PDA

View Full Version : φορτιστής μπαταρίας lidl - χαλασμένο κουμπί



doctoras
28/12/2016, 10:09
χρόνια πολλά παιδιά και καλή χρονιά να 'χουμε

άλλο ένα τόπικ με τον συγκεκριμένο φορτιστή απο μοντέλα σε μοντέλα έχουν αλλάξει κάποια πράματα ο δικός μου είναι αυτός
376860

τον έχω καμιά πενταετία σίγουρα δεν έχει δουλέψει πολύ άντε να έχω φορτίσει καμιά 10ριά φορές μπαταρία μοτό και 4-5 φορές αυτοκινήτου

το πρόβλημα που είχα εξαρχής ήταν ότι αφού συνδέσεις τα καλώδια στους πόλους και πατήσεις το ένα και βασικό κουμπί να επιλέξεις πρόγραμμα φόρτισης, αυτή η μαλ@κία δεν ανταποκρίνεται ή ανταποκρίνεται το κουμπί μετά απο παρα-πολλές προσπάθειες και όποτε γουστάρει, αν ανοίξει δουλεύει και φορτίζει την μπαταρία κανονικά αλλά βγαίνει η ψυχή σου να ανοίξει, αυτό το σύμπτωμα το είχε από την αρχή
σήμερα για παράδειγμα προσπαθώ απο το πρωί και είναι στο stand-by

το άνοιξα οι ακροδέκτες του είναι ωμικά ελεγμένοι πάνω στο τυπωμένο χωρίς διακοπές, τροφοδοσία παίρνει κανονικά, ενώ παράλληλα ατακτεί την κανονική θερμοκρασία λειτουργίας και το νιώθεις αυτό στο πλαστικό περίβλημα του, εάν παιζει κάτι θα παίζει μεταξύ είτε του καθεαυτού mode κουμπιού είτε του ολοκληρωμένου που κάνει το control

έχετε κιεσείς τέτοια μαλ@κία πρόβλημα?

μου την έχει δώσει τόσο πολύ που σκέφτομαι να πάρω κάτι απλό παλιότερης τεχνολογίας όπως αυτό της einhell
http://www.skroutz.gr/s/3456545/Einhell-BT-BC-8.html

έχετε κάτι να επισημάνετε?

karellen
28/12/2016, 10:17
Το κάνει στους μισούς,να μη πω και παραπάνω.
Το έβαλα προχθές στο αυτοκίνητο όμως και παραδόξως δούλεψε!Δεν υπάρχει συνταγή τι να κάνεις,πάντως μην σκίσεις το πλαστικό περίβλημα του κουμπιού,δεν φταίει αυτό.

nickald
28/12/2016, 10:21
εγω το ξεκοιλιασα και το χειριζομουν πατώντας το μεταλλικο ελασμα που εχει απο κατω παντως.... μεχρι που πηρα σοβαρο φορτιστη ολα αυτα.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/12/2016, 10:48
Έχω 2 κai είμαι σουπερ ευχαριστημένος STOP. Είναι συντηρητές και όχι φορτιστές. STOP.

Δεν θα γεμίσουν δηλαδή μια 12V που έχει πέσει στα 8 STOP.

Όταν σου ξανακάνει πρόβλημα δοκιμάσε των αμέσως και σε μια υγιή μπαταρία και θα δεις. STOP.

vaska
28/12/2016, 12:41
Έχω 2 κai είμαι σουπερ ευχαριστημένος STOP. Είναι συντηρητές και όχι φορτιστές. STOP.

Δεν θα γεμίσουν δηλαδή μια 12V που έχει πέσει στα 8 STOP.

Όταν σου ξανακάνει πρόβλημα δοκιμάσε των αμέσως και σε μια υγιή μπαταρία και θα δεις. STOP.Βρε αγάπη τι διαφορά έχει ο φορτιστής από τον συντηρητή?? Δλδ για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους έχω δει απλούς φορτιστές και φορτιστές - συντηρητές, αλλά σκέτο συντηρητή δεν έχω δει-ακούσει. Ο απλός φορτιστής σε θέλει από πάνω του γιατί αν μείνει περισσότερο από όσο χρειάζεται θα κάνει ζημιά υπερφορτώνοντας την μπαταρία ή θα κόψει τελείως μέχρι εσύ να πας και να τον βάλεις πάλι να φορτίσει (φορτιστής αυτόματος). Ο φορτιστής συντηρητής αφού φορτίσει κι ελέγξει την τάση και την βρει σωστή θα περάσει σε άλλο πρόγραμμα (αυτό της συντήρησης) δεν θα κόψει τελείως, θα δουλεύει να καλύπτει τις εσωτερικές απώλειες της μπαταρίας. Σκέτο συντηρητή δεν έχω συναντήσει. Επίσης αυτό με τα 8V πάλι δεν το κατάλαβα. Μπαταρία 12βολτη που έχει τάση 8 βολτ είναι πεθαμένη. Υπάρχουν και οι φορτιστές που κάνουν αποθειίκωση ή αποθείωση (desulfation). Μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου ααα και μην ξεχάσω αυτό του λιντλ είναι απλά σκουπίδι.
Για πες τώρα που τα βάλαμε σε μια σειρά τι διάολο είναι ο συντηρητής

OldMan
28/12/2016, 12:45
Για πες τώρα που τα βάλαμε σε μια σειρά τι διάολο είναι ο συντηρητής
ΜΗΗΗΗΗΗ ρε μλκ, χρονιαρες μέρες...!!!

OldMan
28/12/2016, 12:47
Όταν σου ξανακάνει πρόβλημα δοκιμάσε των αμέσως και σε μια υγιή μπαταρία και θα δεις. STOP.
Σε μια υγιή μπαταρία, και στην πριζα να μην τον βαλεις, ο φορτιστης θα δουλεψει μια χαρα. PERIOD.

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/12/2016, 12:50
ποπο πραματα που μαθενης εδω μεσα. σε ακουσα τους πεταξα και υσηχασα. και φχαριστημενος και ο ολτ μαν:beer:

GIXXERAKIAS
28/12/2016, 12:51
το πρόβλημα που είχα εξαρχής ήταν ότι αφού συνδέσεις τα καλώδια στους πόλους και πατήσεις το ένα και βασικό κουμπί να επιλέξεις πρόγραμμα φόρτισης, αυτή η μαλ@κία δεν ανταποκρίνεται ή ανταποκρίνεται το κουμπί μετά απο παρα-πολλές προσπάθειες και όποτε γουστάρει, αν ανοίξει δουλεύει και φορτίζει την μπαταρία κανονικά αλλά βγαίνει η ψυχή σου να ανοίξει, αυτό το σύμπτωμα το είχε από την αρχή
έχετε κιεσείς τέτοια μαλ@κία πρόβλημα?


έχετε κάτι να επισημάνετε?


Εγώ τον είχα αλλάξει στο σέρβις τους στην εγγύηση.Το έκανε και εμένα ακριβώς το ίδιο,όταν τον άλλαξαν με άλλον ίδιο (σφραγισμένος) κανένα πρόβλημα έκτοτε.

telegonos
28/12/2016, 12:52
Δεν θα γεμίσουν δηλαδή μια 12V που έχει πέσει στα 8 STOP.



Δεν ισχύει.

Με τον φορτιστή της φωτογραφίας παραπάνω, έχω φορτίσει πολλές φορές μπαταρίες, και με πιο χαμηλά βολτ ακόμα.

(κάτω από 6V, θέλει ένα κολπάκι, για να καταλάβει ότι είναι 12v μπαταρία, γιατί την νομίζει για 6v, συγκεκριμένα, συνδέεις παράλληλα μια άλλη καλή μπαταρία ή ένα τροφοδοτικό 12V για να πάρει την μέτρηση αρχικά ο φορτιστής, και μετά το βγάζεις και αφήνεις τον φορτιστή να φορτίσει)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/12/2016, 12:53
Δεν ισχύει.

Με τον φορτιστή της φωτογραφίας παραπάνω, έχω φορτίσει πολλές φορές μπαταρίες, και με πιο χαμηλά βολτ ακόμα.

(κάτω από 6V, θέλει ένα κολπάκι, για να καταλάβει ότι είναι 12v μπαταρία, γιατί την νομίζει για 6v, συγκεκριμένα, συνδέεις παράλληλα μια άλλη καλή μπαταρία ή ένα τροφοδοτικό 12V για να πάρει την μέτρηση αρχικά ο φορτιστής, και μετά το βγάζεις και αφήνεις τον φορτιστή να φορτίσει)

ο δικος σου βγηκε καλος, μην των πεταξης.;)

OldMan
28/12/2016, 12:55
ΡΕ ΣΤΕΛΑΡΑ, μια παρακληση...

Γραφε greeklish plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz...!!!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
28/12/2016, 12:58
αυτο θα παρω σαν αστειο (αντιθετως) και δεν θα το σχολιασο.

amyroukai
28/12/2016, 15:18
Δεν θα γεμίσουν δηλαδή μια 12V που έχει πέσει στα 8 STOP.

Κάποιος σε άλλο νήμα είχε γράψει πως δεν φορτίζει κάτω από τα 7.

OldMan
28/12/2016, 15:43
Να το κλεισουμε στα 7.5 Volts μη σας μαμησω Χριστουγεννιάτικα..??

sapila racing
28/12/2016, 15:43
Να το κλεισουμε στα 7.5 Volts μη σας μαμησω Χριστουγεννιάτικα..??

:lol: :bawl:

OldMan
28/12/2016, 15:47
Εεεε μα ρε Αρη...

Μετρανε mV με πολύμετρα των 3€ και μετα τα ριχνουν στον φορτιστή των 8€...

sapila racing
28/12/2016, 15:47
Εεεε μα ρε Αρη...

Μετρανε mV με πολύμετρα των 3€ και μετα τα ριχνουν στον φορτιστή των 8€...

Γι αλλο λόγο γέλαγα εγω. :p

OldMan
28/12/2016, 15:50
Γι αλλο λόγο γέλαγα εγω. :p

Βρε το ξερω αλλα έπρεπε να βαλω και την φωτο του Blitzer και θα μας κοβαν...:p

Acacius
28/12/2016, 16:06
Για να επανέλθουμε, το ίδιο πρόβλημα με το κουμπί το έχω κι εγώ. Δεν ασχολήθηκα διότι εν τω μεταξύ αγόρασα έναν ctek αλλά τελευταία βρήκα ένα βίντεο κάποιου ο οποίος αντικαθιστά το κουμπί με καινούργιο πάνω στην πλακέτα και μετά λειτουργεί πάλι κανονικά.

doctoras
28/12/2016, 17:03
Για να επανέλθουμε, το ίδιο πρόβλημα με το κουμπί το έχω κι εγώ. Δεν ασχολήθηκα διότι εν τω μεταξύ αγόρασα έναν ctek αλλά τελευταία βρήκα ένα βίντεο κάποιου ο οποίος αντικαθιστά το κουμπί με καινούργιο πάνω στην πλακέτα και μετά λειτουργεί πάλι κανονικά.

Με ενδιαφερει η επισκευη γενικως απο την αγορα, εν το μεταξυ το εβγαλα και ξαναγανωσα τις κολλήσεις του κουμπιου επαιξε αλλα το σύμπτωμα παραμένει, μηπως μπορεις να βρεις το βιντεο η περισσότερες πληροφορίες σχετικα με το κουμπί;
Οπως δειχνει ειναι ενα ηλεκτρονικο μπουτον τεσσαρων θέσεων + stand-by/off

el-Gatto
28/12/2016, 17:27
Εχω κι εγώ έναν τέτοιον.

Το πρόβλημα με το κουμπί ,το εμφάνισε σχεδόν απο την αρχή ,σε φάση να μου σπάει τα νεύρα.

Δεν ασχολήθηκα με εγγύηση (θεωρώντας τον σκουπιδάκι κ πεταμένα λ7) οπότε πήγα κ πήρα έναν ακριβό-καλό-επώνυμο.

Τον λιντλη τον είχα παρατήσει σε μια γωνιά ,μέχρι κάποια στιγμή που έτυχε να το κουβεντιάσω με φίλο ηλεκτρονικό.
Μου τον ζήτησε να τον τσεκάρει ,κ του τον έδωσα.
Αλλαξε απλά το μπουτόν ,με κόστος κάποια λίγα σεντς ,και ο φορτιστάκος δουλέυει μια χαρά εδώ κ 2 χρόνια.

Του'χω προσθέσει κ 2η παράλληλη γραμμή ,κ φορτίζω-συντηρώ 2 μπαταρίες ταυτόχρονα.

Αυτόν χρησιμοποιώ μόνιμα για συντήρηση (περιμένοντας να "πεθάνει") ,κ τον ακριβό τον βγάζω απο το κουτί για ειδικές περιπτώσεις (μπαταρία μεγάλων Ah ,ή πολύ πεσμένη μπαταρία που χρειάζεται ξύπνημα-αποθειίκωση-κλπ)

Οντως (ο λίντλης) δεν "βλέπει" την μπαταρία απο κάποια V κ κάτω (το αναφέρει κ στο συνοδευτικό εγχειρίδιό του)
Λύσεις για να την "δεί" ,περιγράφηκαν παραπάνω.

Πάντως ,για τα ελάχιστα χρήματα που κοστίζει ,καθόλου "σκουπίδι" δεν είναι (γνώμη μου) ,κ κάνει μιά χαρά ,όλα όσα περιγράφονται στο μανιουάλι του.

doctoras
28/12/2016, 18:43
Δε ειναι ιδιαίτερα δυσκολο να ξυλωσω το μπουτον και να ψαχτω στα ηλεκτρονικάδικα, αλλα αν μπορειτε να μαθετε πληροφορίες ποιος που για το μπουτον θα με βγαλετε απο τον κόπο

Acacius
28/12/2016, 19:07
Με ενδιαφερει η επισκευη γενικως απο την αγορα, εν το μεταξυ το εβγαλα και ξαναγανωσα τις κολλήσεις του κουμπιου επαιξε αλλα το σύμπτωμα παραμένει, μηπως μπορεις να βρεις το βιντεο η περισσότερες πληροφορίες σχετικα με το κουμπί;
Οπως δειχνει ειναι ενα ηλεκτρονικο μπουτον τεσσαρων θέσεων + stand-by/off

https://www.youtube.com/watch?v=YFJplsH29e8

Τα στοιχειώδη δείχνει, εγώ το ανέφερα γιατί στο ένα βίντεο που βρήκα με επισκευή, το πρόβλημα ήταν στο κουμπί.

MILTOS1976
29/12/2016, 11:31
ιδιο προβλημα κι εγω.τι περιμεναμε???φορτιστης απο τα λιντλ. τα λεει ολα.......

amyroukai
29/12/2016, 11:38
Στα οποία Lidl αν τον γυρίσεις πίσω παίρνεις άλλον ή τα λεφτά σου, χωρίς πολλά πολλά. Να σας δω σε άλλο μαγαζί να το κάνετε αυτό.
Δεν λέει τίποτα για το προϊόν το ίδιο, αλλά για την εξυπηρέτηση σε τέτοια θέματα έχω μόνο καλά λόγια να πω.

basilis_k6
29/12/2016, 11:53
αν οντως φταιει το κουμπι, αυτο που βλέπω στο βίντεο ειναι πολύ έυκολο. απλα αλλάζει το κουμπι με ένα άλλο. Πολύ μικρο κοστος, πολύ λίγος χρόνος. Δώστο σε έναν φιλο που ξερει απο πλακετες να στο κάνει σε μιση ωρα.

MILTOS1976
29/12/2016, 11:55
τον οποιο ομως αν τον εχεις 3 χρονακια και τον εχεις χρησιμοποιησει 3- 4 φορες δεν στον αλαζουν γιατι εχει ληξει η εγγυηση.λογικο.ΕΠΙΣΗς ΜΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ ΠΕΡΝΕΙς απο καταστημα φορτιστη σαφως πιο αξιοπιστο......

OldMan
29/12/2016, 11:57
Του'χω προσθέσει κ 2η παράλληλη γραμμή ,κ φορτίζω-συντηρώ 2 μπαταρίες ταυτόχρονα.
:nono::nono::nono:

Ο φορτιστής θα "βλεπει" την μεγαλυτερη ταση και θα το κλεινει το μαγαζί νωρίτερα...

basilis_k6
29/12/2016, 12:03
:nono::nono::nono:

Ο φορτιστής θα "βλεπει" την μεγαλυτερη ταση και θα το κλεινει το μαγαζί νωρίτερα...

σωστο αλλα και πάλι γιατι να μην τις βάλεις στη σειρά?

sapila racing
29/12/2016, 12:07
σωστο αλλα και πάλι γιατι να μην τις βάλεις στη σειρά?

Iσως γιατί σε σειρά θα ήθελε φορτιστή για φορτηγά? (24 Volt)

basilis_k6
29/12/2016, 12:11
Iσως γιατί σε σειρά θα ήθελε φορτιστή για φορτηγά? (24 Volt)

εχει χαλασει ο καφες στα εβερεστ πλέον, πρεπει να ψωνιζω απο αλλου :D

OldMan
29/12/2016, 12:11
Πλην του παραπανω αυτονόητου :D, ο φορτιστής θα διαβαζε το αθροισμα των επιμερους τασεων, πραγμα που δεν θα εξασφαλιζε ουτε την πληρη φόρτιση της χαμηλοτερης ουτε την αποφυγη υπερφόρτισης της υψηλοτερης..


Το αναφερω για την περίπτωση που καποιος θελησει να φορτισει 2 6βολτες σε 12βολτο φορτιστή...;)

Acacius
04/01/2017, 14:40
Η όλη κουβέντα με έκανε να ασχοληθώ, και στη δική μου περίπτωση με την απλή αντικατάσταση του κουμπιού (0,20€ κόστος) ο φορτιστής δουλεύει όπως πριν.

amyroukai
04/01/2017, 17:14
Και να λοιπόν, σήμερα βρήκα το ΕΝΑ σοβαρό μειονέκτημα του φορτιστή. Το κουμπί!






ναι, ξέρω. Τα είπατε.












όχι για αυτόν τον λόγο, όμως.





Έχω ένα αυτοκίνητο σε ακινησία. Καλά, βγαίνει τέλος πάντων εδώ γύρω, αλλά δεν έχει πινακίδες οπότε είναι σε ακινησία. Και η μπαταρία μπαίνει συχνά στην φόρτιση. Αποφασίζει σήμερα ο πατήρ μέσα στην ατελείωτη σοφία που διακατέχει τους πρεσβύτερους ότι... θα βάλει μιά πρίζα κοντά στο αυτοκίνητο για να συνδέω εκεί τον φορτιστή και όχι να βγάζω μπαλαντέζα από το σπίτι δέκα μέτρα (περίπου τέλος πάντων). Το περίεργο είναι πως αυτό έγινε σε γραμμή που έχει ρεύμα... μόνο το βράδυ, με φωτοκύτταρο. Όπως καταλαβαίνετε το γέλιο που έκανα τόσο με τον ίδιο όσο και με τον μάστορα που έκανε την φοβερή δουλειά ήταν γερό. Και η απάντηση και των δύο "ε μα άσε τον φορτιστή επάνω και θα παίρνει μπρος μόνος του κάθε βράδυ". Ε, αφού εξήγησα μερικές δεκάδες φορές ότι δεν γίνεται και έδειξα και το γιατί δεν γίνεται ήρθε το αποστομωτικό: "Ο δικός μου είναι Black&decker και έχει διακόπτη 0-6-12 οπότε μόλις πάρει ρεύμα δουλεύει". Άρχισε και την γκρίνια ο πατήρ για τα φτηνιάρικα Lidlοπροϊόντα μπλα μπλα μπλα το θέμα είναι πως πήγαν να βγουν και αποπάνω οι μαστροχαλαστές :lol:

Τελικά, ΑΝ είχε διακόπτη θα δούλευε όπως ο B&D, κατάλαβες... Μειονεκτήματα και first world problems...

tzimidis
18/01/2017, 14:15
Βρε αγάπη τι διαφορά έχει ο φορτιστής από τον συντηρητή?? Δλδ για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους έχω δει απλούς φορτιστές και φορτιστές - συντηρητές, αλλά σκέτο συντηρητή δεν έχω δει-ακούσει. Ο απλός φορτιστής σε θέλει από πάνω του γιατί αν μείνει περισσότερο από όσο χρειάζεται θα κάνει ζημιά υπερφορτώνοντας την μπαταρία ή θα κόψει τελείως μέχρι εσύ να πας και να τον βάλεις πάλι να φορτίσει (φορτιστής αυτόματος). Ο φορτιστής συντηρητής αφού φορτίσει κι ελέγξει την τάση και την βρει σωστή θα περάσει σε άλλο πρόγραμμα (αυτό της συντήρησης) δεν θα κόψει τελείως, θα δουλεύει να καλύπτει τις εσωτερικές απώλειες της μπαταρίας. Σκέτο συντηρητή δεν έχω συναντήσει. Επίσης αυτό με τα 8V πάλι δεν το κατάλαβα. Μπαταρία 12βολτη που έχει τάση 8 βολτ είναι πεθαμένη. Υπάρχουν και οι φορτιστές που κάνουν αποθειίκωση ή αποθείωση (desulfation). Μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου ααα και μην ξεχάσω αυτό του λιντλ είναι απλά σκουπίδι.
Για πες τώρα που τα βάλαμε σε μια σειρά τι διάολο είναι ο συντηρητής

Ego pantos ton agorasa xtes, kai grafei fortisi - fortisi diatirisis - anazoogonisi

vaska
18/01/2017, 18:11
Ego pantos ton agorasa xtes, kai grafei fortisi - fortisi diatirisis - anazoogonisiΚαλορίζικος. Από αυτά που γράφει καταλαβαίνω ότι έχει πρόγραμμα τριών σταδίων α) φόρτισης, β) συντήρησης, γ) αποθειίκωσης. Αν τα κάνει όλα αυτά, τα κάνει σωστά και κοστίζει λίγο, τύφλα να έχουν τα ακριβά μοντέλα που κάνουν κατοσταρικιές και μερικές φορές παραπάνω. Μένει να αποδειχτεί αν κάνει όσα υπόσχεται.

OldMan
19/01/2017, 13:06
Σιγα να μην ψηνει και καφε ρε Καλλίγραμμε.. :D

Η αποθειίκωση, εκτός απο παλμους, χρειάζεται υψηλή τάση και μπόλικα αμπέρια..

Τούτων δοθέντων, η χρηση πηνίων ειναι μονόδρομος..

Τούτου δοθέντος, ανεβαίνει πολύ και ο χωρος και το μπακίρι..

tzimidis
19/01/2017, 15:19
Σιγα να μην ψηνει και καφε ρε Καλλίγραμμε.. :D

Η αποθειίκωση, εκτός απο παλμους, χρειάζεται υψηλή τάση και μπόλικα αμπέρια..

Τούτων δοθέντων, η χρηση πηνίων ειναι μονόδρομος..

Τούτου δοθέντος, ανεβαίνει πολύ και ο χωρος και το μπακίρι..


To nou sou, apeythynesai se dyo kalligrammous....!!!

Leme ti grafei,
to ti kanei menei na apodeixtei.

pantos emfanisiaka einai diaforetikos apo tous palioterous tou Lidl

Den exo kai kammia palia mpataria na dokimaso.....

vaska
19/01/2017, 18:17
Σιγα να μην ψηνει και καφε ρε Καλλίγραμμε.. :D

Η αποθειίκωση, εκτός απο παλμους, χρειάζεται υψηλή τάση και μπόλικα αμπέρια..

Τούτων δοθέντων, η χρηση πηνίων ειναι μονόδρομος..

Τούτου δοθέντος, ανεβαίνει πολύ και ο χωρος και το μπακίρι..Οι γνώσεις μου επί του θέματος περιορίζονται στα όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς. Φαντάζομαι για να μπορέσεις να δεις ακριβώς τι κάνει ο κάθε φορτιστής (που το ονομάζει αναζωογόνηση) θέλεις παλμογράφο. Με το ταπεινό βολτόμετρο υποθέτω δεν κάνεις δουλειά. Πάντως ο λεβέντης εδώ http://www.reuk.co.uk/wordpress/storage/battery-desulfation/ μιλάει για υψηλές συχνότητες, υψηλές τάσεις και χαμηλά ρεύματα, σε ρυθμικές επαναλήψεις για να επιτύχει συντονισμό.
(Every lead acid battery has a resonant frequency at around 2 to 6 megahertz. If pulses of electricity (high frequency, high voltage, but low power) are sent into the battery, rhythmic beating (resonance) of the plates causes the crystalline deposits to break up and the sulphate returns to the electrolyte solution.)
Αυτό δεν χρειάζεται ούτε πολύ χώρο σαν κατασκευή ούτε τεράστια ρεύματα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι είναι πολύ αργή διαδικασία, μπορεί να πάρει και εβδομάδες.

MG-KTiNoS
19/01/2017, 18:20
πάνε πάρε ένα σοβαρό φορτιστή και μην σπας τα νευρα σου με τέτοιες σαχλαμάρες.
Τον είχα το μπέταξα και ΤΕΛΟΣ
:lol:

vaska
19/01/2017, 19:48
πάνε πάρε ένα σοβαρό φορτιστή και μην σπας τα νευρα σου με τέτοιες σαχλαμάρες.
Τον είχα το μπέταξα και ΤΕΛΟΣ
:lol:και άλλοι τον έχουν και τον χαίρονται χρόνια και μια χαρά κάνουν την δουλειά τους. Δεν είναι τπτ απόλυτο Νίκο. Κάποιος με μικρό μπάτζετ σκέφτεται να τον αγοράσει και να μην δώσει έναν σκασμό λεφτά σε επώνυμο, αν δουλεύει δεν είναι κακό.

gaganian
19/01/2017, 20:02
Τον πήρα και εγώ...
Σάββατο θα πάω να πάρω τη μπαταρία από την βάρκα που πρέπει να είναι τελείως ξελιγομενη και θα τον δοκιμάσω...
Θα σας ενημερώσω

Acacius
19/01/2017, 20:12
Έχω το παλιότερο μοντέλο, αργότερα πήρα CTEK και δεν το μετανοιώνω, αλλά τον χρησιμοποιώ ακόμα ( τώρα που τον έφτιαξα πάλι :D ). Δεδομένου ότι ο πρώτος είναι στο 25% της τιμής του δεύτερου καλύτερο vfm είναι ο Lidl πιστεύω.


Edit

Τον πήρα και εγώ...
Σάββατο θα πάω να πάρω τη μπαταρία από την βάρκα που πρέπει να είναι τελείως ξελιγομενη και θα τον δοκιμάσω...
Θα σας ενημερώσω


Αν είναι τελείως ξελιγωμένη μπορεί να έχεις θέμα με την εκκίνηση φόρτισης. Έχει συζητηθεί κάπου εδώ μέσα, πρέπει να τον ξεγελάσεις ότι υπάρχει τουλάχιστον μια συγκεκριμένη τάση.

DAYMAN
19/01/2017, 21:03
εγω που τον εχω αυτον του Lindl κανει αυτα τα περιεργα με το κουμπι σχεδον καθε φορα αλλα με 3-4 ανοιξε κλεισε μπαινει σε λειτουργια. Μπαταριες κατω απο πολυ πεσμενες κατω απο τα 6V τις φορτιζει ως τα 6 γιατι τις αναγνωριζει ως 6βολτες.

kostas_1100gs
19/01/2017, 21:41
Βγάλε, σκίσε το πλαστικο και με ένα μικρό κατσαβίδι, ενώνεις τις επαφες και λειτουργεί. # χρόνια το έχω έτσι.