια στην εξατμιση, θα πηδαει τον καταλυτη και γενικως ειναι μηχανολογικως πολυ ακομψο.

bros400pgm
08/12/2016, 17:36
Να ένας λόγος που μπαίνουν σε αγωνιστικά μόνο :)
Πάντως έχω διαβάσει και για προβλήματα με θερμοκρασίες και κάτι αλλά κουλά όταν δεν υπάρχει βενζινα.
Εγώ έχω κόψει πάντως και τα 2 για καλό και για κακό αλλά έχω και σπινθηρα σε κάθε ΑΝΣ πιστονιού. Βεβαια το σιφτερ θέλει ρύθμιση γιατί νομίζει ότι στο ρελαντί είμαι στις 4000rpm και κόβει!!!!

anavatis19
08/12/2016, 17:46
χλωμα τα πραματα για το QS!

nik69
08/12/2016, 18:45
Η bmw r1200 και η multistrada δεν είναι αγωνιστικά. Αλλά κατά παραγγελία έχουν τέτοιο και στα ανεβάσματα και στα κατεβάσματα.

Ο ήχος του blip στο R1200 πάντως είναι απολαυστικός https://www.youtube.com/watch?v=GQyg1c8p8i0

DAYMAN
08/12/2016, 21:05
τα χρηματα που θα δωσεις φατα σε βενζινες.
Υγ.Γεναρη θα γινει μια καταδρομικη για Σλοβενια,συντονισου.:)

anavatis19
08/12/2016, 21:29
τα χρηματα που θα δωσεις φατα σε βενζινες.
Υγ.Γεναρη θα γινει μια καταδρομικη για Σλοβενια,συντονισου.:)

μηπως θα εχει λιγο κρυο???? εκκινηση απο που?

DAYMAN
08/12/2016, 22:04
Αθηνα για αρκετους.

anavatis19
08/12/2016, 23:35
Αθηνα για αρκετους.

ημερομηνιες ξερουμε? ποσες μερες?

viper1
09/12/2016, 07:22
Μπορείς να αλλάζεις ταχύτητες χωρίς συμπλεκτη. Μετά την 1η εννοείται...
Τα κιβώτια είναι σειριακά. Απλά μην σου γίνει συνήθεια...

trelogallos r
09/12/2016, 14:57
THEOFILLE888 τη οδηγας ετσι για να μου.φυγει η απορια???

theofilos888
10/12/2016, 09:07
THEOFILLE888 τη οδηγας ετσι για να μου.φυγει η απορια???

Οδηγαω οτιδηποτε με ροδες, που παταει στη γη. χαχχαχχχαχ Περα απο την πλακα το κυριο μεσο μετακινησης μου ειναι ενα CB 1000. Εσυ τι οδηγας;

devil's animal
10/12/2016, 09:49
Οδηγαω οτιδηποτε με ροδες, που παταει στη γη. χαχχαχχχαχ Περα απο την πλακα το κυριο μεσο μετακινησης μου ειναι ενα CB 1000. Εσυ τι οδηγας;



μαλλον κατι που θελει πηγαδιασμα και χτισιμο για να μην το βρουν...:giggle: