PDA

View Full Version : Gps Tracker



niKorobel
11/12/2016, 01:50
καλησπέρα ,

αγόρασα ένα gps tracker από ebay. Δεν είναι καθόλου ακριβές, καθόλου όμως, χάνει πάνω από 1km αποκλιση και αργεί να ανανεώσει.
έχει αγοράσει κάποιος κάποιο άλλο που να είναι ακριβές και να μην έχει απόκλιση ?
θα με ενδιέφερε να αγοράσω ένα άλλο αλλά να ξέρω πώς αξίζει η αγορά του ,

ευχαριστώ

balakia
11/12/2016, 09:07
Καλημερα,εγω εβαλα στο φορτγο το ΤΚ103ΑΒ,αν θυμαμαι καλα.
Ηταν πολυ ακριβες,εκανακαι ετησια ενεργοποιηση στην πλαφορμα,του εβαλα και data sim,ολα καλα,απλα κατεβασα τον ρυθμο ανανεωσης στα δεδομενα για εξοικονομηση.
Στην αρχη ειχα βαλει μια απλη καρτα σιμ,οχι data και μολις του εκανα κληση μου απαντουσε με σμς με συντεταγμενες και ηταν ακριβεστατες.
Στον εναμιση χρονο ομως τα παιξε,κολησε στο μπριντεζι.

niKorobel
11/12/2016, 11:17
Καλημερα,εγω εβαλα στο φορτγο το ΤΚ103ΑΒ,αν θυμαμαι καλα.
Ηταν πολυ ακριβες,εκανακαι ετησια ενεργοποιηση στην πλαφορμα,του εβαλα και data sim,ολα καλα,απλα κατεβασα τον ρυθμο ανανεωσης στα δεδομενα για εξοικονομηση.
Στην αρχη ειχα βαλει μια απλη καρτα σιμ,οχι data και μολις του εκανα κληση μου απαντουσε με σμς με συντεταγμενες και ηταν ακριβεστατες.
Στον εναμιση χρονο ομως τα παιξε,κολησε στο μπριντεζι.

καλησπέρα , αυτό εννοείς ? http://www.ebay.com/itm/Mini-GPS-TK103A-Vehicle-GSM-GPRS-SMS-GPS-Locator-Tracker-Map-Mobile-Phone-HR-/252539110465?hash=item3acc810441:g:DE0AAOSwmfhX2Mbt

αυτό συνδέεται κατευθείαν με τη μπαταρία και λειτουργεί ?

balakia
11/12/2016, 14:17
καλησπέρα , αυτό εννοείς ? http://www.ebay.com/itm/Mini-GPS-TK103A-Vehicle-GSM-GPRS-SMS-GPS-Locator-Tracker-Map-Mobile-Phone-HR-/252539110465?hash=item3acc810441:g:DE0AAOSwmfhX2Mbt

αυτό συνδέεται κατευθείαν με τη μπαταρία και λειτουργεί ?

ναι.αυτο,θελει και ρευμα μεσω διακοπτη,ειναι απλο στη συνδεση και εχει αρκετες λειτουργιες-ρυθμισεις.
Το δικο μου σε εναμιση χρονο παρεδωσε

sakisketc
11/12/2016, 14:29
εγω εχω το gps tracker anywhere tk108 ,δουλευει αρκετα καλα ως τωρα(1,5 χρονο το χω περιπου) και ειναι αρκετα ακριβες στις συντεταγμενες.Απλα το δουλευω με απλη καρτα σιμ

sakisketc
11/12/2016, 14:31
Καλημερα,εγω εβαλα στο φορτγο το ΤΚ103ΑΒ,αν θυμαμαι καλα.
Ηταν πολυ ακριβες,εκανακαι ετησια ενεργοποιηση στην πλαφορμα,του εβαλα και data sim,ολα καλα,απλα κατεβασα τον ρυθμο ανανεωσης στα δεδομενα για εξοικονομηση.
Στην αρχη ειχα βαλει μια απλη καρτα σιμ,οχι data και μολις του εκανα κληση μου απαντουσε με σμς με συντεταγμενες και ηταν ακριβεστατες.
Στον εναμιση χρονο ομως τα παιξε,κολησε στο μπριντεζι.

τι ειναι η data καρτα που αναφερεις και πως γινεται να ενεργοποιησω την πλατφορμα του;;τι διαφορα εχει αυτος ο τροπος δηλαδη σε αντιθεση με το να το λειτουργεις με απλη καρτα σιμ;

niKorobel
11/12/2016, 14:38
ναι.αυτο,θελει και ρευμα μεσω διακοπτη,ειναι απλο στη συνδεση και εχει αρκετες λειτουργιες-ρυθμισεις.
Το δικο μου σε εναμιση χρονο παρεδωσε

ναι το συγκεκριμένο παίζει πολύ και σε βιντεακια στο ιντερνετ. η ακρίβεια του ήταν καλή, ή είχε απόκλιση?

θα περιμένω μήπως γράψει και κανένας άλλος αλλιώς θα κάνω μια δοκιμή με αυτό που πρότεινες

balakia
11/12/2016, 14:41
τι ειναι η data καρτα που αναφερεις και πως γινεται να ενεργοποιησω την πλατφορμα του;;τι διαφορα εχει αυτος ο τροπος δηλαδη σε αντιθεση με το να το λειτουργεις με απλη καρτα σιμ;

data sim λεω μια καρτα καποιου παροχου η οποια ειναι για παρακολουθηση μηχανηματων απο αποσταση,εχει μονο καποιο ογκο δεδομενων,αναλογα την χρηση που θελεις.
Σε μενα ηταν μονοδρομος αυτη η επιλογη λογο περιαγωγης.
Στο ebay πουλανε ενεργοποιηση του ιμει της συσκευης για ζωντανη παρακολουθηση,αλλιως μονο σμς με συντεταγμενες σου στελνει.

balakia
11/12/2016, 14:47
ναι το συγκεκριμένο παίζει πολύ και σε βιντεακια στο ιντερνετ. η ακρίβεια του ήταν καλή, ή είχε απόκλιση?

θα περιμένω μήπως γράψει και κανένας άλλος αλλιώς θα κάνω μια δοκιμή με αυτό που πρότεινες

πολυ καλη ακριβεια,οσες φορεςτο τσεκαρισα με εδειχνε ακριβως το μεροςπου ημουνα.
Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οτι λογο ρυθμου ανανεωσης των δεδομενων,οταν εβαζα να μου δειξη το ιστορικο στον χαρτη δεν ακολουθουσε πιστα τον δρομο το σχεδιο,αυτο βεβαια μπορεις νατο αλλαξεις,ανεβασεις το ρυθμο μεταδοσης δεδωμενων αλλα θα καταναλωνει πολλα,ολα αυτα μονο αν το θελεις για ζωντανη παρακολουθηση.

sakisketc
11/12/2016, 14:51
data sim λεω μια καρτα καποιου παροχου η οποια ειναι για παρακολουθηση μηχανηματων απο αποσταση,εχει μονο καποιο ογκο δεδομενων,αναλογα την χρηση που θελεις.
Σε μενα ηταν μονοδρομος αυτη η επιλογη λογο περιαγωγης.
Στο ebay πουλανε ενεργοποιηση του ιμει της συσκευης για ζωντανη παρακολουθηση,αλλιως μονο σμς με συντεταγμενες σου στελνει.
και δηλαδη η data sim πως λειτουργει,χωρις σμς;πως σε ενημερωνει εσενα;και μπορεις να κανεις ελεγχο της συσκευης απο το κινητο(οπως με την απλη σιμ) η μπορεις να το παρακολουθεις και απο pc;

niKorobel
11/12/2016, 14:56
αυτό που έχω πάρει και ΄χανει πολύ σε ακρίβεια είχε δικό του application και site οπου το έβλεπες live δωρεάν καθε 30 δευτερόλεπτα πχ.
το συγκεκριμένο έχει κάτι τέτοιο ή πρέπει να γραφτείς σε με τον χρόνο που υπάρχουν διάφορα? μόνο με sms και συντεταγμενες λειτουργεί αυτό που είπες?

niKorobel
11/12/2016, 14:59
εγω εχω το gps tracker anywhere tk108 ,δουλευει αρκετα καλα ως τωρα(1,5 χρονο το χω περιπου) και ειναι αρκετα ακριβες στις συντεταγμενες.Απλα το δουλευω με απλη καρτα σιμ

αυτό είναι με μπαταρία σωστά? κάθε πότε το φορτίζεις?
εμένα με ενδιαφέρει να συνδεθεί με τη μπαταρία της μοτό εκτός κι αν αντέχει αρκετά αυτο που λες χωρίς φόρτιση

sakisketc
11/12/2016, 15:03
το μειονεκτημα ειναι αυτο.Ο,τι δεν κραταει η μπαταρια πολυ 1-2 μερες και θελει φορτιση.Τωρα δοκιμαζω μια πατεντα δικη μου με μεγαλυτερης χωρητικοτητας μπαταριας ωστε να μην χρειαζεται να το φορτιζω καθε τοσο.....

niKorobel
11/12/2016, 15:08
το μειονεκτημα ειναι αυτο.Ο,τι δεν κραταει η μπαταρια πολυ 1-2 μερες και θελει φορτιση.Τωρα δοκιμαζω μια πατεντα δικη μου με μεγαλυτερης χωρητικοτητας μπαταριας ωστε να μην χρειαζεται να το φορτιζω καθε τοσο.....

αν βάλεις κανένας μετασχηματιστή για να συνδέσεις κατευθείαν σε 12v? παίζει αυτό ή λέω μα@@@ιες ?

sakisketc
11/12/2016, 15:14
ισως και να γινεται, απλα δεν θελω να το συνδεσω στη μπαταρια ....θελω να 'ναι αυτονομο

balakia
11/12/2016, 16:25
και δηλαδη η data sim πως λειτουργει,χωρις σμς;πως σε ενημερωνει εσενα;και μπορεις να κανεις ελεγχο της συσκευης απο το κινητο(οπως με την απλη σιμ) η μπορεις να το παρακολουθεις και απο pc;

στην δατα σιμ στελνεις σμς για ρυθμισεις.
Μπαινεις στην εφαρμογη του κινητου η στον υπολγιστη και το.βλεπεις-ρυθμιζεις αν θελεις,ολα αυτα απαιτουν αγορα ενεργοποιησης του ιμει του τρακερ.

niKorobel
12/12/2016, 14:39
λέω να δοκιμάσω αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/361659602371
λόγω μεγέθους. το άλλο έχει πολλές κεραίες και καλώδια και δεν νομίζω να το χωρέσω κάπου στη μοτο. ελπίζω να μου βγεί καλο αυτή τη φορά

xristos x
12/12/2016, 21:21
μπορεις να βρεις το αντιστοιχο και σε ελληνικο μαγαζι μεσω σκρουτζ με λιγο παραπανω τιμη αν οχι την ιδια. στα 38ευρω ξεκινανε αυτο που εβαλες, ενω στα 60ευρω παιζει με 2 μπαταριες, εξωτερικο οικιακο φορτιστη αλλα και καλωδιωση αν θες να το εχεις μονιμα στην μπαταρια. Η λυση με τις δυο μπαταριες ειναι καλη για να μην σου τρωει μπαταρια απο την μηχανη οταν ειναι σταματημενο καιρο και σε ειδοποιει με μηνυμα οταν φτασει στο 15% και κατω. Οι μπαταριες βεβαια ασχετα με το τι λενε κρατανε γυρω στο 4-5ημερο και φθηνει η αποδοση τους με τον καιρο.

niKorobel
12/12/2016, 23:43
μπορεις να βρεις το αντιστοιχο και σε ελληνικο μαγαζι μεσω σκρουτζ με λιγο παραπανω τιμη αν οχι την ιδια. στα 38ευρω ξεκινανε αυτο που εβαλες, ενω στα 60ευρω παιζει με 2 μπαταριες, εξωτερικο οικιακο φορτιστη αλλα και καλωδιωση αν θες να το εχεις μονιμα στην μπαταρια. Η λυση με τις δυο μπαταριες ειναι καλη για να μην σου τρωει μπαταρια απο την μηχανη οταν ειναι σταματημενο καιρο και σε ειδοποιει με μηνυμα οταν φτασει στο 15% και κατω. Οι μπαταριες βεβαια ασχετα με το τι λενε κρατανε γυρω στο 4-5ημερο και φθηνει η αποδοση τους με τον καιρο.

έχεις το ίδιο ? αν ναι είσαι ευχαριστημένος από απόκριση και ακρίβεια? ρωτάω γιατί είχα πάρει από ebay ένα 10 ευρώ και εδώ σκρουτζ το πουλάνε 39,90 και έχει απόκλιση πάνω απο km.
θα επιβαρύνει πολύ τη μπαταρία θεωρείς αν γίνει κατευθείαν σύνδεση? η μηχανή κινείται καθημερινά αλλά όχι πολλά km 5-10km τη μερα

επίσης αναρωτιέμαι αν γίνεται αφού συνδεθεί στη μπαταρία να μπει ένας διακόπτης ανάμεσα και να κλείνει τη παροχή (οπότε να ανοίγω να φορτίζει από την μπαταρία της μοτό και μόλις γεμίσει η μπαταρία του gps να κλεινω τον διακόπτη) δηλαδή να γίνεται αυτό κάθε 3 μέρες πχ που θα αδειάζει η μπαταρία του gps ας πούμε ώστε να μήν τραβάει συνεχώς ρεύμα από τη μπαταρία της μοτο

niKorobel
13/12/2016, 13:02
τελικά έκανα παραγγελία αυτό http://www.ebay.com/itm/182288958143?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
που έχει 2 μπαταρίες και όλα τα περιφεριακά 2ο καπάκι με μαγνήτη κτλ και έρχεται με το κουτί του. θα δούμε πως θα μου βγει. άν κάποιος το έχει ας μου πει μια γνώμη

mikegad
13/12/2016, 15:18
τελικά έκανα παραγγελία αυτό http://www.ebay.com/itm/182288958143?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
που έχει 2 μπαταρίες και όλα τα περιφεριακά 2ο καπάκι με μαγνήτη κτλ και έρχεται με το κουτί του. θα δούμε πως θα μου βγει. άν κάποιος το έχει ας μου πει μια γνώμη
γραφει πιο κατω
Not include sell box , We canceled the, because it is more convenient through customs, and freight cost savings. if you need the retail box, please contact me.

niKorobel
13/12/2016, 15:26
γραφει πιο κατω
Not include sell box , We canceled the, because it is more convenient through customs, and freight cost savings. if you need the retail box, please contact me.

ναι το ειδα μίλησα με τον πωλητή, θα έρθει με το κιυτί του έχω συνενοηθεί

7Tolis
13/12/2016, 17:01
Μη το βάλεις κοντά σε μεταλλική επιφάνεια. Δε θα πιάνει. Αν είναι κλειστό σε γκαράζ, θα στέλνει να λοκάρει δορυφόρους και αυτό είναι που θα σου τρώει τη μπαταρία. Είναι προτιμότερο στο γκαράζ να το έχεις σε αδράνεια και να δίνεις εσύ την εντολή ποτέ να σκαναρει δορυφόρους.
Καλή τύχη.