PDA

View Full Version : Piaggio Mp3 Lt Urban 300 2011 καίει λάμπες



Anritsu
25/12/2016, 20:25
Χρόνια πολλά σε όλους .
Ο αδερφός της γυναίκας μου πήρε το 2011 καινούριο ένα Mp3 Urban . Σαν πιο σχετικός δεν συμφωνούσα αλλά όπως και να έχει το πήρε . Τα τελευταία 2 χρόνια αρχίζει και καίει συχνά πυκνά τις λάμπες . Μέχρι στιγμή το πήγαινε σε γνωστό Piaggio service στην Αμφιθέας προς την Συγγρού . Από αυτά που μου είπε κατάλαβα πως εκεί έχουν έναν στάνταρ τύπο λαμπτήρα HS1 στα 10-12 € και κάποιον πιο ακριβό , νομίζω crystal ή κάπως έτσι στα 20 .Αυτός πάντα τον στάνταρ έβαζε . Τελευταία του κάηκαν και στους δύο λαμπτήρες το νήμα των χαμηλών . Αυτό από μία άποψη είναι λογικό μια και δουλεύουν πολύ περισσότερο σε σχέση με τα ψηλά . Από την άλλη να σου καίει λάμπες 2 και 3 φορές τον χρόνο δεν είναι φυσιολογικό .
Του πήρα δύο λάμπες osram HS1 35/35W στα 12 € έκαστη . Μια και θα έχουμε το φίς στο χέρι μας τι πρέπει να μετρήσω ? Το να καίγονται συχνά οι λάμπες μπορεί να είναι αποτέλεσμα τόσο υπέρτασης όσο και υπότασης . Υποπτεύομαι πως έχουνε πέσει τα βολτ (λόγω πλεξούδας , υγρασίας , καιρού) και προκειμένου να πιάσει τα 35 W το νημα ανεβάζει τα αμπέρ μέχρι που μας χαιρετάει .
Κάποιο άλλο σενάριο που πρέπει να ελέγξω ? Να μπλέξω με ρελέδες για καθαρά 12 V απο την μπαταρία είναι κάτι που δεν θα ήθελα μια και μιλάμε για καινούριο ουσιαστικά σκούτερ . Γενικά τι διακύμανση στην τάση είναι αποδεκτη ? 11-13 να φανταστώ ? 12- 14 ? . Όποια πρόταση καλοδεχούμενη .
Ευχαριστώ

toyar
27/12/2016, 12:38
Οι λαμπες μπορει να καίγονται και απο υπερθερμανση η κραδασμους

teogtp
27/12/2016, 12:48
Είμαι περίεργος να μάθω τι μάρκα είναι οι λάμπες που καίγονται.

Anritsu
28/12/2016, 23:08
Είμαι περίεργος να μάθω τι μάρκα είναι οι λάμπες που καίγονται.

Αυτές που άλλαξα ήταν Philips . Τωρα έβαλα Osram xenon look . 12€ το κομμάτι . Ούτε 6 μήνες δεν βγάλανε . Μέτρησα τάση απο τον ανορθωτή αν θυμαμαι καλά 14,5 V στο φις με τις λάμπες εκτός . 14 με 15 λέει το μάνιουαλ απο όσο μπόρεσα να βρω .

OldMan
29/12/2016, 13:00
Υποπτεύομαι πως έχουνε πέσει τα βολτ (λόγω πλεξούδας , υγρασίας , καιρού) και προκειμένου να πιάσει τα 35 W το νημα ανεβάζει τα αμπέρ μέχρι που μας χαιρετάει..
Το τραβας πολύ το σεναριο, μαστορα...

Το νημα εχει συγκεκριμενη αντισταση και βασει αυτης βγαινει η καταναλωση των 35W στα (ονομαστικά) 12V..
Η ίδια λάμπα θα καταναλωνε την μιση ισχύ σε μισή ταση, λογω σταθερής αντιστασης..

Οι λάμπες στα μηχανακια καιγονται ΠΑΝΤΑ στο άναμα (δεν υπαρχουν προϋποθεσεις υπερτασης στο σβησιμο..) και σχετιζεται με την καλη (ή όχι) επαφή..
(η αντισταση του κρυου νηματος ειναι περίπου 10 φορες μικροτερη απο αυτήν της θερμοκρασίας λειτουργίας, οπότε τραβαει δεκαπλάσιο ρευμα για μερικά milisecond..)

Αν έχεις όρεξη να μπλεξεις με ρελεδες, κανε ενα χαζοκύκλωμα "soft start" με μια βαττική αντισταση και ενα πυκνωτή - αλλα καλυτερα πρωτα να εξασφαλίσεις οτι εισαι ΟΚ απο μαλακοεπαφές σε φίσσες και ντουϊ...

o teos
29/12/2016, 13:33
Αν έχεις όρεξη να μπλεξεις με ρελεδες, κανε ενα χαζοκύκλωμα "soft start" με μια βαττική αντισταση και ενα πυκνωτή - αλλα καλυτερα πρωτα να εξασφαλίσεις οτι εισαι ΟΚ απο μαλακοεπαφές σε φίσσες και ντουϊ...

And then.....:tooth:

376895

Anritsu
29/12/2016, 20:58
Το τραβας πολύ το σεναριο, μαστορα...

Το νημα εχει συγκεκριμενη αντισταση και βασει αυτης βγαινει η καταναλωση των 35W στα (ονομαστικά) 12V..
Η ίδια λάμπα θα καταναλωνε την μιση ισχύ σε μισή ταση, λογω σταθερής αντιστασης..

Οι λάμπες στα μηχανακια καιγονται ΠΑΝΤΑ στο άναμα (δεν υπαρχουν προϋποθεσεις υπερτασης στο σβησιμο..) και σχετιζεται με την καλη (ή όχι) επαφή..
(η αντισταση του κρυου νηματος ειναι περίπου 10 φορες μικροτερη απο αυτήν της θερμοκρασίας λειτουργίας, οπότε τραβαει δεκαπλάσιο ρευμα για μερικά milisecond..)

Αν έχεις όρεξη να μπλεξεις με ρελεδες, κανε ενα χαζοκύκλωμα "soft start" με μια βαττική αντισταση και ενα πυκνωτή - αλλα καλυτερα πρωτα να εξασφαλίσεις οτι εισαι ΟΚ απο μαλακοεπαφές σε φίσσες και ντουϊ...

Ουδεμία διάθεση . Με το ζόρι χάνει μισό βολτ στην πλεξούδα . Τωρα για επαφές όλα φαίνονται σε σχετικά εργοστασιακή κατάσταση . Αν υπάρχει οξείδωση τώρα κάπου ισως την επόμενη φορά να το δω καλύτερα και να έχω απο κοντά κάποιο σπρέυ . Τώρα το κλείσα και περιμένω να δω ποσο θα βγάλουν οi ORSAM . Πληροφοριακά σε τέτοιο τύπο HS1 35/35 αντίστοιχες led υπάρχουν που να τις έχει δοκιμάσει κάποιος ?