PDA

View Full Version : Γιατί δεν εχει συμπίεση το kazeR 115?



fz6man
21/12/2016, 18:26
καλησπέρα αυτές τις μέρες αγόρασα ενα παπακι kazeR του 2001 μοντελο, ο τύπος που μου το έστειλε είχε μέσα και book service :lol: και πριν 2000 χμ βλεπω αλλαξε πιστονι και εκανε ρεκτιφιε + φλαντζες + αλλαγή σε τσιμουχακια βαλβίδων , επίσης άλλο πρόβλημα που έπεσε το μάτι μου και μπορεί να έχει αντίκτυπο στην έλλειψη συμπίεσης είναι οτι χάλασαν τα σπειρώματα στο μπουζί , το μηχανάκι το πήρα σήμερα από τον μάστορα που το πήγα και μου ειπε οτι άλλαξε μπαταρία , ρύθμισε βαλβίδες γιατί ήταν κλειστές και το έκανε αλλαγή λαδιών , τώρα πριν λίγο πήγα να το βάλω στο γκαράζ και λόγο κρύου πάω να το βάλω με την μανιβέλα πατάω 3-4 και το πόδι κατεβαίνει αέρα συμπιεση 0 .. :( στην πέμπτη έπιασε λίγο συμπίεση και πηρε κανονικά μπροστά! Εχει κανεις καμιά ιδέα τι μπορεί να συνέβη;

Οσο αφορά το μηχανακι κελαηδάει μέχρι και η μίζα δουλεύει σύν οτι δεν ακούγοντε τίποτα περίεργοι θόρυβοι ούτε καιει λάδι.

SHOOTER045
21/12/2016, 19:40
Δισκάκια συμπλέκτη

fz6man
21/12/2016, 20:41
Δεν νομίζω να πατινάρει

SHOOTER045
21/12/2016, 20:46
Δεν νομίζω να πατινάρει

Δοκίμασε το

fz6man
21/12/2016, 20:59
οκ αυριο το πρωί πηγαινοντας στην δουλειά!

SHOOTER045
21/12/2016, 21:04
οκ αυριο το πρωί πηγαινοντας στην δουλειά!

Στο glx μου που φοράει μοτέρ lifan ,παρουσίαζε ακριβώς αυτό που λες.
Χωρίς να πατιναρει έντονα (ειδικα στην πρωτη - δευτέρα καθόλου)
5 μανιβελιες στον αέρα και μετα αν επιανε έπαιρνε.
Αλλαξα δισκάκια και εστρωσε

OldMan
23/12/2016, 13:39
Κατι για χαλασμενο σπειρωμα μπουζι είπες..

SHOOTER045
23/12/2016, 13:53
Κατι για χαλασμενο σπειρωμα μπουζι είπες..

Λες να.μην το έκανε ο μάστορας που το πήγε για σέρβις?
Μάλλον έτσι θα ναι..
Δεν γράφει τίποτα

fz6man
23/12/2016, 15:07
το πηγα στο μαστορα αλλα ρε παιδια η βαριέται ο τυπος τι να πω.. μου ειπε οτι το μηχανακι δεν χρειαζετε δισκακια και μαλλον εχει δικιο , επισης καθαρισε καρμπ και ανεβασε το ρελαντι και μειγματα εφτιαξε τσοκ ολα οκ δουλευει καλυτερα και τραβαει καλυτερα αλλα η μανιβελα παλι δινει κενες καμια και φορά μαλλον πρεπει να κατσω να το λυσω μονος μου η να το παω σε κανεναν αλλον μαστορα που να μην βαριεται να λυσει ποδιες κτλ τι να πω..
old man και εγώ κατι τετοιο υποψιαζομαι ή κανενα καρέ μανιβελας.. Παρόλα αυτά με την μιζα παιρνει κανονικά, τι ακριβώς πρεπει να κανω με το μπουζί τώρα για να τσεκάρω και τι χρώμα θα πρεπει να ειναι αν υπαρχει πρόβλημα

sapila racing
23/12/2016, 15:27
το πηγα στο μαστορα αλλα ρε παιδια η βαριέται ο τυπος τι να πω.. μου ειπε οτι το μηχανακι δεν χρειαζετε δισκακια και μαλλον εχει δικιο , επισης καθαρισε καρμπ και ανεβασε το ρελαντι και μειγματα εφτιαξε τσοκ ολα οκ δουλευει καλυτερα και τραβαει καλυτερα αλλα η μανιβελα παλι δινει κενες καμια και φορά μαλλον πρεπει να κατσω να το λυσω μονος μου η να το παω σε κανεναν αλλον μαστορα που να μην βαριεται να λυσει ποδιες κτλ τι να πω..
old man και εγώ κατι τετοιο υποψιαζομαι ή κανενα καρέ μανιβελας.. Παρόλα αυτά με την μιζα παιρνει κανονικά, τι ακριβώς πρεπει να κανω με το μπουζί τώρα για να τσεκάρω και τι χρώμα θα πρεπει να ειναι αν υπαρχει πρόβλημα

Αν είχε πρόβλημα το σπείρωμα του μπουζί θα έχανε συμπίεση απο εκει και θα το άκουγες κιόλας..
Μπορεί να έχει κάποιο θέμα λόγω φθοράς η καστάνια της μανιβέλας και μια να πιάνει μια να μην πιάνει.

fz6man
23/12/2016, 15:33
αν εχανε το μπουζι οπως λες θα εκανε τσικ τσικ και θα ακουγοταν οντως, αν ειναι η καστανια της μανιβελας η το καρε τι γινετε, πρεπει να ανοιξει το μοτερ ?

sapila racing
23/12/2016, 15:38
αν εχανε το μπουζι οπως λες θα εκανε τσικ τσικ και θα ακουγοταν οντως, αν ειναι η καστανια της μανιβελας η το καρε τι γινετε, πρεπει να ανοιξει το μοτερ ?


Πρέπει να βγεί το δεξί καπάκι.
Αφού δουλεύει η μίζα αστο κι έτσι λεω εγω.

fz6man
23/12/2016, 16:33
να το αφήσω αλλα το πρωι με τα πολλα κρύα θα την φαω την μπαταρία.. Πρεπει να κατέβει ολο το μοτερ φίλε για να επισκευαστεί μηπως γνωρίζεις ;

SHOOTER045
23/12/2016, 16:48
Όλο το μοτέρ δεν χρειάζεται να κατέβει για ρην μανιβέλα.
Απο το δεξι καπάκι μπορεί να γίνει.
Άδειαζεις λαδια,βγαζεις μαρσπιε,εξάτμιση και το πλαγιαζεις.
<Τσικ Τσικ > όπως ειπες κανει όταν δεν πατάει καλά το μπουζί.
Στην θέση σου θα εκανα πρωτα αυτό.
Αν η κεφαλή (σπείρωμα μπουζί) γίνεται με ενα καθάρισμα σε μηχανουργείο τοτε έχει καλώς, αν όχι γέμισμα καινούργιο πάσο, η αλλη κεφαλή.

RENZ
24/12/2016, 16:36
Ότι είπε ο από πάνω πιο πριν. Αφού παίρνει με μίζα και δουλεύει καλά, φαίνεται να φταίει ο συμπλέκτης. Αν υπήρχε θέμα καρέ μανιβέλας θα ακουγόταν ή/και θα το έβρισκε εύκολα ο μηχανικός. Αλλαγή δίσκων θέλει. Το σπείρωμα του μπυζί δε δείχνει να επιρρεάζει την εκκίνηση σε αυτή τη φάση.

fz6man
24/12/2016, 17:25
τι να πώ ρε παιδιά μιλάμε ο τύπος προφανώς βαριέται να ασχοληθεί , κάτι μου έκανε με τα μείγματα κτλ , βάζω το χέρι μου τώρα μια απο πισω και μαύρισε! Μιλάμε για ντουμάνι για να παιρνει ποιο εύκολα λεει μπροστά..Γαμω την τσαπατσουλιά μου γαμώ θα το παω σε κανέναν που να μην βαριέται να μου αλλάξει οτι ειναι να μου αλλάξει , RENZ όταν λες ειναι προβλημα συμπλέκτη τι εννοείς ακριβώς αφού τα δισκάκια είναι εντάξει μου είπε ο άλλος και ουτε πατιναρει το μηχανακι απο οσο δοκιμασα και επίσης οι ταχυτητες μπαίνουν πολύ γλυκά.

telegonos
24/12/2016, 17:27
καλησπέρα αυτές τις μέρες αγόρασα ενα παπακι kazeR του 2001 μοντελο, ο τύπος που μου το έστειλε είχε μέσα και book service :lol: και πριν 2000 χμ βλεπω αλλαξε πιστονι και εκανε ρεκτιφιε + φλαντζες + αλλαγή σε τσιμουχακια βαλβίδων , επίσης άλλο πρόβλημα που έπεσε το μάτι μου και μπορεί να έχει αντίκτυπο στην έλλειψη συμπίεσης είναι οτι χάλασαν τα σπειρώματα στο μπουζί , το μηχανάκι το πήρα σήμερα από τον μάστορα που το πήγα και μου ειπε οτι άλλαξε μπαταρία , ρύθμισε βαλβίδες γιατί ήταν κλειστές και το έκανε αλλαγή λαδιών , τώρα πριν λίγο πήγα να το βάλω στο γκαράζ και λόγο κρύου πάω να το βάλω με την μανιβέλα πατάω 3-4 και το πόδι κατεβαίνει αέρα συμπιεση 0 .. :( στην πέμπτη έπιασε λίγο συμπίεση και πηρε κανονικά μπροστά! Εχει κανεις καμιά ιδέα τι μπορεί να συνέβη;

Οσο αφορά το μηχανακι κελαηδάει μέχρι και η μίζα δουλεύει σύν οτι δεν ακούγοντε τίποτα περίεργοι θόρυβοι ούτε καιει λάδι.

Έχει λυθεί στο παρελθόν, και έχει δεθεί λάθος, το κομπλεράκι της μανιβέλας. Δεν είναι τίποτα, πήγαινέ στο μηχανικό να στο φτιάξει.