PDA

View Full Version : "abs feeling" χωρις να εχω ABS σε εντονο φρεναρισμα



Pew
13/12/2016, 21:28
Σφουχτερ Aprilia.

Δισκος απλος τρυπητος και πλευστη δαγκανα 2 εμβολων απο τη μια μερια και οχι αντικριστα.
Εμπρος δισκοπλακα εντος οριων παχους (5mm με οριο παχους στα 4,5mm βρισκεται στα 4,86) ... χωρις στραβωμα μετρημενη.
Τακακια στα μισα της ζωης τους.

Ο λογος που κατεβηκα στο γκαραζ και εβγαλα δαγκανα να δω τα τακακια ειναι ο εξης.

Σε δυνατο φρεναρισμα απο τα 130 δικαβαλος, μεχρι να ακινητοποιηθω, ενοιωθα εναν κραδασμο ή γρατζουνισμα να φτανει μεχρι τα γκριπ.
Οχι παλμο στη μανετα, ουτε κοπανημα, αλλα αυτον τον κραδασμο που κανει το ABS οταν λειτουργει. Το αρπαζω-γλιστραω-αρπαζω του τακακιου επανω στη δισκοπλακα.

Λιγο πριν φτασω σπιτι επανελαβα με καμια 70-80 φρεναρισμα, προοδευτικα πιεζοντας οσο παιρνει πριν ακινητοποιηθω.
Φτανοντας οριακα να μπλοκαρω εσκεμμενα τον μπροστα τροχο, ξανα αυτος ο "κραδασμος".


Φοραω ακομα τα εργοστασιακα τακακια της Piaggio που ποτε δε με απασχολησαν (μεταλλικα, σκληρα) με σχεδον 40000χλμ!!! :eek:
Η δαγκανα βγηκε, τα τακακια βγηκαν, οπτικα τιποτα το περιεργο, τα εμβολα κινουνται ομαλα, οι οδηγοι της δαγκανας κινουνται χωρις καποιο σκαλωμα απαλα και ωραια ενω οι τσιμουχες δεν εχουν καποια φθορα η διαρροη γρασσου.
Καμια διαφορα στις επιδοσεις κατα το φρεναρισμα, αρχικο δαγκωμα ωραιο, ουτε brake fade ουτε τριξιμο, ολα μπομπα.

Τα φωτα σας πλιζ!

nik69
13/12/2016, 22:00
Τύπο δαγκάνας ίδιο με εσένα έχω.
Εμφανίστηκε ελαφρός κραδασμός κάπου μετά τα 35000 Km και εξαφανίστηκε όταν άλλαξα τακάκια(στα 43000). Στην δική μου περίπτωση τον απέδωσα στην λίγο ανομοιόμορφη φθορά στα τακάκια (στο εμπρός τμήμα τους είχαν λίγο ποιό έντονη φθορά που μου φαίνεται σχετικά φυσιολογικό).

Σε φθηνές υλοποιήσεις με πλευστές δαγκάνες συνήθως οι δίσκοι είναι σταθεροί αλλά αυτό δεν είναι και απόλυτο. Μήπως είναι πλευστός ο δικός σου? Εάν ναι ίσως θέλουν καθάρισμα και τα πριτσίνια του τα οποία πρέπει να γυρνάνε σχετικά ελεύθερα.

Pew
13/12/2016, 22:21
Οχι, ο δισκος δεν ειναι πλευστος!

Τα τακακια, εχουν ομοιομορφη φθορα κατα μηκος τους χωρις να πατανε στραβα.
Το τακακι που δεν παταει στα εμβολα, αλλα στην δαγκανα εχει 0,5mm μικροτερο παχος.
Κανενα ραγισμα.

Εριξα σπρει καθαριστικο φρενων αφου απομακρυνα με ενα καθαρο πινελο τη σκονη, καθαρισα τα παντα και τα τοποθετησα ξανα.

Εδω, ενα βιντεο που τραβηξα σε ελεγχο με το κινητο, γιατι δεν ηθελα να πεσω χωρις ρουχα εργασιας στο πατωμα οποτε βοηθαγε ο φακος του κινητου + βιντεο...
https://youtu.be/Tm7Jjc8SGdI

Μετα, φορεσα γαντακια και δε μπηκα καν στον κοπο.

telegonos
14/12/2016, 01:35
Αν βρήσκεις δίσκο τέλειο, δαγκάνα τέλεια, γλύστρες τέλειες, δεν ρίχνεις μια ματιά και στα ρουλεμάν τροχού, μπας και τζογάρουν; Και αν και αυτά καλά, μετά έχει σειρά το μπροστινό σύστημα (τιμόνι-ανάρτηση).

DrBig
14/12/2016, 05:37
Βγαλε τον δισκο και τοποθετησε τον σε μια επιπεδη επιφανεια. Το πιθανοτερο να εχει στραβωσει.

GFawkes
14/12/2016, 08:49
Το ιδιο σκεπτομαι και γω....

λιγο στραβος δισκος..

στα λιγα δεν τον καταλαβαινεις, αλλα στα πολλα και δικαβαλος εγινε το φαινομενο πιο εντονο...

Pew
14/12/2016, 13:33
Αγορασα ενα ωρολογιακο μικρομετρο το οποιο τοποθετησα με βραχιονα στη μποτα.

Ο δισκος εχει συνολικη παραμορφωση 0,04mm κατα την περιστροφη του. (+0,01 / -0,03)
Παιδευτηκα αρκετη ωρα για να βρω τις μεσες τιμες και να βεβαιωθω.
Μετρηθηκε σηκωνοντας το μηχανακι στον αερα απο μια βαση στο σασι και γρυλλο και ΟΧΙ σηκωμενο απο τις μποτες.
Μου φαινεται, πως ειναι σε αψογη κατασταση!!

Γυρισα τον τροχο ελευθερο χωρις δαγκανα (μονο ο μαγνητικος αισθητηρας του κοντερ ηταν επανω) και δεν διαπιστωσα σκαλωματα η δυσκολιες περιστροφης.
Ως προς τον θορυβο των ρουλεμαν δεν εχω αποψη και εμπειρια αλλα δεν ακουγοταν κατι.
Θα δωσω μερικα καλα φρεναρισματα ακομα να δω ακριβως κατω απο ποιες συνθηκες συμβαινει αυτο.


My guess τελικα οπως ειπε και ο telegonos, μαλλον ειναι ρουλεμαν λαιμου, τα επανω... η απλα θελουν σφιξιμο γιατι ΠΟΤΕ δε μπηκε χερι και οι συνθηκες που γραφτηκαν αυτα τα χιλιομετρα ηταν βαρβαρες.
Σιγουρα θελουν αλλαγη τα λαδια της αναρτησης...
Οποτε μαλλον θα παω για ενα γενικο μπροστινου - ρουλεμαν/σφιξιμο - ρουλεμαν τροχου - λαδια + παρελκομενα.

killbill
14/12/2016, 14:58
Αν όλα τα άλλα είναι ΟΚ, εγω θα ποντάριζα σε απειροελάχιστα στραβη δικσόπλακα.

Pew
14/12/2016, 16:22
Αν όλα τα άλλα είναι ΟΚ, εγω θα ποντάριζα σε απειροελάχιστα στραβη δικσόπλακα.
Το απειροελαχιστο της στραβης δισκοπλακας το εγραψα πιο πανω.
Το manual δινει μεγιστο επιτρεπτο 0,1mm παιξιμο και εγω εχω 0,04 !!!
Το θεωρω απλα αστειο ... δεν εχω σπογγωδη αισθηση, ουτε υπερθερμανση ουτε ανομοιομορφη φθορα τακακιων ουτε παλμο στη μανετα.

Δεν βεβαιωσα ακομα ρουλεμαν λαιμου (πανω και κατω) καθως δεν εχω καμια εμπειρια απο τη συγκεκριμενη περιπτωση.
Θα παω στο εξουσιοδοτημενο να ρωτησω και βλεπουμε.

Η μαλακια ειναι οτι τσιγκουνευομαι να αλλαξω τα τακακια της Piaggio, αφου τα μπουρδελα ειναι ΑΨΟΓΑ μεχρι στιγμης σε συμπεριφορα κρυα & ζεστα και εχουν 40.000 χλμ ... επιπλεον εχουν αλλα τοσα απ'οτι φαινεται!! :eek ::eek: :eek:

DrBig
14/12/2016, 18:06
Το απειροελαχιστο της στραβης δισκοπλακας το εγραψα πιο πανω.
Το manual δινει μεγιστο επιτρεπτο 0,1mm παιξιμο και εγω εχω 0,04 !!!
Το θεωρω απλα αστειο ... δεν εχω σπογγωδη αισθηση, ουτε υπερθερμανση ουτε ανομοιομορφη φθορα τακακιων ουτε παλμο στη μανετα.

Δεν βεβαιωσα ακομα ρουλεμαν λαιμου (πανω και κατω) καθως δεν εχω καμια εμπειρια απο τη συγκεκριμενη περιπτωση.
Θα παω στο εξουσιοδοτημενο να ρωτησω και βλεπουμε.

Η μαλακια ειναι οτι τσιγκουνευομαι να αλλαξω τα τακακια της Piaggio, αφου τα μπουρδελα ειναι ΑΨΟΓΑ μεχρι στιγμης σε συμπεριφορα κρυα & ζεστα και εχουν 40.000 χλμ ... επιπλεον εχουν αλλα τοσα απ'οτι φαινεται!! :eek ::eek: :eek:

Κοιτα τοτε ρουλεμαν τροχου. Το τριξιμο παντως που λες καλλιστα θα μπορουσε να ειναι θεμα υπερθερμανσης δισκοπλακας/δαγκανας. Αφου οπως λες εμφανιζεται σε δυνατα φρεναρισματα απο υψηλη ταχυτητα....

LOUKILOUK
14/12/2016, 18:11
Κοιτα τοτε ρουλεμαν τροχου. Το τριξιμο παντως που λες καλλιστα θα μπορουσε να ειναι θεμα υπερθερμανσης δισκοπλακας η και κακης ποιοτητας αυτης.

Συμφωνώ...
Μου συνέβει πρόσφατα και δυσκολευτηκα και εγώ να το πιστέψω... τσέκαρε και τα ρουλεμάν, αλλά θα πόνταρα στην δισκόλακα...

Pew
14/12/2016, 18:13
Κοιτα τοτε ρουλεμαν τροχου. Το τριξιμο παντως που λες καλλιστα θα μπορουσε να ειναι θεμα υπερθερμανσης δισκοπλακας η και κακης ποιοτητας αυτης.

Η δισκοπλακα δεν φαινεται να εχει υπερθερμανθει. Τουλαχιστον οχι προσφατα ωστε να αλλαξει ετσι η συμπεριφορα.

Για να το εξηγησω καλυτερα, με ΟΣΑ και να πηγανω, ΟΤΙ και αν εχει προηγηθει ... ενω φρεναρω, φρεναρω, φρεναρω .... λιγα μετρα πριν σταματησω και με καποια km/h και κατω... ξεκιναει ενας κραδασμος που μεταφερεται στο τιμονι. Ο κραδασμος δεν ειναι ο κλασσικος της στραβωμενης δισκοπλακας, αλλα σαν να σκαλωνει και να γλιστραει με 30hz ας πουμε το τακακι στην δισκοπλακα.


376232


376231

DrBig
14/12/2016, 18:14
Συμφωνώ...
Μου συνέβει πρόσφατα και δυσκολευτηκα και εγώ να το πιστέψω... τσέκαρε και τα ρουλεμάν, αλλά θα πόνταρα στην δισκόλακα...

Σε αναλογη φαση που αισθανθηκα τριξημο σε παρατεταμενο κατηφορικο φρεναρισμα διπλος με μονο δισκοφρενο στο 950, κατεβηκα αμεσως, επιασα την δαγκανα και ζεματουσε. Το ιδιο και η δισκοπλακα φυσικα.

DrBig
14/12/2016, 18:15
Η δισκοπλακα δεν φαινεται να εχει υπερθερμανθει. Τουλαχιστον οχι προσφατα ωστε να αλλαξει ετσι η συμπεριφορα.

Για να το εξηγησω καλυτερα, με ΟΣΑ και να πηγανω, ΟΤΙ και αν εχει προηγηθει ... ενω φρεναρω, φρεναρω, φρεναρω .... λιγα μετρα πριν σταματησω και με καποια km/h και κατω... ξεκιναει ενας κραδασμος που μεταφερεται στο τιμονι. Ο κραδασμος δεν ειναι ο κλασσικος της στραβωμενης δισκοπλακας, αλλα σαν να σκαλωνει και να γλιστραει με 30hz ας πουμε το τακακι στην δισκοπλακα.


376232


376231

Την επομενη φορα που θα το κανει πιασε την δαγκανα. Η δισκοπλακα δεν θα εχει εμφανη σημαδια οτι υπερθερμενεται (οταν ειναι κρυα).
Παρεπιπτοντως, ποια η διαμετρος αυτης;
Τα υγρα φρενου σε τι κατασταση ειναι;

Pew
14/12/2016, 18:22
Την επομενη φορα που θα το κανει πιασε την δαγκανα. Η δισκοπλακα δεν θα εχει εμφανη σημαδια οτι υπερθερμενεται.
Παρεπιπτοντως, ποια η διαμετρος αυτης;

260mm διαμετρος 5mm παχος (με ελαχιστο τα 4,5mm) στα 4,8 αυτη τη στιγμη.
Fixed επανω στη ζαντα.

Ρουλεμαν τροχου δεν διαπιστωθηκε να εχουν θεμα.
Σε μποσικα, σε περιστροφη, με κατσαβιδι στο αφτι ... και στηθοσκοπιο θα μπορουσα να βαλω αν ειχα ευκαιρο. :cry:

Εχει φαει abusάρισμα απιστευτο δικαβαλος καλοκαιρι με 35 βαθμους στα 800μ υψομετρο καταβαση 10 χιλιομετρων με την ταυτοτητα στο στομα, δεν εκανε ΚΙΧ.
Μου φαινεται περιεργο με 3 και 9 βαθμους εξω να παρουσιαζεται θεμα υπερθερμανσης.

Επειδη δεν ειμαι fan του να αλλαζω και οτι κατσει (τακακια, ρουλεμαν, δαγκανες...) ... προσπαθω να βγαλω ακρη μετρωντας και κανοντας.

Να χυθηκε τιποτα εκει πανω; Καθαριστικο η κατι;
Στο πλυσιμο βαζω μπονο "σαμπουαν" ArmorALL Wash&Wax... ουτε σπρει ουτε βαζελινες ουτε τιποτα.

LOUKILOUK
14/12/2016, 18:23
Σε αναλογη φαση που αισθανθηκα τριξημο σε παρατεταμενο κατηφορικο φρεναρισμα διπλος με μονο δισκοφρενο στο 950, κατεβηκα αμεσως, επιασα την δαγκανα και ζεματουσε. Το ιδιο και η δισκοπλακα φυσικα.

Το συγχωρεμένο το φέιζερ μου το έκανε...άλλαξα δισκόπλακες και μετά από ένα μήνα το ψειρίσανε...

kostas777
14/12/2016, 18:26
Στραβός δίσκος, άλλαξε τακάκια προς το παρόν.

DrBig
14/12/2016, 18:29
260mm διαμετρος 5mm παχος (με ελαχιστο τα 4,5mm) στα 4,8 αυτη τη στιγμη.
Fixed επανω στη ζαντα.

Ρουλεμαν τροχου δεν διαπιστωθηκε να εχουν θεμα.
Σε μποσικα, σε περιστροφη, με κατσαβιδι στο αφτι ... και στηθοσκοπιο θα μπορουσα να βαλω αν ειχα ευκαιρο. :cry:

Εχει φαει abusάρισμα απιστευτο δικαβαλος καλοκαιρι με 35 βαθμους στα 800μ υψομετρο καταβαση 10 χιλιομετρων με την ταυτοτητα στο στομα, δεν εκανε ΚΙΧ.
Μου φαινεται περιεργο με 3 και 9 βαθμους εξω να παρουσιαζεται θεμα υπερθερμανσης.

Επειδη δεν ειμαι fan του να αλλαζω και οτι κατσει (τακακια, ρουλεμαν, δαγκανες...) ... προσπαθω να βγαλω ακρη μετρωντας και κανοντας.

Να χυθηκε τιποτα εκει πανω; Καθαριστικο η κατι;
Στο πλυσιμο βαζω μπονο "σαμπουαν" ArmorALL Wash&Wax... ουτε σπρει ουτε βαζελινες ουτε τιποτα.

Υγρα φρενων ποσο παλια ειναι;

Pew
14/12/2016, 21:08
Υγρα φρενων ποσο παλια ειναι;
2 μηνων 7000χλμ. Με σωστη εξαερωση και τη μανετα οσο πιο "σφιχτη" γινεται για 2πιστονη με υψηλης σωληνακι.


Στραβός δίσκος, άλλαξε τακάκια προς το παρόν.
Ο δισκος μετρηθηκε και δεν ειναι στραβος.

p@nos
14/12/2016, 21:43
ρουλεμαν λαιμου...αμα δεν ειναι ο δισκος ειναι αυτο...τσεκαρε για τζογο εκει...σε καποιο επιπεδο εντασης φρενου συντονιζει ολο το μπροστινο και χοροπηδαει ακριβως με τον τροπο που περιγραφεις

ευκολος τροπος για να δεις αν εχεις τζογο εκει ειναι να βαλεις το δαχτυλο σου *αναμεσα στην κατω τιμονοπλακα και το πλαισιο, και να βαλεις καποιον να σουσταρει το μπροστινο πατωντας το μπροστινο φρενο...αν αντιληφθεις τζογο σφιγγεις και το πιθανοτερο ειανι οτι συντομα πας για αλλαγη

*εννοω εκει που ενωνεται η τιμονοπλακα με το πλαισιο προφανως

δισκοι ζαντες δεν ειναι ισιοι με ακριβεια δεκατου του χιλιοστου, απο το εργοστασιο...δεν χρειαζεσαι μικρομετρο για να καταλαβεις αν ο δισκος ειναι στραβος, αρκει να γυρισεις τη ζαντα και να ζεις σε σχεση με ενα σταθερο σημειο (px tire up) αν μεταβαλεται η αποσταση του δισκου απο αυτο, καθως ο τροχος γυρναει...

Pew
14/12/2016, 21:52
ρουλεμαν λαιμου...αμα δεν ειναι ο δισκος ειναι αυτο...τσεκαρε για τζογο εκει...σε καποιο επιπεδο εντασης φρενου συντονιζει ολο το μπροστινο και χοροπηδαει ακριβως με τον τροπο που περιγραφεις

ευκολος τροπος για να δεις αν εχεις τζογο εκει ειναι να βαλεις το δαχτυλο σου αναμεσα στην κατω τιμονοπλακα και το πλαισιο, και να βαλεις καποιον να σουσταρει το μπροστινο πατωντας το μπροστινο φρενο...αν αντιληφθεις τζογο σφιγγεις και το πιθανοτερο ειανι οτι συντομα πας για αλλαγη


δισκοι ζαντες δεν ειναι ισιοι με ακριβεια δεκατου του χιλιοστου, απο το εργοστασιο...δεν χρειαζεσαι μικρομετρο για να καταλαβεις αν ο δισκος ειναι στραβος, αρκει να γυρισεις τη ζαντα και να ζεις σε σχεση με ενα σταθερο σημειο (px tire up) αν μεταβαλεται η αποσταση του δισκου απο αυτο, καθως ο τροχος γυρναει...

Η μαλακια ειναι οτι τα χιλιομετρα που εχουν γινει σε ελληνικους σκατοδρομους προϊδεάζουν ΚΑΙ για σερβις μπροστινου ΚΑΙ για ρουλεμαν τροχου ΚΑΙ για ρουλεμαν λαιμου (ανω και κατω).
Μαζι με το γεγονος οτι συχνα-πυνκα επαιζα κυνηγητο εγω και αλλοι κανιβαλοι με motard & naked & supersport στα βουνα οδηγωντας σκουτερ με την ταυτοτητα στο στομα... γαμησετα!

Τα 3 που ανεφερα, δεν ειναι τσεκαρισμενα 100% αλλα μπορουν να γινουν ταυτοχρονα... θα χαρει το συνεργειο γιατι ο χρονος δεν μου περισσευει!


It's Christmas !! :bawl:

p@nos
14/12/2016, 21:57
καλαμια δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν φθορα τα κουζινετα μεσα στα χιλιομετρα που εχεις κανει, η κατασταση του λαδιου μεσα δεν επιρεαζει αυτο που λες (χωρια που δε ξερω αν εχει ''αναρτηση'' μεσα το δικο σου σκουτερ, το πιθανοτερο ειναι πως οχι)

ρουλεμαν τροχου αμα γυρναει ο τροχος ανετα δεν εχεις προβλημα, αλλα ειναι πολυ ευκολο να τα ελεγξεις βγαζοντας τον τροχο για να δεις αν γρατζουνανε...και να γρατζουνανε λιγο αυτο που λες δε στο κανουν...

κανε τολ ελεγχο που σου ειπα, μπορεις να το κανεις ευκολα και γρηγορα...και αν εχεις ευκολη προσβαση στην κοντρα των ρουλεμαν σφιχτα λιγο...για να μην ειμαι υπερβολικος θα πω οτι κατα 99% το προβλημα σου ειναι εκει :lol:

kostas777
14/12/2016, 22:48
Ο δισκος μετρηθηκε και δεν ειναι στραβος.

Το μέτρησε ο μηχανικός και σε διαβεβαίωσε ότι είναι ίσιος;

Dant3
14/12/2016, 22:58
Το μπροστινο σου λαστιχο σε τι κατασταση ειναι?
Και ποιο ειναι?
Μηπως ξεκινησε με το συγκεκριμενο λαστιχο?

Pew
14/12/2016, 23:34
Το μέτρησε ο μηχανικός και σε διαβεβαίωσε ότι είναι ίσιος;
Κωστα, μετρησα τη δισκοπλακα οπως γραφω σε παραπανω ποστ και δεν βρεθηκε παραμορφωση τοση που να δικαιολογει κατι τετοιο.
Παχος, μετρησα σε 4 σημεια της ακριβως στο σημειο τριβης της με τα τακακια αντιδιαμετρικα το ενα με το αλλο...



Το μπροστινο σου λαστιχο σε τι κατασταση ειναι?
Και ποιο ειναι?
Μηπως ξεκινησε με το συγκεκριμενο λαστιχο?

Τα ελαστικα ειναι Dunlop Scootsmart με 19000χλμ απο τον Μάρτιο!
Οι πιεσεις σωστες και τιποτα δεν αλλαξε που να δικαιολογει κατι τετοιο.

Η εμφανιση του "προβληματος" εγινε σε διαδρομη απο Νεαπολη προς Ναυαρινου και παλι πισω.
Φτανοντας σε κατηφορικο δρομο, παιχτηκε "abort mission" οταν αναψε πορτοκαλι το φαναρι και σκεφτηκα να το σφαξω.
Φρεναρα ΠΟΛΥ δυνατα σε καινουριο κομματι ασφαλτου. Ενοιωσα εναν κραδασμο μπροστα στα τελευταια μετρα (αυτον που περιεγραψα) και that's all.

Οταν χρειαστηκε να ασκησω ξανα την ιδια πιεση στη μανετα (κατηφορες γαρ...) λιγα μετρα πιο κατω σε αλλες διασταυρωσεις μερικοι παπαρες μπροστα μου επαιζαν κλαρινο στο αμαξι (στριβω χωρις φλας με ξαφνικα φρενα ... πεταγομαι απο στοπ κτλ..) σε καθε πατημα με λιγα χλμ ... νατος παλι αυτος ο αρπαζω-γλιστραω-αρπαζω κραδασμος.

Ειναι οπως με το αυτοκινητο βρισκεσαι σε κατηφορα "γκρεμο" σταματημενος ενω ξαφνικα αφηνεις να τσουλησει ισα ισα με το φρενο ακομα δυνατα πατημενο και ακους ενα γρατζουνισμα απο τις 4 δισκοπλακες.
Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε παιδια ειναι και η ωρα περασμενη! :D

kostas777
15/12/2016, 00:11
Κωστα, μετρησα τη δισκοπλακα

Οπότε το επόμενο βήμα το ξέρεις.

Αλλιώς δεν θα μάθουμε ποτέ.

Pew
15/12/2016, 12:19
Οπότε το επόμενο βήμα το ξέρεις.

Αλλιώς δεν θα μάθουμε ποτέ.

Θα ενημερωσω λοιπον αφου ελεγξω τα παξιμαδια για τυχον σφιξιμο των ρουλεμαν τιμονιου.
Πρωτα θα κανω ενα φρεναρισμα με κρυα δισκοπλακα μιας και εχω κατηφορα καλη αμεσως εξω απο το γκαραζ μου, γιατι δεν εχω κανει δοκιμες να δω αν επηρεαζεται κατι απο τη θερμοκρασια. (αν και εχει ψοφοκρυο αυτες τις μερες)

Dant3
15/12/2016, 17:39
Μαλλον εχει στραβωσει η δισκοπλακα σου,παρα τη μετρηση σου.
Δε νομιζω ρουλεμαν να βρεις κατι στα ρουλεμαν.

kostas777
15/12/2016, 18:11
Θα ενημερωσω λοιπον αφου ελεγξω τα παξιμαδια για τυχον σφιξιμο των ρουλεμαν τιμονιου.
Πρωτα θα κανω ενα φρεναρισμα με κρυα δισκοπλακα μιας και εχω κατηφορα καλη αμεσως εξω απο το γκαραζ μου, γιατι δεν εχω κανει δοκιμες να δω αν επηρεαζεται κατι απο τη θερμοκρασια. (αν και εχει ψοφοκρυο αυτες τις μερες)

Νομίζω δεν κατάλαβες, μην παιδεύεσαι τζάμπα κι άδικα και πήγαινε σε έναν μάστορα να σου τσεκάρει τη δισκόπλακα. Ακόμη και αν σου την βρει στραβή, παίζει με μια αλλαγή τακακίων να το ξεχάσεις το θέμα για τα επόμενα 40χιλ χλμ. Δεν φαντάζομαι κάτι, το ζω :D
Οπότε ιδού τα φώτα μου.

toyar
15/12/2016, 18:17
τα τακακια ειναι πολυκαιρισμενα και εχει αλλαξει η υφη τους απο το δουλεμα
ισως με ενα γιαλοχαρταρισμα στρωσουν προσωρινα αλλα μαλλον θελουν αλλαγη
τα λεφτα τους τα εβγαλαν παντως

Pew
19/12/2016, 15:29
Ευχαριστω ολους οσους ριξατε τα φωτα σας!
Ελυσα ολο το πανω μερος του λαιμου, γρασαρα ρουλεμαν, τοποθετησα ξανα και εσφιξα πρωτα το κατω παξιμαδι (16Nm) και επειτα το επανω κρατωντας κοντρα το αλλο (45nM).

Μετα απο αρκετες δοκιμες, το γρατζουνισμα "γλιστρημα-δαγκωμα" εμφανιστηκε στο τελευταιο φρεναρισμα μετα απο ΠΟΛΥ ζορισμα και ηταν ανεπαισθητο.
Θα ελεγα οτι με δυσκολια θα μπορουσα να το καταλαβω, και το καταλαβαινα επειδη ακριβως ειχε προηγηθει και το ειχα στο μυαλο μου.


Σκεφτομαι να βαλω τα Ferodo FDB2142 ST αλλα δεν τα βρισκω εδω στη Θεσσαλονικη γιατι μετακομισα προσφατα και δεν εχω ιδεα απο συνεργεια εκτος του εξουσιοδοτημενου. :confused:

theofilos888
19/12/2016, 19:32
Μεσω ιντερνετ δε τα βρισκεις;

Pew
19/12/2016, 22:03
Μεσω ιντερνετ δε τα βρισκεις;

Μονο απο αθηνα, σε μοτομαγαζα εδω δεν ξερω κατα που να στραφω. Οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα η πουλανε οτι εχουν και μονο.