PDA

View Full Version : SOS/ Αλλαξα λαδια και δεν περνει μπροστα/SOS



Nikossss
24/12/2016, 12:11
Καλημερα παιδια.Αρχικα να αναφερω οτι οι γνωσεις μου σχετικα με τεχνικα ζητηματα ειναι ελαχιστες.Σημερα το πρωι αποφασισα να αλλαξω λαδια σε ενα παπακι cryptor r 105, που εχω, καθως ειχε ξεπερασει τα 1500χμλ.Λογω του οτι η διαδικασια μου φανηκε πολυ απλη εκρινα οτι μπορω να τα αλλαξω μονος μου οπως και εκανα χωρις να αντιμετωπισω κανενα προβλημα.Μεχρι εδω ολα καλα.Μολις τελιωσα την ολη διαδικασια προσπαθησα να βαλω μπροστα το παπι με ολους του συμβατικους τροπους (μιζα,μανιβελα μαζι με τσοκ κτλπ)αλλα ολες μου οι προσπαθιες επεσαν στο κενο.

Τι μπορει να εχει συμβει και να μην περνει μπροστα?
Υπαρχει καποιος εναλλακτικος τροπος να δοκιμασω να παρει μποστα?

ευχαριστω εκ των προτερωω παιδια :)

karellen
24/12/2016, 12:28
1.Βεβαιώσου ότι έχεις βενζίνη.
2.Μήπως βγήκε κατά λάθος η πίπα από το μπουζί?

lykourgi
24/12/2016, 12:30
Καλώς ήλθες.
Κατ' αρχήν τα λάδια δεν έχουν σχέση με την εκκίνηση. Ακόμη και χωρίς λάδια θα έπαιρνε μπροστά (με τις ανάλογες επιπτώσεις).

Μήπως, κατά λάθος, έβγαλες την μπουζόπιπα ή αποσύνδεσες κάτι άλλο ηλεκτρικό;

MG-KTiNoS
24/12/2016, 12:51
Μάστορα αστηγκατω τη σελα θα τ αλλάξω μόνος μου τα λάδια....
:lol:

Nikossss
24/12/2016, 12:53
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια

Δεν πειραξα απολυτως τπτ περα απο την βιδουλα που ξεβιδωσα για να τρεξουν τα λαδια.
Απο βενζινη ειναι γεματο και η μπουζοπιπα ειναι στη θεση της
επισης το λαδι που χρησιμοποιησα ειναι ipone 20W50

telegonos
24/12/2016, 13:22
Τι σου κάνει και δεν παίρνει μπροστά;

Δεν παίρνει μπροστά, είναι το ''δεν γυρνάει καθόλου'', δεν παίρνει μπροστά είναι και το ''γυρνάει αλλά δεν εκκινεί'' και πολλές άλλες εμρηνείες.

Προσδιόρισε τι ακριβώς φαινόμενο έχεις, για να ξέρουμε και τι αντιμετωπίζεις.

Nikossss
24/12/2016, 13:27
χμμ, μαλλον προς το ''γυρναει αλλα δεν εκκινει''

nic mor
24/12/2016, 13:35
Κοίτα,το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίνε τα λάδια.
Από εκεί και πέρα κάτι άλλο συνέβη..
Ή τυχαία ή έκανες εσύ κάτι κατά λάθος.
Ηρέμησε και δες με καθαρό μυαλό τι πήγε στραβά.
Αν δεν βρεις κάτι,τι να πω πεταξου στο μάστορα της γειτονιάς σου,
ή δώσε καμία παραπάνω πληροφορία μπας
και κάποιο γατονι από εδώ σου βρει λύση!

lykourgi
24/12/2016, 13:45
Δεν πιστεύω να έβαλες μέσα κανένα ολόκληρο τετράλιτρο λάδια;

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
24/12/2016, 13:56
Τώρα να ρωτήσω αν δίνη σπινθήρα, η που είσαι μας και περάσει κανείς και το δει την ξέρω την απάντηση.
ΥΓ Κάτι σε ΣιΒιΝι 250 μου θύμιζη:confused:

Nikossss
24/12/2016, 14:28
ενα λιτρο εβαλα και νομιζω πως θα παρει λιγο ακομα

o teos
24/12/2016, 15:11
ενα λιτρο εβαλα και νομιζω πως θα παρει λιγο ακομα

Ωχ ωχ ωχ...ρε παλικάρι άσε τα νομίζω βρες το μανιουαλ συνήθως αυτά παίρνουν από 700-900ml όχι παραπάνω...Όσο για το αν παίρνει μπρος...χαζή ερώτηση αλλά το κλειδί το γυρνάς???:p....αλλιώς όλα δείχνουν μπουζί κατάσταση και όχι αυτή με το Βερτη..αν γυρνάς κλειδί δίνει ρευματα και δεν παίρνει κοίτα ξανά μπουζί και πιπα..

karellen
24/12/2016, 17:02
Μάστορα αστηγκατω τη σελα θα τ αλλάξω μόνος μου τα λάδια....
:lol:

Σιγά τις σιλικόνες μάστορα,θα βουλώσουν οι λαδότρυπες...
(Από κάποιο Motosport του 90) :lol:

telegonos
24/12/2016, 17:07
Οπότε συνοψίζοντας.

1.άνοιξες την τάπα κάτω, τρέξαν τα παλιά λάδια, ξανάβαλες την τάπα.
2.πρόσθεσες λάδια 1λτ από την τάπα που πληρώνουμε με λάδι το μοτέρ.

3.δεν πείραξες τιποτα μα τίποτα άλλο. Δεν έβγαλες κάποιο πλαστικά, δεν κούνησες κάποιο φισάκι, δεν ξεκούμπωσες κάτι άλλο, δεν γενικώς.

και

γυρνάς κλειδί, πατάς μιζιά, μιζάρει αλλά δεν παίρνει μπροστά ποτέ.

Σωστά μέχρι εδώ;

Επόμενη ερώτηση. Ποιό ακριβώς λάδι έβαλες; Μάρκα, τύπο.

amyroukai
24/12/2016, 17:07
Το νήμα του τρολοθαύματος των Χριστουγέννων;

7Tolis
24/12/2016, 17:11
Μη σκας. Έτσι τα φτιάχνουν τώρα.

Μπας και παίζει τίποτα με το σταντ ή δεν ισχύει αυτό στα παπιά;

telegonos
24/12/2016, 17:12
Το νήμα του τρολοθαύματος των Χριστουγέννων;

''Δώστης ακόμα μια ευκαιρία''

Nikossss
24/12/2016, 19:01
Παιδες σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση και το ενδιαφερον.Οντας ολιγον τι noobas με τα τεχνικα θεματα δεν μου πηγε καν το μυαλο οτι παιζει να ειναι το μπουζακι.Ευτυχως προλαβα να βρω πριν κλεισουν τα μαγαζια και το αλλαξα :D:D.Τωρα ολα δουλευουν ρολοι :D:D

καλη χρονια σε ολους/ες ;)

ptc
24/12/2016, 19:23
Παιδες σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση και το ενδιαφερον.Οντας ολιγον τι noobas με τα τεχνικα θεματα δεν μου πηγε καν το μυαλο οτι παιζει να ειναι το μπουζακι.Ευτυχως προλαβα να βρω πριν κλεισουν τα μαγαζια και το αλλαξα :D:D.Τωρα ολα δουλευουν ρολοι :D:D

καλη χρονια σε ολους/ες ;)

Και ετσι πηρες και το δευτερο γαλονι. Εκτος απο αλλαγη λαδιου εκανες και αλλαγη μπουζι. ;)

Καλες γιορτες!

Nikossss
24/12/2016, 19:30
χαχαχαχα

o teos
24/12/2016, 19:47
Η γύρισες το κλειδί και ντρέπεσαι να μας το πεις....έλα....Πες.....δεν είναι κακο....:evil:

Άντε μια χαρά...Καλά Χριστούγεννα :wave2:

SHOOTER045
24/12/2016, 19:49
Η γύρισες το κλειδί και ντρέπεσαι να μας το πεις....έλα....Πες.....δεν είναι κακο....:evil:

Άντε μια χαρά...Καλά Χριστούγεννα :wave2:

Η εβαλες το κλειδί στην Κλειδωνιά

GEORGE171
24/12/2016, 21:12
Δηλαδή λάδια - μπουζί πάνε πακέτο... :)
Καλά Χριστούγεννα λοιπόν!!!

Apache
24/12/2016, 22:39
"Εχουμε αλλάξει εκκεντροφόρους σε ένα Honda CBR 600 F6 του φίλου μου του Στέλιου κάτω στην πυλωτή, αφού έχουμε τελειώσει όλα ωραία και καλά προσπαθούμε να βάλουμε το μηχανάκι μπροστά αλλά δεν παίρνει με καμμία δύναμη, ξανανοίγουμε κεφαλές ξαναβλέπουμε τα σημάδια, ελέγχουμε ηλεκτρικά, μπουζιά μάτζαλα τζάτζαλα κατεβαίνει η Νίκη κάτω με δύο φραπεδάκια και αφού μας είδε απηυδησμένους και τα νεύρα μας να έχουν γίνει χορδές και μας λέει: Παιδιά να ρωτήσω κάτι; "Ασε μας ρε Νίκη γ@μώ τις κολυμπήθρες του Σιλωαμ #$%^&*# άσε μας τώρα.. Εγώ θα ρωτήσω και βρίστε με, αυτό το κουμπάκι σε αυτή την θέση πρέπει να είναι; Κοιταζόμαστε με το Στέλιο αφού ήμασταν τόσο μαλάκες που το Kill switch το είχαμε off. Ξεροβήχουμε και της λέμε: το ξέραμε απλά σε δοκιμάζαμε..χμ χμ...Οι μαλάκες παιδευόμαστε 4 ώρες να βάλουμε το μηχανάκι μπροστά, ξαναβγάλαμε-βάλαμε τους εκκεντροφόρους και δέν κοιτάξαμε τ"αυτονόητα...

vaska
25/12/2016, 05:47
:a55::eleison::plaf:

leo1964
25/12/2016, 07:11
"Εχουμε αλλάξει εκκεντροφόρους σε ένα Honda CBR 600 F6 του φίλου μου του Στέλιου κάτω στην πυλωτή, αφού έχουμε τελειώσει όλα ωραία και καλά προσπαθούμε να βάλουμε το μηχανάκι μπροστά αλλά δεν παίρνει με καμμία δύναμη, ξανανοίγουμε κεφαλές ξαναβλέπουμε τα σημάδια, ελέγχουμε ηλεκτρικά, μπουζιά μάτζαλα τζάτζαλα κατεβαίνει η Νίκη κάτω με δύο φραπεδάκια και αφού μας είδε απηυδησμένους και τα νεύρα μας να έχουν γίνει χορδές και μας λέει: Παιδιά να ρωτήσω κάτι; "Ασε μας ρε Νίκη γ@μώ τις κολυμπήθρες του Σιλωαμ #$%^&*# άσε μας τώρα.. Εγώ θα ρωτήσω και βρίστε με, αυτό το κουμπάκι σε αυτή την θέση πρέπει να είναι; Κοιταζόμαστε με το Στέλιο αφού ήμασταν τόσο μαλάκες που το Kill switch το είχαμε off. Ξεροβήχουμε και της λέμε: το ξέραμε απλά σε δοκιμάζαμε..χμ χμ...Οι μαλάκες παιδευόμαστε 4 ώρες να βάλουμε το μηχανάκι μπροστά, ξαναβγάλαμε-βάλαμε τους εκκεντροφόρους και δέν κοιτάξαμε τ"αυτονόητα...

Αν κολλήσει το μαμημένο το μυαλό.......όλοι το έχουμε πάθει χαχαχαχαχα

bulmont
25/12/2016, 07:49
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148643&highlight=%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%B1

noodles
26/12/2016, 11:25
800ml παιρνει το παπι φιλε. βγαλε 200ml γιατι θα σου τα πεταξει στο φιλτροκουτι απο την επιστροφη;)