PDA

View Full Version : Αυστρία tips &help wanted



o teos
19/12/2016, 19:27
Εσείς οι πολυταξιδευμενοι
Έχω την εξής απορία..ετοιμάζω ένα ταξίδι με το εταιρον ήμισυ προς Βιέννη μεριά θα έχω 5μερες 4 βράδία και δύο επιλογές..να κάτσω όλες τις μέρες Βιέννη η τις τελευταίες δύο να νοικιάσω αμάξι και να πάω και στο salzburg που ναι 2.30 ωρίτσες δρόμος να το δω και αυτό..τον πρόγραμμα θα ναι ίσα ίσα..ουσιαστικά εκεί θα κάτσω 1,5 μέρα...ακούω..θα προλάβω να δω όσα πρέπει από Βιέννη?.:a014:

veloujr
19/12/2016, 19:42
η βουδαπεστη ειναι 2 ωρες δρομος απο κει αν σε ενδιαφερει...τωρα αν θα προλαβεις να δεις οσα πρεπει λιγο δυσκολο εκτος μονο αν δεις τα πλ βσκα τα οποια ομως θελουν και χρονο

Ζεύκας
19/12/2016, 19:50
η βιέννη με πολύ τρέξιμο βγαίνει το ρινγκ/παλάτια κτλ σε 3 μέρες. οι τιμές στα μουσεία/αξιοθέατα τσούζουν να ξέρεις.

άμα έχεις σκοπό να το πας γρήγορα θα βγει και μια μονοήμερη κάπου αλλού

Ζεύκας
19/12/2016, 19:51
η βουδαπεστη ειναι 2 ωρες δρομος απο κει αν σε ενδιαφερει...τωρα αν θα προλαβεις να δεις οσα πρεπει λιγο δυσκολο εκτος μονο αν δεις τα πλ βσκα τα οποια ομως θελουν και χρονο


βουδαπέστη μεγάλη αμαρτία να κάτσεις 1,5 μέρα μόνο. θες τουλ 5 μέρες

kalgeorge
19/12/2016, 20:00
Εσείς οι πολυταξιδευμενοι
Έχω την εξής απορία..ετοιμάζω ένα ταξίδι με το εταιρον ήμισυ προς Βιέννη μεριά θα έχω 5μερες 4 βράδία και δύο επιλογές..να κάτσω όλες τις μέρες Βιέννη η τις τελευταίες δύο να νοικιάσω αμάξι και να πάω και στο salzburg που ναι 2.30 ωρίτσες δρόμος να το δω και αυτό..τον πρόγραμμα θα ναι ίσα ίσα..ουσιαστικά εκεί θα κάτσω 1,5 μέρα...ακούω..θα προλάβω να δω όσα πρέπει από Βιέννη?.:a014:



η βιεννη δεν βγαινει ΟΥΤΕ με 5 μερες.... εγω εκατσα 6 βραδυα και ετρεχα πανικόβλητα να τα προλάβω

να πας και σαλτζμπουργκ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

o teos
19/12/2016, 20:24
η βιεννη δεν βγαινει ΟΥΤΕ με 5 μερες.... εγω εκατσα 6 βραδυα και ετρεχα πανικόβλητα να τα προλάβω

να πας και σαλτζμπουργκ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Δυστηχως λογο δουλειας οι 5 μερες ειναι το οριο....θα γινει το ταξιδι και σαλτζμπουργκ στανταρ αλλη στιγμη..υστερα και απο προσωπικο ψαξιμο και εγω καταλιγω οτι δεν αξιζει για μια μερα..

Οποτε ακουω τι δεν πρεπει να χασω στη Βιεννη με την καμια...:D

kalgeorge
19/12/2016, 20:30
Δυστηχως λογο δουλειας οι 5 μερες ειναι το οριο....θα γινει το ταξιδι και σαλτζμπουργκ στανταρ αλλη στιγμη..υστερα και απο προσωπικο ψαξιμο και εγω καταλιγω οτι δεν αξιζει για μια μερα..

Οποτε ακουω τι δεν πρεπει να χασω στη Βιεννη με την καμια...:D

είναι παρα πολλα φίλε...τι να σου πω πρωτα και τι όχι.....
σου στελνω ένα πμ , οσο πιο ενημερωτικο μπορω

εντιτ. εφυγε το πμ... καλο διάβασμα χαχχαχαχχ

εντιτ 2. ο συλλογος κυκλοθυμικών ελλαδος σου ευχεται καλα να περασεις και να πας να γαμ@@@@ :lol:

o teos
19/12/2016, 20:47
είναι παρα πολλα φίλε...τι να σου πω πρωτα και τι όχι.....
σου στελνω ένα πμ , οσο πιο ενημερωτικο μπορω

εντιτ. εφυγε το πμ... καλο διάβασμα χαχχαχαχχ

Tο πμ εληφθη..ευχαριστωωω θα πεσει μελετη και οργανωση:beer:

Panos76
20/12/2016, 07:54
Χέσε τη Βιέννη. Μπόρινγκ. Να πας, αλλά οπωσδήποτε να πεταχτείς μία, Μπρατισλάβα._

teo_g7
20/12/2016, 10:09
Καντο μου και μενα ενα forward το πμ ρε συ Kalgeorge μιας και θα παω για Πρωτοχρονιά.Εχω ριξει ηδη μια ματια και γω για Σαλτσμπουργκ αλλα δεν ξερω ακομα,θα το αποφασισω on the spot.

@teos ποτε θα πας εσυ;

o teos
20/12/2016, 11:10
Φεβρουαρίο αρχές...και εγώ για πρωτοχρονιά το κοίταγα αλλά η δουλειά έχει άλλη γνώμη :lol:

Οπότε παρε μπλοκάκι και κράτα σημειώσεις περιμένω update μόλις γυρίσεις..Πάντως αν δεν πας για τουλάχιστον 7μερες το σαλτζμπουργκ δε βγαίνει δυστυχώς

teo_g7
20/12/2016, 11:22
Φεβρουαρίο αρχές...και εγώ για πρωτοχρονιά το κοίταγα αλλά η δουλειά έχει άλλη γνώμη :lol:

Οπότε παρε μπλοκάκι και κράτα σημειώσεις περιμένω update μόλις γυρίσεις..Πάντως αν δεν πας για τουλάχιστον 7μερες το σαλτζμπουργκ δε βγαίνει δυστυχώς

Θα παω για 6 αλλα ναι κι εγω δεν το βλεπω να βγαινει.Θελω να χαλαρωσω και λιγο,δε θα ειμαι ολη μερα στο τρέξιμο. Ηδη εχω κλεισει μια οπερα για Πρωτοχρονιά και απο κει και περα τίποτα. Ισως πεταχτω μια Μπρατισλαβα ενα πρωι ξερω γω.Ελεγα και γω να νοικιασω αμαξι για Σαλτσμπουργκ αλλα και αυτο δεν το βλεπω.Βασικα παμε κι οπως βγει.

kalgeorge
20/12/2016, 11:23
Τεος αν μπορείς Καντο φοργουορντ στον άλλον τεο Χαχα... γιατί είμαι έξω να μην παιδεύομαι με το κινητό. Θενκς
Εντίτ. Και κάτι άλλο.... αυτά που έγραψα είναι MUST. Όχι να επιλέξετε... Χαχαχαχα
Κανονίστε την πορεία σας

pipe_smoker
20/12/2016, 11:24
Χέσε τη Βιέννη. Μπόρινγκ. Να πας, αλλά οπωσδήποτε να πεταχτείς μία, Μπρατισλάβα._

BAN στον κύριο:lol:

Όπως στα είπε ο kalgeorge.

Σε 3 μέρες στη Βιέννη με τα χίλια ζόρια να δεις τα πιο βασικά.
Όχι ότι σε 5 τα προλαβαίνεις όλα όμως.

Οπότε σπάσ'το όπως το σκέφτεσαι, ώστε να πάρεις γεύση κι απ'τα δύο.

Αφού θα πας οδικώς Salzburg, αξίζει τον κόπο ένα detour για να δεις τις λίμνες στο Salzkammergut.

pipe_smoker
20/12/2016, 11:29
Θα παω για 6 αλλα ναι κι εγω δεν το βλεπω να βγαινει.Θελω να χαλαρωσω και λιγο,δε θα ειμαι ολη μερα στο τρέξιμο. Ηδη εχω κλεισει μια οπερα για Πρωτοχρονιά και απο κει και περα τίποτα. Ισως πεταχτω μια Μπρατισλαβα ενα πρωι ξερω γω.Ελεγα και γω να νοικιασω αμαξι για Σαλτσμπουργκ αλλα και αυτο δεν το βλεπω.Βασικα παμε κι οπως βγει.

Αν θες να πας Salzburg αλλά δεν την ψήνεις να νοικιάζεις αμάξι, μπορείς να πας με κάτι μικρά πουλμανάκια/πολυμορφικά που οργανώνουν εκδρομές από Βιέννη για Σάλτσμπουργκ.
Αν ρωτήσεις σε οποιοδήποτε ξενοδοχείο θα ξέρουν να σου πουν.

Το πρόβλημα είναι ότι οι εκδρομές αυτές είναι μονοήμερες (τουλάχιστον εγώ τέτοια φάση είχα πετύχει).
Σε μαζεύει το πουλμανάκι το πρωί, σε πάνε σου δείχνουν κάποια αξιοθέατα στη διαδρομή προς Salzburg, σε αμολάνε μόλις φτάσετε για κανά 3-4ωρο και μετά πίσω.

Από το τίποτα, κάτι είναι κι αυτό.

kalgeorge
20/12/2016, 11:32
Λοιπόν είναι απλά τα πράγματα για να μην τα παιδεύετε. Είναι άλλη εκδρομή η Βιέννη και άλλη σατζμπουργκ ινσμπουργκ.
Όλα μαζί δεν γίνεται!!! Ούτε να πάρω μια γεύση από το ένα και μια από το άλλο.
Κάντε αν μπορείτε αυτά που έγραψα για Βιέννη και δεν θα χάσετε!!! Και κανονιζετε άλλη φορά να ξαναπάρετε στα αλλα.

Εντίτ. Άντε για να μην ακούσετε τίποτα.... δεν φτάνει που εμείς δεν μπορούμε να πάμε ούτε μέχρι το λουτρακι σας δίνουμε οδηγίες για Βιέν.... Χμ... ΕΕ... οκ μου πέρασε. Άντε καλά να περάσετε ρε σεις χαχααχαχ :p:lol:

Εντίτ 2. Στο τεοg7 μην το στείλεις τελικά το μετάνοιωσα. Κάτι μου λέει ότι είναι γαύρος Χαχαχαχα. Η τουλάχιστον να μας πει ποτέ θα πάει να τον υποδεχτεί η ραπιντ χαχαχ εξπρές μεσονυκτίου κιετς
:lol::bawl:

Panos76
20/12/2016, 12:02
Θα συμφωνήσω με τον καλτζωρτζ. Όλα μαζί δε βγαίνουν για αυτό προτείνω Βιέννη και μία μέρα Μπρατισλάβα (αλλά αν μπορείς άσε τη γυναίκα Βιέννη).

Τα υπόλοιπα της Αυστρίας, είναι εκδρομές που πρέπει να γίνουν αυτοτελώς γιατί αξίζουν τον κόπο.

Σε 4 μέρες στη Βιέννη έχεις δει πολλά, με 50€ το ζευγάρι θα δείτε τη σίσσυ να χ€ζει στο λουτροκαμπινέ, τα άθλια σοκολατάκια μότσαρτ σε όλες τις παραλλαγές, τις γκοφρέτες, κλπ.

Αν έχεις τάσεις μαζοχισμού, να πας όπερα. Αν όχι, για να σας φύγει ο καημός, έχει γιγαντοοθόνες έξω για να μη χάσεις.

Από που περνάω λογιστήριο για μπαν; :lol:

TONYBANDIT
21/12/2016, 08:05
Για Βιεννη ρωτησε ο ανθρωπος στην Βουδαπεστη τον στειλατε?

teogtp
21/12/2016, 08:18
Για Βιεννη ρωτησε ο ανθρωπος στην Βουδαπεστη τον στειλατε?

Κατσε να μπει και ο Λαμιωτης να τον στειλει για τον γυρο της Ευρωπης.
5μερες ειναι αυτες!
:lol:

o teos
21/12/2016, 11:14
Κατσε να μπει και ο Λαμιωτης να τον στειλει για τον γυρο της Ευρωπης.
5μερες ειναι αυτες!
:lol:

Αυτός θα με στείλει άνετα μέχρι το Όσλο μια βόλτα....σιγά 2 μέρες δρόμος είναι να μη το δεις...?:bawl:

teogtp
21/12/2016, 11:28
Αυτός θα με στείλει άνετα μέχρι το Όσλο μια βόλτα....σιγά 2 μέρες δρόμος είναι να μη το δεις...?:bawl:

Και με ποδήλατο. .....
:tooth:

o teos
21/12/2016, 11:30
Με mountain για να ναι και τρουαντβε η όλη φάση και μέσα απ τα βουνά ε:D