PDA

View Full Version : SOS...ΠΙΘΑΝΗ ΔΙΑΡΡΟΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ



jiovani7
15/12/2016, 00:01
Καλησπέρα σύντροχοι.Εδώ και λίγες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Όταν γύρνω τον κέντρικο διακόπτη να σβήσω τη μηχανή και μόνο όταν ανοίγει το βιντυλατέρ,η μηχανή δεν σβήνει αμέσως και φαινεται οτι κραταει ρευμα για περίπου ενα δευτερολεπτο.:mad::mad::mad:Ξερει καποιος που μπορει να οφειλεται αυτο το συμπτωμα?Ειναι καποια διαρροη ρευματος?Μπορει να κραταει ρευμα λογω του ανοιγματος του βιντυλατερ?Για την ιστορια η μηχανη μου ειναι vstrom 650.Οποιος μπορει να με καθοδηγησει θα ηταν ευπροσδεκτο,οπως επισης αν εχει να μου προτεινει καποιον που να μπορω να απευνθυνθω για να βρω απο που πηγαζει το προβλημα.Ευχαριστω

notakos600
15/12/2016, 08:10
Προφανώς χρειάζεσαι καινούριο διακόπτη, δεν απομονώνει πλήρως κρατώντας ακόμη επαφή.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
15/12/2016, 08:12
Η μπορεί απλά να των λύσεις και να καθαρίσεις τις επαφές.:)

jiovani7
15/12/2016, 10:06
Παιδες το κανει μονο οταν ειναι ανοιχτο το βιντυλατερ!Δεν φταιει ο διακοπτης.Καπου το βιντυλατερ κραταει λιγο ρευμα οταν ειναι ανοιχτο και οταν παω να κλεισω την μηχανη απο τον κεντρικο διακοπτη μου το κανει αυτο.Μονο οταν δουλευει το βιντυλατερ...

notakos600
15/12/2016, 10:10
Παιδες το κανει μονο οταν ειναι ανοιχτο το βιντυλατερ!Δεν φταιει ο διακοπτης.Καπου το βιντυλατερ κραταει λιγο ρευμα οταν ειναι ανοιχτο και οταν παω να κλεισω την μηχανη απο τον κεντρικο διακοπτη μου το κανει αυτο.Μονο οταν δουλευει το βιντυλατερ...

Μήπως είναι από κατασκευής; Να σταματάει το βεντιλατέρ λίγο αργότερα;

jiovani7
15/12/2016, 10:13
Ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε πριν γιατι θυμαμαι πολλες φορες δυσκολευομουν να την παρκαρω και ανοιγε συχνα το βιντυλατερ.Τι να πω..Θελω να το ψαξω παντως να βρω απο που ειναι αυτη η καθυστερηση στο κλεισιμο του κινητηρα.

Pew
16/12/2016, 16:48
Εγω αλλου σκαλωνω ... βεντιλατερ χειμωνιατικα;;;

amyroukai
16/12/2016, 16:53
Εγω αλλου σκαλωνω ... βεντιλατερ χειμωνιατικα;;;

θες να πεις ότι σταματημένος σε κίνηση (λέω τώρα τυχαία ένα μπουρδέλο, Πειραιάς, που ακόμα και μηχανάκι δεν περνάει από τα στενά) δεν θα ανάψει; Δεν φτάνει η χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος για ικανοποιητική σε αυτόν τον βαθμό απαγωγή της θερμότητας.

Sapadak
19/12/2016, 13:53
θες να πεις ότι σταματημένος σε κίνηση (λέω τώρα τυχαία ένα μπουρδέλο, Πειραιάς, που ακόμα και μηχανάκι δεν περνάει από τα στενά) δεν θα ανάψει; Δεν φτάνει η χαμηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος για ικανοποιητική σε αυτόν τον βαθμό απαγωγή της θερμότητας.

Χειμώνα με κρύο πάντως μόνο στο VFR είδα να ανοιγει βεντιλατερ

GiorgosLa
19/12/2016, 14:07
Χειμώνα με κρύο πάντως μόνο στο VFR είδα να ανοιγει βεντιλατερ

Και το cbf και πολύ συχνά στην πόλη και μάλιστα με -6 σήμερα. ;)

ionized
19/12/2016, 14:10
Χειμώνα με κρύο πάντως μόνο στο VFR είδα να ανοιγει βεντιλατερ

ακριβως ετσι :)

helmout
26/09/2017, 10:53
Εφόσον το ventilator έχει πάρει μπροστά, αν βάλεις διακόπτη στο off ή και στη θέση που κλειδώνει το τιμόνι ακόμη, συνεχίζει να δουλεύει για κάμποση ώρα. ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ON - OFF (ΝΑΙ ΤΟΝ ΚΟΚΚΙΝΟ) ΠΡΕΠΕΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ (για "οικονομία" στη μπαταρία. Εάν αυτό δεν συμβαίνει, πρέπει να το δει ο "μάστορας".

OldMan
26/09/2017, 13:50
Μετα απο 9 μηνες δεν νομιζω να εκανε "οικονομια" στην μπαταρια...

For your info only: Ο διακοπτης ΟΝ-OFF (ΝΑΙ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ) ΧΕΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ..!!!
(KILL-SWITCH ΛΕΓΕΤai ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ Ο ΝΤΑΛΚΑΣ ΤΟΥ..) ;)