PDA

View Full Version : Σχετικά με την COLORI



γιωτάς
08/12/2016, 19:47
Colori

byron
08/12/2016, 21:32
Colori

Να ΄μαστε καλά να τη θυμόμαστε.

ggs
08/12/2016, 21:36
Να ΄μαστε καλά να τη θυμόμαστε.

Αυτή στην καλλιρροης έκλεισε;

vaska
08/12/2016, 21:41
Να ΄μαστε καλά να τη θυμόμαστε.Αν είναι οριστικό και αν δεν έχει κρατήσει κανένα μαγαζί της είναι μεγάλο κρίμα. Μπουφανάρες έβγαζε και ήταν τιμιότατη απέναντι στον καταναλωτή. Μετάνιωσα που δεν αγόρασα ακόμα 2 να τα έχω

byron
08/12/2016, 21:49
Δεν έκλεισε, η Καλλιρόης είναι ακόμα ανοιχτή. Απλά, πέρυσι προσπαθούσα να αλλάξω γάντια και δεν έβρισκα με τίποτα νούμερο, ενώ φέτος είχα επιλέξει ένα δερμάτινο χειμερινό μπουφάν τους και δεν υπήρχε σε κάνενα μέγεθος. Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω, και γενικά ήταν απογοήτευση. Ούτε καν να μου δείξουν κάτι άλλο, ούτε καν να προσπαθήσουν...
ότι υπάρχει στο site έχουμε μόνο. Και γενικά δεν υπάρχει και τίποτα ιδιαίτερο, τουλάχιστον στο μέγεθος μου.

Όταν μια εταιρία, (στην αρχή του χειμώνα) δεν έχει να σου πουλήσει χειμωνιάτικα μπουφάν, μάλλον δεν είναι καλό...

vaska
08/12/2016, 21:59
εγώ πάντως θα κάνω μια προσπάθεια αύριο να δω αν έχει αυτο που μου άρεσε στο σάιτ (αντε τώρα να βρεις μέγεθος για αρκούδα γμτ) και θα προσπαθήσω να τρενάρω λίγο την αγορά να πληρωθούν πρώτα τα τέλη κυκλοφορίας και ο ενφια. Για νέο χρόνο με βλέπω. Βάστα άμυνα ρε κολόρι, την κρίση μου μέσα

ggs
08/12/2016, 21:59
Δεν έκλεισε, η Καλλιρόης είναι ακόμα ανοιχτή. Απλά, πέρυσι προσπαθούσα να αλλάξω γάντια και δεν έβρισκα με τίποτα νούμερο, ενώ φέτος είχα επιλέξει ένα δερμάτινο χειμερινό μπουφάν τους και δεν υπήρχε σε κάνενα μέγεθος. Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω, και γενικά ήταν απογοήτευση. Ούτε καν να μου δείξουν κάτι άλλο, ούτε καν να προσπαθήσουν...
ότι υπάρχει στο site έχουμε μόνο. Και γενικά δεν υπάρχει και τίποτα ιδιαίτερο, τουλάχιστον στο μέγεθος μου.

Όταν μια εταιρία, (στην αρχή του χειμώνα) δεν έχει να σου πουλήσει χειμωνιάτικα μπουφάν, μάλλον δεν είναι καλό...

Ε, είσαι βαρυκοκαλος :lol:
. Ακριβώς την ίδια εντύπωση μου είχε δώσει όταν ήταν ακόμα στην Βουλιαγμένης.
Λίγα νούμερα, μικρή ποικιλία, απροθυμια εξυπηρέτησης.
Τότε, με είχε ξενερώσει αφάνταστα και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά με colori.
Ή αλήθεια είναι ότι τα υφασμάτινα τους δεν τα έχω και πολύ σε εκτίμηση. Κάποια δερμάτινα μου άρεσαν.

Φίλε, για 3/4 κοίτα και τα Scott. Πολύ καλή σχέση τιμής /απόδοσης και ωραία σχέδια

byron
08/12/2016, 22:10
Ε, είσαι βαρυκοκαλος :lol:
. Ακριβώς την ίδια εντύπωση μου είχε δώσει όταν ήταν ακόμα στην Βουλιαγμένης.
Λίγα νούμερα, μικρή ποικιλία, απροθυμια εξυπηρέτησης.
Τότε, με είχε ξενερώσει αφάνταστα και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά με colori.
Ή αλήθεια είναι ότι τα υφασμάτινα τους δεν τα έχω και πολύ σε εκτίμηση. Κάποια δερμάτινα μου άρεσαν.

Φίλε, για 3/4 κοίτα και τα Scott. Πολύ καλή σχέση τιμής /απόδοσης και ωραία σχέδια

Καλά, μπες και δες στα δερμάτινα. Και άμα βρεις νούμερα, σφύρα μου.

amyroukai
08/12/2016, 23:38
Όταν η Colori έχει στην γκάμα σχέδια και χρώματα που ακόμα και το 2006 που μπήκα στο μαγαζί πρώτη φορά ήταν "παλιομοδίτικα"και έχουν μείνει σήμερα όπως ήταν και τότε, ε, ΟΚ, να ζήσουμε να την θυμόμαστε.

Eversman
09/12/2016, 07:45
Όταν πρίν από χρόνια (το 95' νομίζω), είχα αγοράσει από την Colori στην Βουλιαγμένης το Daytona -σε πορτοκαλί παρακαλώ- η χειμερινή επένδυση δεν ήταν και τόσο ζεστή. Όταν την επόμενη χρονιά το ξανά-έβγαλε με καινούργια, πιό ζεστή επένδυση, είχα πάει από εκεί να παραπονεθώ και μου την άλλαξαν, εντελώς δωρεάν. Ούτε 50 δραχμές δεν είχα δώσει.

Ήταν εξυπηρετικότατοι. Ίσως επειδή τότε, ήταν στα ντουζένια της ακόμη η εταιρία, το χρήμα έρεε και όλοι ήμασταν με χαμόγελο και καλή διάθεση. Κλείνουμε σιγά-σιγά όλες οι Ελληνικές επιχειρήσεις. Το έχουμε πάρει απόφαση πλέον.

byron
09/12/2016, 10:37
Κλείνουμε σιγά-σιγά όλες οι Ελληνικές επιχειρήσεις. Το έχουμε πάρει απόφαση πλέον.

Κλείνουμε? Εμείς τις κλείνουμε δηλαδή? :confused:
Καταρχήν, αν ο έλληνας επιχειρηματίας στηρίζεται στο πατριωτικό συναίσθημα αλληλεγγύης για να πουλήσει, έχει χρεωκοπήσει long time και δεν το έχει καταλάβει ακόμα...

Εκτός της Colori, υπάρχει και η ελληνική Nordcap που όσα μπουφάν της πρόβαρα ήταν άψογα. Και όμορφα (και πολλά) σχέδια, και καλή ποιότητα φαίνονται και εξαιρετική τιμή. Πολύ καλό value for money φαίνονται.

sniper
09/12/2016, 10:50
Δεν ξέρω γιατί σας αρέσουν τα Colori, ποτέ μου δεν μου άρεσαν ασχέτως τιμών τους.

Δλδ, τα βάζεις δίπλα σε άλλα και αναρωτιέσαι ποιος τσοπάνης το φοράει.

Και ναι value for money και δεν ξερω γω τι, αλλά το Clover Αskja το πήρα το 2001, 130.000 δρχ (σχεδόν ο μισός μιθσός τότε) και το έχω ακόμα και ηταν (και παιζει να ειναι ακόμα) μακράν πολύ καλυτερο οπτικά αλλά και λειτουργικά (αδιάβροχο και φουλ ζεστό) από πολλά και σίγουρα απο τα Colori... Beat this value for money.

Eversman
09/12/2016, 12:10
Κλείνουμε? Εμείς τις κλείνουμε δηλαδή? :confused:
Καταρχήν, αν ο έλληνας επιχειρηματίας στηρίζεται στο πατριωτικό συναίσθημα αλληλεγγύης για να πουλήσει, έχει χρεωκοπήσει long time και δεν το έχει καταλάβει ακόμα...

Εκτός της Colori, υπάρχει και η ελληνική Nordcap που όσα μπουφάν της πρόβαρα ήταν άψογα. Και όμορφα (και πολλά) σχέδια, και καλή ποιότητα φαίνονται και εξαιρετική τιμή. Πολύ καλό value for money φαίνονται.

Όχι Βύρωνα, παρανόησες (ή εγώ δεν το έγραψα σωστά). Δέν το εννοούσα έτσι. Δυστυχώς, αυτή η οικονομική δυστυχία που μας έχει βρεί και η έλλειψη πόρων, μας έχει κάνει να στερεύουμε από ιδέες, διάθεση, ανταγωνιστικότητα και ελπίδα για το μέλλον των επιχειρήσεων που -για λίγο ακόμη- υπάρχουν. Όταν βλέπεις διαρκώς βαθμιαία συρίκνωση σε μία επιχείρηση (καταστήματα, προσωπικό, εμπόρευμα/παροχές, έσοδα), το τέλος, ιδίως στις μέρες που ζούμε, είναι αναπόφευκτο.

Έγραψα "κλείνουμε" αναφερόμενος και στην δική μου επιχείρηση και σε όποιον άλλο επιχειρεί στις μέρες μας και πασχίζει να κρατηθεί. Δέν έγραψα "τις κλείνουμε" ;)




Δεν ξέρω γιατί σας αρέσουν τα Colori, ποτέ μου δεν μου άρεσαν ασχέτως τιμών τους.

Δλδ, τα βάζεις δίπλα σε άλλα και αναρωτιέσαι ποιος τσοπάνης το φοράει.

Και ναι value for money και δεν ξερω γω τι, αλλά το Clover Αskja το πήρα το 2001, 130.000 δρχ (σχεδόν ο μισός μιθσός τότε) και το έχω ακόμα και ηταν (και παιζει να ειναι ακόμα) μακράν πολύ καλυτερο οπτικά αλλά και λειτουργικά (αδιάβροχο και φουλ ζεστό) από πολλά και σίγουρα απο τα Colori... Beat this value for money.

Σαφώς τώρα βλέπεις τα σχέδια και ξερνάς και δεν έχουν καμία σχέση με άλλες εταιρίες. Άν θυμάσαι όμως τότε (αρχές 90'), ήταν μία αρκετά πρωτοποριακή εταιρία για τα Ελληνικά δεδομένα, με εκθέσεις στο εξωτερικό, καλές κριτικές από παντού, aftersales service, οπότε όλα αυτά, μαζί με το χαμηλό κόστος απόκτησης, ήταν πολύ δελεαστικά, για να σε κάνουν να αγοράσεις.

Ότι δεν ήταν ότι καλύτερο κυκλοφορούσε, έχεις δίκιο. Ήταν ωστόσο, μιά άνω του μετρίου επιλογή.

spyrval
09/12/2016, 12:22
Εκτός της Colori, υπάρχει και η ελληνική Nordcap που όσα μπουφάν της πρόβαρα ήταν άψογα. Και όμορφα (και πολλά) σχέδια, και καλή ποιότητα φαίνονται και εξαιρετική τιμή. Πολύ καλό value for money φαίνονται.

Ελληνική είναι η Nordcap; Πριν κανά 2-3 χρόνια πήρα χειμωνιάτικα γάντια χωρίς να το έχω προγραμματίσει απλά γιατί μου τα δώσαν 20 ευρώ. Ακόμα αυτά φοράω και είναι άψογα. Έβλεπα και τις τιμές στα μπουφάν και έλεγα να δοκιμάσω.

sniper
09/12/2016, 12:40
...

Σαφώς τώρα βλέπεις τα σχέδια και ξερνάς και δεν έχουν καμία σχέση με άλλες εταιρίες. Άν θυμάσαι όμως τότε (αρχές 90'), ήταν μία αρκετά πρωτοποριακή εταιρία για τα Ελληνικά δεδομένα, με εκθέσεις στο εξωτερικό, καλές κριτικές από παντού, aftersales service, οπότε όλα αυτά, μαζί με το χαμηλό κόστος απόκτησης, ήταν πολύ δελεαστικά, για να σε κάνουν να αγοράσεις.

Ότι δεν ήταν ότι καλύτερο κυκλοφορούσε, έχεις δίκιο. Ήταν ωστόσο, μιά άνω του μετρίου επιλογή.

Δεν ξέρω τι έκανε αρχές 90, δεν με νοιάζει.

Ξέρω ότι απο το 2001 και μετά - 16 χρόνια τώρα - έχει γίνει συνώνυμο με την φτήνια. Και την όχι καλή ποιότητα. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Ε, όπως ξέρουμε, το φτηνό και όχι τόσο καλό, θα ζήσει στην αρχη για λίγο και μετά θα το εξαφανίσει η ίδια η φύση...

Δεν λέω ότι όλα τα ακριβά είναι και καλά, τα Dainese δεν ξέρω γιατί τ' αγοράζει ο κόσμος, μάλλον επειδή τα φοράει ο Rossi.
Επίσης, υπάρχουν στα πάντα vfm πράγματα, πχ το MT07. Αρκεί να ξέρεις τι παίρνεις και να μην βγεις μετά να πεις ότι πέταξες τα λεφτά σου κλπ κλπ.

byron
09/12/2016, 12:52
Ελληνική είναι η Nordcap; Πριν κανά 2-3 χρόνια πήρα χειμωνιάτικα γάντια χωρίς να το έχω προγραμματίσει απλά γιατί μου τα δώσαν 20 ευρώ. Ακόμα αυτά φοράω και είναι άψογα. Έβλεπα και τις τιμές στα μπουφάν και έλεγα να δοκιμάσω.

Ετσι ξέρω, και μάλλον είναι θυγατρική του MotoMarket. http://nordcap.com.gr/UK_Pages/AboutContact/About.html

alex14
09/12/2016, 13:09
Το δικο μου colori (3/4 , δεν θυμαμαι μοντελο) μια χαρα την εχει βγαλει 5-6 χρονια τωρα. Πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο αντιστοιχο Bering το οποιο εγινε σωβρακο πολυ γρηγορα.
Δεν θα αγοραζα παλι γιατι δεν μου αρεσει πια η εξυπηρετηση στα καταστηματα τους.

vaska
09/12/2016, 13:16
Για την Nordcap δεν ήξερα τώρα το μαθαίνω. Δεν έχω φορέσει ποτέ δικό της προϊόν. θα την δοκιμάσω άμεσα. Αυτό που λέτε με το ότι φαίνονται παλιομοδίτικα τα της Κολορι είναι αλήθεια.

taisteal
09/12/2016, 13:22
Άθλια colori.
Μπουφάν και γάντια είχα,και διαλύθηκαν σε ένα εξάμηνο.
Και απαίσια σχεδιαστικά.

Λευκάδιος
09/12/2016, 13:30
Απ'ότι έχω διαβάσει τα nordcap φτιάχνονται σε άλλη χώρα σε σχέση με τα colori που φτιάχνονταν εντός συνόρων http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142432
Έχω γάντια nordkap 3 περίπου χρόνια με χρήση πόλη/χώμα και βγήκαν καλά για τα λεφτά τους(12-13 ευρώ),πριν κάνα μήνα άνοιξε το ένα στο κάτω μέρος του αντίχειρα.

Bob_o_mastoras
09/12/2016, 14:00
Nordcap εχω μπουφαν, παντελονι, γαντια, αδιαβροχα πανω-κατω και χουφτες για το τιμονι στο παπι.
Πολυ ζεστα ολα τα ρουχα, με knox προστασιες και αρκετα ποιοτικα για τα λεφτα τους. Το μπουφαν υπολοιπεται σε αδιαβροχοποιηση αλλα οκ, οχι κατι σπουδαιο.
Η εφαρμογη τους ειναι λιγο προβληματικη μονο. Μαλλον δεν εχουν μελετησει πολυ καλα τα μεγεθη.

7Tolis
09/12/2016, 14:03
Nordcap σαμάρια πρόπερσυ.Την ίδια ημέρα τίναξαν τα φερμουάρ χωρίς να προλάβω να γεμίσω τίποτα μέσα.Και απο τις 2 βαλίτσες τίναξαν.Γάντια nordcap,μέσα στον μήνα σκίστηκαν.
Colori πορτοκαλί daytona το 98.Δεν κρύωσα ποτέ.Ζει κανονικά ακόμη.Σε σύρσιμο στην Ιτέα δεν σκίστηκε και έκανε τη δουλειά του.Τα φερμουάρ δουλευουν σωστά ακόμη.
Colori 2015 στο κατάστημα Βουλιαγμένης,όποιο μπουφάν γούσταρα με δωρεάν μεταποίηση για τον σωματότυπό μου.
Μια χαρά είναι η colori σε ποιότητα μάγκες.Κρίμα αν κλείνει,εκλεισε και το κατάστημα στη Βουλιαγμένης πριν λίγο καιρό.
Θα μπορούσε να μας είχε ντύσει στη δουλειά μου όταν τη προσεγγίσαμε αλλά αρνήθηκε.Τζάμπα διαφήμιση θα είμασταν,δεν ήθελε να μπλέξει με δημόσιο μάλλον;

Bob_o_mastoras
09/12/2016, 14:11
Nordcap σαμάρια πρόπερσυ.Την ίδια ημέρα τίναξαν τα φερμουάρ χωρίς να προλάβω να γεμίσω τίποτα μέσα.Και απο τις 2 βαλίτσες τίναξαν.Γάντια nordcap,μέσα στον μήνα σκίστηκαν.


Τους τα πηγες πισω..;; Τι ειπαν..;;

Γενικα εμενα με εχουν κερδισει σαν εξυπηρετηση στο ΜοτοΜαρκετ και παω χρονια (οχι για τα Nordcap αλλα απο εκει τα εμαθα).

pipe_smoker
09/12/2016, 14:14
Δεν ξέρω τι έκανε αρχές 90, δεν με νοιάζει.

Ξέρω ότι απο το 2001 και μετά - 16 χρόνια τώρα - έχει γίνει συνώνυμο με την φτήνια. Και την όχι καλή ποιότητα. Τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.

Ε, όπως ξέρουμε, το φτηνό και όχι τόσο καλό, θα ζήσει στην αρχη για λίγο και μετά θα το εξαφανίσει η ίδια η φύση...

Δεν λέω ότι όλα τα ακριβά είναι και καλά, τα Dainese δεν ξέρω γιατί τ' αγοράζει ο κόσμος, μάλλον επειδή τα φοράει ο Rossi.
Επίσης, υπάρχουν στα πάντα vfm πράγματα, πχ το MT07. Αρκεί να ξέρεις τι παίρνεις και να μην βγεις μετά να πεις ότι πέταξες τα λεφτά σου κλπ κλπ.


Όντως ένα μαύρο χάλι ειναι τα colori για όλους τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Για τα dainese τα έχουμε χιλιοπεί.
Σε άλλους κάθονται καλά, σε άλλους όχι.
Άλλος παραπονιέται ότι κλάσανε τα φερμουάρ στους δυο μήνες, και άλλοι τα έχουν μια ζωή.

Το αν τα φοράει ο Ρόσσι δεν έχει καμία σημασία (για μένα προσωπικά τουλάχιστον), αλλά το γεγονός ότι πολλά από τα μπουφάν της "βλέπονται" κιόλας και δεν είσαι λες και ντύθηκες καρνάβαλος όπως με κάτι richa κλπ, δεν είναι καθόλου ασήμαντο.

Ζεύκας
09/12/2016, 14:23
Colori μια μετριότητα φάση bering όσο για τα μπουφάν η γραμμή τους ήταν μόνο για υπέρβαρους.
όποιος είχε κανονικό σώμα ήταν σαν σακούλα.

Έψαχνα πέρισυ για χειμερινά γάντια, λέω ας πάμε κι από κολόρι καλιρόης ψηλά να δούμε τι έχει.
Ο τυπάς ένας γιοματούλης γκριζομάλλης στ'@@ του τελείως με έγραψε. απλά μου έδειξε που βρίσκονται
1-2 μεινεμένα κομμάτια.

όσο για nordkap είχα πάρει πριν 3-4 χρόνια κάτι καλοκαιρινά γάντια τα οποία ήταν άθλια σε ποιότητα.
κάτι κινέζικα των 10 ευρώ ήταν ανώτερα. δεν ξέρω εάν από τότε έχει βελτιωθεί.

DAYMAN
09/12/2016, 14:48
παει η colori - συμμαθητρια λυπαμαι- την θαψαμε σειρα εχει η αλλη και καλα "ελληνικη" εταιρια με τα απαραδεκτα προιοντα της.:moutza:

sniper
09/12/2016, 15:13
παει η colori - συμμαθητρια λυπαμαι- την θαψαμε σειρα εχει η αλλη και καλα "ελληνικη" εταιρια με τα απαραδεκτα προιοντα της.:moutza:

Τη θάψαμε;

Δεν μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας;

7Tolis
09/12/2016, 15:18
Τους τα πηγες πισω..;; Τι ειπαν..;;

Γενικα εμενα με εχουν κερδισει σαν εξυπηρετηση στο ΜοτοΜαρκετ και παω χρονια (οχι για τα Nordcap αλλα απο εκει τα εμαθα).
Τις βαλίτσες τις πήγα πίσω την ίδια ημέρα και πήρα κάτι κάπα. Τα γάντια σκουπιδοτενεκε και δεν ασχολήθηκα καν. Δύσκολα θα τη προτιμήσω πάλι.

o_gavros
09/12/2016, 15:23
Τόλη εγω παλι είχα ένα ζευγαρι γάντια κολορι για αιώνες.όχι τίποτα πανακριβα. Βροχές κρύα τα παντα όλα.στην 8ετία σκίστηκε λίγο ένα δάχτυλο αλλά κλάιν.
Τερμα ικανοποιημένος ήμουν,μέχρι που με κάποιο ακατανόητο τρόπο από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το σπίτι μου,έχασα το ένα.
Εγω λυπάμαι που βλέπω να έχει πάρει τόσο την κατω βόλτα.

7Tolis
09/12/2016, 15:25
Τα νορντκαπ ήταν αυτά που σκιστηκαν γρήγορα μεσιέ πατσακούτα. Ότι colori έχω δει, είναι αθάνατο.

Εκτός από την εταιρεία μάλλον.

o_gavros
09/12/2016, 15:33
καλα ντε,μη βαράς.
τα φιλιά μου στο Δομοκό.

ionized
09/12/2016, 16:53
Μια χαρά είναι η colori σε ποιότητα μάγκες.

αυτο ακριβως.αν και σε εμας χορηγηθηκε χειμερινη colori το 2010 εβγαλε 2 χειμωνες με συχνη χρηση και η φθορες της ηταν ελαχιστες γλυτωσε και απο 2 πτωσεις χωρις ιδιαιτερες φθορες
κριμα γιατι ειναι ελληνικη εταιρια

zopas
09/12/2016, 17:14
αχ..colori...τα μισα από αυτά που αγορασα ηταν μια χαρα για την τιμη τους αλλα οχι...αλλα δυστυχως εμεινε πολύ πισω στο σχεδιασμο και στην εργονομια...εδωσα 30 ευρω για τσαντακι μεσης και δυστυχως δεν προσεξα ότι δεν ειχαν διπλα φερμουάρ, απαραδεκτο..επισης τα προιοντα της εχουν θεμα με τα φερμουάρ...κριμα γιατι ηταν μια πολύ καλη προσπαθεια που δεν μπορεσε να σταθει απεναντι στους γιγαντες της αγορας και παλι καλα που αντεξε τοσο..μια ακομα ελληνικη εταιρια φυλλοροει...τι κριμα...τι κριμα...

sakis81
09/12/2016, 17:15
Οπως έγραψα και πρόσφατα,σε χαζοπτωση που είχα και σύρθηκα,το παντελόνι colori,αν και με πλακωμένο πόδι απο την μηχανή δεν έκανε κιχ,ενώ το richa μπουφάν σκίστηκε στον αγκωνα και στον πηχη.τα συμπερασματα για την ποιοτητα και την αντοχή δικά σας.

DAYMAN
09/12/2016, 17:31
Τη θάψαμε;

Δεν μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας;

το θαψιμο παει στο κλεισιμο sniper και στο οτι δεν ειχε καλα προιοντα.

vaska
09/12/2016, 17:52
Εγώ από την ποιότητα της colori είμαι super ευχαριστημένος, από σχεδιασμό κιετσι δεν με πολυ νοιάζει γιατί δεν δίνω σημασία και καθημερινά σαν καρνάβαλος ντύνομαι οπότε δεν με νοιάζει καθόλου. Την δουλειά του το μπουφάν την έκανε και με το παραπάνω, καθημερινή χρήση στους κρύους μήνες με ή χωρίς επένδυση για πολλά χρόνια. Για το ότι δεν ήθελε να μπλέξει με το δημόσιο προφανώς και ήταν θέμα πληρωμής. Το δημόσιο πληρώνει μετά από πολυυυυ καιρό.
Μακάρι να τα καταφέρει να μείνει στην αγορά.

tzimidis
09/12/2016, 18:17
..........που βρίσκονται1-2 μεινεμένα κομμάτια........


meinemena???

den ksero giati , alla me plimmyrise mia zestasia molis diabasa ayti ti leksi.

den tin exo ksanaakousei pote......alla mou aresei !

leo1964
09/12/2016, 19:57
Όταν πρίν από χρόνια (το 95' νομίζω), είχα αγοράσει από την Colori στην Βουλιαγμένης το Daytona -σε πορτοκαλί παρακαλώ- η χειμερινή επένδυση δεν ήταν και τόσο ζεστή. Όταν την επόμενη χρονιά το ξανά-έβγαλε με καινούργια, πιό ζεστή επένδυση, είχα πάει από εκεί να παραπονεθώ και μου την άλλαξαν, εντελώς δωρεάν. Ούτε 50 δραχμές δεν είχα δώσει.

Ήταν εξυπηρετικότατοι. Ίσως επειδή τότε, ήταν στα ντουζένια της ακόμη η εταιρία, το χρήμα έρεε και όλοι ήμασταν με χαμόγελο και καλή διάθεση. Κλείνουμε σιγά-σιγά όλες οι Ελληνικές επιχειρήσεις. Το έχουμε πάρει απόφαση πλέον.

Αρχές αυτής της χρονιάς πήγα,αγόρασα και ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικοί και φιλικοί

leo1964
09/12/2016, 20:00
Ετσι ξέρω, και μάλλον είναι θυγατρική του MotoMarket. http://nordcap.com.gr/UK_Pages/AboutContact/About.html

Ελληνική,αλλά κατασκευάζει Πακιστάν

zannisvel
09/12/2016, 20:10
Μηπως θελετε να συζητησουμε και για Vester? Που και αυτη μου την εβγαλαν Ελληνικη και ιδια ποιοτητα με τη Dainese και Arai.

7Tolis
09/12/2016, 20:24
Vester. Πραγματικά gtp καβάλα. Πάλι με γάντια. Γενικά το θέμα γάντια είναι πίκρα σε πολλές μάρκες όσον αφορά τη φθορά. Βέβαια είναι και η χρήση τους είναι υπερβολική.

doctoras
09/12/2016, 21:59
Και εγώ υπερευχαριστημενος από την colori ειναι μία εταιρία ή οποία ή οποία ενώ ήταν low budget χρησιμοποιούσε πολύ καλή ποιότητα από τις προηγούμενες παλιές καλές εποχές που ανταγωνιζόταν ακριβούς οίκους το fitment ήταν ένα θέμα από μοντέλο σε μοντέλο δεν είχε την ομοιογένεια αλλά δεν ήταν πρόβλημα
Σχεδιαστικά ή σου άρεσε ή όχι ήταν στις περισσότερες φορές συμφέρουσα αγορά ανταγωνιστικά
Τα νορντκαπ που αναφέρθηκαν είναι πακιστανική κατασκευή low budget υπό ελληνικά πατρον,με καλή τεχνολογία πια ομως ή colori είναι luxury μπροστά της
Παρά τα προβλήματα τις colori εταιρίας σχετικά με τις αλυσίδες καταστημάτων του παρελθόντος παραμένει στην αγορά ωσ eShop μιας και ή εποχή δεν αφήνει κανένα περιθώριο σε στοκαρισμα όπως κάναμε τα παλιά καλα χρόνια

Τώρα πια πίνεις το καφεδακι σου μεζουρα να μετρηθεις και παραγγέλνεις αναμενεις καμία εβδομάδα και το παραλαμβανεις σπίτι σου
Και εάν κάποιοι παραμένουν με εκθεσιακό χώρο αργά ή γρήγορα θα παραδοθούν στην νέα τάξη πραγμάτων, δυστυχώς είναι μη αναστρέψιμη εποχη

byron
09/12/2016, 22:06
το θαψιμο παει στο κλεισιμο sniper και στο οτι δεν ειχε καλα προιοντα.

Για τα προιόντα δεν έχω άποψη, εκτός από ένα ζευγάρι χειμωνιάτικα γάντια που (αναγκαστικά, έλλειψη άλλων επιλογών) πήρα πέρυσι. Η γνώμη μου δεν είναι η καλύτερη, και αν έχει κάποιος αντίρρηση ευχαρίστως βάζω και μερικές φωτό από τα γαζιά που έχουν φύγει, και μια δερματίνη (?) στον αντίχειρα που μάδησε με χρήση μερικών μηνών.
Πέραν αυτού, ήθελα να πάρω το "κορυφαίο" μάλλον δερμάτινο τους (http://www.coloriposto.gr/colori-dermatino-jacket/571-colori-jacket-mafia-dermatino-mpoyfan-mhxanhs-me-prostasia-ellinikihs-kataskevis.html). Διαθεσιμότητα 0, εναλλακτικές 0, και απαντήσεις για το αν θα το βγάλουν προς πώληση "ότι βλέπετε στο site", δλδ 0, αφού δεν υπάρχει σε κανένα μέγεθος.
Αν εσύ το θεωρείς θάψιμο, μάλλον κάτι καταλαβαίνουμε διαφορετικά. Εκτός και θεωρείς πως ο κάθε πελάτης πρέπει να δώσει 300€ σε ότι κάτσει, προκειμένου να βοηθήσει την εταιρία.


Ελληνική,αλλά κατασκευάζει Πακιστάν

Δεν το ήξερα, σόρρυ. Ετσι θα δικαιολογούνται και οι καλές τιμές.

cornell
09/12/2016, 22:45
Ελληνική είναι η Nordcap; Πριν κανά 2-3 χρόνια πήρα χειμωνιάτικα γάντια χωρίς να το έχω προγραμματίσει απλά γιατί μου τα δώσαν 20 ευρώ. Ακόμα αυτά φοράω και είναι άψογα. Έβλεπα και τις τιμές στα μπουφάν και έλεγα να δοκιμάσω.Η Nordcap δεν είναι ακριβώς εταιρεία.Πρόκειται για προιόντα που φέρνει η ΜotoMarket απο την Κίνα και βάζει την επωνυμία Nordcap.

DAYMAN
09/12/2016, 22:53
Για τα προιόντα δεν έχω άποψη, εκτός από ένα ζευγάρι χειμωνιάτικα γάντια που (αναγκαστικά, έλλειψη άλλων επιλογών) πήρα πέρυσι. Η γνώμη μου δεν είναι η καλύτερη, και αν έχει κάποιος αντίρρηση ευχαρίστως βάζω και μερικές φωτό από τα γαζιά που έχουν φύγει, και μια δερματίνη (?) στον αντίχειρα που μάδησε με χρήση μερικών μηνών.
Πέραν αυτού, ήθελα να πάρω το "κορυφαίο" μάλλον δερμάτινο τους (http://www.coloriposto.gr/colori-dermatino-jacket/571-colori-jacket-mafia-dermatino-mpoyfan-mhxanhs-me-prostasia-ellinikihs-kataskevis.html). Διαθεσιμότητα 0, εναλλακτικές 0, και απαντήσεις για το αν θα το βγάλουν προς πώληση "ότι βλέπετε στο site", δλδ 0, αφού δεν υπάρχει σε κανένα μέγεθος.
Αν εσύ το θεωρείς θάψιμο, μάλλον κάτι καταλαβαίνουμε διαφορετικά. Εκτός και θεωρείς πως ο κάθε πελάτης πρέπει να δώσει 300€ σε ότι κάτσει, προκειμένου να βοηθήσει την εταιρία.



Δεν το ήξερα, σόρρυ. Ετσι θα δικαιολογούνται και οι καλές τιμές.

τι λεω διαφορετικο;Δεν θεωρω απολυτως τιποτα.Δικα σου λογια ειναι αυτα φιλος.:cool:

γιωτάς
09/12/2016, 22:53
Προσωπικά χαίρομαι που μαθαίνω πως υπάρχουν 2 εταιρίες στην Ελλάδα του 2017 (παρα πέντε) και τέτοιες προσπάθειες μόνο με θετικά σχόλια θα πρέπει να στολίζονται. Μακάρι να υπάρξει και 3η αν δεν υπάρχει ήδη.

Για την ιστορία το αρχικό μου πόστ αναρτήθηκε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151574) όπου ο ενδιαφερόμενος ζήτησε πληροφορίες / προτάσεις για κάποιο μπουφάν με κριτήρια το μέγεθος και όριο συγκεκριμένης τιμής. Ως χρέος μου λοιπόν προς τον συντροχο, θεωρησα πως έπρεπε να τον ενημερώσω όπως θα ήθελα να με είχαν ενημερώσει και εμένα έγκαιρα για την ύπαρξη ΚΑΙ μίας (2-3) Ελληνικής εταιρίας. Ελπίζω και πιστεύω πως ο ανθρωπος έχει την κρίση να δεί αν το προϊόν καλύπτει τα γούστα του και τα θέλω του πριν το αγοράσει.

Τώρα ενα σκέλος της κουβέντας με τα μελλούμενα της εταιρίας που αναφέρθηκαν στη συνέχεια (ακόμα και αν κάποιοι έχουν τον ισολογισμό της μπροστά τους) ή το πως εξυπηρέτησε η κοπέλα που είχε ανάδρομο Ερμή το 2004, δημιουργουν απλά τις λάθος εντυπώσεις. Μη μπερδευόμαστε :wave2:

Billymuse
10/12/2016, 00:30
Eίχα πάρει το storm jacket το οποίο μετά απο 5 χρόνια χάλασαν 2 κάτω μπροστινές τσέπες, αλλα με πολυ χρήση και γενικά τις καλύτερες εντυπώσεις μου έχει αφήσει μετα απο τόσα χρόνια. Άραγε αν το πάω στην αντιπροσωπεία θα μου τις φτιάξουν μιας και έχει εγγύηση εφόρου ζωής; Επίσης είχα αγοράσει και πλαϊνα μαλακά σαμάρια τα οποία για τα λ7 τους γύρω στα 60 ευρω ειχα δώσει ήταν μια χαρά. Μετα απο κει το χάος κατι γάντια ΓΤΠΚ σαν γάντια φούρνου ηταν και κάτι jacket κορντούρες με κάτι χρώματα που ηταν απο άλλες δεκαετίες. Πριν κλείσει η colori θυμάμαι το milfακι που δουλευε ;)

vstrider
10/12/2016, 10:17
To 95 είχα αγοράσει το πρώτο colori με το οποίο μάλλον κρύωνα στα γερά κρύα..
ΑΛΛΑ..
.. ένα colori dylan που έχω από το 2006 κρατάει ακόμα και είναι και πολύ ζεστό και πρακτικό και το αγαπημένο μου εν μέσω ενός bering και ενός revit.

MG-KTiNoS
10/12/2016, 10:49
Φρόντισε το κράτος και η ΕΕ να ταχτοποιήσει και την κολόρι... μη σκάτε....
Εισαγωγή από την Κίνα και Άγιος ο Θεός και μεροκάματα στην.... Κίνα και συντάξεις από την Κίνα και νοσοκομείο στην Κίνα.
:cry:

STOYBI
10/12/2016, 11:56
Παρα πολυ ευχαριστημενος απο την εν λογο εταιρεια ...Σε μπουφαν γαντια και τσαντακι....

Εξυπηρετικοτατοι σε θεμα επισκευων οποτε και οπου χρειαστηκα ( με γλυτωσαν αρκετα χρηματα απο σε αυτο το σημειο.....)

Ολα τα παραπανω αφορουν χρηση εντουρο και μονο....

Τωρα καποιοι πως καταφερατε και τα λιωσατε τοσο γρηγορα τα πραγματα της....??? ( τα δικα μου γαντια παντως με 10αδες πτωσεις ακομα καλα κρατουν εδω και δυο χρονια...!)

Κριμα για την χολη καποιων για την εν λογο ελληνικη εταιρεια...!

SHOOTER045
10/12/2016, 12:04
Τσαντακι μέσης (εργαλειοφόρος)αγορασμενο το 1998
Άπειρες εντουραδες και βόλτες.
Ακόμα το έχω.
Μπουφάν εντουρο μια απο τα ίδια (αγορασμενα μαζί)
Στολή κορντουρα(δεν θυμάμαι μοντέλο)
Άψογο και σε εφαρμογή, ζέστη, αντοχή
Απο πέσιμο εγδαρα άσχημα το δεξι μανίκι- θυμάμαι ηταν σε κομάτια για εύκολη αντικατάσταση-το έδωσα στο κατάστημα, και σε δυο εβδομάδες το είχα σαν καινούργιο

sapila racing
10/12/2016, 12:46
Εγώ απο προιόντα της Colori μόνο 1 τσαντακι μέσης εχω αγοράσει, και μου χάρισαν άλλο ένα.
Στο πρώτο κόπηκε το κούμπωμα μέσης μετά απο 2 χρόνια χρήσης και ευτυχώς που δεν έγινε στην ΕΟ να χάσω τα πράγματά μου! Οταν πήγα στην Colori μπας και μου το φτιαξουν πήρα αρνητική απάντηση.
Στο 2ο χάλασε το φερμουάρ σε 1μιση χρόνο.

Εβαλα παλι σε χρήση το τεράστιο εντουράδικο Acerbis που έχω εδω και 20 χρόνια και είχε χαλάσει και σε αυτό το φερμουάρ μετα από τόσα χρόνια, αφού του το αντικατέστησα.
Απο την Colori εχω αγοράσει και μποτακια της TCX, αυτα ήταν τίμια για τα λεφτά τους.

Κρίμα να κλείνει μια Ελληνική εταιρεία, αλλά εμένα προσωπικά δεν θα μου λείψει.

atom_smasher
11/12/2016, 23:06
Το storm είχα αγοράσει και εγώ το 2006. Ακόμα το φοράω αν και όχι στην μηχανή. Σε πτώση με μηχανή με λίγα και αρκετό σύρσιμο στην Καλλιρόης δεν έπαθε τίποτα.

leo1964
12/12/2016, 07:20
Άθλια colori.
Μπουφάν και γάντια είχα,και διαλύθηκαν σε ένα εξάμηνο.
Και απαίσια σχεδιαστικά.

Τότε γιατί τ'αγόρασες;
Δεν τα είδες που ήταν απαίσια;

leo1964
12/12/2016, 07:25
Όταν πρίν από χρόνια (το 95' νομίζω), είχα αγοράσει από την Colori στην Βουλιαγμένης το Daytona -σε πορτοκαλί παρακαλώ- η χειμερινή επένδυση δεν ήταν και τόσο ζεστή. Όταν την επόμενη χρονιά το ξανά-έβγαλε με καινούργια, πιό ζεστή επένδυση, είχα πάει από εκεί να παραπονεθώ και μου την άλλαξαν, εντελώς δωρεάν. Ούτε 50 δραχμές δεν είχα δώσει.

Ήταν εξυπηρετικότατοι. Ίσως επειδή τότε, ήταν στα ντουζένια της ακόμη η εταιρία, το χρήμα έρεε και όλοι ήμασταν με χαμόγελο και καλή διάθεση. Κλείνουμε σιγά-σιγά όλες οι Ελληνικές επιχειρήσεις. Το έχουμε πάρει απόφαση πλέον.

Φίλε Eversman,όταν καίγεται το σπίτι του διπλανού σου,ετοιμάσου να καεί και το δικό σου!

ggs
12/12/2016, 07:32
Δεν λέει κάνεις ότι είναι εύκολο να σταθεί μια ελληνική εταιρεία παραγωγης μοτοσυκλετιστικων ρούχων. Ειδικά, με τόσο δυνατό και δύσκολο ανταγωνισμό.

Για εμένα, θα έπρεπε να επιλέξει δύο δρόμους.

-τα φτηνά vfm ρούχα. Δυστυχώς, δεν μπορεί να ανταγωνιστεί σε αυτό παραγωγές από την Ασία.

-τα ακριβά αλλά πολύ τεχνικά και ποιοτικά ρούχα.
Νομιζω ότι αυτό έπρεπε να ακολουθήσει αλλά δεν το έκανε.

Η colori είχε επιλέξει τον πρώτο δρόμο την δεκαετία του 90 που τα πιο επώνυμα εισαγωμενα ρούχα ήταν πανάκριβα και οι αγορές από ίντερνετ ανυπαρχτες.

Δυστυχώς, έμεινε στην δεκαετία του 90...

teogtp
12/12/2016, 08:12
Τότε γιατί τ'αγόρασες;
Δεν τα είδες που ήταν απαίσια;

Και αν μέχρι εκεί έφτανε η τσέπη του;

Eversman
12/12/2016, 08:32
Φίλε Eversman,όταν καίγεται το σπίτι του διπλανού σου,ετοιμάσου να καεί και το δικό σου!

Αυτό ακριβώς λέω αγαπητέ (εδώ και χρόνια)! Δέν το έπιασες. By the way, το δικό μου έχει τσουρουφλιστεί και πλέον ζεσταίνομαι στα κάρβουνα. Από δίπλα την άρπαξα, δίπλα την δίνω, δυστυχώς.

TROOPER
12/12/2016, 08:49
εκανα προσπαθειες αρκετες φορες να αγορασω προιοντα της.

τη μια δεν ειχαν αυτα που ελεγαν.
την αλλη δεν ειχαν το νουμερο.
την αλλη ημουν ''αορατος πελατης''
τελικα το μονο κολορι που αγορασα ειναι ενα τσαντακι μεσης το οποιο βγηκε πολυ ανθεκτικο και το 'χω ακομα μετα απο περιπου 8 χρονια.

συμφωνω με τον αρη. κριμα που δεν παει καλα αλλα απο την αλλη δεν θα μου λειψει.

taisteal
12/12/2016, 22:54
Τότε γιατί τ'αγόρασες;


Γιατί έτσι.

STOYBI
13/12/2016, 08:30
Ρε παιδια ξερετε ποιο ειναι το θεμα .......Ουτε και εμενα θα μου λειψει .....( Δοξα το θεο τα sinisalo , sidi , fox ) Πανε και ερχονται...

Οπως δεν μου ελειψαν και οι υπολοιπες δεκαδες χιλιαδες εταιρειες που εχουν κλεισει στην ελλαδα .....

Οπως δεν θα σας λειψει και η δικια μου επιχειρηση οταν κλεισει....

Aλλα δεν ειναι ετσι δεν νομιζετε..??

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
13/12/2016, 08:36
Ρε παιδια ξερετε ποιο ειναι το θεμα .......Ουτε και εμενα θα μου λειψει .....( Δοξα το θεο τα sinisalo , sidi , fox ) Πανε και ερχονται...

Οπως δεν μου ελειψαν και οι υπολοιπες δεκαδες χιλιαδες εταιρειες που εχουν κλεισει στην ελλαδα .....

Οπως δεν θα σας λειψει και η δικια μου επιχειρηση οταν κλεισει....

Aλλα δεν ειναι ετσι δεν νομιζετε..??

Εκτός απ το κόκκινο για τα υπόλοιπα θέλω να πιστεύω ότι αστειεύεσαι.

nik69
13/12/2016, 08:52
Εκτός απ το κόκκινο για τα υπόλοιπα θέλω να πιστεύω ότι αστειεύεσαι.

Προφανώς και αστειεύεται.

Από την δική μου την σκοπιά απλά μερικές παρατηρήσεις.
Δεν είναι η μάρκα που θα σου κάνει ένα ρούχο ή ένα κράνος να ταιριάξει επάνω σου. Πρέπει να το δοκιμάσεις και θα πρέπει να έχεις και κάποια εμπειρία για να ξέρεις τι θες.
Από το internet οι μισές μου αγορές έχουν καταλήξει σε αποτυχία.
Επίσης 2 ζευγάρια γάντια από πανάκριβες (πρώην ιταλικές) εταιρίες καταστράφηκαν μετά από λίγες βόλτες.

Και τίποτα δεν είναι κατασκευασμένο πλέον σε αναπτυγμένες χώρες. Όλα είναι made in Πακιστάν-Βιετνάμ-Ουζμπεκιστάν κλπ. (εξαιρούνται κάποιοι κρανάδες)

Για εμένα είναι πλέον μονόδρομος να πετάγομαι μέχρι την Αθήνα , να δοκιμάζω και να αγοράζω επί τόπου. Και οι προσφορές που κάνουν τα μαγαζιά σε πράγματα που έχουν είναι γενικά καλύτερες σε σχέση με το εξωτερικό.

paramedic
13/12/2016, 09:14
Να καταθέσω και εγώ τον οβολό μου στο θέμα. Εχω αγοράσει απο την Colori διάφορα πραγματα ανα τα χρόνια της μοτοσυκλετιστικής μου πορείας περισσότερο όμως τσαντάκια, τσάντες και δωράκια. Αν και μου άρεσαν κάποια προιόντα όταν πήγαινα στο μαγαζί τους στο Περιστέρι έμπαινα μέσα και η κοπέλα υπάλληλος εκεί δεν ήξερε που πάνε τα 4 σε ότι και αν ρωτούσα. Έλεγα "θα είναι καινούργια". Ξαναπάω μετά απο καιρό και πάλι τα ίδια. Άλλη κοπέλα αυτή την φορά με γνώσεις και ενδιαφέρον να με εξυπηρετήσει μηδέν και μάλιστα μίλαγε και στο κινητό όταν μπήκα και δεν το έκλεισε όση διάρκεια ήμουν εκεί να ρωτήσει αν θέλω κάτι. Σα να πήγαινα για ψώνια σε σουπερ μάρκετ ήταν που θα δω και θα επιλέξω μόνος το προιόν.
Κάποια στιγμή ξαναπήγα και ήταν κλειστό. Αμέσως σκέφτηκα : Εφόσον βάζεις κοπέλες με τέτοια προσόντα πως να κάνεις πωλήσεις? Δεν είναι μαγαζί με απλά ρούχα που δεν χρειάζεται γνώσεις(που και εκεί θέλει θαρρώ). Είναι εξειδικεύμενο προιόν. Θέλει λοιπόν να το κατέχεις το άθλημα και εφόσον δεν έισαι κολοσσός ώστε να πουλάει το προιόν απο μόνο του σκίσε με στην εξυπηρέτηση να πάω και να ξαναπάω. Κοινώς : ΠΟΥΛΑ ΜΟΥ το προιόν μιας και απο μόνο του δεν πουλιέται εύκολα.
Πρόλαυτα δεν θα ήθελα να κλείσει μιας και είναι μια Ελληνική επιχείρηση και θα τρέφει καποιες οικογένειες.

Sapadak
13/12/2016, 09:18
2 μπουφανάκια απο κολόρι έχω πάρει (Lenon, το άλλο δε το θυμάμαι)

Κανένα παράπονο μετά απο 10+ χρόνια και αρκετή ταλαιπωρία

Εμενα προσωπικά τα υφασμάτινα τους μου άρεσαν, εν αντιθέση με τα δερματινα τους που ήταν κουκουΡουκου απο θέμα σχεδίων/χρωμάτων

MG-KTiNoS
13/12/2016, 09:27
Ρε παιδια ξερετε ποιο ειναι το θεμα .......Ουτε και εμενα θα μου λειψει .....( Δοξα το θεο τα sinisalo , sidi , fox ) Πανε και ερχονται...

Οπως δεν μου ελειψαν και οι υπολοιπες δεκαδες χιλιαδες εταιρειες που εχουν κλεισει στην ελλαδα .....

Οπως δεν θα σας λειψει και η δικια μου επιχειρηση οταν κλεισει....

Aλλα δεν ειναι ετσι δεν νομιζετε..??


Το αγγούρι δεν πονάει όταν δεν μπαίνει στο δικό σου κώλο
Μπουκόφσκι

Υγ
και ήμουν χαζός τόσα χρόνια που δεν είχα δει την πραγματικότητα
:cool: