PDA

View Full Version : CBR 300R Ζημια εντος εγγυησης και δικαιολογιες επισκευης τα φωτα σας οι του νομικου



o teos
21/12/2016, 20:46
Λοιποοον...καταρχας δεν ξερω αν το εβαλα σωστα εδω αλλα..

Πριν 5 μηνες φιλος πολυ καλος αγορασε καινουριο το εν λογο μηχανακι μετρητα απο γνωστο εμπορο χοντα στη αθηνα(αν καποιος θελει ονομα με πμ)
μετα απο ενα μηνα και αφου στρωθηκε αριστα μεχρι τις τα 1000 χλμ πηγε για το πρωτο σερβις στον εμπορο που ειναι και συνεργειο εξουσιοδοτημενο πληρωσε το πηρε ολα αριστα μεχρι εδω..δυο εβδομαδες μετα και αφου πηγε διακοπες με το μοτο καθως κατεβαινε απο χαλκιδα βραδυ με 100 χλμ ακουσε ενα θορυβο το μηχανακι εκοψε για δευτερολεπτα και μετα συνεχισε κανονικα μεχρι το σπιτι οπου οταν εβγαλε το κρανος ακουσε θορυβο εντονο(ολοι καταλαβαμε τι παιχτηκε ετσι?)παει λοιπον την επομενη στο συνεργειο και τι του λενε......το μηχανακι ''κολλησε'' επαθε ζημια γιατι δεν ειχε μεσα λαδι ειχαν μεινει 200ml. :uplate: με μολις 900χλμ απ το σερβις στα 1000 χλμ....του κανανε ψαωτικες ερωτησεις τυπου ελα πες το πας τερμα γκαζι ε η τι του κανες σιγουρα καποιος του βαλε χερι...λοιπον ο φιλος ειναι πιο κουλος απ τον κουλο εξου και το μηχανακι παει σαν κοτα και εθνικη παει με 120 το ανωτατο..:lol:..τους εξηγει τι και πως λεει παιδια καπνο δεν εβγαζε ποτε το μηχανακι δεν εκανε τιποτα περιεργο ουτε το ζορισα κλπ κλπ ξαφνικα το εκανε..τους λεει δεν επρεπε να χει ενδηξη για το λαδι και η αποστομοτικη απαντηση.....δεν ξερουμε..δεν εχει?:eyepop:..και παμε παρακατω..του λενε αστο να μιλησουμε με χοντα να δουμε τι και πως..εδω να πω πως αυτο το θα μιλησουμε πηγε κοντα 2 μηνες:alien::rolleyes: και αφου τελικα πηραν απαντηση του ειπαν δεν εχει η χοντα τα ανταλακτικα και περιμενουμε απ το εργοστασιο να μας πουν τι και πως και ποτε και μιλησαμε με τον ενα και τον αλλο και αν θες (εδω ερχεται και το καλυτερο)πληρωσε να στο φτιαξουμε με αλλα ανταλακτικα και οταν ερθουν τα ανταλακτικα απο τη χοντα και το οκ ερχεσαι και τα ξαναβαζουμε...:a26::a31:...λοιπον απ τον πρωτο μηνα τον εχω φαει ασε εμενα να μιλησω να παμε στο συνηγορο του καταναλωτη να παμε να κανουμε φασαρια με καναλια κλπ δεν παιζουν αυτα που λενε καινουριο μοτο ας σου δωσουν αλλο η ας βγαλει μοτερ απ αυτα που εχει να στο βαλει επανω και ας βγαλει αυτος ακρη...ο φιλος δυστηχως δε συμεριζεται τον ''ενθουσιασμο'' μου :a016::a017: και ειναι ο πιο ''βουδας''ανθρωπος (τον λες σε σημειο ηλιθιοτητας)αλλα τον αγαπαμε...αποτελεσμα το μηχανακι καθεται εκει και ριμαζει 4 μηνες τωρα με 1900χλμ στο κοντερ...και το μοτερ φετες...να σημειωσω οτι ποτε δε βρηκαν τι εκανε το λαδι...:rolleyes: λεω εγω ας πουμε το να μη βαλαν οσο επρεπε??τελος παντων..πλεον και επειδη κουρασα τον επεισα να παμε πρωτα στο εν λογο συνεργειο μαζι και μετα σαρακακη και αν δε βγει αποτελεσμα βουρ δικηγορο αλλα επειδη το θελει σαν τελευταια λυση θελω να μου πειτε απο πειρα δικια σας η παρομοια περιστατικα τον καλυτερο δυνατο τροπο δρασης..δε θα θελα σχολια τυπου ακομα εδω ειστε δικηγορο χτες..εγω το ξερω και το λεγα εξ αρχης αλλα....ευχαριστω προκαταβολικα:beer:

George_Sp
21/12/2016, 21:26
εδω που φτάσατε και με τον τρόπο που το χειρίστηκε ο φίλος μόνο ο δικός σου τρόπος έμεινε.
καλά ξεμπερδέματα.

teogtp
21/12/2016, 22:04
Ελπιζω να εχει κρατησει τις αποδειξεις απο το σερβις.
Σε παρομοια δικη μου περιπτωση,αιτηθηκα στον ΣΙΣΑΜ (http://www.sisam.gr/) για να γινει πραγματοσυνη στο οχημα μου ωστε να βεβαιωθει η δυσλειτουργια του.Ειναι ενα "χαρτι" που μπορει να σας βοηθησει σε περιπτωση που οδηγηθητε στα δικαστιρια.
Καλα ξεμπερδεματα.

ggs
21/12/2016, 22:11
Λαμπάκι λαδιού δεν έχει αυτό; σίγουρα θα έχει. Δεν του άναψε; έκανε 1000χλμ με 200μλ;

o teos
21/12/2016, 22:12
οχι ρε γιωργο κι ομως εν ετη 2016 χοντα και δεν εχει ουτε ενδειξη ουτε λαμπακι..τιποτα και οι τυποι δε το ξερανε επρεπε να ρωτησουν..τοσο σιγουρη η χοντα πια η σου λεει ασε μη το βλεπουν:lol:

ggs
21/12/2016, 22:27
Λαμπάκι λαδιού δεν έχει αυτό; σίγουρα θα έχει. Δεν του άναψε; έκανε 1000χλμ με 200μλ;

Είδα το service manual.
Δεν έχει Λαμπάκι η μλκια. Μόνο "ματι"..

Για στείλε μου ενα πμ το μαγαζί

sapila racing
21/12/2016, 22:37
Το δικό μου Honda μολις το πήρα καινούριο και το πήγα κατευθείαν στο γκαραζ έλεγξα τα λάδια.
Σταθμη όμως δεν έβλεπα!
Τελικά οταν το γύραμε αρκετά βρέθηκε κι η στάθμη... είχε 600ml παραπάνω απο το κανονικό.
Το γράφω γιατί σίγουρα εμεινε απο λάδια το μηχανάκι του φίλου σου απο μ^^%%ια του συνεργείου.

o teos
21/12/2016, 23:12
Και εγώ αυτό πιστεύω..παίζει να μην είδε καν ποσότητα στο manual ο τύπος και να έβαλε έτσι..εδώ δεν ξέρανε για την ένδειξη θα ξέρανε πόσο παίρνει..τι να πεις..για αυτό δε θέλω πλέον να περνάω ούτε απ έξω από συνεργείο αν δεν είναι απαραίτητο..παίρνει όμως και όσους καλούς έχουν μείνει έτσι η μπάλα δυστυχώς..:rolleyes:

ggs
21/12/2016, 23:43
Επειδή θέλετε να κινηθείτε νομικά, το manual γράφει τα παρακάτω σχετικά με τα λάδια

376688

Check the engine oil level each day before riding the motorcycle.


1.δεν ξέρω αν έχει καμιά σημασία νομική.
2 . σίγουρα, θα πρέπει να έχει δώσει μανούαλ στα ελληνικά.

telegonos
21/12/2016, 23:50
Τώρα να πούμε την σκληρή αλλά αληθινή κουβέντα;

Το να έχει λάδια μέσα το μοτέρ, σου βάλανε-δεν σου βάλανε στο συνεργείο, είναι ευθύνη του οδηγού.

Άλλα μάνιουαλ το έχουν στο pre-ride check και άλλα σε πιο περιοδική βάση (εβδομαδιαία-μηνιαία), το έχουν όμως. Από την στιγμή που ο οδηγός ξεκινάει και δεν έχει ελέγξει κάποια πράγματα στο μοτό του, δεν φταίει ο όποιος τρίτος που είχε για μικρό χρονικό διάστημα, ακόμα και ο μηχανικός του σέρβις, για το όποιο πράγμα δεν έλεγξε ο οδηγός.

Και εδώ που τα λέμε, είναι και λογικό αυτό. Αν ας πούμε ο οδηγός ξεκινάει με μια αλυσίδα που κάνει σαν σκουριασμένη ερπύστρια Μ60, και του κοπεί στον δρόμο, δεν φταίει το σέρβις, φταίει ο ίδιος ο οδηγός που δεν έλεγξε-λάδωσε-αντικατέστησε την αλυσίδα του. Το τσεκάρισμα των λαδιών, είναι τέτοια ακριβώς ευθύνη.

BLiTzER
21/12/2016, 23:55
Από την στιγμή που ο οδηγός ξεκινάει και δεν έχει ελέγξει κάποια πράγματα στο μοτό του, δεν φταίει ο όποιος τρίτος που είχε για μικρό χρονικό διάστημα, ακόμα και ο μηχανικός του σέρβις, για το όποιο πράγμα δεν έλεγξε ο οδηγός.


Lolwat?! Παίρνεις το καινούριο μηχανάκι σου από πρώτο σέρβις και δεν έχει ευθύνη το συνεργείο για το αν έχει σωστή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ;! :lol:

@o teos: Κακώς το άφησε τόσους μήνες. Αλλά αν δε θέλει να το κυνηγήσει, δικό του πρόβλημα. Όποιος δεν έχει μυαλό...

o teos
22/12/2016, 00:04
Lolwat?! Παίρνεις το καινούριο μηχανάκι σου από πρώτο σέρβις και δεν έχει ευθύνη το συνεργείο για το αν έχει σωστή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ;! :lol:

@o teos: Κακώς το άφησε τόσους μήνες. Αλλά αν δε θέλει να το κυνηγήσει, δικό του πρόβλημα. Όποιος δεν έχει μυαλό...

Σύμφωνω απόλυτα..μέγιστη μαλάκια του...Τώρα τρέχα γύρευε..
Ggs σωστά τα λες έχει μανιουαλ κανονικά και το διάβασα και ξέρω ήδη ότι εκεί θα πατήσουν νομικά..

Τελεγονε τώρα εσύ μας λες ότι κάθε μέρα που βγαίνεις από το σπίτι κοιτάς τα λάδια και συμπληρώνεις σε καινούριο μηχανάκι με 1900 χλμ από σέρβις του 2016 250 κυβικά υδροψυκτο...Εγώ έχω cbr του 06 με 60.000 χλμ και τα κοιτάω κάθε 1000χλμ περίπου..κατανοώ αυτό που λες αλλά να μάστε λίγο ρεαλιστές ε..το μηχανάκι δεν έδωσε πότε σημάδι θέματος με λάδια ούτε καπνό ούτε θόρυβο τίποτα..εξάλλου λογικά θεώρησε ο φίλος ότι θα έχει ένδειξη λαδιού..που να ξερε..

telegonos
22/12/2016, 00:58
Lolwat?! Παίρνεις το καινούριο μηχανάκι σου από πρώτο σέρβις και δεν έχει ευθύνη το συνεργείο για το αν έχει σωστή ποσότητα λαδιού στο μοτέρ

To ''δυο εβδομάδες μετα και αφου πηγε διακοπες'' το διάβασες που το γράφει ε;

telegonos
22/12/2016, 01:00
Τελεγονε τώρα εσύ μας λες ότι κάθε μέρα που βγαίνεις από το σπίτι κοιτάς τα λάδια και συμπληρώνεις σε καινούριο μηχανάκι με 1900 χλμ από σέρβις του 2016 250 κυβικά υδροψυκτο...Εγώ έχω cbr του 06 με 60.000 χλμ και τα κοιτάω κάθε 1000χλμ περίπου..κατανοώ αυτό που λες αλλά να μάστε λίγο ρεαλιστές ε..το μηχανάκι δεν έδωσε πότε σημάδι θέματος με λάδια ούτε καπνό ούτε θόρυβο τίποτα..εξάλλου λογικά θεώρησε ο φίλος ότι θα έχει ένδειξη λαδιού..που να ξερε..

Προσωπικά, εγώ, τα δικά μου δεν τα κοιτάω, τα νοιώθω σαν jedi. Αλλά άλλο εγώ. Ο φίλος σου ώφειλε να ελέγΧει τα λάδια. Να το ξαναγράψω πόσες φορές ακόμα;

''Δύο εβδομάδες μετά και αφού πήγε διακοπές'' , δεν φταίει το συνεργείο που ξέχασε να βάλει λάδια. Φταίει δλδ, αλλά....δεν φταίει, αν καταλαβαίνεις τι λέω.

Πιο μεγάλη μου απορία όμως είναι άλλη. Στην εγγύηση δεν είναι το μοτό; ''Χάλασε, φτιάχτε το, φεύγω, φωνάχτε με όταν είναι έτοιμο''. Τα άλλα όλα που έπιασε και έκανε-συζήτησε-έδρασε-δεν έδρασε ο φίλος σου, δεν καταλαβαίνω τι τα ήθελε. Τι τα ήθελε;

o teos
22/12/2016, 01:24
Ναι μαλλον δεν το πιανεις η δεν εχεις κανει ποτε παρεδωσε με αντιπροσωπιες..εφοσον δεν εχεις με καποιο τροπο να συνησφερεις στην απορια ευχαριστως να σου λυσω καθε απορια και φυσικα ελευθερος να ρωτησεις οτι θες απλα ας αποφυγουμε σχολια του τυπου τι το θελε και εδρασε δεν εδρασε ολα τα λεει απο πανω..δεν σε ξερω δεν ξερω τι εμπειρια εχεις με μηχανες αλλα αν δεις αυτοι που ξερουν απαντησαν σχετικα..τωρα αν εσυ εισαι ο τριτος μπατζανακης του Λουκι σκαιγουκερ και εισαι σε απευθειας συνδεση με το φορς κακος εισαι εδω σε ζητανε στο αλφα του κενταυρου οι ελ να πολεμησεις τους ανουνακι..περαστικα:wave2:

telegonos
22/12/2016, 02:21
Σου λένε το σωστό και αντί να κάνεις μια εσωτερική του ευατού σου έρευνα ''ρε τι μας λέει τούτος'', ειρωνεύεσαι μια χιουμοριστική αναφορά, επειδή δεν σε ''συμφέρει'' η επί του θέματος απάντηση.

Πρώτα δλδ μας φταίει το μαγαζί, μετά μας φταίει ο χρήστης στο φόρουμ που μας είπε κάτι... ''Οι άλλοι''. Ποτέ ο ευατός μας δεν έχει ευθύνη ως γνωστόν.

Έστω.

Την επόμενη φορά, να κοιτάς (κοιτάτε - κοιτάει) τα λάδια πιο τακτικά για να μην ξαναγίνει το ίδιο.

kostaskk
22/12/2016, 03:34
παντος αν βλέπατε την στάθμη μετα το 'κόλλημα' και συμπληρώνατε λαδι πριν πατε στην αντιπροσωπία λογικα θα ειχατε καινουριο μοτερ τωρα.
τωρα μπορει να πουνε οτι φταιει ο αναβατης που δεν τα είδε.
απο την αλλη ισως το manual να γραφει για μεγιστη κατανάλωση λαδιου ανα/1000 χιλιομετρα.

δεν νομιζω να εβγαλε 900 χιλιόμετρα με 200ml λαδι.
λογικα θα εκαιγε λιγο λαδι και με το ταξίδι που εκανε εκαψε πολύ και εγινε η ζημια. ηταν και μετα απο στρώσιμο.
ριξτε και μια ματια στο φιλτρο λαδιου αν εχει ρινισματα

toyar
22/12/2016, 05:53
πιθανον εβαλαν 1 λιτρο (1 μπουκαλι) λιγοτερο απο μπερδεμα και το μηχανακι εφυγε με χαμηλη σταθμη
δουλευοντας την κατεβασε κι αλλο και οταν δουλεψε για ωρα ψηλα δεν αντεξε
παντως αρκετα πριν κολησει θα επρεπε να ειχε σκληρυνει αρκετα το σασμαν ωστε να πονηρευτει καποιος
δυσκολα θα βγει ακρη

BLiTzER
22/12/2016, 08:13
To ''δυο εβδομάδες μετα και αφου πηγε διακοπες'' το διάβασες που το γράφει ε;

Το διάβασα και, από τη μία, καταλαβαίνω τι λες, αλλά από την άλλη το "δεν έχει ευθύνη" είναι πολύ χοντρό και εντελώς εκτός πραγματικότητας. Σαφώς είναι σωστό να ελέγχουμε το μηχανάκι μας πριν καβαλήσουμε, για τη ΔΙΚΗ μας ασφάλεια, αλλά το συνεργείο που έκανε το σέρβις φέρει την πλήρη ευθύνη για οτιδήποτε δεν έγινε σωστά. Γι'αυτό πληρώνεις συνεργείο, για να έχει ευθύνη. Μιλάμε για καινούριο μηχανάκι και μόλις 2 βδομάδες μετά, όχι 4 χρόνια.

theofilos888
22/12/2016, 10:27
Το κακο ειναι, πως κατα πασα πιθανοτητα δεν θα βγαλει ακρη. Ειτε το συνεργειο ξεχασε να βαλει λαδια, ειτε οχι, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Το παλικαρι δεν εχει μηχανακι και δεν εκανε κατι για αυτο. Αν δεν θελει ο ιδιος να κυνηγησει το συνεργειο για να του αποκαταστησουν την βλαβη, δεν μπορει να το κανει κανεις. Και μεταξυ μας, μετα απο τοσο καιρο δυσκολα θα βρει το δικιο του. Ας το παρει απο αυτο το συνεργειο και ας παει να το φτιαξει καπου αλλου. Η αληθεια ειναι, πως θα επρεπε να εχει κοιταξει καποια απο τις επομενες μερες τα λαδια του. Ασχετα αν επαναπαυτηκε στο γεγονος, που βγηκε απο σερβις και δεν θελει κατι. Στραβες παντου συμβαινουν.

o teos
22/12/2016, 10:36
Θα απαντήσω μόνο και μόνο για να καταλάβεις δύο πράγματα...πρώτον παω πολύ τους ειρωνικους τους ανθρώπους με χιούμορ έξυπνο η χαζό και πάντα γουστάρω να κάνω χαβαλέ σε όλα μου τα ποστ...αλλά...δεν πάω Χρίστο τους εριστικόυς..Λοιπόν "φιλε" αν απ την αρχή διαβάσεις το ποστ σωστά και όχι μέχρι εκεί που σε βολεύει και βαριέσαι θα δεις πρώτα ότι το μηχανάκι δεν είναι δικό μου δεύτερον ότι δεν ζητάω απ τον κόσμο να μου πει τι έπρεπε να γίνει σωστά γιατί πάνω από χυμένο γάλα όλοι έχουν μια εξυπνάδα να πουν...άρα ότι και να λες δε με βοηθά καθόλου απλά χαλάς το ποστ...εριστικα όχι χιουμοριστικα απλά καί μόνο για να το παίξεις έξυπνος..μιλάς σε έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις τι γνώσεις έχει και τι κάνει..φίλε μου τα μηχανάκια μου απ τα 16 μου τα κάνω όλα μόνος μου και πότε μα ποτέ δεν είχα ούτε μια βλάβη και έχω αλλάξει αρκετά..Λοιπόν αν θες να γίνεις εριστικός και εξυπνιδης άνοιξε ένα θέμα και κάτσε αναλωσου εκεί και μη χαλάς αυτό..Αν έχεις να προσθέσεις κάτι που ίσως βοηθήσει καλοδεχουμενο αν πάλι θες να κάνουμε χαβαλέ πολύ ευχαρίστως..νταξ??ευχαριστώ..:wave2:

o teos
22/12/2016, 10:48
Το κακο ειναι, πως κατα πασα πιθανοτητα δεν θα βγαλει ακρη. Ειτε το συνεργειο ξεχασε να βαλει λαδια, ειτε οχι, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Το παλικαρι δεν εχει μηχανακι και δεν εκανε κατι για αυτο. Αν δεν θελει ο ιδιος να κυνηγησει το συνεργειο για να του αποκαταστησουν την βλαβη, δεν μπορει να το κανει κανεις. Και μεταξυ μας, μετα απο τοσο καιρο δυσκολα θα βρει το δικιο του. Ας το παρει απο αυτο το συνεργειο και ας παει να το φτιαξει καπου αλλου. Η αληθεια ειναι, πως θα επρεπε να εχει κοιταξει καποια απο τις επομενες μερες τα λαδια του. Ασχετα αν επαναπαυτηκε στο γεγονος, που βγηκε απο σερβις και δεν θελει κατι. Στραβες παντου συμβαινουν.

Ορθώς και γω το είπα άπειρες φορές για το λάδι..αλλά...απ την άλλη τον καταλαβαίνω γιατί το μηχανάκι ήταν του κουτιού από πρώτο σέρβις και είναι Honda όχι jaeliang απ την 3 επαρχία της Κίνας..το παιδί πάντα τα κοιταει όλα καθε 1000 χλμ και αυτός είχε και άλλα μηχανάκια πιο πριν...εξάλλου για να καταλάβετε το μηχανάκι δεν πήγε απόσταση Θεσσαλονίκη Αθήνα...στην Πάρο πήγε τι χλμ να έκανε στο νησί με πόσο ζόρι και μόλις ήρθε πήγε 2-3φορές Χαλκίδα..Οπότε σαν κατανάλωση ακόμα και ανά 1000 χλμ είναι εξωφρενική..άλλο καίει 200-300μλ οκ που και πάλι καινούριο μηχανάκι είναι απλα απαράδεκτο και άλλο 1 λίτρο και....που οφείλεται η σε μαλάκια του συνεργείου κατά 95% η σε μαλάκια της Honda ένα 5%.

theofilos888
22/12/2016, 11:42
Ορθώς και γω το είπα άπειρες φορές για το λάδι..αλλά...απ την άλλη τον καταλαβαίνω γιατί το μηχανάκι ήταν του κουτιού από πρώτο σέρβις και είναι Honda όχι jaeliang απ την 3 επαρχία της Κίνας..το παιδί πάντα τα κοιταει όλα καθε 1000 χλμ και αυτός είχε και άλλα μηχανάκια πιο πριν...εξάλλου για να καταλάβετε το μηχανάκι δεν πήγε απόσταση Θεσσαλονίκη Αθήνα...στην Πάρο πήγε τι χλμ να έκανε στο νησί με πόσο ζόρι και μόλις ήρθε πήγε 2-3φορές Χαλκίδα..Οπότε σαν κατανάλωση ακόμα και ανά 1000 χλμ είναι εξωφρενική..άλλο καίει 200-300μλ οκ που και πάλι καινούριο μηχανάκι είναι απλα απαράδεκτο και άλλο 1 λίτρο και....που οφείλεται η σε μαλάκια του συνεργείου κατά 95% η σε μαλάκια της Honda ένα 5%.

Το κακο ειναι, πως δεν ειμαστε σιγουροι για τα ποσοστα ευθυνης. Το ακομη χειροτερο ειναι, πως ο φιλος δεν εχει μηχανακι να κινηθει. Και κατα πασα πιθανοτητα θα πληρωσει και την επισκευη.

dankannn
22/12/2016, 12:03
Τα βασικά θα πρέπει γενικά να τα γνωρίζουμε όλοι όταν καβαλάμε μοτοσυκλέτα.
Λάδια-αλυσίδα-αέρα στα λάστιχα.
Όπως το λες για μαλακια του συνεργείου είναι , και δεν φταίει ο φίλος σου οπως τα λες.
Εγώ έχω μια απλή ερώτηση, με τον τεχνικό διευθυντή της Honda έχετε μιλήσει ? σας έχει δώσει κάποια πρώτη απάντηση ?
Η μονο με το συνεργείο μιλάτε ?

o teos
22/12/2016, 12:14
Το να πληρώσει το χουμε προσπεράσει..όχι δεν έχουνε μιλήσει ακόμα..από βδομάδα θα πάμε πρώτα συνεργείο και μετά Honda στα κεντρικά...

dankannn
22/12/2016, 12:22
Εισαι λαθος , σου εχω στειλει pm με τον τεχνικο διευθυντη της ΗΟΝDA

sniper
22/12/2016, 12:23
Αυτό με τα λάδια μετά απο σέρβις και τα συνεργεία...

Το ίδιο πήγε να γίνει με το δικό μου πριν χρόνια :

-Είσαι έτοιμος
-Όλα καλά; Εϊδες τπτ περίεργο;
-Όχι, όλα κομπλέ.
Πάω να το πάρω, φυσικά και δεν κοιταξα στάθμη λαδιού, ποιος δλδ πριν καβαλήσει κάθε φορά κοιτάζει λάδια; Ανοίγω διακόπτη, check, FI, ήχος αντλίας βενζίνης και πάω να βάλω μπροστά. Κοιτάζω όμως κάτι που αναβοσβήνει στα όργανα και είναι τα λάδια, πάντα το κάνει πριν βάλεις μπροστά αλλά εκείνη τη μέρα δεν ξέρω γιατί κόλλησα. κλεινω διακόπτη, κατεβαίνω, σηκώνω μηχανή και βλέπω απο το δείκτη, λάδι 0.
-Μάστορα, τι λάδια έβαλες;
-Ηοnda
-Πόσο έβαλες;
-....
-Πρώτη φορά κάνουμε σέρβις στο 954; Λέγε
-Δεν έβαλα εγώ, είπα στον χχχχχχ να βάλει και να το πάει βόλτα.
-Ρε μλκ, δεν έχει λάδι το μηχανάκι.
-Οχι ρε, δεν γίνεται. Ρε χχχχχχ έλα εδώ, λάδια έβαλες;
-χχχχχχχ : Πότε μου το είπες;

Αυτά που ειπώθηκαν μετά δεν μπορώ να τα γράψω.

o teos
22/12/2016, 12:33
Αυτό με τα λάδια μετά απο σέρβις και τα συνεργεία...

Το ίδιο πήγε να γίνει με το δικό μου πριν χρόνια :

-Είσαι έτοιμος
-Όλα καλά; Εϊδες τπτ περίεργο;
-Όχι, όλα κομπλέ.
Πάω να το πάρω, φυσικά και δεν κοιταξα στάθμη λαδιού, ποιος δλδ πριν καβαλήσει κάθε φορά κοιτάζει λάδια; Ανοίγω διακόπτη, check, FI, ήχος αντλίας βενζίνης και πάω να βάλω μπροστά. Κοιτάζω όμως κάτι που αναβοσβήνει στα όργανα και είναι τα λάδια, πάντα το κάνει πριν βάλεις μπροστά αλλά εκείνη τη μέρα δεν ξέρω γιατί κόλλησα. κλεινω διακόπτη, κατεβαίνω, σηκώνω μηχανή και βλέπω απο το δείκτη, λάδι 0.
-Μάστορα, τι λάδια έβαλες;
-Ηοnda
-Πόσο έβαλες;
-....
-Πρώτη φορά κάνουμε σέρβις στο 954; Λέγε
-Δεν έβαλα εγώ, είπα στον χχχχχχ να βάλει και να το πάει βόλτα.
-Ρε μλκ, δεν έχει λάδι το μηχανάκι.
-Οχι ρε, δεν γίνεται. Ρε χχχχχχ έλα εδώ, λάδια έβαλες;
-χχχχχχχ : Πότε μου το είπες;

Αυτά που ειπώθηκαν μετά δεν μπορώ να τα γράψω.

Αυτό ακριβώς......ακριβώς όμως...αγορά το R6 το 2008 με 10000 χλμ από γνωστό το μηχανάκι καινούριο κυριολεκτικά άριστο...πάω στη μότοδυναμική για σέρβις γενικό μιας και μόλις το πήρα λέω ας πάω στη γιαμαχα να χω το κεφάλι μου ήσυχο.......πάω μετά από 3 μέρες να το πάρω απόδειξη 220 ευρώ λάδια φίλτρο υγρά φρένων τακάκια εμπρός γενικός έλεγχος...έρχεται το μότο το κοιτάω ρωτάω μάστορα έχουν γίνει όλα???εννοείται μου απαντάει ξερά...και αρχίζω.....τα υγρά στα φρένα δε τα άλλαξες το χρώμα ήταν ίδιο σκούρο κίτρινο αντί για διάφανο κίτρινο πάω στα λάδια.......καφέ σκούρο όχι μαύρο προς θεού....κοιτάω τακάκια τα μόνα αλλαγμένα...εεε αρχίζει τα μα και μου φωνάζει ένα παιδί Γιώργο δε σου πα να κάνεις αυτό και αυτό εδώ......το παιδί με μια απάθεια δε μάστορα δε μου πες να δω αν θέλει λάδι να συμπληρώσω και να αλλάξω τακάκια??????ε ο διάλογος μετά λίγο πολύ γνωστός...το μηχανάκι έκανε ότι πλήρωσα και από τοτε πήγα φέτος σε συνεργείο για την αλυσίδα κάτι που μετάνιωσα πάλι αμέσως........υπάρχει σχετικό θρεντ......αυταα...Οπότε ναι..από δω και πέρα θέλω να δω τι και πως μπορεί να γίνει...

dankannn
22/12/2016, 12:37
Στειλε μου με pm το συνεργειο ?

George_Sp
22/12/2016, 13:36
και δυστυχώς το μάρμαρο θα το πληρώσει ο τελευταίος στην ιεραρχία και όχι ο υπεύθυνος που βάζει την υπογραφή.....

astrapogiannos7
23/12/2016, 02:46
Να ρωτήσω και εγώ που είμαι μικρός και δεν ξέρω απο συνεργεία (προστοπαρών τα κάνω μόνος ) μπορείς να ζητήσεις να είσαι παρών στις εργασίες της μηχανής σου ?

stefanos
23/12/2016, 08:15
Να ρωτήσω και εγώ που είμαι μικρός και δεν ξέρω απο συνεργεία (προστοπαρών τα κάνω μόνος ) μπορείς να ζητήσεις να είσαι παρών στις εργασίες της μηχανής σου ?

Δεν είναι ντροπή να ζητήσεις.
Βέβαια ο χώρος του συνεργείου απαιτεί μέτρα ασφάλειας κλπ αλλά Ελλάδα είμαστε.
Προσωπικά δεν πάω συνεργεία βέβαια, προτιμάω να το κάψω μόνος μου το ρημάδι παρά
να πληρώσω για να μου το κάψουνε.

bebeto
23/12/2016, 09:07
εχω αγορασει μετα κοπων και βασανων ενα tdm 850 του 1993 πριν 7 χρονια...το πρωτο μηχανακι που αγοραζα μονος...του πινω το αιμα 7 μηνες στην κρητη και ερχομαι αθηνα να δω τους δικους μου....λεω ευκαιρια να αλλαξω λαδια,παω καλημερα καλημερα (συνεργειο γνωστου μου κοντα στην γειτονια μου)καλημερα,καλημερα λαδια θελω να αλλαξω εγινε φιλε αστο...παω μετα απο δυο ωρες και ακουω τον διαλογο μρταξυ των δυο μηχανικων(ειναι και αδελφια)εβαλες λαδια στο tdm??
-ναι ρε εβαλα
-σιγουρα?
-σιγουρα!
ετοιμος εισαι φιλε..
-εγινε καλημερα παιδες...
μετα απο 6 ημερες κολλησε το tdm και το εβαλα στον κωλο μου!!ημουν και ποιο πιτσιρικας και δεν βρηκα ακρη πωτε!!ΓΑΜΩ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ μερικων μερικων

o teos
23/12/2016, 10:20
Να ρωτήσω και εγώ που είμαι μικρός και δεν ξέρω απο συνεργεία (προστοπαρών τα κάνω μόνος ) μπορείς να ζητήσεις να είσαι παρών στις εργασίες της μηχανής σου ?

Κοίτα όλα έχουν +\-

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...κάνε έως εκεί που μπορείς αλλά μη βάλεις χέρι σε κάτι που νομίζεις ότι ξέρεις...Εγώ πάντως όπως λέει ο Στέφανος προτιμώ να το χαλάσω myself πάρα κάνας αλλος έμαθα πανω σε πάπια και σε ένα cbr 125 που αν είχε στόμα θα με έβριζε και σημερα:bawl:...εγώ εχω και ένα θείο που κάποτε είχε δικό του συνεργείο....πριν παραπολλα φεγγαρια..Οπότε ρωτάω και από κει και από εδώ..Όσο για το να σαι παρόν είναι σε ποιον θα πέσεις συνήθως όμως τα φαινόμενα απατούν...ξέρεις ότι αυτο που βλέπεις και κάνει είναι σωστό ή όχι??:wave2:

basilis_k6
23/12/2016, 10:27
ειναι πολύ δυσκολο να βγάλεις τα λάδια απο ενα μηχανάκι, να το κλεισεις (ταπες κτλ) και να μην εχεις βάλει λαδια μέσα. Δεν εισαι απλα γκασμας, εισαι σε άλλο επιπεδο. Πλάκα θα έχει να τους ρωτήσεις και τι μάρκα βάλανε.

Panos76
23/12/2016, 10:31
Εδώ (http://www.cbr250.net/forum/honda-cbr250-general-discussion/1491-oil-consumption.html) (σε μοντέλο 5 ετίας) αναφέρεται υψηλή κατανάλωση λαδιού.

o teos
23/12/2016, 10:36
Τα έχω διαβάσει..αν δεις παρακάτω λέει ότι και άλλοι το έχουν παρατηρήσει με φουλ συνθετικό αλλά άλλοι δεν είχαν θέμα πότε...αντε τώρα και βγάλε ακρη:rolleyes:

Nafths
23/12/2016, 11:06
Γενικότερα φίλε μου, αν πας κατά τη νομοθεσία θα σου συμπεριφερθούν και ανάλογα, καθώς μπάζουν από παντού. Οι μηχανικοί γνωστοί αγιογδύτες, μπορεί να του έβαλε και αμφιβόλου ποιότητας λάδι, οπότε ίσως θα έπρεπε να του κάνετε μία χημική ανάλυση.

Του λόγου το αληθές και για να σας δώσω ένα κίνητρο να κινηθείτε

376756

Οι τύποι είχαν 500 χρόνια το λάπτοπ στο σέρβις, μιλήσαμε τηλεφωνικά, το έπαιζαν και τσαμπουκάδες κιόλας, ότι τους λέω μαλακίες κτλ. Με το παραπάνω email συμμορφώθηκαν!

basilis_k6
23/12/2016, 11:11
Τα έχω διαβάσει..αν δεις παρακάτω λέει ότι και άλλοι το έχουν παρατηρήσει με φουλ συνθετικό αλλά άλλοι δεν είχαν θέμα πότε...αντε τώρα και βγάλε ακρη:rolleyes:

αυτο ισχυει με κάθε φουλ συνθετικο σε κάθε οχημα.

o_gavros
24/12/2016, 14:43
μπλα μπλα...μηχανάκι στην εγγύηση...μπλα μπλα.

Γιατί το συζητάμε ακόμα;;;

teogtp
24/12/2016, 14:47
μπλα μπλα...μηχανάκι στην εγγύηση...μπλα μπλα.

Γιατί το συζητάμε ακόμα;;;

Γιατί μπορεί να θέλουν να το συζητήσουμε "πολιτισμενα ".....


:D

o_gavros
24/12/2016, 14:49
ε μα ρε φίλε βλέπεις σε τι σημεία σε φτάνουνε οι αλήτες; :lol:

theofilos888
24/12/2016, 14:50
Γιατί μπορεί να θέλουν να το συζητήσουμε "πολιτισμενα ".....


:D

Ο πολιτισμος μας εφαγε....

teogtp
24/12/2016, 14:56
Εγώ προτείνω να δώσει ο φίλος το μηχανάκι σε κάποιον που κατέχει την "ρητορική " απταιστως για να το παει στο συνεργείο και πιστεύω ότι θα επικρατήσει η λογική .....
Μόνο πάρε μας ενα τηλέφωνο πρώτα να έχουμε φορτισμένο το κινητό για να τραβάμε βίντεο. .....

o teos
24/12/2016, 15:05
Εγώ προτείνω να δώσει ο φίλος το μηχανάκι σε κάποιον που κατέχει την "ρητορική " απταιστως για να το παει στο συνεργείο και πιστεύω ότι θα επικρατήσει η λογική .....
Μόνο πάρε μας ενα τηλέφωνο πρώτα να έχουμε φορτισμένο το κινητό για να τραβάμε βίντεο. .....

Θα χω τραβήξει εγώ με κινητό κάμερα δορυφόρο και ότι υπάρχει καθώς αυτή θα ναι η τελευταία λύση....και ναι υπάρχει διδακτορ στη ρητορική σε βραδινό σχολείο...:D

MG-KTiNoS
24/12/2016, 17:47
Μην πας ούτε συνεργείο ούτε Σαρακάκη.
Πάρε τηλέφωνο και πες ότι θέλεις αντικατάσταση της μοτοσυκλέτας εδώ και τώρα. (ούτε επισκευή ούτε τίποτε)
Πες ότι ότι είναι το λιγότερο που περιμένεις απ αυτούς αφού έβαλαν σε κίνδυνο τη σωματική σου ακεραιότητα και τόσες μέρες
χωρίς μηχανάκι έχεις κάνει ένα κάρο έξοδα.
Αν δεν το κάνουν κάνε αγωγή με δικηγόρο και ζήτα ΟΛΑ τα παραπάνω.
Γνωστοποίησε την αγωγή σε περιοδικά και φόρουμ επώνυμα καθώς και στα κεντρικά της Χόντα στην Ευρώπη. (Δεν ξέρω που είναι)
καλά ξεμπερδέματα με τους αλήτες (είναι σίγουρο πως το άφησαν χωρίς λάδι)
Από την αγωγή και μετά ζητάς και έξοδα δικηγόρου.


.......
Που και που να κοιτάς και τα δικά σου λάδια....
:lol:

o teos
24/12/2016, 19:26
Μην πας ούτε συνεργείο ούτε Σαρακάκη.
Πάρε τηλέφωνο και πες ότι θέλεις αντικατάσταση της μοτοσυκλέτας εδώ και τώρα. (ούτε επισκευή ούτε τίποτε)
Πες ότι ότι είναι το λιγότερο που περιμένεις απ αυτούς αφού έβαλαν σε κίνδυνο τη σωματική σου ακεραιότητα και τόσες μέρες
χωρίς μηχανάκι έχεις κάνει ένα κάρο έξοδα.
Αν δεν το κάνουν κάνε αγωγή με δικηγόρο και ζήτα ΟΛΑ τα παραπάνω.
Γνωστοποίησε την αγωγή σε περιοδικά και φόρουμ επώνυμα καθώς και στα κεντρικά της Χόντα στην Ευρώπη. (Δεν ξέρω που είναι)
καλά ξεμπερδέματα με τους αλήτες (είναι σίγουρο πως το άφησαν χωρίς λάδι)
Από την αγωγή και μετά ζητάς και έξοδα δικηγόρου.


Που και που να κοιτάς και τα δικά σου λάδια....
:lol:

Από Τρίτη τέταρτη κάπως έτσι θα κινηθούμε...

Έχουν τα light saber λάδια ρε για να τα κοιτάει?? :D

basilis_k6
24/12/2016, 22:19
μπλα μπλα...μηχανάκι στην εγγύηση...μπλα μπλα.

Γιατί το συζητάμε ακόμα;;;

μπλα μπλα μπλα δεν σε καλυπτει η εγγυηση αν οδηγας χωρις λαδι μπλα μπλα μπλα

o_gavros
25/12/2016, 11:00
Εννοείς αν οδηγάς χωρίς λάδι το καινούριο μηχανάκι που αγόρασες απο τον αντιπρόσωπο και το πήγες εκεί για το 1ο σέρβις των 1000 χλμ και στο αφήσανε χωρίς λάδι;
Να με συμπαθάς φίλε αλλά νομίζω ότι το ψειρίζουμε υπερβολικά.
Προσωπικά δε θα δεχόμουν επισκευή σε τέτοια περίπτωση.
Νέο μηχανάκι ή τσο και λο δια της νομικής οδού.

basilis_k6
25/12/2016, 20:22
Εννοείς αν οδηγάς χωρίς λάδι το καινούριο μηχανάκι που αγόρασες απο τον αντιπρόσωπο και το πήγες εκεί για το 1ο σέρβις των 1000 χλμ και στο αφήσανε χωρίς λάδι;
Να με συμπαθάς φίλε αλλά νομίζω ότι το ψειρίζουμε υπερβολικά.
Προσωπικά δε θα δεχόμουν επισκευή σε τέτοια περίπτωση.
Νέο μηχανάκι ή τσο και λο δια της νομικής οδού.

δεν σε καλυπτει απλα. Να τα κοιταγες. Πως θα το αποδειξεις οτι δεν ειχε. Μπορει να σε καλυψει επειδη δεν θελει να μπλεξει γενικα και θελει να εισαι ευχαριστημενος αλλα κολλημένο μοτερ μετα απο 900χλμ δεν μπορεις να το ριξεις στο συνεργειο. Δεν ειναι την επομενη μερα. Δεν ξερω που θα καταληξει αλλα ειδικα αντικατάσταση αποκλειω να γινει. Μακαρι αλλα ειναι καθαρα στην εταιρια αυτο.

leo1964
25/12/2016, 20:38
Άδειασαν τα λάδια,χωρίς να τ'αναπληρώσουν,γαμώ τα συνεργεία.
Πάντα από πάνω να βλέπετε τι κάνουν,όσο είναι στην εγγύηση,μετά μόνοι σας

skylaros
25/12/2016, 22:09
Ωραία, αν πάει και τους πει " ήμουν Χαλκίδα, τσεκάρω τα λάδια ήταν κομπλέ και ξεκινάω, στο δρόμο μένω, το φέρνω εδώ και μέσα έχει 200 ml λάδι και είναι κολλημένο" Θα λυθεί το ζήτημα; Τι κουβεντιάζουμε τώρα, καινούργιο μηχανάκι είναι, εγώ θα τους έλεγα να μου δώσουν άλλο γιατί έχασα την εμπιστοσύνη μου κλπ. Στη χειρότερη άλλο μοτέρ. Αν με άρχιζαν στα μα και μου και έπρεπε να τσεκάρεις τα λάδια θα έλεγα αυτό που είπα και πιο πάνω... τα τσέκαρα και σε 100 χλμ κόλλησε, γιατί δε ξέρω, να μου το αλλάξετε και ψάξτε μετά το μοτέρ εσείς γιατί κόλλησε.

bulmont
26/12/2016, 00:23
Ωραία, αν πάει και τους πει " ήμουν Χαλκίδα, τσεκάρω τα λάδια ήταν κομπλέ και ξεκινάω, στο δρόμο μένω, το φέρνω εδώ και μέσα έχει 200 ml λάδι και είναι κολλημένο" Θα λυθεί το ζήτημα; Τι κουβεντιάζουμε τώρα, καινούργιο μηχανάκι είναι, εγώ θα τους έλεγα να μου δώσουν άλλο γιατί έχασα την εμπιστοσύνη μου κλπ. Στη χειρότερη άλλο μοτέρ. Αν με άρχιζαν στα μα και μου και έπρεπε να τσεκάρεις τα λάδια θα έλεγα αυτό που είπα και πιο πάνω... τα τσέκαρα και σε 100 χλμ κόλλησε, γιατί δε ξέρω, να μου το αλλάξετε και ψάξτε μετά το μοτέρ εσείς γιατί κόλλησε.


Α, γειά σου..........αυτό ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

basilis_k6
26/12/2016, 00:46
πολύ καλη λογικη. δηλαδη βγάζω τα λάδια μου μετα απο σερβις σε εξουσιοδοτιμένο 2 χρόνια παρα 10 μέρες πριν ληξει η εγγυηση και παιρνω καινουργιο μοτερ η ακομα καλυτερα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!! Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, επειδη ειναι καινουργιο κατα πασα πιθανοτητα η honda θα καταλαβει οτι ο συνεργατης της ειναι τρομπονι φιλαρμονικης και θα του το επισκευασει.

o teos
26/12/2016, 11:13
πολύ καλη λογικη. δηλαδη βγάζω τα λάδια μου μετα απο σερβις σε εξουσιοδοτιμένο 2 χρόνια παρα 10 μέρες πριν ληξει η εγγυηση και παιρνω καινουργιο μοτερ η ακομα καλυτερα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!! Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, επειδη ειναι καινουργιο κατα πασα πιθανοτητα η honda θα καταλαβει οτι ο συνεργατης της ειναι τρομπονι φιλαρμονικης και θα του το επισκευασει.

Ξεφεύγουμε επί της ουσίας...καταρχάς άλλο 2χρονια μετά άλλο 2 βδομάδες..σωστά τα λέτε όλοι και εκεί είναι το πρόβλημα είναι μια περίεργη κατάσταση όπως τα χειρίστηκε ο φίλος...κοντός ψαλμός όμως...αύριο μεθαύριο θα δούμε πως θα κινηθούμε :rolleyes:

7Tolis
26/12/2016, 11:16
Θοδωρή, έτσι τα φτιάχνουν τώρα τι ψάχνεις.
:beer:

skylaros
26/12/2016, 11:17
Σε γνωστό μου το 2002 η ktm του έκανε ανακατασκευή στο μοτέρ του και το είχε πάει μια μέρα πριν λήξη η εγγύηση. Άλλες εποχές θα μου πεις...

o teos
26/12/2016, 11:24
Θοδωρή, έτσι τα φτιάχνουν τώρα τι ψάχνεις.
:beer:

Honda σου λέει μετά ρε...:bawl:
Ειδομεν πολύ πιθανό ο σαρακακης να μην ξέρει και τίποτα :rolleyes:

o teos
27/12/2016, 15:19
Update..ύστερα από τρέξιμο τηλέφωνα απειλές και τα σχετικά έσκασε η φούσκα..το μηχανάκι έχει ελαττωματικο στρόφαλο και δε λυπαινεται καλά..Ο φίλος δε θα πληρώσει τίποτα και αναμένει τον νέο απ τη χοντα που είναι σε στάδιο παραγωγής..υπάρχει ενδεχόμενο να γίνει ανάκληση συγκεκριμένων μοντέλων..θα πάρει μηχανάκι αντικαταστασης για την ώρα και θα κάνει αστείρευτη υπομονή..απόκλείσαμε το ενδεχόμενο νέου μότο μιας και υπάρχει η πιθανότητα να έχει το ίδιο θέμα...Αυτά πάνω κάτω για ότι νεότερο θα πέσει ενημέρωση..Ευχαριστώ όλους για συμβουλές και οδηγίες και πότε ξανά σε κανένα..:wave2:

Έχω κάνει λάθος στον τίτλο το μοντέλο είναι το 300αρι παρακαλώ ας διορθωθεί μην πάθει πανικο κάνεις με το 250 αν και εγώ συμβουλεύω όλους να έχετε το νου σας σε περίπτωση που καίει λάδι έστω και λίγο βουρ στο συνεργείο

amyroukai
27/12/2016, 15:20
Καλά και δεν μπορούσαν να του το πουν εξ' αρχής να μην τρελαίνεται ο άνθρωπος...

o teos
27/12/2016, 15:23
Καλά και δεν μπορούσαν να του το πουν εξ' αρχής να μην τρελαίνεται ο άνθρωπος...

Τα μάσαγανε επίτηδες γιατί προφανέστατα δεν είχαν ιδέα τι θα γίνει και πως μας το πε ο τεχνικός διευθυντής της εταιρείας ο οποίος πραγματικά έγινε κομμάτια να μας βρει λύση....

ggs
27/12/2016, 15:25
Update..ύστερα από τρέξιμο τηλέφωνα απειλές και τα σχετικά έσκασε η φούσκα..το μηχανάκι έχει ελαττωματικο στρόφαλο και δε λυπαινεται καλά..Ο φίλος δε θα πληρώσει τίποτα και αναμένει τον νέο απ τη χοντα που είναι σε στάδιο παραγωγής..υπάρχει ενδεχόμενο να γίνει ανάκληση συγκεκριμένων μοντέλων..θα πάρει μηχανάκι αντικαταστασης για την ώρα και θα κάνει αστείρευτη υπομονή..απόκλείσαμε το ενδεχόμενο νέου μότο μιας και υπάρχει η πιθανότητα να έχει το ίδιο θέμα...Αυτά πάνω κάτω για ότι νεότερο θα πέσει ενημέρωση..Ευχαριστώ όλους για συμβουλές και οδηγίες και πότε ξανά σε κανένα..:wave2:

Έχω κάνει λάθος στον τίτλο το μοντέλο είναι το 300αρι παρακαλώ ας διορθωθεί μην πάθει πανικο κάνεις με το 250 αν και εγώ συμβουλεύω όλους να έχετε το νου σας σε περίπτωση που καίει λάδι έστω και λίγο βουρ στο συνεργείο

παλι καλα...


τελικα , δεν κατάλαβα ... ειχαν ξεχάσει να βάλουν λαδί ή όχι?

o teos
27/12/2016, 15:27
Όχι λάδι βάλανε απλά το έκαψε....όλο σχεδον:eek:
Σε 900χλμ

dankannn
27/12/2016, 15:33
Τα μάσαγανε επίτηδες γιατί προφανέστατα δεν είχαν ιδέα τι θα γίνει και πως μας το πε ο τεχνικός διευθυντής της εταιρείας ο οποίος πραγματικά έγινε κομμάτια να μας βρει λύση....

Τι σου ειπα !!!
Ολα καλα , ποιος απο τους δυο σε βοηθησε ?

amyroukai
27/12/2016, 15:33
διερωτώμαι αφ' ενός γιατί δεν έκαψε και το πρώτο ως τα 1000χλμ...

και αφ' ετέρου πωςστοκαλό καίει το λάδι όταν ο στρόφαλος έχει ελάττωμα;;;

o teos
27/12/2016, 15:48
διερωτώμαι αφ' ενός γιατί δεν έκαψε και το πρώτο ως τα 1000χλμ...

και αφ' ετέρου πωςστοκαλό καίει το λάδι όταν ο στρόφαλος έχει ελάττωμα;;;

Δεν έφτανε το λάδι ως εκεί που έπρεπε με αποτέλεσμα με κάποιο τρόπο να τα καίει και να κολλήσει ο στρόφαλος..απου λάθος σχεδίαση???τι να πω..παίζει αυτό??Δεν ξέρω αν είπαν όλη την αλήθεια η τα μάσαγανε πάλι αλλά καταλήξαμε εκεί ύστερα από κουβέντα με τα κεντρικά..είναι ολόκληρη ιστορία..Το θέμα είναι ότι καίνε λάδια και απ ότι είπε θα γίνει ανάκληση σε πολλά..αν τα έκαψε η όχι και δε το παν στα πρώτα 1000 δε θα το μάθουμε ποτέ..dankaan δεν ήταν κανένας πλέον εκεί έχουν φύγει δε θυμάμαι το όνομα του ανθρώπου που μίλησε ο φίλος ευχαριστώ πολύ πάντως..

sniper
27/12/2016, 16:04
... ..dankaan δεν ήταν κανένας πλέον εκεί έχουν φύγει δε θυμάμαι το όνομα του ανθρώπου που μίλησε ο φίλος ευχαριστώ πολύ πάντως..

To συνεργείο έκλεισε κι ο τεχν δντης έκανε χαρακίρι; :confused:

7Tolis
27/12/2016, 16:14
Άρα καλά είπα ότι έτσι τα φτιάχνουν τώρα.

bulmont
27/12/2016, 16:31
Άρα καλά είπα ότι έτσι τα φτιάχνουν τώρα.



Να γιατί ΚΤΜ............................

devil's animal
27/12/2016, 16:39
αφου επεσε παραδοχη, ειναι καλο νεο...πολυ καλο!!
οποτε παιζει να παρει νεο μηχανακι με επανασχεδιασμενο στροφαλο, νεο μοτερ με επανασχεδιασμενο στροφαλο ή απλα εναν επανασχεδιασμενο στροφαλο για το υπαρχον κολημμενο μοτερ??

το ρωταω γιατι πιθανοτα στην 3η περιπτωση να πρεπει να αλλαχτουν και πολλα αλλα μεσα στο μοτερ...

o teos
27/12/2016, 16:40
Άρα καλά είπα ότι έτσι τα φτιάχνουν τώρα.

:bawl: ρε μλκ σε σκεφτόμουν κάποια στιγμή εκεί και γέλαγα μόνος μου...

o teos
27/12/2016, 16:43
:D my bad sniper όχι απλά έχει αλλάξει πλέον ο τεχνικός διευθυντής..

Devils ακόμα περιμένουμε η νέο μοτέρ με ότι συνεπάγεται αυτό η αλλαγή με νέο στρόφαλο στο ήδη υπάρχον επίσης με ότι συνεπάγεται αυτό..ευτυχώς δε θα επιβαρυνθεί ο φίλος εκτός απ το ότι δεν έχει μηχανάκι..

amyroukai
27/12/2016, 17:04
Το οποίο είναι επίσης παράνομο, αλλά γαργάρα...

basilis_k6
27/12/2016, 17:10
αρα το συνεργειο δεν εφταιγε. Πιθανον να εχει προβλημα κυκλοφοριας και να τα καιει απο υπερθερμανση και πιεση ποιος ξερει. Εγω θα ζηταγα λεφτα να παρω κατι αλλο. 1ον σιγα μην περιμενω χωρις μηχανακι τοσο καιρο και 2ον δεν μου αρεσουν τα πειραματα με επανασχεδιασμενους στροφαλους κτλ. Τεστ δεν εκαναν στο χρεπι τους? Η honda κιολλας που ειναι κολοσσος...

πες του να κάνει μια εκπτωση σε αλλο μηχανακι της χοντα γιατι την αναμονη δεν την πληρωνει κανενας.

o teos
27/12/2016, 17:18
αρα το συνεργειο δεν εφταιγε. Πιθανον να εχει προβλημα κυκλοφοριας και να τα καιει απο υπερθερμανση και πιεση ποιος ξερει. Εγω θα ζηταγα λεφτα να παρω κατι αλλο. 1ον σιγα μην περιμενω χωρις μηχανακι τοσο καιρο και 2ον δεν μου αρεσουν τα πειραματα με επανασχεδιασμενους στροφαλους κτλ. Τεστ δεν εκαναν στο χρεπι τους? Η honda κιολλας που ειναι κολοσσος...

πες του να κάνει μια εκπτωση σε αλλο μηχανακι της χοντα γιατι την αναμονη δεν την πληρωνει κανενας.

Βασίλη τα λες πολύ σωστά...κάτι με την υπερθέρμανση παίζει λόγο κυκλοφοριας..Όσο για τα άλλα και εκεί σωστά τα λες αλλά.....αλλά....είμαστε στη μπανάνια..ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις δικηγόρο και να ξεκινήσεις άλλες διαδικασίες..προκύπτουν πολλά θέματα που αν έχεις όρεξη και λεφτά τα κυνηγάς αλλά......ευτυχώς ο φίλος έβγαλε άκρη όπως και αν μεταφράζεται αυτό...απ τον νέο χρόνο θα ξέρουμε πολύ πιο ξεκάθαρα απ ότι είπαν απ το σαρακακη

basilis_k6
27/12/2016, 17:26
Βασίλη τα λες πολύ σωστά...κάτι με την υπερθέρμανση παίζει λόγο κυκλοφοριας..Όσο για τα άλλα και εκεί σωστά τα λες αλλά.....αλλά....είμαστε στη μπανάνια..ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις δικηγόρο και να ξεκινήσεις άλλες διαδικασίες..προκύπτουν πολλά θέματα που αν έχεις όρεξη και λεφτά τα κυνηγάς αλλά......ευτυχώς ο φίλος έβγαλε άκρη όπως και αν μεταφράζεται αυτό...απ τον νέο χρόνο θα ξέρουμε πολύ πιο ξεκάθαρα απ ότι είπαν απ το σαρακακη

Ξέρεις οτι ακομη και 100% να του το φτιαξουν το μοντελο θα στιγματιστει μολις μαθευτει. Να το κρατησει το 300αρι για παντα δεν νομιζω οποτε παμε και σε χαμηλη μεταπωληση. Αν εχει λεφτα να παει να πει παιδια εγω δεν το θελω, φοβαμαι, συγνωμη, εχω αλλεργια κτλ και να τους πει θα παρω το cb500 αλλα καντε μου ενα καλο deal.

o teos
27/12/2016, 17:32
Το σενάριο αυτό δυστυχώς δεν παίζει...Καλά θα ήταν αλλά..

basilis_k6
27/12/2016, 17:39
Το σενάριο αυτό δυστυχώς δεν παίζει...Καλά θα ήταν αλλά..

τουλάχιστον το μοτερ ειναι της χοντα η της λιανγομινξουν? γιατι η χοντα μπορει να το φτιαξει γρηγορα ευκολα και καλα ενω ο ινδος δεν ξερεις ποτε και αν. Μπορει η "λυση" να φαινετε καλη τωρα αλλα σε 30κ το μοτερ να παιζει το ιντρο του painkiller και να κλαιει ο φιλος. σας εκατσε στραβη, ας ελπισουμε να ξεμπερδεψει συντομα

7Tolis
27/12/2016, 18:22
το μοτερ να παιζει το ιντρο του painkiller και να κλαιει ο φιλος.

Το έκανα εικόνα και ήχο

:lol: :lol: :tooth:

πυξιδας990
27/12/2016, 18:22
υποτιθεται οτι θα κατεβει το συγκεκριμενο μοντελο και σε αγωνες φετος του ελληνικου πρωταθληματος ή κανω λαθος?

o teos
27/12/2016, 20:55
υποτιθεται οτι θα κατεβει το συγκεκριμενο μοντελο και σε αγωνες φετος του ελληνικου πρωταθληματος ή κανω λαθος?

Αν κατέβει εργοστασιακό καλή τύχη και αέρα στα πανιά τους..Πάντως ο άνθρωπος με μια επιφύλαξη είπε σε συγκεκριμένη παρτίδα μοντέλων.......αν είναι αλήθεια....αλλιώς μας βλέπω στα εξωτερικά ρεπορτάζ "σκόρπια ανταλλακτικά στροφαλοι μπιελες και πιστόνια στον πρώτο αγώνα πανελλήνιου πρωτάθληματος μεγάλο μπάζαρ μεταχειρισμενων ανταλακτικων σε τιμές κόστους ":bawl:

sniper
28/12/2016, 12:31
Δεν βλέπω το αστείο του θέματος αλλά για να γελάτε εσείς κάτι θα έχω χάσει.

bros400pgm
28/12/2016, 15:27
Το αστείο του θέματος είναι το κινέζικο προϊόν αξιοπιστιας με το φτερό στο τεποζιτο.

sniper
28/12/2016, 15:30
Το αστείο του θέματος είναι το κινέζικο προϊόν αξιοπιστιας με το φτερό στο τεποζιτο.


Αρχίσαμε πάλι;

o teos
28/12/2016, 16:10
Δεν είναι δυνατόν να λέμε αναξιόπιστη μια εταιρία σα τη Honda από τέτοια περιστατικά..όλες οι εταιρείες έχουν στο ενεργητικό τους άπειρα και σε μηχανάκια πολύ ανώτερα..έτυχε τόσο απλά για τον Α,Β λόγο..Για εμένα τα Honda είναι απ τα πιο ποιοτικά και τίμια μηχανάκια μαζί με τα Yamaha..

devil's animal
28/12/2016, 21:59
μαγκες ενταξει...γιαπωνεζοφιλοι, γιαπωνεζοφιλοι αλλα τα κακως κειμενα πρεπει να λεγονται και να γραφονται...
επισης δεν ειναι κατι "σχετικα απλο" οπως κατι περιφερειακο..μια τρομπα..ενα αμορτισερ..κλπ..που μπορει να ειναι και απο εξωτερικο προμηθευτη και οχι απο την ιδια την honda...
ειναι ενα σημαντικοτατο εξαρτημα του μοτερ...που σαν κυριο μερος του θα επρεπε να ειναι σωστα σχεδιασμενο και οχι να τα παιζει με τετοιο τροπο...

αντιστοιχες αληθειες ειχαν ακουστει για μπιελες...πιστονια...βαλβιδες και για αλλα μοτοσακο, μη γιαπωνεζικα...και καλα εκαναν και ακουστηκαν και κραχτηκαν οι εταιρειες...

το οτι αναγνωριζεται το λαθος ειναι ενα σημαντικο πρωτο βημα...δεν παυει ομως να ειναι λαθος..το οποιο βαζει σε περιπετειες τους κατοχους και φυσικα τους εμπορους-αντιπροσωπους που εχουν στοκ...

δεν θα επρεπε με την τεχνολογια, την τεχνογνωσια και τους ποιοτικους ελεγχους του σημερα να υπαρχουν αυτα τα σοβαρα λαθη.-

my 2cents.
:wave2:

byron
29/12/2016, 10:12
Δεν είναι δυνατόν να λέμε αναξιόπιστη μια εταιρία σα τη Honda από τέτοια περιστατικά..όλες οι εταιρείες έχουν στο ενεργητικό τους άπειρα και σε μηχανάκια πολύ ανώτερα..έτυχε τόσο απλά για τον Α,Β λόγο..Για εμένα τα Honda είναι απ τα πιο ποιοτικά και τίμια μηχανάκια μαζί με τα Yamaha..

λολ...:lol:

sniper
29/12/2016, 10:15
Αν ξεπεράσουμε τον παιδικό μας ενθουσιασμό σχετικά με την κατσίκα του διπλανού μας, μπορούμε να σκεφτούμε πως ένας ελλατωματικός στρόφαλος στραγγίζει από λάδι ένα μηχανάκι που (κατά τον ιδιοκτήτη του) δεν βγαζει ντουμάνι;

honda_cub
29/12/2016, 11:13
Κάτι δεν πάει καλά... Το μηχανάκι βάρεσε μπιέλα έχοντας 200 ml λαδιού μέσα. Το λάδι δεν κάηκε γιατί αλλιώς θα ντουμάνιαζε κατά τη δήλωση του ιδιοκτήτη. Το βλέπει η αντιπροσωπεία και λέει ότι τελικά χάλασε γιατί είχε ελαττωματικό στρόφαλο.

Εγώ να ρωτήσω, άντε και ήταν καλός ο στρόφαλος, με 0,2 λίτρα λάδι θα δούλευε; Μάλλον θα ξαναχτυπούσε. Όπως είπε και ο sniper από πάνω, τι σχέση έχει ο στρόφαλος με το γεγονός ότι το μηχανάκι δεν είχε λάδια μέσα;

Κοιτάξτε να βρείτε από πού τα καίει/χάνει γιατί θα έχετε τα ίδια πάλι...

basilis_k6
29/12/2016, 11:45
Κάτι δεν πάει καλά... Το μηχανάκι βάρεσε μπιέλα έχοντας 200 ml λαδιού μέσα. Το λάδι δεν κάηκε γιατί αλλιώς θα ντουμάνιαζε κατά τη δήλωση του ιδιοκτήτη. Το βλέπει η αντιπροσωπεία και λέει ότι τελικά χάλασε γιατί είχε ελαττωματικό στρόφαλο.

Εγώ να ρωτήσω, άντε και ήταν καλός ο στρόφαλος, με 0,2 λίτρα λάδι θα δούλευε; Μάλλον θα ξαναχτυπούσε. Όπως είπε και ο sniper από πάνω, τι σχέση έχει ο στρόφαλος με το γεγονός ότι το μηχανάκι δεν είχε λάδια μέσα;

Κοιτάξτε να βρείτε από πού τα καίει/χάνει γιατί θα έχετε τα ίδια πάλι...

τα έκαψε και ειχε ντουμανι προφανως. Απειρος ιδιοκτητης που να δει ντουμανι αν τα καιει υπο πιεση στα 80-120χλμ? Ούτε εγω θα τα έβλεπα, δεν ειναι τοσο ευκολο.

sniper
29/12/2016, 12:08
τα έκαψε και ειχε ντουμανι προφανως. Απειρος ιδιοκτητης που να δει ντουμανι αν τα καιει υπο πιεση στα 80-120χλμ? Ούτε εγω θα τα έβλεπα, δεν ειναι τοσο ευκολο.

Πιθανό σενάριο, οπότε μιλάμε για 2λτ λάδι στα 900χλμ... τόσο καίνε τα δίχρονα (και κάτι Yamaha TRX αλλά εκεί στο λέει ο κατασκευαστής).

Άρα, 2 τα θέματα ή μαλλον 3:

1. Ο στροφαλος την άκουσε είτε επειδή ήταν από κατασκευής ελλατωματικός είτε επειδή έμεινε απο λάδι.
2. Το μηχανάκι πιθανώς καίει λάδι.
3. Στο μηχανάκι πιθανώς δεν έβαλαν την σωστή ποσότητα λαδιού.

Ο στρόφαλος πάντως δεν καίει λάδι. Ούτε το φτύνει πουθενά.

basilis_k6
29/12/2016, 12:14
Πιθανό σενάριο, οπότε μιλάμε για 2λτ λάδι στα 900χλμ... τόσο καίνε τα δίχρονα (και κάτι Yamaha TRX αλλά εκεί στο λέει ο κατασκευαστής).

Άρα, 2 τα θέματα ή μαλλον 3:

1. Ο στροφαλος την άκουσε είτε επειδή ήταν από κατασκευής ελλατωματικός είτε επειδή έμεινε απο λάδι.
2. Το μηχανάκι πιθανώς καίει λάδι.
3. Στο μηχανάκι πιθανώς δεν έβαλαν την σωστή ποσότητα λαδιού.

Ο στρόφαλος πάντως δεν καίει λάδι. Ούτε το φτύνει πουθενά.

Πιστεύω πως δεν γνωρίζουμε ακριβως την αιτία. Απλα πιαστήκαμε απο τη λέξη στρόφαλος και ψαχνουμε τωρα τι μπορει να φταίει.

OldMan
29/12/2016, 12:20
Πιστεύω πως δεν γνωρίζουμε ακριβως την αιτία.
Κοιτα ομορφάντρα...

Εμεις εδω τους αγνωστικιστές τους αλείφουμε πισσα και πουπουλα και τους μπαναρουμε πανω σε 12αρι μποντρέλι..

o teos
29/12/2016, 13:15
Δε νομίζω πραγματικά να βγάλετε άκρη...πιθανών να θέλανε να κρύψουν κάτι...ο άνθρωπος εκεί είπε κάτι περί υπερθέρμανσης όπως είπε ο Βασίλης γιατί δεν κυκλοφορουσε σωστά το λάδι με αποτέλεσμα να τα καίει και έβγαλε σαν ελάττωμα το στρόφαλο..δεν ασχολήθηκα περεταιρω μιας και το παραδεχτηκαν ότι η μαλάκια ήταν δικιά τους..Από κει και πέρα να χαμε να λέγαμε..το μηχανάκι όντως δεν κάπνιζε..είχαμε κάνει και παρέα 150χλμ από αυτά Αθήνα Λουτράκι με δύο μότο θα το έβλεπα..

stefanos
29/12/2016, 14:50
Δε νομίζω πραγματικά να βγάλετε άκρη...πιθανών να θέλανε να κρύψουν κάτι...ο άνθρωπος εκεί είπε κάτι περί υπερθέρμανσης όπως είπε ο Βασίλης γιατί δεν κυκλοφορουσε σωστά το λάδι με αποτέλεσμα να τα καίει και έβγαλε σαν ελάττωμα το στρόφαλο..δεν ασχολήθηκα περεταιρω μιας και το παραδεχτηκαν ότι η μαλάκια ήταν δικιά τους..Από κει και πέρα να χαμε να λέγαμε..το μηχανάκι όντως δεν κάπνιζε..είχαμε κάνει και παρέα 150χλμ από αυτά Αθήνα Λουτράκι με δύο μότο θα το έβλεπα..

http://www.cbr300forum.com/forum/warranty-service-issues/18378-new-recall-pending-2015-2016-cbr300r-cb300f.html

ggs
29/12/2016, 14:59
http://www.cbr300forum.com/forum/warranty-service-issues/18378-new-recall-pending-2015-2016-cbr300r-cb300f.html

εδω λεει οτι απο τον Ιουλιο του 2016

Honda just announced a STOP SALE NOTICE of model year 2015 through 2016 CBR300R and CB300F motorcycles to repair a potentially defective crankshaft on affected motorcycles.........................

..........An engine that stalls while riding increases the risk of a crash.

Αμερικη ειναι αυτο..

στην Ευρωπη ?
εδω εχουν ενημερωθει οι ιδιοκτητες?
γαμω την πτνα τους ..

τουλαχιστον , οσοι διαβαζουν το θρεντ και εχουν τετοια μηχανη να πανε αμεσα να το ελεγξουν και να ειδοποιησουν και οσους ξερουν με τετοια μηχανη.

μην λεμε παλι για...."..υπερβολικη ταχυτητα.."

leo1964
29/12/2016, 20:08
Αν ξεπεράσουμε τον παιδικό μας ενθουσιασμό σχετικά με την κατσίκα του διπλανού μας, μπορούμε να σκεφτούμε πως ένας ελλατωματικός στρόφαλος στραγγίζει από λάδι ένα μηχανάκι που (κατά τον ιδιοκτήτη του) δεν βγαζει ντουμάνι;

Αααα μην αμφιβάλλεις,πολλά χρόνια πριν είχα ένα παπί kymco,εεε ξαφνικά μετά τις 10.000,άρχισε να καίει λάδια ανεξήγητα(ελατήρια,πιστόνι,κύλινδρο,όλα ο.κ) και χωρίς καπνούς και σχετικά συμπτώματα
Ακόμα περιμένω το γιατί

o teos
16/01/2017, 15:03
Update τελικο

Τα ανταλλακτικα ηρθαν παρασκευη και ο φιλος τεταρτη παραλαμβάνει το μοτο..θα γινει και σχετικη ανάκληση απο τη HONDA απο οτι ειπαν...Τελος at long last,αν θέλετε κλειδώνετε..:wave2: