PDA

View Full Version : Πληροφορίες για Βασικές αρχές προπόνησης



antsoar
13/12/2016, 15:07
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με αερόβια, αναερόβια, πλειομετρική, κλπ είδη προπόνησης :confused: :dizzy:

Έχετε υπόψη κάποιο καλό βιβλίο με βασικές αρχές προπόνησης; Επίσης σίγουρα θα υπάρχει και κάποιο σοβαρό site με τέτοιο υλικό, αλλά δεν έχω την γνώση να το αξιολογήσω.

Για πείτε :wave2:

Ευχαριστώ :beer::beer:

Bladerunner
13/12/2016, 15:13
Δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, αλλά λύνει αρκετές απορίες...

Προπονητική. (http://ecourse.uoi.gr/pluginfile.php/107810/mod_resource/content/1/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD% CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82%202014.pdf)

nikos/72
13/12/2016, 16:43
Το http://www.spartacus.gr/blog/all έχει πολλά και ενδιαφέροντα θέματα για να αποκτήσεις γνώσεις.

DAYMAN
13/12/2016, 17:19
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με αερόβια, αναερόβια, πλειομετρική, κλπ είδη προπόνησης :confused: :dizzy:

Έχετε υπόψη κάποιο καλό βιβλίο με βασικές αρχές προπόνησης; Επίσης σίγουρα θα υπάρχει και κάποιο σοβαρό site με τέτοιο υλικό, αλλά δεν έχω την γνώση να το αξιολογήσω.

Για πείτε :wave2:

Ευχαριστώ :beer::beer:

εξετασεις θα δωσεις καπου η θελεις ενα μπουσουλα να γυμναστεις; Αν θελεις να γυμναστεις τι εχεις κατα νου;

sugariasgeorge
13/12/2016, 19:52
Ένα συχνό δίλημμα σε όσους θέλουν να χάσουν λίπος είναι ποια μορφή άσκησης είναι η καλύτερη, η αερόβια, ή η αναερόβια. Όταν αναφερόμαστε σε αερόβια γυμναστική το μυαλό μας πρέπει να πηγαίνει σε οτιδήποτε μπορούμε να γίνει παρατεταμένα για αρκετή ώρα χωρίς διακοπές, π.χ. περπάτημα ή το jogging.

Από την άλλη, η αναερόβια είναι πιο εκρηκτικής φύσης και αυτή μπορεί να είναι τα βάρη,τα push-ups ή τα σπριντ. Στην αερόβια γυμναστική το κύριο καύσιμο που χρησιμοποιείται είναι το λίπος ενώ στην αναερόβια είναι η φωσφοκρεατίνη, που είναι μία ουσία αποθηκευμένη μέσα στους μύες μας.

Αν έπρεπε να δοθεί μια μονολεκτική απάντηση στο δίλημμα αερόβιας και αναερόβιας γυμναστικής η απάντηση είναι: «εξαρτάται». Είναι πολύ βασικό προαπαιτούμενο για να απαντήσουμε είναι σε τι πλαίσιο αναφερόμαστε. Π.χ. αν έχουμε να κάνουμε με ένα παχύσαρκο άτομο με χαμηλή φυσική κατάσταση η χαμηλής έντασης αερόβια είναι μονόδρομος.

Αν αναφερόμαστε σε ένα άτομο με φυσιολογικό βάρος και καλή φυσική κατάσταση η έντονη αναερόβια γυμναστική είναι προτιμότερη. Θα τον/την βοηθήσει να χτίσει μυικό ιστό, να αυξήσει το μεταβολισμό του όχι μόνο κατά τη διάρκεια της γυμναστικής αλλά και αρκετές ώρες μετά.

Μία συχνή παρανόηση που κυκλοφορεί στα γυμναστήρια είναι πως επειδή η αερόβια γυμναστική χρησιμοποιεί περισσότερο λίπος ως καύσιμο ενδείκνυται περισσότερο για απώλεια λίπους. Παρ' όλα αυτά οι περισσότεροι που το υποστηρίζουν αυτό αγνοούν πως σε μία ώρα αερόβιας χαμηλής έντασης χρησιμοποιούνται μόνο περί τα 20 γρ λίπους. Σχεδόν όσο λίπος έχει ένα κομμάτι πίτσα ή μισή σοκολάτα 200 γραμμαρίων. Αυτό με άλλα λόγια σημαίνει πως η αερόβια γυμναστική δεν συνεισφέρει και τόσο άμεσα στο κομμάτι της βελτίωσης της σωματικής σύσταση.

Σε έναν άνθρωπο με χαμηλή φυσική κατάσταση η αερόβια μπορεί έμμεσα να συνεισφέρει αφού τον βοηθά να γίνει πιο δραστήριος γενικά, και να μην κουράζεται εύκολα. Από την άλλη η αερόβια γυμναστική ειδικά όταν γίνεται πάνω σε ένα διάδρομο μπορεί να είναι πληκτική.

Αν δεν σας αρέσει να περπατάτε στο ίδιο σημείο ή έχετε οικολογικές ανησυχίες τότε το περπάτημα ή το jogging σε εξωτερικό χώρο είναι καλύτερη ιδέα και θα σας βοηθήσει να κάψετε λίγες περισσότερες θερμίδες.

sugariasgeorge
13/12/2016, 19:54
Είναι η αερόβια γυμναστική απαραίτητη στην απώλεια λίπους;

Η απάντηση είναι όχι. Το μόνο απαραίτητο στην απώλεια λίπους είναι το έλλειμμα ενέργειας, δηλαδή να καίμε περισσότερο απ' ό,τι καίμε. Αυτό δεν σημαίνει πως η αερόβια γυμναστική είναι περιττή. Το ίδιο συμβαίνει και με την αναερόβια. Από την άλλη αν θέλετε ένα πολύ αθλητικό και γραμμωμένο σώμα, π.χ 11% λίπος για τις γυναίκες και 7% για τους άνδρες, η αναερόβια άσκηση θα βοηθήσει αρκετά.

Κάνουν τα βάρη καλό στην υγεία;

Tα προηγούμενα χρόνια ορισμένοι έλληνες επιστήμονες υγείας παλαιάς κοπής είχαν δαιμονοποιήσει τη γυμναστική με βάρη ως ανθυγιεινή και κακή για την καρδιά, δημιουργώντας παραπληροφόρηση και σύγχυση. Αυτή η ημιμαθής άποψη δεν συμβαδίζει με την διεθνή βιβλιογραφία.

Η γυμναστική με βάρη μπορεί να είναι ευεργετική για την καρδιά αλλά και για την αντιμετώπιση της μάστιγας της εποχής μας, του μεταβολικού συνδρόμου

Δεν θέλω μόνο να χάσω βάρος, θέλω να αρέσω. Τι διαλέγω;

Όσον αφορά την εμφάνιση, η αναερόβια γυμναστική μας βοηθά να κρατήσουμε ή ακόμα και να αυξήσουμε την μυική μας μάζα σε μία περίοδο που περιορίζουμε τις θερμίδες για να χάσουμε λίπος. Αυτό γίνεται σε πολύ μικρότερο βαθμό με την αερόβια. Αυτό σημαίνει για τους άντρες πως δεν μαζεύουν οι ώμοι και η πλάτη, ενώ στις γυναίκες οι γλουτοί και οι μηροί δεν παραπέμπουν σε ανθυγιεινά ανορεκτικά πρότυπα.

Όταν ένα άτομο αδυνατίζει πολύ χωρίς να γυμνάζεται τότε παράλληλα με την απώλεια λίπους θυσιάζεται και μυική μάζα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το λεγόμενο "Skinny Fat look».

Ανεξαρτήτως φύλου, αν ο σκοπός σας είναι να φαίνεστε υγιείς τότε λίγη ή περισσότερη γυμναστική κατά προτίμηση αναερόβια, μπορεί να βοηθήσει αρκετά σε αυτό και θα βοηθήσει και την σωματική σας σύσταση.

Συμπέρασμα

Η αναερόβια και η αερόβια άσκηση είναι χρήσιμες μορφές γυμναστικής, η καθεμία για διαφορετικό σκοπό και πλαίσιο. Η κοινή πεποίθηση πως η αερόβια είναι πιο χρήσιμη για την απώλεια λίπους είναι ανακριβής, αν όχι εσφαλμένη.

Χωρίς αμφιβολία, η έντονη αναερόβια γυμναστική μπορεί να είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για την βελτίωση της υγείας και της σωματικής σύστασης. Ανάλογα τους στόχους μπορούν να συνδυαστούν για τα μέγιστα αποτελέσματα.

Οτιδήποτε και να προτιμήσει κανείς, η μακροχρόνια συνέπεια είναι πολύ σημαντική. Γι' αυτό, είναι καλή ιδέα οι άνθρωποι να γυμνάζονται όπως τους αρέσει και τους ευχαριστεί.

Η ουσία της γυμναστικής είναι πως πρέπει να μας απομακρύνει από την πνευματική αλλά και σωματική φάση της απόλυτης άνεσης. Όταν βγούμε έξω από τα φανταστικά εμπόδια που θέτουμε στον εαυτό μας συνειδητοποιούμε το πραγματικό μας δυναμικό.

George_M.
13/12/2016, 20:13
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με αερόβια, αναερόβια, πλειομετρική, κλπ είδη προπόνησης :confused: :dizzy:

Έχετε υπόψη κάποιο καλό βιβλίο με βασικές αρχές προπόνησης; Επίσης σίγουρα θα υπάρχει και κάποιο σοβαρό site με τέτοιο υλικό, αλλά δεν έχω την γνώση να το αξιολογήσω.

Για πείτε :wave2:

Ευχαριστώ :beer::beer:


εξετασεις θα δωσεις καπου η θελεις ενα μπουσουλα να γυμναστεις; Αν θελεις να γυμναστεις τι εχεις κατα νου;

σωστη παρατηρηση,πες μας τι θες να κανεις ωστε να σε βοηθησουμε περισσοτερο με ποιο συγκεκριμενες προτασεις.

Ζεύκας
13/12/2016, 20:24
Επίσης καλό θα ήταν να αποσαφηνίσεις τι στόχους έχεις (εάν δεν το έχεις ήδη σκεφτεί)

Και φυσικά μαζί με τη πάσης φύσεως εκγύμναση πηγαίνει και η ανάλογη διατροφή.

Είναι ανώφελο να θες να κάψεις λίπος και να κάνεις υπερθερμιδική δίαιτα ή
να χτίσεις μύες και να μην λαμβάνεις επαρκή ποσότητα πρωτεϊνης/αμινοξέων.

antsoar
13/12/2016, 22:43
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, :beer::beer::beer:

Το να χάσω βάρος ή γενικότερα ότι έχει να κάνει με εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει. Θα ήθελα να έχω μια βασική γνώση σχετικά με το πως "λειτουργεί" η προπόνηση. Τι πρέπει να κάνεις δηλαδή ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλεις να φέρεις, βέβαια όπως το βλέπω τώρα, αυτό δεν είναι και τόσο απλό.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι μια καλή προετοιμασία για δραστηριότητα στο βουνό. π.χ. Πολυήμερη πεζοπορία με πλήρες σακίδιο. Περπάτημα 10χλμ φλαταδούρα, μετά 5χλμ στεγνή ανηφόρα, άλλα 3χλμ κατέβασμα και 4χλμ ανηφόρα μέχρι το καμπ χωρίς να χρειαστεί να με συνδράμουν τα εμακ. ο στρατός ξηράς, και ο σύλλογος "φίλοι της αρκούδας" :lol: και όλα αυτά με 15κιλά βάρος

Αυτό που διάβασα είναι πως η καλύτερη προετοιμασία - προπόνηση για κάτι είναι να κάνεις ακριβώς αυτό για το οποίο προετοιμάζεσαι. Αλλά επειδή μου είναι δύσκολο να παίρνω τα βουνά κάθε απόγευμα, πηγαίνω γυμναστήριο που μου είναι πιο εύκολο :lol:

tzimidis
13/12/2016, 23:39
145 kila agymnastos, gia na anebo perysi stin koryfi tou agiou orous, 6 ores apo ti thalassa,
me bathmo dyskolias megalytero apo ton olympo,
i moni proetoimasia pou ekana itan gia 6 mines 2 fores tin ebdomada 1-1,5 ora grigoro badin kai merikes fores pezoporia ston ymitto.
1 ebdomada prin tin anabasi terma to alkool, kai light diatrofi.
megali simasia se tetoies megales poreies exei ti tros kata ti diarkeia tis poreias kai pos enydatonesai.
Kalo kai stibaro papoutsi kai polles KALES kaltses.

sugariasgeorge
13/12/2016, 23:55
πηγαίνω γυμναστήριο που μου είναι πιο εύκολο :lol:

διαδρομο-ποδηλατο-στεπς...
οπωσδηποτε κοιλιακους και ραχιαιους σε καθε προπονηση....

και το σημαντικοτερο...ΔΙΑΤΡΟΦΗ

σημ. βαλε στο προγραμμα και λιγα βαρη...

Bladerunner
14/12/2016, 08:43
Αλλά επειδή μου είναι δύσκολο να παίρνω τα βουνά κάθε απόγευμα, πηγαίνω γυμναστήριο που μου είναι πιο εύκολο :lol:

Τότε ή δεν θα το διασκεδάσεις στο βουνό ή θα σε μαζέψει τελικά η ΕΜΑΚ :lol:
Το γυμναστήριο δεν θα σε προετοιμάσει για τα ανηφορικά μονοπάτια. Ούτε για τις έντονες κατηφόρες με σαθρή πέτρα, κλαδιά κλπ.

Δεν χρειάζεται να παίρνεις τα βουνά κάθε μέρα. Αυτό που χρειάζεται είναι γρήγορο περπάτημα και τρέξιμο στους γύρω δρόμους ή αλσύλια. Μια φορά την εβδομάδα μπορείς να τρέχεις σε κάποια ανηφόρα για να δυναμώσουν τα πόδια σου. Και Σάββατο ή Κυριακή πετάγεσαι (απαραίτητα) μέχρι κάποιο κοντινό βουνό για "εξομοίωση".

Ο όγκος της προπόνησης και η ένταση εξαρτάται φυσικά από την τωρινή φυσική σου κατάσταση, τον στόχο σου και το περιθώριο χρόνου που έχεις μέχρι την δραστηριότητα.

Πριν ξεκινήσεις στα σοβαρά την προετοιμασία θεωρώ απαραίτητο ένα check up από παθολόγο και καρδιολόγο.

DrBig
14/12/2016, 08:51
Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με αερόβια, αναερόβια, πλειομετρική, κλπ είδη προπόνησης :confused: :dizzy:

Έχετε υπόψη κάποιο καλό βιβλίο με βασικές αρχές προπόνησης; Επίσης σίγουρα θα υπάρχει και κάποιο σοβαρό site με τέτοιο υλικό, αλλά δεν έχω την γνώση να το αξιολογήσω.

Για πείτε :wave2:

Ευχαριστώ :beer::beer:

Με λιγα λογια, ενα ολοκληρωμενα γυμνασμενο σωμα, πρεπει να εχει:
1. Αντοχη
2. Ελαστικοτητα
3. Δυναμη

Για το (1) δεν υπαρχει κατι καλλιτερο απο το τρεξιμο σε ρυθμους περιπου στο 70% της μεγιστης καρδιακης σου συχνοτητας, η οποια μεγιστη στο περιπου ειναι 225-(ηλικια σε ετη) σε παλμους το λεπτο. Ενας σφυγμομετρητης βοηθαει στην αρχη, πολυ γρηγορα ομως παιρνεις το κολαϊ και καταλαβαινεις που πρεπει να δουλευεις χωρις οργανο.

Για το (2) θες μια πολυ καλη επιλογη διατατικων ασκησεων εκτελεσμενων με το σωστο τροπο. Δεν ειναι ευκολο και συνηθως θελει στην αρχη καθοδηγηση. Αν μαλιστα εχεις την δυνατοτητα να κανεις γιογκα 1 με 2 φορες την βδομαδα, τοτε τα ωφελη ειναι πολλαπλασια απο ενα σετ απλων ασκησεων. Σε αυτην την περιπτωση πρεπει οπωσδηποτε να εισαι σε γκρουπ λιγων ατομων, ωστε ο δασκαλος να ειναι σε θεση να βλεπει και να διορθωνει τον καθενα ξεχωριστα.

Για το (3) θες ειτε βαρη, ειτε (στην περιπτωση που δεν προσδοκας να γινεις σφιχτης) ασκησεις με φορτιο το ιδιο σου το βαρος, οπως πχ μονοζυγο, καμψεις, κοιλιακοι, ραχιαιοι, βαθια καθισματα κλπ. Αυτες ειναι οι πιο βασικες. Οταν δυναμωσεις επαρκως επιχειρεις σιγα σιγα και κατακορυφες καμψεις στηριζομενος σε τοιχο.

Υπαρχει τωρα μια προπονητικη μεθοδος που λεγεται 'κυκλικη προπονηση', η οποια ειναι συνδυασμος των (1) και (3) με εναλλασομενο τροπο. Για παραδειγμα, αν εχεις διαδρομο χωριζεις τον χρονο σε 5λεπτα και κανεις 1 λεπτο περπατημα, 3 λεπτα τρεξιμο και 1 λεπτο μειγμα απο ελξεις, καμψεις κλπ. Αυτος ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος να 'στρωσεις' και στρωνεις γρηγορα γιατι η καρδια συνεχως ανεβοκατεβαζει σφυγμους. Οι χρονοι που ανεφερα ειναι καθαρα ενδεικτικοι. Σημασια εχει η συνεχης εναλλαγη. Καθως αυξανεται η φυσικη σου κατασταση αυξανεις ειτε το συνολικο χρονο ασκησης προσθετοντας κυκλους, ειτε αυξανεις τον αριθμο των επαναληψεων, ειτε την ταχυτητα τρεξιματος κλπ. Προσφερεται μαλιστα πολυ να τα κανεις αυτα σπιτι, αρκει να εχεις ενα μονοζυγο και ενα διαδρομο. Στο τελος παντα διατακικες ασκησεις.

Αυτα απο μενα.

DAYMAN
14/12/2016, 09:02
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, :beer::beer::beer:

Το να χάσω βάρος ή γενικότερα ότι έχει να κάνει με εμφάνιση δεν με ενδιαφέρει. Θα ήθελα να έχω μια βασική γνώση σχετικά με το πως "λειτουργεί" η προπόνηση. Τι πρέπει να κάνεις δηλαδή ανάλογα με το αποτέλεσμα που θέλεις να φέρεις, βέβαια όπως το βλέπω τώρα, αυτό δεν είναι και τόσο απλό.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι μια καλή προετοιμασία για δραστηριότητα στο βουνό. π.χ. Πολυήμερη πεζοπορία με πλήρες σακίδιο. Περπάτημα 10χλμ φλαταδούρα, μετά 5χλμ στεγνή ανηφόρα, άλλα 3χλμ κατέβασμα και 4χλμ ανηφόρα μέχρι το καμπ χωρίς να χρειαστεί να με συνδράμουν τα εμακ. ο στρατός ξηράς, και ο σύλλογος "φίλοι της αρκούδας" :lol: και όλα αυτά με 15κιλά βάρος

Αυτό που διάβασα είναι πως η καλύτερη προετοιμασία - προπόνηση για κάτι είναι να κάνεις ακριβώς αυτό για το οποίο προετοιμάζεσαι. Αλλά επειδή μου είναι δύσκολο να παίρνω τα βουνά κάθε απόγευμα, πηγαίνω γυμναστήριο που μου είναι πιο εύκολο :lol:

ΔΙΑΤΡΟΦΗ! Ξεκινα απο εκει.Βασικοτατο.Συνδυασε το με το γυμναστηριο και με εμφαση στην αεροβικη βαζοντας λιγα βαρη στο μενου. Τα βαρη χωρισε τα σε 3 τουλαχιστον μερες και εστιασε πιο πολυ στα ποδια-εκτος απο δικεφαλους τετρακεφαλους,γαμπες υπαρχουν και αλλοι μυς στα ποδια που πρπει να δυναμωσεις-οι οποιοι βοηθουν και την ισορροπια του σωματος.
Οταν νοιωσεις οτι εισαι σε ενα καλο επιπεδο με το σωμα σου και αισθανεσαι ευχαριστα την ασκηση αρχισε να δουλευεις την ΑΝΑΠΝΟΗ.Αν δεν ξερεις ζητησε να σου δειξουν και εξασκησε το.Τελος στο 3μηνο και επειτα αρχισε τις εξορμησεις σου στο βουνο ξεκινωντας απο τα ευκολα.Μονοπατια βατα ,οχι μεγαλες κλισεις αρχικα ουτε αποτομες κατηφορες.Σταδιακα και οταν ΕΣΥ το νοιωθεις αρχισε τα δυσκολα.:cool:

antsoar
14/12/2016, 15:12
Με λιγα λογια, ενα ολοκληρωμενα γυμνασμενο σωμα, πρεπει να εχει:
1. Αντοχη
2. Ελαστικοτητα
3. Δυναμη

Για το (1) δεν υπαρχει κατι καλλιτερο απο το τρεξιμο σε ρυθμους περιπου στο 70% της μεγιστης καρδιακης σου συχνοτητας, η οποια μεγιστη στο περιπου ειναι 225-(ηλικια σε ετη) σε παλμους το λεπτο. Ενας σφυγμομετρητης βοηθαει στην αρχη, πολυ γρηγορα ομως παιρνεις το κολαϊ και καταλαβαινεις που πρεπει να δουλευεις χωρις οργανο.

.

225-46=179 Άρα εννοείς κάτι πιο έντονο από τζόκινκ, εκεί βλέπω συνήθως από 145-155



ΔΙΑΤΡΟΦΗ!

Ακόμα ένα θέμα στο οποίο έχω μεσάνυχτα, και εδώ κάποιο καλό ανάγνωσμα θα βοηθούσε.



Η πεζοπορική ανάβαση με φορτίο είναι αναερόβια άσκηση; Το λέω γιατί έχεις χαμηλούς παλμούς με έντονη κόπωση. Σε συνθήκες γυμναστηρίου πως βελτιώνεις την αναερόβια ικανότητα; Διάδρομο με κλίση και στεπ;

Bladerunner
14/12/2016, 15:30
Η πεζοπορική ανάβαση με φορτίο είναι αναερόβια άσκηση; Το λέω γιατί έχεις χαμηλούς παλμούς με έντονη κόπωση. Σε συνθήκες γυμναστηρίου πως βελτιώνεις την αναερόβια ικανότητα; Διάδρομο με κλίση και στεπ;

Καλά κάνεις και το ψάχνεις θεωρητικά. Νομίζω, όμως, ότι καλό είναι να ξεκινάμε από την όποια αρχή και όχι τη μέση ή το τέλος της θεωρητικής κατάρτισης.

Θέλεις να μπορέσεις να καλύπτεις κάποια χιλιόμετρα ημερησίως για κάποιες συνεχόμενες ημέρες σε ορεινά μονοπάτια, σωστά; Ξεκίνα λοιπόν το περπάτημα. Σήμερα!

Το γυμναστήριο μόνο επικουρικά θα σε βοηθήσει. Η κύρια προπόνηση πρέπει να είναι ανάλογη μ΄αυτό που θες να κάνεις. Την πεζοπορία!

Ζεύκας
14/12/2016, 15:43
225-46=179 Άρα εννοείς κάτι πιο έντονο από τζόκινκ, εκεί βλέπω συνήθως από 145-155

ένα τρικ για να δεις εάν βρίσκεσαι σε αερόβια ή αναερόβια φάση
(εφόσον δεν έχεις heart rate monitor) είναι η ομιλία κατά την άσκηση.

εάν κάνεις τζόκινγκ και μιλάς στον διπλανό σου άνετα είσαι σε αερόβια,
εάν μιλάς λαχανιασμένος, με δυσκολία έχεις περάσει σε αναερόβια.

antsoar
14/12/2016, 16:08
Καλά κάνεις και το ψάχνεις θεωρητικά. Νομίζω, όμως, ότι καλό είναι να ξεκινάμε από την όποια αρχή και όχι τη μέση ή το τέλος της θεωρητικής κατάρτισης.

Θέλεις να μπορέσεις να καλύπτεις κάποια χιλιόμετρα ημερησίως για κάποιες συνεχόμενες ημέρες σε ορεινά μονοπάτια, σωστά; Ξεκίνα λοιπόν το περπάτημα. Σήμερα!

Το γυμναστήριο μόνο επικουρικά θα σε βοηθήσει. Η κύρια προπόνηση πρέπει να είναι ανάλογη μ΄αυτό που θες να κάνεις. Την πεζοπορία!

Έχω ξεκινήσει με τρέξιμο από το καλοκαίρι, απλά είπα να διαβάσω και δυο πράγματα για να μην πηγαίνω στα τυφλά. Δυστυχώς το γυμναστήριο-σιδεράδικο που γράφτηκα πρόσφατα δεν είναι και το καλύτερο μέρος για κατάρτιση :lol:

TOMASKTM
14/12/2016, 16:55
225-46=179 Άρα εννοείς κάτι πιο έντονο από τζόκινκ, εκεί βλέπω συνήθως από 145-155

;. Οχι,εννοεί περιπου στο 70 τις εκατο του 179.περιπου στους 140 δηλαδη.

DrBig
14/12/2016, 17:47
. Οχι,εννοεί περιπου στο 70 τις εκατο του 179.περιπου στους 140 δηλαδη.

Ετσι ακριβως. Ενα σπριντακι μαλιστα λιγων δευτερολεπτων καθε λιγα λεπτα βοηθαει πολυ.

Ζεύκας
14/12/2016, 17:58
HIIT for the win!

DAYMAN
14/12/2016, 18:40
225-46=179 Άρα εννοείς κάτι πιο έντονο από τζόκινκ, εκεί βλέπω συνήθως από 145-155




Ακόμα ένα θέμα στο οποίο έχω μεσάνυχτα, και εδώ κάποιο καλό ανάγνωσμα θα βοηθούσε.



Η πεζοπορική ανάβαση με φορτίο είναι αναερόβια άσκηση; Το λέω γιατί έχεις χαμηλούς παλμούς με έντονη κόπωση. Σε συνθήκες γυμναστηρίου πως βελτιώνεις την αναερόβια ικανότητα; Διάδρομο με κλίση και στεπ;

για το θεμα της διατροφης μπορω να σου δωσω διαφορα σεναρια αλλα το καλυτερο ειναι να επισκευτεις διαιτολογο να μετρησει λιπος,μυικη μαζα κτλ και να σου βγαλει ενα προγραμμα.Νομιζω οτι εδω μεσα κυκλοφορει ενας ο οποιος εχει πο πολλα να σου πει. Η πεζοπορια ειτε με φορτιο ειτε οχι ειναι αεροβια ασκηση.

zopas
15/12/2016, 08:49
Για τους απλους ανθρωπους η πεζοπορια ειδικα στη φυση ειναι οτι πραγματικα χρειαζεται.Χαιρομαι που αρκετοι ειναι της ιδιας αποψης..αβ μπορει καποιος να εχει χρονο και ικανοτητα για ελαφρα ορειβασια αυτο θα ηταν το ιδανικο..

Πρεπει να γινει κατανοητο οτι η βιολογικη αξια ενος ανθρωπου ειναι η καρδια του..ειναι ο μοναδικος γραμμωτος μυς που αυτον εξαρτιμαστε αμεσα και προπονειται μονο με το λαχανιασμα προφανως για τους μη γυμνασμενους το ελαφρυ λαχανιασμα σε μεγαλυτερη χρονικη διαρκεια..οι παλιες ερευνες εδειχναν οτι με το 50-60% της προσπαθειας μας η ενεργεια που καταναλωνεται ερχεται απο το λιπωδη ιστο ενω με μεγαλυτερη ενταση η ενεργεια προετχεται απο τους υδατανθρακρς..

Οποτε πρακτικα καλο ειναι ενα σωστο ζευγαρι παπουτσια με αεροσολα και γρηγορο βαδισμα περιπου 40 λεπτα με 1 ωρα καθε μερα..αυτοι που εχουν καλυτερο μυικο συστημα εχουν περισδοτερες επιλογες αλλα να μην ξεχνιται μια μεγαλη αληθεια: Οσο και να γυμναστεις σκληρα αν παραρησεις το σωμα σου καποια στιγμη θα σε παρατησει αμεσα..

Την πιο δυνατη καρδια μετρημενη με εργοφυσιολογικες εξετασεις την εχουν οι μαραθωνοδρομοι-χιονοδρομοι περιπου στα 7 λιτρα το λεπτο ενω ενας καθημερινος ανθρωπος στα 2-2,5 λιτρα αιμα..

Βαζοντας και τον παραγοντα ψυχικη αναταση κατανοουμε οτι το βαδισμα η ορειβαδια στη φυση, στο βουνο ειναι ενα πληρες ελιξιριο μακροζωιας...συνδυαζει την αεροβια, μυικη ενδυναμωση, αυξηση μιτοχονδριων και αιμοσφαιρινης και φυσικα εκρηξη των ορμονων της αισιοδοξιας οπως η κατεχολαμινη και ενδορφινη..

antsoar
15/12/2016, 09:28
Οσο και να γυμναστεις σκληρα αν παραρησεις το σωμα σου καποια στιγμη θα σε παρατησει αμεσα..



Αυτό το διαπίστωσα, και δεν φανταζόμουν ότι συμβαίνει τόσο άμεσα. Μέχρι και ενάμιση χρόνο πριν, καθημερινή έντονη προπόνηση και αγώνες Kendo. Μετά λόγο υποχρεώσεων σταμάτησα κάθε δραστηριότητα. Όταν το καλοκαίρι ξεκίνησα λίγο τρέξιμο, μετά από ένα χρόνο αποχή, κατάλαβα ότι είχα πάει τόσο πίσω που δεν θα έβγαζα ούτε την προθέρμανση από αυτή που κάναμε στη σχολή. :cry::lol:

Το θέμα, σε γενικές γραμμές, είναι ότι ενώ έχω κάνει αρκετή προπόνηση στο παρελθόν, είχα πάντα την αίσθηση ότι πήγαινα στα τυφλά. Για αυτό ήθελα και το διάβασμα ώστε να δουλέψω λίγο πιο μεθοδικά τώρα. Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το πράγμα σηκώνει μελέτη.

zopas
15/12/2016, 10:00
Δεν καταλαβαινω γιατι δεν πας σε ενα καλο γυμναστηριο να μιλησεις με ειδικους που θα μπορεσουν να σε αξιολογησουν σωματικα...το να κανεις μονος σου πραγματα-εκτος απο τα απλα- ελοχευει κινδυνους τραυματιστων...μια σωστη συζητηση με ενα ειδκο θα μπορουσε να ειναι η απλη λυση σε αυτονπου ταιριαζει σε εσενα..

Bladerunner
15/12/2016, 10:06
Το θέμα, σε γενικές γραμμές, είναι ότι ενώ έχω κάνει αρκετή προπόνηση στο παρελθόν, είχα πάντα την αίσθηση ότι πήγαινα στα τυφλά. Για αυτό ήθελα και το διάβασμα ώστε να δουλέψω λίγο πιο μεθοδικά τώρα.

Ψάξε να βρεις το Lore of Running (http://www.humankinetics.com/products/all-products/lore-of-running-4th-edition)

Είναι αρκετά παλιό μεν αλλά εξαιρετικά χρήσιμο και αναλυτικό σε ότι αφορά τους δρομείς. Υπάρχουν βιβλία μεταφρασμένα στα ελληνικά αλλά και ελληνικοί τίτλοι που θα σε καλύψουν.
Με μία βόλτα σε κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο, για να τα ξεφυλλίσεις κιόλας, θα βρεις ό,τι θέλεις.

antsoar
15/12/2016, 11:14
Δεν καταλαβαινω γιατι δεν πας σε ενα καλο γυμναστηριο να μιλησεις με ειδικους που θα μπορεσουν να σε αξιολογησουν σωματικα...το να κανεις μονος σου πραγματα-εκτος απο τα απλα- ελοχευει κινδυνους τραυματιστων...μια σωστη συζητηση με ενα ειδκο θα μπορουσε να ειναι η απλη λυση σε αυτονπου ταιριαζει σε εσενα..

Ναι, αυτή ήταν λάθος επιλογή και φάνηκε από την πρώτη μέρα :rolleyes: . Σύντομα θα αρχίσω να ψάχνω κάτι πιο κατάλληλο (θα σας πρήξω πάλι δηλαδή :lol: )

Bladerunner
15/12/2016, 13:34
Μια πολύ καλή πηγή πληροφοριών για την κατανόηση βασικών εννοιών είναι οι σημειώσεις διαλέξεων του ΤΕΦΑΑ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. (http://www.pe.uth.gr/cms/index.php/el/2010-02-19-09-40-42)

Παρουσιάζονται θέματα προπονητικής, διατροφής, ψυχολογίας κ.α
Στο τέλος κάθε διάλεξης αναφέρεται η σχετική βιβλιογραφία που μπορείς να ανατρέξεις για περισσότερες και ποιο εξειδικευμένες γνώσεις.

Διαβάζοντάς τα, πέρα από την απόκτηση κάποιου βασικού έστω επιδερμικού θεωρητικού υπόβαθρου, ξέρεις τουλάχιστον πού ακριβώς θέλεις να εμβαθύνεις και πού να ψάξεις!

antsoar
07/05/2017, 18:54
Επανέρχομαι γιατί βρήκα αυτό ακριβώς που έψαχνα. Το βάζω λοιπών μήπως είναι χρήσιμο και σε κάποιον άλλο.

Υποθέτω πως πολλοί θα γνωρίζουν τον Sir Ranulpf Fiennes, για όσους δεν τον ξέρουν ο τύπος είναι πραγματικά badass, σήμερα 73 ετών και θεωρείται ίσως ο σπουδαιότερος εν ζωή εξερευνητής, αν και περισσότερο ταιριάζει ο αγγλικός όρος andventurer.

Θα χρειαζόταν πολύ μεγάλο κείμενο για να περιγράψω τι έχει κάνει αλλά εν συντομία, είναι ο πρώτος άνθρωπος που κατέκτησε τους δυο πόλους και το Έβερεστ. Είναι ο πρώτος που διέσχισε πλήρως την Ανταρκτική με τα πόδια. Μεταξύ του 79-82 αυτός και δυο ακόμα έκαναν το Transglobe Expedition ουσιαστικά μια κάθετη!!! διάσχιση του πλανήτη από ξηρά, περνώντας και από τους δυο πόλους!!!! Είναι πάρα πολλά ακόμα που βαριέμαι να γράψω. Το 2003 παθαίνει έμφραγμα κάνει διπλό μπαϊπάς και τέσσερις μήνες αργότερα συμμετέχει σε μια αποστολή όπου ολοκληρώνει 7 μαραθώνιους σε 7 μέρες σε 7 διαφορετικές ηπείρους :eek::uplate::cry:

Έχει γράψει αρκετά βιβλία, ανάμεσα τους και το Fit for Life. Πιάνει το θέμα της άσκησης από τον τελείως αρχάριο μέχρι όποιον έχει στόχους ironman και τα ρέστα. Δεν έχει καμία σχέση με life style οδηγούς προπόνησης που έβρισκα μέχρι τώρα. Επίσης αναπτύσσει πως το πνεύμα γίνεται πιο σημαντικό από το σώμα όταν μιλάμε για δραστηριότητες ακραίας καταπόνησης.

Η αυτοβιογραφία του Mad, Bad and Dangerous to Know είναι μάλλον το επόμενο που θα διαβάσω :D

zopas
07/05/2017, 19:30
Οι περισσοτεροι εντυπωσιαζόμαστε από ανδραγαθήματα, ρεκόρ και ιδιατερες προπονήσεις ξεχνωντας τη βασικη αρχη ότι ολοι δεν ειμαστε ιδιοι αλλιως ολοι θα είχαμε επιδοσεις και θα ημασταν πρωταθλητες...οι ακραιες μορφες προπονήσεις, κυριως αναερόβιες, ισχυουν για τους αντιστοιχους καταλληλους γυμναζομενους...η εντονη ασκηση σε ένα κανονικο ανθρωπο που δεν ξερει τα ορια του οργανισμου του ελοχευει μεγαλους κινδυνους από βαρεις τραυματισμούς, χρονια συνδρομα, μεχρι καρδιακη ανεπαρκεια...

Οποτε ας αρχισει καποιος με ηπιες μορφες προπονησης και να ευχεται να βρισκει σιγα σιγα μεχρι εκει που τον παιρνει...

Ένα καλα οργανωμενο γυμναστηριο, με σωστους συναδελφους παντα είναι μια πολύ ασφαλης εκκινηση για την υγεια μας..εκει αφου κατανοησουμε τα βασικα στην πραξη και τι μπορούμε αποφασίζουμε τι θελουμε..

Αντίθετα βιντεοκλίπ με γυμνασμένους διάσημους είναι ότι το χειροτερο...οι περίφημες βιντεοκασσσετες της Φοντα περι αεροβικης τη δεκαετια του 80 εστειλαν πολύ κοσμο στους ορθοπεδικούς και πολλες ασκήσεις της σημερα εχουν απαγορευτει..

Βαθια μεσα στο μυαλο παντα να εχουμε την πληροφορια ότι το κολυμπι θεωρείτε το καλυτερο μεσο ασκησης για οσους το γουσταρουν και εχουν την δυνατοτητα...και το ρητο του συγχρονου, σψστου τρεινερ σημερα είναι: θελει τροπο και όχι κοπο...

Οσο για την πεζοπορια σαφεστατα είναι αεροβια ασκηση αφου τροφοδοτείται από το οξυγονο..