PDA

View Full Version : ΚΑΖΕ R ηλεκτρολογικά προβλήματα



ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/12/2016, 13:10
Εδώ μπας και βοηθήσω και το παλικάρι.
Είμαι έτσι Κανά 20μερο προσπαθώντας να λύσω το χρόνιο πρόβλημα ΚΑΖΕ 2000 μον. (οκ δεν το έχουν όλα.)
Όλα το ηλεκτρολογικά μπιμπλικια αλλαγμένα και νέα μπαταρία, πάλι μετά από λίγο δεν έπαιρνε μπρος. (μιζαριζε και ξελίγωνε την μπαταρία. Μέχρι που μου το σφύριξε κάποιος. Μια εβδομάδα τώρα, έχω αποσύνδεση το πίσω ΣΤΟΠ και όλα μέλι γάλα.
Το παπι κινείτε επί καθημερινής βάσης 40-50χλμ. Και κάνοντας 20με 30 μιζιες.
Μια εβδομάδα τώρα, είναι τσακμακι όλες τις ώρες.
ΥΓ η έρευνα συνεχίζετε για το Στοπ.
376841

Bob_o_mastoras
28/12/2016, 03:21
Eμενα στο ΚαζεΡ η μπαταρια ειναι μια χαρα. Εχω βαλει ομως μεγαλη GS με πολλα αμπερωρια αλλα με μειον οτι δεν κλεινει καλα το καπακι της μπαταριας στα δεξια (κλαϊν μαϊν).
Με τη μιζα ζεστο παιρνει με μιση μιζια, κρυο ανοιγεις το γκαζι στο 1/3 ενω μιζαρεις το κλεινεις και αμεσως παιρνει. Κρυο και με πολυ κρυο καιρο ανοιγω τσοκ, μιζαρω 1 με 1,5 δευτερολεπτο χωρις γκαζι και παλι παιρνει αμεσως. Οταν εχει κρυο παντως κανει ενα θορυβο απο την εξατμιση οταν παει να παρει μπρος. Ενα σφυριγμα.. Τι ειναι...;; :confused:

Αλλα και να πεσει η μπαταρια, παπι ειναι, βαρας μια μανιβελα και εφυγες..!! :)

vaska
28/12/2016, 07:53
Αυτό που λες Βασκα δεν το καταλαβαίνω. Ισα ισα που όταν κινείτε επί καθημερινής βάσης, θα έπρεπε να είναι στο φουλ συνέχεια.

Το GLX μετά από 15 μέρες ακινησία πηρε με την πρώτη.
Υγ για 2000 μοντέλο μιλάμε ε.Είναι απλό βρε Στέλιο, όταν κινήσαι συνέχεια μέσα στην πόλη σε μικρές αποστάσεις και με συνεχείς στάσεις άρα και συνεχείς μιζιές δεν προλαβαίνει το κύκλωμα φόρτισης να συμπληρώσει τις απώλειες της μπαταρίας, χρειάζεται μια στο τόσο μια καλή βόλτα ή εναλλακτικά μια φορά κάθε 2-3 μήνες φόρτιση της μπαταρίας από τον φορτιστή (του σπιτιού σου). Και τα 2 kaze r που έχω έχουν αυτό το θέμα. Τώρα με μεγαλύτερη μπαταρία που λέει ο Bob δεν έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι κι εκεί τα ίδια θα ισχύουν απλά λόγω μεγαλύτερης χωρητικότητας της μπαταρίας θα αργεί να εμφανίσει το πρόβλημα. Σε όλα τα kaze που ξέρω οι ιδιοκτήτες ή έχουν παρατήσει την μπαταρία στην τύχη της ή ακολουθούν αυτό που γράφω, τακτικά φόρτιση.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/12/2016, 08:06
Δεν αντιλέγω Φίλε Βασκα. Όπως έγραψα ίσως το πρόβλημα δεν το έχουν όλα τα μοντέλα.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το κάθε 2 μήνες φόρτιση.
Το έχει αντιμετώπιση κάποιος σε άλλη μάρκα παπιού?
Η πράξη άλλα μου λέει εμένα.
9 μέρες σήμερα και με μούσκεμα τα καλώδια απ την βροχή, καλημέρα του είπα και πήρε μπρος με μηδέν μιζια.
Υγ εξακολουθώ να το έχω χωρίς το φις του πίσω φρένου.

ΥΓ2 το σφύριγμα ούτε εγώ δεν ξέρω τι είναι.
:beer:

OldMan
28/12/2016, 12:49
Το ΥΓ1 ποιο ειναι..??

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/12/2016, 12:51
τοσβησαν φενετε

OldMan
28/12/2016, 12:53
Αχαααα...

Γιατι νομισα οτι ηταν καποιο υστερογραφο απο αυτόν που σου την φορεσε απο πισω λογω ελλειψης STOP...

amyroukai
28/12/2016, 12:58
τοσβησαν φενετε

Στελακο μην διαδιδεις ψευδείς φήμες, κανείς δεν σου πείραξε το τοστ, απλά μεταφέρθηκε όλη η άσχετη συζήτηση σε δικό της μέρος.

toyar
28/12/2016, 13:01
Πρέπει να μετρηθει η μπαταρια με αμπερομετρο με το στοπ συνδεδεμενο.
Ακομα και με κλειστο διακοπτη
Πιθανόν υπάρχει διαρροη στην πλεξούδα η βραχυκύκλωμα στον διακοπτη του πενταλ
Η απλα ειναι αρυθμιστο το πενταλ και εχει μονιμα αναμενο στοπ με 2Α κατανάλωση

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/12/2016, 13:03
Στελακο μην διαδιδεις ψευδείς φήμες, κανείς δεν σου πείραξε το τοστ, απλά μεταφέρθηκε όλη η άσχετη συζήτηση σε δικό της μέρος.

ειπα και γω. γραψε λαθος.:beer:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/12/2016, 07:43
Οι εργασίες τελείωσαν, και έκλεισα καπάκια.
Οι μετατροπές.
Μπουτον κόρνας μια και δεν την χρησιμοποιώ.
Στην θέση τις κόρνας σύνδεσα την μεγάλη σκάλα για σινιάλο.
Διακόπτης για 2 (ψείρες) από ένδειξη ταχυτήτων που μπήκαν στο μπροστινό φανάρι.
Μαζί ανάβει και το πίσω πορείας.
Διακόπτης για το βράδυ που κλίνει το ρεύμα απ την ασφαλειοθηκη.
Τέλος τοποθετήθηκε πίσω μια λάμπα led των 4 ε, που πιστεύω ότι μου έλυσε το θέμα. Μέχρι στιγμής η μίζα δουλεύει άψογα όλες τις ώρες.
Η πορεία θα δήξει.
Ναστε καλά.
376914
376915

sapila racing
30/12/2016, 08:37
Δηλαδή αντι για κόρνα θα έχεις σινιάλο και το πίσω στοπ θα το ενεργοποιείς εσύτ με χωριστό διακόπτη.
Το καταλαβαίνεις οτι δεν είναι καθόλου normal αυτη η κατάσταση? :confused:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/12/2016, 08:48
Πάμε για την κόρνα. δεν κορνάρω ΠΟΤΕ.:)
Το θεωρώ την μεγίστη αγένεια του κάθε οδηγού.:(

Για το στοπ. Δεν έγραψα πουθενά ότι θα το ενεργοποιώ με διακόπτη.:confused:

vaska
30/12/2016, 09:30
Ρε Στελάρα είσαι απίθανος. Δεν θα σχολιάσω τπτ άλλο παρά μόνο του 2 διακόπτες που έβαλες στο καβούκι του φαναριού (κάτω από το κοντερ). Ρε συ αυτοί είναι απλοί διακόπτες για εφαρμογές εσωτερικού χώρου και όχι για μηχανάκι που θα φάει και τα νεράκια του και την υγρασία του. Θα τους πάρεις στο χέρι λίαν συντόμως (μη σου πω δεν τον βγάζουν τον χειμώνα). Επίσης δεν είναι για μεγάλα φορτία (νομίζω max 1Α). Και καλά τώρα που έχουμε Χριστούγεννα Πρωτοχρονιά δικαιολογείτε το απαστράπτον και λαμπερό μοτόρι με τα φωτάκια του και τα σέα του και τα μεά του. Όταν τελειώσουν οι γιορτές πως θα το κυκλοφορείς στολισμένο σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο??
Με αγάπη φίλε και όχι με εμπάθεια γιατί σε έχω κόψει για πολύ εντάξει άτομο, σου λέω άσε τε πειράματα μην γίνεις καμία νύχτα ήχος και φως!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/12/2016, 09:58
Φίλε βασκα σωστές οι παρατηρήσεις σου.:wave2:
Είναι απλά, αλλά όχι φωτιζόμενα.;)
Να δω πώς θα δουλέψει και θα βάλω σωστά (στεγανά).:)
Προτεραιότητα δίνω στην λειτουργικότητα και όχι στην ομορφιά.:cool:

Όσο για το ήχος και φως, τι διάβολο δεν θα μάθουμε τι φλόγα βγάζει το Καζε λαμπαδιασμένο.:bawl::bawl:
Καλή πρωτοχρονιά:beer:

teogtp
30/12/2016, 10:03
Στέλιο. ........καλύτερα να συνδέσεις την κόρνα ξανά και άσε την να υπάρχει.
Μια φορά θα γίνει η στραβή που θα την χρειαστείς.
Και εμείς παλαιότερα που καβαλουσαμε παπάκια δεν χρησιμοποιουσαμε το μπροστά φρένο λόγο κακής ποιότητας, αλλά δεν το αφαιρουσαμε. ;)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/12/2016, 10:09
Η κόρνα βρίσκετε σε σύνδεση στο στρογγυλό Μπουτον.

Ποτέ δεν κορνάρω.
Η μόνη φορά που κορνάρισα ήταν όταν κάτι είχαμε κερδίσει με το Γκάλη, και κατεβήκαμε Ομόνια με των κουμπάρο μου.
:beer:

vaska
30/12/2016, 10:48
Στέλιο. ........καλύτερα να συνδέσεις την κόρνα ξανά και άσε την να υπάρχει.
Μια φορά θα γίνει η στραβή που θα την χρειαστείς.
Και εμείς παλαιότερα που καβαλουσαμε παπάκια δεν χρησιμοποιουσαμε το μπροστά φρένο λόγο κακής ποιότητας, αλλά δεν το αφαιρουσαμε. ;)Το συγκεκριμένο παπί έχει μπροστινό φρένο άγκυρα, για φρενάρες συζητάμε, αλλά μην του βάζεις ιδέες, είναι ικανός να ξηλώσει το μπροστινό για να παίρνει εύκολα μπροστά με την μίζα το παπί.

SHOOTER045
30/12/2016, 14:40
Το συγκεκριμένο παπί έχει μπροστινό φρένο άγκυρα, για φρενάρες συζητάμε, αλλά μην του βάζεις ιδέες, είναι ικανός να ξηλώσει το μπροστινό για να παίρνει εύκολα μπροστά με την μίζα το παπί.

Στελιο
Αν.ξηλωσεις το μπροστινό θα παιρνει ποιο εύκολα μπρος.
Επίσης
Αν ξηλωσεις όλες τις γραμμές των φώτων, και βάλεις μια πλακέ των 4,5ν με ενα διακόπτη,θα λύσεις και το πρόβλημα των φώτων.
Με τέτοια πατέντα (όχι του ξηλωματος του μπροστινού) πέρασα τεχνικό έλεγχο ενα CR για να τρεξω εντουρο,γιατί ζητούσαν φώτα

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/12/2016, 15:42
δεν ξηλωνο τιποτα :nono: ολα δουλευουν κομπολοϊ:p και εβαλα και γκαματες μπροστινες δαγκανες:bawl::bawl:
376927

Bob_o_mastoras
30/12/2016, 16:27
Συνδεσε την κορνα ΧΘΕΣ!!!!
Νιωθω περισσοτερη ασφαλεια να οδηγησω το παπι χωρις καθολου φωτα βραδυ παρα χωρις κορνα!! Και περναω πανω του κανα 9ωρο καθε μερα. Η κορνα με σωζει περιπου μια φορα τη μερα, κατα μεσο ορο, χωρις υπερβολη.
Αγενεια, ξε-αγενεια στην Ελλαδα οπου ο καθενας κανει στο δρομο οτι του κατεβει ειναι απαραιτητη οταν εισαι εκτεθειμενος πανω στο μηχανακι.
Στο αμαξι εχω ξεχασει πως ακουγετε.

Bob_o_mastoras
30/12/2016, 16:32
Το συγκεκριμένο παπί έχει μπροστινό φρένο άγκυρα, για φρενάρες συζητάμε, αλλά μην του βάζεις ιδέες, είναι ικανός να ξηλώσει το μπροστινό για να παίρνει εύκολα μπροστά με την μίζα το παπί.

Δυνατο αλλα μη γραμμικο (τουλαχιστον μεχρι να το συνηθισεις πληρως). Πατας λιγο, φρεναρει χαλαρα και απο ενα σημειο και μετα ειναι σαν να επεσες πανω σε τοιχο..:lol: Αν δεν εχεις πολυ καλο λαστιχο μπροστα ή εισαι αφηρημενος (ή και τα δυο :a7:) η ροδα φευγει στο πλαϊ αμεσα και παλευεις με τη βαρυτητα μετα..

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/12/2016, 16:38
νοοτροπιες φιλτατε Μποβ. καλους δρομους ναχουμε οπος κιαν οδηγαμε.:beer:

Bob_o_mastoras
30/12/2016, 16:51
νοοτροπιες φιλτατε Μποβ. καλους δρομους ναχουμε οπος κιαν οδηγαμε.:beer:

Απο αυτες φυλαγομαι! Οπως ας πουμε τη νοοτροπια που εχουν καποιοι (αρκετοι) να πεταγονται μεχρι τη μεση του δρομου σε στοπ για να δουν αν ερχετε καποιος (παλι καλα που δεν το σφαζουν κατευθειαν βεβαια) ενω υπαρχει και καθρεπτης απεναντι στη νησιδα.
Οποτε εσυ τον βλεπεις και λες: Θα το κανει ή δεν θα το κανει..;; Με ειδε ή δεν με ειδε..;; Θα παει δεξια ή αριστερα..;; Κορναρεις λιγο, βλεπεις που γυρναει τη κεφαλα του προς τα εσενα και λες οκ, μαλλον δεν θα με σκοτωσει.
Ή την νοοτροπια σε δρομο με πανω απο ενα ρευμα κυκλοφοριας να μπαινουν απο καθετο ενω κινουνται οχηματα στο δρομο παιρνωντας τη στροφη τεεεερμα κλειστα (μην ανοιχτουν και στα δυο ρευματα και τους πουν μ@λακες αλλα να σε αγχωσουν παρ'ολ'αυτα) υποθετωντας οτι επειδη εισαι μηχανακι θα κανεις λιγο στην ακρη να χωθουν.
Ή τη νοοτροπια των πεζων να εχουν τασεις αυτοκτονιας και να θελουν να δοκιμασουν τα αντανακλαστικα και τα φρενα σου.
Κλπ κλπ κλπ...

vaska
30/12/2016, 17:17
Δυνατο αλλα μη γραμμικο (τουλαχιστον μεχρι να το συνηθισεις πληρως). Πατας λιγο, φρεναρει χαλαρα και απο ενα σημειο και μετα ειναι σαν να επεσες πανω σε τοιχο..:lol: Αν δεν εχεις πολυ καλο λαστιχο μπροστα ή εισαι αφηρημενος (ή και τα δυο :a7:) η ροδα φευγει στο πλαϊ αμεσα και παλευεις με τη βαρυτητα μετα..Αν σου κάνει ένα σκάλωμα στην διαδρομή της μανέτας είναι το κλασικό πρόβλημα που έχουν όλα τα μηχανάκια που τρώνε νερά ή που κινούνται σε περιοχές με μεγάλη υγρασία. Ένα πςς με σπρέυ γράσου και θα δεις τρελή διαφορά, γλυκαίνει απίστευτα.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
30/12/2016, 17:23
Φίλτατε μπομ. Δεκτά και σεβαστά όλα αυτά που μου γράφεις.

αλλα στο ξαναλεω. δεν κορναρο ποτε.:beer:

Bob_o_mastoras
30/12/2016, 17:34
Αν σου κάνει ένα σκάλωμα στην διαδρομή της μανέτας είναι το κλασικό πρόβλημα που έχουν όλα τα μηχανάκια που τρώνε νερά ή που κινούνται σε περιοχές με μεγάλη υγρασία. Ένα πςς με σπρέυ γράσου και θα δεις τρελή διαφορά, γλυκαίνει απίστευτα.

Μου το εκανε περυσι στην αρχη που το ειχα παρει και το λαδωσα και πλεον ειναι κομπλε, δεν εχει σκαλωμα.
Αλλα αυτο το αποτομο το δαγκωμα το εχει οπως και να 'ναι. Δεν με ενοχλει, απλα θελει λιγο προσοχη πιστευω. Ισως να φταει και το λαστιχο μου που ειναι παλιο.


Φίλτατε μπομ. Δεκτά και σεβαστά όλα αυτά που μου γράφεις.

αλλα στο ξαναλεω. δεν κορναρο ποτε.:beer:

:beer:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
31/12/2016, 09:21
Με είδα και σήμερα. 4η ημέρα. Με μοναδική ουσιαστική αλλαγή την πίσω λάμπα, από πυρακτώσεως σε Led να περνη με την πρώτη. Κιχ δεν έχει κάνει η μίζα αυτές τις μέρες. Ναστε καλά.:beer:

nassosxlvbros
18/05/2018, 22:46
Καλησπέρα και από μένα.
Για να μην ανοίγω καινούργιο ποστ ας ερωτήσω εδώ: Στο ακούραστο κάζε μου δεν έχω σπινθήρα εδώ και τρεις μέρες....:( έψαξα μέτρησα,και ψάχνω ηλεκτρονική που μας άφησε έτσι στο ξαφνικό....Το κακό είναι πως είναι το μοντέλο με τα φλας στην ποδιά (2001) και η ηλεκτρονική που φοράει είναι με 6 πιν αντί 4 ή 5 των παλιότερων.Υπάρχει μόντα να βάλω την παλιά ή ψάχνω μόνο αυτήν; Σας μερσώ.