PDA

View Full Version : Σπασμένη εξάτμιση Sym Orbit 125cc



tsoump
17/12/2016, 14:14
Χαιρετώ,

Μου έσπασε 2η φορά η ήδη συγκολλημένη (με οξυγόνο) εξάτμιση από το Sym Orbit 125cc μου. Μου έσπασε πάνω στο λαιμό και δεν επιδέχεται δεύτερης συγκόλλησης λόγω σκουριάς. Δεν έχω καταφέρει να βρω μεταχειρισμένη για να την αντικαταστήσω. Η καινούργια κοστίζει 230€. :wave2:
Οπότε και σκέφτηκα, να βρω έναν μάστορα που να ασχολείται με εξατμίσεις και να του ζητήσω να μου αλλάξει ολόκληρο το λαιμό. Διαφορετικά, υπάρχει κι ο δρόμος της aftermarket που δεν έχω ιδέα που θα βρω εξάτμιση για scooter.
Που μπορώ να απευθυνθώ και στις δύο περιπτώσεις; Ποια είναι η οικονομικότερη επιλογή;


Παραθέτω και τη σπασμένη εξάτμιση:
376344

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

astroman76
17/12/2016, 14:34
πηγενε σε εν ενα σιδερα να σου βαλει ενα ρεταλι

η βιδα εκει ειναι για καυσαναληση?

tsoump
17/12/2016, 14:49
πηγενε σε εν ενα σιδερα να σου βαλει ενα ρεταλι

η βιδα εκει ειναι για καυσαναληση?

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Η βίδα, μάλλον είναι για καυσανάλυση. Δεν είμαι σίγουρος.
Έχεις υπόψιν σου κάποιον στην Αθήνα που να κάνει τέτοια δουλειά;

Ευχαριστώ.

astroman76
17/12/2016, 14:55
Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Η βίδα, μάλλον είναι για καυσανάλυση. Δεν είμαι σίγουρος.
Έχεις υπόψιν σου κάποιον στην Αθήνα που να κάνει τέτοια δουλειά;

Ευχαριστώ.

λογικα ολλοι οι εξατμισαδες μπορουνε να την κανουν την δουλεια το θεμα ειναι να πεσεις σε καποιον που δεν βαριεται να το κανει....

tsoump
17/12/2016, 15:06
Μου είπαν να απευθυνθώ στον Πειραιά, αλλά ακόμα δεν έχω βρεί άνθρωπο που να κάνει αυτή τη δουλειά. Γι' αυτό ρωτάω κι όλας.

astroman76
17/12/2016, 16:16
παπαγιαννης race tech και race guns και οι 2 στον πειραια ειναι...

http://racetech.gr/ http://www.raceguns.gr/

tsoump
17/12/2016, 17:40
παπαγιαννης race tech και race guns και οι 2 στον πειραια ειναι...

http://racetech.gr/ http://www.raceguns.gr/
Μόλις μίλησα και με τους δύο. Δεν επισκευάζουν εξατμίσεις για scooter μου είπαν. Κι ούτε ξέρουν που μπορώ να απευθυνθώ. :/

karellen
17/12/2016, 17:52
Θα πας σε ένα φανοποιείο και θα του πεις να σου αφαιρέσει τα σκουριασμένα κομμάτια από δω και από κει (3-4 πόντους) και να προσθέσει ένα νέο κομμάτι με οξυγονοκόλληση.Χαράς το δύσκολο.

o teos
17/12/2016, 18:13
Δες αν ταιριάζει εξάτμιση από symphony νομίζω παίζει να μπαίνει

dankannn
17/12/2016, 18:31
https://www.car.gr/parts/?ca=721&makes=Sym&models=Sym+Orbit+125

nikosmec
17/12/2016, 22:39
εντάξει με 2mm ηλεκτρόδιο κολιέται εύκολα. πολύ περισσότερο με argon. δεν μπορώ να πιστέψω πως ένας εξατμισας λέει πως δεν μπορεί να το φτιάξει. έχω παει εξάτμιση μαμά από innova σε σιδερά επείδη δεν μπορούσα να φερω δική μου ηλεκτροκόληση, που ήταν καρασάπια και την κόλλησε σε 5 λεπτά με argon. Απλά βαριούνται να ασχοληθούν. Για μένα ψαξου σε κανένα μηχανουργείο στην γειτονιά σου. είναι αδύνατο να μην μπορεί να κολήσει κάτι τέτοιο ακόμα και με απλή ηλεκτροκόλληση.

tsoump
17/12/2016, 23:04
Στο car.gr δεν είναι διαθέσιμες οι υπάρχουσες. Η μόνη που ταιριάζει είναι από το fiddle, αλλά κι εκείνες είναι ακριβές και δυσεύρετες.
Θεωρώ πως κινούμαι προς την κατεύθυνση για επισκευή. Απλώς πρέπει να βρω έναν μάστορα που να αξιολογήσει πόσο σάπια είναι και πόσο μέταλλο πρέπει να κόψει. Και φυσικά να μη μου πει τίποτα απίστευτες τιμές.

tsoump
19/12/2016, 15:01
Θα ήθελα να ενημερώσω οποιονδήποτε μπορεί να διαβάζει αυτό το θέμα, ότι μου έστειλαν μια μεταχειρισμένη εξάτμιση για sym orbit 50cc και μου είπαν ότι οι εξατμίσεις είναι ίδιες κι ότι δεν υπάρχει ασυμβατότητα. (μπήκα κι εγώ να ψάξω για την εξάτμιση του 50cc και μου φάνηκαν όντως ίδιες εμφανισιακά). Χωρίς να γνωρίζω από scooter, όταν πήγα στον μηχανικό να μου την εγκαταστήσει μου είπε πως είναι άκρως επικίνδυνο κάτι τέτοιο και πως ο άνθρωπος που σου την πούλησε δεν έχει ιδέα! Μάλιστα, μου είπε "αν είναι δυνατόν, θα ανατινάξουν κανέναν άνθρωπο, πλήρης άγνοια των πραγμάτων!". Φυσικά, κάλεσα πίσω και ζήτησα να την επιστρέψω γιατί μου πούλησαν λάθος πράγμα, και μου είπαν ότι δεν γίνεται η επιστροφή χρημάτων κι ότι είναι δική μου ευθύνη που παρήγγειλα αυτό το προϊόν. :eek:
Οπότε κι έχω μείνει τώρα με μια εξάτμιση μες το σπίτι που μου είναι παντελώς άχρηστη...
Λοιπόν, για την ενημέρωση όλων μας και για να μη συμβεί σε κανέναν άλλον, το μαγαζί λέγεται ****** και βρίσκεται στη Βασιλέως Γεωργίου, Θεσσαλονίκη. Το site είναι αυτό ********* και τα τηλέφωνα είναι *******. Ο υπεύθυνος ανταλλακτικών: ********

karellen
19/12/2016, 15:50
''Άκρως επικίνδυνο και θα ανατινάξουν κανέναν''.
Ή έχει χοντρό πρόβλημα η εξάτμιση (φραγμένη-μπουκωμένη) ή ο μηχανικός είναι κομμάτι υπερβολικός.Το πολύ πολύ να είναι μικρότερης διατομής και να μην ανασαίνει όπως θα πρεπε το μηχανάκι,αλλα όχι και του θανατά!

tsoump
19/12/2016, 16:04
''Άκρως επικίνδυνο και θα ανατινάξουν κανέναν''.
Ή έχει χοντρό πρόβλημα η εξάτμιση (φραγμένη-μπουκωμένη) ή ο μηχανικός είναι κομμάτι υπερβολικός.Το πολύ πολύ να είναι μικρότερης διατομής και να μην ανασαίνει όπως θα πρεπε το μηχανάκι,αλλα όχι και του θανατά!

Δεν ξέρω τι εννόησε ο άνθρωπος... Μου έδωσε να καταλάβω ότι είναι χοντρό φάουλ μια εξάτμιση για 50cc να μπει σε 125cc μηχανάκι. Όπως και να χει, δε θα επιχειρήσω κάτι τέτοιο. Η ουσία είναι ότι μου πούλησαν λάθος εξάτμιση κι ότι δε τη δέχονται πίσω.:mad:

karellen
19/12/2016, 16:14
Σεβαστή η απόφασή σου.
Προτού απογοητευτείς όμως δοκίμασε να την κουμπώσεις μόνος σου και ΑΝ μπαίνει κάνε μια βόλτα το τετράγωνο να δεις εντυπώσεις.Ίσως και να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

astroman76
19/12/2016, 16:34
ερηξα μια ματια εδω στα παρτς http://www.symcanada.com/techSpecs.html

και τα 50ρια εχουν το ιδιο νουμερο ενταλλακτικου σε εξατμησεις αρα ειναι ιδιες... στα τετραχρονα δεν παιζει ρολλο σε αυτα τα κυβικα και ιππους, στα διχρονα δεν μπορεις να βαλεις εξατμιση απο 50 σε 125 εχουν αλλους θαλαμους διαστολης...

tsoump
19/12/2016, 18:29
Κι όμως, δεν είναι ίδιες. Ο λαιμός στο 50cc είναι μικρότερος σε διατομή, όπως επίσης κι οι βίδες της βάσης.
376571

panavour
19/12/2016, 18:34
και πως στον γερο διαολο εχουν τον ιδιο κωδικο ανταλλακτικου????????:eek::eek::eek:

SHOOTER045
19/12/2016, 18:37
Κι όμως, δεν είναι ίδιες. Ο λαιμός στο 50cc είναι μικρότερος σε διατομή, όπως επίσης κι οι βίδες της βάσης.
376571

Αφου είσαι Θεσσαλονίκη.
Πάρε και τις δύο η και το μηχανάκι μαζί.
Και πάνε Αγιο Αθανάσιο.
Ψάξε και βρες τον <Διάβολο>
Εγγύηση

Σορυ
Τώρα το είδα καλά.
Την εξατμιση πήρες απο Σαλονίκη.
Αφού είσαι Αθήνα
Πάρε ενα τηλ εδώ

http://www.vrisko.gr/details/1i5bci3ec74k1e_h_60eai3dc274d4_a

tsoump
19/12/2016, 18:38
και πως στον γερο διαολο εχουν τον ιδιο κωδικο ανταλλακτικου????????:eek::eek::eek:

Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο...
Ισα ίσα που πάνω στο 50cc γράφει 0803 AAA MF 203
Ενω στο 125cc γράφει 0708 ABA MF 203.
Ο υπεύθυνος ανταλλακτικών του moto control θεώρησε πως είναι ίδιες. (μόνο οπτικά)

Από Αθήνα είμαι. Με κουριερ την έστειλε.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
19/12/2016, 18:38
Εγώ πάντως είμαι περίεργος. Οι Κινέζοι από ποια χώρα αγοράζουν Κινέζικα:bawl:

οντος κανει ΜΠΑΜ.

MG-KTiNoS
19/12/2016, 19:12
και πως στον γερο διαολο εχουν τον ιδιο κωδικο ανταλλακτικου????????:eek::eek::eek:

Εγώ έμαθα, από τον κωδικό πάντα, ότι το ΤΔΜ 900 φοράει άλλα αυτοκόλλητα απ αυτά που το είχα πάρει καινούργιο.
Οτι φωτογραφία και τους έδειξα δεν άλλαξε τίποτε.
Ο κωδικός έχει ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ.
(πήρα 2 απ του κωδικού)
:D

cityfly
19/12/2016, 20:04
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο...
Ισα ίσα που πάνω στο 50cc γράφει 0803 AAA MF 203
Ενω στο 125cc γράφει 0708 ABA MF 203.
Ο υπεύθυνος ανταλλακτικών του moto control θεώρησε πως είναι ίδιες. (μόνο οπτικά)

Από Αθήνα είμαι. Με κουριερ την έστειλε.

Επικοινώνησε με την προστασία καταναλωτή

tsoump
19/12/2016, 20:56
Επικοινώνησε με την προστασία καταναλωτή

Συνειδητοποιώ πως δε βρίσκω την απόδειξη αγοράς, παρά μόνο το χαρτί από τα ΕΛΤΑ. :confused: (αλλά φαίνεται η αντικαταβολή)

cityfly
20/12/2016, 14:53
Συνειδητοποιώ πως δε βρίσκω την απόδειξη αγοράς, παρά μόνο το χαρτί από τα ΕΛΤΑ. :confused: (αλλά φαίνεται η αντικαταβολή)

Δεν πειράζει, μην προκαταβάλεις, μίλα μαζί τους να δεις τι θα σου πουν και τόνισε το ότι σου είπαν ότι είναι το ίδιο ενώ δεν είναι, μετά δες μήπως ξαναμιλήσεις με τον πωλητή, ίσως η "απειλή" του να το τραβήξεις να αρκεί, ίσως και όχι, πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις. Στη χειρότερη αν δεν γίνει τίποτα πούλα αυτήν που σου στειλαν στο ebay

leo1964
20/12/2016, 18:17
Δεν πειράζει, μην προκαταβάλεις, μίλα μαζί τους να δεις τι θα σου πουν και τόνισε το ότι σου είπαν ότι είναι το ίδιο ενώ δεν είναι, μετά δες μήπως ξαναμιλήσεις με τον πωλητή, ίσως η "απειλή" του να το τραβήξεις να αρκεί, ίσως και όχι, πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δοκιμάσεις. Στη χειρότερη αν δεν γίνει τίποτα πούλα αυτήν που σου στειλαν στο ebay

Το πιθανότερο να βγάλει άκρη