PDA

View Full Version : crypton r 105 συνδεσμολογια εμπρος φαναριου



tony35
27/12/2016, 19:15
παιδες εχω φαει ωρες και ακρη δεν βρισκω!σε ενα crypton r 105 που αγορασα σε κακια κατασταση και προσπαθω να το μαζεψω,δεν μπορω να βρω πως θα συνδεσω το εμπρος φαναρι στην πλεξουδα η στον διακοπτη η οπου το συνδεουμε τελος παντων.τα χρωματα δεν ειναι ιδια για να το παω με αυτον τον τροπο.
καποια βοηθεια?

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/12/2016, 19:27
παιδες εχω φαει ωρες και ακρη δεν βρισκω!σε ενα crypton r 105 που αγορασα σε κακια κατασταση και προσπαθω να το μαζεψω,δεν μπορω να βρω πως θα συνδεσω το εμπρος φαναρι στην πλεξουδα η στον διακοπτη η οπου το συνδεουμε τελος παντων.τα χρωματα δεν ειναι ιδια για να το παω με αυτον τον τροπο.
καποια βοηθεια?
εξαρτατε. σε ποια περιοχη εισαι?

SHOOTER045
27/12/2016, 19:28
Απο τον διακόπτη πρέπει να έρχονται τρία καλώδια
Πρασινο
Λευκό
Μπλε

tony35
27/12/2016, 19:58
απο Κρητη παιδια
ο διακοπτης μου εχει πρασινο κιτρινο μαυρο
το φαναρι εχει κοκκινο μπλε μαυρο (το μαυρο ειδα στο ντουι οτι ειναι η γειωση)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/12/2016, 20:01
με ενα πολυμετρο θα κανεις την δουλια σου:beer:

tony35
27/12/2016, 20:10
εβαλα πολυμετρο αλλα μπερδευτηκα πιο πολυ γιατι εκτος του 3 καλωδια του διακοπτη εχει και κατι αλλα καλωδια η πλεξουδα,οποτε δεν ηξερα που να μετρησω.
βασικα θελω να σιγουρεψω τα 3 καλωδια του φαναριου που πανε ακριβως πχ μονο στα 3 του διακοπτη η καποια στον διακοπτη και καποια στην πλεξουδα??

alexis_d
27/12/2016, 20:24
εβαλα πολυμετρο αλλα μπερδευτηκα πιο πολυ γιατι εκτος του 3 καλωδια του διακοπτη εχει και κατι αλλα καλωδια η πλεξουδα,οποτε δεν ηξερα που να μετρησω.
βασικα θελω να σιγουρεψω τα 3 καλωδια του φαναριου που πανε ακριβως πχ μονο στα 3 του διακοπτη η καποια στον διακοπτη και καποια στην πλεξουδα??

Το καλό είναι πως είσαι μακριά και αυτό αποθαρρύνει τους πιθανούς βοηθούς σου από το να του βάλουν φωτιά...
Στα σοβαρά τώρα.Τα χρώματα του διακόπτη δεν ξέρω αν φτάνουν τα ίδια μέχρι το φωτιστικό μπροστά.Ένα διάγραμμα της καλωδίωσης από ένα σέρβις μάνιουαλ θα βοηθούσε τα μέγιστα.
Μπορείς να μετρήσεις στο φανάρι όμως,το ένα καλώδιο χρώματος μαύρου είναι το πλην που είπες.Τα άλλα δυο είναι οι σκάλες,μικρή-μεγάλη.(χρώματα δεν ξέρω).

tony35
27/12/2016, 21:01
τα χρωματα διακοπτη-φαναρι ειναι αλλα χρωματα
διακοπτης- πρασινο κιτρινο μαυρο
φαναρι- κοκκινο μπλε μαυρο

tony35
28/12/2016, 16:01
παιδες οκ ολα και τα 3 καλωδια πηγαιναν ολα στο διακοπτη.
τωρα ειδα ενα αλλο θεμα στα ηλεκτρικα...μολις ανοιξω το γκαζι,η δυναμη απο τα φωτα πεφτει.

sapila racing
28/12/2016, 16:05
παιδες οκ ολα και τα 3 καλωδια πηγαιναν ολα στο διακοπτη.
τωρα ειδα ενα αλλο θεμα στα ηλεκτρικα...μολις ανοιξω το γκαζι,η δυναμη απο τα φωτα πεφτει.

Eχεις ψόφια μπαταρία.
Αν δεν ειναι καμμένος ο ανορθωτής και το συνεχίσεις έτσι, σε λίγο καιρό θα είναι κι αυτός καμμένος.

tony35
28/12/2016, 16:32
για δοκιμες εχω βαλει μπαταρια αυτοκινητου και ειναι γεματη.ο προηγουμενος κατοχος το ειχε χωρις μπαταρια..

OldMan
29/12/2016, 12:37
Βρε μπας και εκανες κουτσουκελα με τα καλωδια και "τρακαρουν" οι δυο φασεις..???

Μην εμπιστευεσαι οτι το μαυρο είναι παντα γειωση..

Συνήθως, είναι κιτρινο/πρασινο, κιτρινο/μαυρο, κοκκινο/μαυρο ή κιτρινο σκετο..

sakis29
04/08/2017, 23:38
Καταρχάς τι φανάρι αγόρασες;after market ή το γνήσιο?
Υπόψην ταιριάζει ολόκληρο το φανάρι από το f1z απλά εκείνο παίρνει μικρότερη λάμπα και άλλο ντουί
Το μανίσιο το φανάρι έχει ακριβώς τα χρώματα που κομπόνουν στο διακόπτη της πλεξούδας.εαν εσύ αγόρασες το φανάρι που έχει το ντουί το μαύρο και παίρνει την μεγάλη λάμπα τότε θα χρειαστεί να κόψεις και να ράψεις
Το μαύρο καλώδιο που έρχεται από την πλεξούδα είναι η γείωση...Αλλά το μαύρο καλώδιο από το ντουί δεν είναι σίγουρα η γείωση. Αν δεν κάνω λάθος το ντουι σου έχει γειωση, μικρή σκάλα και μεγάλη..πρόσεχε πως θα τα συνδέσεις και στο τονίζω γιατι στην αντιπροσωπεία μου έκαναν χαζομάρα με την γείωση με αποτέλεσμα να ζεσταθεί πολύ το ντουί και μετά δεν έδειχνε καλά στο δρόμο ασε που καταστρέψανε το ντουί και μετα λέγανε ότι εγω το έκανα.

sakis29
04/08/2017, 23:41
Το δικο μου το μαύρο ντουί είχε 2 κίτρινα καλώδια και ένα πράσινο.το πράσινο με έλεγχο αποδείκτηκε η μικρή σκάλα, το ένα το κίτρινο η μεγάλη σκάλα και το άλλο το κίτρινο η γείωση