PDA

View Full Version : Θεσσαλονίκη



pilotos_xtreme
12/12/2016, 18:45
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράματα για τη συμπρωτεούσα μιας που σε λίγες μέρες γίνομαι μόνιμος κάτοικος.
1) Ταχύτητα ιντερνετ στην περιοχή Πανόραμα . VDSL ποιάνουν εκεί ή εστω 24αρι ADSL;
2) Κανά καλό μαγαζί/μαγαζιά για μπύρες/ποτά κτλ , χωρίς πολύ δυνατά μουσική και σκυλάδικα να παίζουν; Κατά προτίμηση ροκομπαρο ή χαλαρό Mainstream.
3) Για πίστα Σέρρες , πόσα χλμ είναι; Επίσης εαν γνωρίζεται πόσο έχει ενα τρακ ντει.
4) Πάρκινγκ στο κέντρο ,δηλαδή πάνω απο Αριστοτέλους ώς Καμάρα πχ , παίζει ή γράφουν δημοτικόμπατσοι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

SHOOTER045
12/12/2016, 19:02
1) για ίντερνετ δεν θα έχεις θέμα (ανάλογα και τι εταιρεία θα προτιμήσεις)
2)Ήξερα ενα καλό κουτουκι (pub)αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς που είναι- πάνε χρόνια που έφυγα .
Αφού θα μένεις εκεί ψάξε το <καραφακι>
Ουζερί - μεζεκλερι στο πανόραμα. Ο ιδιοκτήτης παλιός φίλος και πρωταθλητής εντουρο.(
3)Οι Σέρρες είναι κάνα μιάμιση ώρα απο εκεί, για ποιο κοντινά υπάρχει το πιστακι στο Ν Ρύσιο, πηγαίνουν ατομα απο εδώ μέσα θα σε κατατοπισουν.
4)πάρκιγκ παίζει εκεί που ειπες.
Οι δημοτικοί γράφουν αβερτα να ξέρεις οπου απαγορεύεται.
Οι <άλλοι>μόνο αν κανείς κάτι τραγικό-στο παρκάρισμα.


https://youtu.be/wgkk5XojzkI

nickald
12/12/2016, 19:38
1) Αναλογα την περιοχη παιζει να εχεις ή και να μην εχεις σοβαρο θεμα... Εκτος απο πολυ μετρημενες περιοχες που πιανουν 20αρια οι υπολοιπες δεν πιανουν και ειναι και μερικες που το 20αρι το βλεπουν με το τηλεσκοπιο.... ανεξαρτητως εταιρειας.
2) Μαγαζα εχει πολλα για ολα τα γουστα, θα τα μαθεις σιγα σιγα. Δεν υπαρχει απολυτη αληθεια σ'αυτο
3) Οι Σερρες καμια ωριτσα δρομος. Τρακντεη ασε μας στον μπονο μας ναουμ τοναταλλο θα σΕ πουνε αυτοι που πανΕ.
4) Για αμαξι δεν εχω αποψη, για μηχανη συνηθως δεν γραφουν αλλα παιζει να σου κατσει το τζοκερ...

Καλως ηρθες και καλο κουραγιο....

https://www.youtube.com/watch?v=o1tj2zJ2Wvg

ptc
12/12/2016, 19:39
Θα απαντησω σε οσα ξερω.

3) Για Σερρες θα τα βρεις ολα εδω (http://www.serrescircuit.gr/). Η πιστα στο Ρυσιο που ανεφερε και ο shooter απο πανω ειναι πολυ καλη περιπτωση επισης. Αν και ειναι πιστα καρτ εχει πολυ καλη ποιοτητα ασφαλτου και ειναι ικανοποιητικη σε μεγεθος. Βασικα μεχρι 600-700 κυβικα μια χαρα θα βολευτεις. Οχι οτι δεν μπαινουν και χιλιαρια βεβαια. Τιμες 10€ τις καθημερινες και 20€ το ΣΚ, για οσα σεσιον προλαβεις να κανεις. Ειμαστε και 3-4 απο το φορουμ που πηγαινουμε καμια φορα, οποτε κανονιζεται και παρεα αν βολεψει.
4)Το παρκαρισμα στο κεντρο ειναι δυσκολο μεν, αλλα οχι αδυνατο. Ειδικα πανω απο Εγνατια ειναι πιο ανεκτα τα πραγματα και επισης δεν ασχολειται τοσο πολυ η δημοτικη αστυνομια με την περιοχη. Αν μιλας για καρακεντρο (Εθν.Αμυνης-Εγνατια-Βαρδαρη) εκει ειναι πιο αγρια τα πραγματα και το παρανομο παρκαρισμα θα στοιχισει σε κληση.

atom_smasher
12/12/2016, 19:49
Rehab pub (Βαλαωρίτου 19)

για εναλλακτικά πράγματα μουσικά και αθλητικά. Στηρίζουν και δείχνουν ice hockey, rugby κλπ.

Mariner
12/12/2016, 20:39
VDSL καμπίνες δεν έχει ακόμα στο πανόραμα εκτός κ αν δίνουν απο αστικό κέντρο (στην περίπτωση που είσαι πολύ κοντά στο κέντρο) αλλά δεν το θυμάμαι.

Επάνω παίζει η καλύτερη μπυραρία της χώρας με craft μπύρες, η Hoppy pub. Χαλαρή, non-smoking και με απίστευτες μπυρούκλες (περιμένω να ανέβω πως και πως την επόμενη βδομαδα που εχει κ φεστιβαλ μπυρας στο We)

DAYMAN
12/12/2016, 21:43
ΟΤΕ εγγυηση.Εχει γεμισει την πολη με box και δίκτυα.Χαλαρα φιλε μου σε πολιτισμο ερχεσαι και με VDSL.
Μαγαζια πολλα.Αν εισαι της γενιας των πρωτων ηντα τοτε Ηλιος και on the road.
Για Σερρες απο την περιοχη σου την κανεις απο πισω (Αγιο Βασιλειο-Λαγκαδα) και σε 1ωρα και 20 λεπτα χωρις κινηση εισαι εκει.
Παρκινγκ αν ειναι με αυοκινητο ξεχνα το.Αν εχεις υποψιν σου την Αθηνα το αυτοκινητο στην συμπρωτευουσα δεν χρειαζεται για να πας κεντρο.Μια τζουρα πολη ειναι με 2 δρομους απο ακρη σε ακρη.Θα τα μαθεις γρηγορα.Πολυ καλυτερη η ζωη παντως απο το μεγαλο χωριο.
Καλως ορισες στην συμπρωτευουσα του παρακρατους και καλη διαμονη.

astroman76
12/12/2016, 23:08
η πιο ωραια πολη, ποδηλατο να παρεις... χαχααχ

oti nanai
13/12/2016, 09:38
αν θες ροκομπαρο με ελληνικες μπυρες και καποιες ξενες θα πας αυγουστο αρκετα παλιο μαγαζι και εντουρας πολυ παλιος
https://www.facebook.com/Avgoustos.Bar/?fref=ts

το θεμα του παρκινγκ ειναι πως θα ξυπνησει ο κυρ γιαννης το πρωι ( δημαρχος )

pilotos_xtreme
14/12/2016, 17:35
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις παιδιά! Καλώς με βρήκατε οι Βόρειοι!

oti nanai
14/12/2016, 19:23
οταν με το καλο ερθεις στειλε π.μ να σου πω οτι αλλο θες

FotisFz1
15/12/2016, 00:40
Καλο κουραγιο σου ευχομαι...
Το γιατι θα το καταλαβεις μολις ερθεις κ περασει το πρωτο διαστημα και θα αρχισεις να καταλαβαινεις ποσο σαπια ειναι αυτη η πολη

Cpt_Slow
16/12/2016, 08:15
για το 4 γενικα γραφουν αβερτα. Πανω απο αριστοτελους εχω φαει 2 χαρτακια με το αμαξι και ενα βραδυ αφησα τη μηχανη αριστοτελους - τσιμισκη μαζι με αλλους 50 που ειχαν παρκαρει εκει και οταν πηγα να την παρω ειχαμε ολοι χαρτακι καρφωμενο στο καντραν.

Κατα τα άλλα καλή αρχή

nickald
16/12/2016, 09:12
ειδικα αν δεν φορας ντοπιες πινακίδες τον ηπιες....

astroman76
16/12/2016, 12:37
Καλο κουραγιο σου ευχομαι...
Το γιατι θα το καταλαβεις μολις ερθεις κ περασει το πρωτο διαστημα και θα αρχισεις να καταλαβαινεις ποσο σαπια ειναι αυτη η πολη

γιατι ρε φιλε τι εχει η πολη? εγω ενα χρονο ειχα εκει εφηγα Εξωτερικο και πλεον θελω ξανα να γηρησω...

pilotos_xtreme
16/12/2016, 18:46
Επειδη εκει ειναι το πατρικο της μανας μου και εχω ανεβει απειρες φορες απο μικρος (ποτε δεν εχω ζησει μονιμα ομως εξου και οι ερωτησεις) πιστευω πως σαπια δεν ειναι , ουτε Αθηνα ομως. Εχει τα καλα της εχει και τα κακα της. Πιο γραφικη με ποιο φιλικους ανθρωπους, xωρις μεσα ομως. Και ρωταω για δημοτικομπατσους γτ την ειχα φαει και γω με το CBR κατι χρονια πριν ,πανω απο Αριστοτελους και γενικα ξερω πως στο κεντρο δε παρκαρεις ουτε για πλακα.

astroman76
16/12/2016, 19:23
Επειδη εκει ειναι το πατρικο της μανας μου και εχω ανεβει απειρες φορες απο μικρος (ποτε δεν εχω ζησει μονιμα ομως εξου και οι ερωτησεις) πιστευω πως σαπια δεν ειναι , ουτε Αθηνα ομως. Εχει τα καλα της εχει και τα κακα της. Πιο γραφικη με ποιο φιλικους ανθρωπους, xωρις μεσα ομως. Και ρωταω για δημοτικομπατσους γτ την ειχα φαει και γω με το CBR κατι χρονια πριν ,πανω απο Αριστοτελους και γενικα ξερω πως στο κεντρο δε παρκαρεις ουτε για πλακα.

εγω που κεντρο κυκλοφοραγα παντα με μηχανη δεν εχω φαει ποτε κληση.. και στην Ναυαρινου και στην Αριστοτελους παντου....

ptc
16/12/2016, 19:32
Αριστοτελους εχω πετυχει παντως δημοτικη να εχει παρει τα μηχανακια στη σειρα και να μοιραζει τις κλησεις σαν φειγ βολαν. :cry:

Εχουν γινει παντως και καποιες θεσεις για μηχανες τον τελευταιο καιρο στο κεντρο. Δεν ειναι πολλες, αλλα επειδη οι περισσοτεροι τα αφηνουμε οπου να ναι τα δικυκλα συνηθως υπαρχουν αδειες θεσεις.

astroman76
16/12/2016, 20:18
Αριστοτελους εχω πετυχει παντως δημοτικη να εχει παρει τα μηχανακια στη σειρα και να μοιραζει τις κλησεις σαν φειγ βολαν. :cry:

Εχουν γινει παντως και καποιες θεσεις για μηχανες τον τελευταιο καιρο στο κεντρο. Δεν ειναι πολλες, αλλα επειδη οι περισσοτεροι τα αφηνουμε οπου να ναι τα δικυκλα συνηθως υπαρχουν αδειες θεσεις.

καλα ναι μερικες φορες μερικοι βαζουν τα μηχανακια οπου βρουν εχει και κοσμο εκει.. ε κλασσικα θα σκασουν και οι δημοτικοι!

oti nanai
17/12/2016, 10:24
γενικά απαγορεύεται να παρκάρεις σε πεζόδρομο , στην Αριστοτέλους έχει διαφορετική τιμή η κλήση αν είναι στη μεριά των κτιρίων με την κλήση αν είναι στην μεριά του γκαζόν

astroman76
17/12/2016, 11:18
εγω το εβαζα παντα στο γκαζον χαχαχαχα

Pew
18/12/2016, 14:33
ειδικα αν δεν φορας ντοπιες πινακίδες τον ηπιες....
Στο '90 ζεις ακομα.

Κυκλοφορω εδω και μηνες που μετακομισα, με πινακιδες Βλαχονησιδας και δεν ειχα ποτε θεμα.
Δεν ειμαι ουτε κανιβαλος ουτε παρκαρω προκλητικα.

Προ μετακομισης, για χρονια επισης ... με αυτ/το + μηχανη οσες επισκεψεις εκανα εδω, ηταν "αναιμακτες".

SHOOTER045
18/12/2016, 14:45
Στο '90 ζεις ακομα.

Κυκλοφορω εδω και μηνες που μετακομισα, με πινακιδες Βλαχονησιδας και δεν ειχα ποτε θεμα.
Δεν ειμαι ουτε κανιβαλος ουτε παρκαρω προκλητικα.

Προ μετακομισης, για χρονια επισης ... με αυτ/το + μηχανη οσες επισκεψεις εκανα εδω, ηταν "αναιμακτες".

Όχι μόνο το 90
Και αρκετά μετά ίσχυε.
Η μονη περίπτωση να επαιρνες άφεση, ήταν να είσαι ΠΑΟΚΙ και να συμμετείχες στα πανηγύρια με το τουτου σου(που είχε αθηναϊκά νούμερα) όταν ο ΠΑΟΚ απέκλεισε την Άρσεναλ.

https://youtu.be/nBZH4hL1YXY


Στην Αθήνα αρχές 2000 έφαγα πέσιμο,μια γιατί είχα πινακίδες Θεσσαλονίκης, και μια γιατί φοραγα κοκκινο μπουφάν σε περιοχή βαζελων

Pew
18/12/2016, 14:51
Καλα, μερικες περιπτωσεις ειναι ιδιαιτερες... αλλα στο ζητημα των πινακιδων εχουμε εξελιχθει απο χιμπατζηδες που ημασταν 15 χρονια πριν!

astroman76
18/12/2016, 15:23
με πινακιδες ΖΜΖ δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα δεν το παρκαρα και εξω απο το γυπεδο της Τουμπας Κυριακες.. χαχα

astroman76
18/12/2016, 15:24
Όχι μόνο το 90
Και αρκετά μετά ίσχυε.
Η μονη περίπτωση να επαιρνες άφεση, ήταν να είσαι ΠΑΟΚΙ και να συμμετείχες στα πανηγύρια με το τουτου σου(που είχε αθηναϊκά νούμερα) όταν ο ΠΑΟΚ απέκλεισε την Άρσεναλ.

https://youtu.be/nBZH4hL1YXY


Στην Αθήνα αρχές 2000 έφαγα πέσιμο,μια γιατί είχα πινακίδες Θεσσαλονίκης, και μια γιατί φοραγα κοκκινο μπουφάν σε περιοχή βαζελων

μαλλον το παρκαρες στο στενο διπλα στο γυπεδο στην αλεξανδρας δεν παιζει καπου αλλου να στο κανουν αυτο!

nickald
18/12/2016, 17:38
Στο '90 ζεις ακομα.

Κυκλοφορω εδω και μηνες που μετακομισα, με πινακιδες Βλαχονησιδας και δεν ειχα ποτε θεμα.
Δεν ειμαι ουτε κανιβαλος ουτε παρκαρω προκλητικα.

Προ μετακομισης, για χρονια επισης ... με αυτ/το + μηχανη οσες επισκεψεις εκανα εδω, ηταν "αναιμακτες".

Μπορει ολη η πολη να εχει μεινει στο 90....

Εγω παντως στο 16 και σε σειρα διπλοπαρκαρισμενων ειδα με τα ματια μου να γραφουν το πρωτο το τριτο και το 6ο ξερωγωτοναταλλομπαοκεισαι....... μαντεψε τι κοινο ειχαν εκτος απο το οτι ηταν ολα παρανομα παρκαρισμενα.... μαντεψε την διαφορα των αλλων διπλοπαρκαρισμενων....

Μαντεψε επισης την απαντηση του δημοτικομπατσου οταν του ειπα γιατι δεν τα γραφεις ολα....

Μην τρελαινεσαι αδερφε σ'αυτη τη στρουγκα ζω εδω και πολλα χρονια.... δεν τα φανταζομαι αυτα.... τα ζω... every fucking day.

Με αθηναϊκες μπινακιδες δεν με εγραψαν ποτε. Γιατι δεν παρκαρα ποτε διπλος μαλλον....

SHOOTER045
18/12/2016, 18:41
μαλλον το παρκαρες στο στενο διπλα στο γυπεδο στην αλεξανδρας δεν παιζει καπου αλλου να στο κανουν αυτο!

Γουδί.
Κοντά στα goodys στην πλατεία

FotisFz1
18/12/2016, 18:53
Μπορει ολη η πολη να εχει μεινει στο 90....




Εκει ακριβως ειναι ολο το ζουμι
Αυτη η πολη δεν εχει κανει το παραμικρο βημα μπροστα
σε ΤΙΠΟΤΑ
Παει απο το κακο στο χειροτερο
Και σ αυτο το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης το εχουν οι Πολιτες της
Πειτε μου 5 πραγματα για τα οποια μπορει να καυχιεται αυτη η πολη και θα κεντρισουν τον ενδιαφερον ενος τουριστα απο την Νορβηγια π.χ για να την επισκευτει

astroman76
18/12/2016, 19:01
Εκει ακριβως ειναι ολο το ζουμι
Αυτη η πολη δεν εχει κανει το παραμικρο βημα μπροστα
σε ΤΙΠΟΤΑ
Παει απο το κακο στο χειροτερο
Και σ αυτο το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης το εχουν οι Πολιτες της
Πειτε μου 5 πραγματα για τα οποια μπορει να καυχιεται αυτη η πολη και θα κεντρισουν τον ενδιαφερον ενος τουριστα απο την Νορβηγια π.χ για να την επισκευτει

μιας και εχω παει Νορβηγια... καμια σχεση! η Θεσσαλονικη εχει κατι που δεν θα το εχει ποτε η Νορβηγια και αυτο ειναι Ζωη.. εκτος και αν σε αρεσουν τα ψαρια τα ελαφια και οι ταρανδοι. Τοτε θα σου αρεσει πολυ η Νορβηγια!

motomaniac
18/12/2016, 19:03
παρκινγ ευκολα και χωρις κλησεις πανω απο αγιου Δημητριου. και 2 δρομους πιο πανω ακομα.. ολη η πολη περπατιεται παντως ευκολα.. και ειδικα με ποδηλατο. μπαρακια στα λαδαδικα εχει πολλα ροκ. ωραια στεκια ειναι μπτιπαζαρ με διαφορα ηδη μουσικης κι ανθρωπων. επισης αρτ γκαλερι η καπως ετσι δνε θυμαμαι τσεκαρε αν υπαρχει ακομα και το Λουκι Λουκ επισης. για αφτερ καταγωγια χωρις να ξερω την ηλικια σου εμεις ακομα παμε ωκεανος βυθος δεν ξερω δνε θυμαμαι... χαχαχαχαχχα και το αλλο το μυστηριο το ,... δεν το θυμαμαι. ετσι κι αλλιως θα εχει κλεισει πια.

FotisFz1
18/12/2016, 19:03
μιας και εχω παει Νορβηγια... καμια σχεση! η Θεσσαλονικη εχει κατι που δεν θα το εχει ποτε η Νορβηγια και αυτο ειναι Ζωη.. εκτος και αν σε αρεσουν τα ψαρια τα ελαφια και οι ταρανδοι. Τοτε θα σου αρεσει πολυ η Νορβηγια!

Δεν επιασες το νοημα των οσων εγραψα αλλα δεν πειραζει

astroman76
18/12/2016, 19:10
Δεν επιασες το νοημα των οσων εγραψα αλλα δεν πειραζει

ε γραψε τοτε να το πιασω... σε τι εχει μηνει πισω η Θεσσαλονικη? ειναι μια πολη μεσογειακη..

ευκολη στην μετακινηση
θαλασσα και βουνο 20 λεπτα
δεν ειναι αγχωδες
εχει απο τα καλητερα seafront

εγω οσα ατομα απο το εξωτερικο εχω καλεσει στην Θεσσαλονικη και περσανα 2-5-10 μερες οσο μειναν τρελαθηκαν με την πολη...

εξηγησε μου τι κακο εχει? εχω ζησει Αμερικη και Βορια Ευρωπη οπως και Καρδιτσα και Αθηνα αρα δεν ηρθα απο ενα χωριο για να με εντυπωσιασει ετσι...

FotisFz1
18/12/2016, 19:18
ευκολη στην μετακινηση--> Με τα υπερσυγχρονα ΜΜΜ που εχουμε
θαλασσα και βουνο 20 λεπτα -->Σε ποια ακριβως θαλασσα κ ποιο βουνο πας σε 20 λεπτα με το υπερσυγχρονο οδικο μας δικτυο?
δεν ειναι αγχωδες-Ναι διοτι ολα λειτουργουν αψογα και παντου θα κανεις την δουλεια σου σε 3 λεπτα
εχει απο τα καλητερα seafront-Αν εννοεις την παραλια ειναι ενα απο τα ελαχιστα ομορφα που διαθετει
..

Και επαναλαμβανω οτι το κυριοτερο προβλημα ειναι ο νοοτροπια των πολιτων

nickald
18/12/2016, 19:26
ε γραψε τοτε να το πιασω... σε τι εχει μηνει πισω η Θεσσαλονικη? ειναι μια πολη μεσογειακη..



ευκολη στην μετακινηση ---> Μη τα λες ετσι αυτα θα πεσει ο πυργος στην θαλασσα απο τα γελια. Ευκολο το κεντρο αν περπατας.... οτιδηποτε χρειαστει αυτοκινητο ειναι απλα μαρτυριο οσο για τις αστικες συγκοινοναχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα......

θαλασσα και βουνο 20 λεπτα----> Βοθρος βουνο μαλλον

δεν ειναι αγχωδες ----> Αν εισαι τουριστας ισως. Εκτος αν παλι μιλαμε για τα 90's οπως πιο πανω

εχει απο τα καλητερα seafront----> μετα την κατασκευη της νεας παραλιας εχει φτιαξει καπως το πραγμα αλλα νταξ.... απο τα καλυτερα? Δε νομιζω.

εγω οσα ατομα απο το εξωτερικο εχω καλεσει στην Θεσσαλονικη και περσανα 2-5-10 μερες οσο μειναν τρελαθηκαν με την πολη ----> και παλι σαν τουριστας εννοειται οτι θα περασεις καλα... και στο Γκότσε Ντέλτσεφ περασα καλα σαν τουριστας.

εξηγησε μου τι κακο εχει? ----> Θεσσαλονικιους

edit..

Για να μην παρεξηγηθω για το τελευταιο. Δεν θεωρω τους Σαλονικιους χειροτερους απο τον μεσο ελληνα. Απλα εδω ζω αυτο μπορω να κρινω.

astroman76
18/12/2016, 19:28
Με τα υπερσυγχρονα ΜΜΜ που εχουμε
δεν ξερω τι εγηνε μετα την απεργια αλλα οσο ημουν εκει Φεβ 2014-Μαιο 2015.. η κινηση με Λεοφορειο ητανε οτι πιο καλο ειχα δει μεχρι τωρα. εμενα μποτσαρη και Βολγας κοντα.

Σε ποια ακριβως θαλασσα κ ποιο βουνο πας σε 20 λεπτα με το υπερσυγχρονο οδικο μας δικτυο?
Περαια σε κανα 15λεπτο απο εκει που εμενα και 20-25 λεπτα Επανομη... δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου...


Ναι διοτι ολα λειτουργουν αψογα και παντου θα κανεις την δουλεια σου σε 3 λεπτα
αναλογα τι θες να κανεις φιλε...

Αν εννοεις την παραλια ειναι ενα απο τα ελαχιστα ομορφα που διαθετει
οκ

astroman76
18/12/2016, 19:34
ευκολη στην μετακινηση ---> Μη τα λες ετσι αυτα θα πεσει ο πυργος στην θαλασσα απο τα γελια. Ευκολο το κεντρο αν περπατας.... οτιδηποτε χρειαστει αυτοκινητο ειναι απλα μαρτυριο οσο για τις αστικες συγκοινοναχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα......

θαλασσα και βουνο 20 λεπτα----> Βοθρος βουνο μαλλον

δεν ειναι αγχωδες ----> Αν εισαι τουριστας ισως. Εκτος αν παλι μιλαμε για τα 90's οπως πιο πανω

εχει απο τα καλητερα seafront----> μετα την κατασκευη της νεας παραλιας εχει φτιαξει καπως το πραγμα αλλα νταξ.... απο τα καλυτερα? Δε νομιζω.

εγω οσα ατομα απο το εξωτερικο εχω καλεσει στην Θεσσαλονικη και περσανα 2-5-10 μερες οσο μειναν τρελαθηκαν με την πολη ----> και παλι σαν τουριστας εννοειται οτι θα περασεις καλα... και στο Γκότσε Ντέλτσεφ περασα καλα σαν τουριστας.

εξηγησε μου τι κακο εχει? ----> Θεσσαλονικιους

edit..

Για να μην παρεξηγηθω για το τελευταιο. Δεν θεωρω τους Σαλονικιους χειροτερους απο τον μεσο ελληνα. Απλα εδω ζω αυτο μπορω να κρινω.

καλα πες μου ενα μερος που θα πας κεντρο με αμαξι και θα εισαι χαλαρος, σε ολλη την γη ....
θαλλασσα οκ πηγενε στην Ισπανια τοτε 3χμ παραλια 2εκ κοσμο.. ο ενας πανω στον αλλο τι να σου πω γαμω τις παραλιες... η Ελλαδα εχει τις καλητερες παραλιες σε τοσο κοντινη αποσταση απο αστικα κεντρα! γεγονος!
απο τα καλητερα ναι γιατι οχι?
ο ο φιλος μηλησε για τουρισμο και Νορβηγια και εγραψα εντιπωσεις ξενων στην Πολη!
και οι Θεσσαλονικοι δεν ειναι τοσο χαλια..

nickald
18/12/2016, 19:38
Οκ ο καθενας εχει τις αποψεις του.. Καταλαβαινεις οτι δεν βγαζει πουθενα αυτο οποτε οβερ εντ αουτ απο εδω

motomaniac
18/12/2016, 23:13
ευκολη στην μετακινηση ---> Μη τα λες ετσι αυτα θα πεσει ο πυργος στην θαλασσα απο τα γελια. Ευκολο το κεντρο αν περπατας.... οτιδηποτε χρειαστει αυτοκινητο ειναι απλα μαρτυριο οσο για τις αστικες συγκοινοναχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα......

εχεις μεινει εστω και δυο μερες Αθηνα και να εχεις δουλειες στο κεντρο? 5 εμεινα κι εφριξα.. και μονο που στο μετρο στις σκαλλες καθονται ολοι δεξια για να ανεβαινουν οι βιαστικοι απο αριστερα.. που? στην κυλιομενη...

θαλασσα και βουνο 20 λεπτα----> Βοθρος βουνο μαλλον
αμα πας απο Ασβεστοχωρι και πισω δεν εχει? δεν ειμαι κι ο καταλληλοτερος...

δεν ειναι αγχωδες ----> Αν εισαι τουριστας ισως. Εκτος αν παλι μιλαμε για τα 90's οπως πιο πανω
δεν ειναι. οπως ειπα δες Αθηνα

εχει απο τα καλητερα seafront----> μετα την κατασκευη της νεας παραλιας εχει φτιαξει καπως το πραγμα αλλα νταξ.... απο τα καλυτερα? Δε νομιζω. περι ορεξεος κολοκυθοπιτα εδω

εγω οσα ατομα απο το εξωτερικο εχω καλεσει στην Θεσσαλονικη και περσανα 2-5-10 μερες οσο μειναν τρελαθηκαν με την πολη ----> και παλι σαν τουριστας εννοειται οτι θα περασεις καλα... και στο Γκότσε Ντέλτσεφ περασα καλα σαν τουριστας.
εδω ολοι συμφωνουμε

εξηγησε μου τι κακο εχει? ----> Θεσσαλονικιους
καθε πολη εχει καλους και κακους. οχι μονο η Σαλονικη. τουλαχιστον δεν ειναι το χαος της Αθηνας. στον Κορυδαλλο σε μερος με μονοκατοικιες ο αλλος δεν ηξερε ποιος ειναι αυτος που μενει δυο σπιτια παρακατω. κι οι τρεις μας με μηχανες. και λεω μας εσυ R6 αυτος cbr δεν ετυχε καν να γνωριστειτε? με δυο σπιτια αποσταση? κι η απαντηση ηταν εδω δεν ειναι Βεροια..
edit..

Για να μην παρεξηγηθω για το τελευταιο. Δεν θεωρω τους Σαλονικιους χειροτερους απο τον μεσο ελληνα. Απλα εδω ζω αυτο μπορω να κρινω.
...

motomaniac
18/12/2016, 23:16
Dizy dols(άνω Λαδάδικα)harley και empire


σε δινω στεγνα.. βαριεσαι να κανεις παραθεση.. Harley ki empire νομιζω εχουν κλεισει προ πολλου παλιογερε.. και να μην στεναχωρησω και το cult μεταφερθηκε πριν χρονια στα λαδαδικα και μετα εκλεισε..κοντα στο 11... το Ντιζυ ζει και βασιλευει και γεμισε και παρομοιου ειδους μαγαζια τριγυρω.. και μπυραριες. α και το 8ball υπαρχει ακομα.. ναι ερασμους παρτυ..

astroman76
18/12/2016, 23:43
εχει και Λαιβ.... ομως στο 8ball... και στην τελικη ειναι μια φοιτητικη πολη με τα καλα και τα κακα της... να ξερετε μετα απο ενα τριπακι που παει καπως ετσι Καρδιτσα-Παγκρατι-Πατησια-Νταλλας-Γαλατσι-Πειραια-Καρδιτσα-Θεσσαλονικη-Λιλλ αυτο που θελω πραμγατικα ειναι να γηρησω Θεσσαλονικη χαχαχαχ μαζοχα ειμαι! :D

motomaniac
18/12/2016, 23:52
εχει και Λαιβ.... ομως στο 8ball... και στην τελικη ειναι μια φοιτητικη πολη με τα καλα και τα κακα της... να ξερετε μετα απο ενα τριπακι που παει καπως ετσι Καρδιτσα-Παγκρατι-Πατησια-Νταλλας-Γαλατσι-Πειραια-Καρδιτσα-Θεσσαλονικη-Λιλλ αυτο που θελω πραμγατικα ειναι να γηρησω Θεσσαλονικη χαχαχαχ μαζοχα ειμαι! :D

τι λε ρε? εγω τοσα χρονια παω για ενα διημερο και σε μια φαση κτεληξα να ειμαι δυο χρονια με διακοπες εκει.. μονομιος νομας μεταξυ Βεροιας και Σαλλονικης. τελευταια την αποφευγω γιατι τρωω πολλα λεφτα εκει και δεν μπορω ευκολα να της ξεφυγω.. ειναι πραγματικα σαγηνευτικη..

SHOOTER045
19/12/2016, 01:13
σε δινω στεγνα.. βαριεσαι να κανεις παραθεση.. Harley ki empire νομιζω εχουν κλεισει προ πολλου παλιογερε.. και να μην στεναχωρησω και το cult μεταφερθηκε πριν χρονια στα λαδαδικα και μετα εκλεισε..κοντα στο 11... το Ντιζυ ζει και βασιλευει και γεμισε και παρομοιου ειδους μαγαζια τριγυρω.. και μπυραριες. α και το 8ball υπαρχει ακομα.. ναι ερασμους παρτυ..

Ρε παλιόπαιδο.
Οτι σου λέω με πμ το εβγαλες στον αέρα?
Το empire νομιζω ηταν του Κωφίδη,κλασικό μεταλλαδικο.
Το harley ηταν πανω απο τα Λαδάδικα σε ενα στενό, εκεί πρωτοεπαιζαν τα τραγούδια σε γιγαντοοθονη.
Το dizy ηταν κάπως ποιο light,και χαίρομαι που υπάρχει ακόμα.
Στο 8ball μια δυο φορές έχω πάει, αφού έχω φύγει απο εκεί, η παρέα δεν ακολουθεί, η γυναίκα δεν ακολουθεί...
Και μιας που είπαμε για το dizzy,θυμήθηκα μια φάση κάπου στο 98/99
Νεος εγώ στην Θεσσαλονίκη,φιλοξενώ κάτι φίλους απο τα πάτρια εδάφη.
Τέτοιες μέρες ηταν,χριστούγεννα.
Αφού ηπιαμε φραπέ στην παραλία και πέρασε η ώρα, πήγαμε dizzy.
Σκοτεινά όμορφα,ωραία ροκακια στα decks.
Παίρνουμε τα πρώτα ποτά, τα δεύτερα μιλάμε,ακούμε ,μιλάμε.
Κάποια στιγμή το βλέμμα πέφτει απέναντι.
Είχε (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) ενα ελληναδικο<Μπαλονάκι>
Τα πιπινια πανω στα μπάρ, γινόταν της Πόπης.
Και εμείς 4 μπακουροι να κοιταζομαστε.
Τους κοιταω,κοιτάζω απέναντι, δίνω το σύνθημα.
Πληρώνουμε,και βουρ απέναντι... :D

atom_smasher
19/12/2016, 01:34
Στο Γουδί με κόκκινο μπουφάν. Είσαι θρασύς.
Οι κυλιόμενες όταν φτιάξουν το μετρό και σε σας θα είναι με 2 ρεύματα κυκλοφορίας...
Για να διευκολύνουν όσους δεν πάνε "χαλαρά". Όπως παντού στον κόσμο φαντάζομαι...
Ωραίο το empire του Κωφίδη αλλά έχει κλείσει 10 χρόνια νομίζω..

nickald
19/12/2016, 09:28
...

Δεν συγκρινω Αθηνα με Θεσσαλονικη. Κρινω την Θεσσαλονικη γιατι εδω μενω.

Μη μπαινουμε σε τετοιες λογικες τωρα. Κατι ρωτησε το παλικαρι νομιζω πηρε καποιες απαντησεις αναλογα με την οπτικη γωνια του καθενα.

Αν ειναι να συγκρινουμε τοτε ας μας πει καποιος και την διαφορα της Αθηνας με το Καρακας και την Αντις Αμπεμπα....

Τα περι ερωτικης πολης, σαγηνευτικης πολης, νυφης του θερμαϊκου και λοιπα κοσμιτικα απομυθοποιουνται περιπου στον δευτερο χρονο που ζεις και ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ στην πολη.

astroman76
19/12/2016, 10:51
Δεν συγκρινω Αθηνα με Θεσσαλονικη. Κρινω την Θεσσαλονικη γιατι εδω μενω.

Μη μπαινουμε σε τετοιες λογικες τωρα. Κατι ρωτησε το παλικαρι νομιζω πηρε καποιες απαντησεις αναλογα με την οπτικη γωνια του καθενα.

Αν ειναι να συγκρινουμε τοτε ας μας πει καποιος και την διαφορα της Αθηνας με το Καρακας και την Αντις Αμπεμπα....

Τα περι ερωτικης πολης, σαγηνευτικης πολης, νυφης του θερμαϊκου και λοιπα κοσμιτικα απομυθοποιουνται περιπου στον δευτερο χρονο που ζεις και ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ στην πολη.

αναλογα την δουλεια που κανεις.....

motomaniac
19/12/2016, 11:40
αναλογα την δουλεια που κανεις.....
ε ναι.. αμα μενεις Αμπελοκηπους και δουλευεις στην Οδυσσεως τα πραγματα ειναι τραγικα..