PDA

View Full Version : ποιοτητα μπουφαν..



zopas
31/12/2016, 16:40
Θυμαμαι παλια την ποιοτητα των μοτο-μπουφαν ποσο δεος μας επιανε όταν ψηλαφούσαμε την ποιοτητα υλικων...πολύ πιο νεοι βλέπαμε τα πανάκριβα dainese και τρίβαμε τα ματια μας...ποσο θα θελαμε κατι τετοιο..αλλα απλησίαστα, μονο για τους εχοντες...και περασανε τα χρονια και ολοι ειτε με δυσκολιες ειτε ευκολοτερα μπορέσαμε και αγοράσαμε ποιτικα προιοντα πανω μας η ετσι νομιζαμε...

Πριν μερικες μερες αγορασα από το γνωστο στοκατζιδικο ακομα ένα μπουφαν dainese...αν και μου φανηκε πιο δευτερη ποιοτητα από αυτό που φοραω τωρα το απεδωσα στη διαφορα της τιμης..το παλιο μου dainese τι ειχα αγοραζει με εκπτωση 400 ευρω( το ειχα δει 700 στον παπασταυρου)...όμως..ανεση..ποιτητα..ποιοτητα κουμπιων, φερμουαρ κλπ..

Το νέο( 240 ευρω αγορα) με το που το φοραω μερικες μερες ηδη εχουν σπασει τα κουμπια που κρατανε την επενδυση μεσα...μιλαμε για ξεφτιλα ποιοτητα ουτε κινεζικο κουμπι να ητανε...με το που το αγγιξα εφυγε το θυληκο-αρσενικο του και εμεινε η εσωτερινη επενδυνση στον αερα..φθηνια σε ποιοτητα ετριβα τα ματια μου..ειναι δυνατον αυτό να είναι Dainese????

Παω τσαντισμένος πισω στον κυριο θαναση...ανθρωπος της πιατσας και με κατανοηση...με ακουγε να του λεω για μαιμου προιοντα, χαμογελαγε ωσπου μου εδειξε και τι επενδύσεις και μανετοκουμπια σε άλλες επωνυμες μαρκες..Revit, Scott και παει λεγοντας...τα ιδια και χειροτερα...ολοι οι κατασκευαστες εχουν μειωσει την ποιοτητα και εφεξης ο καθιενας μας πρεπει να προσεχει πως βγαζει το μπουφαν του..αν ξεχαστείς και δεν κρατας την εσωτερικη επενδυση με το χερι πανε όλα τα μανετοκουμπια..."εισαι τυχερος που δεν σου επασε η εψστερικη ραφη γιατι τοτε θα επρεπε να το στειλουμε ιταλια για επιδιορθωση!!!"..μιλαμε εχω 2 χρονια εγγυηση..."Αυτό θα γινεται του λεω;; συνεχεια θα ερχομαι;;;;".......

"εισαι τυχερος παλι που εχω ένα ειδικο μηχανημα που βαζει αμεσως παλι νεα μανετοκουμπα χωρις χρονοτριβη"..."οποτε συυ σπανε και θα σου σπανε, να ερχεσαι να στα..αλλαζω αμεσα!!!!"...και εξηγησε..."ολες οι εταιριες εδώ και πολλα χρονια εχουν ριξει απίστευτα την ποιοτητα για προφανεις λογους...πρεπει να προσεχετε πως τα φορατε.."..

Εφυγα προβληματισμένος αλλα η εξηγηση ηταν ντομπρα..τα ειδα όλα αλλωστε με τα ματια μου...τωρα εκτος από ραντεβού με το συνεργειο για την χοντρη μου, θα κλεινω ραντεβού και με τον κυριο Θαναση...τουλάχιστον -πικρο χιουμορ- κακη ποιοτητα φερνει ανθρώπους πιο κοντα...ας μπεττερ που ελεγε και ο αειμνηστος χρονης ξαρχακος..

Τα αποτελέσματα της παγκοσμοιοποιησης ορατα και στα αξεσουάρ μας...φθηνη επωνυμη ποιοτητα...φθηνα εργατικα..τεραστια κερδη για λιγους...και ο κυριος θανασης εκει να μας περιμενει..

amyroukai
31/12/2016, 17:02
Και ο Θανάσης και ο Δημήτρης ωραίοι τύποι. Και τα πιαστράκια από τα φερμουάρ άλλαζαν επί τόπου.

Για την ποιότητα γενικά δεν ξέρω, το Scott που πήρα πέρυσι πάντως είναι σαν καινούργιο και το φόρεσα και καλοκαίρι. Και τα κουμπιά και τα φερμουάρ και και και. Οπότε μην τα τσουβαλιάζεις όλα.

daz
31/12/2016, 17:10
Το revit μου το έχω 8,5 χρόνια και δεν έχει χαλάσει απολύτως τίποτα.

Στο παντελόνι που είναι λίγο πιο φθηνό μοντέλο απ' το μπουφάν έχουν χαλάσει το 2 απ' τα 4 κουμπιά που συγκρατούν την επένδυση στο κάτω μέρος.

Στα υπόλοιπα ποιόντα έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο, στα φθηνά όλο και κάτι θα χαλάσει ενώ τα ακριβά συνήθως έχουν καλύτερη σχεδίαση ή μεγαλύτερη αντοχή στα "επικίνδυνα" σημεία.

Δεν έχει πάρει η ποιότητα τον κατήφορο, οι τιμές έχουν πάρει τον ανήφορο. Αν δώσεις 500 και 700 ευρώ η ποιότητα και η προσοχή στη λεπτομέρεια είναι εκεί! (αρκεί να μη πάρεις dainese) :lol:

Τώρα εσύ συγκρίνεις ένα μπουφάν των 700 με ένα των 240?

daz
31/12/2016, 17:13
Επίσης το στο dainese μου δεν έχει χαλάσει ούτε το φερμουάρ. φτου φτου φτου! :lol:

AristidisZ
31/12/2016, 17:47
Πάντως ένα δερμάτινο dainese που πήρα πρόπερσι σε σχετικά χαμηλή τιμή (για το είδος και την μάρκα - 300€), μου έχει βγει αρκετά καλό...

LOUKILOUK
31/12/2016, 20:03
Κάθε μάρκα έχει και τα μπάτζετ μοντέλα με ότι αυτό συνεπάγεται...
Τέσσερα dainese μπουφάν και δύο παντελόνια και μπότες και άλλα ψιλά...μόνο από τα colori είχα παράπονα...
Όλα είναι σχετικά...


Υ.γ. Να τονίσω ότι μιλαμε για καθημερινή χρήση,τα μπουφάν ειδικά, μιας και δεν υπάρχει αυτοκίνητο...

zopas
31/12/2016, 20:52
χαιρομαι που σας βγηκαν καλα όπως ειχε βγει καλο και το dainese το δικο μου αλλα το ειχα αγορασει πριν παρα πολλα χρονια...εγω μετεφερα τις αποψεις των ιθυνοντων και με τα ματια μου ειδα και τα μανετοκουμπα και στις άλλες επιλογες...τα ιδια χαλια όλα λες και βγηκαν από το ιδιο εργοστασιο....

βεβαίως αν εβλεπα μπουφαν των 700 ευρω και ανω θα εβλεπα και ποιοτητα σε τέτοιες λεπτομέρειες αλλα όχι και τοσο χαλι στις νεες σχεδιασεις ..250 δεν είναι και λιγα για να μην εχει καποιος μινιμουμ απαιτησεις...σημεια των καιρων...είμαι σιγουρος ότι στα colori τουλάχιστον στο συγκεκριμενο σημειο η ποιοτητα θα είναι ανωτερη..κριμα που δεν εχει ντιζαιν...

zopas
03/01/2017, 11:54
Παντως αψογη εξυπηρετηση απο τον θαναση και τον δημητρη του motoparts ιερα οδος 40 αθηνα, με ειδικη μητρα εβαλαν αλλα κουμπια και ειμαι κομπλε πλεον αλλα μεχρι ποτε..

macgyver60
04/01/2017, 16:35
Εχω πολλα μπουφαν μηχανης , και δερματινα και υφασματενια .......αν μιλαμε για τα δευτερα , τα καλυτερα που εχω ειναι δυο YOKO , των 550 και 700 ευρω , δεν φερνει πια ο μοτοπηγασος , αλλα εχω 4 schott , ολα καλα , πολυ καλα για τα λεφτα τους , πηρα κι ενα buse , το murano , παρα πολυ καλο , 280 ευρω , καλη τιμη προς ποιοτητα .........τα spidi ταχω σε μεγαλη υποληψη, αλλα δεν φερνουν πια τοσο καλα λογω κρισης , οπως επι Δημητροπουλου , εχω ενα H2O , ουτε νερο μπαζει , και ζεστο , αλλα το 97 , εκανε 200.000δρχμ...........επισης καλο για τα λεφτα του ειναι το dakar της nordkap , το εχω .....140 ευρω ...
στα dainese πληρωνεις φιρμα , εχουν σκαρτεψει πλεον ( τα textilles ) ...........